Kippan an Eonijnan. Waterascbt en de nteren, Gemengd Nieuws Economlsche zwerftochtea. Ons Raadselhoekje. Waterzucht is ophooping van water in het ketoaam, doordat die nieren niet in etaat wa ren om het a! te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een liartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aan- tasten, zijn gewoonlijk de nieren ichuldig. 'e Morgens opteedende verschijnselen van waterzucht (pafferigheid otnder die oogen en in het geziCnt) wijzen op een nderaandoe- ning. Zwellingen van de voeten en handen na mspanning, vooral 's avonds, kunnen aantoonen, dat het hart is aangedaan. Di'kwijls treedt waterzucht door nierzwak- te tijdens zwangerschap op. Dit wordt ver- klaard door het feit, dat de nieren. d'an meer blOed te filtreeren hebben. Deze overspan- ning kan de nieren. verzwakken. Andere indirekte oorzaken van waterzucht zijn bloedarmoede, overworking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de beenen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de borst en de hersenen wordeni aangedaan. Heete luchtbadeni zijn nuttig, doordat zij de huidporien openen en reinigen, en gerc- gelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nie ren. Maar gebruik om deze organen te hel- pen en te vensterkeni Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneesmiddel. Te Alkmaar verkrijgbaar bij Nierop Slothouber k f 1.75 per doos. kennend beantwoord worden. Niet omdat o. i. zeide spr., de bezwaren die er tegen een- heid ontegenzeggelijk bestaan, niet onder- vangen kunnen worden, maar de liefde moet van beide zijden komen. Het is uitgesloten dat men zonder dat tot eenheid zou komen (Onverstaanbare dnterruptien, geroep: ssst.) Het kan Lansink niet onbekend zijn, ver- volgde spr., dat onder a 11 e Nederlandsche arbeiders de wensch leeft om eendrachtig den strijd aan te binden tegen het kapitahsme. )p eenconferentie tusschen vertegenwoor- digers van N. A. S. en N. V. V. hadden bei- den rapporten kunnen stameostellen, waarin de bezwaren die wederzijds bestaan uiteenge- zet konden worden en die dan verhelderend zouden kunnen werken voor de arbeiders, ook al zou men niet tot eenheid komen. Lansink heeft gezegd, dat het N. A. S. ge- weigerd had te confereeren, omdat het dacht toch niet tot overeenstemming te komen. Het N. A S. wil slechts eenheid op zijn syndica- listischen grondslag. Spr. zeide, dat echter van. beide zijden ge- geven en genomen moest worden. Er zal ,,ge- schipperd" moeten worden. Als het N. A. S. alleen zijn eigen standpoint goedi vindt, dan komt het d'aarop neer, dat het de belangen der arbeiders opoffert aan. zijn eigen standje. Lansink had gezegd, dat het N. A. S. de oudsiie papieren (had. Wdlnu, zeidte spr., wiji willen tot het N. A. S komen met een uit- noodiging tot een bespreking. Verder heeft Lansink gezegd: het N. V. V. is niet opgericht omdat het N. A. S. die zaken niet goed deed, maar die oorzaak zou ergens anders liggen. Hieryoor heeft Lansing herin- nerd aan een uitspraak van Henri Polak. Spr hoewel toestemmende, dat Henri Polak dit redaan heeft, zeide dat de oprichting van het N. V V om verschillende redenen volkomen nondzakelijk was. Lansink beweerde voorts dat de geheele splitsing ontstaan is door de politiek. Inderdaad heeft de politiek een hartig woordje meegesproken Het was echter van hef- N. A. S klein gezien, te meenen, dat de anlitsing op economisch gebied moest komen De strooming echter, d'ie wilde dat men zich ook met politiek bemoeide, had zoo