OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 4 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922 DONDERDAG 5 JANUARI Bit nammer Destaat ntt 2 bladen Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs btj v©oruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Alzonderlijke en bewijsntimmers 5 cents. Dlreoteur0. H. KRAir Telefoonnummer 3. Telefoonnr. Radantift 82. Pr$s der gewone Advertentitn. Per regel 0.25, bfj groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsrnlmte. Brieves franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrnkkerf v/h. HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. Hoofdredacteur13. N. ADF.TWft. Buitenland DE BIJEENROEPING VAN EEN WERELDCONFERENTIE. Volgens telegrammen uit Washington hebben de leden van het kabinet zich bezig- gchouden met de bijeenroeping van een eco- nomisch wereldcongres en het stichten van ecu Europeesch consortium. Ofschoonf niet besloten werd tot het deelnemen van de Ver eenigde Staten, wijzen de teekenen er op, dat Amerika bij de bemoeiingen om den wereld- handek weder aan den gang te brengen, zich niet afzijdig zal houden. Op het Witte Huis wordt verklaard, dat Harding het voile vertrouwen heeft in de bij eenroeping van een wereldcongres tot behoud van den vrede onder de volken. DE CONFERENTIE IN CANNES. De belangstelling voor de conferentie van Cannes heeft in de Parijsche bladen alle an- dere kwestics teruggedrongen. Over het alge- meen is men van meening, dat de eerstkomen- de dagen zeer moeilijk zullen zijn. Alleen de Petit Parisien" is optimistisch gestemd en ook het „Petit Journal", zij het dan niet in dezelfde mate. Over het algemeen wordt verklaard, dat het verloop der besprekingen afhangt van de concessie van Engeland De regeeringsbla- den zijn hoopvol gestemd, en laten doorsche- meren, dat op een bondgenootschap met En geland aangestuurd moet worden. De Duitsche persstemmen over de Duit- sche vooruitzichten zijn niet zeer hoopvol, daar, naar de „Deutsche Allgemeine Zeitung" opmerkt., steeds duidelijker uitkomt, dat Frankrijk zich zal verzetten tegen een zuiver economische behandeling der plannen voor heratel vami Europa. Bremd saiijmit vast be sloten alle troeven uit te spelen en zal wijzen op militaire waarborgen tegen Duitschland en het Russische leger. Reeds wordt uit Pa rijs gemeld, dat de Oppersie Raad geen defi- nitieve beslissing kan nemen, doch slechts de Commissie van Herstel. Belgie zal Frankrijk steunen, evenals Italie, en Engeland zal met zijn bondgenooten rekening moeten houden. Ook andere Berlijnsche bladen, zooals de „Berliner Bursenzeitung" en- de „Deutsche Tageszeitung" spreken of dezelfde wijze. De „Times" verneemt uit Washington, dat groote beteekenis moet worden gethecht aan het feit, dat president Harding en zijn kabi net Dinsdag meer dan twee uren hebben ge- wijd aan een bespreking van den economi- schen toestand van Europa. Weliswaar werd er dienaangaande nog geen besluit genomen, doch deze bespreking door de Amerikaan- sche regeering is niettemin een zaak van be long- De Amerikaansche regeering staat nog steeds voor de vraag, of 'haar medewerking aan de pogingen tot het economisch herstel van Europa wel gewenscht is, en, zoo ja, op welke voorwaarden en in wel'ke mate. Amerika zal bij de besprekingen te Can nes zijn vertegenwoordigd en van de rappor- ten, die zijn verfcegenwoordigers naar Was hington zullen zenden, zal Amerika's dedne- ming in het herstel van Europa afhangen. Het Amerikadnsche standpunt is echter nog steeds, dat Europa eerst moet trachten, zich zelfs te helpen bij het herstel. Vervolgens wordt in het Amerikaansche standpunt aanr gedrongen op de vermindering van de Euro- peesche legers tot op vredessterkte. Amerika zal er dan van overtuigd worden, dat Euro pa zelf de hand aan het werk slaat voor het economisch herstel en Europa zal dan des te vaster kunnen rekenen op den steun van Ame