DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 3 Honderd yier en twintigste Jaargang 1922 Dlt nammer Destaat nit 2 bladen Abonneniontsprija bij voornltbotalins per 3 maandon f 2.—, fr. por post f 2.50. Itovvijsn. 6 ct. Advertentiopr. 25 ct. p. rcRol, ^motore letters naar plaatsniimte. Itrieven franco N.V. Hook- en Mamtolsdr. v.h. Hernia. (!oater Z«>on, Voordain CO, Tel. Adminiatr. No. 3. Redactie No. 33. WOENSD AG Oireeieur: G. II. QUAIL. lloitMredactcur TJ. N. ADLMA. JANTT A RT Buitenland DE CONFERENTIE TE CANNES. In een interview met een vertegenwoordi- ger van de Daily Mail" verklaarde Briand even voor zijn vertrek naar Cannes, dat de sleutel van den geheelen toestand van Euro- pa te zoeken is in de veiligheid van Frank- rijk. Briand is van meening, dat het Fransch- Britsche verdrag van bondgenootschap, dat Frankrijk aangeboden en verlangd, doch niet gekregen heeft, het beste bewijs is van het feit, dat het Fransche vlootprogramma nooit tegen En ge land gericht zou kunnen zijn. Lord Curzon is gistermorgen van Londen naar Cannes vertrokken. Behalve Lloyd Geor ge en Worthington Evans zijn van de Brit- sche kabinetsleden reeds Churchill en^ Home te Cannes aanwezig. Naar uit Parijs bericht wordt, zal Rathe- nau zich naar Cannes begeven ter niet-offi- cieele bijwoning der conference. Officieel is de Duitsche regeering bij de onderhandelin- gen niet vertegenwoordigd. De Belgische minister Theunis zal heden uit Brussel vertrekken. Theunis en hebben gister met koning Albert een houd gehad over de a.s. conferentie. De Japansche delegatie wordt morgen te Cannes verwacht. DE CONFERENTIE TE PARIJS. De „Daily Telegraph" meldt: Bevredi- gende berichten zijn in Londen ontvangen omtrent de vorderingen in de afgeloopen week te Parijs gemaakt bij de discussies be- treffende het herstel van den intemationalen handel, gevoerd tusschen vertegenwoordigers van Groot-Britannie, Frankrijk, Italie en Bdgie Een belangwekkend feit is, dat op de slotzitting der conferentie op Zaterdag ook vertegenwoordigers van Japan aanwezig waren. De eenstemmigheid, waarmede het plan voor de instelling van een intemationaal con sortium werd aangenomen, geeft reden tot gegronde hoop op en gunstige ontwikkeling van de kwestie bij de bespreking in den Op- persten Raad, wanneer deze het verslag van de conferentie te Parijs zal behandelen. DE IERSCHE KWESTIE. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat het debat over de ratificatie van het verdrag tot het eind der week zal duren. Volgens de bla den moeten nog vijftig leden van de Dail Eireann het woord voeren. Het kabinet van de Dail Eireann heeft in het geheel honderd resoluties ontvangen, die alle op twee na voor de regeling zijn. Het Dail Eireann hervatte gisteren zijne debatten over de Engelsch-Iersche overeen- komst, welke opnieuw gesteund en waartegen opnieuw geopponeerd werd door aanhangeris resp. van Griffith en de Valera. Een krach- tige rede ten gunste van het verdrag werd gehouden door mr. Walsh van het graafschap Cork, een der steunpilaren van Sinn Fein. Blythe, de minister van handel en nijver- heid, drong eveneens sterk aan op de aanne- ming van het verdrag. DE OPSTAND IN KARELIe De opstandelingen in Karelie hebben' eeni nieuwe overwinning behaald en een bolsje- wistisch regiment geheel vernietigd. Volgens een bericht uit Helsingfors zijn de manoeuvres van het sovjet-leger op de Fin- sche grens gestaakt en is het daar verzamelde leger naar Karelie gezonden. Dat zal een opluchting zijn voor de Fin- nen, die in de