Achteruttgang van da nlerea, Damrobrieb. RGENS um OM o^OHnsr je dirk wim Eoonomlsobe zwerftocktan. N.V. Boek- en HandelsMkerij v.h, HERMs. COSTER ZOOM. m m m rs m VOOKDAM C 9. v Ons Eaadselhoekje. xxxxxxxxxx Era huiadok'ter verklaart, dat de ergste gorallen van nierziekte gevonden worden bjj personen, die te veel hebben gedronken, te zwaar hebben gegeten en een inspannend leven van haast en drukte geleid hebben. Hij vergeleek bij een onderzoek de nieren van een j ongen man van 40 jaren met die van een ouden man van 70 jaren. Beiden droegen de stempel van ouderdom. Waarom? Gmdat het leven, dat de jongeman leidde, hem in den bloei van zijn leven nieren a la van een ouden man bezorgde. Hoe verduidtelijken dezie woorden niet al te dikwijls de oorzaak van rugpijn, urinestoor- nissen, watgrzuchtige zwellingen, niergruis, rheumatische aandoeningen, voortdurende vermoeidheid enz. Nierziekte wordt als te voorkomen be- schouwd vergeet dit niet. Vermijd tocht en kou, wees ma tig met uw eten en drink en, zorg voor de noodige rust, lichaamsbewe- ging, ontspanning en slaap, en voor geregel- de ontlasting. Foster's Rugpijn Nieren Pilen zijn een ou- schatbare hulp aan de natuur tot onderhoud en herstel van de werkzaamhedd der nieren. Door deze organen bij te staan in hun taak om het bloed te zuiveren, draagt dit erkende niergeneesoiiddel veel bij om de kwade gevol- gen van onbedachtzaamheid tegen te gaan. Ais de nieren verzwakt zijn, versterk ze dan met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zijn zij gezond, wees dan zoo verstandig om haar gezond te houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Alk- maar verkrijgbaar bij Nierop Slothouber h 1.75 per doos. heer van het fonds en de richtige naleving van de wetsbepalingen is opgedragen aan een Pensioenraad, die uit drie leden bestaat, welke door de Kroon worden benoemd. Aan wien Pensioenraad i9 een secretaris en een geneeskundige adviseur verbonden; verder zijn er natuurlijk ambtenaren, o.a. een wis- kimdig adviseur. De Pensioenraad heeft de bevoegdheid schriftelijke of mondelinge in- lichtingen te eischen van personen of colle ges, die op straffe verplicht zijn aan de uit- noodiging daartoe te voldoen. Voor het geldelijk beheer van het fonds werkt de Pensioenraad onder oppertoezicht van den Minister van Financier en onder voortdurend toezicht van een college van vijf commissarissen, van welke er drie ambtena ren of oud-ambtenaren zijn. De Pensioenraad houdt o.a. ook toezicht op de vaststelling van den pensioengrondslag der ambtenaren door het orgaan, dat hen be- noemt en hun wedde regelt. Hij wijst op ver- plichtingen maar ook op rechten en helpt be- palen, welke ambtenaarsgroepen voor ver- vroegd pensioen, d. i. v66r 65 jaar, in aan- merking komen. En natuurlijk beslist de Pen sioenraad ook op een verzoek om pensioen of om verhooging daarvan. Wat het Pensioenfonds aangaat, hoe het beheer daarvan geregeld is, zeiden wij reeds. De ontvangsten en uitgaven ervan worden jaarlijks bij begrootingswet geregeld. Om de vijf jaar wordt een wetenschappelijke balans opgemaakt. Bij do invoering der wet ge- schiedt dat ten aanzien van het fonds op dien datum en verder telkens na verloop van 5 jaar. De gelden van het fonds worden be- legd in nationale schuld voor ten minste 48 millioen nominaal, in schuldbrieven ten laste van provincien, gemeenten, waterschappen, veenpolders, Nederl.