verkeerd nog niet gezien. In 1908 en 1909 verdween het N. A. S. bijna geheel, omdat de arbeiders inzagen, dat zij bij het N. V. V. beter hun belangen zagen behartigd en deze vereent- ging groeide als kool, zeide spr., doordat ze eerst propaganda maakte om daarmede de macht te bereiken, terwijl het N. A. S. weer standskassen en gesalarieerde leden enz. slechts bijzaak noemdfe. Maar ook in het N A. S. kwamen geleide- liik weg dezelfde veranderingen Nu zijn ook daar weerstandskassen enz. Ze zagen nu van het N. V. V. dat die toch nuttig zijn. Ze rentraliseeren ook soms sterker dan het N. V Val noemen ze dat bijzaak. Dat kan dus geen geschilpunt meer uit- maken. Maar er zijn andere geschilpunten. Lan sink sprak van directe actie of parlementaire actie Het laatste vindt hij niet noodig Maar, zeide spr., ik heb Lansink zich zien uitsloven om duidelijk te maken, dat men aan parle mentaire actie niets heeft, terwijl hij zelf can- didaat geweest is voor datzelfde parlement en waarschijnlijk dat het volgend jaar weer zal worden. Spr bedoelde daarmede niets, hij constat teerde het slechts. Ook Lansink zal wel op het standpoint ge- komen zijn, dat men aan het parlement toch "'el wat heeft. Stel b.v., zeide spr., dat we in de Tweede Kamer 40 soc.-dem. zetels had den. Zou er dan van de werkloosheidsverze- kering niet meer terecht gekomen. zijn dan nu? Lansink had het over de Novemberdagen van 1918 Spr gelooft niet, dat de directe artie. die Lansink had genoemd, in de eerste plaats uitging van het N. A. S Men hoorde daarvan zoo goed' als niets. Het was het N. V. V. dat het deed: en wij bewezen daarmede dus, dat ook wij voor directe actie zijn. Lansink wilde door middel van de vakver- eenigingen het soc. doel nastreven. Maar wil hij dan de vrouwen uitsluiten? vroeg spr. In het syndicalistische stelsel van het N. A. S. is voor de vrouwen, het beste deel der maat- schappij, geen plaats. Lansink beweerde ook, dat de groote fi nanciers er voor zorgen, dat het parlement weinig beteekenis meer heeft. Maar hoe kunt gij, vroeg de debater, dezen beter aan- pakken dan door middel van de parlementai re actie, door het winnen van zetels in de Tweede Kamer? Als er in het parlement voldoende soe-dem zijn, dan zal men het bankkapitaal kunnen verbrijzelen. Naar aanleiding van de opmerldnig van den heer Lansink, als zou het N. V. V. onderge- schikt zijn aan de S. D. A. P., zeide de heer Hof, dat het N. V. V. zich niet door een poli- tieke partij laat gebruiken, dat weet Lansink ook wel. Maar dtt zou een punt ztjni om oyer te spreken. De debater hoopt dan ook, dat spoedig de dag zal komen, dat er ook op politiek terrdn de samenwerking, die zoozeer noodig is voor de arbeiders, komt. Als het N. A S. blijft wdgeren besprekin- gen te voeren, dan kan er van eenheid geen sprake zijn. Spr. wees er op, dat het niet de eerste maal is dat het N. A. S. weigert sa- men te werken. Er waren indertijd pogingen gedaan om den Centralen Bond van Trans- portarbeiders en de Federatie van Trans- portarbeiders bijeen te brengen, maar de Fe deratie weigerde. De eenheid moet berustea op reeele basis, zeide spr. Als de toestanden zoo voort blijven1 gaan, voorspelde hij in het N. A. S. een grooten strijd, waarvan de arbeiders de dupe zullen worden. Het N. A. S. durft den stap tot toenadering niet aan. Met argumenten, die mooi Hin- ken, tracht men het gebrek aan eigen' durf te bemantelen. Spr. wekte ten slotte op tot aansluiting bij het N. V. V. (Applaus). De heer Lansink, weder