Alkmaarsche Courant Drankbestrijding ts Purmerend. Hit de Hatiiur, voor jong en oud. Honderd Drta an Twlntigste Jaargaitg. Zaterdag 10 l!)ecember. ion. Ne. Toen ik ruim twee jaar geleden tot buxge- meester van Purmerend benoemd was ver- wonderde een van mijn beste vrienden zich over mijn bereidverklaring om deze functie te aanvaarden. De raad is daar zoo lastig zei bit en bet is daar „6£n kroeg at kroeg met veischrikkelijfo veel drankmisbruik. Hi} ken- de mijn afschuw van drankmisbruik. Ik wist wat bet eerste betreft wel beta-. Van meerdere raadsleden, mij persoonlijk bekend, mocht ik mij voorbaat overtuigd hou- den dat zij gaarne bun uiterste krachten zouden inspan'nen om in deze moeilijke tijden met mij samen te werken bij het nemen van eenige dringende maatregelen, noodig in het belang der gemeente, en dat zij mummer ook niet bijl net grootste meeningsverschil noodeloos iemand persoonlijk onaangenaiam zouden zijn. En van lien1, die ik niet kenae, verwachtte ik niet anders. De uitkomst leer- de dat ik goed heb gezien. Men zal niet ge- makkelijk een gemeenteraad kunnen aanwir- zen waarin, bij de ineest uiteenioopende richtingen, aangenamer wordt samengewerzt dan in ons stedeke. Op het andere punt drankmisbruik wist ik dat mijn trouwe vriend helaas gelijk had Maar mocht ik mij' daardoor laten te- rughouden? Keen, juist andersom! Ik hoop- te een. steen'tje te kunnen bij'drngen tot bostrij1- ding van deze ik aarzel niet te zeggen groot- ste aller maatschappelijke ellenden. Mag ik uit mijn ervaringeo in deze twee jaar iets mededeelen? AliicFit kunnen ande- ren er eenige leering uit trekken. En wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Ik heb ook wel eens iets beproefd wat ik la ter maar weer beter vond niet te herhalen. Het is m den drankstrijd menigmaal een zoe- ken en tasten. Bovendien spelen plaatseiijke tcestanden een groote rol. Daarom wil ik bcpaaldelijk opmerken, dat hetgeen hier met voldeed elders soms wel kan bevallen, even- zeer als datgene wat hier goede vruchten blijkt af te werpen weder in andere plaatsen een schralen oogst zou kunnen opleveren. Purmerend is een plants waar het lnder- daad met het drankmisbruik ernstig is ge- steld. Er zijn hier op een' bevolking van 6200 inwoners 49 vergunriingen. Volgens ae drankwet zouden er slechts 24 mogen zijn. Dat werd in 1881 z6o bepaald. Het „uitster- vingssysteem" heeft dus op dit punt nog lang niet geleid tot het beoogde doel. Om de 5 jaar kan de kroon op voorstel yanden ge meenteraad bepalen, aat het wettelijk maxi mum lager gesteld kan worden, in ons gevnl beneden de 24. Het is duidelij'k dat verla- ging van het maximum hier nog geen zin heeft Dan zouden we inderdaad kans moe- ten hebben door „uitsterving" van vergun- ningen binnenkort beneden de 24 vergunnin- gen- te geraken. Verlaging van het maximum zou dan tot gevolg hebben dat als het getal beneden de 24-daalde het getal niet weder tot 24 opgevoerd mocht worden. In mijn vorige gemeente (Wormer) heb ik verlaging bevo-r- derd. Daar was het getal zoodamig, d'at ver laging ook inderdaad praktische beteekenis had. In menigen gemeenteraad is het vorige jaar veel strij'd gevoerd1 over de vraag of al dan niet verlaging van het maximum aan de kroon zou worden voorgesteld. Ik boud me overtuigd dab dit menigmaal is geweest een strijd tegen windmolens omdat zie het Purrnerender voorheeld zelfs het wettelijk maximum in geen jaren zou zijn te bereiken en dus van een lager maximum todh in de praktijk stellig geen sprake zou kunnen zijn. N'aast al deze vergunriingen zijn in Pur- merend nog 44 inrichtingen met bierverlof. Het getal bierverloven is door de drankwet niet aan eenig maximum verbonden. Kan dus de gemeenteraad het getal der vergunningslokalen niet vlugger doen ver- minderen dan het z.g. uitstervingssysteem