-Indie of gedeelten van gewesten in N.-I. met eigen geldmiddelen, in schuldbrieven, die door de genoemden zijn gewaarborgd voor rente en aflossing en in eerste hypotheken op onroerende goederen in Nederland, echter voor ten hoogste een vier- de van het te beleggen kapitaal en onder ge- stelde waarborgen. Ieder ambtenaar ontvangt een schriftelijke aanstelling bij benoeming of als-zoodanig- in-diensttreding; art. 28 bepaalt wie daar- voor te zorgen hebben. Wordt daaraan niet voldaan, dan treedt de Pensioenraad op en in hoogste instantie de Centrale Raad van Beroep, die een stuk kan uitreiken, dat als aanstelling geldt. Bij elke benoeming wordt de pensioens- grondslag vastgesteld op het bedrag der jaar- liiksche wedde. Die grondslag blijft gelden, als de ambtenaar op wachtgeld wordt ge- steld zonder pensioen. Bij verandering aer wedde wordt ook de pensioensgrondslag ge- wijzigd; voor elke betrekking geldt een af- zonderlijke grondslag. Onder wedde worden verstaan alle vaste inkomsten aan de be trekking verbonden, dus ook vrije woning en andere emolumenten. De vrije woning wordt geschat op 15 procent van de jaarwedde of zoo de huurwaarde volgens de wet op de personeele belasting meer is, op die huur waarde. De pensioengrondslag wordt vastge steld door het orgaan, dat 'de benoeming deed of de wedde nader vaststelde, onder toe zicht van den Pensioenraad. De pensioenen worden gedekt door bijdra- gen van de organen, die. de ambtenaren in dienst hebben. Die nijdragen bedragen voor het ambtenarenpensioen 10 procent van de gemiddelde grondslagen op den eersten dag der kalenderkwartalen en 5% procent voor het weduwen- en weezenpensioen. Voor personen van boven de 18 jaar kan de tijd, dien zij v66r hun benoeming tot amb tenaar werkzaam waren in onbezoldigden of in zijd'dlingschen dienst bij de vroeger ge- noemde lichamen, voor pensioen worden inge- kocht. Daarvoor moet een bijdrage betaald worden door het lichaam, waarbij zij in dienst waren; die bijdrage wordt door den Pensioenraad vastgesteld. Zij wordt in 10 termijnen betaald. Door dengene, die de wedde of het pensioen of het wachtgeld van den belanghebbende-1 uitbetaalt, kan 1/» van de inkoopsom in 10 termijnen worden inge- houden ten bate van het lichaam waarbij de belanghebbende onbezoldigd of in zijde- lingschen dienst heeft gediend. Een ander geval van inkoop kan zich voordoen bij ontslagen, maar niet gepensio- neerde of op wachtgeld gestelde ambtenaren, die door storting van jaarlijksche bijdrage het uitzicht op pensioen voor hun na te la- ten betrekkingen kunnen verzekeren. Ook kan een ambtenaar zich een verhooging van zijn eigen pensioen en dat zijner mogelijke nage- laten betrekkingen tot ten hoogste 50 proc. verzekeren. In het algemeen heeft de ambtenaar recht op pensioen bij ontslag op 65»jarigen leef- ele betrekkingen bestaat dat recht al bij 55 jaar, wanneer een van die be trekkingen ten minste 10 jaar is bekleed (vervroegd ouderdomspensioen), Ook kan pensioen verleend worden wegens ziekten of gebreken (invaliditeitspensioen) en zijn die ziekten of gebreken net gevolg van den dienst, dan krijgt de belanghebbende ver- hoogd invaliditeitspensioen. Ambtenaren, die ontslagen worden wegens opheffing der be trekking of op eigen verzoek na 15-jarigen dienst, hebben