aan het woord komende, zeide dat de debater op de punten uit zijn (spr.'s) rede, waar het op aan kwam, niet was ingegaan. Hij, had slechts gezegd, dat er over te spreken zou zijn. Verder zeide spr., dat hij, die zijn aan- dacht alleen schenkt aan weerstandskassen e. d., geen breeden kijk heeft op den strijd tusschen kapitaal en arbeid. Het is de schuld van het N. V. V. dat er 2 centrales zijn, het heeft de verdeeldheid ge- bracht. Spr. wees er op, dat in 1891 de vereeni- ging van kalk- en steenbewerkers, aangeslo- ten bij het N. A. S., reeds een weerstandskas hadden. Deze werd gevormd door van de contributie, die 6 cent per week bedroeg, we- kelijks een cent af te houden. Nog meerdere voorbeelden gaf spr. Zoo had b.v. de Am- sterdamsche onafhankeldjke bouwvak-organi- satie in 1906 reeds een werkloosheidsikas Hof heeft verder gezegd, dat het N. A. S. in 1908 en 1909 zeer achteruit ging, maar dit is zeer verklaarbaar. De Ned. Sigarenmagers- bond b.v. was met achterlating van een schuld van 900 uit het N. A. S. gegaan. Dat het N. V. V. echter door de arbeiders zoo zou worden toegejuicht, achtte spr. on- waar. Het kapitalistische Haagsche dag- blad „De NieuwejCourant" begroette in zijn nummer van 18 October 1905 het N, als het ware met gejubel. Over de kwestic van gesalarieerde besturen ging spreker heen. Het N. A. S. had die al voor het N. V. V Wat dc bewering van Hof betreft, als zou spr. candidaat geweest zijn en weer worden voor de Tweede Kamer, vroeg hij. wat het be- teekent wat hij persoonlijk doet Spr. stelde verder vast, dat zijn tegenstan- der niet in staat was aan te toonen dat het N. V. V. beter is voor de arbeiders. Hij wilde praten over eenheid als er kans is op resultaat, echter niet op de manier als de heer Hof het wil. Als men eenheid wil om gezamenlijk de reactie te bestrijden, dan kunt gij ons vandaag krijgen. (Appl'aus). Waar gij vertegeawoordlger zijt van het N. V. V. verzoek ik u daartoe te willen mede- werken. (Applaus) De heer Hof kwam wederom aan het woord. Het lijkt hem alsof de.heer Lansink water predikt en wijn drinkt, als hij zegt dat men hem niet lastig moet vallen over wat hij persoonlijk doet, door zich candidaat te laten stellen voor het parlement. Het N. V V., vervolgde de heer Hof, ge- bruikt het parlement, maar legt daarin niet het zwaartepunt. Het N. A. S. kan heel gemakkelijk stakin- gen proclameeren, b.v. the van het spoorweg- ?ersoneel, maar het heeft slechts hoogistens 00 spoorwegmenschen georganiseerd, ter wijl het N V. V. er 19000 heeft. Het zou beteekenis kunnen hebben als de twee groote vakbonden samen gingen bij elke groote ac tie, maar dan komt weer de verdeeldheid en het N A. S. tegen ons: Gij wilt niet. Met nogmaals krachtig op te wekken tot aansluiting bij het N. V V. eindigde de heer Hof. Dc voorzitter verzocht den aanwezigen, waarvan reeds velen wilden vertrekken, nog eenige aandaeht voor den heer Lansink. Deze wees er op, dat de heer Hof gespro- ken had van weinige spoorwegmenschen1 bij het N. A. S. Maar waarom kunt gij dan zonder die.emkelen niet bereiken wat gij wilt? (Gelach). Waarom, vroeg spr. verder, hebt gij samenwerking gezocht met de Katho- lieken De heer Hof: Gij hebt ze zelf verleden week uitgenoodlgd. De heer Lansink: Dat .heb ik gedaan, maar ik tracht ze te krijgen. Spr wees er verder op, dat gelocaliseerde, categorische stakingen in alle landen1 nog jsteeas verloren zijn. Hij staafde dit met voor beelden. Hij wekte voorts op tot eenheid1 en macht. De