DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwjaarswenschen. No. 298. Hondwd drie ©n twiirtis-sfce Jaanrans. 1921 DIjVSDAG 20 DECEMBER Buitenland Stadsnieuws. Pit nnmmw ttaataat nit ji tuaaan Dez« Courant word! ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, nilgegeven. Abonnementsprijs bfj vooraitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.30. Aizonderlijke en bewfjsnnmmers 3 cents. Prjjs der gewone Advertentiin. Per rege! 0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatarnlmte. Brieves franco aas de N.V. Boek- en Handelsdrnkkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. Teletoonnummer 3. Dlrectour: G. EL KRAK- Telefhoanr. Radaotie 83. IJoofflredaoteitf! 1!). N. ADEMA. In het nununer dat Zaterdag den 31 December verschijnt, zal wederom gele- genheid bestaan tot het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN a 50 cent a contant. PE DIRECTIE. Zij, die zich met 1 Januari voor min- stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnen- de nummers franco .en gratis. DE DIRECTIE. DE IERSCHE KWESTIE, De Dail Eireann kwam gister in open' bare zitting bijeen. Griffith legde de Dail de oyereenkomst met Engeland ter bekrachtiging voor. Ik teekende de oyereenkomst, aldus Griffith, niet als een ideaal document, doch in het voi le -gel-oof, gelijk ik nog doe, dat zij; eexvol voor Ierland was. Het staat aan het lersche volk om te zeggen of de oyereenkomst goed genoeg is. Sedert 1720 is dit de eerste oyer eenkomst geweest, welke door een lersche en een Engclsche regeering is onderteekend. In- dien Ierland het verdrag verwerpt, zal het te strij den hebben tegen de sympathie der we- reld. Wat den eed van trouw betreft, dit is een eed, welke een Ier met eere zou kunnen afleggen. Met is de belofte van trouw aan zijn eigen land. In het slot zijner rede deed hij een beroep op het lersche volk om de oyereenkomst te bekrachtigen, ten einde het scherpe conflict van eeuwen te doen eindigen, en het vergif te doen wegnemen, hetwelk in de beide lan- den heeft ingewerkt en de goede verstandhou- ding van twee buren heeft verwoest. Laat Ierland als vrije deelgenoot staan aan de zij- de van Engeland op gelijken voet, en na ze- venhonderd jaren de grootste revolutie vol- voeren, welke ooit in Europa heeft plaats ge- had De motie ter aanvaarding der overeenlcomst werd gesteund door McKenna, die zeer popu- lair is bij het volk wegens zijn houding tijl- d-ens de jongste vijandeliikheden. Hij ver- klaarde, dat't verdrag der Ieren de vrijheid brengt, waarvoor zij bereid waren te ster- ven Alhoewel hij zelf extremist is, zoo zeide hii meende hij, dat hetgeen het lersche volk thans krijgt werkelijkheid en geen hersen- schim is. De Valera stelde daarop de verwerping der overeenlcomst voor, daar zij, naar hij; ver- klaarde, de lersche onafhankelijkheid prijs ""eeft. Ierland binnen het Britsche rijk brengt Ieren kon in g George als rechtstreeksch vorst over Ierland doet erkenrien. Enkele zij- ner onmerkingen veroorzaakten luide en her- m pen in Tsversch i 11 en onder de le- den Michael Collins. ..opperbevelhebber van het Tersrh.e renublikeinsche leger", beval de overeenknrost aan Hii legde den nadruk op den vmarborg, welke de overeenkomst Ierland yerschaft dnor het met de Britsche dominions te verbmden Verwacht wordt. dat het'debat nog zal vvanMwen daar de meeste leden verlangend 7'";n hun meeiring te uiten. en dat de beslis- <?in<r van de Dail niet v66r Kerstavond zal vallen. