Alkmaarsche Gourant Honderd Oris en Twintigste Jaargang, Zatordag 17 December. Stadsnieuws. Xo. 298. 1921. OODS VOORZIENIG'HE ID. Over bovenstaand onderwerp sprak Don- derdagavond in de voile zaal van ,,Waakt en Bidt" ds. D. A. van den Bosch, Ned. Herv. pred. te 's-Gravenfaage. Na het zingen van Pa. 33 1 las da. v. d. Bosch een deel van Ps. 145, den1 lofzang Davids. Daarna ging hij voor in gebed. Met zijni toespraak aanvangende, henn- nerde spr. aan den Duivelssteen in de Mid- dachter bosschen, waarvan velen zichvroeger en th^Tis nog de vraag stellen hoe die daar gekomen is. Indrukken in> den steen in den vorm van duimen gaven aanleiding tot de spraak, dat die steen: dooar den duivel Was aeergeworpen. In het Harzgebergte heeft men de Heksern d'ansplaats, een door steenen omringde toil. Het volksgeloof kon de herkomst dier steenen niet verklaren en schreef die toen maar toe aan heksen. Thans nog is de mensch licht geneigd om alles wat hij niet begrijpt toe te schrijveni aan diem'onische of aan goddelijke machten. De natuurwetenschap heeft in den loop der jaren veel veitlaard, wat tot dien on- verkraarbaar scheen, en toen kwamen de evolutieleer en de leer van' Karl Marx, waar- door alles langs den weg der evoiutie heefcte te kunnen worden opgelost. Zelfs God werd weggeelhnineerd. Maar toch, hoe het ook scheen, dat alle menschelijke verlangens waren bevredigd, hongerde en schreide de mensch. naar eeuwiig- heid. En toen de tijd der oppeiheerschappij der natuurwetenschap voorfcij was, moest men toen weer terug naar Gods woord? Maar dit was naar den rammdzolder verwe- zen als zijnde slechts goed voor ouden en ba kers. Ook de moderne bijbelleer had de kracht ervan aangetast, en men kwaim niet terug naar het oude Boek. Men wierp zich xneer op de theosolie eni het spiritisme. Spr. maakte een vergelijking tusschen de Swasti ka (het symbool der theosofie) en het kruis, het leeld van 'het Christendom, het eene wij- zei naar beneden, naar zich zelf, het ande re ir omtioog en naar links en rechts. me verdwaasden, zei spr. Dan herinnerde hij er aan, dat thans in de I Haag een meisje leeft, dat volgens de thvjsofie die wereld zal redden1, en ook wees sp op de nieuwe sekte, die than sin de re- siaentie is opgestaan, en1 heorhaalde: „Anne zielen, arme zodkendenZal ons hart rust vinden, dan is het niet in panihei'sme 'of 'theo sofie of een andere leerstdling, maar in God en Zijine Voorzienigheid. Wat is die voorzienigheid Gods? was het eerste punt, dlat spr. thans in zijne rede wil- de behandelen en dan herinnerde hij aan het bevel van God aan Abraham om zijn zoon Izak te offeren. Wat zal het in hem gestormd hebben. zei spr., maar toch ging hij gehoor- zaam den berg op met Izaik, gereed om het bevel uit te voeren. Spr. schetste de gedach- ien, die Abraham zal hebben gekoesterd en hoe op het laatste oogenblik God1 het uitvoe- ren van het beveil belette. Sindsdien heet het: God zal voorzien. De voorzienigheid Gods staat in nauw verband met de schepping der wereld'. Hoe eenvoudig staat het in het eerste Bijbelboek In den beginne sehiep God den hemel en de aarde. Deed God evenzoo als de scheepsbou- wer, die, als het schip de werf verl'aat, het verder aan zijn lot overlaat? Geenszins. Van oogenblik tot oogenblik bleef Hij regee- ren en onderhouden al de landen der aarde, (al de sterren em al de andere hemellidhamen. Op Zijn wenk woieden storm en onweer, om dan op Zijn bevel plaats^ te rnakeni voor een' zadhte zephir. De Heere regeert. Geen: lijden1 of Hij weet het. Koninkrijken