f1 Necrologie. Landbouw. Tooieel. f 1TO.OOO gebracht. Den 26em November verscheen eera wets- ontwerp voor de grensuitbreiding van Haar lem. De bezuinigingscommnissie-Rink heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt door het onder- zoek welke maatregelen er gen omen kunnen worden tot bezuiniging. Het rapport dier commissie werd deni 29en November gepu- bliceerd. Den lem December diende het Ka- merlid Chid eeru motie in inzake het niet be- noamen van ambtenaren enz. (tot versobe- ring van deni Staatsdienst) alweer met het oog op de algemeene bezuiniging. Den 20en December zegde de minister van Fi nancien toe bezuinigingsmaatregelen te zul- len treffen in den geest der motie-Dressel- huys^Oud. Er zouden dus geen nieuwe amb tenaren aangesteld of vacatures vervuld worden als zulks niet noodzakelijk bleek. De Tweede Kamer besliste den 2en De cember over zichzelf door te besluiten dat zij uit 100 leden zal blijvem bestaan. Den 6en December besliste dit college wederom over zichzelf door de jaarlijksche vergoeding der leden op 5000 vast te stallen. De Waterstaatsbegrooting werd den 2en December aangenomen. De Tweede Kamer verwierp den 7en van die maand het regee- ringsvoorstel tot splitsing van burgemeester- schap en raadsvoorzitterschap. De benoe- ming van den burgemeester blijft aan de Kroon. Den 15en December werd een wetsoatweip tot sluiting van een Indische leening in Amerika ingediend, dat den 23en December door de Tweede Kamer werd aangenomen. Deni Hen van die maand nam de Tweede Kamer met 50 tegen 48 stemmen het Dienst- plichtontwerp aan. Dit bericht werd van ver schillende zijden met ontroering ontvangen. Bepaald werd o.a. dat elk jaar inplaats van 13000 jonge mannen er 19500 bij het leger zouden worden ingelijifd. Van de zijde van hen, die naar ontwapening streven, werd cri- tiek uitgeoefend op het met aanwezig zijn van de Kamerledem Albarda en Ossendorp, van wier steinuitbrenging de al of niet-aan- neming van het wetsontwerp, bij zulk een gering verachil tusschen v66r en tegen, ai ding. De minister van Financien kondigde den 20en December in de Tweede Kamer een binnenlandsche (vrije) leening aan tegen Februari. Den 22 December voteerde de Tweede Ka mer 50.000 voor een arbeidsbuxeau. Dien- zelfden dag werd door dit regeeringscollege de grondwetsherziening aangenomen. De Zegelwet werd den 23eni December door de Eerste Kamer aangenomen. Beschouwen we vervolgens het voornaam- ste van wat er gebeurde in partij,en eniz. en met verschillende vooraanstaande personen, dan zien we allereerst dat den 16em Januari de Liberate Unie en de Economische bond be- sloten samen te smelten tot een nieuwe poli- tieke partij. Dit had tot gevolg dat den 16en April „de Vrijheidsbond werd opgericht uit genoemde en eenige andere partij en. Als leider werd aangewezen de heer mr. H. C. Dresselhuys. Op den 2:en April, den dag waarop de laatste vergadering van den Eco- nomischen Bond gehouden werd, werd mr. Treub gehuldigd. Den 8en Februari nam jhr. A. F. de Sa- vomin Lohman ontslag als lid der Tweede Kamer. Mr. D. Fock die tot gouvemeur-generaal van Indie was begoemd, vertrok den 3en Fe bruari daarheen en aanvaardde den 23en Maart d. a. v. het bestuur over onze bezit- tingen. De oud-gouverneur-generaal, graaf Van Limburg Stirum keerde den 12en Sep tember in ons land terug. De bond van Christen-Socia 1 isten werd den 4en Maart ontbonden. Het Nederlandsche Episcopaat verklaarde zich den 2Sen Mei tegen het samengaan van •katholieke en sociaal-democraten. Den 27en Juli werden jhr. mr. de Geer en de heer van Dijk resp. benoemd tot minister van Financien en Oorlog. Door de Staten van Zuid-Holland werd den 23en Augustus tot lid der Eerste Kamer in de vacature-Bavinck gekozen prof. mr. A. Anema (A.