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Briand is Zondagavond vergezeld van Loucheur en Berthelot te Londen aangeko- inen. Gistermorgen hadden algemeene bespne- kingen plaats tusschen Briand en Lloyd Ge orge over de economische kwesties, die de geallieerden betreffen. Bij; Lloyd George be- j vonden zich Chamberlain en Sir Robert Hor- ne, de kanselier der schatkist, terwijl Briand j vergezeld was van Loucheur en Berthelot, - -1 h ra„nort dier oomm resp, ministers van wedoropbouw en buiten- J™ in net rapport aier commissle- heeft gisteren besloten tot opheffing der par- lementaire onschendbaarheid van de leden Andrassy, Rakofsky, Sigray en Belicksky en keurde met 61 tegen 22 stemmen de maatre- gelen goed, welke de regeering tijdens den Karlistischen staatsgreep heeft getroffen. STORM EN OVERSTROOMINGEN. Zaterdagavond en Zondag heerschte in Hamburg en het geheele Noord-zee-gebied en in Midden- en Zuid-Duitschland een heftige N -W.-storm. In Berlijn werd de brandweer voortdurend gealarmeerd. Vooral aan daken, boomen en plantsoenen is aanmerkelijke scha- de aangericht. Te Dundee (Schotland) hadden overstroo- mingen plaats, ide opslagplaatsen van jute en andere loodsen onder water zetten. In Denemarken en Zweden woedde van Vrijdag tot Zondag een hevige storan. Vele te- lefoon- en telegraafverbindingen met Noor- wegen werden verbroken. In de haven van Skagen liggen vele schepen en visschersboo- ten. De geheele Zweedsche haringvloot heeft daar een toevlucht gezocht. DE OPSTAND DER MOPLAHS. De Moplahs in Britsch-Indie gaan voort met hpn verzet tegen het Engelsche gezag. Uit een rapport blijkt, dat tot 9 December j.l. 1826 hunner zijn gedood en- 1500 ge- wond5474 werden gevangen genomen en 14.241 hebben zich vrijwillig ovengegeven. DE GRIEKSCHE KROONPRINS ONTNUCHTERD. De kroonprins kwam uit Smima terug. Volgens zekere kringen zou hij de inspectie der troepen hebben afgebroken, omdat hij aan het front de troepen dikwijls om demobi- lisatie hoorde roepen en „weg met Goena- ris". KORTE BERICHTEN In Hamburg zijn weer vele gevallen van Spaansche griep, waard'oor reeds enkele sdho- len verplicht waren te sluiten. De Raad van Gezanten heeft het protest van O'ostenrijk, dat heeft geweigerd aan het plebisciet deel te nemen, nog niet in behan- deling genomen. De „Chicago Tribune" mddt, dat in den Senaat een resolutie is ingediend, welke pre sident Harding verzoekt aan de geallieerden mede te deelen, dat Amerika zijn oorlogs- schulden niet zal annuleeren. De resoltie zal later in bespreking worden genomen. De Cunard-lijn is beboet wegens het overschrijden, bij het vervoer op haar sche pen, van het bij de Amerikaansche wet toege- stane aantal immigranten. De ratificatie-oorkonden van het vredes- verdrag tusschen de Vereenigde Staten en Hongarije zijn Zondag te Boedapest uitge- wisseld. Sir Ernest Shackleton is Zondag met de „Quest" uit de haven van Rio de Janeiro ve-trokken- om zijn Poolreis te beginnen. en uitbreidingen groote kosten en modte met zich brengen. II. Wat betreft het 2e punt (waterwegen) wees spr. op de verbetering van de sluis aan de Zes Wielen. Alhoewel men tot geen defi- nitieve oplossing van de zaak is gekomen, is de sluis toch in een beteren toestand dan voorheen. Nadat spr. nog op eenige andere plannen had gewezen, zeide hij dat ook de verbinding met Geestmerambacht de voile aandacht heeft. Er bestaan* plannen tot het tot stand- brengen van een electrische overfaaal ter plaatee van het „Rad van Avontuur". Dan is er een plan tot uitdiepen van'de Bleeker- sloot, als eerste gedeelte van een watenveg langs den Straatweg tot voorbij Castricum Deze waterverbinding zal inderdaad een zeer belangrijke zijn, in aanmerldng genomen, dat nu het vervoer naar die streken per as nxoet geschieden, hetgeen dus zeer kostbaar is. Als de boezemwateren onderling verbon- den worden, terwijl deze dan verbinding krijgen met het kanaal, dan zal Alkmaar het centrum worden voor liet ooordelijk gedeelte ullen aldus de landsche zaken. Men besloot, de kwesties, welke zich tengevolge van de besprekingen voordeden, te verwijzen naar Engelsche en Fransche financieele deskundigen, hetgeen gistermiddag geschiedde, als wanneer de deskundigen deze zaken bespraken met Hor- ne Naar men vemeemt. deetde Briand, voor dat de economische kwesties werden behan- deld, Lloyd George