ontstaan en verdwijnen en Hij weet allies, Mijft regeeren. Als we de wereld van onzen tijd gadie- slaan, als we zien het opkomen van den geest der duisternis, zijn klauw slaande in het liidhaam der volken, vragem we wel eens„Wie regeert God of de duivel Waar moet het been?" Alls opstandige schepel'in- gen hooren wij de men'schen opstaan ttegen God1, maar de geloovige houdt zich aan den Bijbel en weet, dat God regeert. „Rust mijn ziel, uw God is koning, Heel de wereld Zijn gebied1, Alles wisselt op zijn wenfcen, Maar hij; zelf verandert niet." Waarover strekt zich Gods voorzienigheid uit? Was spr.'s tweede vraag. Om die te be- antwoorden wees spr. op het door velen va.uk gebruikte woord „fortuin". Dat woord is hei- densch, als het gebruikt woidi in den zin van: ,,de fortuin was mij niet gunstig, ik was niet fortuinlijk," enz. Het woord behoort daarom niet in het woordenboek van den Christen. Zoo ook het woord „noodlot". Ons leven wordt niet be- stuurd door het noodlot. Het woord1 „toeval" woidt eveneens vaak gebruikt. Hoe dikwijls zegt men niet b.v. toevallig zag ik hem, enz. Onbewust dikwijls schakelt men daafmee Gods leiding uit in den loop der dingen. Dit is verkeerd van den Christen, er is nieis wat aan Gods voorzie nigheid is onttrokken. Hij regeert over alles en Hij; weet alles, niets is Hem onbekend. Zijn voorzienigheid gaat over de groote, maar ook over de allerkleinste dingen:. Van moderne zijdie wordt vaak gezegd1, dat de orthodoxen God overal bij halen, zelfs bij de kleinste dingen. Dat moesten die ortho doxen volgens hen niet doen, God was daar te groot voor. Maar, zei spr., wie zal beslis- seri wat groot of klein is? Zulen wij zeg- gen, dat in de kleinigheden God zich niet mengt en in de groote wel? En bovendiem, komt uit het kleine niet vaak het groote voort? Spr. wees op Nov. 1918, toen Troelstra met revolutie dreigde. De geloovigen badea en het onheii werd afgewenteld. Hier had dus God over een groot aing geregeerd, over de mst in het land. Een kleinigheid is een takje in het bosch, u God daar op leitten'? aj, want't was een a ein takje, waaraan Absolom bleef vastge- h ikt, aoodat hij gevat kaa wordm so de rust in Davt<J» koninkrijh Iran worden fcar- steld. Nog eenige voorbeelden over groote en kleine dingen, waarmee God zich bemoeit, haalde spr. aan. Als God zich alleen met groote dingen bemoeide, zouden wij alien but ton Gods voorzienigheid vallen. Jesaja zegt het zoo schoon en zoo eenvoudig, dat God niet den mensch, maar heele voiken acht als cm druppel in den emmer of als een stofje ip de weegschaal. Spr. concludeerde, dat God over alles en a'len regeert, dat er niets is waarover Hij zijne zorgen niet uitstrekt en dat zonder die z >rg en voorzienigheid het gedaan zou zijn i et de wereld en met de menschen. Om hiervan te getuigen, vroeg spr. zijne lmorders te zingen Gezang 2 vers 1. „De problemeni der voorzienigheid Gods" v rmden het derde deel van de toespraak. Al- vorens met de bespreking hierover te begin- nen, verhaalde spr. een geschiedenis van een reis van Geloof en Verstand, waarbij zij over em rivier moesten en Geloof zijn medereiziger ou den rug moest nemen, opdat beide erover konden komen. Dit idee moest men vasthouden, want bij de vragen, die zich over het onderwerp voor- doen, komt men zoo vaak voor een rivier, waarbij het Geloof het Verstand op den rug moet nemen om er over te komen. Allereerst wees spr. er op, dat er bij den mensch geen sprake is van algeheele vrijheid, want hij is gebonden aan allerlei