-R.) De oud-minister M. W. F. Treub, die een zoo groot deel van zijn leven aan de politick gewijd had, werd den 7en September gekozen tot voorzitter van den Ondernemersraad voor Indie en nam deswege afscheid van' de poli- tiek. Hij hield hierover den 13en Oct. een rede te Groningen. Den 3en October werden tot ledeni van de Tweede Kamer gekozen de heeren H. Th. Hoogveld (R.-K.) te Wehl en H. J. van Braambeek (S.D.A.P.) te Zutphen. Den 20en van die maand volgde nog twee Verkiezingen n.l. van de heeren J. G. Su- ring te Maesseni (vacature-De Wijkerslooth) en H. Albeda te Groningen (vacaturemr. Treub. Te Utrecht werd deni 28em October de „Hervormde (Gereformeerde) Staatspartij" gesticht. Een vereeniging van personenl van verschillende godsdienstige richting, ge- naamd de „Democratische partij", werd den 13en November opgericht. De koninklijke familie heeft in het afgeloo- pen jaar verschillende reizen ondernomen. Deni lien April bracht zij het gewone jaarlijksche bezoek aan Amsterdam en den 27en van die maand bezocbten de koningin en prins Hendrik de Boskoopsche tentoon- stelling te Gouda. Geestdriftig werden bei- den ontvangen bij hun bezoek aan Zwolle op 27 Mei. De koningin-moeder reisde den 30en Mei naar Dordrecht. Op deze plaats kunnen wij meteen memoreeren het bezoek van den Ja- panschen kroonprins. Hiro-Hito. Dit hooge personage werd den 16en Juni te Amster dam officieel door de koningin ontvangen. De kroonprins schonk 9000 voor liefdadige doeleinden. Den 25en Juni bezocht H. M. Urk en Den Helder. Den 3en: Augustus gingen de ko ningin en de prinses op reis naar Noorwe- gen, nadat deze reis den 27en Juni wegens politieke omstandigheden was uitgestelcL Den Hen em 15en September bracht de koninklijke familie een bezoek aan Zeeland, vaar ter eere van deze onderscheiding ;rootsche hulddbetoogingen werden gehou- n. Den 20eiu van die maand onthulde H. A te Scheveningen het monument voor le ge. en vloot „al« herdenldng van de gewich- tiige dienatem tfjdena de mobiliaatie Ook bracht de koninklijke familie een be zoek aan de veenstreken in Drente om met e igen oogen de ellende te aanschouwen die Jaar in net Noordem heerscht. De koningin tegaf zich ook in verschillende van de krot- ten, die daar voor woningen dienst doern en overal werd zij eerbiedig ontvangen. Dit v. as op den 8em December. Prins Hendrik bezocht in deze maand Pa- i js en legde daar den 9en 'December een k'ans op het graf van den „onbekenden sol- c'lat." Tevens bracht hij een bezoek aan Mil- It. rand. Een heele reeks ongevallen, branden en ;udere treurige voorvallen hebben wij dit- nfaal te memoreeren. De instorting van de staatsmijh „Emma" te Nuth (Limburg), waarbij twee dooden te bctreuren waren, opende deze reeks. Daarna -- op 19 Januari braken hevige stormen los. Rondom Eemnes tot Baarn sloeg het water uit de Zuiderzee oVer den dijk en een geheele strook land stond blank. In Rotter dam liepen verschillende straten onder. Op verschillende plaatsen in ons land hadden dijkverzakkingen em overstroomimgem plaats, die eemwe'l geem «rmstig karakter aroegem. Een memsch vomd den dood bij eem botsing van twee zware locomotievem nabij Hoens- broek-dorp (Limburg). Bovemdien werden daarbij drie personem gewond. Dem 9en Februari had in de Wielingem een aanvaring plaats tusschen de mijnenlegger „Hydra" en de torpedoboot Z 3. Eerstge- noemd vaartuig, zonk. Den 9en April werd geheel Nededand op- geschrikt door het beridit van