zijne indrukken mode van de conference te Washington. De bespreMimgan hebben eene intemationa- le beteekenis gekregen door den terugkeer van dr. Rathenau, den Duitschen financiee- 1m deskundige, naar Londen, die gisteren plaats had. Naar men zegt, heeft het tweede bezoek van Rathenau ten doel, dat hij zal kunnen worden geconsulteerd door den Franschen of Britschen premier of door hun- ne resp deskundigen. Rathenau is vergezeld van dr Fischer Hij heeft zijn intrek geno men in hetzelfde hotel als Briand en Lou cheur. TEGEN DE KARLISTEN-LEIDERS. De Hongaarsche nationale vergadering HANDELDRIJVENDE EN INDUSTRIEELE MIDDENSTAND. Bovengenoemde vereeniging vergaderde gisteravond in de bovenzaal van cafe „Cen- tral". De heer P A de Lange hield daar een in- leiding over het onderwerp„Het Alkmaar- sche veem". Spreker begon met te zeggen, dat hij, niet de werking van het veem rnlde be- handelen, maar sllechts een algemeene beschouwing geven over bet veembedrijf, zooals het in deze gemeente op het oogenbiik wordt uitgeoefeod. Hieraan wilde spr. dan nog het een en' andfer vasfknoopen. De inleider herinnerde hiervoor aan de oprichting (Augustus 1918) van ,,De com- missie van advies tot het in exploitatie bren gen van ferreinen voor handei en indusMe." Nadat spreker er op gewezen had, dat der- gelijke groot opgezette plannen als die van de commissie voomoemd niet de algemeene sympathie hebben, noemde hij de concliusies, Deze zijn: I Industrieele terreinen. II. Waterwegen.. Ill De kleinere industrie. I. Industrieele terreinen. Daarmede is men op den goeden weg. Want de plannen in zake den 1 luiswaarderpolder zijn wel dege- lijk betrokken bij die van de Westfriesche Ka- naalvereeniging Dit is de eerste schrede op den weg om op den duur buiten de gemeente behoorlijke ter reinen te krijgen Het zal natuurlijk noodig zijn, dat men daar betere spoor- en waterwegen gaat aan- brengan en dat rhen gaat dempen enz. Maar op den duur zullen we inzien, dat dit slethts kleine maatregelen zijn. Spr hoemde hiema het aantal uitbreidin gen en oprichtingen van verschillende bedrij- ven op, tot stand gekomen na de uitbrenging van genoemd rapport. E>eze cijfers zijn 16 en 13. Alkmaar moet dus zeer beslist uitzien naar de wijze waarop zijn handei en industrie het best bevordert, omdat deze oprichtingen van Noord-Holland en dan zullen goederen over dat gedeelte gemakkelijk en goedkoop kunnen worden gedistribueerd. Ill De kleine industrie. Wat de genoem- de commissie beoogde, n.l. het stichten van gemeenschappelijke lokalen voor deze in dustrie, is door gebrek aan financien en door de tijdsomstandigheden ver verwijderd. De inleider kwam hiema tot een' bespre king van het Veem. Hij noemde het een xmdememing van groot belang. Alvorens tot oprichting over te gaan hebben de belanghebbenden het oor hier en daar te luisteren gelegd of de oprich ting kans van slagen had en men heeft zich hiervoor gewend tot personen, die verstand hadden van het veembedrijf. Op een vergadering van commissarissen van de Middenstandscredietbank deelde een hunner mede, dat er een geschikt pand te koop was Men oordcelde het noodig de hand aan den ploeg te slaan. Of dit mis- schien de taak van de gemeente was, deze vraag wilde spr. 'onbeantwoord laten. Men stelde zich in verbinding met de Al® gemeene Centrale Middenstandsbank te Am sterdam, om te vememen, of deze het geschikt oordeelde, dat men tot aankoop van genoemd pand (aan de Handelskade) overging. Men kreeg daarop een bevestigend antevoord. Zaak was het dit pand zoo spoedig moge- lijk rendabel te maken, waaraan nogal wat moeilijkheden waren verbonden: getraind personeel was er niet en een gunstige tijd voor oprichting van een dergelij,ke ondeme- ming was het ook niet. Daarbij1 kwam nog de kwestie van bdeenbaarheid van de ceelen. Het was niet eenvoudig om op goederen, in het veem opgeslagen, een voorschot te ge ven, daar deze goederen