Alkmaarsctie Courant BAKKER's Koffis en Thee Gemeentoraad. Zaterdag 81 IDecember. Rijmkroniek 1921. Eerste Alkmaarsche Eleetrische Kofflebrandertj en Theehandel. N«. 807. 1981. Honderd Oris en Twintigste Jaargang, Men schrijft ons: Deze eeuwenoude, honderdjarige Courant, die de toonaangeefster der bladea is in „Kett- nemerland" van het wereldgebeuren, van den prijs van de en hare lezers vergast op een getrouw relaaa kaas, der kool, koebeesten en vette zwijnen waarin men kan volgen in groote lijnen hoe onze stad en hare omgeving leeft en beweegt, kan nagaan de wording en oplossing van sociaal-economische proble- men, de opkomst en val van politieke Phenomenen, de geboorte en sterfte van onze brave gemeen- tenaren, die met hunne belasting en bloed onze schat- kist verzwaren, Getrouwe verslagen levert der debating- club in de Langes-traat, die men cfok wel noemt Onze Achtbare Raad, maar door de schoone vinding der evenredi- ge vertegenwoordigin-g, is geworden een zoo onmooglijk ding, dat je het opgeborgen zou wenschen in een kast met „Lipp's" sloten tot de tijd was gekomen om het stel te ver- loten Die zulk een blad lezen zijn gelukkige men- schen en wat zouden we ze beter toe kumnen wen schen, dan nog jaren te blijven in gezondheid en vree, een op tijd betalende Alkmaarsche Courant- abonnee. Een algemeene kijk op het wereldgebeuren doet cms zien, dat de vele scheuren, door den oorlog ontstaan, nog niet zijn ge- heeld,- al hebben sommigen zich dan ook verbeeld, dat die reparatie in een vloek en een zucht was gedaan. De internationale lucht is nog bezwangerd met electrische stroomen, die bij de minste onhandigheid los kunnen komen, om nog dieper te verwoesten wat menschen- handen hebben voortgebracht, aan beschaving in de landen. Na jaren van voorspoed in ons eigen land, hebben thans de vlamman der wereldbrand ook ons omvat. Waar het voor kort den boe- ren gelukte nog hOoge prijzen te bedingen voor hunne producten, en men de gedachte had nog meer te verkrij- gen en verder door trustvorming de prijzen wou laten stijgen, daar heeft de overvloed van overzeesche lan den zulk een voorraad geworpen op onze stran- den, dat de prijs met sprongen omlaag is geloo- pen en men nu voor billijke prijzen vleesch en zuivel kan koopen. Gaat het alzoo met onzen boerenstand bergaf, ook onze industrie ziet voor zich het graf, waarin zij haar voorspoed kan gaan begra- ven, De Duitsche industrie zit als de raven te turen op leveranties van eenig gewicht, die zij door de lage valuta voor het gezicht der Hollandsche fabrikanten uit bun nest gaat halen; Ook onze landsregeering, waar thans geen royale, maar bezuinigingskoorts heerscbt, behalve op militair gebied dan kijken ze op eenige millioenen meer gansch niet geeft haar drukwerk naar Duitschland om maar te garen, en ons voor belastingbetalen te bewaren. Voor de arbeiders, zoowel met hoofd als met hand, zijn de vooruitzichten in ons vaderland lang niet rooskleurig; gaf het afgeloopen jaar reeds loonconflicten, het komende jaar zal tu'sschen arbeid en industrie beslissen, wie van beiden, die der werkgevers- of werknemers-vakvereeni- ging in de toekomst zal hebben te bedingen1 de standaard van bate en loon. De kunst zal thans zijn den toon te pakken, om tot harmonie te geraken en voor een wijle weer een overeenkomst te maken. De liefhebbers van debatten van politieken aard gnuiven reeds van genoegen in hun baard bij de gedachte aan de politieke touraooien, waarop de leiders de opvoeding des volks voltooien en waarop vooral van de zijde der S.D.A.P zal worden beschouwd, als de a van hun a, b, c. de socialisatie van de bedrijven, "en en ander om den consument te gerijven. We worden dan door de