Personalia. Vereenigingen. Omgevlng. Blnnenland. Vaiia. Aan de woningbouwvereeniging Rochda le' voor het aankoopen en voor bouwterrein iarichten van grond, daarop bouwen van 135 arbeiderswoningeu en 5 winkelhuizen wei- den voorscbotten verleend van respectievelijk 241.250 en 1.030.000. De Raad besluit tot het benoemea van een directeur van het grondbednjf, het sportpark m het marktwezea. De Raad verleent aan B. en W. een ere ditev an/ diet van 7500 ter verbetering van de sluis aan de Zea Wielen. De Raad besluit de voorgestelde wijzigin- gen in straatnamen niet aan te nemen. 23 Juni. In afwijking met het voorstel van B. en W. werd met alleen de wethouders tegen aan de Kinderbewaarplaats 1500 sub- sidie toegestaan. B. en W. hadden' voorge steld het desbetreffende verzoek af te wijzen. Verworpen werd met 10 tegen 6 stemmen het voorstel der soc.-dem. fractie tot instel- ling van een gemeentelijk groetitebedrijf. 21 Juli. De Raad staat aan het bureau voor Vireemdelingenverkeer het gehruik toe van een lokaal in het Waaggebouw voor in- formatiebureau. 12 Aug De heer Sluis neemit ontslag als wethouder. 26 Aug. De heer Cloeck tot wethouder gekozen, nadat de heer Westerhol namens zijne fractie had gezegd, dat geen soc.-dem. zonder program den zetel zou aanvaarden. Gasprijs met een cent verlaagd. 22 Sept. Benoemd tot directeur Sportpark, Marktwezen en Grondbedrijf de heer D. Schenk met 10 stemmen, tegen 5 op den heer J. H. Jacobse en 3 op den heer Schuurman. De Raad besluit tot het aangaan van eene geldleening van 410.000 h 5a/* pet. met de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam, Aangenomen wordt een voorstel1 van B. en W om aan de Alkm. Vrijz. Schoolvereeni- ging voor de inrichting van een door haar op te richten vrijzinnig school voor u. L o. 35000 toe te staan, op voorwaarde, dat B. en W. zich zullen overtuigen dat aan alle voorwaarden van de wet voldaan is. Besloten werd tot oprichiting van een ge- meentelijke school voor u. 1. o. voor jongens. 27 Sept. Het Centraal Stembureau ver- klaart den heer H. van Drunen verkozen tot lid van den Raad, ter vervanging van den heer O. J. Verkerk, die naar Bergen vertrok. 13 Oct. De Raad wijst af een verzoek om een tapverbod van 'Zaterdagmiddag tot Maan- dagmorgen. Besloten wordt tot instelling van een ge- meentelijken dienst der arbeidsbemiddeling Onder verzet van de fractie der S. D. A. P. is besloten tot het bouwen van nog 8 nood- woningen aan den Westerweg. Ondanks het afwijzend advies van B. en W. en dat van de Gezondheidscommissie be sluit de Raad een wijziging te brengen in de bouwverordening. 20 Oct. De gemeenteraad wijdt twee zit- tingen aan de salarisvoorstellen. Hoewel B. en W. onaannemelijk achten een verhooging van het grondloon der werklieden met 1.80, werd dit toch door den Raad goedgekeurd met slechts 3 stemmen tegen (Thomsen, Lees- berg en Govers). I De werklieden krijgen nu 28.80—/ 36, verdeeld in 5 groepen Voor elke groep 4 verhoogingen. De voprgestelde verhoogingen voor de ambtenaren werden alle aangenomen, behal- ve voor den directeur der lichtbedrijven, wiens salaris men reeds op peil achtte. 24 Nov. De heer L. v. d. Vegt, hoofdeom- mies ter secretarie, benoemd tot gemeente-ont- vanger. 