OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwjaarswenschen, Kinderuitzending In den winter. SPAARBOERJES 296 ZATERBAG 17 DECEMBER I o. Oit Hummer bestaat alt 3 bladen liondenl ilriefen^twintlgBtc j aan,'ant: li*2l ibonnciiKMitsprijw btj fooruitbotalins per 3 nianndon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bmvijsn. 5 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. rogcl, grootoro letters naur plaatsrniiute. Itrievem franco N.Yr. Book- en Handidsdr. v.h. tlennQ. (Foster Zoon, Voordam (J 0, Tel. Adimnistr. No. S. KotlncUe No. 33. Directeur: G. 11. Kit AIL. llocfJreducteurT). N. ADEMA. geope Nie Waarom zoo heeft dezer dagen de heer 'A. C. Bos te Egmond aan Zee in ingezonden artikelen in verschillende couranten gevraagd waarom sluiten wij des winters onze kin- derherstellingsoorden Zijn er dan in den winter geen zwakke en hulpbehoevende kleinen, die behoefte hebbea aan goede verpleging, aan goed voedsel, aan licht en lucht, aan alles waaraan het in zoo menige stad den volkskinderen vooral des winters ontbreekt? Hij heeft er op gewezen welke groote of fers men daalrvoor in het buitenland brengt en geeft dan eenige cijfers die ons doen zien hoe de kostbare inrichtingen waarover men in ons land beschikt, telken jare in den winter weer nutteloos en renteloos staan. Nederland bezit zonder de sanatoria 46 groote en kleine tehuizen voor verpleging van zwakke kinderen. En van deze zijn er in den winter3 eopend. 4iet minder dan 43 inrichtingen aan strand, in het bosch en op de heide staan 's winters ongebruikt. En vele tienduizenden zwakke kleintjes, de broze menschjes uit de verzwakte gezinnen der armsten in den lande, de kindertjes uit de steegjes en sloppen der groote steden, waarin de zon nooit schijnt, sterven door ge- brek aan verzorging, door een tekort aan licht en lucht, de groote factoren voor een normale lichaamsontwikkeling. Het Centraal Genootschap, dat in den zo- mer, door plaatsgebrek, onmogelijk aan alle aanvragen voldoen kan, heeft in den winter slechts het kleinste van haar zeven huizen open, zoodat van de 700 bedden er 660 onge bruikt staan. En dat terwijl het groote nut der winter- verpleging niet meer ontkend kan worden, terwijl wij toch leven in een tijd dat algemeen wordt ingezien, dat wij in de toekomst niet alleen behoefte aan geestelijk- maar ook aan lichamelijk goed verzorgde arbeidskrachten zullen hebben. Volksgeluk en volkswelvaart worden slechts daar gevonden waar een krachtig volk in staat is het beste van zijn lichamelij,- ken en geestelijken arbeid aan de gemecn- schap te geven. Gelukkig is de tijd voorbij, dat wij uitslui- tend bezorgd waren over de hoeveelheid al-' gebra, meetkunde, rekenkunde en talen die de kinderen in een bepaald aantal jaren te ver- werken krijgen. .Wij hebbea begrepen, dat een gezonde ziel slechts in een gezond lichaam kan huizen en dat, naast de geestelijke verzorging, alle aandacht aan een goede en harmonische ont- vvikkeliflg van het lichaam gewijd moet wor den. De regeering heeft sport en spel bevorderd en wij kunnen er ons slechts over verheugen, dat tal van particuliere vereenigingen het te kort der overheid uit eigen initiatief door li- chaamsoefening en lichaamsharding harer leden trachten goed te maken. Wij vinden gelukkig in ons land tal van vereenigingen en stichtingen die zich de ver zorging der zieken en lijaenden ten doel stel- len. De dezer dagen opgerichte vereenigingen ter behartiging van de belangen der tuber- culose-patienten geven het bewijs, dat op dit gebied nog heel wat te doen valt en gelukkig ook al heel wat gedaan wordt. Maar men stuit daarbij overal op een ge- brek aan verplegingsruimte door tekort aan het in de reeds bestaande inrichtingen be- schikbare aantal bedden. Maar bij de verzorging en verpleging van het zwakke ondervoede kind verzaken wij onzen moreelen plicht zonder dat wij ons op werkeloosheid door overmacht kunnen beroe- pen. De tehuizen zijn er, de bedden zijn er, de zwakke bloedlooze stumpertjes zijn er en wij verplegen