DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwjaarswenschen. u 297 Dlt nammer besta&t alt 2 bladen ttomlenl dri^ en t.winti^Nte jaarnuim.' 1921 MM V AboninMiientsprijH bij vooniithetaUng por 3 niaandon f 2.—, fr. per post f ^.50. Bewijsn. 6 ct. Advortonttepr. 25 ct. p. regoi, grootere letters naar piaatsnilnite. Hrieveo franco N.V. Book- en ilandelsdr. v.h. Klorms. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Administr. No. S. Bedactie No. .13. MA AN DAG IMreoteur: G. II. KRAIi. lloofJroduetourTJ. N. A DEM A. DECEMBER In het ntunmer dat Zaterdag den 31 December verschijnt, zal wederom gele- genheid bestaan tot het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN h 50 cent k contant. PE DIRECTIE. Zij, die zich met 1 Jannari voor min- stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnen- de nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. Bnitenland DE IERSCHE KWESTIE. Bij een door burgers aangerichte schietpar- tij te Belfast werd een man gedood, een twee- de ernstig gewond. De geheime zitting van het Dail Eireaxm werd Zaterdagmorgen hervat. Hedenvoormiddag zal de besdissing vallen over het voorstel der Engelsche regeering. DE DEUTSCHE SCHADELOOS- STELLINO. Het antwoord van de commissie van- her- stel ap het Duitsche verzoek om uitstel van betaling is te Berlijn bij de garantiecommis- sie, de Berlijnsche vertegenwoordiging van de commissie van herstel, ontvangen. Er staan daarin de volgende drie vragen: Welk bedrag is Duitschland in staat te betalen? Hoe lang zou het door Duitschland gevraag- de uitstel moeten duren? Welke waarborgen is Duitschland in staat te geven? Er blijkt in elk geval wel uit, dat de com missie niet vierkant staat tegenover een uit stel van betaling. HET BERLIJNSCHE VERKEER. De staking van het peisoneel der „HOch- bahn" te Berlijn is geeindigd. Het personeel krijgt een extra duurtetoeslag, maar geen loonsverhooging. De stakingsd'agea worden niet betaald. Vannacht zou nu het verkeer met taxi's worden stopgezet, wegens de hef- fing van een belasting van 10 pd. voor de be- zitters van taxi's, die heden van kracht Een der emstigste gevolgen van deze sta king zal zijn, dat de chauffeurs ontslagen worden en het aantal werkloozen komen ver- meerderen. AANVAL OP EEN BIJOUTERIE. In een bijouterie te Boulogne aan de Seine is voor 80.000 frcs. aan sieraden gestolen. 's Avonds om 7 uur, toen de eigenaar, zijn vrouw en een bediende bezig waren te slui- ten, kwamen drie mannen voor de ramen staan van den winkel Baudet. In de stille straat waren geen andere menschen te zien. Pl-otseling werden door deze 3 tegelijk pisto- len afgovuurd, eenige keeren na emaar, in alle richtingen. Daama stelde een der drie zich bij de deur op, in elke hand een pistool; de beide anderen schoten gaten in de glas- ruit en haalden zooveel juweelen uit de dtala- ge a Is maar biranen hun bereik waren. Een oogenblik later waren zij in het Bois de Bou logne verdwenen. Alles bij elkaar had nog geen minuut ge- duurd De eigenaar, die achter in zijn winkel be zig was, schrok door het schieten op en was de straat op geloopen om te zien wat er ge- beurde Voordat hij begrepen had dat de aanval op zijn winkel gemunt was, waren de dieven weg. In 1912 werd onder vriiwel dezelfde om- standigheden ook een aanval op deze juwe- lierszaak gedaaner was toen een bom in het winkelportaal gelegd en de ruiten waren met een hamer ingeslagen. Er werd toen voor 30.000 frcs gestolen. De dadere werden toen eenige dagen later gepakt. De oolitic heeft thans nog niets gevonden. WERKLOOZEN TE ENFIELD. Donderdagavond hebben een groep werk- j loozen, toen de fabriek nog in werking was, de fabriek van Ediswan-gloeilampen te En field in bezit genomen. 