DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 294 DONDERDAG Dit nnmmer ftestaat att 2 Maflen HonderU drir eii iwintignto jaartrant: IH22I 4boniicmenfHprljfl blj e'ooriiitlwtalins por :i maandon f 2.—fr. por post f 2.50. Itmvijsn. 5 ct. Advortentiopr. 25 ct. p. w 1, Rrootoro letters naar platttsriiliiitc. UiioviMi franco N.V. IWli- on Ka.nl, Isdf. v.li. Norma. Coator 5G>on, Voorriaiu "J, Tol. Adniiniwtr. No. :t. Kotlactie No. :t:t. IHrecieur: (J. II. tiUAU. llo«»Mired«»cieurTj. N. AlkLMA. Jjj DECEMBER imiiIMii-nrr«rMiirrmTTinMTn»mnmi Buitenland DE IERSQH-E KiWESTIE. E-en draadloos N. A. T.-bericht meldt, dat de openingsplechtig-heid van het Engelsche pariemcnit gister gekenimerkt werd door den buitengewoon inorukwekkend militair vier- toon en eeremonieel, dat, gadegeslagen werd door een groote menigte. De koning was ver- gezeld van de koningin en prinses Mary en Set koninklijke rij tuig werd warm -toegejuicht. Groote mensch emnen ig ten ibadden zich reeds vroeg langs den geheelen weg van den- koninklijkem stoet opgesteld. Toen de ko ninklijke familie in den schitterenden staat- siekaros het pa-leis verliet, hieven militaire muziekkorpseni bet nation-ale volkslied aan, terwijl de eerewadit het saluut bracht en. de menigte geestdriftig juichte. Qnmiddellijk na bet voorlezen van de rede verliet bet -koninkl-ijk gezelschap bet Huis en werd bet Lagerhuis verdaagd tot 3 uur, toen het debat begon. Alle leden van het buitenlandsche diplo- matieke corps, ook de Nederlandsche gezant, waren bij de opening der zitting aanwezig. Sir Samuel Hoare (Unonist) stelde in ant- woord op de troonrede een adres van ant- woord voor. De vortn van het adres staat pp zichzelf. Eerst geeft bet, zooals gebruikelijk, uitdrukking aan den dank van bet Lagerhuis aan den koning en gaat daarna als volgt voort: „Kennis genomien bebbend van de ar- tikelen der overeenkomst betreffende de Ier- sohe regeling, zijn wij bereid1 die artikelen te bevestigen en te ra-tificeerent, opdat ze voor altijd zullen- zijn vastgelegd door de weder- zij-dsche toestemming der voiken van Groot- Britannie en Ierland, en wij bieden Uwe Ma- jesteit onze zeer nederige gelukwenscben aan met de aanstaande voleindiging van dat werk van verzoening, waartoe Uwe Majesteit zoo ruimscfaoots heeft bijgedragen." Het adres werd ondersteund door 'George Barnes (een vroeger vooraanstaand arbei- der) terwijl de overeenkomst warm werd aanbevolen door Clynes en Donald Maclean. Lloyd George zeide, dat geen enkele over eenkomst tusschen twee vilken ooit een1 zoo geestdriftig en zoo algemeeni welkoxn bad on- dervonden als met die Iersche overeenkomst bet geval was geweest. Hij zwaaide lof aan de onderhandel-aars zoowel van de eene als van de an-dere zijde. Lloyd George 'ging daarna over tot het geven van een overzicht van de voorwaarden der overeenkomst, waar- bij1 hij er op wees, dat de kwestie van de trouw aan de Kroon volledig was opgelost Lloyd George erkende, dat bij er met tegen- zin in bad toegestemd1, Ierland de bevoegd- heid te geven tariefrechten op te leggen, dodh hij betoogde, dat Ierland afbankelijker was van Brittannie dan Britannie van Ierland in handelszaken. Hjj beweerde, dat alle beloften met betrekking tot Ulster waren gehouden en dat een nieuwe regeling van de grenzen in het belang zou zijn van Ulster, indien bet besloot een afzonderlijke eenheid te blijven vormen. Zoodra een provinciale regeeriog in Zuid-ilerland zou zijn ingesteld in overeen- stemming met de voorwaarden van de over