rika. i 'De Italiaansche vertegenwoordigers te Cannes zullen waarschijnlijk voorstellen in Italie een conferentie over de Russische kwes- tie te houden. Lord Curzon, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, en de Italiaansche de legate ter conferentie van den Oppersten Raad, zijn te Cannes aangekomen. De Grieksche minister-president Goenaris is in gezelschap van Baltazis naar Cannes vertrokken. De Parijsche correspondent van het „Berl. Tageblatt" beweert, dat dr. Rathenau niet gelijk eerst gemeld is naar Cannes is afgereisdi. Waarschijnlijk zal1 hi] eenige dagen in Parijs blijven. De Parijsche cor respondent van het Hbl. seint echter, dat vol gens dg Matin" dr. Rathenau naar Menton zal gaan, DE OONIFERENmiE TE' WASHINGTON. Uiit Washington' wordit aan de Matin" uit Emgelsche hroni geseind, dialt de marine- commissie besloten hedfit dte oorlogsschepen, welke bestemdi zijn omi te verdiwijinen, te ver- andbreni in koopvaardlijschcpen en1 die ver- andlering zoodanig itie dioen geschiederu, dat mem in oodogstijld zich niet van die schepcn zal kunnem bcdlionen. DE O NT WAP ENINGSCONFE RENT IE Frankrijk heeft in beginsel de Amerikaan sche voorstellen tot het verbieden van het ge- bruik van duikbooten tegen koopvaardijsche- pen aanvaard, doch de Fransche gedelegeer- d«n bohMden rich da dafinitieva gaadSceu- ring voor, hangende de beraadslaging1 over de juiste redactie der bepaling. •Britannie aanvaardde de voorstellen reeds, en alhoewel noch de Italiaeen noch de Ja- panners definitieve instructies van hun re- geeringen hebben gekregen, zijn er aanwij- zingen dat zoowel Italie als Japan geen ern- stig bezwaar in den weg zal leggen indien de voorstellen Frankrijk's goedkeuring krijgen. De Fransche gedelegeerden kondigden ven der de aanvaarding aan van de aanvullende verklaring van Root, n.l. dat de duikboot- oommandant, die deze wet schendt, als zee- roover kan worden gestraft. AMERIKA EN FRANKRIJK. Sinds Frankrijk op de ontwapeningsconfe- rentie een minder meegaande houding heeft aangenomen, waardoor de plannen van Ame rika ten zeerste worden gedwarsboomd en mis schien gedeeltelijk zullen mislukken, is de stemming in de Vereenigde Staten ten op- ziehte van Frankrijk in erge mate verkoeld. De republikein Reavis hetft daarvan blijk gegeven in het Huis van Afgevaardigden door de indiening van een motie, waarin ver klaard wordt, dat, met het oog op het feit, hoe zekere volken, die schuldenaars zijn van de Vereenigde Staten, groote sommen uitge- ven voor vermeerderde vlootbewa pening, het Congres den wensch uit, dat de regeering deze volken meedeelt, dat betaling van hun schulden welkom zou zijn. Reavis gaf toe, dat zijn motie tegen Frankrijk is gericht. Hij schijnt daarmee te willen doen uitkomen, dat een land, dat dborgaat met zijn leger en vloot op sterkte te houden en diis daaraan groote sommen ten koste legt. niet moet rekenen op tegemoetkoming van de zijde zijner schula- eischers, die hunne voorgek:hoten bedragen beter kunnen gebruiken. FRANKRIJK BN RUSLAND. Volgens berichten aan het „Acht Uhr AbendM." zal te Cannes aan het Russische vraagstuk minstens evenveel aandacht wor den geschonken als aan de herstelbetalingen. Vooral wordt hierbij gewezen op de gewij- zigde houding van de Fransche politick te- genover Rusland. Frankrijk, dat tot nog toe tegen de sovjetregeering was gekant en haar bestrijders ondersteunde, is van opinie veran- derd. Sinds 2 December vertoeft een Fransche delegatie te Moskou, tewijl enkele dagen ge- leden een Russische missie te Parijs is aange komen. Het zou hierbij, gaan om de erkenL ning van de sovjet-regeering door Frankrijk. Volgens betrouwbare berichten zou Frank rijk vooral deze twee voorwaarden gesteld hebben le. erkenning der Russische schulden van v66r den oorlog; 2e. erkenning van het vredesverdrag van Versailles. Wat het eerste punt betreft, schijnt Rus land wel te willen toegeven, maar