'Zij kwamen protes- tceren tegen het feit, dat gedurende veertien i dagen in de fabriek overwerk was verricht. Zij legden beslag op de telefoon en neper alle werklieden te zamen tot een meeting. On- dertusschen ontvingen de directeuren een de- putatie uit de werkloozen en beloofd-en dat het overwerk met Kerstmis zou eindigen en j werkloozen zich bij de arbeidsbeurs konden J aanmeldcn voor werk in de fabriek. Onder- tusschen was een politiemaeht van 200 man tor olaatse gekomen E>e werkloozen verlie- ten teen de fabriek in goede orde. DE VOESSTEM'MING TE OEDEN- BURG. Bij de voiksstemming in Oedenburg heeft meer dan 90 pet. dler bevolking gestemd, i men verwacht, dat het aantal stemmen voor Hengarije bedraagt 75 k 80 pet. i Een eerlijke stemming is het niet geweest. Zooals men weet, is Hongarije vooral door Ita-lie op alle mogelijke wijzen bevoorreoht. Naar het Hong. Korr. Bur. vemeemt is de uitslag van de stemming in Oedenburg als volgt: voor Hongarije 15.343 stemmen en voor Oostenrijk 8287 stemmen. In de stad Oedenburg en het aangrenzende Brennberg zijn 7390 stemmen voor Hongarije uitge- bracht DE „OLYMPIC" IN DEN STORM. De groote oceaanstoomer, de „01ympdc", is Zaterdag 22 uur over tijdi te Southamp ton aangekomen. Het schip ihad een1 paar duizend passagiers aan boord. De oorzaak van deze vertraging was gdlegen in het feit, dat de boot, eenige dagen na vertrek uit iNew York, door den hevigien orkaan werd overvallen. De kapitein van het schip ver- zekerde, dat hijl nog ninuner zulk een1 zwaar noodweer had medegemaakt. De wind loeide door de tuigage en hooge gdven spoelden over boord en narnen van daar mode, wat met muurvast was bevestigd. Zelfs de red- dingsbooten werden uit de hengsels gesta gen, terwijl tal van patrijspoorten werden vemidd.' De passagiers hadden angstige oogeniblddcen te doorstaan. Een' Italiaan, derdeklasse-passagier, die naar iijn land teruigkeerde om daar het Kerstfecst te vieren, werd gedood. Hij vond een graf in de zee. Een andere derdeklasse- pasagier, een' Tsjech, werd zoo gewond dat hij een been moest missen.. DE FRANSCH-ENGELSCHE BESPREKINGEN. De besprekingen tusschen Lloyd George en Briand zullen heden in Downingstreet aanvangen. Briand wordt vergezeld van Louxheur en Berthelot. Ofschoon er groot gewicht wordt gehecht aan' de besprekingen, verwacht men, dat zij het gewone niet-offi- cieele karakter zullen dragen ter voorberei- ding van de zitting van den Oppersten Raad, die binnen enkele weken zal moeten bijeenko- men, daar de politick der geallieerden tegen over Duitschland bekend gemaakt zal mioetm worden voor midden Januari De schadeloosr stellingen in al htmne gedaanten zullen1 tus schen de beide premiers beseproken worden. DE MOORD OP ERjZBERGER. Onder verdenking van medeplichtigheid aan den moord' op Erzberger is te Dortmund de 20-jarige student Heinrich Dietz, uit Stutt gart gearresteerd. -Aanleiding tot de verden- kingen waren uitlatingen van Dietz, waaruit zou kunnen worden opgemaakt, dat hij mede- plichtig is aan den moord, of van den moord