OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKBN. RECLAME TABAK J. R. KEUSS Klassieke en Operamuzlek, Hotel „T0ELAST". YRIJDAG 16 DECEMBER V0I IV -^e ^cr ROOD MERE BLAUW MERE GROEN MERE I #21 Abonnonifliitsprijs bij fooniitbetalins per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. liexvijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. roRol, (jrootere letters naar plaatsrimnte. Itrieveo franco N.V. Hook- en Mandokdr. v.h. Harms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. Direetftur U. 11. Kit A R. IloofdrediiuteurTj. N. AOKMA. Buitenland DE IERSCHE KWESTIE. Bij zijn aanval in het Hoogerhuis op lord Curzon en de regeering, zeide Carson nog, dat Engeland door de lersche overeenkomst op zijn knieen wordt gebracht door de gewe- ren van moordenaars., en er in toestemde, zich hals over kop uit lerland terug te trek- iedereen, die Engeland's zaak heeft gtseeund, an de genade der moorde- ken, waardoor lereen, die Engeland's zaak naars "wo rid overgeleverd. Hij vond het de grootste schande, wanneer mannen hun vrienden verraden om zich met hun vijanriea te verzoenen. Evenals iederean heeft de re geering Ulster verraden. De handelwijze der regeering is erop berekend, het vertrouwen der democratic in haar regeerders en instel- linge nte 'vernietigen, en bederf te zaaien in het openbaar leven en de politiek van het land. De besprekingen werden daarop verdiaagd. Charles Craig, de broeder van den premier van Ulster, deed in het Lagerhuis een krach- tigen aanval op de lersche overeenkomst. Hij verklaarde, dat de eed van trouw het papier niet waard is, waarop hij is geschreven. i.loyd George, aldus spreker, heeft aangeno- men, dat de Sinn Feiners alles zouden doen, wat van hen werd verwacht, maar dat zullen zij niet. Craig beklaagde zich bitter over den dwang, die naar hij b.eweerde, gedurende de laatste twee of drie maanden op Ulster in den meest onwaardigen vorm is uitgeoefend. De regeering heeft elken vorm van dwang, behalve door soldaten, op Ulster uitgeoefend Het Dail Eireann zette gister zijn bespre kingen te Dublin met gesloten deuren voort en zal wellicht eerst heden of morgen stem- men over het al of niet bekrachtigen van de Engelsch-Iersche overeenkomst, aldus de „TelegT." De Ulster-premier, Craig, deelde in een schrijven aan Lloyd George mede, dat Noord- Ierland in geen geval zal toetreden tot den Ierschen Vrijstaat. Craig verklaarde verder in zijn schrijven, dat de Engelsch-Iersche over eenkomst induischt tegen de hem persoonlijk door Lloyd George gedane belofte dat er zonder overleg met de Ulsterregeering niet over Ulster zou worden beslist. Daarom protesteert de Ulster-regeering tegen het voornemen der Britsche regeering om Noord- Icrland automatiscli in den Ierschen Vrijstaat op re nernen. Aangaande de voorgestelde grenswijzi- gingtusschen Noord- en Zuid-Ierland wijst Graig er op, dat deze zonder weerga is in de geschiedenis van het Engelsche rijk. Het is in onze geschiedenis nog nooit voorgekomen - zegt de Ulster-premier in znij brief aan Lloyd George dat eenig grondgebied aan een gevestigde regeering werd ontnomen zon der goedkeuring van die regeering De lersche regeeringswet van verleden jaar gaf aan Noord- en Zuid-Ierland gdijke rechten'en dat beginsel werd verklaarde Graig door de geteekende overeenkomst volkomen geschonden. Voorts zegt hij, dat naar het oordeel van zijn regeering de aan Sinn Fein-gedelegeer- den toegcstane gewijzigde eed van trouw een ander is dan die der parlementsleden