recht op pensioen op 65-jari- gen leeftijd of wanneer zij ongeschikt wor den voor de laatstbekleede betrekking (uitge- steld pensioen). JDergelijke pensioenen zijn echter aan zekere voorwaaraen onderworpen (art. 48). Dat voor het recht op invaliditeits- pensioenen beuring en een geneesikuadige verklaring noodig zijn, spreekt van zelf. Het pensioenbedrag Is voor elk jaar dienst 2 proc. van de middelsom der pensioens- grondslagen, maar nooit minder dan 30 proc. en nooit meer dan 70 proc. van die som. Het pensioen komt nooit hooger dan 4000, tenzi] voor ministers. Uitvoerig wordt in art. 56 opgegeven, welke tijden als diensttijd worden meegeteld, zonder het werkelijk te zijn. Tropenjaren tellen dubbel. Na deze algemeene bepalingen volgen te beginnen bij art. 59 speciale gevallen, waarin de vaststelling van het pensioenbedrag inge- wikkelder is, b.v. wegens verloven of wegens het vervullen van meer dan een betrekking; het opnieuw waarnemen of aanhouden van een betrekking; het samengaan van invalidi teitspensioen en invaliditeitsrente. De verhooging van het vroeger bedoelde invaliditeitspensioen kan verminderd worden als een nieuw geneeskundig onderzoek daar toe aanleiding geeft. Toekenning van een pensioen of verhooging van een bestaand geschiedt op schriftelijke aanvrage van den belanghebbende bij den Pensioenraad. Aan het toekennen van een in validiteitspensioen gaat een geneeskundig on derzoek vooraf door twee daarvoor aange- wezen arisen, welk onderzoek door een der- den, door den belanghebbende gekozen, kan worden bijgewoond. Recht op weduwenpensioen heeft de wedu- we van een al of niet gepensioneerd of op wachtgeld gesteld ambtenaar behalve wan neer het huwelijk gesloten is, nadat hij feeds 65 jaar was. De weduwe trekt nooit meer dan 6en pensioen, al bekleeddie haar man ook meer betrekkingen. Recht op weezenpensioen hebben de minder- jarige wettige of gewettigde kinderen van een ambtenaar, voor zoover zij geboren zijn uit een huwelijk, dat voor zijn 65e jaar was ge sloten en, was hij gepensioneerd of op wacht geld, geboren zijn voor hij ontslagen of op wacntgeld was gesteld. In nader aan te ge- ven gevallen hebben ook pleegkinderen recht op weezenpensioen. Wat voor ae Jdnderen van mannelijke ambtenaren geldt, geldt ook voor het geval, dat de moeder ambtenares was. weduwen- en weezenpensioen kan ook tij- delijk verleend worden, als de ambtenaar vermist wordt (denk b.v. aan loodsen). Het weduwenpensioen wordt berekend naar de laatste pensioengrondslagen (een of meer) van den ambtenaar en bedraagt 50 proc. van de eerste 2000 en 40 proc. van het overige der grondslagen. Het weezenpensioen bedraagt 10 proc. van die grondslagen als de moeder aan het over- lijden van den vader aanspraak op pensioen ontleent, en 20 proc. in het andere geval. Zoowel het weduwen- als het weezenpensi oen worden over een grondslag van ten hoogste 3000 berekend. Meer dan 80 pro- cent van den grondslag bedragen zij tezamen nooit. Enkele bijzondere gevallen worden in de wet behandeld. Het pensioen gaat in, bij aanvraag binnen 2 jaar met den dag van ontslag of, wat het weduwen- en weezenpensioen aangaat, met den dag van overlijden, dat het recht doet ontstaan. Ook daaromtrent bevat de wet voor bijzondere gevallen bijzondere bepalingen. Het weduwepensi<5en eindigt door het huwe lijk der weduwe, maar herleeft door ontbin- ding daarvan. Uitbetaling der pensioenen geschiedt maan- delijks bij vooruitbetaling. De pensioenen zijn onvervreemdbaar en kunnen dus ook niet verpand of beleend wor den. Maar uit het pensioen kunnen verpleeg- en onderhoudskosten in een erkende stichting of instelling worden betaald of afgehouden. Een bedrag van 800 van het pensioen is ook onvatbaar voor beslag; van volgende deelen van f 800 van het pensioen kan 1/4. 