beperktheid, door taal en vele andere zaken meer. Het verband tusschen Gods albestier en 's menschen handelingen vergeleek spr. bij een schaakbord, waarop de goede speler al heel spoedig den slechten speler Vastzet. Zoo is God de groote schaakspeler, die ons men schen door Zijne zetten noodzaakt bepaalde zetten te doen. Om dit duidelijk to maken, wees spr. op de handeling van Jozef's broers, toen zij dezen eerst wilden dooden, maar later in den put wierpen, met het bekende gevolg. De broers waren hier oogenschijniijk de vrije schaakspelers, maar inderdalad waren zij de werktuigen om Gods wil te volbrengen, dat Jozef tot hoog aanzien zou komen eri de ^edder van zijn volk uit den hongersnood zou zijn. Can men hier die broers verantwoordelijk site Lien, nu zij toch met God samenwerkten om Ziin olannen uit te voeren? „Hier is een om Ziin plannen uit te voeren? „1 liv er", zei spr. Spr. haalde dan aan een voorbeeld van een man, die op den weg wordt overvallen en vermoord. Is het Gods wil geweest, dat dat gebeurde? En waarom? Men heeft als ant- woord op dergelijke vraag gevonden, dat God en Duivel twee afzonaerlijk werkende mach ten zijn en dat God niet verantwwrdelijk is voor de werken van den Duivel, die soms tot het einde toe worden doorgevoerd. Met een verwijzing naar den bloedzuiger, door den geneesheer op een lichaamsdeel ge- plaatst, en het verhaal van het verraad van Judas, waartoe God in het werk stelde Judas, Kaiafas en Pilatus, maakte spr. duidelijk dat die alien met booze oogmerken hunne daden verrichtem, dus niet met den wensch Gods wil te doen en dat zij daarom voor God wel schuldig zijn. Als de mensch opbotst tegen Gods woord en wet, blijft hij schuldig. Er zijn vele vragen, die we niet zoo maar kunnen oplossen, het geloof moet- het ver stand op den rug nemen, zei spr., aanhalend een schildering uit een van Joh. de Jnefde's werken, waarin sprake is van twee lijnen die over een katrol loopen. De geloovige zal het verband tusschen die twee bemerken en tea slocte slechts een lijn zien. Spr. kwam vervolgens tot de verhouding tusschen God's albestuur en het gebed. Het gebed is een teer iets, gelijk een goudvlinder- tje. Als we het ontleden, verdwijnt zoo gauw het waas, dat er om hangt. Zeer dikwijl3 wordt gezegd, dat het bidden dwaasheid is, als toch niets gebeurt zonder Gods wil. 'Maar waarom wordt in den Bijbel dan zoo dikwijls van het gebed gesprokeni en waarom bevall Jezus het dan aan Zijne dis- cipelen? Er schijnit dan toch nog niet zoo heel veel dwaasheid in te zitten. Velen, ook vele orthodoxen, kunnen niet goed bidden. Spr. schetste met een voorbeeld van het ziek- bed van een kind hoe moeilijk het is te hid den zooalls het behoort: eigen willen onder- gesdiikt te maken, aan Gods wil1. (Hdt juiste bidden gesdhiedde in Gefchsemane: „niet ge lijk lie wil, maar gelijk Gij wilt." 'De waar- achtilge bidder weet, dat in 'Gods xaad ook zijne vraag een1 plaats heeft gekregen. Als hei: ongeloof komt zelggen, dat het bidden; dwaasheid is, zegt zulk een waarachtig bid der, dat (hij niet anders kan, dat hij: moet bidden. Wat hebben. wij aan de voorzienigheid Cods? was de vraag die spr. thans stelde. Wat hebben wij er aan, als het niet een stuk realiteit voor ons wordt, waaraan ons gehee- le even getoetst wordt? Dit is het wat we noodig hebben: dat het leerstuk geen stuk leer is maar levensrealiteit. Als dit zoo is, wordt de christen een held zelfs in de zonde In den ouden tijd sprak men van drie so rten voorzienigheid; de voorzienigheid, de bijzondere