1Dec. Interpellate van den heer Wester- hof over het niet-toekennen van de laatste loonsverhooging aan verschillende werklie den Aanneming motie om ook de 65-jarigen die verhooging toe te kennen, Het voorstel om ook de losse arbeiders de aan de eerste groep werklieden in vasten dienst toegekende loons verhooging te geven, wordt in handen van1 B. en W gesteld om prae-advies. Staking van stemmen over het voorstel- Westerhof om aan dubbel-uitgetrokkenen van gemeentewege steun te verleenen Toekenning van 100 voor elken dag be- rijdbaar ijs, voor hoogstens 14 dagen, aan den Alkmaarschen IJsbond, 22 Dec. Bij de benoeming van commis- sien en besturen wordt de lichtcommissie van 3 op, 5 leden gebracht en aangevuld met heeren Van Veen en Plevier. Mevr. Westerhof wordt gekozen tot re- gentesse van het Burgerweeshuis, in de plaats "an mevr. Snellen-de Lange. Besloten wordt tot uitbreiding der ijsfa- briek, waarvoor de Raad 30.000 toestaat '"n het Slachthuis. Benoemd tot directeur van den gemeente- '"ten dienst der arbeidsmarkt de heer P 'Gkert No 2 der voordracht. Verworpen wordt een voorstel der S. D. P om van gemeentewege aan de dubbel "itoetrokken werkloozen nog verderen steun verieenen 1 Jan. De heer Jb. Blank viert zijn 40- iarirr jubil6 als ambtenaar bij de Post en Te les-rate. 2 Jan De heer F. H. Ringers Sr. overle- 4 n 74 jaar oud. 7 Tan 25-jarige dienstbetrekking van den tepr I Hinke bij de firma W van Vuure. 13 Jan De heer G. H. Zoll, machinist H. n S M 25 jaar in dienst dier maatschappii 20 Tan.' De heer W. Groenendaal, ketel- "•~«scher H IT. S. M.; 25 jaar bij die maat- verbonden. 3 Pebr Pater Aug. Orie plotseling overle den 1 o Febr 25-jarig dienstiubite bij de H. IJ. 5 M van den heer T. P H. Damen, commies - Un««sp bij het station. I Maart. 25-jarig jubil6e bij de P. en T. van den heer C Melker. 23 Maart. De heer E. Peppel 25 jaar in tenst der firma P de Frenne. Anril De heer P. Tolle 25 jaar ambte' naar aan het R O. G. 7 Aonl Mr B van der Feen de Lille, Tiffmr to; de Arr.-Rechtbank, overleden. II April De heer K van't Veer, lid van 4rn "-pmeenteraad nlotseling overleden. m Anril Ds We'stra tien jaar predikant bij de doopsgezinde gemeente alhier en deswe- "e fobiildifrd in een feestelijke bijeenkomst in 4» kerk 77 Anril. Het echtpaar Reijne viert zijn 50-jarige echtvereeniging. 29 April. De heer C. D. Deflate 25 Jaar gemeente-secretaria van Alkmaar. 1 Mel De heer J. v. Onlangs, chef com mies aan het station, herdenkt zijn 25-jarig ambtsjubileum 1 Mei. Zilveren jubte echtpaar Selhoxst als koster en kosteres der gerd. kerk. 55-jarige echtvereeniging echtpaar K Bouman, aan de Laat. 10 Md. De heer J. F Hagmeister, machi nist H. IJ. S. M40 jaar in dienst dier maat- schappij. 11 Mei. De heer Th. Mosk 25 jaar besteL ler-rangeerder bij de Noord-Holl Tram. 18 Md. 25 jaar geleden dat de heer H. Sdiuurman, thans administrateur, hoofd van het bijkantoor Alkmaar van het Prov. Wa- terleidingbedrijf, bij dit bedrijf in functie kwam. 19 Md De brig.-tit. bij de rijksvddwacht, J J. van der Meij, 25 jaar in dienst. 29 Mei. De heer W. Teengs 25 jaar pen-, ningmeester van het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland. 8 Juni. De heer M. Mol, machinist H IJ. S, M., 25 jaar in dienst bij; die maatschappiji 11 Juli. Broeder Thomas, hoofd der R.K Tusschenschool, viert zijn zilveren jubill Broeder Thomas, hoofdonderwijzer aan de R.K Jongensschool, 25 jaar rdigieus. 17 Juli. Gouden huwelijksfeest echtpaar Bruntink, aan de Nieuwpoortslaan. 29 Juli. Mej K. S. Schilling 25 jaar pia- no-onderwijzeres. De heer Vonk 25 jaar gemeente-ontvanger. 