groote veen- branden in Drente, die een; zeer ernstig ka rakter aannamem. Deze brand was waar- schijnlijk ontstaan tengevolge van opzet van de zijde van aibeiders. Millioenen turven gingen in vlammen op en verrichtten hun werk dus te vroeg. De waarde hiervan werd gtachat op pl.m. 500.030. Ook verbrand- ciem een 95- tal huizen. Den 29em Mei ont- stond een nieuwe veenibrand in Emmercom- pascuum. Drie dagen later 19, 20 en 21 Augustus woedde een hevige veenbrand .n de Peel, waarbij ook 5 huizen verbrandde. Do schade was 3 a 400.000 gulden. cen ander sensatie-bericht kwam den 10 Juli uit Meppel. Aldaar waren vijf kinderen tengevolge van het eten van vergiftigd room- ijs overleden; 219 andere kinderen' waren ziek. Wederom werd een ernstige brand gemeld en wel deni 2i7en Augustus, toen in het dorp Mierlo (N.-!Br.) 26 woningen en 3 boerde- rijen in den ascb gelegd werden. Ook werd de Oude Kerk te Delft gedeeltelijk door brand vernield op 23 September. De schade was een ton. Op 3 October verbrandde te Bergambacht een groot aantal woningen. Den dag daarop had een spoorwegongeluk plaats, waarbij 2 treinbeambten werden gewond. 'Na al deze brandberichten kwam er weer over stormen. Zoo veroorzaakte eem zware storm op de Noordzeekustem op 20 October aanziemlijke schade. Ernstiger was de hevige N. W. storm van den 23en dier maand. De stoomred'dingboot „President van Heel", uit Hoek van Holand sloeg voor den Maasmond om en zes opvarendem verdronken. De red- dingboot „Brandaris" van Terschelling, met vier man aan boord, verging terwijl zij op weg was een Duitsch schip hulp te gaan verleenm. Uit Delfzijil kwam het bericht, dat de loodsschoener no. 2 niet uit zee was te- ruggekeerd. Nader bleek dat ook dit schip met man en muis (10 personen) was ver- gaan. Op Zondag 6 November stak wederom plotseling een zware N. W. storm op, die door het geheele land groote schade aan- richtte aan huizen en djjkem, enz. Vooral de omstreken van Aimersfoort werden door over- stroomingen geteisterd. Een ander treurig bericht was d'at van een ontploffing aan boord van de onderzeeboot „K- IlV", die op weg was naar Indie. De ex- plosie had den 9en November te Colombo plants. Een lid van de bemanning werd ge- dood, een ander zeer zwaar gewond. Den 3en December had een zware brand laats in een lederfabriek aan de Keulsche aart nabij Duivendrecht. Bij een spoorweg- ongeval op 5 December te Rotterdam werden vijf reizigers licht gekwetst. Aan stakingen en wat daarmede samenh hangt is het jaar 1921 ook zeer rijk ge- weest. i Den 25en Maart werden de staking en uitsluiting geproclarneerd in de kleedingin- dustrie. Den 25en April werd de uitsluiting door de werkgevers opgeheven. Den 7en: April werd het conflict in de Limburgsche mijnem bijgelegd. De sociaal-democratische wethouders van Amsterdam' diemden den 7en April hun ont slag in naar aanleiding van een aangenomen motie tot bestraffing van de gemeente-werk- lieden, die 8 Juni 1920 staaktem in vehband met het behandelem der anti-revolutiewet in de Tweede Kamer. Den 29en Mei hield de katholieke vakbe- weging een groote betooging te Utrecht, ter wijl den 5em Juni te Amsterdam vanwege het N. V. V. en de S. D. A. P. ebi groote mee ting em eem straatdemonstratie werden ge- boudten. De kellnersstaking begon in de grootste hotels te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht den 28en Juli. Deze staking werd geproclarneerd omdat de patroonsvereeni- ging ,,H.O.R.E.C.A.F." de looneischen der werknem-ers niet wenschte in te willigen. Den 16en Augustus werd de staking weer opge heven, nadat van beide zijden ieis was toe- gegeven. Ongeveer 2000 bootwerkers in de Amster- damsche havens legden den 3em October het werk neer wegens de wijziging van de rega ling voor de Haven-reserve. Slechts een1 week duurde deze staking; den lOen October werd ze opgeheven. 