van Ca nada, Australie en Zuid-Afrika en dat bet daarom voor Ulster onmogelijk is tot den Ierschen Vrijstaat toe te treden. Deze.houding van de Ulster regeering kan hot teekenen van de lersche overeenkomst evenwel niet doen mislukken, omdat in1 die overeenkomst een Van den Ierschen Vrijstaat afgescheiden positie van Ulster wordt gere geld. Aangezien De Valera evenwel steeds hard- nekkig blijft vasthouden aan zijn eisch vaa een onverdeeld lerland, kan het definitieve besluit van Ulster wellicht zijn oppositie te gen de overeenkomst versterken en heetgeba- kerde Sinn Feiners stijven De Valera in zijn besluit. Lloyd George gaf in het Lagerhuis ant woord op allerlei vragen betreffende de ler sche conference, schrijft de Londcnsche cor respondent van de Tel. In het Lagerhuis werd gister het debat voortgezet door Asquith en in het Hooger huis door lord Londonderry. De eerste be- pleitte de overeenkomst krachtig, doch de tweede viel haar krachtig aan zoowel in zijn hoedanigheid van Hoogerhuis-lid als van lid der Noord-Iersche regeering. Gister hield Bonar Law een rede in het Lagerhuis. Hij verscheen daar en voerde daar het woord voor het eerst sedert zijn aftredien a is minister en ais leider der conservatieve partij. Asquith had tevoren al zijn groote vol- doening uitgesproken over den terugkeer van Bo.iar Law. Deze laatste schaart zich niet aan de zijde van de onverzoenlijken, de „die-hards". Hij zeide, niets te willen zeggen wat zijn vrien den ter rechter- of ter linkerzijde zou kun- nen kwetsen. „Lord Carson behoort tot mijn intiemste vrienden, hoewel wij dikwijls van meening verschillen, ook in deze zaak", verklaarde Bonar Law. „Ik kwam om te spreken", zeide hij, „daar net laf zou zijn geweest, mijn meening te ver- zwijgen. En laat ik maar dadelijk zeggen, dat ik v66r de overeenkomst ben." „Ook, zeide hij,,, „is de vrees ongegrond, dat Zuid-Ierland economische wapenen tegen Groct-Britannie zal gaan gebruiken." Bonar law keurde streng af. dat de regee ring Ulster niet heeft geraadpteegd over de nifuwr grensregeling tusschen Noord en Zuid-Ierland, vodr de overeenkomst werd ge- teekend, maar op zichzelf achtte hij die grens- wijziging noodig Hij ontkende, dat de overeenkomst neer- komt op het zwichten voor een campagne van geweld en moord. Door zulke dingen laat de groote massa van het Britsche volk zich niet afschrikken, maar die massa is v66r de over eenkomst, zeide Bonar Law, omdat zij: een afkeer heeft van bloedvergieten en niet inziet, waarom zij met lerland niet op voet van vie- de zou leven. Ten slotte verklaarde hij het geen ijdele hoop te achten, dat de vriendschappelijke ge- voelens, die men in Engeland jegens lerland koestert wederzijds ook in lerland jegens En geland zullen worden gekoesterd. Zoowel in het Hoogerhuis als in het La gerhuis werd gister een gelijkluidend amen- dement besproken, dat door de onafhankelijke unionisten op het adres van antwoord is in- gediend, en waarin de voorwaarden der over eenkomst scherp worden aangevallen. Heden zal over dit amendeinent worden gestemd, en wanneer het verworpen- wordt, zal het adres van antwoord worden aangenomen en het parlement worden verdaagd. KORTE BERICHTEN. De intergeallieerde commissie voor de verdeeling der bezittingen van den1 Duitschen staat in Danzig heeft besloten. dat aan Ro len alle werktuigen en madhinerifeen der voormalige wapenfabriek zullen worden toe- gewezen. De gebouwen zijn loegewezen aan Danzig. Daar de waterleiding door de jongste aardlbeving