ambtenaren van den Staat behandeld als tot nu toe een aristocraat d"or een winkelier voorkomend en coulant, en vooral heel duur vanwoge den ambtena- narenstand. Hot afgeloopen jaar heeft de gemeentenaren ouz-er stad behoed voor groote gevaren, besTnedeUjke ziekten hadden we niet, een boetie brand "n rimr de groote droogte geen verdronken land. own mond- en klauwzeer in den gemeentelij ken veestapel 't gemeente-personeel was altijd eapabel en heeft o. a. met heel veel aandacht gelezen de order, waarin op het gevaar van het zwee- ten werd gewezen, Onze woningvoorraad is weer met schoone exemplaren verrijkt in de Snaarmanslaan, gemeentenaren die hun trouwboekje vol wisten te maken, mogen daar nu wonen voor een of twee kna- ken. De Zaterdagavondmarkt is een succes voor het marktkoopliedenbestuur en een les, dat pessimisme, of het hier niet zou gaan, niets geeft, op aanpakken komt het aan. Alleen zou men haar in plaats van op de Laat ook wel eens kunnen houd'en in Achter- of Magdalenenstraat. De winkeliers in die buurt willen ook wel eens een graatje, nu krijgen de Laatbewoners al!66n het slaatje. Onze Achtbare Raad is ook dit jaar weer ac- tief geweest, al maken velen hem een grief van breedsprakigheid en holheid, men heeft makkelijk praten, je moet er maar zitten en je niet laten hooren, dan krijg je van je kiezers den zak, maar. enfin, de Raadsleden hebben nu tot gemak en heil en voordeel der gemeentekas, een regeling ontworpen, die precies pas is op het moment, men zal wat hooge ambte naren ontslaan, niet omdat ze verkeerde dingen hebben ge daan, nrar uit bezuinifnng, hun werk wordt dan verrieht fio^r dp Raadshden in hun avonduren met een blij gezicht. Verder zal voortaan ieder die tot Raadslid wordt gekozen viifduizend gulden in de gemeentekas moeten loozen, door hem zelf te storten of door zijn partij, als cautie voor eventueele „vergissingen", die hii of zij als Raadslid in't nadeel der gemeente heeft gedaan, 't zij ie't uit onkunde of partijplicht heeft be- staan; dan zal ieder Raadslid vanaf B en W. aan het heil der gemeenschap werken mee, door te doen wat zijn hand vindt om te doen, naar eigen verkiezing, naar gelang van het fatsoen. Onze Burgervader behoudt de algemeene leiding, 't toezicht op het lijntrekken en zorg voor de malaria-bestrijding. Wethouder Thomsen neemt, als importeur van meel, den keuringsdienst voor dat product voor zijn deel. Wethouder Leesberg, jurist, maar van fijne intu'itie, neemt de functie over van den inspecteur van politie. Wethouder Cloeck is voortaan gratis te omt- bieden voor het maken der pakken der reinigings- lieden. Raadslid Govers komt als zetbaas op „Nieuw Oostwijk", zonder een cent loon, uit pure menschlie- vendheid. Raadslid Bak zal 's winters de gemeente- koeien en 'szomers de gemeenterschapen hun pels bijsnoeien. Raadsheer van den Bosch zal als bouwkun- dig specialiteit, de gemeentelijke bouwwerken verbeteren van zijn vrienden Looman en Stuijt. Mevrouw Aukes krijgt de gansehe leiding der bataille gemeentenaaisters voor 't maken van japon- nen zonder taille. Mr. W. C. Bosman, als democraat en specia liteit in aardolie, socialiseert den detail-verkoop der Automaat- petrolie. Raadslid Keijsper, als specialiteit in boter en kaas, socialiseert de boter- en kaas markt en wordt daar de baas, terwijl zijn collega Van Veen avond aan avond zit te prakkiseeren, om de sigaren-mdustrie tot een gemeentebe- drijf te organiseeren, heeft Raadsilid Bosnian, R. K., zijn plannen reeds klaar voor een gemeentelijk crematorium, in het pakhuis van Vlaar. Van Raadslid Ringers vernamen we nog net, dat hij zijn auto voor het ziekenvervoer heeft bestemd, dat gaat goed zoo. Alleen Mr. Sluis doet aan die