aanwezigheid der Russen zoo dicht bij hunne grenzen een1 bedreiging za- gen Met weet, dat het tusschen Rusland en Finland niet meer koek en ei was en de Rus- sische vertegenwoordiger reeds uit Finland was teruggeroepen. De Deutsche Tageszeitung" vemeemt uit Petersburg, dat de mobilisatie is bevolen van alle communisten van 2022 jaar. Zij zullen naar Karelie worden gezonden. Van bolsjewistische zijde wordt een groot off nsief tegen Porajevi voorbereid. DE VEKHOUDING TUSSCHEN OOSTENRIJK EN HONGARIJE. i Van Hongaarsche zijde komt het bericht, dat de Hongaarsche .minister-president, graaf Bethlai, waarschijnlijk te Weenen met den rijkskanselier Schober een samenkomst zal hebben. Door Hongarije wordt het Burgen- landsche conflict als opgelost beschouwd, het wenscht een nauwe economische samen- werking met Oostenrijk. In officiede kringen in Oostenrijk zegt men, dat bedoelde overeenkomst slechts ten doel heeft, om technische bijzonderheden, die het gevo'lg zijn van de Burgenlandsche kwes tie, te behandelen, en dat door Oostenrijk voorloopig niet aan een overeenkomst met een verdere strekking gedacht wordt. Oostenrijk zou echter niet „neen" zeggen, als Hongarije het initiatief zou nemen. Wanneer het tot een dergelijke toenadering zou komen, zou dit aan de vorming van een Midden-Europeesch economisch blok zeer ten goede komen. HET 9DE SOVJET-OONGRES. Het negende ad-Russische Sovjet-congres heeft naar de „Iswestia" meldt, met algemee- ne stemmen de grondslagen der nieuwe poli tick als juist etkend en besloten, de ontwik keling er van in de aangegeven wijze te be- vorderen. Tevens heeft het congres een aan- tal maatregelen getroffen voor de aanpas- sing van het sovjet-apparaat aan de nieuwe instellingen, die met deze politick verbonden zijn. Onder deze maatregelen bevindt zich ook die betreffende den overgang naar een vast juridisch systeem en een regeling der sovjets om den nieuwen economischen opbouw een vaste basis te geven en om aan de vijan- den de oorzaken tot vijandelijke agitatie te ontnemen. Het congres heeft den organischen samen- hang tusschen het herstel der indusirie eener- zijds en de ontwikkeling van den landbouw anderzijds tot stand gebracht en de nieuwe economische politick als middel ter bevorde- ring van de betrekkingen tusschen proletari- aat en boeren op een breede basis voor het sociale herstel op juiste waarde geschat. Volgens een telegram uit Moskou is Lenin herkozen tot voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen van Sovjet-Rusland. HET INCIDENT TE SEBENIGO. De bladen vememen uit Belgrado, dat men daar in regeeringskringen verklaart, dat de kwestie betreffende het incident te Sebeni- oo, wanneer er niefs onvoorziens gebeurt, weldra langs diplomatieken weg zal worden geregdld. HET SPOORWEGCONFLICT IN DUITSGHLAND. Gister zijn alle spoorwegarbeiders aan het werk gegaan. Het spoorwegverkeer is weer nonnaal. OVERSTROOMING IN BOHEMEN. Volgens een bericht uit Praag is in de na- bijhedd van Lemberg (Bohemen) een dam in de rivier de Poize doorgebroken, nabij het plaatsje Deutsch-Gabel. Hierdoor steeg het water in de rivier zoodanig, dat deze buiten de oevers trad en de geheele streek onder water zette. EEN KONING VAN ALB AND. De te Belgrado verschijnende officieuze „Vrene" vemeemt, dat de openbare meening in Albanie zich bezig houdt met de keuze van een koning. Er wordt een krachtige pro paganda gevoerd ten gunste van prins Cyril, den zoon van ex-koning Ferdinand van Bul- garije. Zou prins von Wied, de vorige Mbret, geen kans meer