aan bederf onderhe- vig zijn, enz. Verder was de uitgebreidheid van het veem nog niet groot. Een gevaar .was, dat het veem misschien met goederen zou worden volgestopt, -terwijl van den an- deren kant het aantal panden, voor opslag plaatsen geschikt, gering is en waar deze wd gesdhikt zijto, ze naet te huur of te koop zijn. Een aanvraagbiljet werd ontworpen, waar- bij een aanvrage tot opslag van goederen zou kunnen 'worden gedaan Voorts wordt daar op aangegeven den tijd, dien de goede ren kunnen blijven liggen' (maximum circa 3 maanden), enz. De Algemeene Centrale Middenstandsbank had bezwaar gemaakt tegen den naam „Alk- maar's Veem. Dit lichaam wilde het tiever „Alkmaar's Middenstandsveem" gedoopt zien. Afen had daar echter verschillende bezwaren tegen. ten eerste met het oog op de betrekke- lijke concurrentie met de andere banken hier ter stede, en vervolgens in verband met de beleeningskwestie: het zou niet moeten voor- tomen dat ieder die meer crediet wilde heb ben, dit tracbtte te bereiken dbor zooveel mo- geliik goederen in opslag te geven. Het ver- 1 een en van crediet op goederen komt echter sporadisch voor: van de 180 bedrijven, die zoederen in het veem in opslag hebben, zijn er stechts 3 a 4. De. meesten beschouwen het veem stechts als pakhuis. Waren het eerst slechts de kleine bedrij ven, die er toe overgingen goederen in op slag te geven, thans zijn het ook de grootere bedriiven die dit doen Er werd dus uitbrei- diner uegeven aari de bergruimte en een pand aan de 7aadmarkt werd aangekocht, voor craan, dat slechts tijdelijk behoefde te wor den geborgen. enz. Ook dit tweede perceel bleek niet voldoenide en nog meerdere gebou- wen werden gehuurd. Er moet nu echter propaganda gemaakt worden voor de terreinen voor handei en In dustrie. Waar zou het op dien duur naar toe mioeten Er zijn nog twee terreinen, die aan de eisehen die wii er voor stellen voldoen Snr hoopte, dat het gemeentebestuur en de marktcommissie deze zaak grondig zullen be- soreken en dat aan de plannen, die sedert H/o jaar bestaan, uitvoering maig gegeven wor den. De heer de Lange eindiigde 'zijn inleiding met te vragen wie van de aanwezigen nog inlichtingan #vilde. Hij; zou die volgaame verstrekken. (Applaus) Den heer Cohen leek de Huiswaarderpol- der zeer geschikt, maar de exploitaCe hier- van zal gepaard gaan met exhorbitant hooge bedragen. Alvorens tot die daad over te gaan, zou de gemeente verplicht zijn die terreinen te koopen. In aanmerldng genomen de toch al hooge belastingen, zou de gemeente daar- toe niet zoo spoedig overgaan. Er zoiiden voorts moeten komen nieuwe bruggen en sp. vond1 het voor een en ander thans niet den gewenschten tijd. De heer de Lange antwoordde hierop, dat er een gunstige samenloop van1 omstandig- heden plaats heeft. De brug over het Noord- Hollandsch Kanaal zal binnen afzienbaren tijd vemieuwd moeten worden en dus is me- dewerking van de Staatsspoor zeker. Ook de plannen van de Westfriesche Kanaalvereeni- ging zijn in overeenstemmmg met die van het in exploiatie-brengen van den Huiswaar- derpolder. Het is hier slechts een kwestie vanwaar een wil is, is een weg. Het zal' in hoofdzaak graafwerk zijn, betrekkelijk een voudig dus, terwijl de ondergrond van deb Huiswaarderpolde'r zeldzaam geschikt is voor oprichting van groote, zwane gebou- wen. De gemeente behoeft bovendien1 niet. de ge heele exploitatie te bekostigen. Ze zou een aparte maatschappij kunnen oprichten, waar- in zij de grootste aandeelen kon nemen, maar dus bij eventueel verlies' niet voor alies aansprakelijk was. Als het plan bescheiden wordt aangepakt, zullen de gemeente-finanden er niet siechter door worden en zoo geen directe, indirecte voordeelen zal het zeker opleveren. De voorzitter, de heer R. Houwing, dankte hierop den heer de Lange voor diens inlei ding. Men b'leef nog bijeen tot na afweriring van de agenda, waarbij de nietJleden echiter