afweet. ENGELSCH SCHIP AAN' DEN GROND. Het Engelsche stoomschip ^lairmore", van Newcastle met eene lading steenkolen te IJmmden aangekomen, is Zondagmorgen aan den binnenkant van den Noorderpier aan den grond geloopen en was Zondagavond nog niet weder vlot gekomen HET KAPPISTEN-PROCES. Donderdagochtend kwam „Obexreichsan- walt" Ebermayer in zijn requisitoir tot de conclusie, dat men de misdrijven der Kappis- ten als hoogverraad moet beschouwen en dat de drie beklaagden zich aan medeplichtig heid hebben schuldig gemaakt. Hij eischte te gen von Jagow 7 jaar, tegen von Wangen- heim en dr. Schiele ieder 6 jaar vestingstraf JAPAN EN DE VLOOTBEPERKING. Een Radio-bericht uit Washington meldt, dat Japan blijkens telegrammen uit Tokio be- sloten heeft, om naar aanleiding van de over- eenkomst inzake de ontwapening ter zee, de werkzaamheden op zijn marinewerven op te schorten. DE NOOD IN RUSLAND. De „Giomo d'ltalia" vemoemt, dat de Ita- liaansche regeering heeft besloten, voor een waarde van tien millioen lire aan levmsmid- delen en kleeren naar Odessa te zenden, ten behoeve der hongerlijdende Russische kinde- ren. Een draadloos bericht uit Moskou meldt, dat de Paus 50 wagons graan naar de hon- gergebieden in- Rusland heeft gezonden, wel ke aldaar aangekomen zijn. DUITSCH-BOLSJEWIST GEAR RESTEERD. De „Chicago Tribune" vemeemt uit War- schau, dat Amerikaansche politiebeambten te Warschau den Duitschen bolsjewistischen agitator Wulf Lindenfeld, een neef van Rosa Luxemburg, hebben gearresteerd. Hij is be- trokken in den aanslag op de Morganbank te N'ieuw-York. Lindenf eld gaf aan de politic de namen der daders op, die iin verbinding staan met de regeering te Moskou. Er zijn te Nieuw-York uitgebmde voor- zorgsmaatregelen genomen en er zijn ver- sterkte poilitiewaohten geplaatst biji't beurs- gebouw en va'sahiilende banken en financi- eele instcllingen, in verband met de ontvangst van bedreigingen van bomaanslagen, als re- presailles tegen de arrestatie van den neef van Roza Luxemburg, Lindenfeld KORTE BERICHTEN. Bij de plunderingen te Berlijn werden in totaal meer dan honderd personen gear resteerd. De componist Saint Saens is te Algiers overleden. De Fransche Senaat heeft met 174 tegen 129 stemmen de motie van vertrouwen aan- genomen inzake de kwestie van het Vaticaan. De Commissie van Herstel eischt van Duitschland, dat het alien uitvoer van steen- kool naar neutralen, waartoe het n!iet ge- Tiachtigd is, stop zet. Bij een brand te Sheffield (Engeland) zijn 4 personen omgekomen. In de gevangenis te Apaccio (Corsica) is muiterij uitgebroken. De vrouw van den hoofdeipier schoot een muiter dood en waar- schuwde de gendarmes, die de muiters over- manden, van wie er nog een werd gedood. Een paar gendarmes werdep gewond. Deszer ^lagen ging de paradhutist La- baittut te M adrid in een: vuegmacSime de luoht in, waama 'hij een parachute-d.aling began. De parachute had zidh op de gewone wijze geopend, toen de aviateur met zijn vhegmachine eenige acrobatische toerea ging uitvoeren. Hij; raakte met eeni der vleugels de werd en waardoor (Boven Loire) heeft men' dezer dagen proeven genomen met een naeu- we spoorwegrem. Het apparaat werkte edh- ter sleoht, want de goeaerentrein, waarmee een proef werd' genomen, kwam weldra in botsing met een personemtrein. Vier personen' werden- gewond, waarvan een zeer ernstig. Het nieuwe Belgisdhe ministerie