3/8 of 1/2 worden in beslag genomen; wat er meer is dan 3200 kan geh'eel in beslag genomen worden. Natuurlijk zijn er gevallen, waarin het pensioen door anderen gei'nd wordt (faillissement, vrijheidsstraf). Wat binnen 2 jaar niet geind wordt, ver- valt, en wie in 5 jaar zijn pensioen niet op- vraagt, krijgt het niet weer. In enkele andere gevallen kan een pensioen vervallen verklaard worden. Tegen alle beslissingen van den Pensioen raad staat voor den belanghebbende gepen- sioneerde beroep open bij den Central^n Raad van Beroep binnen een maand. Een lange lijst van overgangsbepalingen is ten slotte aan het wetsonhverp toegevoegd. Onze ruimte verbiedt ons die ook maar in't kort aan te geven. Een aantal wettelijke bepalingen zullen vervallen bij invoering van deze wet (zie art. 171 en v. v.). Van de ingetrokken wetten blij- ven enkele artikelen, ten deele gewijzigd van kracht. Ook deze worden in den gewijzigden vorm in een staat verzameld, die aan het wetsontwerp is toegevoegd. Wij herhalen ten slotte, dat wij maar en kele noofdzaken hebben aangegeven. Om ge- heel in de stof thuis te zijn, zou een zeer emstige studie noodig zijn en't is de vraag, hoeveel procent van de belanghebbenden het zoover zullen kunnen brengen. tijd. Voor enkele Aan de Dammers! Met dank voor de ontvangen oplossingen van probleem No. 681. Stand Zwart: 7, 8, 16, 18, dammen op 6 en 13. Wit: 19, 26, 27, 29, 31, 32, 37, 38, 41, 43. Oplossing 1. 27—22! 1. 13:27 (5 sch.) 2. 22 11 (3 sch.) 2. 6 31 (3 sch.) 3. 32 21 3 16 27 4. 26 37 en wint. Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren: W. Blokdijk, P. Dekker, J. Dik Jr., D. Gerling en J. Meijer- Alkmaar, J. Schroo- der Dz., Hensbrpek, Jn. Smit, Heerhugo waard. LOKZET. Van den heer H. Marchal uit den Haag vonden wij den volgenden lokzet: Zwart: 3, 8, 12, 13, 14, 22, 25, 26. Wit: 31, 33, 34, 36, 37, 45, 48, 49. Wit speelde hier 48—43 en zwart liep in den val. 1. 4843 1. 25—30 2. 34 25 2. 22—27 3. 31 22 3. 14—20 4. 25 14 4. 3— 9 5. 14 3 5. 12—17 6. 3:21 6. 26 48 Maar nu 7. 3631 7. 48—39 8. 49-43 8. 39 48 9. 31—26 - 9. 48:31 10. 26:37!! IETS VAN' WEISS. Weiss besliste in den volgenden stand i wW la is Zwart: 3, 7, 8, 9, 14, 15, 17/20, 22, 28. Wit: 25, 30, 31, 34, 35, 38, 39, 42, 43, 45, 47, 48. de partij op aardige manier: 1. 39—33 1. 28:39 2 31—27 2. 22 31 3. 42—37 3. 31 33 4 30—24 4. 20 40 5 45 34 5. 39 30 6. 35 4! („rubriek J. de Haas"). Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM No. 682 van J. VARDON (Frankrijk). H B Jfeij Zwart: 6, 8, 9; 10, 13, 15, 18, 19, 20, 24, 29, 31. Wit: 16, 27, 32, 33, 35, 36, 38, 39, 43, 44, 49 Oplossingen v66r of op 20 December, Bu reau van dit Blad. CORRESPONDENTS. W. V. te S. P. Dank voor't gezondene. Volgende week plaatsing. GELD- EN WISSELKOERSEN. VIII. De obligaties, die de organisatie uitgeeft, om aan het noodige geld te komen, wij be- spraken dit de vorige maal, vermeerderen de hoeveelheid fiduciaire betaalmiddelen zeer aanzienlijk. Immers de opzet eener dergelijke organisatie zal zeer in het groot moeten zijn, wii men het gestelde doel bereiken. Echter is dc hoeveelheid fiduciaire betaalmiddelen in alle landen reeds zeer groot, zoodat een nieuwe toevoeging niet dan met gevaar kan geschieden. Mr. V. vindt die opmerking „volkomen terecht", en voegt daaraan toe: „nadeelen zullen ontstaan, en dus zal ieder „der lending countries die nadeelen ook on- „der de oogen moeten: zien. Men, zal daarbij „echter ook in aanmerking moeten nemen, „dat ook die lending countries op den duur „slechts weder op normale wegen terug kun- „nen komen, indien het algemeene handels- „en wereldverkeer weder voldoende hersteld „wordt. Indian de toestand van de hulpbehoe- „vende landen langen tijd zoo emstig zou „blijven als thans (1920) reeds het geval is, „en zelfs enkele tot een volkomen ru'ine zou- „den komen, zal dit een zo6 vreeselijken te- „rugslag hebben ook op alle landen, die thans „schijnbaar nog in gi^nstige positie verkee- „ren, zal de desorgamsatie in de richting van „werkloosheid, hongersnood, politieke beroe- „ringen, over de geheele wereld in die mate „toenemen, dat ook ongetwijfeld die zoo te „noemen lending countries in de toekomstige „ellende medegesleept zullen worden, of al- thans een zeer ernstigen terugslag daarvan „ondervinden zullen". Blijkbaar gaan wij dus een zeer ernstigen tijd tegemoet, en het komt er nu maar op aan van twee kwaden het minst erge te kiezen. Het vierde'en laatste punt, dat thans aan de orde komt, is het ,,instellen van een geor- ganiseerden intemationalen goederenruil". Alle hierboven besproken maatregelen vor- deren tijd en vooral uitvoering. Deze uitvoe- ring is zeer, zeer moeilijk, dwars tegen de harde en dwingende levenspraktijk in, en steeds wordt de nood van sommige landen grooter, zinkt him valuta dieper, wordt zij bijna waardeloos, zoodat vele producten, die anders nog gereed zouden kunnen komen, thans niet meer afgeleverd zullen worden. Verkrijgt men crediet van het buitenland op enkele ingredienten, dan kan levering plaats hebben. Deze handelwijze wordt reeds toege- past in het z.g. veredelingsverkeer, b.v. men verleent crediet voor de levering van huiden op vporwaarde, dat de verwerkte huiden of eenige daaruit vervaardigde lederwaren we der ten verkoop in.het land van den crediet- gever zullen worden teruggeleverd. Dit gaat niet altijd eenvoudig. Wanneer b.v. een elec- triciteitsiabriek electrische machines zou kun nen maken, indien zij maar zijde had voor isoleermateriaal, kan de buitenlandsche zijde- fabrikant niet vorderen, dat hem als tegen- praestatie electrische machines geleverd zul len worden. Deze organisatie moet dus intemationaal geschieden, en wel door instelling-van het „barter-instituut"! daar geld niet meer als intemationaal ruilmiddel kan worden aange- nomen (barter goederenruil in het han- delsverkeer met oervolken). Deze barter zal de volgende maal nader worden beschouwd en tevens ons uitgangs- punt wezen voor een onderzoek naar den om- loop der goederen. Provineiaal Nieuws UIT BROEK OP LANGENDIJK. (Vervolg.) De heer de Boer "wees er op, dat gevreesd werd, dat de markt te Noord-Scharwoude groote schade aan deze markt zou berokke- nen, dat het voor d-eze markt een grooten slag zou