2 Aug. Dr D. L. Bakker benoemd tot hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. 31 Juli. 40-jarig huwelljk echtpaar Cas- tricum 10 Sept. De heer P. C A. de Jong 40 jaar werkzaam bij de Gebrs. Kluitman's Uitgevers- maatschappij. 11 Sept. 40-jarig huwelijk echtpaar Com. Visser 13 Sept. De heer Jonker 35 jaar verbon den aan het R. O. G 14 Sept. De heer J. Siewerts 25 jaar in dienst bij de firma A. J. Elzas en Zoon 27 Sept. De heer R. de Vries 25 jaar iin. dienst bij de firma K. 01ij_Ez. 11 Oct. De heer S. J Bijl 50 jaar bij de firma wed. J P. Boom en Zn. 20 Oct. Overleden de heer J. O Potgie- ser, lid Kamer van Koophandel en Fabrie- ken en kerkvoogd herv. gemeente. 21 Oct. De heer I J. K M. Vogelenzang 50 iaar timmerman bij de werben van het N -Holl. Kanaal. Overleden de heer J. P. Kool Pzoud-lid van den gemeenteraad. 25 Oct. De heer L H. Obdam 25 jaar journalist. 4 Nov. De heer C. Wagenaar, secretaris Alkm Exportveiling, overleden. 8 Nov. De heer A. Tainan 25 jaar in dienst bij de firma P. A. Jacobse. 15 Nov De heer D. Krijgsman, commies-' titulair Ned. Spoorwegen, 25 jaar in dienst. I Dec De heer Jb. Jansen 25 jaar schrij- ver bii het kantongerecht De heer C. J Reiziger, hoofd der meisjes- school 40 jaar bii het onderwijs werkzaam 17 Dec 50-jarige echtvereenigilng C. de Braal en A. E. de Braal-ter Plegt. 21 Dee Overleden Mr. A. "M. de Lange. II Jan. Vereeniging van marktkooplieden opgericht met 21 leden. 22 en 29 Jan. De gymnastiekvereeniging „Tumlust" viert haar 20-jarig bestaan. 27 Jan. 30-jarig bestaan Burger IJsclub. 11 Febr. Opgericht het Alkmaarsch Too- neelgezelschap „Nieuw Leven". 12 Febr. De biljartclub Rlcmaria" opge richt. 19 Febr Op een in het „Landbouwhuis" gehouden vergadering is opgericht een vee- exportvereeniging. 7 Maart. De „Commissie tot bevordering van samenwerking", door den Armenraad sa- mengesteld. op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken geinstalleerd door den voorzitter van d'ien Raad, mr. W. C. Wende- laar. 17 Maart. Opgercht de onderafdeeling „Alkmaar en omstreken" van den Ned, Bond van gemeente-ambtenaren33 leden traden toe 10 Mei. Vereeniging opgericht voor stich- ting van een bijzondere school voor U. 1. o. op vrijzinnigen grondslag. 24 Juli. Vereeniging van gepensionneerde O -T militairen opgericht 27 Juli. Afd. van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond opgericht. 10 Aug Vergadering van V. V. V. Alcma- ria. waarin het bestuur behalve de secretaris "f«nsrht pf to treden wegens vermeend ge- brek aan medewerking van B. en W. In een vergadering van 17 Aug wordt de houding van het bestuur goedgekeurd en de verwach- b'ne uitfresproken dat alien zullen aanblijven. Het bestuur voldoet hieraan. 5 Oct Afd van den Vrijheidsbond opge richt S^hietvereeniging ,.Door eendracht sterk" opg-ericht. uitsluitend bestaande uit landstor- mers uit het Verband Alkmaar. 10 Oct Zangkoor Ev Luth. gemeente op gericht 16 Oct, 25-iarie' bestaan van de V V. V. Alrmaria. bur?emeester Wendelaar als eere- v^nrziWpr geinstalleerd. 77 Oct. 70-iarig bestaan Zondagsschool ..T."at d° kinHerkens tot Mij komen". 4 Nov Vereeniginn voor slechthoorenden wpripr opgericht. 12 Nov Onoericht een supportersvereeni- ginc van te Vnetbalelub Alcmaria Victrix. 12 Dec. Eerste algemeene vergadering van bet .bestuur van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier in't stad- huis te Alkmaar 1 Jan. Bloemendag vanwege de Vereeni ging tot bevordering van de gezondheid in. de grafische vakken Opbrengst 301 26. 