'Den 21 en December werd te Utrecht een protestdemomstratie gehouden tegen de voor- gestelde verlenging der diensttijden van het spoorwegpersoneel. De metaalbewenkersstaking nam den 31 en October een aanvang en heeft al tot op he- den geduurd, zooals men weet. Dit conflict omvat een groot. aantal menschen en vol verlangen wordt van werkgevers- zoowel als van werknemerszijde naar een oplossing uit- gezien. D'e staking strekt rich over de plaat sen: Rotterdam, Utrecht, Dordreeht, Devon- ter, Apeldoora en Amerafoort Zij, is em gevolg van het voomemen der patroon* om de looneni te verminderen met een zeker pro- cent. Dit zou dan slechts een voorloopige verlaging zijn. De burgemeester van Rotter dam bood den 16en December zijn bemidde- llng in het metaalconflict aan. IHet einde van dexen strijd tusschen werk gevers en werknemers is er nog niet. Hoe zal het afloopen? 'Een aparte rubriek willen we wijden aan de z a ak-Gro enend a a 1 Deze martelaar voor zijn anti-militairis- tisch principe begon den 19-en Juni te weige- ren voedsel tot zich te nemen en verwierf daardoor de sympathie en de bewondering van zijn mede-anti-militairisten. Deze laat- sfen organiseerden in verschillende plaatsen protest-vergaderingem tegen het gevangen- houden van Herman Groenendaal. In den Haag hadden naar aanleiding daarvan relletjes plaats. Een proteststaking te Amsterdam en Den Haag mislukte. Den 29em Juni kwam het te 's-Gravemhage tot nieuwe botsingien tusschen poll tie en anti- militairisten bij eene betooging. Enkele per sonen werden gewond. Den 12en Juli drong mevr. Stoop uit Dordrecht de Tweede Kamer binnem om te manifesteeren ten gunste van dienstweige- raars. Zij1 werd uit het gebouw verwijderd. Deni 15eni Juli werd de zaakJGroenendaal order enorme belangstelling voor den Haag- schen Krijgsraad behandeld. De eisch luid- de: 10 maanden militaire gevangenisstraf, subsidiair een onderzoeb naar de verstande- lijke vermogens van den beklaagde. Flerman Groenendaal werd naar het hos- pitaal overgebracht, alwaar het onderzoek naar zijn geestvermogens zou plaats hebben. Den 20em September deden zich bij de opening der S'taten-Generaal weder eenige incidemtem voor in verband met de actie voor de vrijlating van Groenendaal. Eenige vrouwen werden gearresteerd. Den lOen November werd de beklaagde verocrdeeld tot 9 maandeu' era 10 dageni mili taire gevangenisstraf. Groenendaal, die nog steeds weigerde voedsel tot zicn te nemen, werd kunstmatig fevoed, hoewel hiji zich in het begin ook aartegen verzette. Den Hem November gaf hij de voedselweigering op. Den 7eni November werd een bomaanslag geda,an op het huis van majoor Verspijck te Den Haag, die in verband werd gebracht met de zaak-Groemendaal. Vier verdachten werden gearresteerd, van wie £en (Jo de Haas, een bekend 24-jarig anarchist te Am sterdam1) bekende. Later bekenden ook de anderen. Op het gebied van sport heeft Nederland in het afgeloopen jaar wel uitgeblonken. We noteeren, dat de Nederlander Bos den 29eni April het Europeesche kampioenschap biljarten wond. De voetbalclub N. A. C. van 'Breda veroverde op 29 Mei het kampioen schap van' Nederland. Het Nederlandsch voetbal-elftal speelde 12 Juni te Kopenha- gen tegen een Deensch elftal, welke wedstrijd met geiijk spel eindigde. Den 13en November Waren de Nederlanders fortuinlijker: zij wonnem n.l. te Parijs met 50 van de