ver- zoch t werden been te gaan. SOC. DEM. RAADSLEDEN. De Vereeniging van Soc. Dem. Gemeen- teraadisleden in Noord^Holland-Noord hield Zondag j.l. haar jaarvergadering in „,De Unie^' te Alikmaar. De Voorzitter, de heer A. Oskam, (Alk maar) heette de aanwezigen hantelijk wel- kom, waama door den secretaris den heer J. Westarhof (Alkmaar) het jaarversilag, bet- welk van veel werk getuigde, werd uitge- bracht; de penningmeester de heer P. Zee- man (Zuid-Scharwoude) bracht verslag uit van zijn gehouden beheer, terwijil de fracfie te Oudkarspel werd benoemd om de boeken en bescheiden van den penningmeester te controleeren. Voor het jaar 1922 werd de contributie bepaald op f 1.—. Het afitreden- de bestuur, bestaande uit de heeren A. Os kam (Alkmaar), J. Westlerihof (Alkmaar); P. Zeeman, (Zuid-Sclvarwoude)K. Prins, (Zaandlam), Jb. de Vries (Purmerendj, C. Schagen (Edam) en H. Kofman (Enkhuizen) werd herkozen.. Het ontwerp-reglemeot werd, behoudens een epkele aanvuilling, vastgesteld. Na een korte pauze, werd door den heer A. B. de Zeeuw uit Rotterdam een inleiding gehouden over de „Nieuwe Onderwijswet en hare gevolgen voor het Onderwijs." Spr. gaf te kennen, dat de nieuwe Onder- wijs/wet op sommige punten verandering heeft gehracht, ook in de gelijksteiLling, terwijl reeds Wijziging in enkele vakken heeft plaats ge- vonden. Het leerplan, aldus spr., wordt door de on- derwijzers in ovealleg met B. en W. en een Lnspecteur vastgesteld. De wet op L. O. heeft den leertijd met 1 jaar veriengd, en men zou op 13 jaar vol- leerd zijnthans wordt 6 jaar leeren voldoen- de geadht en voorigezet onderwijs kan plaats ■vinden op een U. L.-, ambachts- of andere school. De klassen worden daardoor (kleiner voor het vervolg-ondterwijs (7e leerjaar), waartegen door de onderwijzers reeds be zwaar wordt gemaakt. In alle scholen moet een 7e leerjaar befaouden- blijven', boewel dit voor kleine gemecnten niet mogelijk is. Daar is het percentage kldiner om andere scholen te bezoeken. Aan. het L. O. wordt vastge- koppeld het vervolgonderwijs, waarmede men in een „impassd' komt. Hoewel het heiha- lin'gsonderwijs theoretisch groot nut heeft, meent spr., dat wanneer jongeos eemmaal van school af zijn, geen' zin meer hebben in her- halangsonderwijs, wel an lets, wat meer ligt in de lijn van hun vak en hier stipuleerde spr. de Nijverheidswet, welke geen vervolgonder wijs in rich sluit. De Minister erkende geen klasse-vervolg- onderwijs, wanneer er geen 12 kinderen zijin, terwijl wij op het standpunt behooren te staan, dat ook een kleiner aantal les gegeven moet worden. Na 12 jaar kwam het U.'L.O., omvattende wiskunde, turnbouwkunde, enz., en het verheugde spr., dat het U. L. O. in de laatste jaren toeneemt en: de arbeiders hun kinderen hieraan zooveel mogdljk laten deel- nemeo. De onderwijzers werken hieraan ook mede. Veel is bevorderd door het 7e leerjaar, maar die Minister kan (zoo beschrijft die On- derwijswet) door een noodwet deze bepaling ongeldig doen verklarerf, wat bezuiniging heet en waaraan de kerkdijken medewerlken. De geineenten moeten zorgen voor vol- dOend Lager Onderwijs. terwijl de wet mini- mum-edschen aangeeft; bij Koni. Besluit is dit neergeschreven en hetwelk van toepassing is op alle scholen. Van groote beteekenis is het ook hoeveel kinderen per klasse het oodierwijl9 volgern. De wet heeft verbeterende bepalingen gemaakt en't maximum per klasse bepaal d op 45. In 1920 had' Minister 'De Visser hierme- de haast, doch nu in 1921 heeft hij geen 45 bepaald. Nu met 6 leerkraditeni is dit 34 leeriingen, terwijl het 7e leerjaar met 7 leer- krachten dit stelde op 37 leeriingen, dan be- taalt het Rijk de onkosten aan de gemeente. Waar onderwijskraditen; altoos niet te ver- fcrijgen zijin, kan dlit-alleen dbor salarisiver- hooging verkregm worden. Waar het hoofd der school vroeger niet voor een klas stond en dus geen les gaf, is dit nu veranderd