beteekenjm, doch later is gebl'eken, dat de omzet oegenaamd niet verminderde. Den heer Teunis Keizer roemde hij verder als een man, die het veilingsgebouw enz. steeds keu- rig in orde houdt. De heer W. Slot sprak de hoop uit, dat steeds den grooten bloei der markt voor oogen gehouden wordt. De heer Zwetsman, van Koedijk, sprak o. m. de hoop uit, dat ook het marktgebouw nog eens het eigendom der L G. C. zal wor den. De heer W. Dixkmaat felidteerde de L. G. C. met de totstandkoming van hot gebouw en bracht een woord van dank aan den heer Vis voor de dagelijksche leiding bij den bouw en den aannemers Rutsen en de Vries voor de keurige uitvoering van het ontwerp. De heer Groot, van Hensbroek, noemde den eere-voorzitter de ziel van- alles, waar- Voor dte eere-voorzitter hem dank zei, er te vens op wijzende, dat er van de oprichters bijna niemand meer over is. De heer Hoogland, afgevaardigde van „Koophandd", inmiddels ter vergadering verschenen, memoreerde de totstandkoming van de contante betaling, waaraan „Koop- handel" den eersten stoot gegeven heeft en had gehoopt, dat in deze vergadering eenige waardeering voor „Koophandel" naar voren was gekomen, waarop de voorzitter ant- woordde, dat nergens in den lande de ver- houding tusschen koopman en producen't zoo goed is als hier. De heer C. Kloosterboer, van St. Pancras, braath hulde aan wijlen den heer A. Nobel, voor al hetgeen deze voor de L. G. C. gedaan heeft en bracht tevens enkele punten van on der lingen strijd naar voren, waarbij echter steeds het einddoel voor oogen bleef. De heer P Gootjes sprak den wensch uit, dat alien het steeds goed met elkander zullen kunnen vinden, tot opbloei van tuinbouw en handel. De keurmeester hoopte, dat hij niet al te veel gebruik van het kantoor zal behoeven te maken. De secretaris drukte zijn epijt uit over het verzuim ten opzichte van „Koophandel" ge- pleegd en bracht verder hulde aan de oprich ters der organisatie. Hij- wees er verder op, dat in 1903 een schrijven inkwam van „Koop- handel" inzake contante betaling, welke toen werd ingevoerd voor de veiling en een- jaar later voor alle verkochte producten. Spr. bracht verder hulde aan wijlen den heer J Dirkmaat, de oude betaalmeester, voor zijn arbeid en wees er op, dat aan de samenwer- king de heer A. Slot Pz. zeer veel gedaan heeft. De heer D. Slot stelde het hedlen en het verleden tegenover eikaar en decide enkele wederwaardigheden mede in verband met het oprichten van vereenigingen in den omtrek. De heer W. Visser bracht hulde aan den telers, die toch de markt in stand moeten houden, aan „Koophandel" en aan het ge- meentebestuur van Broek en hoopte, dat de gevolgen van de medewerking ook nog eens moge zijn: het veilingsgebouw een eigen ge bouw te kunnen noemen. Spreker wees er verder op, dat de L. G. C aan Koophandel" veel meer geeft, dan „Koophandel" aan de L. G. C. De heer Jb Kramer, van 'Zuid-Scharwou- de, constateerde, dat het bestuur van de L. G. C. veel waardeering geniet, in tegenstel- ling van veel andere besturen, waar meestal verwijt in plaats van opbouwende critiek ge leverd wordt. De heer J. Wagenaar, uit Hugowaard, hoopte, dat kngs en over het kantoor die blinders -en prijs voor hun producten zuLlea krijgen, die hun een menschwaardig bestaan vei'zekert en hoopte, dat Gods zcgen op alia handelingen moge rusten. De heer