Franschem. Het laatst van November bracht gelegen- heid tot het beoefeneni van de ijssport. Er heerschte een strenge vorst, zooals men dien in jaren niet gekend had. Er was veel ijs in de Zuiderzee en de rivieren. De ijissport was overal in vollem gang. Max Tetznex won den 4en December te Groningen het Neder landsch kampoenschap hardrijden op schaat- sen. Ons rest nog eenig personalia, verschil lende jubilea en dergelijke feitea. Wij notee ren dat den 31en Januari de Nederlandsch R. K. Boerembond zijn 25-jarig bestaan her- dacht. De Vereeniging „Liefdadigheid naar Ver- mogen" kreeg ter gelegemheid van haar 50- jang jubile 50.0u0 ten geschemke van de Amsterdamsche burgerij. Daar het op 1 April was, werd eerst aan een Aprilmop ge- dacht toen men van die geldsom hoorde. Dit was het echter niet. Het Amsterdamsche WalennWeeshuis be- stond den 22en April 250 jaar, welk feit feestelijk werd herdacht. Den 15en Juni werd tot burgemeester van Amsterdam benoemd wethouder W. de Vlugt. Den 20 en Juni d. a. v. werd hij, als zooda- nig geinstalleerd. Op diemzelifden dag herdacht de Utrecht- sche Hoogeschool haar 255-jarig bestaan. Een eigemaardig jubile viel op 2|5 Juni. Toen was het n.l. 325 jaar geledem dat de eerste Nederlander voet aan wal zette in ons Indie. De 26ste juni was de 600ste gedenkdag van de eerste steenlegging van den Utrecht- schen Domtoren. Ter gelegenheid daarvan werden van 12 uur tot halt een de groote domklokken geluid, een gebeurtenis, die maar hoogst zelden plaats heeft Het 60-jarig bestaan van de Amsterdam sche kweekschool voor vroedvrouwen werd den len Juli feestelijk gevierd. Sir Henry W. A. Deterding te Londen, een oud-Amsterdammer hijod den 13en Juli, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als directeur van de Koninklijke Petroleummaat- schappij in Nederlandsch-Indie „Het Straat- je" van Vermeer het Rijk aan. Het gedenkteeken voor de geallieerde strij- ders werd den 28en Augustus te Vlissingen outhuld. Den len September werd het 50-jarig be staan der Overijsseische Maatschappij van Landbouv/ te Hengelo herdacht. De letterkundige en journalist Frits Lapi- dorh werd op zijn 60en verjaardag (15 Sep tember) te 's-Gravenhage gehuldigd. Minis ter de Visser overhandigde hem het officiers- kruis der Oranje-Nassau-orde. In tegenwoordigheid van den minister van onderwijs werd op 15 October het 25-jarig bestaan der Rijkskweekschool voor onderwij- zeressen te Apeldoora gevierd. Den Hen October werd het 100-jarig be staan van het Haagsche Genootschap „Dili- gentia" herdacht. 3 Nov. Op zijn 80sten verjaardag (3 Nov.) schonk mr. C. F. D. Pape, uit 's-Gravenhage, mede namens zijn broeder, wijlen mr. G. W. J J. Pape, aan Leiden een monumentaal ge bouw, bestemd als museum voor de schilde- rijen, reeds vroeger door de heeren Pape aan de stad Leiden vermaakt. De oud-minister der Tweede Kamer mr. W K. F. graaf van Bylwsdt, ward op njja SOsten verjaardig (5 December) gehuldigd. Den 9en December herdacht de veeratsenij- kundige Hoogeschool te Utrecht haar 100-ja rig bestaan, bij welke gelegenheid minister van IJsselsteijn een rede hield. Vermelden we hierna nog de volgende fei- ten, die we niet onder de verschillende boven- staande rubrieken konden onderbrengen, dan is ons overzicht over het afgeloopen jaar we der geeindigd: 4 Maart. De meel-distributie geeindigd. 28 Maart. Het Paaschcongres der S. D. A. P. te Utrecht neemt de resoluties inzake de werkloosheid en de ontwapening alsmede die betreffende de ziekteverzekering aan. 8 April Gedeeltelijke zonsverduistering. i 21 juni. Het Algemeen Nederlandsch V;erkliedenverbond opgeheven. 