ze niet. Van de 700 bedden van het Centraal Ge nootschap staan er thans 660 ongebruikt. Wij sturen de zwakke kinderen naar school, we zetten ze zonder weerstand in de school- banken en trachten ze tevergeefs vol te prop- pen met de wijsheid onzer landerjaren. En bij zoo heel veel van die kleintjes slagen wij daarin niet, omdat ze te zwak en te slap zijn, te weinig weerstand bezitten om de da- gelijksche leerstof in zich te kunnen opnemen en venverken. Het lichaam heeft even groote zorg, even groote ontwikkeling noodig als de geest. En de arme en ondervoede kleinen hebben sliereerst de zorg voor hun lichaam noodig. Het is hun levensbelang dat op dit oogen- blik meer op hun lichamelijke dan op hun geestelijke verzorging gelet wordt. Zij moeten niet naar school, zij hebben al- lereerst behoefte aan weerstand door gezond- heid.. En bij die gezondheid, dien weerstand, dien levenslust, die kracht, hebben wij alien, heeft allereerst de Staat belang, omdat het kind de toekomst is en een krachtig, energiek geslacht slechts uit een gezonde jeugd kan groeien. De voortreffelijke invloed van winterver- pleging is duidelijk gedemonstreerd bij de verpleging van Belgische, Fransche en Duit- sche kinderen tijdens den oorlog. Het is een misdaad aan duizenden kleinen, hen zwak en ondervoed in de woningen der armen te laten sterven, terwijl honderden plaatsen in kindertehuizen renteloos en nut teloos leeg staan. Men begrijpt, dat noodgedwongen de zwakke kleinen, ondanks alle beschikbare ver- plegings-inrichtinged, niet geholpen kunnen worden door geldgebrek. En hier komt dus zoo duidelijk naar voren hoe weinig er over het algemeen door parti- culieren en door de overheid nog ten bate van het misdeelde, zwakke kind" wordt ge daan. Dat kan en dat moet anders worden. Van zoo groot belang is de bescherming, de voor het leven weerbaar-making van onze volksjeugd, dat de vereenigingen die dit be- oogen zeer zeker recht hebben op krachtigen overheidssteun. Een schitterend voorbeeld heeft de ge- meente Amsterdam reeds gegeven door voor kinderuitzending voor 1922 een bedrag van 125.000 toe te staan. Wat doet Alkmaar en wat kan onze ge- meente doen? Op de begrooting der inkomsten en uitga- ven van de gemeente Alkmaar voor den dienst 1920 werd een bedrag geraamd van 250 voor uitzending van kinderen naar bui- ten, hetzelfde bedrag dat ook in 1919 werd toegestaan. De Memorie van Toelichting vermeldde, dat de post was uitgetrokken als gevolg van het raadsbesluit van 27 Juni 1918 no. 10. De bijdrage aan de Centrale Commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten te 's-Gravenhage, is daarbij be paald op 25 cent per kind en per dag. Op de begrooting van het vorige jaar werd voor 1921 op den post „uitzending van kin deren naar buiten" een bedrag van f 50 ge raamd, dus 200 minder dan het jaar te voren. In de Mfemorie van Toelichting werd daar bij door Burg, en Weth. opgemerkt, dat tot heden in onze gemeente geen comitte gevormd is en er nog geen kinderen zijn uitgezonden. En bij het afdeelings-qnderzoek deelden Burg, en Weth. op een vraag van een der raadsleden nog mede dat, waar tot heden geen Alkmaarsche kinderen zijn uitgezonden, zij meenen dezen post te kunnen verlagen zonder dat daarmede in wezen iets verandiert Dat alles geeft den schijn alsof Burg, en Weth. in dezen gedaan hebben wat zij kon- den. Immers, waar in den regel van een gemeen- telijke subsidie dankbaar en ten voile gepro- fiteerd wordt, is het zeker aan de belangheb- benden zelf te wijten dat Burg, en Weth. er toe overgingen deze subsidie van 250.tot 50.te verlagen. Er was nog altijd in onze gemeente geen comite opgericht voor uitzending van Alk maarsche kinderen. En bij dat gebrek aan belangstelling, bij dat totaal achterwege blijven van het parti- culier initiatief, kan men net Burg, en Weth. niet euvel duiden, dat zij de voor subsidies beschikbare gelden liever aan vereenigingen geven die daarvan een dankbaarder en nutti- ger gebruik weten te maken. Het schijnt, zeiden wij, dat er