flauwiteit niet mee, die zou meer voelen voor een Burgerwacht- Armee. De fractie der S. D. A. P., ook wel de man- nen der organisatie genoemd, besioten met veel vertoon van de mocratic, de functies zelf onder elkaar te verdeelen, 't oordeel der bourgeoisie kan hun absoiluut niet schelen. Zoo wordt dan Vader Oskam, nu de Ar- beidsbeurs hem is ontgaan, gemeente-baker, dat is ook lang geen slechte baan, terwijl Jupiter Westerhof hoofd wordt van den gemeentelijken cursus voor gaande en komende Raadsleden met be- hulp van wat nurses. Mevrouw, zijn echtgenoote, zal de Alkmaar sche weezen voortaan opvoeden tot roode kiezers en hun het Volk" leeren lezen. Verder zal Raadslid Veen, organisator der Proletarische Jeugd, hoofd van den gemeentelijken dienst worden voor eer en deugd. Vader Plevier, wiens lijflied is: „niet met de wapenen der barbaren", zoekt voor gemeenterekening naar een recept tot veredeling der abattoiren en rnze Benjamin Van Drunen, als Raadslid de laatste maar de beste, legt Alkmaar kurkdroog en jaagt de borrel uit de veste. Als nu de Heeren alles doen wat zij hebben voorgenomen, moet het beslist tot belastingverlaging ko men. 7ulk een burgerdeugd, zoo een behartiging' onzer belangeo, maakt onze zielen met blijdschap bevangen. Wij wenschen hun dan cok kracht in het ko mende jaar, Hun en hunne slachtoffers, alien bij elkaar. Ook van 1921 kan evenals van 1920 ge- zegd worden, dat in den raad geen groote zaken tot stand kwamen. Toch heeft de raad veel belangrijke voorstellen onder de oogen gezien. Dat van het bouwen der door Rochdale gewilde 135 woningen en 5 winkelhuizen nog niets gekomen is valt wel ten zeerste te be- treuren. Zooals men weet stond de raad 27 Mei aan Rochdale voor de plannen een grondvoor- schot van 241250 en een bouwvoorschot van 1,030.000 toe. Tengevolge van het te laat verzenden van het raadsbesluit door B. en W. kon de bouw niet doorgaan, omdat de minister plotseling een circulaire had verzon- den, waarbij hij bepaalde, dat bouwaanvra- gen na 1 Juni ter zijner kennisse gebracht niet in aanmerking konden komen. Over deze circulaire is in den lande terecht heel wat te doen geweest, met het gevolg, dat de minister in deze weer wat soepeler is ge worden en er .van bouwen door Rochdale, dat inmiddels haar plannen wijzigde en nog eens wijzigde, missohien nog wel lets zal ko men-. Het is met die plannen een lijdensgeschie- denis. Na de circulaiire wijzigde Rochdale haar plannen, doch nog niet zoo, dat ze bij den minister, hoewel de raad de plannen goed- keurde, genade konden vinden. In de laats'te raadsvergadering decide de heer Westerhof mede, dat de plannen nU zoo gewijzigd1 zijn, dat de uiterste grens be- reikt is, waarop Rochdale nog wil bouwen. Hij' drong er op aan om deze gewijzigde plannen goed te keuren, omdat de pers reeds had beridit, dat de minister voor plannen die nog niet zijn ingekomen, de gelden niet wil verstrekken wanneer de huren geen 70 pet. van de exploitatiekosten zullen bedragen. De heer Westerhof nam tenslotte genoegen met de toezegging dat in de le week van Januari vergaderd zal worden, omdat men bij het bouw- en woningtoezkht onmogelijk in twee etmalen advies ovei" de gew zigde plannen had kunnen uitbrengen. Het ziet er naar uit, dat dit nieuwe uitstel voor Rochdale noodlottige gevolgen zal heb ben, aangezien d.d. 28 December de door den heer Westerhof gevreesde circulaire van den minister is verschenen. Waarom de raad, ondanks het gemis van de adviezen van het bouw- en woningtoezicht, de gewijzigde plannen niet kon goedkeuren, is ons, ook al werd dit door Mr. Leesberg be- to ogd, nog steeds niet duidelijk en dit te meer niet waar de raad destijds de plannen goed- keurde