van de drankwet veroorzaakt, wel staan den' gemeenteraad middelen ten dienste om al- thans te zorgen dat de lokaliteiten aan zeke- re eischen voldoen wat betreft ruimte, licht en luchtverversching. Bij koninklijk besluit zijn daaromtrent reeds voorschriften gege- ven, maar de gemeenteraad heeft deze eischen nog aanmerkelijk verzwaard. Dit geldt zoowei voor vergunnings- als voor ver- lofslokalen. Intusschen laat de wet alleen toe deze zwaardere eischen te doen gelden voor nieuwe zaken of voor bestaande zaken die in andere handen overgaan. De gemeen teraad kan bovendien in bijzondere gevalien ontheffing van deze zwaardere eischen ver- leenen. Langs dozen weg is het soms moge- lijk inriclitingen te weren, die door veel drankmisbruik of onzekelijke voorvallen slecht bekend staan. Inderdaad is aldus wel iets te bereiken. Aan goed bekend s+aande inrich tingen zal de raad namelijk de ontheffing eerder verleenen dan aan meer beruchte za ken. Een ander middel, dat mij: inderdaad1 suc- cesvol is geble'ken, houdt verband met het verleenen van de z.g. muziekvergunningen. Onze politieverordening verbiedt den ver- gunninghouder en den verlofhouder om in zijn lokaliteiten muziek te laten maken zon der vergunning van den burgemeester. Er 'bereikten mij kladhten over een verlof- zaak, v/aarin geregeld eiken ayond^ een mu- ziekinstrument speelde. Die inrichting trok blijkbaar niet het beste deel yan het publiek, mannen en vrouwen, jong'ens en meisjes. Ook over onzedelijke handelingen kreeg ik berichten van betrouwbare zijde. (Dat wi zeggen oVer sexueele onzedeiij'kheid. Drank misbruik is op zichzell ook onzedelijk.) Ik heb toen gemeend' krachtig to moeten ingrij- pen. De muziek was in. deze zaak de groote aantrekkingskracht, de verleidster ook tot het verkeerde. Zonder muziek kwamen die niet gewenschte bezoekers en bezoekster daar niet. Werd de ipuziekvergunning ingetrok- ken, dan kon de zaak, daar niet blijven be- staan. Ik heb de muziekvergunning inge- -okken. Ik ben niet gerecbtigd om mede te elen op welke wijze eenige ma1 en getracht v rd mij o-p mijn besluit te doen terugkomen. hab voet bif stuk gehoudenen da in- rldhttng waa alleen ala gevolg van de itttrek- iing der muziekvergunning na enkele maan- den verdwenen. 'Over een vergunningBzaak eveneens met muziekvergunning kreeg ik mededeelingen tetreffende dronkemanstooneelen. De ver- gunninghouder had een waarschuwing noo dig en ik schorste voor een paar maanden zijn muziekvergunning. Hield aan mijn be- s-uit vast. Daarna is het in die zaak beter g igaan. Deze voorbeelden werken zeer waarschu- wend voor anderen. In een volgend nummer doe ik nog eenige n.ededeelingen uit hetgeen de praktijk mij eft geleerd. Purmerend. D. KOOIMAN. J AlCHTVOGlE LS Orutto's. Ook de Orutto's bdhooren thans .tot de achtvoigels en. dit is voor die vogels nog zoo :waad niet, want eerder mochten ze ook geschoten worden, ent dan mocht men ook na April de eieren nog rapen, wat nu niet meer het geval is. En nu de nesten gespaard worden^ doet dit meer voordeel aan dezen vogelstand, dan het jachtgeweer er verminde- ring in aanbrengt. femand, die meent nogal wat vogelkennis to hebben, bracht mij! eens in opgetogenheid „een wulp met een redvten bek". De man, die meende, neel wat bijzonders te hebben' ont- dekt, was erg onichoogeld, toen ik hem. een teekenimg Met ziien, die erg op zijn vogel ge- let-k. Z'iet men op een'igen afstand een gruit- to, die niet in het zomerkleed is, dan zou men hem, wanneer de snavel niet in het oog viel, nog wel voor een kleinen wulp kun nen houden, maar van nabij is zulks voor degenen, die hem eenmaal ihebben gezien, niet mogelijk. Er 'kornert bij. ons twee Qruttosoorten voor. Een broedt bij ons, n.l. de aoort. die gewoon- •j'i Grutto of Lianos'a limosa (L.) genoemd