voorzienigheid en1 de allerbij- zonderste voorzienigheid, drie concentriscbe cirkels om een midaelpunt. Dat middelpunt is Gethsemane, dat is het kruis. De christen, die dicht bij dat middelpunt is, is een held ool: in de zonde. Aan het slot der rede werd op verzeek van'den spreker gezongen Psalm 72:11, waarna hij voorging in dankzegging. EEN1 ADRES. Aan den Raad der gemeente .A'lkmaar is het volgende adres gezondea: (Geven te kennen1; tie OutierCommissien vaii, eerste en vijfde gemeentesdhool dat zij in opdracht van den outieravond, gehouden den 24en November j.l. uw college met ren meesten aandrang verzoeken, bet daarhcen te leidteu, om door nieuwhouw ver- andering te 'brengen in den bestaanden toe- stand der le en 5e gemeenitesChool dat zij' in de ihiertbij gevoegde memorie van toelichting, versChillende argunneniten naar voren brenigen, waarop bun verzoek steunt. 't Welk doende, Namens de oudercommis'- sien der le en 5e gemeentescliool, Voorzitter N. SCHATS. H. iKAB'IiCH. iSecretaris A. STAPPERS. C. A. OLIJ. Alkimaar, 6 Dec. 1921. Memorie van Toelichting. Op onize eerste aouderavond, gecombineerd voor school 1' en 5 gehouden, werd o. m. eene inleidinjg gehouden, over: „De komende openhara lagare school" waarin da wijkvar- derthra do1 ggaieaBtw, tan opiMrte vao ge- r.oandwi openbare lagere scholen naar voren kwam. In verband biennede had eene uitgebrefde gedachtenwisseling plants, die in boofdtrek- ken hierop neer 'kwam, om de eerste en, vijfde gemeentesohool zoodanig te vervormen, dat zij aan meerdere en: hoogere eischen zal ,vol- doen. Uiteraaxd1 bekend, dat oorspronkelijk deze scholen vroeger Cen school was met twaalf klassen ,en voor ongeveer 40 jaren werd gebouwd. 'Dat ook in de eerste jaren van ibaar be- staan, zij zeer zeker aan bepaalde eischen voldeed, dodh .1 angzamerhand, door bebou- wing van hare omgeving in het gedrang kvarn. iAls bewijs 'hiervoor kan dienien: Ten eerste de bovenbouw der huizen aan do Schoolstraat, waardoor het dagl'icht zeer bd emmerd weid Ten' tweede de ver'bouwing van de handels- school, waardoor het daglicht zoodanig on- derschept werd dat nooefwendig zoogenaam- die lichtkokers moesten worden aangebracht, waardoor het gebrek aan daglicht wel oenilgszins ondervangen werd, doch geena- zins het euvel opliief; Ten derde in verband met het bovenstaan- de absoluut gebrek aan ruimte voor een te bouwen gymnastieklokaal. waarvan overbo- dig geacht mag worden^ hot nut hiervan aan te tooeen; Ten vierde dat deze scholen in algemee- nen zin, niet aan de eischen1 des tijds vol- doen (bijv. comfort, aanzien, stijl). Als oplossing van deze naar voren' ge- hrachte feiten meende de commissiie een even»- tueele nieuwhouw in overweging te moeten geven, ook mede in verband met eene klasse voor het zevende leerjaar. Immers, zij verwachten; in de naaste toe- komst, een voldoende 'bevolking voor de ze vende klasse en stellen er priis op, dat leer- lingen voor die klasse onder leiding blijven van aan die school verbonden leerkrachten.. De commissie meent tevena hitrmede cok weer te igeven de gedach'ten uit onderwijs- kringen. Het zaj de commissie vergund U hare mee- tiir g kenbaar te maken, hoe zij zich eene ver- beiering van school 1 eni 5 .voorstelt: lo. De beide scholen om te bouwen tot 6en 7-k'lassige school, annex een gymnastiek lokaal: 2o. Voor de daardioor vervallende school eene nieuwe te bouwen in de omgeving van de voormaldge „Quint", waardoor die wijk ook: voorzien zou worden van een O. L. 