bestaat uit vijf katholieke parlementsleden, vier libe rate parlementsleden een vaktaan met katho lieke sympathieen (Theunis) en een1 vakman met liberie sympathieen. Te Montevideo heeft een emstige brand gewoed in de douane-gebouwen, drie gebou- wen wierden gsiheel verwoest, terwiit ook de men werden. Dudzenden postpak-ketten en aangrenizende kantoren, een prooi der vlam- een groote hoeveelheid koopwaar gingen ver- loren. Men sohat de aangerichte schade op e&t millioen pond sterling- De oorzaak van de ramp is onbekend. Tot president van de Zwitsersche Fede- ratie is benoei^l voor 1922: Robert Haab, boofd. van het Quarternent voor de spoor- wegen. Volgens het Russische blad Iswestia geven- verachillende ambtenaren en vollkscom- missarissen groote sdhatten uit voor feesten. Nu millioenein landgenooten hongeren, eisdht het blad krachtige maatregelen tegen derge- lijke weelderige levenswijze. De Commissie van Herstel heeft de waarde van de d'oor Duitschland v6or 1 Met krachtens het vredesverdrag geieverde schepeu,d ie zij oorspronlkelijk had gesteld op 745 millioen goudimirk, thans bepaald op 10.244,468, verminderd! met de kosten van uitlevering, herstelling en verkoop. Officieel wordt gemeld', dat het ver- m'oeden- Ms zouden Lloyd George en Briand deelnemen aan een economische conferentie te Washington, die zou volgen op de ontwa- ningsconferentie, zander grond1 is. Zulk een conferentie is buitengewoon onwaaxschiiin'lijk. Om den tneimenloop te do en voortduren', heeft het Duitsohe ministerie beslag gelegd ap industriekiolen en deze aan de spoorwegen gegeven. De industrie is hu weer niet te spre- ken. In Zuid-'Slavie wordt de acht-urendag weer afgeschaft. Belgie verzet zich tegen het verleenen van een moratorium aan Duitschland. Te Berlijn is een rooversbende gearres teerd, bestaandie uit derti-g personen. Een heviige brand heeft te Lyon de fa- briken van de Societe Chimique de Geriand in asch gelegd. De schade bedraagt 300.000 francs OVERSTROOMINGEN TE HULL. Een storm op de Noordzee heeft het oude stadsgedeelte van Hull danig geteisterd De Humbert trad buiten zijn oevers en de oude stad overstroomde. De bevolking van Hull werd door het water verrast en moest vluchten. Vele kramen met levensmiddelen werden door de golven naar zee gespoeld Men schat de aangerichte schade op een kwart millioen pond. Er zijn geen persoon- lijke ongelukken te betreuren. Ook de omgie- ving van de stad Hull bekwam veel schade, evenals de in de nabijheid van Hull gelegen havenstad Grimsby. Binnen land. HERHAL1NGSOEFENINGEN IN 1922. Nader is door den Minister van Oorlog, napens die in 1922 te haudfen heihalings- oefeningen, bepaald: Ten einde zooveel mo- gelijk te bezuinigen en daarbij: in aanmerking nemende den tijd, dien de dienstplcihtigen van de lichting 1917 der miliitie in het alge- meen reeds onder dfe wapenen hebben d'oor- gebracht, wordt nader beslist, dat die lich ting in het jaar 1922 niet voor herhalings- oefeningen onder de wapenen zal komen. INLIJVING LICHTING 1922. Het lligt in het voomemen om bij tijdiige en onveranderde aanmeming van het wetsont- werp, houdende nieuwe regeling van de dienstplich'twet, de lichting 1922 te doen in- lijven, zooals hieronder is aangegeven. In- fanterie (bij de regimented), duur der eerste oefen'ing vijf en een' halve maand, tijdvak van inlijving: eerste ploeg 16—20 Maart, Maart, tweecte ploeg 