18 Jan. Vergadering in cafe-Bos van pro- testeerenden tegen navordering hoofdelij ken omslag 1919 De rechtsgeldigheid van het kohier werd betwist Een commissie van onderzoek benoemd. 20 Febr. 25-jarig bestaan Huishoud- en Industrieschool. 22 Febr. Door stemgerechtigde lidmaten der Herv. Gemeente is voor de eerstvolgende 10 jaren het recht vac beroep m besoemtag aan het kiescollege opgedragen. Er waxen 156 stemmen voor het kiescollege en 11 voor den kerkeraad uitgebradit en 2 van onwaax- de. 2 Maart. Brand in de expeditie-loodsen van de meubelfabriek „Eik en Linde", aan de Voormeer. 4 Maart. De Amerikaansche gezant brengt een bezoek aan de Alkmaarsche kaasmarkt. De eerste asperges aangevoerd door den heer Jb. Mooij te Schoorl 30 April Voor het eerst vieren alle scho- len hier ter stede feest ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Juliana. De verkoop der Emmabloemi brengt een bedrag van 385.4314 op. 5 Mel. Het drankbestrijdersbloempje aan1- geboden. Opbrengst 250.6314. 7 Mei. Eerste nieuwe aardappelen op de veiling aangevoerd door den heer A. Boers te Huiswaard. 13 Mei. Een comite gevormd tegen het „roekeloos omgaan met de belastinggelden der gemeentenaren. 14 Mei. De tennisbanen op het Sportpark voor het eerst bespeeld. 14 Mei. De heer Mr. A. Dorbeck wordt verkozen verklaard als 111 van de Prov. Sta- ten in de vacature Hulsemans. 17 Mei. Motorraces op het Sportpark, uitgeschreven door Alcmaria, vereen t bev. v d Vreemdelingenverkeer. 20 Mei Eerste peulen op de veiling aan gevoerd door kweekerij Sonnevanck. 12 Juni Prov. Zangersfeest van den Bond van Arbeiderszangvereenigingen in Neder- land, 23 Juni. Ds. ten Bfummeler Andriesse, em -pred.. overleden, 76 jaar oud 1 en 2 Juli. In het gerechtsgebouw alge meene vergadering van de Ned. Juristenver- eeniging. 3 Juli. Onthulling Rippingbank in den Hout. 4 Juli Motorraces op het Sportpark. Den hoofdagent van polite Marbus werd bij een val van een der rijders een been stuk gere- den. Een rijder, J N. J. van1 Aken, gevallen en gewond opgenomen. Beide patienten werden naar het St. Elisabethsgesticht gebracht, waar v. A. den volgenden dag zijn bewust- zijn nog niet terug had. Des Maansdags- nachts werd hij geopereerd wegens een bloed- ■litstorting in de hersenen. Dinsdagnacht overleed hij zonder tot bewustzijn te zijn ge- komen. 19 Juli. Speldjesdag voor „Herwonnen Levenskracht". opbrengst 390.4314. 20 Juli. Opening onismettingsoven van het „Witte Kruis". 25 Juli. De minister weigert de aange- vraagde gelden voor het bouwen van 135 woon- en 5 winkelhuizen voor de woning- bouwvereeniging „Rochdale" toe te staan. 1 Aug. 40-jarig bestaan Gem Reinigings- dienst feestelijk herdacht aan1 De Belt. Tegelij- kertijd 2 jubilarissen: L. Admixaal en P. H vde Rover. 8 Sept. Negende chr. schooldag in de Hiar- monie. 13 Sept. Honderd deelnemers aan het Wereldpluimveecongres te den Haag bren gen een bezoek aan de Coop. Zuivel-Export- vereeniging te Alkmaar.Officieele ontvangst en noenmaal ten raadhuize. Wijlen de heer jhr. mr. D. van Foreest heeft 1000 vermaakt aan de herv kerk. 21 Sept. Landbouwtentoonstelling vanwe ge de afd. Alkmaar der Holl. Maatsch. van Landbouw. 3 Oct. Openbare school voor u. 1. o. voor jongens geopend, tijdelijk in de Burgerschool. Aanvankelijk 18 leerlingen. De heer M. L. Blitz (Maloitz) geeft in de Harmonie een telepathische stance ten bate Van de algemeene armen van Alkmaar. Op brengst 152.50. 