voor de be hartiging der belangen van de zwakke klein tjes in onze gemeente geen belangstelling is te vinden. Maar dan vergeet men, dat er in Alkmaar een andere vereeniging werkzaam is, die zich het lot van die kleuters terdege aantrekt. Dat is de plaatselijke afdeeling van het Centraal Genootschap voor kinder- en vacan- tie-kolonies. Die afdeeling doet haar uiterste best de Alkmaarsche kleinen die daaraan behoefte hebben voor eenigen tijd naar de kolonie-hui- zen te zenden-. Zij zond van den zomer negen kinderen uit en is door gebrek aan gelden thans genood- zaakt van de zeven aanvragen voor winter- verpleging zes vaders en moeders van zieke stumpertjes teleur te moeten stellen. Er is slechts geld voor uitzending van teten enkel kind. Kon men een jaar geleden aan contributie nog slechts 200.— bij elkaar krijgen, in het afgeloopen jaar werden de financien door het onvermoeid werken van het afdeelingsbe- j stuur wij noemen hier in de allereerste plaats mevrouw Van Dam door het or- ganiseeren van een vlaggetjesdag enz. tot 700.in totaal opgevoerd. Maar het is nog veel te weinig. Getuige het feit dat immers van de zeven aanvragen voor winterverpleging slechts een der kleinen geholpen zal kunnen worden. j Het doet onaangenaam aan te zien hoe op de laatste begrooting de subsidieering voor het uitzenden van kinderen naar buiten van j 250.tot 50.verminderd was omdat I er zoogenaamd geen belangstelling uit de burgerij getoond wordt, omdat nog steeds geen plaatselijk comite van de „Centrale commissie voor uitzending van Nederland sche kinderen naar buitenin onze gemeente is opgericht geworden. aar wordt het dan niet hoog tijd om de subsidie van deze Centrale commissie van de begrooting te schrappen en ze over te bren- gen op naam van tie organisatie die er zoo dringend behoefte aan heeft en die te Alk maar, ondanks de uiterste krachtsinspanning, door geldgebrek niet in staat is vele kinderen die dringend rust en verpleging noodig heb ben, naar hare koloniehuizen te zenden? Hoe komt het, dat van de 700 bedden van het Centraal Genootschap thans 660 onge bruikt zijn Hoe komt het, dat van de zeven kolonie huizen slechts 66n, dat te Nunspeet, geopend kan worden? Daaraan zijn schuldig alien, die dit mooie werk niet in eenigerlei opzicht steunen, alle gemeentebesturen, die niet subsidieeren of die, als in Alkmaar, een subsidie uittrekken voor eene vereeniging welker plaatselijk comite niet bestaat en een subsidie niet toekennen aan eene vereeniging welker plaatselijk co mite door gebrek aan gelden haar taak niet naar gebleten behoefte kan vervullen. Het is ons bekend, dat men zich van de zij- de van het Centraal Genootschap reeds tot het dagelijksch bestuur onzer gemeente in alien gevalle tot den burgemeester ge- wend heeft, maar zoo weinig uitzicht op een gemeentelijke subsidie heeft gekregen, dat het bestuur de hoop daarop eenigen tijd vrij- wel heeft laten varen. Maar de kans bestaat, dat de afdeeling zich desondanks voor de behandeling van de begrooting voor 1922 officieel met een ver- zoek tot den Raad om een gemeentelijke sub sidie zal wenden. Wij weten niet wanneer de begrooting voor 1922 die volgens de Gemeentewet vier maanden v66r den aanvang van het jaar waarvoor zij moet dienen door B. en W. aan den Raad moet worden aangeboden en die in vele gemeenten in openbare zitting al door den Raad behandeld en vastgesteld is dit jaar of het volgend jaar het Ievenslicht zal aanschouwen. En wij zijn er ten zeerste benieuwd naar welk excuus na die van vorige jaren thans weer zal dienst doen om deze abnor- maal late aanbieding weer goed te praten, al vermoeden wij, dat het dit jaar wel aan een tekort aan al of niet juridisch onderlegde secretarie-ambtenaren geweten zal worden. Maar wij hopen, dat wanneer eindelijk die begrooting het Ievenslicht aanschouwt, daar op voor de uitzending van kinderen een grooter en welbesteder bedrag dan tot dus- verre zal uitgetrokken blijken. Wanneer althans de afdeeling van het Centraal Genootschap tijdig hare