15 November. Com- pagnieen wielrijdlers, duur eerste oefening vijf en een halve maand, tijidvakken van in- lijVing: eerste ploeg 16—20 Maart, tweedfe ploeg 15 November; (voor hen, die bij de ze wapens nh hun inlijving tot ond'erofficier worden of zijn opgeieidi, is de duur der eer ste oefening 9 maanden, en voor hen, die tot 'officier worden opgeleid, 12 maanden). Ca- valerie, duur eerste oefening 18 maanden, tijdvakken van inlijving: eerste ploeg 15 Maart, tweede ploeg 610 Jum, en dei'de ploeg 1—5 October. N'EDERLANDSCHF KUNST IN HET BUITENLAND. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft ter vervanging van de in 1914 ingestelde speciale commissie ter behartiging van d!e belangen der Neder- landedhe kunstenaars te Venetig een com missie benoemd mat een meer uitgebreidien: werkkring, n.'l. een Comite voor Nederlamd- sche Kimsttentoonstellingen in het Buiten* land. Tot het comite behoort o.a. de heer Tjipke Visser, beeldhouwer te Bergen (N.H.) Dondterdlagmiddlag is het Comite in het gebouw van het ministerie van Binnenland- sdhe Zaken gelnstalleerd door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. SCHRIFTELIJK'E VRAGEN. Van dm heer Duyxnaer van Twist aan de ministers van onderwijs, kunsten en weten schappen, van finanden, van waterstaat en van landbouw, nijverhedd m handel lo. Is het die regeering bekend, dat 'ten ge- volge van het leggen van' den dam in het Amsteldiep en van het uitvoeren van andere Zuiderzeewerken, alsmede uit oorzaak van. dfe slechte uilikomsten van het Zuiderzeevis- schersbedrijf vele visschers pogm om dtoor het aanleeren van een ander bedlrijf of door het uitoefeneu van andere werkzaamheden in hun levensondedioud en dat van hun gezto' te voorzien 2o. Zoo ja, is de regeering dan niet van oordeel, dat deze visschers, die alien zullen vallen onder artikel 3 der wet tot afsluitihg en diroogmakihg van die Zuiderzee, inhouden- de de regeling en vasitstelling van maatrege* len -tor tegemoetkoraing wegens schadb, in bovengenoemd pogen behooren te wordieu ge- steund? 3o. Zoo ook deze vraag in bevestigenden zin beantwoord wordt, mag dlan met spoed van de regeering em regeling verwacht war den, waarbij het mogdijk wordt am de be- langhebbende visschers een krediet te ver- strekkm, b.v. voor den' aankoop van een mo tor in hun schip, op dezelfde wijze als op dit oogenblik krediet wordt verleend door de Zuiderzeecredietbank 4o. Is het de regeering bekend, dat het op verschlllmde vilssmerijsmolm aan leermid- delm ontbreekt, b.v. het niet ter beschikking hebbm van em motor, waard'oor niet (tot on derwijs kan gegeven worden, dat voor hen, die in het schippersbedrijf wmschm te wor den opgeleid, noodig is? 5o. Zoo ja, i!s de regeering dan bereid in deze behoefte te voorzdm 6o. Mag van de regeering een regeling verwacht worden, waardoor het dm Zuider- zeevissdiers magelijk wordt hun ibedrijf in andere bedtrijven om te zetten? Van den heer Ketel-aar aan (ten: minister van kolonien: Is het juist, dht de reserve-officierm van het Nederiandsche leger, die gedurende den geheelen of nagmoeg dm gehedm duur der mobilisatie 19141918 onider de wapenen zijn geweest en die daama naar Nleder- landsch-Indie zijn vertro'kkm, bij het Indi- sche leger voor herhalihgsoefmingen worden opgeroepen, -terwijl hun collega's, die in Ne- derland zijn gebleven, van dergdijke oefe- ningen zijn vrijgeStdd? Zoo