eenkomst, zouden de troepen der Kroon wor> den teruggetrokken. Zich 'bezighoudend met de geoefende critiek dat de overeenkomst een bukken was voor den opstand, zeid'e |bij dat het beste antwoord was de indruk, dien de overeenkomst in de gefaeele besohaafde we- reld had teweeggebracht en in het bij'zonder in de Dominions. Lloyd G>eorge besloot met de bestrijding van het argument, dat de regeering onder- handelingen had gevoerd met rebellen. Hij vroeg, of er nog nooit aan een opstand een eind was gemaakt met vreedzame middelen en met wie de regeering anders bad moeten1 onderhandelen. Het wetsontwerp, dat aan de overeen komst sanctie verleent, zou in de volgende zittingsperioide worden ingediend, dooh bet procedure van de Dominionsconstituties zou worden gevolgd en Ierland zou zelf besluiten 'hoe bet zijn eigen regeering zal samenstel- l'en. Ierland zal de recbten van het rijk deelen, evenals de verantwoordelijkheid van het rijk. In het Hoogerhuis stelae lord1 Morley, een op den voorgrond staand veteraan in den stnjd voor Home Rule, als antwoord op de troonrede, een soortgelijk adres van Ant woord voor als in het Lagerhuis. 'Hij' ver- klaarde, dat de dag der overeenkomst een dag van verheugenis was en niet van verne- dering, zooals Carson: had beweerd. Lord Curzon verklaarde, dat de schikking de reputatie en: het prestige van Britannie in de geheele wereld sterk had verhoogd. Carson deed een aanval op Curzon en de regeering. Hij verklaarde, dat bet Huis thans de begrafenis bijwoonde van de unio- nistische partij, welke was geworgd door haar eigen leiders, die zich bij de coalitiere- geering hadden gevoegd om haar te bescher- men. Charles Craig, de broeder van den premier van Ulster verklaarde, dat de eed van trouw niet het papier waard was, waarop ihij was neergeschrevea Llyod George had aangeno- men, dat de Sinn Feiners alias zoud'en doen, wat men van hem verwachtte, doch zij zou den- dit, m-eende Craig, niet doen. Hij klaag- de er bitter over, dat' gedurende de laatste twee of drie maanden Ulster was onderwor- pen aan den meest onwaardigen1 vorrn van dwang. Het debat zal heden worden voortgezet. Ook het ©ail Eireanfl bad gister an een bij- eenkomst. De overheerschende stemming inenscbenimenigten, die bij de opening van de bijeenkomst bet pariementsgebouw te Du blin omringden, was een- blijmoedig vertrou- wen, dat bet verdrag zou worden aangeno- men. Opmerkelijk was, dat, torn De Valera aankwam hir matig werd toegejuicht, terwijl Collins en Griffith een geestariftige onder de in ontvangst hadden te nemen. der bijeenkomst kenimerkte ovatie De opening zich door een caltaewaardigheid, doch de besiprekingen werden later eenigszins opgewonden. De on- derteekenaars van het verdrag hadden plaats genomen tegenover De Valera, die er op aandrong, 't verdrag te beoordeelen naar zijn verdiensten zonder acht te slaan op de meeningsverschil'len in het kabinet. De Va- ,era meende, dat de gevolmachtigden hun instructies waren te buiten gegaan. De over eenkomst had in den vorrn van een ontwerp aan het kabinet ter goedkeuring dienen te zijn voorgelegd. Collins klaagde over het onbehoorlijfce van De Valera's opmerkingen en' verzette zich tegen een geheime zitting; hij verklaarde, dat ierland gerechtigd was de ieiten te kennen1. De Valera verklaarde nog, dat hij, zoo de gevolmachtigden den tekst van het verdrag, alvorens het te teekenen aan het kabinet te Dublin hadden voorgelegd1, hij er naar zou hebben gestreefd om eensgezindheid in bet cabinet te verkrijgen. Michael