betreffende den tweeden eisch blijken zich nogal moei- lijkheden voor te doen. iNIEIUWE KARLISTEN-PUTSCH IN HONGARIJE? In verband met de officieele persberichten, dat ex-keizerin Zita gisteren van Madeira naar Zwitserland zou vertrekken, om bij, de blinde-dSarmoperaitie van een barer Jdnderen tegenwoordig te zijn, zegt het „Acht Uhr Abendbl.", dat tot nog toe zeer goed op de hoogte van het streven der Hongaarsche le- gitimisten was, dat de ziekte van Zita's zoon meer van diplomatieken aard is Deze opera- tie zou niet anders zijn dan eeni zorgvuldig voorbereide nieuwe Karlisten-Putsch. lEx-keizerin Zita zou n.l. voornemens zijn met haar zoon aartshertog Otto naar Boeda- pest ite gaan, in de nationialc vergadering te verschijnen en daar een, brief voor te lezen van ex-keizer Karel, waarin deze zegt af- stand te doen, van zijn troon, maar aan de Hongaarsche bevolking zijn zoon aanwijst ;-.ls zijn rechtmatigen opvolger. Of deze poging zal gelukken? Gewezen w jrdt op het gestook der legitimisten, en hoe le aanhangers van Habsourg sinds den jongsten Putsch zich meer roeren, daarbij1 ondersteund door de liberale kringen, die de regeering heftig aanvallen over de onttro- ningswet, die volgens hen geen rechtgeldig- heid bezit. Een opmerkelijk feit is ook, dat op 30 De cember den verjaardag van de kroning van keizer Karel groote godsdienstige plechtig- heden plaats vonden, waaraan door zeer ve- len werd deelgenomen. Van andere zijde wordt nog gemeld, dat de Engelsche regeering aan den ex-keizer het eiland Wight als toekomstige verblijlfplaats zou hebben aangeboden. Karel zou het aan- bod hebben aanvaard. Doch de beslissing in deze kwestie ligt bij den1 gezantenraad, die echter reeds binnen enkele dagen zich met deze regeling zou bezig houden, indien dan de plannen van ex-keizerin Zita nog niet zul len gelukt zijn. Het blad „Sanik" te Belgrade schrijift ook over een op handen zijnde putsch van ex- koning Karl, al is dit blad dan ook niet vrij van eenigen snauw naar Italie, waarmede ServiS tegenwoordig op niet te beaten voet staat. 'In Maart of April zou de ex-Ironing weer een poging willen doen om den Hon- gaarschen troon te komen. De familie Bourbon-Parma stelt alle pogingen' in het werk om de bezittingen der Habsburgers in Italie vrij te krijgen en Italie heeft zich, naar het schijnt, laten verteederen en buitendien toegestaan dat Karl en de andere Habsbur gers zich in Italie vestigen. Volgens het Belgradosche blad, zal Italie ook geen bezwaren meer maken, voor het ge- val Karl naar Boedapest terugkeert. Er moet zelfs een geheim verdrag tusschen Hongarije en Italie hierover bestaan. Intusschen zou in het voorjaar Prins Six- tus van Parma als plaatsvervanger van Karl tot koning van Hongarije gekozen wor den. Ook de reis van ex-koningin Zita naar Zwitserland moet met dit plan in verband staan. Al deze berichten komen1 volgens het blad uit goed ingelichte 'Italiaansche bronnen. LOONSVERLAGING IN DENE- MARKEN. Dinsdag is de nieuwe loonovereenkomst tusschen de Deensche scheepseigenarenveree- niging en de stuurlieden-, zeelieden- en sto kers vereenigingen geteekend. E>e nieuwe overeenkomst biedt een loonsverlaging van ongeveer 40 pet. voor de stuurlieden in 1022. Voor de zeelieden worden de kronen verlaagd van 345 tot 200 kronen per maand en van 316 tot 180 kronen per maand. De overeen komst voor de machinisten is nog niet ver- nieuwd. VERBORGEN WAPENEN IN DUITSCHLAND. Naar de „Vorwarts" meldt, is te Kottbusz in het huis van den rijksambtenaar Manteuf- fel een hoeveelheid wapenen gevonden, die blijkbaar voor Putsch-doeleinaen moest die- nen. Niet minder dan 85 complete militaire uitrustingen, met stalen helmen, patroontas- schen enz werden in zijn huis ontdekt. Daar de politic Manteuffel niet onmiddel- lijk na de ontdekking van de wapenen arres- teerde, heeft deze wellicht gelegenheid gehad zijn medeplichtigen te waarschuwen, zoodat de politie