Strijd moet zich ontwikkelen in de richting van het N A. S. Daarop moet de voile aandaeht gericht zijn. (Applaus). De heer Oskam, voorzitter van den A. B B„ dankte daarop de aanwezigen voor de rustige manier, enkele interrupties uitgezon- derd waarop de beide sprekers waren aan- gehoord. Hij gaf den raad, het gehoorde coed in overweging te nemen. Spr. sloot hierop de bijeenkomst. INGE KOMEN PERSONEN. L. Hirschel, N.I., leeraar gym. Varnebroek 4, Amsterdam. G. Pel, D.G., Boterstraat 16, Amsterdam. E. M. Opitz, diensilbode, Kennemerstraatweg 2, Duitschland. J. v. Muijden, N.H., machinist, Tulpstraat 10, Haarlem. M. S. Willig N.H., Magdale- nenstraat 22, Bergen. A. Koordes, 'N.H., Kennemerstraatweg 90, Grootebroek. T. Tol, R.K., dienstbode, Nassaulaan 4, Am sterdam. A. Sdhuijt, N.H., dienstbode, Fnidsen 82, Oudkarspel. D. Ivangh, N. H., buishoudster, WognJbuurt 3, Barsinger- hom. C. v. d. Nieuwendijk, N.'H., arbei- der, Uitenboschstraat 38, Oudorp. C. C. v. Baar, R.K., Koningsweg 26, Liminen. M. A. Duits, NjH., verpleegster, Hekelstraat 31, Voorburg. M. A. Bor, verpleegster, Hekelstraat 31, Voorburg. G. Buij, N.H., Veerstraat 1, Heiloo. J. Kuijper, R.K., dienstbode, Langestraat 32, Limmen. H. J. v. d. Meer, N.H., schildersknecht, Vrou- wensfcraat 1, Schoten. C. A. Wittebrood, JR..K, dienstbode, OudegTtcht 299, Egmond- Binnen. G. A. Bolkeostein, tiid. leeraar H. B. Sj Geestereingel 29, Delft. J. V. Baaxs, R.K., dienstbode, Overddepad 22, Am sterdam. A. Ploeger, N.H., dienstbode, Oudegraeht 277, Zandvoort. A. M. den Hollander, N..H., Nieuwpoortslaan 21, Car pelle. 01. Zijp, R.K., leerl. modiste, Hout- til 56, E.gmoiicl-hiiinen. J. L. Raangs, N. H., 2e Landdw.str. 10, Adorp. Th. Ooijevaar, R.K., pakhuisknecht, Mositerd- steeg 14, Wanmenhuizen. A. M. Erkamp, R.K., Lmdenlaan 11, Wij'k aan Zee en Dnin. E. J. Brouwer, R.K., Kinheimstnaat 25, Tilburg. G. Boerwinkel, iN.H., con- ducteur Spoorw., Kenn.singel 26, Amers- foort. A. H'. Gambaloita, N.'H.,- dienstbor de, Stuaitstraat 19, Nijmegen. J. Duin, R.K., slager, Koningsweg 44, Heerhugo- waard. K. Zwart, R.K., Kenmstnaatweg 65, Egmond aan Zee. S. Kleijenburg, N. H., Veerstraat 1, St. Pancras. A. Ridder, R.K., dienstbode, Payglop 16, Bergen. L. Blaauboer, NjH., djkswerkman, NIeuwesloot 69, Bergen. A. P. 'HogenboomHar- tingsveld, N.H., Eikelenbergstraat 28, Rot terdam. F. Wisse, R.K., electricien, Nieuw- straat 19, Schooil T. Tol, R..K., dienstbo de, Nassaulaan1 15, Egmond-Binnen. B. D. F. Pekelharing, R.K., kantoorbed'iende, Hekelstraat 14, Amsterdam. J. A. W. Bor, le Luit. Inf. Hofdijkstraat 2, Velsen. VERTKOKKEN PERSONEN. K. F. Nicters. N.'H., 2e Kabelstraat 2, Bareingerbom. V. de Grond, N.'H., Over- diestraat 58, Bloemendaal. J. Hoogen- bosch, R.K., varensgezel, Steijnstraat 47, Blokker. N. Leeuwe, N.H., reiziger, Eike lenbergstraat 15, Baam. Th. J. v. Vas- ten'hoven, R.K., winkelbediende, Fnidsen 103, Schoten. D. B'lankendaal, N.'H., Wog- numschebuurt 3, Meedien. J. Nijssen, R. K., Overdiestnaat 78, Schoten. J. Rienlks, G.K., bankwerker, Oudegraeht 78, Rotter dam. J. M. Kaptein, R.Kleerling ma chinist, Eikelenbergstraat 23, Zijpe. A. M. Brandenburg, R.K., dienstbode, Huigbrou- werstraat 14, Koog aan de Zaan. G. van 't Hoff, R.K., kappersbediende, Laat 154, Beverwijk. Th. J. v. d. Kood, opvoedend ambt. R. O. G., Snaarmanslaan 101, Har- derwijk. M. C. Groot, R.K., Geestersin- gel 43, Velsen. Th. Boer^ma, 'N.H., ser geant, Oostwijk 22, Ned. O.