en de gewijzigde plannen eveneens, zoodat het hier slechts de goedkeuring betrof van wijzigingen, die ingevolge door den mi nister gewenschte herzieningen waren aan- gebracht Door de 1 Juni-circulaire stond het er een poos zoo donker voor, dat zij die in verband met de kipkarretjeskwestie betoogd hadden, dat de gemeente met de terreinop- hooging niets te maken had,er zelfs in't be- lang van de gemeentefinancien op aandron- gen, oxn met de ophooging van het -terrein niet door te gaan. De raad is gelukkig zoo verstandig ge weest om op dit denkbeeld niet in te gaan, begrijpende dat de gemeentefinancien meer gebaat waren bij het bouwrijp maken van het terrein, omdat het toch, gezien den woning nood, tot 'bebouwing daarvan moet komen. Het komt ons zelfs gewenscht voor om indien de/ pogingen bij den minister aan te wenden om de laatstelijk gewijzigde plannen beschouwd te krijgen als te zijn goedgekeurd voor 28 Dec., mislukken de terreinen vanwege de gemeente te bebouwen met het door den minister gewenschte type woningen, wanneer Rochdale zich inderdaadi, zooals de heer Westerhof mededeelde, op het standpunt gaat stel'len, dat thans de grens bereikt is volgens welke dezevereen.nog wil bouwen. Het spreekt vanzelf, dat wij voor alles wenschen, dat de door Rochdale gewil de woningen gebouwd worden, omdat ook wij meenen dat verlaging van het woniflgpeil in het belang van de verheffing van ons volk ongewensdit is. Voor alles meenen wijf echter, dat eerst in de allernoodigste woningen voorzien moet worden en dat zij, die een luxe-woning wen schen, zich deze buiten de staats- of gemeen tekas moeten verschaffen. Men mag o.i. tegenover dezulken niet ver der gaan dan hun tegen eeni billij'ke rente de benoodigde gelden als hypotheek verschaf fen. Ook over de ambtenaren1- en arbeiderssa- larissen is er in het afgeloopen jaar, evenals in het voorgaande, in den raad veel gespro- ken. Het georganiseerd overleg is nog niet zoo doorgevoerd, dat den raad deze bespre- kingen bespaard kunnen blijven. B. en W. hebben hun positie in den raad daarbij ten zeerste verzwakt, door in de zitting van 20 October te verklaren, dat 's raads beslissing inzake de grondloonen der arbeiders voor het college onaannemelij'k was, wat niet verhinderde, dat de geheele raad, behalve een enkel lia, het onaanneme- lijke voorstel aannam. In een der volgende zittingen kwam de veorzitter verklaren dat de wethouder van financien de gelden voor de verhoogingen uit de gewone middelen nog wel heeft kunnen vinden, zoodat B. en W. tegen de beslissing van den raad geen stappen zouden1 doen. Dit was een pak van het hart der voor- stemmende leden, die door den voorzitter al waren bedreigd met de mogelijkheid uit eigen middelen- de gelden te zullen moeten verschaffen. De voorzitter zal goed doen, terwille van zijn prestige, niet zoo spoedig weer het on- aannemelijk te laten hooren en ook de wet- houders doen beter zich hiervan te onthou- den. In de zitting van 23 Juni hadden B. en W. zich ook een echec kunnen besparen door niet met een. aifwijzend voorstel te komen in zake de 1500 subsidie voor de Kinderbe- waarplaats. Vooral de wethouders, die zelf vroeger deel uitmaakten van den raad, die- nen meer met voorstellen te komen, waarvan zij weten, dat ze weerklank in den raad zul len vinden. Ook in deze was het van het college een zich tengevolge van doorgevoerde juristerij te veel blindstaren op formeele redenen- en beter dan dit is het zich plaatsen in het voile leven. Ook 1921 bracht niet de oplossing in de voor Alkmaar reeds jaren bangende schouw- burgkwestie en dit hoewel B. en W. Mr. Bosman verzochten geen initiatiefvoorstellen te doen, aangezien zij er een eer in stelden, dat