ja, acht de minister dit dan niet een onbillijke achterstelling van de naar Meder- landsch-Indie vertrokken offidenen, en is de minister bereid te bevorderen, dat ook dezen van die oefeningen zullm vrijgesfeld wor den? Op vragen van den heer Van Veen betref- fende de zeewaardigheid van de Eems II voor haar vergaan en het instellen van een onderzoek naar de zeewaardigheid van den daarvoor in de plants gestelden loodsschoe- ner, heeft de minister van marine a.i. geant- woord. Oemengd Xieuws HET. C. N. V. EN: DE WERIKJELOOS- HEl DSVElRZBKEBRiIING Door het Dag. bestuur van het C. N. V. werd te Utrecht erne vergaderinig gehouden met de ihoofdbesturen der aangesloteru orga- nisiaties met weiWoozenkassm, ter bespre- king van de door de Regeering in uitzidht gestelde maatregelen, om in 19-22 noodlij- d-ende kassen in staat te stellm-, aan de led-en uitikeeringen te verstrebkm. Verschiillmde be- zwaren- tegen- de door de regeering getroffen regeling werden! breedvoerig bespoken. Zoo werd o. t. groot bezwaar gemaakt tegeni het niet mogen- uitbeerm -aan led-en. in plaatsen, waar het gemeentebestuur weigert, tot deze regeling toe te treden en 1/3 gedeelte van van den extra steun voor zijne rekening te nemen. Dit en andere bezwaren- zullen door het bestuur van het C. N. V., a-1 of niet in sa- meniwerking met de besturen der andere vak- centralen, onder de aandacht van den minis ter gebracht worden- en getracht zal word-en, daarin veranderinig te brengen.. 8POORWEG AVGNTUUR -De Prov. Gron. Ct. maakt melding van een eigeUaardiig n-ieuw spoorwegavontuur. Vrij- dag stond trein nummer 893 te Roodeschool. Er warm reizigers en- er was een locomoiief. Er was ook water. Doch- niet genoeg om- dien trein met die reizigers naar Groningen te brengen. Wel was er water genoeg om de locomotief alleen naar Baflo te brengen. Dus ging eerst de locomotief naar Baflo am- zich een-s flink te g-oed te doen. Toen weer terug naar Roodeschool. Toen konden de rei zigers twee uur te teat instappen. En toen kwam men zonder ongevallen twee uur te teat te Groningen-halte. VRIJHEID. De burgemeester van Den Haag heeft na der aan de directie van „Het Schouwtooneel" medegedeeld, dat tegen vertooniag van het stuk „Vrijheid" niet langer bezwaar wordt gemaakt, sinds de door hem aangegeven coupures worden in acht genomen. STANDBEELD KONING WILLEM II. Vrijdag heeft ten stadhuize te 's-Gravmha- ge onder voorzitterschap van dm burgemees ter het comite tot oprichting van em nieuw standbeeld van Koning Willem II veigaderd. Na eenige gedachtenwisseling was mm al- gemeen van oordeeL dat de planum voort- gang moeten hebbm. NED. VEREENIGING VAN STAATSBURGERESSEN. De Nederlandsche Vereeniging van Staats- burgeressen heeft ,te Amsterdam haar jaar- lijksche vergadeiing gehouden, onder leiding van mevrouw F. S. van Balen-Klaar. WERKLOOZENVERZEKERINO 1922. Gisteren hebbm de hoofdbesturm van de bij het N. V. V. aangesloten bonder, verga- derd over de door minister Aalix-rse getrN- fen regeling inzake de werkloozmverzeke- ring voor 1922. De vergadering droeg het Verbondsbestuur op, zich over deze bezwaren te wenden tot de andere Vakcen-tralen voor een gezamenlijke actie bij den minister. EEN STAKING VOORlKOMEN. In de Vrijldag te IJmuidm gelioudm nee- dersvergaderinig zijin de bemiddelinigsvoor- stellen met algemeene stemrnm aangenoonm. Die staking der vischlossers, die -hedmi zou