is vemield, is Tolkio sedlert 2 da- gen zonder water. Uit Melbourne wordt aan de „Ti!mes" gemeld1, dat Dinsdag j.l. een groote brand in een wolpakhuis te Sydney 30.000 balen wol heeft vemieitigd. De waarde van de wol wordt op 500.000 pond geschat. De totale schade bedraagt ongeveer 1 millioen pond. De Duitsche Rijksdag zette de behande- ling van1 de interpellatie der Dmtsohe Vol'ks- partij over de gebeurtenissen in de Palts voort. Versdiillende sprekers voerden er het woord. Ook de bezetting van het Rijnland kwam ter sprake. Een Havas-bericht spreekt de berichten tegen, dat er gevechten zouden hebben plaats gehad op de Ghileensche grens tusschen Pe- ruaausdhe en Ghileensche troepen. In de streek westelijk van de Spaansche zone in Marokka worden militaire toebereid- selen getroffen, die doen verwachten, dat de nieuwe militaire operaties door generaal Be- renguer aangekondigd, weldra zullen wor den aangevangen. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de zitting van gistermiddag werd het amendement-Rutgers tot schrapping van den stemplicht uit de Additioneele Artikelen ver worpen met 50 tegen 35 stemmen. Met 46 tegen 39 stemmen werd verworpen een amendement- Alhai'da om het verhoudings- cijfer voor de stemmen van Statenleden bij de Eerste- Kamer-veririezing vast te stellen naar het aantal kiezers en niet naar de bevolking met 60 tegen 24 stemmen een amendement- Van de Laar om bedoeld verhoudingiscijfer te berekenen naar het aanta opgekomen kie zers voor Provinciale Staten; met 63 tegen 22 stemmen een amendement-Van de Laar om voor de mogdijlkheid van verkiezing tot lid van de Eerste Kamer niet 75 dodh 50 pGt. van den kiesdeder te vorderen. Het amendement-Snoedc Henkemans (geen pensioen voor weduwen en weezen van ge- wezen Kamerleden) werd ontodaatbaar ver- klaard. Het amendement-Ketelaar (betere pensi- oenregeling voor weduwen en weezen' van ge- wezen Kamerleden) werd verworpen met 50 tegen 35 stemmen; het artikel betreffende het weduwen- en weezenpensioen wordt aange nomen met 71 tegen 14 stemmen. De dm stemming over de grondwetsherziening zal a.s. Donderdag gehouden worden. Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting sfdde dfe heer Wijnkoop voor de algemeene besdhouwingen uit te stel len tot het volgend jaar, omdat er dan meer tijd zal zijn. Dit voorstel werd evenwel niet ondensteund. De heer Dresselhuys meende, dat er niet veel reden is tot het oefenen van critiek op de regeering, omdat het Ikabinet ook zonder critiek, duidelijk afgeleefd blij'kt te zijn. Hij betwijfelde of de regeering doorgedrongen' is vap den emst der lijden. Van bezuiniging is vrijwiel niets gebleken. Spr. zou voor geen' enkele belastingverhooging stemmen, zoolang de regeering niet alles heeft gedaan om door bezuiniging de begrooting sluitend te maken. Spr. diende de thans in algemeenen zin ge wijzigde motie inzake de niet aanstelling van nieuwe ambtenaren opnieuw in. Spr. erkende de noodzaikelijkheid van' ver- betering van het maatschappelijk stelsel, maar hij wilde die niet door overheidszorg maar door toepassing van het beginsd van economische en geestelijke vrijheid, dat de Vrijheidsbond1 huldigt, doch dat bij het ka- binet niet veilig is, zooals blijkt uit het ont- werp Zondagswet, de benoemingen der re geering, de ontwerpen Landarbeiddrswet en de Wdnkelsluitingswet. De heer Van de Laar drong aan op maat- regden tegen weikloosheid en vroeg aan dacht voor den slechten economischen toe- TABAKSFABRIEE „DE WAEENDE