Collins ver- claarde dat die gevolmachtigdeni toen zij: bet verdrag teekenden, zich er slechts toe verbon- den, aan het Iersche parlement de aanne- ming er van aan te bevel en. Griffith, de pre sident der gevolmachtigden, erkende, dat er geen sprake van was dat de gevolmachtig den de bevoegdheidi hadden, het land' te bin- den. „De Britsche regeering moet zich tot haar parlement wenden en wij tot het onze," verklaarde Griffith. De verklaringen van Collins en 'Griffith schenen de Valera te be- vredigen. De vergadering ging vervolgens in geheime zitting. Heden zal in net openbaar over aanne- m.inig of verwerping gestemd worden. DE ONDERLINGE SCHULDEN DER GEALLIEERDEN. Eenige buitenlandsche diplomateni op de conferentie te Washington zijn van meening, dat Lloyd George het initiatief zal-nemen tot kwijtschelding der oorlogsschulden van Ita- lie, Frankrijk, Belgie, Rusland en de ldeine Balkanstaten aan Groot-Britannie. Een voorwaarde zou zijn. dat Frankrijk zijn vor- deringen op de geallieerden laat vallen en een tweede voorwaarde dat de Duitsche schadeloosstelling aan Frankrijk met 13.50G millioen francs wordt verminderd. 't Idee lijkt mooi, rnaar of het vervuld1 zal worden? Het schijnt voorloopig nog niet meer dan een gerucht. Door kwijtschelding of vermindering der schulden zou men snel- ler en met meer kans van slagen den econo- mischen wederopbouw aanpakken. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Het vraagshik der vlootverhouding tus schen Frankrijk en Italie zal spoedig in be- handeling worden genomen. Vemomen wordt dat Engeland en Amerika zich zullen' ver- zetteu tegen den eisch der Franschen, dat hun dezelf-de veihoudang wordt toegekend- dls den Japanners. In afwachting van de beperking der vloten heeft Japan tien schouts-bij-nacht eervol ont- slagen. Volgens bericht aan de Japansche de- 1 eg a tie zijn 3000 employe's van een staal- maatschappij, die de scheepvaart-etablisse- menten der vloot van materiaal voorziet, cnt- slagen. STINNES WEER NAAR LONDEN. Huog Stinnes is voor de tweede maal naar Londen vertrokken, en ook ditmaal op ver- zoek van Lloyd George. Men tracbt te Ber- lijn tel'kens weer dit tegen te spreken, doch ik ben in staat med'e te deelen, dat het bericht volkomen juist is, meldt de correspondent van het -Hbld. De rijksregeering wil den tweeden terug- keer van Stinnes nog wel afwachten voor zij een besl-issing neem-t. Zoowel de rij'ksregee- ring als dr. Rathenau zullen over het resul- taat van de reis van Rathenau niets inede- deelen. In de Kaibinetszitting van gister heeft j Rathenau u-itvoerige med'edeelingen gedaan over zijn te Londen gehouden besiprekingen. Naar -de „Lokal Anzei-ger" verneemt, zouden de Londensche besprekingen in hoofdzaak hebben geloo-pen over een t-oekonistige ver- andering van het probleem der schadeloos- stellingen. De 500 millioen- gouden marken, die op 15 Januari vervallen, zullen- waar- schijhlijk onder alle omstandigheden uit eigen middelen betaald moeten worden. Hoogstens kan voor de op 15 Februari ver- valbare som op ondersteuning door een cre- diet op borten termijn worden gerekend. Aan- gaan-de de schadel;oosstellingen, die na 15 Februari opeischbaar zijn, schijnf nog geen beslissing genomen te zijn. HET PROCES TEGEN DE KAPPISTEN. Het getuigenverhoor in het Kapp-proces is gistermi-ddag geeindigd. De president wees beklaagden er op, dat in plaats van deelna- me, slechts van medeplidhtigheid aan- boo-g- verraad sprfeke kan zijta. Vrij-dag a.s. zal een aanvang worden gemaakt