'School. De commissie is verder van meening, in het belang van het onderWijs, dat de finan- cieele kanit hiervan niet domineerend mag zijn, weshalve zij de vrijheid neemt, een dringend beroep te doen z>p uwe voile mede- werking. Namens de oudercommlissien der le en 5e gem.-school, Voonzitter N. SGHATS. H. HAB'ICH. Secretaris A. STAPPERS. C. A. OLIJ. GEMEENiTELIJ'KE AR'BEI'DSlBEURIS. iDoelenstraat in de Oude Ambachlsschool. Tel. 645. Geopend op alle werkdagen van des voorm. 911 uur; bovendien des Maandagsavonds van 78 uur. AangebOden: 1 baggerman, 3 bakkers, 1 banketbakker, 1 boekhouder, 2 boerenarbei- ders, 1 bosjesmaker, 1 bouwk. opz. teekenaar, 2 emballeurs, 12 grondwerkers, 2 kantoor- bedtenden, 1 kantoorlooper, 1 kellner, ,1 ke- telmaker, 3 koetsiers, 1 lahdbouwer, 1 letter- better, 1 loopknecht, 1 machinedrijver, 2 ma- ohinisten-stoker, 1 metaaldraaier, 1 metaal- slijper, 2 metselaars, 2 meubelmakers, 4 op- perlieden, 3 pakhuisknechis, 26 schilders, 1 sol upper, 2 schoenmakers, 2 sigarenlfisten- plakkers, 51 sigarenmakers, 1 smid, 1 stal- knecht, 1 steenbikkier, 1 tabaksbewerifer, 4 fimmerlietien, tuinlieden, 1 varensgezel, 1 waker, 1 winkelbediende, 1 ijzergieter, 1 zandvormer en 69 losse arbeMers. Gevraagd: 1 boerenarbeidei', 1 metselaar, 2 fcnmerfieden en 21 losse arbeiders. De Directeur der Aribeidsbeurs, ,C. DEKKE'R. Alikmaar, 17 Dec. 1921. Proyinciaal Nieuws Don- UIT SCHERMERHORN. De raad dezer gemeeute vergadeide derdagmorgen to 10 ure vpltalliig. De voorzitter, tevens secretaris, opeude de vergadfering en, las de notulen van de vorige bijeenkomst, die onveranderd werden' vast- gesield. Ingeicomen stukken I nkele goedkeuringen van' Ged. Staten op genomen raadsbesluiten werden voor kemi'isr geving aangenomen. Bij een schrijven inza- ke leroiindering van den hoofdelijiken omslag voor verschillendie gemeen'teleden, vroeg de beer Oostwouder of de raad ziCh daarmede moest vereenigen'. Spr. had bezwaar tegen een aanslag. )De voorzitter zeide dat Gedeputeerde Sta ten de hoogste instantie is. Wethouder De Groot merkte op dat men in hooger beroep kon gaan hij de Kroon. \'an een R.K. wexknernershond was een schrijven ingekomen inzake steuiweileening bij eventueele werHoosheid. B. en W. stelden voor dit adres voorloo- pig aan te houden en af te wachten of in dfe- ze gemeente vele werkloozen komen en ook of soms andere arbeidsbeurzen e.d. uitkeerin- gen doen. Van Gedeputeerde Staten was nog inge komen een schrijven inhoudende dat op de begrooting voor 1922 verschillende wijzigin- gen moesten worden aangebracht. Aan Ged. Staten was een schrijven gezon- den, behelzende dat de Raad zidi met deze wijzigingen niet kon- vereenigen1. De heer Bakker kon er niet mede accoord gaan. Het brengt voor de belastingbetalende burgers een hoogeren aanslag mede. Nogmaals werd gesproken over een post van 800, benoodigd voor het safaris van den tijdfelijken secretarie-klerk. In de vori'ge raadszitting was besloten' dezen post van de af te voeren. Dit hesluit bleef on- post 500 voor een Wtfkverpleegster voor- loopig van die begrooting af te voeren. Men krijgt hier toch geen verpleegster, meende spreker. Wethouder De Groot ondersteunde dit' voorstel. De heer Kalis wilde verder gaan. Spr. stelde voor het terzake genomen raadsbesluit to vernietigen. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna besloten den post te schrappen en de begroo ting ald'us gewijzigd vast te stellen. Op een schrijven van den inspecteur van het L. O., inspectie Alkmaar, inzake reini- ging der O. L. S. werd goedgunstig beschiit. Van het Burgerlijk Armbestuur was een schrijven ingekomen inzake benoeming van eon lid van dit college wegens period'ieke ah trading van den heer J. Jonk. De voorgedrar gtjnen waren de heeren J. Jonk en P. Ven- del. De eerste werd met 6 stemmen gekozen (J stem was van onwaarde). Den heer Jonk zal kennis gegeven wordien van zijn benoe ming. De hondenbelasting werd goedgekeurd. Rondvraag. De teer Oostwouder maakte eenige op- merkingen inzake het wegneinen van den lichtmeter in het pakhuis van den heer Los. Hij zeide dat reeds in de vorige vergadering was besloten de zaak te onderzoeken en dan1 mret dit ook gebeuren. Besloten werd to bewerkstelligen dat de meter weder wordt geplaatst. De heer Groot kwam terug op de vleesch- keuringskwestie. In de vorige vergadering hebben we die verordening moeten slikken zeide spr. hoewel de geheele raad ertegen was, doch de voorzitter zeide, dat men er aan moest. Spr. is tegen een centrale slacht- plaats to De Rijp. Toevallig had hij in een Landlbouwblad een artikeltje gelezen, waarin uitkwam. dat de minister te kennen had gegeven-, dat geen enkele gemeente gedwongen kon worden tot opridhting van een. centrale slachtplaats. Eventueele noocMachtlugen, konden bij een' slager geschieden. Hij stelde voor het raads besluit in te trekken en de zaak te laten zoo- cll'S Z6 is. De voorzitter zeide dat een slachtplaats nu eenmaal moet vol doen aan de eisciien van de wet. De heer Bakker was het met den heer Gr.iot eens. Wanneer de heer de. Lange ziin zark zo6 kon inricliten dat ze aan de wets- bepalingen voldeed gaf spr. daaraan de voorkeur. Wethouder De Groot ondersteunde net voorstel van den heer Groot. De heer Groot hoopte dat dergelijke din gen waarmede de raad het niet eens is voortaan uit de vergadering blijven,. Spr. wenschte niet het raadsbesluit doch de beweging terug te nemen en niets meer van een slachtplaats te willen weten. De voorzitterDe wet is er en de bepalin gen di en en te worden udtgevoerd. Laten we het zoo lang aanhouden tot de minister een positieve beslissing heeft genomen. A'ls de raadSleden het besluit wilden. laten vallen, moesten ze zelf de verantwoording er maar voor dragen. De heer Bakker geloofde dat de raad dit gerust kon doen. L'et voorstel werd aangenomen. De heer Groot besprak hog even de kwes- iie tusschen hem en den rijksveldWaichter in de vorige vergadering gerezen. Hierna sluiting. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagavond vergaderde de IJselub „W intervermaak" in het cafe „Welgelegen"; van den heer J. de Boer. Na opening en voorlezing der notulen deeide de penningmeester mede, dat het saldo in las vorig jaar bedroeg ff 283,30, dab ont- vangen was aan inleggeld en dagkaarten 5,55, totaal 288,55. Uitgegeven 39,25, ,batig saldo 249,60. De contributies wa ren nog niet ge'ind. Dit zal ongeveer een be- drag zijn van 200, zoodat gd'ekend kan worden op een bezit van circa 450. ,Bij monde van den heer W. Visser werd aan de vergadering medegedeeld, dat bi; den penningmeester alles in- orde was bevon- den Uit het verslag van den magazijnmeester bleek, dat het bezit van materiaal vrijwel stat.onnair gebleven was. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Blo c bij de eerste vrije stemming gekozen. £>aar niemand bij de tweede vrije stem ming de meerdeilheid had, vond een faer- stemming plaats tusschen de heeren P Beers, W. Visser en J. van Heerde. De heer W. Visser werd gekozen. Bij de gelegenheid tot het stellen van vra gen of het doen van voorstellen bepleitte de voorzitter het in het leven roepen van eene commissie van bijstand tijdens het houden van wedstrijden. C oedgevonden werd deze zaak in handen van het bestuur te leggen, welke eenige per- sonen uit de leden of anderen daartoe za' aanzoeken. Na stemming werd besloten voortaan de aangekochte prijzen te etaleeren en de uitdee- ling der prijzen te doen geschieden op de daartee uitgesehreven vertgadering. Kinderen beneden 16 jaar zullen de prijzen direct wotien uitgereikt. Ook werd besloten om de baan ongeveer 5 Me er te verbreeden, ter betere passeering, I e heer C. de Groot stelde voor het Markt- besaiur te vragen om een toegangsdeur te ma cen in de westzijde van de goot. Bij de rondvraag vroeg de heer Bakker o: de IJselub nog in het bezit was van een brancard, waarop ontkennend werd geant- woord. Vervolgens Of er „voor grooter be- zoek" geen verlof werd gegeven om op de jaa ■vergadering een voordracht te houden overeenkomend met het doel der vereeniging, we k voorstel werd gesteund. Daarna werd aan de dames Smit, Dirk- ma at en Wagenpaar hunne verworven prijzen uitgereikt en tevens zullen, de kinderen hunne pri zen thuisbezorgd worden. Hiema slui- tin?. T. Bidterrran in leven rijtaszuivdinspediear te Jrecht. Tevens wees spreker er op dat men 7ich door de thans dalende zuivelprijzen niet ?i te veel moet laten1 onmoedigen1. De notulen der vorige ledenvergadering werden onveranderd goedgekeurd. Volgens den rooster van aftreding op 1 linuari 1922 als bestuursleden af de heeren G. Nobel, aangewezen door deni Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland en G. J. b link, aangewetzen door de Vereeniging, van uivelfabrikanten- in Nederland, beiden wer den door ihunne vereenigingeni opnieuw als i.stuursleden aangewezen. De voorziter deed mededeeling over bet le dental, dit bedroeg op 1 Janu'ari 1921, 213 en op bet oogenblik 486, 'zoodat het ledental meer dan verdubbeld is in den loop van Hit aar. Van deze 486 aaegesilotenen zijn 100 eden-fabrieken en 386 leden-zelfkazers. Daarna volgden eenige mededeelingen over de verzekering van bet personeel. De voorzitter deeide mede dat er in den iaiag stappen zullen worden gedaan voor het verikrijgen: van velvette merken voor de volvette boerenkaas. Benoemd werden voor het nazieni der reke- ninig en verantwoording over i9'2ll en van de begrooting over het boekjaar 1922 de le den Juebrs. Zijp" te Abbekerk, „Ons Be en „Neerlandia" te Stoim- petoren. Het bestuursvoors'tel om het lidmaatschap x te vragen Van het Nationaal Comite van deni Internationalen Zuivelbond werd zonder Stemming aangenomen. Het entreegeld voor 1922 werd bepaald op 1.50 per koe, terwijt voor, melkinridhtingen die slechts van tijd tot tijd kazen een afzon- derlijke bepaling betreffende het entreegeld wordt getxoffen, ni. 1.50 per 100 K G. in let laatete boekjaar bereidde kaas. A'an die beurt van behandeling was daarna het bestuursvoorstel tot wijziging van art 1 van het huishoudelijk relglement. Aan art. 1 van het huiahoude'iik regilement Het aanbrengen der wijzigingen werd verworpen met 61 stem (die van wethou der Westerhof). 