LEEUW" PRIMA EWALITEIT BILLIJEE PRIJZEN LAAT A m, ALKMAAR stand. De antithese tusschen rechts en links is juist, doch de coalitie is conservatief en miilitaristisch en dirijft daardoor duizendien naar de S. D. A. P. De heer Braat verweet de regeering de landbouwbdangen te verwaarloozen. Hij diende moties in om vermindering van de Staatsbegrooting met 350 millioen en om den vertoop van staatsmijnen en Staatsdxv meinen. De heer Kolthek beschuldigde de regee ring van gebrek aan zorg voor de arbeiders. Hij vreesde dat de bezuiniging vooral zal neerkomen op het nalaten van miaairegelen in het belang van de stoffelijke en venstande- lijike verheffing van het volk, Zulfcs vooma- mdijk omdat men wel gdd over heeft voor het militarisme. In de avondvergadering werden de alge meene besdhouwingen voortgezet. De heer Duys zeide, dat hett sinds de Troonrede en de Millioenenrede geen geheim was, dat de Algemeene Besdhouwingen voor dit jaar zouden staan in het teeken der zoo- genaamde bezuiniging. Over de noodzake- lijtkheid daarvan' bestaat thans eenstemmig- heid. Maar iedtere partij heef t een ander ter- rein dait daarvoor niet gesdhikt is. Het Ne- derlandsche volk moet nu maar uitmaken, welke partij het juiste standpunt inneemt. De partij van spr. zal zich fel verzetten tegen een bezuiniging die een camouflage is van de scherpste reactie. Op het levenspeil van de arbeiders mag niet bezuinigd worden. Het stemt spr. tot afkeer, dat de dhristelijke par tij en daar aan mededoen. De regeering wil „besn'0den wat thans in 1 den staatsdienst te weelderig is uitgegroeid." Dat beteelcent een ongehoorde stopzetting der sociale wetgeving, waarvan de behoeftigen, de werkloozen, de tuberculoselijders, de klei- nen en zwakken de misere zullen dragen. Daarentegen staat er een vlootplan op stapel van 300 millioen en 106 millioen voor het munitief onds Het gaat dlen weg op dien wij voonspdd hebben, toen de Kamer weigerde de crisis- schuld te delgen door een heffing-in-eees. Toen was het gdd er. Zeker willen wij mi- nig op de dubbeltjes zijn, dodh wij- zullen den heeren voorhouden, d-at zij aan den an- dleren kent de millioenen wegsmijten. Zal er van eenige beteekenis bezuinigd kunnen wor den, dan- zal dat reactie zijn. Men tracht minister Aalberse kopsdhuw te maken. De eenige die openlijk durft zeggen, dat er rtiks moet gedaan worden op sociaal gebied, is de heer Braat. Maar wat de heer Braat zegt, denkt de Vrijheidsbond. Hij is het geweten van den Vrijheidsbond Maar welk zedelijk recht hebt gij: deze op- offeringen te eischen van de arbeidersklases? Met noesten arbeid en noesten vlijt heeft zij opgebouwd wat gij, heerschers, in vier jaar hebt vemdetigd. Welke offers bracht gij ooit? Op de vraag, wie te Geneve en1 te Washington den boel bedisselen of dat weer zal geschie- den door een troep gepommadeerde diploma- ten den wel door anderen op die vraag van den heer Troelstra gaf de Regeering het onbeboorlijk en ongepast antwoord: „Wij zullen zdf onze afvaardiging aanwijzen." Een Regeering die zoo handelt mist het ze delijk redht van de arbeiders offers te eischen. En nu klaagt men over verhooging van be- lastingen en tarieven. Maar dat is maar kin- derspel in vergelijking bij den druk dien het particulier kapitalistisch bedrijf op de con- sumenten legt. In 1920 hebben zes tabaksmaatschappijen 17,825.000 winstuitkeeringen gedaan. Wat wilt gij dan met uw stopzetting van de soci ale wetgeving? De Wester-Suikerraffinade- rij maakte in 1920 een winst van 9 milli