makcn? EEN BRITSCH GESCHENK. Op 2 dezer is uit Liverpool een stoomschip naar Constanza vertrokken met 90 runderen en 500 hoenders aan boord, die door de Britsche commissie tot ondersteuning van landbouw en veeteelt der geallieerden wor den geschonken aan de Roemeensche boeren. EEN GOED VOORBEELD. Twee zakenlieden te Grimsby, die een ge- schil hadden over een bedrag van 620 pond, dat reeds lang hangende was, zijn tot een op- lossing gekomen, die de „Daily Chronicle" ook anderen aanraadt. Geen van hen wilde toegeven; evenmin wilden zij een proces be- ginnen. Toen besloten zij, om met handha- ving van ieders standpunt het bedrag als anonyme gilt te schenken aan het ziekenhuis te Grimsby. RUIM EEN ETMAAL GEVLOGEN. De Amerikaansche vliegers Edward Stin- son en Lloyd Bertaud hebben het record voor de langste non-stop-vlucht met 2 uur 28 sec. verbeterd en gebracht op 26 uur 19 min. 25 sec., in welken tijd 4160 KM. werd afgek Rechtuit vliegend hadden zij dus den Oceaan kunnen oversteken. De temperatuur was voor het meerendeel onder nul en' er werd gevlo gen in een sneeuwstorm, die en snelheid had van 64 K M. per uur. Toen zij ten slotte te Mineola landden, verklaarden zij, dat zij nog 7 uur langer zouden hebben kunnei vlie- gen in een sneeuwstorm, die een snelheid had sprongen. Stinson had drte bevroren vingers aan de eene hand en twee aan de andere, die hij opdeed bij een poging om het lek te stop- pen, waarbij hij natuurlijk zijn „onhandige" zware handschoenen moest uittrekken. Stijf van de kou, bijna verblind door de sneeuw, hun gezichten onherkenbaar door de rondgespatte olie, werden de vliegers uir: l hun toestel geholpen. EE!N RAAIDSEL. In het Amtderton Hotel te Londfen logeert op het oogenblik een' meisje, dat versdhillen Jen' Amerikaanschen professoren reeds vee loofidbnekens heeft gekosit. Zeven: sterke man' r eni zajim niet in staat haar ook maar een een- -meter vain den gmnd' te tillen, als zij het miiet will Wanneer zij' zidh er niet tegen' ver- zet, kan diat gemakkelijk gebeuren, doch wan neer zij1 de in haar miacht liggende ,,geheime krachit" aamwendt, kunnen, zooals gezegdi, zelfs zevent sterke mannien h'aar nog geen centimeter verplaatsen. VEIL IOHEiIDS MA ATROG E LEN BIJ DE AMERBKAAINSQHE POST9PAAR- BAN1K. Van iedereen, die een rekening opent bij de Aimerikaansdhe postspaarbank, zal1 een viugerafdlruik worden genomen, vemeemt d'e „Chioaigo Tribune". Deze vingerafd'nikken zullen geplaatst worden op een kaart, die verschiMende bijzonderheden bevat betreffen' de dm iniegger. Dit nieuwe systeem, om per- i sonien, die wenschen te sparen, te verzekeren I tegm1 mogelijlk verlies, is het begin van een reeks verbeteringen, die bij de Amerikaan sche postspaarbank zullen worden aange- bradh't. DE ZAAK-DUIM. In aansluiting aan het bericht, dat het strsfproces-Duim werd gestaakt, meldt men nog, dat de schuldeischers na lange onderhan- dehngen tot overeenstemming zijn gekomen, nadat de vader van Duim drie honderd mil>- lioen kronen heeft betaald. BEDROGEN ERFGENAMEN. Circa twintig jaar geledm vertrok uit Dok- cum iemand op plm. 50-jarigen leeftijd naar Amerika, om daar lotsverbetering te verkrij- ijen. Zijn familie veraarn weinig meer van nem, en wist dus ook niet, diat door vlijt en laarzaamheid het hem was gelukt, een aar- lige penning over te houden. Tom hij1, door een sleepende ziekte aangetast, zijn einde voelde naderen, dadit hij aan zijn familie en hij bedacht em list om te voorkomm dat het geld in handen zou komen van de familiele- dm, die zich nooit