met de pleidboien. PERRONKAARTJES MET RECLAME IN ENGELAND. De iavoeriag vaa perroakaartjea ia Enge land heeft een buiten verwachting hoog be- drag aan ontvangsten opgebracht. Zoo bracht een klein station buiten Londen 500 op en een grooter station in Londen met vier automaten voor perronkaartjes zelfs 2000 per jaar. De spoorwegen zijn met dit resultant zeer tevreden en denken er aan deze kaarten op bijna alle stations waar mogelijk aan te brengen, den prijs der perronkaartjes te verhoogen en de achterzijde voor reclame- doeleinden te bestemmen. VROUWELIjKE ZEERDOVERS. Volgens de „Japan Advertiser" heeft een rooversbende bestaande ui-t Ohineesche vrou- wen, die in de Noord-Ch-ineesche waterea kleine schepen tot prooi kiezen, een aanval van een Chineesche torpedOboot afgeslagen. E)e torpedoboot was uitgezonden om haar onschadelijk te maken. -De bende is samengesteld! uit ongeveer 70 jonge vrouwen, aiangevoerd- door een 30-ja- rlge vrouw. De basis van de bende is, zegt men, onge veer 30 mijlen verwijderd van Kainan Eiland. :Deze vrouwelijke piraten bezitten vij-f jon- ken, waannee zij alle schepen aanvallen, die in den weg komen. Natuurlijk wordt el- ke prooi geplunderdl. EEN HAAN, DIE EEN EI LEGT. De Engelsche bladen houden zich druk be- zig met een haan die een ei gelegd heeft op de natiionale pluhnveetentoonstelling. Men wijst erop diat het ei, toen het werd gevon- den, nog warm was, te groot om door de tra- lies te bunnen zijn gesitopit en dat de kooi ge- sloten- was. 's Beesten portret staat naituurlijb in de ,yDaily Moil." net vertoont, vooral door het ontbreken van een bam aegstig veel overeenstemming met een Jrip. Men zal het dier dat zijn merkwaardig succesnummer ondanbs al het applaus tot dusver, nog niet heeft gehisseerd binnenbort met X-stralen doen onderzoeken. 't Is nu toch geen kombommiertijd meer! KORTE BERICHTEN. De commissie van Herstel heeft beslo ten, een delegatie naar Berlijn te sturen, die een onderzoeb zal lins'tellen naar de maaitre- gelen ier vereenvoudiging der algemeene pro cedure van de leveringeti in natura. Bij een spoorwegongeluk te Melbourne, veroorzaakt door aardverschuiving, zijn, naar uit Washington wordt geseind, zeven menschen omgebomen. De Duiteche Rijbsdag heeft op voorstel van het centrum beslofen het inkomen van den rijkspresident te verhoogen in verbamd met de -toenemende duurte. Rijkspresident Ebert zal voortaan inplaats van de 300.000 mark per jaar, welke hij tot dusver ontving, het nog steeds zeer bescheiden salaris van 400.000 mark ontvangen. Volgens een bericht van het officieuse h-lad „Adeverul" zullen zich in het aanstaan de groote communisten-proces te Bucharest 400 pensonen hebben te verantwoorden. Het proces zal tusschen 10 en 20 December ge voerd- worden en ongeveer drie maanden du- ren: De Figaro" verneemt uit Cremona, dat een- aantal fascisten ald'aar een auto heeft aangehouden, waarin vier socialistische le den van het provinciaal bestuur waren geze- ten. De inzittenden werden door de aanran- ders met stokken bewerbt en een hunner hreeg een schedelbreuik ten gevolge waarvan hij is overleden. Een aantal vrouwen heeft een aanval gedaan op de werbwi-llige mijnwerkers in Penusylvania (Ver. Staten) verscheidene ba rer werden gewond. - Land-ru -is in de gevangenis ziek gewor- den. Hij hoopt nog steedls op vernietiging van zij-n vo-nn-is. De pest heeft dezer dagen drie slacht- offers gemaakt te Parijs, De „Chicago-Tribune" deelt rnied'e, dat h-et Amerikaansche congres thans beraad- slaagt over