en geeft hij ook les. De mi nister was geen voorstandar van ambuilan- Csme; het hoofd behoorde ook les te geven. Leeuwarden heeft te dien ontheffing gevraagd aan dien Minister en' verkregen. In het belang van het ainbt, aldus spr., is het goed, wanneer het hoofd der school als hoofd fungeert, maar wanneer hij ambu lant is en tevens onderwijs geeft, dan is die taak voor hern zwaarder. Wat htet straff en aan onderwijzers betreft, deeidie spr. mede, dat vroeger veel onderwijs zers ontslagen werden, hetwelk nu niet meer plaats vindt. De vorm van sfraf is anders. Zij bestond in een waarsdhuwing of sohor- siing, bijv. voor een maand, waarin het safa ris evenwel dborging. De straf kon ook be staan in een ondarzoek. Wij moeten' niet zoo gauw aan een straf medewerlken, aangerien het onderwijs een teer ambte is. Hoewel de S. D. A. P. ook voor bezuini ging is, mag zij dit op het omderwijs-terrein niet dbeu. Waar voorheen de getaeente de salarissen der onderwijlzers betaalden, wordt dit thans door het Rijk gedaan en fungeert de gemeente als doorgifte-bureau. De uit- gaven voor het vervolgonderwijs kwam voor rekening van die gemeente, eveneens huur en instandihouding van het tmein, leertnidldelen enz., terwijil de onderwij'zer door het Rijk wordt betaald. Vroeger betaalde het Rijk 25 pet. aan leermiddeien enz., thans is dit vol- komen uifgesdiakeld. Een moei'lijke taak is te vervullen op het platteland, vooral nu het bijzonder onderwijs daar zoo sterk is. Van kerkelijken kant wordt eerst een school opgaicht en daama treik- ken zij het geheele gezin tot rich. Voor nieuwbouw moeten wij zooveel moge lijk zorg dragen en goede schoolmeu'bden behooren te worden aangeschaft. Met de aan- schaffing van leermiddeien en schoolboeken behoeven wij niet zuinig te zijn. De in rich ring van de bibliotheek behoorde ook tot onze taak, hetwelk voor kinderen en ouders veel waard is. Een goede sChoolbibliotheek heeft grooter waarde, dan welk vak ook op de school. Door de bibliotheek komt men in aan- raking met verschillende denkwijzen. Even wel wordt thans die waarde niet zoo hoog geschat als vroeger. Ter wille van de Leerplichtwet wordt voe- ding en Heeding venstrekt en geschiedt dit op verschillend'e manieren1. In de oude wet stond hiervoor 10.'vermdd1, doch in deze wet wordt niets genoemd. De voeding en kleedlihg voor alle kinderen, vond spr. niet goed, evenmin het verstrekken' van eten op dfe school. Laat men de kinderen naar huis zen- den om te eten, dat is veel beter. Van het verstrekken van schoolbaden is spr. een voorstander, hetwelk eenmaal per week beslist noodig en zindelijk is. In gemeenten met openbaar onderwijs be- staat een Commissie van Toericht, welke meer een commissie van advies is en B. en W kunnen adViseeren. De C. v. T. kan evenwel het onderwijs niet goed maken, want wanneer des onderwijzers idee goed is, dan kwam net onderwijs ook in orde en' de inneriijke plichts- betrachting is een goede factor voor het on derwijs Het intellectueel onderwijs van bui ten de school kan het onderwijs niet goed maken. 't Onderwijsgeven rit in den onder- wijzer zelf. De tegenstander van den Bond van Ned. Onderwijzers zeide: „Zoo het hoofd is, is de school", hetgeen spr. niet onderschrijft. Wan neer er 12 minder goede onderwijzers zijn, dan kan het hoofd1 <Je school niet goed' ma ken. Behalve andere uitgaven voor het onder wijs, komt ook nog het hand'werfconderwijs, hetwelk buiten de lesrooster omgaat en de uren van dat onderwijs voor rekening komen van d'e onderwijzeres. De -kwestie der lichamelijke opvoedkn komt tot uiting in het gymnastiekonderwij'B en kon door gemengde klassen plaats vin den, evenwel tot een bepaakfen leeftijd. Voor kleine gemeenten is dit kostbaar. De taak der Ouder-Commissie wil de spr. als volgt doen omvatten: dat met St. Nico- laas of bij het verlaten dfer school feestjes

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1