wordt. De :andere, niet bij' ons broedende, dech wel in winter en zomer biji ons voorko- mende eoort, .beet Rosse 'Grutto oi Limosa iapponica (L.) De 'Orutto's hiebben niet alleen veel over- ?e ifcomst met de wulpen, maar ook met de ,vii ppen, dioch ze 'hebben langere pootenl en deze zijn ook niet zoo tot aan de dij.en met ve-leren bekleed. De oogen1 zijn aanmerkelijk fchiner en ook niet zoo achterlijk en niet zoo ihoog in den toop geplaatst. Ook zijn bet dag- vogels, die gaarne in troepen samenleven en :n de moerassige grasve'l Zoo MOhm we drie vensrtiifenicSe geluidau \-an den Grutto gehoord. Het vierde zullen we pas kunnen fiooren, wanneer zijn kinde- r en groot geworden zijn. Dan la-ten- de oude ogeIs gedurig een gelaten. „ti-joeih" 'hooren, ils wilde ze er mede te kennen geven, dat de vvitte'broodsweken weder voorbij zijn en dat het huwelijk weer onitbonden kan worden'. Of dezelfde vogels in het volgend broedseizoen v/eder een paar zullen vormeni? Wie zal het 2Ef>e Oretto is in onze streken een veelvuldig voorkomende en algemeen gekende vogel. Ala de iongeni groot genoeg zijn, om mede rond te kunnen vliegen, verzamelen de 'Orut to's uit dezelfde streek zich tot een of meer groepen, en ze leven gedurende veile weken aidaar gezellig te zamen1. Men ziet ze dan n eermalen, als het ware, vergadermg hou- den op dezelfde plaats aan een ondiep wa- tortje of beekje en ook aan de kusten op de bij ebbe droogva'llende vlak-ten. Aan de me- nlgvuMigie g^tcn1, die ze aidaar. in deni bo- dom boren, ziet men', dat ze ook op die ver- zamelplaatsen naar. voedsel, dat uit wormen, slakken en insecten bestaat, zoeken. In Sep tember trekken de xneeste exemplaren naar w armore streloeii, doch ook enlkelo blijven hier aan de kust adhter, om te overwinteren, zoodat de Grutto voor ons zoowei trek- a s strandvogel is. Over de Rosse Grutto een efl ander in een volgead ROmna. y OAAtDER a,. Stadsnieuws NIEUWE BOND VAN ZUIVEL- FABRIEKEN. Gistermiddag werd in het cafe Koetsveld, aan het Waagplein, een algemeene vergade- riig gehouden van den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken, tot welke vergadenng ook kaasmakers van de aangesloten fabneken wa ren uitgenoodigd, met het oog op een door den heer V. Kaij te houden' lnleidmg over de ig wat de beste en voordopligste mamer Met, beetle in vraag van kaasbereiding is De voorzitter, de heer Jac zijn openingswoord _de_ aanwezigen eJvel^f en ging in het kort na wat er in het atg-- loopen jaar in het zuivelbedrijf is voorgeval- ,u, De zuivelprijzen, in Januari ruim f 70, sttgen tot 100 en thans, terwul alles ke- dert, geldt de kaas nog ruim 60. De zuivel- ngediende wet met het oog op de bepalmgen voor kaas in te trekken. Daar hierbij zoowei voor producenten als voor handelaren hoogst gewichtige belangen op het spel staan, veroorlooft onze Vereeni- ging zich een reeds vroeger gedaan verzoek te herhalen, n.l. dat het Uwer Excellentie inoge behagen eene commissie te benoemen, samcngesteld uit producenten en handelaren, voor de eene helft voorstanders en voor de andere helft tegenstanders van deze wet, die k een onpartijdigen voorzitter kie- zen, om ciaarna Uwe Excellentie nader van advies te diemen. Ten slotte wordit in het adres geprotesteerd togen de zinsnede in de memorie van toe- lichting tot het wetsontwerp, waarin sprake is van „allerlei knoeierijen, die in den kaas- handel welig tieri-g", waarvan daling van het peil onzer zuivelproducten wordt gevreesd en waarom in een verbod van uitvoer van kaas zonder rij-ksmerk alleen heit middel wordt ge zien om produceat en handelaar te beletten zich op oneerlijke wij'ze te verrijken. Het adres zegt hiertegen Indien inderdaad in den kaashandel aller- lei knoeierijen welig tieren, hoe is het dan te verklaren, dat de Hollandsche kaas op alle