oen. Aan dlirectie en commissarissen werden f 3 millioen aan tantierr. js uitgekeerd. De Stoomvaartmaatschappijen hebben een conservatief beheer gevolgd: zij hebben haar winst omgezet in nieuwe schepen. Voor fan cy prijzen werden die schepen gdbouwd. Maar het kaartenhuis is thans in elkaar go- stort. En thans koopt Duitschland de aan- deelen in onze eCheepvaartmaatschappijen op! Gruwelijk is inderdaad de verkwisting. Wij hebben er alien belang bij om op deze staal- tjes te wijzen, daar wij dlen chaos willen ver- vangen door gemeenschapszorg en onde. Maar spr. vroeg den heer Dresselhuys of hijzelf, toen hij Seeretaris-Generaal van Ju- stitie was. of toen hij Directeur-Generaal was van net Rijkstucht- en opvoediingswezen, wel iets heeft gedaan aan mkrimping der ambtenaren en of hij zich als bezuinigei mag aandienen, waar hij ertoe heeft medegewerkt het salaris der KoningiA te verdubbelen en op 1.200.000 te brengan. Zoolang men de groote plundering door het particulier kapitaal ongemoeidl laat be- teekent bezuiniging, door geen nieuwe ambte naren aan te stellen niets. Bovendien is er reorganisatie noodig van- den Staatsdienst en gaat het niet aan zonder meer ambtenaren te weigeren, die voor nuttigen sodalen ar beid noodig. Het gaat ook niet aan in het wilde weg ambtenaren en werklieden te ont- 'slaan. Dit zijn de drie bezwaren, welke spr. heeft tegen de motie-Dresselhuys. Wil men voorts bezuinigen, dian dient het buiten de politiek te worden gehouden of an- ders komt er niets van terecht. Men moet den schijn vermijdm of het een zaak tegen de regeering is, want dan gaat de rechterzij- de er tegen in. Daarom dienen de leiders der iracties zich hierover te verstaan. Maar in' alle geval protesteert spr. ertegen ale de Re geering zonder eenige reorganisaitie de amb tenaren op straat wil smijten. De Bezuini- gingsoommissie had overleg moeten plegen met de Bonden. Het is jammer dat dit niet gebeurd is. De heer Oud: Dat is de schuld van de Bonden-zelf. De commissie had gepublioeexd dat ieder, die inlidDtingen' kon geven, gaame zou ontvangeo warden, maar de Bonden lie- ten niets van zich hooren. De heer Duys: Het gaat in alle geval met aan, de zoogenaamde losse rijkswerklieden, die acht jaar dienst hebben, en nu overbo- dig wordlea te ontslaan met twee-derde van hun loon. De minister van arbeid; de heer Aalberse: Binnen enkdle dagen komt een Kon. 'Be sluit, waarbij' deze zaak geregeld woadt, in overeenstemming met het adivies der commis sie. De heer Duys: De ambtenaren en werklie den hebben groot gdijk als zij er zich tegen verzetten het slacntoifer te worden van het gebrdc aan organiseexend talent van' referen- darissen, generaals, xninisters, enz. De wachtgelden van de ontslageaen die nen behoorlijk te worden geregeld Mocht de regeering overigens niets doen naar aahlei- ding van het rapport-Rink, dan hoopte spr. dat de Kamer de handen ineen zal slaan en dat niet een bepaalde partij zal poseeren als bezuimigingspartij. De l eer Marchant zeidie dlat wij al een paar maanden bezig zijn de baians op te maken van het beleid van dit KabineL Thans geven we alleen de finishing touch. De heer Dresselhuys zelf heeft hier inder- tijd een' onvergetelijke redevoering uitgespro ken waarbij de millioenen over de straat rol- den. Maar dan moeten rechtsche propagan- disten ook niet meer beweren, dat de slechte toestand der finanden te wij'ten is aan het Kabinet Cort van der linden. Wat de bezuiniging aangaat, uit de rede van den heer Duijs kan spr. niet