subsidie- aanvrage heeft ingediend. Waar een gemeente als Hoorn haar plaat selijke afdeeling van dat Genootschap met 600 per jaar subsidieert, mag met recht verwacht worden, dat Alkmaar niet achter zal blijven in de moreele verplichting die op ons alien rust: een aantal van 660 bedden van het Centraal Genootschap, bij al de on- gelukkige stumperds, die op verzorging wach- ten, niet langer ongebruikt en onbenut te la ten. N0ORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET. Rente U/ Buitenland DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Officieel wordt medegedeeld, dat Amerika, Engeland en Japan hebben toegestemd in de respectieve vlootsterkten 500.000, 500.000 Naar verluidt zullen de kwesties nopens de onderzeeers en de wijze van vervanging der slagsehepen ter verdere bespreking worden voorgelegd aan de vloqt-commissie no. 15, die Donderdagmiddag voor de eerste maal bijeenkwam. Japan behoudt de Mutsu, doch voert de Setsu van zijn vlootsterkte af, terwijl Ameri ka de reeds zoo goed als afgebouwde Colora do en Washington behoudt. Engeland zal de dreadnoughts der King George-klasse van zijn vlootsterkte afvoeren, doch het zal twee nieuwe schepen van een ander type mogen bijbouwen. Hughes was er zeer over verheugd, dat thans het eerste doel, dat Amerika zich bij het samenroepen der conferentie had gesteld, is bereikt. Hij heeft verklaard, dat de verschil lende volken gedurende alle geheime zittingen op schitterende wijze hebben samengewerkt. De bewapening ter zee van Frankrijk en Italie zullen afzonderlijk worden behandeld. Wat de versterkingen in den Stillen Oceaan betreft, zal de status quo worden gehand- haafd met uitzondering van Hawai. Het oorspronkelijke plan van Hughes in zake een naval-holiday (geen aanbouw van nieuwe schepen in de eerste tien jaar) blijft ongewijzigd. Na dien tijd kunnen de toestanden in de wereld en de .geestesgesteldheid der volken wel zoodanig zijn, dat men ook dan niet meer denkt aan vlootbouw. Er wordt gemeld, dat de vlootovereen- komst, benevens die aangaande de vlootbases en versterkingen waarschijnlijk zal worden belichaamd in een verdrag tusschen vijf mo- gendheden. Intusschen zal geen volledige zitting wor den gehouden, voordat de geheele kwestie is geregeld. DE VOLKSSTEMMING TE OEDENBURG. De volksstemming gaat ongesteord en in groote kalmte door. De officierea der Eenten- te hebben verklaard, dat de afwezigheid der Oostenrijksche commissarissen geen invloed zou hebben op de geldigheid der stemming. Men meldt uit Weeuen: Volgens berich- ten uit Oedenburg is daar de volksstemming Woensdag begonnen. Volgens een Honigaar- sche opgave zijn in1 het geheele stemmingsge- bjed ongeveer twintigduizend personen stem- gerechtigd, waarvan het grootste deel in de stad Oedenburg thuis behoort De Oostenrijksche volksstemmingscommis- sie heeft van de Oostenrijksche regeering be vel ontvangen, de stad te ver laten. De Hon- gaarsche gendarmerie Wilde haar vertrek verhinderen, doch door de bemoeiingen van de Entente-officieren moesten- de gendarmen hun pogingen daartoe opgeven. De stemming had een kahn verloop. Oe Oostenrijksch gezinden hebben niet aan de stemming deelgenomen. Volgens een telegram uit Oedenburg heb ben daar Woensdagavond 13.550 kiezers hun stem uitgebracht, waaivan 10,400 voor 'Hon- g'arije en ongeveer 3000 voor Oostenrijk. Het kan dus als vaststaand worden aangen-omen, zoo wordt uit Boedapest gemeld, dat Oeden burg bij Hongarije zal blijven. DE DUITSCHE SGHADELOOS- STELLING. Rijkskanselier, dr. Wirth, heeft aan den voorzitter van de Commissie van Herstel te Parijs een schrijven gericht, waarin hij. uit- stel van betaling vraagt. Deze nota is tegelijkertijd ter kennis ge- bracht van de regeeringen der geallieerde mogendheden. Het „Berl. Tagebl." meldt, dlat Rathenau Donderdagmiddag ontvangen werd door dien rijlkspresidient Elbert Hij, gaf weer een over- zicht van zijn besprekingen te Lond'en. De „Temps" verneemt uit New-York, dat men- in de kringen van Wallstreet terugkomt op de