markten der wereld steeds en ook reeds v66r d.:n oorlog, toen bijna uitsluitend door den h indel werd geexporteerd, een zeer goeden prijs wist te bedingen, en de Hollandsche ki as, ook die zonder Rijksmerk, oomiddellijk n: den oorlog overal tot zeer hoogen prijs gc zocht was en ook heden nog een prijs be- d.ngt, dien enkele andere landen, wij noenien 'hier slechts Canada, Australia, Nieuw-Zee- land en Denemarken, Holland benijden! Aan de Kamerled'en wordt verzocht om hunne stem aan het ontwerp te onthoud'en, indien de minister op de ontwikkelde gronden niet tot intrekking ervan zou willen over gaan. De voorzitter meende, dat het de bed'oeling ig te ieni in den broed- tijd hun geluid, waamaar ze bun naam heb-. ben gekregen, gednri'g laten hooren. De gewone Grutto wordt bij ons in ver- sch'illende streken oOk Manel genoemd, ter- wijl men hem in Friesland bestempelt met de na'men Scries, Schrier en Gr.ieto en in Lim- burg met d'ien van Oeversnip; in Twente noemt men hem wel Werp. Eigenaardig is het, d'at de wijf jes dezer soort aanmerkelijk grooter zijn dan de mannetjes, zoodat men ze hieraan bijna steeds op het eerste gezich't uit elk ander kan kennen'. Het vederkleed, dart er dies winters anders uitziet, dan in den1 zo mer, is bij' de sexen' 'gelijk. Des win'teris vindt men een zacht bruingrijs op de bovendeelen, op hals en kop, terwijl buik en borst, zoowei i-.ls de staart en een streep aan iedere zijde van den kop wit ziin. Des zomers vindt men donkere, dwarse vlekken en1 banden! op rug en vleu'gels, terwijl het voorste gedeelte van den vogel tot over de schouders, deni rug en de zijden fraai roestrood getint is. iDoch steeds zijin de slagpennen zwartbruin, met wit aan den grond, terwijl met uitzondering van de kleine witte wortelhelft de staart z\vart is; vandaar, dat de vogel, ter onder- scheiding van de rosse soort, ook wel aaage- duid wordt met den soortnaam aegocephaal. De lanlge, bijna rechle snavel is roodachtig geel en naar voren donkerbruin. De pooten zijn zswart. De jonge diereni zijin te kennen ran de donkergrauwe kleur der pooten en aan het vleeschkleurige van den snavel. Wanneer de jongen' nog heel klein zijn, dra- gem ze eeni donzig kleedje, d'at rosacntig is en op de bovendeelen voorziem van eenige zwar'te lengtestrepen. Wie den Grutto -in zijn MefdeLeveni leert keanen, kan opmerken, dat deze vogel zijn geluid op vier verscMlende wijzen laat hoo ren. Men moet daartoe zijn in onze polders, waar veel hooi getedld wordt en waar niet veel m'enisdien wonen. Wanneer men' daar op een mooien Meimorgen veiblijf houdt, zal men er bennis fcunnen maken; met de bedbelde vogel'soort. We willen ons even verbeeld-en te liggen in het mooie bruingroene harend'gras, en in de lucht brioelt het van velerbande vogels. De Kievit heeft het drufc en laat zijn blijde ieuw- geluiden hooren; de Tureluur nikt en fluit zijn tu-tu-tu,; mooie meeuwtjes kokkeren; stems laten een doordring-end „kierah" hoo- rer;: eend'eni kwakkeren in de rietslooteni en de leeuwerikken tierelieren Ihoog in de luicht! En zoo zouden we voort kunnen gaan, met nog verschillende andere -geluiden te noe- nif n. Ze vormen te zamen een amalgama, en 't is niet gemakkelijk hieruit elk vogelgeluid afzonderlijk te hooren. De pogingen er toe zijn evenwel1 interessant. Hoor: „tajgriet, tagriet!" Juist, dat is een- van de geluiden van den; Grutto. Dat maafet het mannetje, wanneer ihet ihoog in de lucht aardige, regelmatige vliegbewegingen maafct, waarbij nu eens de eene, dan weer de andere vileugel omtaag gericht is. De vogel is dan in zijn „hum;' en men kan er zeker van zijn, dat net wijf je ergens op de eieren zit. Daar sichiet een. ander exemplaar van de zelfde volgelsoort in onze richting. Hdj schrikt op en zet zich op eeni hekpost. „Ti-a- ta, ti-a-ta" klinkt het en de punten van de liange snavellkafcen worden meer dan een halven decimeter van elkander bewogen'. 