'De hear Oostwouder deed1 hat voorwtel den KAASCONTRO'L'EST ATION NOO RD-'HOLL AMD Donderdag 15 December 19211 des voor- middags te halif elf werd in „De Witte En- gel" to Hoora de ailgemeene ledenvergade ring gehouden. De voorziter, de heer G. Nobd, herdacht in rijn openingsrada nu wijlen desx hear O. louden omtrent bet bedriji") c. „Er voor .zorg te dragen dat als reget alle door hen bereidde kazen met een1 gewidht van meer dan een K.G. per stuk, minstens gedurende 10 dagen' na de bereidimg in hun ne fabriek of pakhuis of te hunmeni huize be- schikbaar zijn voor de monsterneming Na een uitgebreide discussie werd (het be stuursvoorstel zonder stemming aangeno men. Bij den rondvraag braobt de heer V. Kay ter sprake dat volgens hem de leden in het bestuur 4e weinig zeggingsschnp hebben. Een voorstel van hem om het bestuur uit te breiden bij voorbeeld van vijf op zeven leden werd bij meerderheid van stemmen1 verwor pen. Nadat nog enkele opm'erkingen betreffende de controle zijn beantwoord, sloot de voorzit ter de vergadering te ongeveer half twee. UIT WARME'NHUI'ZEN. Na gehouden inventarisatie wordt door de „Ceutrale Veilingsvereeniging „Warmenhui- zen en Omstrekken" vastgesteld dat de voor- raad op 11 December 1921 bestead uit: Totaal 1.843.300 K.G. roode kool; 898,450 K.G. gele tool; 2,541,900 K.G., Deensche wife tool 117,750 K.G. uien; 29,200 K.G. peer, verdeeld als volgt: Iarmerthuizen: 1.013,350 K.G. roode tool, 317,950 K.G. gele tool, 804,200 K.G. Deensche wife tool, 29100 K.G. uien, 16300 K.G. peen. Harenkarspel: 330,950 K.G. roode tool, 281000 K.G gele tool, 390,900 K.G. Deen sche witte tool, 55600 K.G. uien, 19000 K.G. peen. Eenigenburg: 125,500 K.G. roode tool, 73500 K.G. gele tool, 294,800 K.G. Deen sche wife tool, 15000 K.G. uien. Sint Maarten: 155,850 K.G. roode tool, 127.000 K.G. gele tool, 320.000 K.G. Deen sche wife tool; 10400 K.G. uien; 200 K-O. peen. Krabbertdam: 117,650 K.G. roode too1, 725(h) K G. gele tool, 162000 K.G. Deen sche wife tool, 4400 K.G. uien. Schoorldam: 100.000 K.G. roode too1 26500 K.G. gde tool; 30.000 K.G. Deen sche wife kool; 3250 K.G. uien; 3700 KG. peer. UIT EGMOND AAN ZEE. In de raadsvergadering van Donderdag j.l. waren alle leden aanwezig. Ingekomen stukken: 1. Schrijven van Ged. Staten, waarin goed gekeurd wordt de hypothecaire credietver- leening aan den heer G. Zwart inzake wo- ningbouw. 2. Schrijven dat de verkoop van grond aan de Christelijke School en de Visscherij- school verdaagd moet worden. 3. Schrijven van de heeren Bosschaart, Garritsen, Genet, de Vrij en Pluimgraaff, dat ze liun benoeming tot lid van de plaatselijke sdhfoloommissie aannemen. Punt 2: Verkoop van grond aan-de wed. Groen. In haar perceel in de Musschenbuurt ligt nog pl.m. 13 vierk. Meter gemeentegrond. B en W. stellen voor haar dit over te doen tegen den gewonen prijs van 1 per vierk Meier. Aldus besloten. Begrooting: Dte heer Snoeks wenschte nog niet met de begrooting te beginnen, daar in de uitgaven is opgenomen het bedrag van 40000 van de niet goedgekeurde gemeenterekening van het afgeloopen jaar. Hij wenschte te wach ten op bericht van Ged. Staten. De heer Jonker schaarde zich aan zijne zije'e. De voorzitter zeide, dat de begrooting op 1 Januari vastgesteld moet zijn, anders kan de gemeente geen uitgaven doen. Hij gaf den heeren in overweging, toch met de begroo ting te beginnen, dan kunnen de heeren straks bij de eindstemming hun goedkeuring verieenen, onder beding, dat ze daar mede nog niet de genoemde igemeenterekening goi dkeuren. 3. en W. stelden voor de salarissen van me'. Verhoeve, mej. de Wit en mej. Heere (personeel van de Bewaarschool) respectie- vel'jk te verhoogen van 750 op J 1000, van f 350 op 500 en van 250 op 300. Met algemeene stemmen aangenomen. De schoolschoonmaker J Wijker zal geen verhooging ontvangen. De heeren Medik en van Pel sprakae ten gunste van adresssnt. ttt

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 9