voorstellen in deze van hen- uitgaan. Het 'bouwen zal nog heel wat goedkooper moeten worden eer Alkmaar eeni schouwburg kan krijgen voor het bedrag waarvoor de schouwburg aan het Stationsplein gebouwd had kunnen worden, doch van welken bouw helaas niets kwam omdat de raad comniissie- leden had gekozen^ die alles wilden becijfe- ren. De gemeente-financiSn zijn thans wel van dien aard dat de raad vrijwel niets anders kan doen1 dan de gewone loopemde zakeni af- handelen. De raad besloot wel tot demping van de Kooltuin en tot verbreeding van de Krebbe- steeg, maar tussch-en besluiten en uitvoeren ligt nog wel iets, dat de bewoners van de Kooltuin de overturning kan schenken-, dat ze wat te vroeg hebben; gevlagd. De gemeentenaren hebben zeker reden tot vreugde, dat na een staking van stemmen in een volgende zitting de raad met 6en stem meerderheid h-et voorstel van deni heer v. d. Bosch om voor een eventueele verbreeding van de Heul het huis van den heer Pesser aan te koopen. verwierp. Een oud spreek- woord zegt: „net kan beter Van een stad dan van een aorp maar in dit geval kan gezegd wordeni: „het kan beter van de Nederland- sche Bank dan van een Meine stad die finan- cieel van haar inwoners al het uiterste vergt." De heer v. d. Bosch kan zich ook gelukkig achten, aangezien de Nederlandscne Bank tenslotte deed wat hij1 de gemeente wilde la ten doen, maar waarvoor deze bedankte. dankte. Dat het oude telegraafkantoor in het Waaggebouw, dat bij raadsbesl. van 21 Juni als bureau aan „Alcmaria" in gebruik werd gegeven, nog steeds niet in orde is gebracht, is iets wat er op wijst dat in Alkmaar een Atnerikaansche wijze van doen niet bekend is. Toch zal het gewenscht zijn, dat hiermede voortgang wordt gemaakt. Ter gelegeniheid van h-et 2'5-jarig bestaan van „Alcmaria" wordt het volgend jaar op uitnooaiging van die vereen. de jaarvergadering van de A. N. V. V. in Alkmaar gehouden. De afgevaar- digden van de vereenigingeni tot bevordering van het Vreemdelingen-Verkeer uit alle hoe- ken van Nederland komen dan voor eenige dageni naar Alkmaar en het is in het belang van de gemeente, dat „Alcmaria" alsdan een goed figuur slaat. Ook de onderbrenging van het „Land- bouwhuis" in een gebouw eischt, dat daar- mede wat meer spoed wordt betr-acht. Wij die .weten wat er te doen geweest is, alvorens de landbouwVereenigingen in de provincie zich met de vestiging van het Landbouwhuis in Alkmaar konden vereenigien, weten, dat men een. onvergefeljjke fout begaat, wanneer men de 5 proefjaren van aansluiting der vereenigingen laat voorbij ga-an. zonder dat men practisch d^ groote waarae van een landbouwhuis heeft kunnen ervaren. Het h-ebbeni van twee absoiuut niet ge- schikte gebouwen moe zoo kort mogelijk duren. In de laatste te Hoorn gehouden vergade- ring van den Bond van Rundveefokvereeni- gingen in Noord-Holland' kwamen reeds we- der stemmen naar voren, die betoogden dat voor de toekomst van het Landbouwhuis Hoorn de aangewezen plaats is. :Nu zijn wij1 zoover nog niet, doch1 het da- gelijksch bestuur onzer gemeente zal goed doen zijn voile aandacht aan deze zaak te blijven schenken. Men vergete niet dat Alk maar zijn krachtigen pleitbezorger in de landbouwkringen, Dr. Bakker,mist. Alk maar heeft nu zijn directeur van het markt- wezen en het komt ons gewenscht voor, dat deze contact zoekt met de landbouworganisa- ties. Alkmaar heeft als landbouwcenitrum een schoone toekomst. Ook de stich-ting, van fiet Hoogheemraadschap Hollands Noorder- kwartier te Alkmaar zal den bloei van. de ge meente bevorderen en zeker is het goed ge zien van B. en W. om aan dit college, zoo- lang het nog geen eigen gebouw heeft, voor de vergaderingen de raadszaal af