't Is •het waarsohuwingsgeliuidOok dit is een m'annetje, wait we aan de -groote, of eigenlijk aan de kleinte wel kunnen zien. En nu gaan we verder het land in, em wanneer we het nest gemaderd zijn, vliegen. twee vogels ang- stig rond, af en toe in net gras plaats ne- mende, en scherp ert angstiig klinkt het ,,'jiet, jiet!" Ziet, daar is het nest tusschen Ihet gras! Veel werk is er niet van gemaakt. 'it Is een ondiep komimietje met een weini-g droog -gras, en daarop Mggem de vier ei-erem, net jes met de puntige polen1 naar elk.ander gekeerd. Ze hebben den vorm van kievits- m 'licht- eieren, doch ze zijn grooter, ■ondkleur en voomen van sine a/tippa*. bere'iders konden tevreden zijn, daar het af- getoopen jaar voor hen zeer gunstig was geDeeheer C. den Hartigh, secretaris, las hier- na de notulen der vorige vergadenng, die onveranderd werden goedgekeurd Ingekomen was een afschrift van een adres der Ned. Vereeniging van Kaashandelaren aan den minister, waarbij verschillende op- merkingen werden gemaakt betreffende het in^ediende ontwerp bo ter- en kaaswet. Adres- saiite acht het ongewenscht bepahngen voor bo er en kaas in een wet te vereemgen, daar de boter na aflevering op allerlei wijzen ver- valscht kan worden en kaas niet. De mdie- oing van het ontwerp vond zij voorzoover d'e kaas betreft en slechts hierover acht zij zich tot oordeelen geroepen ontijdig, omdat het rijksmerk nog niet voldoet aan de daaraan te stellen eischen. De merkplaatjes laten vaak los, bij het wasschen en schrapen vallen er vele merken af en andere worden beschadigd, zoodat de herkomst der kaas met meer is vast te stellen. Daarbij komt, dat men de nieuwe merken nog geen vol jaar heeft toegepast en dan nog wel in een abnormaal drogen zomer, die zender herfst in den win ter overging. Een periode van vochtige, zachte korsten is er thans niet geweest en juist een vochtige herfst en winter zijn de kwaden perioden. Het adres gaat dan' voort: Hierbij komt, dat alleen de kosten van de Controlestations voor rekening der produ centen komen, die trouwens de groote belang- hebbenden in uw gedachtengang zijn; alle verdere kosten-, lasten en nadeekn komen voor rekening van de handelaren, die niet om deze bescherming van het product gevraagd hebben. Ten laste van den handel zouden dan ko men lo. de controle in de pakhuizen2o de scl ade berokkend door strenge toepassmg der bepalingen omtrent den uitvoer, in geva-l de merken lcslaten, of geheel dan wel ge- deeltelijk onzichtbaar worden; 3o. de schade door onoordeelkundig optreden aan de uit- voerstations, welke o. m. bestaan in het ge- deeltelijk ontdoen der emballage, waardoor in meerdere of mindere mate b-ederf moet vol- gen, alsmede de daarmee verbonden vertra- gi ng. De handel zou dus, indien dit ontwerp tot wet werd verheven, in een tijd dat hij door lage valuta in eenige landen, waar juist een groot afzetgebied voor Hollandsche kaas be- stond en door de scherpe concurrentie van andere landen reeds zeer moeilijke tijden doormaakt, nog extra als bovenaangeduid be- last worden, hetgeen in vele gevalien be- zwaarlijk zal zijn te dragen. Hoeveel de uitvoering van deze wet aan producenten en handelaren gezamenlijk zou kosten, kan de Vereeniging zelfs niet bij be- nadering berekenen, doch gelet op de mede- deeling in de vergadering van producenten onder leiding der F N. 