een wetsontwerp tot verminde ring van het marinepersoneel. In het vliegkamp Pont Long bij Paw in Frankrijk zijn 50 splinter-nieuwe Morane- vliegtuigen, die elk fr. 55.000 hiebben gekost, verkocht voor fr. 300 per stuk. van het beroepskader; toch zal dit niet geheel kunnen ontbreken. De Minister zette voorts uiteen dat de kos- ten- van dit stelsel aanmerkelijk lager zullen- zijn, ook hoopte ihij binnenkort een nieuwe no- ta te kunnen inzenden ter besparing van 2 mOlioen. Wordt overigens dit stelsel niet aanvaard, dan treedt automatisch de oude regeling weer in werking. -De Miniister kan het alfernatief van den heer De Muralt niet aanvaarden; verminde ring van het contigent tot 17,600 kan- de re geering niet aanvaarden, met het oog op het landshelang; ook kan de regeering het ont werp met losmaken van de organisatie. De regeering zeide toe d-at bij verdere uitbrei- ding van de organisatie steeds naar de een- voudigste oplossing zal worden gestreefd1. De Minister verklaarde z-ich ten slotte te gen de motie-Ter Laan tot schors-ing van- de beraadslagingen, aangezien het kabinet de verantwoordelijkheid voor deze rnotie niet kan aanvaarden. Bij de replieken verklaarde dte heer Dres- sdhuys, dat de voorgestelde organisatie voor hem onaannemelijk is. Spr. had scherpe cri tiek over de geheime nota van den minister over de fcosten. Absoluut onaannemelijk in- dezen tijd! is de voorgestelde vedhooging van de oorlogsbegrooting. Spr. verlangcie een goed uitgerust en geoefend leger. Dit is bij de voorgestelde organisatie niet mogelijk. Hij zou voorts stemmen tegen de motie-ter Laan. De heer Marchani constaiteerde uit die rede van den minister dat verwerping van het wetsontwerp een kahinets-kwestie zal zijn. Dit kon center op spr. geen indru-k maken-. Op de voorgestelde wij-ze zullen onze finan- cien worden geru'ineera. De heer Van- de Laar wilde geen leger, evenmin als de heer Wijnkoop. De heer A. P. Staalman bleef zich tegen het ontwerp ver- zetten. Na dupliek van den minister werd de m'o- tie-ter Laan verworpen met 65 tegen 33 stemmen. Art. 27 van het dienstpliidit-(contigent)- on twerp werd hierna aangenomen- met 50 te gen 48 stemmen. Tegen de linkerzijde, be- halve de heer W-ijk, en de heeren A P. Staal man, van de Laar en van 'Groenend-ael. Met 50 tegen 48 stemmen werd besloten direct eindstemming te houdien. De heer K. ter Laan dien-de een amende-- ment in, dat echter niet toelaatbaar is. Hij stelde hierna voor om de beraadslagingen over art. 15 te heropenen op nadler te bepa- len dag. De voorzitter achtte dit voorstel nog min der toelaatbaar. Dit voorstel werd met 68 tegen1 30 stem- men verworpen. Het wetsontwerp werd aangeno-men met 50 tegen 48 stemmen. Te 7.15 werd de vergadering gesloten. Staten-G eneraal TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 14 December. Regeling der w&rkzaamJieden. Besloten werd Maandagn-amiddag en -avond te vergaderen en Vrijdag en Dinsdag om- elf uur aan te vangen. Nieuwe regeling van den dienstpUchi. Minister van 'Dijk zette u-iteen, dat ontwa- pening slechts kan geschieden wanneer alle naties ontwapenen. Nederland kan thans niet verdter gaan dan in het aanhamgige ontwerp wordt voorgesteld. Hierbij- is geen- pantijpoii- tiek gevolgd waardoor's lands belangen zou den opgeof ferd worden aan de wensdhen- van de een of andiere partij. Door het thans voor- gedragen stelsel krijgt men vermindering van het contingent. Het is onwaar o.m. dat het voorgedragen stelsel meer vraagt dan het stelseLColijn. Een contingent van 17,600 man kan diet een voldoend operatiel leger geven. De voor gestelde uitforeiding der artillerie is noodiig; nier bestond altijd reeds een groote adrter- stand. Da MindstBr wees voorts op de afvloeiing EEN NED.