later niets meer heeft kunnen ont- dekken. WEER ONLUSTEN TE BELFAST. Het is te Belfast weer lang niet rustig, Dinsdag was het schieten in de straten van de katholieke wijk zoo hevig als nooit tevo- ren Tot gisterochtend waren er 6 dooden en verscheidene dozijnen gewonden. Militaire pantserwagens rijden nu door Yorkstreet en omgeving Het schieten' hield niet op voor middernacht. De politie schoot o. m. op een: groep jon- gemannen, die gepoogd hadden een katholie ke kerk door brand te vernielen. Van het achterbalkon van een in beweging zijnden tramwagen werd een bom geworpen naar een groep manncn, die op een hoek van een der straten stonden, doch er vielen geen slachtoffers Alle samenscholingen van meer dan twee personen zijn in de buurt van Yorkstreet nu verboden. Het politie-uur is weer op 8 uur 's avonds bepaald. BNEEUWSTTO'RIME'N IN ENGELAND. Nla 24 uur heviigeni storm is heden een schijoblaar sttren'ge winter ingetredien met eeni overvilioedl van sneeuw, waaixlloor vele wegieni im( verschillende deelen van het rijk onibegaanbaar zijn geworden-. Te Norfolk ligit 3 voiet sneeuw em te Yorkshire woedien •herlnaalidielijk smeeuwsltormen, evenals in Wa les en; die Mliddienl'andlen.. Te Louden aanko- mende sdiepen meldleni zeer ruw weer in het Kamaal! en die Belgiische Koninkldjlke Paket- boot, die om' 11 uiur van iDover naar Osten- de zou vemtrekken, is niiet uitgevaren' wegens het noodiweer. HOOG WATER TE HAMBURG. In Hamburg is de Elbe, ten gevolge van storm en hoog water, buiten de oevers getre- den. De landingsplaatsen werden op vele plaatsen overstroomd, zoodat de kelderwo- ningen zijn ondergeloopen. De schepen kon- den wegens den stormvloed dagen lang de Elbemonding niet verlaten. Het scheepvaart- verkeer loopt in de war. EEN HOLLANDSCHE BAZAR. Onder de vele bazars, die op het oogenblik voor liefdadige doeleinden, in Londem worden' gehouden, zal de Hollandsche Bazar die op 14 Januari wordt geopend, een voorname plaats innemen. De bazar wordt onderge- bracht in het huis van den beer Hartog, 46 Upper Grosvenorstreet en een- dler bijziondere aantrekkelijkheden zal zijn een film over Holland en Kolonien. De bazar zal worden geopend door den Nederlandschen gezant in Londen, Jhr. de Marees van Swinderen. De stands zullen voornamelijk producten en fa- brikaten; van het platte land bevatten. Hol landsche meisjes, gekleed in nationale klee- derdrachten, zullen thee serveeren en men verwacht, dat deze aantrekkelijkheid veel be langstelling zal ondervitjden. Hollandsche kinderen zullen nu en dan Nederlandsche volksliedjes ten' gehoore brengen. De op- brengst van dem bazar komt ten' goede aan de Hollandsche behoeftigen, ouden van da gen in Londen. VERPLICHTE ARBITRAGE TN ARBELDSGESCHILLEN. Veertien leiders van de groep der coalitie- Labour-parlementsleden hebben een schrijven aan den Engelschen premier gezonden, hem verzoekende maatregelen te nemen tot ver- plichte onderwerping van arbeidsgeschillen aan speriale hoven, aan welker besluiten kracht zou worden bijgezet door strafmaat- regelen, om aldus vertrouwen te geven aan handel en bedrijf en het publiek te bescher- men tegen hen,r die de arbeidersbeweging ge bruiken voor politieke en revolutiooaire doel einden. DE IERSCHE KWESTIE. E)e Dail Eireann beeft nog geen beslis sing genomen en werd Dinsdagavond weer verdaagd. Over de kwestie, of de Dail Eireann de Iersche overeenkomst ten slotte zal goedr keuren of wel verwerpen, tast men nog steeds in het onzekere. De uitgesproken tegenstandera van de overeenkomst vormen nog steeds een aanzien- lijke minderheid. In de gister gehouden zitting van de Dail Eireann heeft Ite Valera een gewijzigde motie ingediend, luidende, dat de Iersche overeen komst in haar tegenwoordigen vorm de Ier sche nationale aspiraties niet kan bevredigen en evenmin een duurzamen vrede tusschen beide landen in het leven kan roepen. De motie vervolgt dan, dat de Dail