10 Oct Feestelijke herdenking van Alk- maar's ontzet in 1573. Reveille, carillonbespe- ':ng. huldigino bij het Victoriebeeld, mutsen- cntocht. oud-Hollandsche kermis op het Doetonveld 1 Nov. Verkiezing kiescollege herv. gem O»ko7en de vriizinnige. candidaten met 476 stommen. De orthodoxen verkregen 342 st 6 Nov Bevestigin'g en intrede van ds. R-ier dm eersten vrijzinnig-herv. predikant alhier. 7 Nov Door een hevigen N.-W. storm vnrte vpp! schad'e aangericht aan de gasfa- brtok en ander p-ebouwen. Eenige boomen "'orden ontworteld, fi Nov Nest met 4 jonge spreeuwen ge- vopdm on bet dak van den heer Schoen aan toennemerstraatweg 5 Jan. Tot gemeente-secretaris en admini strateur van het ejectrisch bedrijf te Egmond- BiBnnen de heer G. C. Bos, volontair ter se cretarie te Oudorp, benoemd. De gemeenteraad van Koedijk besluit een overeenkomst aan te gaan met St. Pancras voor het vervenen van een stuk land groot 40.30 H.A 1 Febr. De gemeenteraad van Bergen be- sloot de schoonheidscommissie geen presen- tiegeld uit te keeren; verworpen werd her verzoek der arbeiders-organisaties tot aanslui- ting bij het rijkswerkloosheidsbesluit 1917, met 4 tegen 3 stemmen. 2 Febr. De Raad van Oterleek besloot de schoolgeldheffing door Alkmaar voor he*- be zoek van leerlingen uit Oterleek geheel voor rekening der gemeente te nemen. 4 Febr De gemeenteraad van Oude Nie- dorp besluit nog een jaar te wachten met't doen opmaken van een plan voor electrische verlichting der gemeente en af te zien van't aanbod van N. Niedorp om deel te nemen in de gasfabriek aldaar 15 Febr. De gemeenteraad van Wieringer- waard keurt goed een adres dat B. en W. hebben verzonden aan Ged. Staten en waar in de bezwaren tegen samenvoeging mer An- na-Paulowna werden uiteengezet. 19 Febr. In een te Alkmaar gehouden vergadering van bietenbouwers is besloten tot het oprichten van een Bond 17 Maart. Het eerste kievitsei gevonden door P. T. Ligthart te Rinnegom. 23 Maart. De gemeenteraad van Bergen trekt in een raadsbesluit tot het geven van een bijdrage van 4660.19 aan het bestuur der St Ursulaschool. De schoonheidscommissie te Bergen op haar verzoek eervol onalagen. 14 April. De heer mr. P. van' Sonsbeeck, burgemeester van Egmond-Binnen, neemt ai- scheid van den gemeenteraad, wegens vertrek naar Frankrijk. 29 April. De gemeenteraad van Warmen- huizen besloot met 52 stemmen tot aanslui- ting bij het provinciaal waterleidingbedrijf. 13 Mei. EXe heer A. Slot Pz, burgemees ter van Broek op Langendijk, neemt na 30-ja- rigen dienst afscheid van den Raad. 14, 15, 16 Mei Gymnastiekfeesten te Noord-Scharwoude. 25 MeL Benoemd tot burgemeester van Egmond-Binnen, de heer Ch. W. E. Ch. Jads- sens. Herbenoemd tot burgemeester van Bergen de heer J. van Reenen. De heer H. Slot, afgetreden burgemeester van Broek op Langendijk, gehuldigd in de 1 gascommissie, waarvan hij 12 jaar voorzitter was geweest. 16 Juni. Installatie van den heer Janssens als burgemeester van Egmond-Binnen 13 Juli. De heer Aris Krab, toegelaten als raadslid van Egmond aan Zee. De heer Co- nijn, oud-wethouder, beeedigd als gemeente- ontvanger aldaar. 15 Juli. Installatie van den heer P Slot Az., den nieuwen burgemeester van Broek op Langendijik. 22 Juli. De heer v. Hall benoemd tot wet houder te Egmond aan Zee. 1 Aug Electrificatie gemeente Anna Pau- lowna opgedragen aan het Prov. Electr. Be drijf voor 95057 50. 