leening, welke de Vereemigdte Staten zoudien willen toestaan aan Duitechland. De leening zou een mili'ard dollars boitragen, eou worden toegestaan voor 50 jaren en ge- waarborgd worden door de Ouitscihe in- dustrie of de Dui-tsche douane-opbrengst. Sprekende over de Duifsche nota inzate de onmogelijkheid1 om -tfe betalen; op den be- paalden tijd, wijzen dte Fransche Maden op de onmogelijMieid van- het Duitsche stand- punt, omdat de commissie voor het herstel te Berlijn geoonstateerd 'had, dat Dyitschland best in staat was om aan zijn verplichtingen te voldoen en de regeering van het rijk, waar aan men een plechtige waarschuwing had ge- zonden, schuldig was aan die wanorde en het wegvluchten van het kapitaal. De bladen voegen hieaan toe, dat de Duit sche nota de commissie voor het herstel abso- luut niet had verbaasd, evenmin als Briand, die besloten was om het recht van Frankrijk krachtig te verded'igen. Moet men daaruit afleiden, dat de Fran sche regeering zal worden aangemoedigd om voort te gaan met hare starre houding tegen- over Duitschland? Het is ernstig de vraag of het land zijn wil kan doordrijven. DE OPSTAND IN DE OEKRAINE. De val van Kief en Odesa wordt binnen- kort venvacht. De toestand der bolejswiki is volkomen onhoudbaar In Odessa zijn straat- gevech'ten begonnen tusschen bolsjewiki en ae bevolking. Een deel van het roode leger van Kief heeft zich aan de Oekrainers over- gegeven. 5t Is het Oekrainsch Persbureau dat dit be- riCht de wereld inzendf DE WERKLO09HETD IN ENGELAND. Lloyd George heeft een deputatie van de arbeiderspartij ontvangen naar aanleiding van de kwestie der werklooSheid. De deputa tie overhandigde een motie aangenomen op, die jongste conferentie der arbeiderspartij, waarin aangegeven werd als middelen tegen de werkloosheideen internaitionaai stelsel van kredieten, vaststelling van. den wissel- koers, herzeining van- het vredesverdrag, schrapping van de oorlogs-chulden, erken- ning der Russische regeering. In zijn ant- woord bespra'k Lloyd George ook de kwestie der schadeloosstellingenhij verklaarde met nadruk, dat Duitschland vergoeding moest betalen voor de schade, die het veroorzaakt had, vooral in het verwoeste gebied in Frank rijk. Hiji kon tegenover de Fransche openbare meening niet weigeren om op zuik een ver goeding aan te dringen. De eenige kwestie was de besfe wijze te ontdekken om aan db schadeloosstellingen te 'komen. Verder verklaarde Lloyd George nog, dat het kwij'tschelden der schulden door een mo- gendheid niet veel zou helpen, doch dat een conferentie met het oog op een algemeene re- geling wensdhelijk was. Hij was bereid aan een dergelijke conferentie deel te nemen en ook aan een conferentie over Rusland, doch het zou niet gemakkdijlk zijn het handelsver- trouwen te herstellen zoolang Rusland ten aanzien der schulen zijn bonding handhaaf- de en geen activa had1 aan te biedta. De volgende week zou hij al deze onder- werpen met Briand bespreken en hij zou alle voorstellen welkom heeten die de arbeiders partij hem modht zenden. DE NOOD IN RUSLAND. Het „Comite International de Secours a la Russie" ontving van Nansen het volgende radiotelegram „Ik heb het gebied van Samara bezoCht. De eliende is er erger dan de somberste ver- wachtingen deden veronderstellen. In het In het nammer dat Zaterdag den 31 December verschijnt, zal wederom gele- genheid bestaan tot het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN b 50 cent b contant. PE DIRECTIE. Zij, die zich met 1 Jannari voor min- stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnen- de nnmmers franco .en gratis. DE DIRECTIE. district Buzuruk, waar de Quakers werken, hebben van de 195.000 inwoners, 537.000 geen levensimMdelen meer. 30.405 zijn er ge- storven gedurende de maanden September, October en November, maar het sterftecijfer stijgt snel en voor de lente zal op zijn miost twee-derden van de bevolking zijn omgeko- men, als er niet heel vlug een voldoendte hulp komt opdagen. In de stad Buzulufc vdndt men iederen morgen in de strataa