ingaan, gaat niet door. NEDERLANDSCHE VEREEN-I'GING VAN 'DI ST AL L AT-EiURS EN LIKEUR- ISTOKER'S. Te Utredht hebbm- Vxijdag irerscheidene der grootste distill ateurs- en- likeurstokers- finna's, voamamdijk; uit Amsterdam, Rotter dam en Schiedam vergadierd, onder leidir van den -heer W. J. Hasekamp der finna Hasekamp -en Co. te Schiedam. Resultaat dezer. vergadering is geweest de oprichting van de Nederl-andsche Vereeni ging van Distillateurs Likeurstokersi, wel ke wordt gevestiigd te Schiedam, en beoogt de behartiging der economische en commer- ci-eele belangen van Distillateurs en Likeur- stokers, zoowel wat betref-t den- inheemschen als den' buitenlandschen handel. De namen van het bestuur zudiLen nader warden bekend gemaakt. Als vertrouwens- man der vereeniginig zal op tred en de h eer Mr. M. M. van Velzen, advocaat te Schie dam. Op de statuitm wordt de Kaninblijke bewilllging aangevraagd L. C. KEEREWEER. Den 25sten December a.s. zal het 35 jaar geleden zijn, dat de heer L. C. Keereweer zijn loopbaan als toonkunstmaar begon. Het spreekt haast vanzelf, dat de koren, die studeeren onder leiding van den heer Keereweer, het feit van zijn 35-jarig kunste- naarschap niet zo6 maar laten voorbijgaan. Er vormde zich een commissie, waarvan de heer H J Botcher voorzitter, de heer K. H. Plass, secretaris, en de heer P. T. Pas, pen- nmouieester is. Aan alle liedertafds werd een cir-culaire verzonden TEKORT. F.en mftaalbewerker ontving op het kan- foor van den Alg. Ned Metaalbewcrkersb-ond in de Mauritsstraat te Rotterdam 13,800, welk geld bestemd was om bij dfe wekelijksche sternvericening aan ongeorganiseerde sta- kende metaalbewerkers te worden uitgekeerd in een lokaal aan de Schipperstraat. Hij. nam het rcld mee naar huts en toen hij den vol- renden dag aan het betalen ging, bleek er ongeveer 1500 tekort te zijn. EEN SCHIKKING. Ui-t Weenen wordt aan het „N. v. d. D." gemeld. De vader van Duim heeft te Weenen 100 000 Nederlandsche guldens betaald, om een schikking te treffen van 20 pet. voor de schulden van zijn zoon. SPOORWEGPERSONEEL. Zaterdag is te Utrecht een druk bezochte huishoudelijke algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel gehouden, ter bespreking van de plannen der directie van de Neder landsche spoorwegen tot wijziging van de dienst- en rusttijden voor het personeel. Na uitvoerige besprekingen heeft de ver gadering met algemeene stemmen haar goed- keuring gehecht aan de leiding en het optre- den van het hoofdbestuur in deze aangelegen- heid. Het overgroote deel van de afdeelingsafge- vaardigden sprak zich uit voor eventueel daadwerkelijk verzet tegen de „dreigende verslechteringen" der arbeidstijden, waarvoor de vorm van lijdelijk verzet het meest geschikt werd geacht. Het nemen van maatregelen hiertoe, de voorbereiding en het tijdstip van toepassing, werden aan het hoofdbestuur over- gelaien. DE STRIJD TEGEN DE NACHT- HUIZEN. Sedert enkele dagen is te Amsterdam de politie op krachtiger wijze tegen de nachthui- zen opgetreden. Voor elke nachtgelegenheid is een politieagent geposteerd, die de bezoe- kers vaarschuwt tegen binnentreden. De uit- v erking van dezen maatregel is reeds duide- lijk merkbaar, de nachthuizen „gaan minder goed", zoodat de houders ervan den politie- rnannen wel eens onvriendelijke woorden toe- IMAARSCHG W'Oi'dt.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1