19 Aug De burgemeester van Warmen- huizen vraagt ontslag als zoodanig 23 Aug. Dijkdoorbraak Bleekmeerpolder, Oudkarspel, 80 bunder groen- en bouwgrond overstrooaid. 24 Aug. Landbouwtentoonstelling te Hei- loo. 10 Sept Opening school, voor u 1 o. te Noord-Scharwoude 14 Sept De gemeenteraad van Oudkars pel besluit bij den minister aan te dringen op spoedige behandeling van het ontwerp .Vereeniging van Langedijker gemeenten" 29 Sept. De gemeenteraad van Bergen be sluit tot electrificatie van de Bergermeer en benoemt tot schoolarts dr. Blok, na intrek- king van het besluit om het hygienisch schooltoezicht aan de wijkverpleegster op te dragen. De gemeenteraad van Noord-Scharwoude besluit tot vergrooting van de sluis en in verband daarmee tot het aangaan van een geldleening groot 20 000. 18 Oct. Mr. G. J. Bisschop, oud-burge- meester van Batavia, benoemd tot burgemees ter van Hoom. De gemeenteraad van Heerhugowaard be- sliut op voorstel van B. en W. n i e t aan te sluiten bij de prov. waterleiding. 27 Oct De gemeenteraad van Bergen be sluit tot aansluiting bij het slachthuis te Alk maar. De burgemeester van Harenkarspel be noemd tot idem van Warmenhuizen, zoodat hij nu hoofd is van twee gemeenten 28 Oct. In alle drie districten van het Hoogheemraadschap Noordhollandsch Noor derkwartier zijn de candidaten der samen- werkende politieke partijen gekozen. 23 Nov. De vereen tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier herdenkt in hare vergadering te Winkel haar ,50-iarig bestaan. 23 Nov. Herdenking van het 50-jarig be staan van de vereeniging „Landbouw in Hollands Noorderkwartieri', te Schagen. 26 Nov Tot gemeente-geneesheer te Lim- men benoemd de heer dr. M. J. F. van Op- pen, ter vervanging van dr. Roos van den Berg die naar Java vertrekt. 1 Dec. De gemeenteraad van Heiloo ver- biedt den verkoop van sterken drank op ker- misdagen, Pinkster-Maandag en lotingsda- gen Veraer wordt bepaalt, dat aan hen, van wie de burgemeester aanneemt dat zij mis- bniik van sterken drank maken, het bezoek van vergunning- of verlofslokalen kan wor- den verboden gedurende bepaalden tijd. Be- «toten wordt de kermis ook voortaan op Zon- datr te houden. 15 De5 Laatste bestuursvergadering van het Hoogheemraadschap van den Hondsbos- sche en Duinen tot Petten. Dit college werd den 20en Dec. d. a.v bij besluit van Ged. S+aT-n opgeheven. 21 Dec 25-iarig bestaan der rijksland- "o tninbouwschool te Schagen. Twaalf klokslagen enl het oude jaar heeft plaats moeten maken voor een, nieuw: 1922. Een periode ligt weer achter ons rijfc aan geheurtenissen. In het volgende artikel willen we onzeni lezei-s een overzicht geven van het voornaamste nieuws in het binnenland over het afgeloopen1 jaar. We willen ons dus voor een oogenlblik verdiepen in het verleden,, hoe wel de menschen, althans naar eeni uitspraak van de bekende Parijsche waarzegster ma- dame Fraya, zich tegenlwoordig meer be- moeien en in de toekomst zich nog meer zullen gaan bezig houden 1 met het komenr de. We laten deze bewering echiter voor, wat zij is en gaan in onze gedachten terug naar het begin van 1921 en we tnenroreeren dan allereerst welke wetten, wetsontwerpen enz. door Eerste en Tweede Kamer zijn aangeno men of verworpen. Den 7 Januari werd een; wetsontiwerp tot technische herziening van de kieswet en provinciate- en gemeentewet ingediend en den