-IND. LEENING IN AMERIKA. In verband met de gisteren- te Amsterdam loopende geruchten betreffende onderhande- lingen over een Nederlandsch-Indische lee- ning in Amerika, heeft het Hb-1. zich tot het departement van koloni-en gewend, waar het blad vernam, dat inderdaad1 overwogen wordt een dollarleening in Amerika te plaat- sen. Een daa-rtoe strakkendi wetsontwerp zal binnen korten tijd worden ingediend, maar omitrent het bedrag der leening, den koers van uitgifte en het rentetype -is nog n-iets vast- gesteld. ROE'SKE-OONCERT. In verband1 met het o-p 10 dezer gehouden Jubileumconcert van Fred. J. Roeske, heeft het bestuur van de Konink1ijke Liedertafel Apollo besloten-, op Maandag 26 December a.s. een Roeske-Concert te organiseeren in de groote zaal van het Concertgebouw, waarop door het koor uitsluitend werken van Fred1. J. Roeske ten gehoore zullen worden- gebracht. LEERPLICHTWET. Naar het Huisgez. verneemt, zal in de ad- ministratie van den leerplicht in de eerste da gen- van Januari een geheele veran de-ring worden ingevoerd. Ieder leerplichtig kind krijgt een -kaart, welke kaart bestemd is voor zijn heelen leerplichttijd. Het jaarlijks invul- len van alle schoo'lgaande kinderen komt dus voor de hoof den van scholen te vervallen. Zij behoeven aileen een kaart in te vullen voo-r de kinderen, 'die voor het eerst op school ko men. De gemeentebesturen hebben dan ook slechts eenmaal een controlekaart in te vul len. SUBSI'DIE MUSEUM VAN KUNST- NIJVERHE1D, HAARLEM. Het bestuur der Noord-Hotlandische Ver eeniging tot bevordering van Volfcskunst heeft tot den raa-d der gemeente Haarlem -het vol gende sdirijven gericht Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen, het bestuur van de Noord-Hollandsche Vereeniging tot bevordering van Volks-kunst, cbmicilie kiezende te Haarlem: dat het zijn volkomen instemming betuigt met de aan Uwen Raad gezonden adressen van den Nederlands-chen Kring van Beeld- ho-uwers en van de Vereeniging voor Am- bach-ts- en Nijverheidskunst, inzake de subsd- die-vermindenng van het Museum van Kunstnijverheid te dezer plaa-tse; d-at het van harte hoopt, dat uwerzijds maatregclen mogen worden genomen om te voorkomen dat een zoo talentvol er. volijverig direoteur als de heer Otto van Tussenbroek zich door deze subsidie-vermindering genoop-t zou zien been te gaan. EEN BOM? Gisteravond om half elf werden de bewo- ners van den* iMiddensteiger te Rotterdam opgeschrikt door een- geweldigen slag, die ook in den1 Houttuin en omgeving werd ge- hoord. Er bleek een ontploffing te hebben Elaats gehad in een brandgang, die langs et cafe-restaurant Mogfipole aan den- Mid- densteiger no. 10 loopt. De in het cafe ver- oorzaakte luchtdruk deed de deuren van een paar vertrekjes, waarvan de raampjes in de gang uitkomen, openslaan. In de brandgang werd een- scherpe kruit- d-amp waargenomen en daar werden- ook ge- vonden de overblijfsel-en Van het ontplof te voorwerp, hetwelk naar schatting ongeveer een halve decimeter hoog en 5 centimeter -breed kan geweest zijn. Het gedeelte van het gevonden omhulsel bestaat uit touw, -in bars geclrenkt. Een gedeel-te van de lout, waartoe- die het aangestoken is, was er nog aan be- vestigd. Op -het door de politic in besllag genomen omhulsel' is een- in het Duitsch gestelde ge- bruiksaanwijzing