'Z. te Utrecht cp 3 Nov., dat Friesland alleen aan merkplaatjes dit jaar op zijn minst 150.000 zal moeten bealen, mogen wij de gezamenlijke kosten wel op eenige millioenen schatten. Eene enquete, ingesteld door „Het Alge meen Zuivelblad", heeft aangetoond-, dat het grootste deel van den handel tegen wettelijke maatregelen is, terwijl onze Vereeniging ook zeker weet, dat een groot percentage der pro ducenten deze wet niet wenscht. Zij alleen zija voorstanders van eene vrijwillige con trole, zooals die tot heden, zoowei voor de kaas als voor de boter bestaan heeft. Ook Zwitserland heeft geen wet van dezen aard, doch een vrijwillige controle, die door de fa- brkanten zelf is ingesteld. Nog zij hier gewezen op het groote ver- schil in de aanwijzing van het vetpercentage. Terwijl Nederland merkt met 45, 40, 30 en 20 petmerkt Noorwegen met 45, 28 en 18 pet., Denemarken met 45, 30, 20 en 10 pet; tevens is ook de methode van berekening door de verschillende landen toegepast, niet altijd dezelfde. Een en ander kan niet nala- ten groote verwarring te stiehten. De Vereeniging meent op bovenstaande gronden Uwe Excellentie eerbiedig doch dringend in overweging te mo«teo g«ve« d* zal zijn een adres met adhaesiebetuiging zendea. De heer Kaij (Hauvert) vond het vreemd, dat het wetsontwerp nog niet in behandeling was gekomen. Hij was het eens met de atrek- kirg van het adres en kon zich vercenigen met het idee een commissie te benoemen be staande uit v66r- en tegenstanders der wet. Er is, merkte spr. op, een nieuw systeem van merken gekomen, beter dan die van de re- geering. Spreker had niet gehoord, dat ook deze nieuwe merken loslaiten. De heer Apeldoorn (Egmond-Binnen) ver- klaarde zich v66r alhaesiebetuiging. De voorzitter constateerde, dat de Nieuwe Bond steeds had geijverd tegen het merken en, gezien de gronden in het adres genoemd, was hij voor het zenden van een adres van adhaesie. Onder applaus werd hiertoe besloten. De verkiezing van een besituurslid wegens periodieke aftreding van den heer V. Kaij kwam hierna aan de ordte. De aftredende werd1 herbenoemd met 41 stenunen en nam de ze herkiezing aan, waarmee de voorzitter hem feliciteerde. De heer G. Smit te Anna Pau- lowna kreeg een stem. Wat is de beste en voordeeligste manier van kaasbereiding? De heer Kaij hield hier over een inleiding. De voorzitter deelde vooraf mede, d'at in verband met deze inleiding de kaasmakers van de verschillende aangesloten fabrieken waren uitgenoodigd'. De reiskosten zouden worden vergoed. De heer Slachter (iHoogwoud) wenschte een bepaald bedrag vast te stellen voor on- kosten, omdat er onder de aanwezigen toch ook waren, die per fiets of te voet waren ge komen en dus geen directe onkosten hadden. Besloten werd de vergoeding op 2,te stellen voor hen, die niet per spoor ikwamen. Laatstbedoelden ontvangen de treinfcosten te- rug. De heer Kaij hield hierop zijne inleidiing, waarvan wij het volgeade mededeelen De Nieuwe Bond van Zuivelfabrieken, on der bijzondere omstan-digheden geboren, zal in de toekomst zeker ook den plicht hebben, de belangen van hare leden te behaitigen en als zoodanig nieuwe zaken te onderzoeken of bestaande te verbeteren, speciaal die zaken die met de bereiding van kaas en- boter in nauw verband staan. Spr. memoreerde dan wat speciaal aanledding was voor de afechei- ding van den o-uden bond. Het was op de bewuste vergadering in „(>ntrar', zei de heer Kaij, dat werd aan- genomen d'at slechts cooperatief werkende zuivelfabrieken- lid mochten zijn van b&doel- den Bond of en dit was dan nog een con- cessie dat het grootste deel van het aan- deelenkapitaal in bezit moest zijn van de melkleveranders, opdat dan toch de richting van de meerderheid der aandeelhouders in cooperatieven geest zouden zijn. Vele fabrieken in onzen N. Bond1, konden geen lid meer blijven en dit was speciaal aan- leic'ing tot het stiehten van dezen Nieuwen Bond. De Friesche geest, vertegenwoordigd in den Bond door de Friesche directeuren, trad! steeds meer op den voorgrond! Zij zei- den ronduit, dat fabrieken als de meeste on zer niet pasten in een Bond met hen en hun ne geestverwanten, het