lijken van kin deren, vrouwen en mannen, die er dagen lang blijven liggen, ten. gevolge van het ge brek aan transportmiddelen. Ik heb op straat een lijk gezien, dat verscheurd was door hon- gerige honden. Op het kerkhof lagen op elkaar gestapeld ongeveer tachtig dopden, voornamelijik kinde ren, alien ontdaan van hun kleeren, die men noodig had voor dfe overievendendat was dte oogst van de storikanren, van twee dagen. Toen er aan diem doodgraver gevraagd werdL hoeveel lijken er dagelijfcs op het kerkhof werdten aangtebracht, antwoordde hiji, dat hij het niet zeggen, want ze werdten bij- karre- vrachten tegelijk aangevoerd. Onmogelijk te beschrijven die honderdtallen kinderen, nog slechts vel over been, die rich bijlna niet meer overeind kunnen houdeumoediers, volslagen wild1, met hun servende zuigelingm op den arm en smieeken, toch voedsel te geven om het leven van hun dlierbaren te redden en niet minder dte mannen, met hum zwijgend en wahopig uiteriijk, een onafwendbaar noodlot tegemoS gaande. Dat alles is maar een. voorbeeld, gemomen uit teen enkel district, waar dte toestanden nog beter zijn dan in andere landten deden van de provinde Samara, wara de toestandl is dezelfde of nog erger in uitgeatrekte streken van heel Oost-Rusland. De ..American Re lief Administration" en de Quakers verridi- ten uitstekemden arbeid. De Zweden zijn zoo juist aangekomten en maken een aanvang met hun werk, maar deze hulpactie in zijn gteheel reikt maar tot het uiterste randje van de el iende. De bevolking, gelaten lijdt en stterft in afwachting van de hulp, niet kunnende ge- looven, dat de zustervolken van Europa wei geren zullen hun te hulp te komen. Er moet graan voor de voeding worden gezonden aan heele districten. ledtere minuu-t is kostbaar en vertegenwoordigt het verlies van honderden menschenlevens. Het is eveneens noodzakelijk zaaikoren te zendten, voor de lente; want de akkers zijn bewerkt en klaargernaakt, alleen men heeft geen zaad. De volkeren en de regeeringen van Euro- pa moeten wafcker worden en zich good voor oogen stellen, de afschuwelijkheid van wat er hier voorvalt. In naam van de menschheid kan me nniet toelaten, dat een dergelijke staat van zaken voortdUurt. Het is al laat. maar nog is het mogelijk te handelen." DE PARIJSCHE KINDERROOF. Zou de Fransche kinderdievegge een teeken van leven hebben gegeven? Mme. Passepont, teten der beroofde moeders, heeft een amony- men brief ontvangen van den volgenden in- houd: „Wees zonder vrees over uw kind; 't is in goede handen en zal altijd goed ver- zorgd worden, beter dan gij hadt kunnen doen. Zijn toestand zal schitterend zijn en, zoo God wil, zal hij eenmaal aan het hoofd staan van een groot fortuin.. Weest u dus gerust, uw zoon wordt opgevoed als een prins." De brief was denp 8sten' dezer aans het kantoor in de rue La Botetie op de post ge daan. Tnfusschrn heeft men in een hotel te Mar seille een kind van twee manden achtergela- ten. Men zal nagaan of dit het kindje van Mm. Passepont kan zijn. L1CHTLOOZE GEZINNEN. Als gevolg van het niet inwilligen van hun eisch nopens een bijsiag van duizend mark hebben de arbeiders der electristehe cenitrale te Oiesbertslteben (bij Erfurt) dten arbeid ge- heel neergelegd1, zonder te zorgen voor het verrichten der meest noodzakelijke bezighe- den. Daardoor zijn 320 gemeenten en 39 sta tions zonder licht. Onmiddellijk is de z.g. technische hulpdienst aan den arbeid gegaan. DE IERSCHE KWESTIE. De overeenkomst tusschen Engeland en Ierland is in beide Huizen van het Britsche parlement geratificeerd. In het Lagerhuis verklaarde Henderson uit naam van de arbei derspartij, dat de regeering nog nooit juister den geest en den wensch van het Britsche volk had weergegeven, dan zij met deze over eenkomst deed. Het debat in het Hoogerhuis werd beslo ten door Lord Birkenhead, die een heftig en vinnig antwoord gaf op dten aanval van Car son op de regeering en in het bijzonder op ALRMAARSCIE CIUIAHT M* /(•■s

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1