Ren van diezelfde maand werden de wetsontwerpen voor de grondVetsherziening naar den Raad van State verzonden. Op 22 Maart kwamen deze laatste bij de Tweede Kamer in. De maand Februari brachit ook enikele be- langrijke wetsontwerpen naar voren. Zoo werd op deni 18en dier maand door de Eerste Kamer het wetsontwerp tot Wijiziging der Huurwetten aangenomen, alsook de nieuwe postwet (tot verhooging der tarieveni), welke laatste 1 Maart d.a.v. in werking trad en vele jamtmerkl achten van het publiek tenlge- volge had. De 4e Februari schonk het leven aan 2 wetsontwerpen: een wetsontwerp met voor- schriften voor de levensverzekeringsmaat- schappijen werd ingediend, en eveneens een ander tot instelling van een bezuinigingsin- spectie, waarmede dus de bezuiniging al goed werd ingezet. De herziening van de Ongevallentwet werd den 9en Maart in d« Tweede Kamer aange nomen. Den 13ea werd de nieuwe dienet- plichtwet ingediend. Ook bracht de maand Maart nog een strop voor liecren (inisschien ook dames!) rookers(sters), doordat n.l. den 16en in de Tweede Kamer een wetson twerp inzake hefifing van een tabaksaccijns met 42 tegen 33 stemmen werd aangenomen. Den 4en Mei geschiedde ditzelfde in de Eerste Kamer met 22 tegen 8 stemmen. De handelsxegisterwet trad deni 15eni van die maand in werking. Den1 15en April werd de successiebelas- tingwet in de i'weede Kamer aangenomen. Een wetsiontwerp-jRutgers c.s. tot invoering der „Plaatselij;ke keuze" werd den 21 van die maand in de Tweede Kamer met 39 te en 29 stemmen aangenomen, hetgeen door e drankbes'trijding een stap vooruit in hun- ne richting ward geacht. De bekende en beruchte Had-je-me-maar- affaire was aanleiding dat op 28 April een wetsontwerp werd ingediend om personen als het Amsterdamische straattype te weren uit vertegenwoordigende colleges. Otm deze his toric nog eens in het kort te memoreeren, hoe wel ze eigenilijik niet onder deze rubriek thuis behoort, kunnen we vermelden, dat deze ongelukkige drankslaaf den 27en April tot lid van den Amsterdamscheni raad werd gekozen, als een protest tegen den stem- dwang. Den 31 en Mei bedankte hij echter voor dit ainbt, tot gropte opluchting van zijn a.s. collega-raadsleden. Een andere beruchte geschiedenis nam eeq aanvang bij de aanneming van het Djambi-ontwerp in de Tweede Kamer op 29 April. Den 12em Mei zond Amerika over de Djambi-velden een nota aan de Nederland- sche regeering. Het Tweede Kamerlid Albarda, niet te- vreden met den afloop der behandeling van deze zaak stelde een motie, strekkende het Djambi-ontwerp nogmaals aan de orde te stellen. Deze motie werd den 27en Mei ver worpen,evenals enkele andere modes, het be- leid der regeering afkeurende. Den 13en Dec. d.a.v. werd de Djambi- 'overeenkomst door de regeering en het be stuur der Bataafsche Petroleum-maatschap- pij geteekend. Den 19em Mei nam de Tweede Kamer een wetsontwerp inzake militaire strafrecht en krijigstucht aan. Bij, een wetsontwerp van den 24en Mei en den 2en Juni werden resp. aan genomen de instelling van Kinderrechters en van den politierechter. Den 1 Juli nam de Eerste Kamer deze wetsontwerpen en ook het Wetboek, van militair straircvi De Tweede Kamer besloot op 1 Juni tot deelname door het Rijk voor 5 millioen gul den in het kapitaal der Bank voor Neder- landsche gemeenten ad 10 millioen gulden. De verwerping in de Tweede Kamer van artikel 27 van het ontwerp-dienstplichtwet had tot gevolg, dat