bestuur ging in deze met hen mee. Opvallend is, dat deze fabrie ken in het openbare vereenigingsleven altijd vertegenwoordigd worden door deze heeren en de bestuursleden, behalve een enkele uit zondering, altijd op den achtergrond blijven, zoodat zij naar het sChijnt de mannen zijn, die den toon aangeyen, de boeren feitelijk onder hunne voogdij plaatsende. Toch was het voor anderen, speciaal ook voor mij, een reden om voor het lidmaatscbap te bedan- ker, omdat bij meer dan een gelegenheid het bestuur in een richting stuurde, die velen niet kon bevredigen. Ik herinner hierbij., zei spr., aan de indertijd slappe bonding tegenover de invoering der wet op de pasteurisatie, den aanslag op het groote saldo der kaasvereeni- gin'g ten bate van een landbouwhuis, den altijd' verkondigden dwang tot het vormen van afzetcombinaties omdat de minister dit eisch'te om uitvoer van kaas te verk iigen en waar ten slotte niets van waar bleek te zijn, het subsidieeren en p-ropageeren. van zaken, niet direct met het zuivelvak in betrekking staande (landbouwhuis, zuivelbank) en ten slotte wees spr. op het groote verschil om trent de invoering van specials kaasmerken 'het vetgehalte garandeerende. Wij zullen voorloopig zeker een bescheidetr plaats inne- men, meende spr.. maar onze begrootingen zuT«n dan ook mat mat kunatoaatiga on- rechtvaardige inkomsten (oodjerzoek der kaas) sluitend worden gemaakt. Zal onze Bond echter reden van bestaan hebben, dan moeten we ons niet alleen uiten hij vooiikomende groote zaken die ons bedrijf bedreigen of benadeelen, zooals de pas inge- voerde arbeidswet, maar dan moeten we ook o lderzoeken of de technische verbeteringen u- het bedrijf in de praktijk in onze fabrie ken bruikbaar zijn of voordeel kunnen ople veren. S-pr. was den afgeloopen zomer in de 4 elegen'heid de machinate kaasbereiding te z ien, en meende, dat bij de overal in het land verspreide electrische kracht't niet uitgeslo- ton is dat we ten slotte allemaal deze bewer- kiag toepassen. Bij de beanitwoording van de vraag: „Wat is de beste en voordeeligste manier van kaas bereiding?"' stelde spr. voorop, dat hij niet d; gelijks met de kaasmakerij: meer in aanra- ki ig komt, zooals directeuren en kaasmakers dtr fabrieken. Toch noemde hij zich niet hee- le naal leek, daar hij vele jaren kaas had ge maakt en in zijn jeugd reeds de theorie van het vak had geleerd. Hij had een flinke boer- dferij, zoodat hij in den zomer altijd zoo wa t een twintig kleine Edammers te maken had. Hij had het land, als een zaak langer moest duren dan strikt noodig was, speciaal het kaasmaken, waarbij' men altijd in een geho- gen houding moet werken. Ten slotte had hi] zijn eigen methode, die was warm strem- rren, zoodat de zaak snel verliep en met een goed uur had spr. zijn kazen, als hij met d'oorhalen begon, in den kop. Sommigen be- weerden dat hij zeer schadelijk zou werken, wat spr. echter zelf niet beaam.de, daar hij niet meer melk voor een vierponds kaasje ge- bruikte dan zijne collega's. Om dit te de- monstreeren werd op spr.'s voorstel de zaak in Holl. Noorderkwartier hesproken met het gevolg dat op de proefzuivelboerderij in Hcorn proeven werden genqmen met warm (spr.'s methode), middelmatig en koud. Het bleek dat de warme methode het voordeeligst uitkwam al waren de verschillen zeer kiem. Als spr. een antwoord zou geven op de vraag wat at beste en voordeeligste manier van kaasbereiding is, zou hij zeggenOp de boer- derij, m-its men er zoo veel verstand van heeft dat men bekwaam is een eerste klasse pro- durf te maken, wat op een boerderij gemak- kelijker is dan op een fabriek. Maar op deze goedkoope manier zou spr. zich niet van de zaak afmaken. De beste en vocrdeeligste manier is die welke de meeste centen uitbetaalt, zou wellicht iemand zeg- er. en