om hem hadden bekom- merd. Hij schreef aldus vertelt het ?,N. F. A. hun alien era brief, waarin hij hun ver- zocht. wat geld te willra zenden, daar hij zoo aringend iets noodig had, om hem voor de koude te beschermen. Nu zou hij wachten en dan oordeelen. Hij ontving als antwoord slechts ten brief, van em docbter van zijn overledm broeder, die stuurde hem 125. Zij scbreef, dat zij onderwijzeres was en dat geld nu niet noodig had, hopmde dat oom zidi hiertoe weer wat kon versterkm. Eenige weken later ontving zij1 van em notaris bericht, dat haar oom in Amerika was gestorvm. Zij was de eenigste van de familie die door em geldzending, hetwel'k hij1 niet noodig had, getoond had, voor haar oom iets te gevoelm en daarom had hij haar erfgma- me gemaakt van zestim duizmd gulden. Nu spijt het de overige familie, dat ook zij oom niet iets gestuurd hadden. KDRTTE BERIGHTENS. De koning m de koningin van Spanje gaan volgens de bladm naar Melilla voor het Driekoningenfeest. De nieuwe Zweedsche hulp-expeditie voor Rusland zal Stockholm omstreeks de helft van deze maand verlaten. Uit Lissabon wordt gemeld, dat Cuna Leal den president der republiek het ontslag van hetinimteseeeihr van het ministerie heeft aangeboden. Naar de „Chicago Tribune" meldt is de kerk van Zion en den H. Timotheus in de West 7th street 31 December j.l door brand vemield. De schade wordt op ruim een kwart millioen dollars geschat. Mm vermoedt, dat de brand door kortsluiting is veroorzaakt. De opper-burgemeester van Dresden ontving 100.000 mark als gift der Peruaan- sche kinderen voor de gebrek lijdende kinde- ren van Duitschland. Naar uit Konstantionpel bericht wordt, heeft de Krim zich onafhankelijk verklaard, nadat de voorwaarden der Tartaarsche natio- nale vergadering door de regeering te Mos kou zijn aangenomen uitzondering van die der beredm wapens waaronder ook die reserve-ondmofficierea, die ingevolge antikel' 2 punit b der Pensiomwet alsnog reserveplichtig zijn. Het verblijf onder de wtapemen kan wor- dlea vennindierd, imdten de algememe geoe- fmdheid volldomdie wordit geamt. •Met tijdstip van opkomst moet zooveel mo- gelijk wondSen bepaald in overeenstemming mett dte veraoeken diemaamgaandte van be- langhebbenldm', doch de oefenbelangem moo- itm' ten) slotte dea doorsliag geveni. De opkomst "van de reserve-oniderofficie- rem van net wapen der infanterie wordt nood- zakelijk geacht in verband' met de vele wij- zigingm en aanvuillingen, welke in den laat- Stmi tijd in' de voorschriften zdjn aangebrachr, zoomede in) verband met de invoering van de lichte mitrailleurs bij dat wapm. De hierbe- doelde ondenoifficieren zijn met de behande- ling van dat wapen niet bekend. Gemengd Nieuws. Binnenland. WiET OP DE INKOM STE NB E L A STING Bij de Tweede Kamer is em wetsontwerp ingediend tot wijziging van artikel 14 van de wet op de inkomstenbelasting 1914. De minister van financien stelt voor, het tegen- woordig tweede lid van gtnoemd artikel te doen vervallen. WERING VAN BESMlETTEL IJK'E ZIEKTEN. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvul- ling van art. 2 der wet van 28 Maart 1877 ter bezwering van het gevaar voor insleeping van besmettelijke ziekten. In genoemd artikel worden echter alleen genoemd cholera, pest en gele koorts. In verband met het permanmte gevaar voor insleeping van pokken en vlektyphus komt't juist voor, deze ziekten in art. 2 der wet opte nemen ONTWERP-WET TEGEN ROOKEN DOOR KINDEREN. ,.De Gong" geeft em' afschrift van het „Anti-rook-ontwerp", dat d.d. 25 November door de „Tuchtunie" aan dm minister van Justitie werd gezonden. Het ontwerp vraagt om het „dubbele" verbod tot het 16e jaar, dus verbod van verkoop aan kinderen m van in het openbaar rookm door de kinderen en het recht tot inbeslagneming van rookmate- riaal door marechaussee, Rijks- en gemeente- politie, die het ontwerp belast wil zim met de opsporing van overtredingen. Van deze bevoegdheid verwacht de toelichting nog meer succes dan van een strafbepaling tegm het rooken. DE SPRINGFONTE IN. De minister van landbouw, nijverheid m handel heeft gistermorgm- em bezoek ge bracht aan het nieuwe stoomschip der N. V. Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Stoom- vaart-maatschappij, de Springfontein, dat hedmavond van Rotterdam naar Zuid-Afri- ka vertrekt. OPKOMST ONDER D'E WAPENEN VAN) iREISIElRVIE-PERSONEEL. iDe mitnistier van oorlog heeft, naar „De Avp." meldt, ter kmmis gebracht, dat in 1922 voor ten hoogste dirie weikra onder de wapmen zullten warden geroepm zoodi a de noodige geldten dlaarvoor zijn gevoteerd alDe reserve-officieren, die hoog in de rang- Wjst voor bevorderimg staan1 m beoordeeid moeten wOrdm omtrent hun geschikttheid. benevms die reserveofficierm, die nog niet voldoende geoefmd in hun rang zijn geoor- deeld. Voorts alle reserve-officieren, met DE MOORD IN DEN TREIN. Wij hebben, zegt de Telgn nadere inlich- tingpn ingewonnm omtrent dm geheimzkmi- gen reiziger, die Oudejaarsavond op het per ron van het Hollandsche Spoor-station te Den Haag tolootshoofd uit den Amsterdam- schen trein sprong. Deze belangrijke mede- deeling is afkomstig van een reiziger, die op het perron stond te wachten op dezen trein. Nog voordat de trein siilstond en iemand ge- legenheid had gehad zich fe verwijderea, zag hij de deur van een coupe open gaan en em heer, van wien hij slechts een vaag signale- ment kan opgeven, blootshoofds uit dm wa- gen springm, de deur hard achter zich dicht slaand Verder lette hij niet op den man, om- dat hij zicbzelf em plaats moest zoeken. De verklaring van den conducteur, dat de ver- moedelijte moordenaar een donkeren gleuf- hoed droeg, behoeft hiermede niet in strij.d te zijn. Het is mogelijk. dat deze zijn hoed onder- weg verloren heeit, oi uit het raam gegooid of ook, dat hij bij aaukomst te Den Haag zijn hoed in de hand hield, misschien niet de be- doeling om de politic op een dwaalspoor te brengen. Tot heden toe is mm er nog met achter kunnen komm of het slachtoffer veel geld bij zich had. Zijn portefeuille is in ieder geval geroofd, want bij em huiszoeking is op zijn kamer geen portefeuille gevonden. Zijn vader verooderstelde, dat hij, em paar honderd gulden op ziak gehad zail hebben, daar hij midden December nog met zijn kan- toor had afgerekend. Tot een juiste bereke- ning kan men echter niet komm, daar de ver- moorde eerst Maandag van een reis naar Duitschland was teruggekomen en sindsdien nog tot' Zaterdag in Amsterdam heeft verblijf gehouden. Bij een onderzoek aan het Ceneraal-Station te Amsterdam heeft men de juffrouw van het kaartenloket en de controleurs bij de controle het signalement van mr. Wijsman opgegevm, om na te gaan of zij zich nog een of andere bijzonderheid konden herinneren. Mm wist flauwtjes dat een heel volgens dit signale ment aan het loket was geweest en de con trole had gepasseerd, docn verder herinnerde men zich niets van belang. De coupe, waarin de moood gepleegd werd, was em zooge- naamde halve coup^ met drie zitplaatsen, be- vond zich in den achtersten wagen en was met voorzien van een doorgang