-Indie. E. Paleari^v. d. Grinten, R.K., Vbordam 56, Duitschland. A. G. M. Wubbes, R.K., winkeljuffrouw, Hekelstraat 30, Olaenzaal. G. H. VeenRingers, E.L., Varnebroek 15, Transvaal. J. P. Oortuijzen, R.K., oproedend ambt., v. d. Woudestraat 25, Nij megen. J. Rijswijk, Vaartuig „Adrian Rotterdam. B. Joosten, NjH., onderwijze- res, Nieuwesloot 8, Harenkarspel. M. M. W. Swarthof, D.G., Kenn.straatweg 73, Zijpe. G. Kaandorp, R.K., v/erkman, Vo- gelenzang 15, Heiloo. I J. W. Schaar, R. K., Ropjeskuil 20, Bergen. H. Schumer, N.H., kantoorbed'iende, Metiusscraat 7, Am sterdam. C. Kolle, R.K., arbeider, Lutt. Oudorp 7, Holder. A. P. M. A. Meijer, R.K., werkman, Vijvertje 21, Rotterdam. G. M. Netten, R.K., Langestraat 15, Am sterdam. H. J. Veenendaal, E.L., Luit. In- d'isch Leger, Daihliastraat 3, Amsterdam. A. Zonderhuijs, R.K., Bloemstraat 8, Ztm- dert. J. P. Baars, D.G., analyst, Metius- straat 16, Wieringen. J. Ruiter, N.'H., marconist, Verdronkenoord 45a, Maassluis. KOOL. Het Alg. Land- en Tuinbouwblad, het or- gaan van den R.K. Boerenbond in het bis- dom Haarlem, meldt: Een koopman kocht op de veiling te A. een kool en stopte er een briefje in van den volgenden inhoud: Deze kool heeft mi} op de veiling 12 cent gekost. Hij of zij, die deze kool voor consumptie heeft gekocht, gelieve mij te berichtien, wat hij of zij er voor heeft betaald. De man ontving bericht, dat de consument er 55 cent voor betaald had. HANDELSBETRE'KKINGEN TU'SSOHE'N NEDER'LAND EN RU'SLAND. Op een brief door den voorzitter van de Algemeene Vereeniging van Nederlandsche 1m- en Exporteurs gericht tot de Russische handelsdelegatie van de Sowjet-republiek be-' treffende het aanknoopen van handelsbetrek- kingen tusschen Nederland en Rusland is, naar het bestuur meedeelt, vanwege de Rus sische handelsvertegenwoordiging het vol- gende antwoord ontvangen: „In antwoord deelen wij1 mede, dat de Sowjet-regeering meer dan eens hare bereid- heid heeft te kennen gegeven, vriendschappe- lijke en handelsbetrekkingen met alle landen, ingesloten natuurlijk Holland, te onderhou- den. Indien1, wat uw land aangaat, .niets be- reikt is, voor zoover het betreft de wederop- vatting van handdsbetrekkingen, ligt de fout niet bij de Sowjet-regeering, doch moet ze gezocht worden in de houding van de Neder landsche regeering ten opzichte van Rusland. Zoolang deze houding voortduurt, zijn wij niet in staat eenige tegenvoorstellen te ma- ken, als waarvan uw brief gewaagt, noch ook zijn wij genegen, op eenlgerlei wijze handels- zaken met Hollandsche fmna's aan te moedi- gen." GELD- EN WISSELKOERSEN. VII. Het derde punt, dat thans ter sprake komt, was omschreven als volgt: Eene alge meene crediet-organisatie, waaraan alle belangrijke landen der wereld kunnen deel- nemen. Het blijkt ons elken dag weer, dat de we reld dringend herstel behoeft, en het zou mogelijk zijn een groote hulp te verleenen aan de door dert oorlog het meest getroffen landen, wier valuta-depreciatie thans aan het herstel groote moeilijkheden in den weg legt. Maar daarvoor is samenwerking noo dig van vele landen, waarbij echter geen onderlinge naijver aan den dag mag treden, doordat een land bereid is extra groote cre- dieten toe te staan, wanneer het daardoor voordeelen kan bedingen met uitsluiting van anderen. Het kan nooit voordeel ople- veren noch voor het land zelve noch voor de andere landen, indien eenig land bijzon- dere voorreehten zou verkrijgen voor zijn eredietverleening, ten nadeele van de cre- dietverieening van anderen. Er ontstaan