oppervlakkig zou men daarmee gelijk ..ebben, maar spr. had zijne vragen gesteld om meer zekerheid te krijgen, dat men door zoo en zoo te doen- werkelijk voordeetig uit- komt zonder aan de kwaliteit der kaas af- breuk te dooi. Nu was hem bij de fabriek- matige kaasbereiding opgevallen een uit- spraak, die men nog wel eens ho-ort en die teekenend is, n.l. d'ezeAls men op liet randje af kaast, is men het voordeeligst uit, niet kort maar er niet zoo ver af, niet wit maar ook niet geel, een beetje aan den lich- ten kant." De bedoeling is natuurlijk, even goed voor den hoogsten p-rijs in aanmerking te komen me' zoo min mogelijk melk te gebruiken. Nu zou spr. door een goed' opgezette proefne- ming willen zien uitgemaakt of door niet zoo op het kantje te werken men werkelijk scha- delijker uitkomt, want is dit niet het geval, dan acht hij het beter niet zoo op het kantje af te werken, omdat hierdoor tamelijk veel kaas de wereld! i-ngaat, die, bij minder goed uitvallen, aan den stijven bleeken. korten kant is en volgens spr.'s meening geen fijne kwaliteit is. Wanneer het niet per se noodig is, uit een oogpunt van schaaelijk werken, dan acht spr. het schadelijk voor den goeden naam van het product. Want ook deze zaak staat er mede m verband: een korte stijve kaas van 45 plus is minder lekker dan een fijn product met 32 plus. Nu zo-rgt een goed! kbopman wel, dat hij, indien hij1 zijn klanten wil houden-, geen kno-llen voor citroenen ver- koopt, maar de wet op de kaasmerken (zii is er nog niet merkte spr. op) geeft er alle gele genheid toe om onzen naam op die manier te benadeelen. Voor zich zelf had spr. er wel eenige verwachting van, dat 'het maken van kortige stijvige kaas niet zoo voordeelig is als 'het lijkt, De proef zou genomen kunnen worden op de proefzuivelfabriek of op een aangesloten fabriek, waar om dezen' tijd! wel eenige gele genheid voor is. Aan de bespreking over de inleiding van den heer Kaij namen verschillende aanwezi gen deel. Wij komen hierop nader terug en. vermel- den thans alleen, dat onder applaus werd be sloten een proef te nemen als door d'en inlei- der aanbevolen. (Wordt vervolgd) BOTERCONTROLESTATION „NOORD-HOLLAND", Cfstercn vergaderden de leden van dit station in cafe Central" alhier, onder lei ding van den voorzitter, de heer H. K. Kos- ter te Wieringerwaard. Deze vergadering werd bezocht door 25 leden en nog bijge- woond door den heer Jurling Beck, adjunct- Rijkszuivelinspecteur te Utrecht. In zijn openingswoord schreef de Voorzit ter de betrekkelijke groote opkomst toe aan het agendapunt betreffende de al of niet wenschelijkheid van de mogelijkheid der verkoop van buitenlandsche boter. Na vaststelling der notulen der vorige verga dering werden enkele mededeelingen ge daan betreffende het bestuur, het ledental en de controlewerkzaamheden, benevens over de naleving van de boterwet in Noord- Holland. Het Bestuur werd gemachtigd om speciale voorwaarden vast te stellen voor het lidmaatschap van de Coop. Zuivel- exportvereeniging ,,Noord-Holland" te Alk- maar. Verder werd het Bestuursvoorstel ora het lidmaatschap van het Nationaal Comi- te van den Internationalen Zuivelbond aan te vragen bij acclamatie aangenomen. Naar aanleiding van een ministerieel schrijven over een financieel tekort betreffende den aaumaak van Rijksbotermerken in 1920 werd besloten aan het verzoek te voldoen om in dit tekort bij te dragen. Bij de hier- opvolgende verkiezing van 2 bestuursleden werd bij eerste stemming herkozen het af tredende bestuurslid, de heer H. Tijdens te Purmerend, terwijl na twee vrije stemmin.- gen en een daarop volgende herstemming al» 2e bestuurslid werd gekoeea de heer J Beyers te Alksea&r. leii II jaai i.ii j ryfy S-U- nrrUtorpnrjgQ yafl

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 9