5 Sept. De Volkenbond opent zijn tweede zitting te Geneve. Mr. van Karaebeek tot voorzitter gekozen. 5 Sept. Een Engelsch eskader loopt te Rotterdam binnen. Het vertrok den 9en Sep tember naar Amsterdam. Den Hen Septem ber vertrok het uib Amsterdam naar Port Ed gar. De koningin verleende hooge onder- scheidingen aan den Engelschen Schout-bij- nacht Hodges en eenige zijner officieren. 6 Sept: De intemationale Jaarbeurs te Utrecht geopend. 12 Sept. Groote schietwedstrijden van den lanastorm en de burgerwachten te den Haag, in tegenwoordigheid van den minister van oorlog en vele autoriteiten, begonnen 13 Sept. Het derde intemationale congres voor den Vrijhandel te Amsterdam geopend 17 Sept. De Utrechtsche Jaarbeurs, welke 70000 bezoekers gehad heeft, gesloten. 2 Oct. Te Amsterdam is in het Stadion een ,,Marinedag" gehouden, ten bate van de achtergeblevenen van marineschepelingen en mannen van het loodswezen, die tijdens de mobilisatie in dienst van het land het slacht- offer van hun beroep werden. 3 Oct. Te Breda wordt een ruiterstand- beeld onthuld' van stadhouder Wilieni III. 13 Oct'. Te Utrecht is een vergadering gehouden over het plan-Pelsma; een commis sie benoemd voor net stichten van tehuizen voor oude „nieuwe armen". 19 Nov. De bijzonder kerkeraad der Ned. Herv Gemeente te Amsterdam richt een adres tot de koningin naar aanleiding van de rede van den Intemuntius. 20 Nov. Anarchisten verspreiden te Am sterdam valsche bulletins, vermeldende de on rvoering van ex-minister Pop. 21 Nov De Hooge Raad beslist, dat een tapverbod1 van een gemeenteraad toelaatbaar is. Communistische relletjes in een bioscoop op de Ceintuurbaan te Amsterdam De vogel-cholera wordt ook te Rolde (Dr.) geconstateerdgeweldige sterfte. 25 Nov. De Eelectrische Tentoonstelling te Amsterdam geopend. 6 December. Rembrandt's schilderij „Ti- tus" uit Londen in bruikleen afgestaan aan het Mauritshuis. De faillissementsaanvraag betreffende Em- men ingetrokken. 8 December. Malversaties te Gendringen (G.); de burgemeester geschorst en den 13en December ontslagen. 12 December. De burgemeester van Arnhem in de raadszitting gewond door een steenworp. 18 December. Er wordt te Amsterdam draadloos met Londen getelefoneerd. 21 December. De Staten van Noord-Hol- land verleenen 200.000 voor de bestrijding der werkloosheid en besluiten een leening van 2)4 millioen aan te gaan. M. J. G. 3 Maart. P. J H. Cuypers, architect, over leden. 11 Maart. Prof dr. J. F. Houwing, oud- hoogleeraar te Amsterdam, overleden. 22 Maart Overleden mr. A. P. Th. Eys- sell, oud-president van den Hoogen Raad. 23 Maart. Mr. E. E. van Raalte, oud-mi nister van justitie, te 's-Gravenhage overle den. 5 April. Het Tweede Kamerlid jhr. mr W. Th. C. van Doorn, overleden. Dr. Alph. Diepenbroek, musicus, overle den. 7 April. Oud-minister van financien Go- din de Beaufort, overleden. 8 April. Architect j H. W. Leliman, twee de secretaris van den Bond Heemschut, over leden. 11 April. De Duitsche ex-keiz,erin te Doorn overleden. 16. April. De burgemeester van Amster dam, de heer J. W. C. Tellegen, plotseling overleden, 61 jaar oud. 25 Juni. Overleden is de heer J. E. van Kuykhoff, lid van den gemeenteraad van Amsterdam, lid van de Prov. Staten van N - Holland, oud-schoolopziener te Amsterdam, secretaris-penningmeester der S. D. A. P., lid var het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers. 19 Juli. Generaal N. J. Fabius, die ver schillende boeken schreef op militair gebied, alsook romans en novellen, te Bussum over leden op 66-jarigen leeftijd. 