te staan. De raadsleden kunnen- bij de -bespreking van de begrooting, die ook'dit jaar weer te- laat in behandeling komt, nog wel een po- ging wagen om bij Ged. Staten goedgekeurd te krijgen het presentiegeld van 8 op 10 te stelien, hoewel Ged. Stateni dit voor 2 jaar niet goedkeurden. Gezieni het feit dat v-oor de hooifdingelanden eni de hoofdingelanden- plaatsvervangers voor het bijwonen van een vergadering 15 vacatiegeld wordt toege- kenid plus 8 verblijlfkosten en- vergoeding van reiskosten, bestaat wel de mogelijkheid dat de raadsleden ditmaal kans maken de verhooging van de presenitiegel-den goedge keurd te krijgen, al zullen de behartigers van de gemeenschapsbelangen goed doen niet te ver te gaan met zich zelf met het gemeen- schapsgeld te honoreeren. Gewenscht mag worden, dat in 1922 meerdere gemeenten zich bij het uitnemende abattoir aansluiten en dat de aansluiting bij de gasfabriek door Bergen tot stand mag komen:. Ook voor Bergen is dit gewenscht. De daar door enkelen gekoesterde illusie, dat de naaste toekomst spoedig een' koken op electrische wijze mogelijk zal maken, is een absurditeit. Zelfs in Amerika, het land van de electriciteit, ook in de centra, waar de stroom door de watervallen worat opgewekt, kookt men nog op gas. De practijk leert, dat men aan 1 M3 gas evenveel heeft als aan 3 kilowattuur stroom. Ook vordert de prak- tijk, dat men in de lichturen kan koken en1 voor de menschen met de kleine beurzen is het koken in de lichturen geheel buiten gesioten. Dat B. en W. den raad niet meer op de hoogte hebben gebracht van den stand der actie tegen het Provinciaal Waterleidingbe- dfijf, d'at de verplichtingen van: de wa-terlei- dingmaatschappij tegenover Alkmaar en zijn bewoners totaa-1 negeert, mag verwondering wekken. Wij gelooven niet, dat de Staten er mede uit kunnen, door te zeggen, dat zij met de verplichtingen die op het bedrijf rusten, niets te maken hebben. In ieder geval staat U rait het al veraomra hebben dat j het FIJNSTE IS IN SMAAK en het V00R- DEELIGSTE IN GEBRUIK. vast dat de bevolking en de gemeente bij de overname de dupe zijn geworden. In Bussum waar die waterlevering in han- den van een maa-tschappij is gebleven-, beta- len de aangeslotenen op grand van de con- tracten voor het water nog den prijs van v66r den oorlog en de directeur verzekerde ons dat de nuaatschappij daar thans wel weer me de uit kan-. Hier in Alkmaar betaalt men thans na de overname door de provincie tweemaal zoo- vedl, -terwijl de bevolking volgens de conses- sievoorwaarden recht op waterlevering tegen de oude voorwaarden heeft. Teleurstellend was het dat 1921 voor Alk maar zelfs niet bracht het begin van de op lossing van het vraagstuk van het verkeer te water. Moge 1922 dit wel brengen. De verbreeding van het Scharloo zal nog wel wat op zich laten wachtien, alsmede de tot standkoming van den tunnel onder den overweg aan den Bergerweg. Meer kans bestaat er, dat er in 1922 een einde komt aan den deplorabelen toestand waarin de Doorbraak verkeert. De paardetram- zail nog wel geen electri sche worden, waarschijnlijk schrijft deze N.V. met 1 April eens een ledenvergadering uit. De raad verloor door den dood in den heer K. v. 't Veer een van zijn meest sympathieke leden en door het vertrek van den heer Ver- kerk een der leden die de bijzondere gave bezat om zijn meening kort samengevat naar voren te brengen en daardoor steeds het ge- hoor van den raad had. Dat Mr. Sluis zich wegens drukke werkzaamheden genoodzaakt zag zijn func tie als welho-uder neer te leggen, valt te be- treuren, vooral in de commissde tot regeling van de s'al'arissen deed hij- veel en goed werk. Zijn opvolger de heer Cloeck interesseert zich bijzonder voor de onderwijszaken en aan zijn ijver is het te danken, dat Alkmaar een paar maanden eerder dan anders het ge- zal zou zijn geweest, in de Burgerschool een openbare U.I..O.