de minister schorsing der beraadslagingieni verzocht. Den! 28en Juni aanvaardde minister Ruys de Beerenbrouck een opdracht van de ko- ningin tot reiformatie van het toentmalige mi- nisterie. (Een voorstelBomans om de 10.000 man van de lichting 1921 niet te doen opkomen werd met 71 tegen 10 stemmen1 in de Tweede Kamer aangenomen. De minister van oorlog diende den 27 Au gustus bij de Tweede Kamer nieuwe voor- stellen in ten aanzien van de leger-reorgani- satie. Met het oog op zede-kwetsende bioscoop- voorstellihgen werd den 12 September een wetsontwerp ingediend tot bestrijlding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van de bnoscoop. De 20 September bezorgde Velen men- schen een doodsschrik doordat toen bij de in- diening van de Staatsbegrooting voor 1922 bleek, dat het geraamde tekort op dien ge- wonen dienst de respectabele 'som van 48 millioen gulden beliep. De wijziging der Kieswet en, het ontwerp inzake de verhooging, der rijksuitkeering aan de gemeenten werden den 21 en September dioor de Tweede Kamer aangenomen. Het Verbond van Ned. Fabrikanten-ver- -eenigingen meende bij een adres van 27 Sep tember aan de beide Kamers te moeten pro- testeeren tegen den belastingdruk en de wijze van arbeidswetgeving. Den 28en September verscheen het bij den Hoogen Raad van Arbeid ingediende voor- ontwerp Landbouw-Arbeids.wet, waarin een 54-urige werkweek werd voorgesteld. Een wetsontwerp tot opschortinig van den bouw van scholen; voor openbaar en bij'zon- der lager onderwijs wera den eersten Octo ber bij de Tweede Kamer is ingediend. Waarschijnlijk om der bezuinigingswille werd den 12 October door de Regeering be sloten het plan tot den bouw van een) nieuw Kamergebouw voorloopig te laten rusten. De Eerste Kamer nam1 den 13en October eeni wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening der Leerplicbtwet aan. Den 18en van die maand nam de Tweede Kamer eerst de verhooging der invaliditeits- loongrens tot 3000 en, vervolgens het ge- heele ontwerp aan. Een groote paniek in de ambtenaren-we- reld werd den 20en October teweeg gebracht toen de regeering verklaarde in de Nota van Wijiziging wetsontwerp inzake de burgerlijke pensioenwetten dat inkrimping van het amb- tenarenikorps onverm'ijdelijk geacht werd. Een heuglijike tijding voor de boerem en verschillende andere plattelandsbewoners was het dat den 22en October bij de Tweede Ka- mier initiating voor«tellen tot afschaffing van den zomeriijd «vv.*uen ingediend. De Indische begrootmg werd den len No vember in de Tweede Kamer ingediend; de. uitgaven werden) geraamd op pl.m. 925 en de inkomsten op pl.m. 734 millioen) gulden. Den 3en 'November werd bij1 de Tweede Kamer een ontwerp voor een Nederlandsche vlootwet ingediend; de kosten werden ge raamd op f 199.274.000. Den 10en Novem'ber gaf de Tweede Ka mer blijk van ernstig naar bezuiniging te streven door bij de behandeling der Grond- wetsherzieming het voorstel tot verhooging van het inkomen der Kroon (van 600.000 op 1.200.00(0) aan te nemen. De Tweede Kamer verwierp den 24en' November een amendememt tot afschaffing der Eerste Ka mer; aangenomen werd een voorstel om voor de Eerste Kamer-verkiezing het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging toe te passen. In verband met de meergenoemde bezuini ging werd de subsidie van de Ken. Lucht- vaartmaatschappij van 370.000 op

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6