of een W. C De dader heeft zich dus niet verborgen kun nen houden of langs een andere coup6 den trein verlaten, of binnenkomen. De mogelijk- heid, dat de moordenaar, terwijl de trein in beweging was, kmga de treeplank zich naar de bewuste coupe had begeven, werd door de politie-autoriteiten eveneeris niet groot ge acht, aangezien de vermoorde zich- dan wel beter zou hebben verweerd- of aan de nood- rem hebben getrokken. Naar de Rott. Crt. vemeemt, heeft de dame, die volgens de verklaring van em conduc teur, in den avond van 31 December j 1. in hetzelfde compartimmt le klasse plaats ge nomen, waarin ook de later vermoorde mr. Wijsman zich een plaats had gekozen, en welke dame te Haarlem den trein had verla ten, zich bij dm commissaris van politie der lie afdeeling te 's-Gravenhage aangemeld tot het geven van inlichtingen en dezen politie- ambtenaar een zeer volledig signalement ver- strekt van dm derden persoon, die kort v66r het vertrek van den trein het compartimmt was binnengetreden en in wien mm den moordenaar vermoedt. Bedoelde 25-jarige juffrouw woont te Am sterdam en zij beschrijft dien derden mede-rei- ziger als iemand van groote en forsche gestal- te met donkerblond, vol haar, dat naar ach- tcren gekamd was; hij had een dik, blozend gelaat. Hij droeg een grijze gabardine regm- jas, half dichtgeknoopt en had em rond. oruin slap hoedje op, waarin zich em ronde deuk bevond. De dame noemde het em artis- tenhoedje. Na het vertrek van dm trein is deze per soon gaan zitten slapen. Hij had geen bagage in zijn bezit. Van gem der beide reizigers nam hij eenigerlei notitie En verder is er in ha?r biizijn niets opvallends gebeurd. Mr. Wijsman was in het hoekje, waar hij had plaats genomen, gaan zitten iezen. Toen de trein in Haarlem stopte, verliet zij. langs de beide heeren gaande, die niets zeiden, het compartiment. Eerst Dinsdag- morgen vernam zij, dat een harer medereizi- gers vermoord was. Intusschen volgt de recherche em ander spoor en laat hare eerste vermoedms van em roofmoord langzamerhand varm. Er wordt meer gedacht aan eene wraakneming van em der betrekkingen van dm vermoorde. Dinsdagmorgen heeft in verband hiermede de recherche eene huiszoeking gedaan te Am sterdam bij em van de personen, waarmede de heer Wijsman nauwe betrekkingen onder- hield. Het rooven der portefeuille zou ook minder om de geldswaardige papieren, die zich vermoedelijk daarin bevonden, te doen zijn geweest, dan wel om andere bescheiden daarin te vinden Voor de recherche staat het vast, dat de bewuste reiziger dm moord moet hebben bedreven, aangezien hij zich, indien hij dit niet gedaan had, ongetwijfeld reeds bij de politic zou hebben aangemeld en inlich tingen verstrekt. De heer Wijsman had em zeer gesloten karakter en sprak nooit met anderen over zijne particuliere aangelegenhedendaarom zijn er zeer weinig personen, die bijzonder heden aangaande den vermoorde kunnen me dedeelen. Verscheidene personen hebben zich te Am sterdam en dm Haag bij de politie aange meld^ doch de tot dusver verstrekte inldch- tingen hebbm nog niet tot eenig resultant kunnen leiden. EEN WOESTETING. Em bewoner van de Schie te Rotendam grep, woedmd op em paar jongens, die voortdurmd tegm zijn- deur trapten, naar em revolver m dreigde dlaarmee op de jon gens tie schieten. Zijn broer, die dJiit zag, greep niaar de hand, waarin zich de revol ver bevond met het gevol'g dat het wapen ait- ging m de broer, em fotograaf uit Rotter dam, in dm buik werd getroffen. Met can emstige wondi wendl hij naar het