goed wijls worden. Even vurig a!s hij; was voor bezui niging, even scrupuleus was hij. voor het be- houd van de ambtenaren. Hij eet blijfcbaar graag van twee wallen. De regeering grijpe hier echter krachtig in en wijite de aandrang daartoe uit de Kamer niet aan' zucht tot op posite. Het inihatief moet wel uitgaan van de Kamer. De politiek moet daar echter bui ten blij!ven en spr. juicht toe, dat de heer Duijs weder een grooten afkeer van de poli tick heeft getoond bij deze aangelegenheid. Het gaat Shter niet om het ontslag van de ambtenaren maar om het niet aanstellen van nieuwe ambtenaren. Zij behoeven ook niet ongerust te zijn dat, als zij modhten worden omtslagen, er niet voor hen zal worden ge- zorgd. De toon van de Regeering tegenover de Kamer in deze zaak sond spr. niet aan. Zij nam met de Kamerleden in de Memorie van Antwoord een loopje. In het bijzonder maakt YRIJDAG a.s. werken van: GRIEG, SCHUBERT, MEIJERBEER I. a. moet zijn. Dat het referendum is afgewezen, achtte spr. alleszins verklaaibaar. Maar het ge- volg is dlat het volk leeft onder wetten, die niemand bevredigen. De Mezera zullen uit een en ander niet wijs kunnen worden. Bij het ontwerp Pop achtte de heer Dnion dit het alleruiterste en nu ging de Vrijheidsbond Minister Van Ddjjk te lijf omdiat hij meer bood. De laatste jaren heerscfat blijkbaar ver- warring in de gelederen. Eerst waren er angst-democraten, toen klonk het commando op de plaats rust! Maar nu vliegt men achteruit en worden1 de angst-democraten angst-deactionnairen. Zoo is er een volslagen gemis aan lijn. Men heeft vroeger el'ke regeldng van' den arbeidsdag tegengegaan. Daardoor heeft men den 8-urendag noodig geniaakt. Het ging niet aan daartegen strafpred'ikaties te hou- den. Het kan zijn dlat men door de omstan- diofifvien gedwongen wordt de wet elastisdher te maken. Doch dit mag sledhts geschieden bij absolute noodzakel ijkhedd. Want daar door dandt men een stuk vrijheid aan. Het verschil tusschen spr.'s partij en' de sodaal-democraten is dlat spr. geen systeem heeft. De taak van den wetgever is aanpas- sing aan1 het natuurlijfce leven volgens de liju nen der democratie; beschenrung van* de vrij heid tegen maditsmisbruik en verzekering van het zelfbestuur van het volk, dat dJoor de economische overmadit wordt tegengehou- den. De heer Van der Waerden wil de pro- ductie uit een ceatraal punt beheerschen, wat volgens Kautsky echter veiteerd was. yao- daar spr.'s vrees voor die systeem-fheorieen, die moeten uitloopen: op dec dbod van alle Antwoord een loopje. in het bijzonder maakt het militaire politiecorps spr. bngerust. Het is met arndera dan een anti-revolutie-corps. Het is het uitvloeisel van dfe bolsjewikochobie der Regeering. En het is ontzaglijk duur. Le nin doet in het groot, wat deze Minister van Justitie in het klein doet. Dan het departement van Arbeidi. Het succes van- het weder opnemen van de Tal- ma-wetgeving acht spr. twijfelachtig. De in- vloed van de Arbeidswet op den loop der productie achtte spr. overdreven. Van meer belang is de nieuwe stroomiing onder de ar beiders tegen den ambtelijken reuzenbouw. De regeering trachtte hier niet te praejudici- eeren en den arbeiders geen orgamisatie op te dringen, die zij niet wenschen. Spr. kwam thans tot het geheele Kabinet. Het is een christdijk Kabinet, doch van an deren aard dan de kabinetten-Kuyper en Heemskerk. Opnieuw is daarbij gebleken dat het niet goed is den termateur van het Kabi net daar buiten te houden. Want dte