29 Juli. Overleden prof. dr. H. Bavinck 75 Sept. Overleden prof. dr. J. J. M. de Gtroot, hoogleeraar in te Chineesche lanci- en volkenkunde te Berlijn en oud'-hoogleeraar aar de Leidsche universiteit. 70 Sept. Overleden de heer J. B. A. Jonckheer, oud-directeur der Stoomvaart- Maatschappij „Nederland" I Nov Te Geneve is overleden de beken de Amsterdamsche notaris Ch. Miseroy, voorzitter der Broederschap van' Notarissen in Nederland en oud-privaat-docent in het noiariaat- en fiscaalrecht aan de Amsterdam sche Universiteit. II Nov. Dr. G. Busken Huet te Parijs overleden. 20 Nov. Overleden de oud-Utrechtsche hoogleeraar dr. H. Wefers Bettinck. 'De 1-andbouw, als mid'dd van besitaan voor velen io diem liande, weklt ook bij de jaarwis- sel'ng veler aandadht. Dit bedrijf, voor zo'o- ver op export aangewezen, was voor den on- dememer alttjd een slag in het duister. IJver, vafkkennis en energie vormden het eenige, wait met eenige zekerheid1 kon worden ingebracht. Koop of pacht van land1, aankoop van vee en met eenige leans op Juistheid in de berekening op te nemen als de omstandigheden weinig r fwisseling vertoonden. Biedt dit bedrijf reeds onder stabiele omstandigheden weinig louvast voor een kansrekening, des te min der is dit het geval bij' stij'gende of dialende ocnjunctuur. Het wezcin van' dm landbouw 4'raagt vam <fie affijd wisse'lende risico dian <xfe 't karalkter met alile voor- en madfeelen daarvan. De ervairing* in vroegere periodiea hendle dlat sKijigiing van land- en paditprijzen akijld achfer de verfaiooging der prodiuctenprij- z. n aan onistond, zander direct bij' kOmende daliiing 'n einde te nemen. Hierbij1 on'tstaat ge- woonlijlk eene noodilottige landspeculiatie, die geen einde neemt bij1 geheete of gedeeltelijke dulling in de prijzen der producten. In dit laat ste gevai iiaat zich ook. de daling in de land- prijizen gewoonl'ijlk wiachten tot de kapitaal- icracht vernietigd is en in znlke itijden heeft 'a ocbarmhartige seleotie onder de landbouwens plaats. Alleen de meest energieke figuren, gtholpen door de gewoonlijk weer langzame klimming, konden zich dan weer herstelten. Deze opbloei is wel eens meer dan juist was toegeschreven aan regeeringszorg. Ze kon echter voor een goedl deel ook den loop der ge- beurtenissen tot oorzaak hebben. Heeft sinds het begin van deze eeuw tot 1914 een zekere stabiliteit met matig stijgen- de beweging de verhoudingen in den land bouw gunstig 'beinvloedi, de oorlog met daar bij ontetanen voedselnood hebben ten deze edi noodlottigen invloed uitgeoefend. Dit kwam ddordien tijdelijk abnormale winst- kansen, benevens speculatie, de landprijzen hulpmiddelen ea kansberekening op export- prijzan van de producten warm alleen dsn opvoerden in verhouding tot niet-blijvende producten. Velen stonden voor de :eiis het bedrijf op te heffen of zich te rich- ten op prijzen die alleen gemotiveerd waren bij voortduren van de hoogconjunctuur. Het fert dat deze zich nog langer handhaafde dan men verwachtte, deed niet af aan de vrij groote zekerheid van komende daling. En de ze heeft in 1921 haar intrede pedaan. Enke' le bedrijven, waarvan de producten. zich in eterke handen bevindea m&akten nog' mlelijka uitkomsten, meerderen werkten zonder winst en sommigen met gedudit verlies. Daar de winsten en de verliezen niet altijd op dezelf- de plaats terecht kwamen, kan hier moeilijk in het algemeen lets gezegd worden. Toch is in groote lijnen wel te zien dat de. afwij- king van de bescheidene verhoudingen tot 1914 o ver het geheel gen omen noodlottig voor den landbouw mogen heeten. Nu zou men geneigd zijn tot de meening dat deze komende crisis even goed