ziekenhuis vervoend. GALA-SOIR6E TEN HOVE. Voor het eerst sedert 1914 heeft gister- avond teni Koninklijken Paleize in dm Haag weder eeni groote gala-soirCe plaats gehad. Behalve door de Koningin-Moeder werd deze soiree ook bijgewoond door prinses Ali ce, dochter van' de Hertogin van Albany, en graaf Athlone. Tot de ongeveer 800 igienoodigde dames en' heeren behoorden de dignitarissen van de bofhoudingen van Koningin en Koningin- Moeder, het geheele corps diplomatique, niet alleen de gezanten, docn ook de verdere le den der legaties, de ministers^ hoofden der departemmten van algemeen bestuur, de mi nisters van staat, het kabinet der Koningin, de Raad van State, de in den Haag wonende leden van Eerste en Tweede Kamer, de com missaris der Koningin in Zuid-Holland, de. leden vanGed. Staten, v.z.v. in den Haag woonachtig, het college van B. en W. en de leden van den gemeenteraad van 's-Graven hage, de leden' van de hoogere en lagere recntscolleges te 's-Gravenhage, de secreta- rissen-gmeraal der departementen van al gemeen bestuur, de hoofdambtenaren dier departemmtm tot en met den rang van re fer endaris, de te 's-Gravenhage aanwezige opper- en vlagofficieren van leger en vloot, een gedeelte van de officieren van land- en zeemacht te 's-Gravenhage, zoodanig, dat alle wapenen en dienstvakken door deze ca- tegorie van genoodigden vertegenwoordigd waren1, de hoofdeommisaris van politie, de heer van't Sant en ten slotte em' aantal par ticuliere personen. Koningin, Koningin-Moeder en Prins hid den tweemaal cercle, ditmaal in de groote balzaal, ter aanvaarding o.a. van de geluk- wenschen met de jaarswisseling. De eerste cercle gold voor de leden van het corps di plomatique en' de tweede voor de Nederland sche autoriteiten, met uitzondering van hen, die reeds op de nieuwsjaarsreceptie Maan- dagmiddag ten Koninkliike Paleize gehou- *.en, hun gelukwenschen hadden aangeboden. Verder werden in den loop van den avond verscbillende der genoodigden voorgesteld aan Prinses Alice en aan graaf Athlone. De Koninklijke Militaire Kapel, onder lei- ding van den directeur, reserve le-hritenant Boer, voerde verschillmde nummers uit De buffetteni prijkten in een versiering van rose anjdieren en witte seringen. NIEUWE BANKBLLJETTEN VAN 10. De directie van De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij een bankbiljet Van 10 in omloop zal brmgm', hetwelk op de vol- gende punten afwijH van het thans in circu- latie zijnde biljet, waarvan de uitgifte is be kend gemaakt in de Staatscourant van 27 September 1904, no. 226. Aan de voorzijde is de tekst, in het midden van het biljet, fijner van letter, terwijl de druk donkerder van kleur is. Het woord „Serie" met de serieletters en de nummers, benevens het woord „Amsterdam" met dag- teekening, zijn uit dezen tekst vervallen en thans aan de achterzijde van het biljet aan- gebracht. De lijnen, welke den grijsbruinen ondergrond vormen, zijn verder uiteenge- bracht, waardoor de voorstelling in het mid- denvak, vertoonende twee dolfijnen, rustende tegen een schelp, en' de staarten kronkelende om een drietand, meer tot uitdrukking komt. Aan de achterzijde zijn alle vier cirkelvor- mige openingen in de hoeken van den brui- nen rand, welke de woorden „tien gulden" omliist, voorzien van de waarde-aanduiding ,,10'Serieletters en nummers zijn aan de achterzijde dTiemaal afgedrukt, en wel in het bovenvak van den rand en in een kleinere let- tersoort in de beide staande kanten, terwijl

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1