R. Slot complimenteerde namiens het Dagelijksch Bestuur van Broek het be stuur van de L. G. C. voor het beheer der markt en bracht dank, dat dit mooie gebouw. in deze gemeente gesticht is Dit gebouw, zei- de spreker, symboliseeri zeker de welvaart van gemeente en streek. Spr. sprak verder als zijn meening uit, dat de tuinbouw groote moeilijkheden tegemoet gaat, als geea groote veranderingen komen. De secretaris van de Prov. Commissie, de heer Balk, ter vergadering aanwezig, sprak de hoop uit, dat de besprekingen eni besluiten, in dit gebouw gedaan, van eendrachtige sa in enwerking mogen -getuiigen, voor den bloei van de tuinbouw in het algemeen. Een der aannemers, de heer Rutsen, wees er op, dat het werk langer heeft geduurd- dan was aangegeven, doch dit kon moeiliik anders Het liep verbazend tegen en werkkrachten van buiten: te laten komen was niet mogelijk. De heer Stapel, van Hensbroek, bracht het bestuur dank voor de reditvaardige behan- deling, welke zijn afdeeling ondervindt. Daama werd de vergadering door den voorzitter gesloten met een woord van dank in het algemeen voor de opkomst en, voor de cadeaux en spr. Sprak de hoop uit, dat het betaalkantoor den bloei en dc welvaart van deze streek mag bevorderen van Yoorhanden In den Boekhandel van de Telefoon 3. Oplossingen der raadsels 't vorige nummer. Voor grooteren. 1. Kopenhagen. Negen, kaap, bop, pen. 2.- Ap eld o or it P or t u g a 1 E1 s p e e t Leiden Doom Ohio Oo r R a N 3. Stoomhoutzaagmolen. 4. Zooveel hoofden, zooveel zinnen. Zeef, Louden, vin, hoofd, zool, Vondel, zee. Voor kleineren. 1Mark, kram. 2. Deel, leed. 3. Rijk, dom rijkdom. 4'. Sdhoen, hoen. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Verborgen buitenlandsche steden. Hier is spek in gekookt. Is zijn actres den Haag of Scheveningen Hij keek somber naar buiten. 2. Met welke gedrodhten zijn kooplieden altijd1 in de weer? 3. Op de kruisjeslijnen komt de naam van een winterfeest. X X x X X X X X X 1rij't gevraagde woord. 2. rij een meisjesnaam. 3. rij een stad in Limburg. 4. rij, een dorp in Noord-i Iolland. 5. rij een ander woord voor onzekerbeid. 6. rij een jongensnaam. 7. rij een meisjesnaam. 8. rij eeni ander woord voor prion. 9. rij1 iets dat gezegd wordt, als men tot stilte vermanen will. 10. rij1 een medeklinker. 4. Mijm gebeel wordt met 7 letters geschre- ven en noemt een zeestraat in bet Zuiden van Europa. 3, 2, 5, 6 is een ander woord voor tee- ken. 1, 2, 4 is een scberp voorwerp. 1, 7, 5, 3 is een bepaald soort tarwe. Voor kleineren. 1. Verborgen dieren- Ik denk, dat Jeanne zelve komen zal. Zij bad bet boek erg gesdhonden. Gisteren beb ik al flink vooruit gewerkt. Anna Lobo komt vandaag bij on9 eten. 2. Met b pas ik bij den man en niet bij de vroi - verspreid i'k warmte, met w ben ik een Lastelein en met zw een wapen. 3. In welke zaal in Overijssel zi'cb de meeste mensdhen 4. Ladderraadsel. 1. sport een najaare- bloem. 2. sport een in Azie. 3. sport een Zuid-Holland. 4. sport een gestreept viervoetig dier. 5. sport een lichaamsr deel van 'n groot dier. 6. sport een Mein vischje X X X X X X bewegen keizerrijk stad in 7. sport een roofdier. X De woorden bestaan alle uit 5 letters en de ■mi'didelsta letters vomien van boven naar beneden gelezen den naam van een stad in Noord-Brabamt.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6