te boven zou zijn te komen als de vorige in de peri- ode 18851896. Voor wie de feiten van toen en nu met aand'acht beziet, schijnt dit zoo niet. In die tijden stond een goed deel van de nieuwe wereld, desgewenscht, ter beschik- kiing van energieke emigranten en was daar in den landbouw toekomst te maken. Bij de thans ook daar heerschende ont- wrichting ziet men deze concurreerende kracbten liever niet. Deze veiligheidsklep staat alzoo niet of minder ter beschikldng. Bovendien dreigt ons van daar meer d'an ooit concurrentie met onze eigen landbouw- prcducten. Toen ter tijd is hier onder niet al te bezwarende omstandigheden, zij het ook met groote inspanning weer welvaart opge- bouwd kunnen worden, die gebaseerd was op stijigende binnen- en buitenilandsche koop- kracht. Waar bij deze ontreddering de koop- kracht vandaan moet komen is moeielijk te zien., tenzij men de tijdelijk en kunstmatig in stand gehouden koopkracht als zoodanig wil len aanmenken. Dit kaartenhuis is alleen staande te hou- d'en. zoolang landbouw en andere takken van volksbestaan hiertoe den noodigen steun ge- ven. Valt hierop niet te rekenen dan volgt de inzinking, de ruine. Wat daaruit opstaat zal de tijd moeten leeren. Stompetoren, 31 Dec. 1921. D. d. B. Dz. Wanneer wij ook ditmaal weer voor die le xers, die werkelijk in ons tooneelleven belang 1921, de revue laten passeeren, willen wij er eerst de aandacht op vestigen dat dit zal om- vatten het tweede gedeelte van het seizoen dat in April eindigde, wat zomerwerk, en de eerste helft van het nieuwe, in September be gonnen sdzoen. Het eerste en tweede iets be- knopter, het laatste, het belangrijkste, iets uit- gebreider. Het Ned. Tooneel, dir. Dr. W. Royaards, opende weer het jaar met Vondels „Gijs- brecht", waarin Royaards zelf de titelrol ver- vulde. Volgden verdere voorstellingen van Maria Bocdschap, het fijne stuk van Claudel. Tal van reprises van oudere stukken kregen wij toen daarna. Zooals M.elle de la Seigliere, Professor Bernhardi (thans met Louis Saal- bom in de titelrol inplaats van Schwab), Mevr. Warrens bedrijf (met Julia Cuypers, Janny v. Oogen, Gimberg en van Gasteren), Oud-Heidelberg en't blijspel Paarlen. Meer dan een eenvoudige reprise was de wederop- voering van: Een Roes, dat wondere stuk van Strindberg. Royaards speelde eerst de hoofdrol, doch werd spoedig vervangen door Henri Eerens, die bijzonder voldeed. Magda Jarssens was even voortreffelijk als vroeger. „De bruiloft van Figaro" van Beaumar- chais, opgevoerd onder de titel: „Een dag vol dwaasheid" was nog een bijzonder succes. Het nieuwe seizoen begon Dr. Willem Royaards weer met eenige reprises, als de Violiers, Prulletje, Peggy m'n kind enz. Als eerste nieuwe stuk ging Allah-Karim, een spel uit de boeken der 1001 nacht, dat alleen wat deed door aankleeding en ensceneering. Gelegenheid tot spel gaf het weinig. Volgden oprieuw reprises: Een dag vol dwaasheid, de vijf Frankforters, e. a. Maar daarna kwam de eerste grootsche daad van Dr. Royaards in dit seizoen: de schitterende opvoering van Strindberg's Droomspel, met zijn bijna onoplosbare regie- prcblemen en lichteffecten. Geassisteerd door Svtnd Gade, heeft Royaards met Droomspel een triomf behaald. Mevr. Royaards had veel succes als Indra's dochter en Saalbom als de officier. Emma Morel keerde weer bij het Ned. Too- nee! terug en haar oude successtuk „Hof- gunst" werd natuurlijk voor den dag ge- haald. En't publiek appredeerde dit zoetelij- ke Duitsche blijspelletje weer. Kort na Hoi- gun at kreeg Emma Morel de koofdrol in een

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 7