da&r door beperkingen in de hulpverlee- ning, die slechts tot aller cadeel kunnen strekken. Op welke gronden rust nu die crediet- organisatie? leder land, dat iets leveren kan, heeft een of meer soorten van goederen, die be- schikbaar zijn voor uitvoer. Als men nu in- temationaal samenwerkt en onderzbekt op welke wijze een practische arbeidsverdee- ling zou kunnen worden verkregen, waarbij men zich op den grondslag stelt weliswaar zaken te willen doen, zonder nochtans gro ve winsten te willen maken, dan is de basis gevonden, waarop een wederopbouw mo gelijk is, zoodat de hulpbehoevende landen op den duur weer als koopers in het wereld- verkeer zullen kunnen optreden. Men moet bovendien in het oog houden, dat de hulpbehoevende landen niet in de eerste plaats verlegen zijn om geld, maar om levensmiddelen, grondstoffen voor de industrie, enzoovoort, zoodat het nuttig is deze op crediet te leveren. De leveranciers van het hulpverleenende land zullen beta- ling krijgen door de crediet-organisatie in him eigen land. Men ziet op die wijze 2 groepen van volkeren ontstaan: le. de landen, die credieten verleenen aan de zwakkere broeders, die ik in navolging van Mr. V. met een Engelsch woord zal aanduiden als de „lendring countries", en 2e. de landen, die gesteund worden in den wederopbouw van hun maatschap- pelijk leven, de z.g. „borrowing coun tries". Is men eenmaal zoover, dan treedt een nieuwe moeilijkheid aan den dag, namelijk: in welke valuta moeten die credieten ver- leend worden? Er is daarover reeds lang- durig onderhandeld, waarbij ook voorstel- len werden gedaan, alles weer op goudbasis te stellen, wat echter door de interne pari- teitsverstoring, die een gevolg is van de overmatige papieruitgifte, ongelooflijke moeilijkheden zou geven. Ieder aanrakings- punt tusschen de intemationale koersen is verloren, zoodat er niets anders overblijft, dan dat ieder lending country zijn goederen aanbiedt in zijn eigen valuta, en het borro wing country kan het factuurbedrag in zijn eigen valuta omrekenen. Het zou op deze wijze ook mogelijk zijn een intemationale leening te plaatsen van de lending countries over en weer. Immers deze obligation zijn feitelijk een schuld ge- worden van ieder lending country, verze- kerd door de vorderingen van dat lending country op OOn of meer borrowing coun tries. Deze papieren zouden gekocht kun nen worden door het beleggend publiek, en op deze wijze komt de crediet-organisatie aan het noodige geld. LEGGEN EN ME5TEN. De maand December is volstretot niet de stilile tijd voor den pluimvee-liouder. Ten eer ste de tentoonstelilngen. Al doet men aan de ze nu niet bepaald als inzendter mee, dian wekken ze belangsltelling genoeg om ze te gaan Ibezoeken. Het bezoek aan een goede tentoonstelling is altijdl aangenaam en leer- zaam bovendien. Is men fokker of houder van een bepaald ras, dan kan daar gezien en beoordeeld wor den, hoe na of hoe ver men verwijderd' is met zijn eigen dieren, van hetgeen d'aar in de kooien aanwezig is en bekroond werd. Die niet aan een bepaald ras doet, wordt er al heel licht toe gebracht om zijn onbe- kende kruisingsproduden, hoe aardig ze ook zijn mogen, te gaan vervahgen door een stel van een bepaald ras, hetzij uitsluitend sier ras of wel nutdieren. Ook kan op een ten- toonsteliing geleerd worden, dat deze twee soorten van kippenhouders best tot een ver- eenigd kunnen worden. Dezelfde tentoonstel- lingen zijn ook nuttig om kennis te maken met benoodigdheden en hokken met