-School met 18 leerldngen heeft. Desondanks is de bijz. vrijz. U.L.O.- SChool nog niet van de baan en zullen de door den raad ondier zekerevoorwaarden daarvoor -toegestane 35000 wel verbouwd moeten worden. In ieder geval i!s men er dan voor een prikje af. Een dergelijke school vor- d'erde in Bergen f 130.000. Hieronder laten wij volgen, wat alzoo in den loop van het j'aar door den raad werd behandeld. K. Gemeenteraad data. 20 Jan. Aan de Allan. IJsclub wordt een subsidie verleend van 100 hoogstens per dag gedurende 14 dagen voor het aanleggen en onderhouden v.an ijsbanen. Verworpen word't een voorstel der S. D A. P. om den aftrek voor noodzakelijk levens- onderhoud voor den hoofd. omslag te bren gen op 1000 voor gehuwden en 750 voor ongehuwden. Aangenomen werd een voorstel van de R. K., om den kinderaftrek te brengen op 75 voor het eerste kind met een stijging van 5 voor elk volgend kind, dus 75, 80, 85, 90, enz. Kosten hiervan1 21.500. Naar aanleiding van dit besluit deelt de voorzitter mede, dat B. en W. zullen over- wegen wat hen nu te doen staat. Aan B. en W. wordt een bianco crediet toegestaan voor het doen uitvoeren van pro- ductief werk door werkloozen. De georgani- seerden zullen het eerst aan werk worden ge- holpen 3 Maart. De raad besluit in principe tot pensionneering van de wethouders. Verder werd de gasprijs met 4 cent per kub. meter verlaagd. Besioten werd tevens tot demping van den Kooltuin en tot het benoemen van een gedelegeerde van den Raad in het be stuur van- vereenigingen, die subsidie van de gemeente ontvangen. Aangenomen werd een voorstel van 3 lea den tot verbreeding van de Krebbesteeg. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd gekozen de heer G. Peereboom- en tot leden van het bestuur over het stadszieken- huis de heeren O. J. Verkerk G. Cloeck en T. Hoelcstra. Als lid der commissie van toezicht op het M O. werd gekozen de heer G. A. Conijn. Aan de Vereeniging -voor Zuigelingenbe- scherming werd een subsidie verleend van 680. 17 Maart. Tot directeur der gemeentewer- ken benoemd de heer Margadant van Wage- ningen, tot hoofd der school voor achterlijke kinderen de heer F. Visser te Oosterbeek. Goedgekeurd wordt de verkoop van bouw- terrein aan „Goed Wonen" en aan den proef- en schooltuin „Kennemerland"eveneens goedgekeurd het aanleggen van twee tennis- banen op het gemeentelijk sportpark. Goedgekeurd wordt ook het voorstel van B en W. om geen adhaesie te betuigen aan het wetsvoorstel-Rutgers inzake plaatselijke keuze 21 Anril. De zitting van d-en gemeente- raid wordt geopend met een woord van hul- de aan de nagedachtenis van het sinds de '"aisle vergadering overleden lid K. van 't Veer Dp Raad beslu't voorschotten te geven aan Ap, N-i 'dderistandsbouwvereeniging voor het bo'-nrn van 28 woningen aan den- Berger weg Rps'oten wordt tot den bouw van 4 mid- rtppp+andswoningen aan den Schermerweg. 10 Mei In de buitengewone raadsverga dering werd de secretaris openlijk gehuldigd en geccmplimenteerd met zijn 25-jarig ambts- lubileum De stemmen staken na hpft'g d'pbat oft hrt voorstel om het pand van den heer Pesser CRi'sevoort) a an te koopen, tenemde later con n'ab v d Bosch mone1ijk te mak"n ter ver- brppding van de Heul. waardoor een ruime verkeersweg LaatHeulScheteldoekshaven Brug over de Singelgracht naar het Nas- saukwartier zou kunnen aangelegd worden 27 Mei Het voorstel-v d Bosch (zie vo- rige verg. van 10 Mei) verworpen met 10 te- "Tn 9 stemmen 1921

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5