geplakt, waarboven- Het woord Kanonenschfag. Vennoedelijk heeft men met een misplaat- ste grap of een soort vreesaanjaging te doen. Schade is niet aangericht. De uitgerukte spuiten 9, 10, 11 en 17 behoeften geen- dienst te doen. Toen de ontploffing- plaats greep stond de dieur van de brandgang, toegang gevende tot den Middensteiger, open. DE HOLLAND—FRIESLAND-BOOTEN. De Holland-Friesland-bootea zijn, na een moeilijke reis, in Lemmer binnengeloo- pen. VERDRONKEN. Aan het strand te Oostvoorne is bij het zoeken naar kolen een zoon van de wed. P. verdronken. Zijn lijk is op een plaat nabij het strand gevonden. Vennoedelijk is' de jongen door het opkomen van een dikken mist op drijfzand terecht gekomen en bij het opkomen van het water verdronken. BRAND. Gisternamiddag is er brand uitgebroken aan boord van het lichterschip Jacob Cats, schipper J. Stracke, liggende in de Per- soonshaven te Rotterdam, in reparatie bij de N. V. Scheepsreparatie- en machinefa- briek Persoonshaven, en toebehoorende aan de Nederl. Rijnvaartvereeniging. De brand is ontstaan in de voorroef en is met een op de waterleiding geplaatste slang ge- bluscht. UITVOER VAN ONGEBRUIKTE GOUDEN EN ZILVEREN WERKEN. De minister van financien, gezien het Kon. besluit van 11 November 1921 (St.bl. no. 1170), nopens het toestaan van afwij- kingen van de formaliteiten, te vervullen bij liet uitvoeren van ongebruikte gouden en zilveren werken, heeft voorschriften ter uitvoering van bovengenoemd besluit vast- gesteld. NOODLOTTIGE TWIST. Te Spijck bij Lobitk kregen twee vrien- den om een kleinigheid in dronkenschap twist. Plolseling ging een hunner naar bin nen om even later gewapend met een hooi- gaffel zijn vriend te lijf te gaan; deze kreeg eenige steken in het hoofd en is reeds aan zijn wonden overleden. De deder is, vreeselijk onder den indruk, gevankelijk naar Arnhem overgebracht. UIT DE METAALNlJVERHEID. Aan de Haarlemsche IJzergieterij is tegen morgen aan het geheele personeel een loons- verlaging van 10 pet. aangezegd. LEVEND BEGRAVEN, De 22-jarige Hendrik Harms, uit Noord- laren, was zijn broeder behulpzaam bij, het maken van een put, waarvoor hij de steenen uit een ouden put haalde. Toen hij ongeveer 20 voet beneden den beganea grond was en de zijwanden alien steun misten, begon de bovengrond plotseling los te breken en in de d'iepte te vallen, Harms levend begravende. Er werd direct hard gewerkt om de aarde te verwijderen, doch toen men den ongeluk- kige bereikt had, was hij reedis bezweken. DE VOLKSSTEMMING TE OEDEN- BURG. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Oosten- rijksche regeering alle Oostenrijksche volks- stemmingscommissarissen voor het plebisciet in Oedenburg heeft teruggeroepen. Tevens heeft zij aan den Raad van- Ambassadeurs een protcstnota doen toekomen, waarin zij me- dedeelt, dat zij het resultaat der stemming niet zal erkennen. Deze stap der Oostenrijk sche regeering wordt daardoor verklaard, dat de stemming plaats vindt op grand van kiezerslijsten, die volgens de meening der Oostenrijksche regeering door de Hongaar- tehe autoriteiten zijn vervalscht. DE VERDWENEN GEDELEGEERDE TERECHT. Mej L. te Rotterdam heeft aan de politic aldaar medegedeeld, dat zij den heer Verste- ven, den verdwenen afgevaardigde ten con- gresse te Geneve, van wien werd bericht, dat hij 23 November van Geneve naar Weenen zou zijn vertrokken, 24 November, dus den volgenden dag, te Rotterdam op straat heeft ALIMAA8SCIE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1