voeder- soorten en met alles wat tot het kippenhou- den behoort. Die aan exposeeren meedoet heeft te zor gen voor een goed uitzoeken der exemplaren, maar dat niet alleen, hij moet de dieren be- hoorlijk weten op te knappen, zelfs in som- mige gevallen goed te wasschen en te trai- nen, ten einde voor den keurmeester zoo on- berispelijk mogelijk zich voor te doen. Een ander aangename gewaarwording geeft in deze maand het feit, dat de jonge hennen met den leg beginnen. Vooraf is na tuurlijk door het in halfduister neerzetten van goede nestbakken gezorgdl In zoo'n ge makkelijk schoon te maken lossen nestbak heeft men behdodijk wat hooi, stroo, itabaiks- stelen, enz. met een of meer kimsteiren neergelegd, om het in het wild afTeggen der kostbare eitjes te voorkomen. Vele jonge hennen der lichtere soorten zijn reeds vroeger aan den leg gegaan, maar ae zwaardere hebben altijd een of meer maan- den ter ontwikkeling noodig. iDoor het geven van goed en eiwifhoudend voer zal men nu ddn leg kunnen bevorderen, niet door prikkelende stoffen, deze leiden tor alleriei averprikkeling der organen. Er ko men dan t e groote eieren, waardoor voor al de jonge hennen het te kwaad' kunnen krij gen en alleriei legbezwaren ondervindlen. Stellen wij den gemiddelden leeftijd van een hen op 10 jaren, dan zal het dier in de late re levensjaren, als het zoover komt wei- 'n vijftigtal eieren in een legjaar voortbrach- ten, maar dat zijn zeldzaamheden, omdat den meesten hennen zulk een lang leven niet gegund wordt. Het aantal dooiers bedraagt tusschen de zes en achthonderd, welk aantal voor geen vermeerdering vatbaar is. Stel men had een zeer oude hen, zooals onlangs op een boerderij in Engeland voorkwam, een dier van 20 jaren, dan heeft zulk een vogel m de laatste levensjaren geen ei meer gege ven. De hier bedoelde had in haar zestiende jaar haar laatste ei gelegd, na dien niet meer, de voorraad was totaal verdwenen. Een ander werk voor den pluimveehouder is't mesten. Op de mooiste en voorspoedigste haantjes is van toepassing het bekende lied- je van onzen dichter, getiteld Benjamin-af. Ik voel ook dat het velen moelte moet kosten menig praditdier op te moeten ruimen. Vertroeteld haantje af. Eerst wwdt ge bewonderd en sta je voor- aan1, Maar denk je, dat het z66 door ten gaan? Wel meen, slechts een poosje, mijn baasje. Dan ben j' overtollig, 't is waar wat ik zeg Dan moet je maar Semen, dat moet je maar 1 weg En je krijgt dan op tafd een plaatsje. Daarom zijn er onder de liefhebbers ook wel enkelen, die de door hen zelf opgefofcte dieren niet willen consumeeren, maar ande ren peuzelen ze met smaak op en1 trachten de smulpartij tot een zekeren graad1 van volko- menlieid te maken door het mesten. Hoewel het kippenvleesCh een hooge voedimgswaarde bezit van gemiddfeld 20 procent eiwit en 4 tot 5 procent vet, willen eenigen deze ver- houding nog verbeteren. Of deze verbetering werkelijk plaats grijpt door het mesten, blijft de vraag. Wel wint een dier, dat op oordeel- kundige wijze gemest wordt aan gewicht en wordt ook net vleesch sappiger en losser van vezel. Door de nauwere opsluiting, met als gevolg zeer weinig spierbewegihg, worden door het vetvormende voedscl overal tusschen de celweefsels kleine vetkogeltjes afgezet, waardoor de bovengenoemde sappigheid ont- staat. De plaats van het mesthok moet rustig zijn en niet te sterk belicht, hoewel ook niet be paald dooker. De beste plaats is dus in een.1 schuur, in elk geval geheel regen- en windvrij. De grootste