forma- teur is de drager van de gedachten van het Kabinet. Dit Kabinet „steunt op dte partijen der rechterzijde". Wat beteekende dit? De Regeering beweerde, dat er een „coalitie" is. Maar nog onlangs heeft de heer Schokking zij het ook niet op stebke argumenten, aft ontkent. Wij moeten dus concludeeren, dat wij hebben een gefingeerdte coalitie, een sa- mengaan, omdat er nu eenmaal een Kabinet tegen economische ovennacht, maar tegen Staatsslavemij. Daarom ziet mm ons nu aan dezen, dan aan genm kant. De heer Schokking adhtte dte oplossing van de tegenwoord'ige moeilijkheden een reuzen- taak. Het is gemakkelijk er critiek op te oefe nen, maar een goede oplossing te vinden is een schier bovenmenschelijke taak voor elk Kabinet, ook indim de critid aan de groene tafel zaiten. Natuurlijfc moet opbouw. niet afbraak het doel zijn. Spr. wi'l de moeilijkhe den niet aanvatten van den economischen maar van den moreden kant. Het eerste ftit dat te constateeren val't is de groote verarming der volken ten gezolg van een kapitaalsvemietiging als misschien nimmer te voren gezien. De sdhuld1 ligt ech ter nog bij dte bezittenden. noch bij de ar beiders, maar bij de begeerte van alien, om datgene te hebben wat van anderen is. Maar ziet men in dat er verarming is, dan zullen alien een offer moeten brengen, zij het in on- derscheidene mate. Vergelijkenderwijze zalide bezittende felasse zich meer offers moeten ge- troosten dan de arbeiders'. Niet allereerst en alleen door verlaging van loonen zal verbe- tering van dm economisdhen toestand moeten worden verkregen. Wat de Arbeidswet betreft, het is onjuisi de schuld der malaise allereerst te schuiven op de sodale maatregelen. Maar er is een grens. En nu meent spr., dat er in de uit- voering der wet zooveel mogelijk soepelhheid moet zijn. Dat is geen reactie. Die bewering vergiftigt dte atmosfeer. Maar men moet zich aanpassen aan het leven zelf en aan wat het leven vraagt. Sledhts in samenwerking en vertrouwen komt men tot dte oplossing. Zal voorts op den duur de sociale wetgeving kunnen worden uitgevoerd, dan moeten de middelen er blijven om dat te doen. Nu kun nen de directe belastingen niet hooger opge- voend worden. Men moet dus rekendng hou den met de finanrieele grenzen. De groote worsteling gaat thans tusschen de geestelijke beginselen en de materieele. Wij meenen, dat in de christelijke religie de grond- slag ligt van het gezin, waarop het maat schappelijk leven steunt. Vandaar dat over die vragen hier overeenstemming bestaat, ginds verschil. zeker bestaat er verschil van meening. Ook tusschen ons en de kaitholieken over de Zondagsheiliging. Maar als de heer Dresselhuys spreekt van vrijheid, dan zegt spr., dat de vrijheid die hij wenscht verkocht wordt door den dwang van anderen om op Zondag te arbeiden. De heer Snoeck Henkemans sprak over dten steun aan die wericloozen. Hij drong. er op aan, op dit punt niet te zuinig te zijn waar het gold den steun aan de weridoozen in de veenstreken. Is er geld beschikbaar voor werkverschaffing? Zijn de plannen daarvoor reeds vastgesteld1? Spr. vroeg da'aromtrent nauwkeurige inlichtingen. Voor welke wegen zijin de plannen gereed, en het geld' toege- staan, zoodat deze morgen aan den dag reeds in Drente kunnen worden aangelegd Verder vroeg spr. spoed met de steunuit- keeringen aan dte Zuiderzeevisschers, wier nood zeer is gestegen. De vergadering werd te 11 uur 20 ver daagd tot hedenmorgen 11 uur. CODRAN

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1