zindelijkheid behoort in adit genomen te wor den. Als de bodem uit smalle, dicht naast d- kaar geplaatste latten bestaat, valt het vuil er tusschendoor op den eigenlijkem bodem van het hok. Het moet dagelijks weggenomen worden. Een voorwaarde is, dat het mesthok vol komen vrij is van luis of mijt. Zoo niet, dan verliest het dier des nachts predes weer of nog meer, dan het bij was gekomen. Het beste voer bestaat uit maismeel met kamemelk aangemaakt tot een los en uiteen- vallende, korrelige massa. Hierbij 'kunnen ge- voegd worden rijste- en gerstemeel, resten van brood, groente en aardappels. Het beste is drie maaltijden. De warmte der omgeving moet gelijkmatig zijn, ongeveer 15 of 20 gra- deni C. Jonge hanen eten het best als er twee of drie in een afdeeling zijn opgesloten. Eenden, ganzen en kalkoenen kunnen ook in hokken gemest worden, hoewel ook bij1 een beperkten uitloop goede aanzet van vleesch niet zoo zeer van vet, wordt verfcregen. Bij voorfeomende lustelooshdd in't eten wordt er v'-""ing in het mestvoer aangebrachit en wat houtskool, fijn kalkpuin enz. niet vergeten, want dit moet meewerken om alles goed te verteren. Hoe beter het verterings-proces, hoe beter resultaat. VAN ALLES WAT. Vraag voor rekeribolleboozen. Met welk getal moet men 41 en met welk ander getal 56 vermenigvuldigen, opdat db som der beide uitkomsten 1000 zal bedragen. Oplossingen der raadsels uit 't vorige mmrrter. Voor grooteren. 1. 4. 2. Een zwaluw maafct nog geen zomer. Zwolle, Maart, morel, zout, wrak, ne- gen, wang. Garibaldi. Wil, lemWillem. Anna, Ada, Otto, Rdnier. Voor kleineren. Wa\, (/al, bal, gal, ral. Schouwburg. Rug, schuur, 'bosch, schouw. „Brand! Bramd/h riepen de menschen luid. (Drie) Tante lie/ weer belet vragen. (Twee) Ga jij ook zoo graag op onze school., (Zes) Hij heeft de bel /link gduid. (Elf) Kanaal; kan, aal. Voor grooteren. 1 Mijn geheel wordt met 10 letters geschre- 1 ven en noemt een stad in het Noorden van Europa. 5, 4, 8, 9, 10 is een getal. Een 1, 7, 7, 3 is een in zee vooruitste- kend gedeelte der kust. 6, 2, 3 is een plant, welke gebruikt wordt bij de bereiding van bier. 3, 9, 5 is schrijfgereedschap. Op de 'kruisjeslijnen komt de naam van een d'orp in Gelderland. XXXXXXXXX X X X X X X X X 't gevraagde woord'. een republiek in Europa. een dorpje in Gelderland. een stad in Zuid-Holland. een mooi dorp in1 de proy. Utrecht. 1. ri 2. ri 3. ri 4. ri 5. ri 6. ri 7. ri 8. ri 9. ri orp i n bio een nvier in1 Noord-Amerika. een deel van je hoofd een deel van een sdiip. een medfekl inker. Wat lees je uit: naoomeulO'Sthamoztg 4. Mijn geheel is een spreekwoord, dat uit 4 woorden en 27 letters bestaat. Een 1, 19, 20, 11 dient om iets door te later loopen. 7, 3, 27 3, 14 is de hoofdstad van een koninkrijlc in Europa. 18, 23, 25 is een deel van een visch. 8, 16, 17, 11, 12 is een lichaamsdeel. 15, 9, 10, 7 is een deel van je sChoen. 4, 2, 24, 12, 26, 21 was een groot Ne- derlandsch dichter uit de 17de eeuw. De 22, 5, 6 is een groote wateropper- vlakte. Voor kleineren. 1. Noem eens een bui'tenlandSch geldstuk, dat omgekeerd een haak is. 2. Men vindt mij1 op de boerderij. Lees mij- van achter naar voren, dan ben ik iets, dat je niemand toewenscht. Beide woorden Worden met 4 letters geschre- ven. 3. Als je niet arm en niet slim samen- voegt, krijg je iets, dat de meesten be- geeren. Wat? 4. Welk kleedingstuk wordt een vogel, als men er de twee eerste letters af- neemf?

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6