Eire ann, namens de soevereine Iersche natie, aan de regeering en het volk van Engeland en aan de regeeringen en de volken van de an dere Britsche staten het volgende voorstel doet nopens een overeenkomst van vriend1- schap en vereeniging met Groot-Brittannie. De Valera verklaarde daarop, dit voorstel morgen bekend te zullen maken, ofschoon Griffith hem had uit^edaagd, zijn voorstel reedS heden ter kennis van ae Diail Eierann te brengen. NORTE BERICHTEN. iln de laatete week van' het verloopen jaar steeg het aantal werkloozeni in Dene- marken van' 71.813 tot 78.803, het boogste cijlfer, dat tiolt heden is bereiikt. Volgens een bericht uit 'Berldjn is het aantal RUssischeh emigranten in,' Duitsch land) ongeveer 300.000. Wiilhelnil Voigt, bekenil! als de kapitein van' Kopemik, is te Luxemburg gesterveni. De neurtrale vroorziitter der Duiisch- Poolsche ondterhandielikigien inzake Opper- Silezie Calonder is te Kattowitz aangeko men;. Die Lettische minister-piresident Meiro- wiitlsich heeft verklaard1, dat de Baltische sta ten in gieval van' oorlog tusschen' Finland en Rusland wegens die Karellische kwestie, zich aan de zijde van Finland zouden stellen, om de entente oordiale der Oostzee-staten in werkelij'kheid om ite zetten. De Elngelsche bladen mellden' dat in de wieek einldigendie den 24eo December j.L in Eingellanid 237 peraonlen tengevolge van gmiiep zdjln gesttorven, waarvan 54 ini Lon den.;. Gemenfiid Nieims. DE MOORD IN DEN SNELTREIN. Naar aanleidin'g van het in de bladen ge- publiceerde signalement van den derden rei- ziger in de 1 e-klasse-coupe van trein No 1135, hebben zich, naar het Hbld. meldt, reeds vele personen bij commissaris Besse- ling van het bureau Nieuwe Haven te 's-Gra- venhage aangemeld. Menschen die met dien trein op Oudejaarsavond hebben gereisd, an- deren weer die aan den uitgang van het Hol landsche Spoorstation stonden op dien veel- besoroken avond. Zij meenden alien op perron iemand te hebben gezien, die met de persoonsbeschrljving overeenkwam, an der en weer meenen met groote beslistheid, den ge- zochte met groote haast de controle te heb ben zien passeeren. Volgens den ten' zonder hoed en met de regenjas over den arm, vol gens sommigen met den hoed, „een rond, bruin, slap artistenhoedje", diep in de oogen gedrukt Geen enkele dezer mededeelingen bl-kfn voor het onderzoek van beteekenis. Dan zijn er, bij het commissariaat aan de Nieuwe Haven, tal van brieven en briefkaar- ten ingekomen van belangstellenden, die aan- wi'zingen meenen te kunnen geven, en raad- gevingen langs welken weg de onverlaat het spoedigst kan worden opgespoord. In die correspondentie wordt o. a de vraag gesteld of de politie wel denkt aan de mcgelijkheid. dat de gezochte spoorkaartjes bij rich had voor de le, 2e en 3e klasse. Een der brief- schrijvers beweert in den nacht v66r het ge- herrde, van den moord te hebben gedroomd. Hii zag, bij die gelegenheid, het volvoeren van den snooden aanslag duidelijk v66r zich en wist zelfs nauwkeurig aan te geven, hoe de aanrander er uitzag Die opgave klopte volkomen met de publicaties in de pers; de brief werd daArna geschreven. Aan de open- haring van dat zesde zintuig hecht de poKtie dan ook niet de minste waarde. Niet alleen in Den Haag, ook in andere groote plaatsen aan de hoofdiijn komen zich reizigers melden, van meening inliclitingen omtrent den dader te kunnen verschaffen. Waar er een groot aantal menschen bijeen is, wordt uitgekeken naar een forsche gestalte in gabardine-regenjas. Een bewoonster uit de Moschsteeg te Lei den, waar de trein passeert, kwam bij de po litie aldaar vertellen, dat zij bij het voorbij- rijden in ten der coupe's van bedoelden trein personen had zien worstelen. Het had hare bijzondere aandacht getrokken, zij wist ech ter niet of het worstelen geschiedde in een lste, dan wel in een 2de-klasse-coupA Van meer beteekenis was aanvankelijk de mededceling, dat mr. Wijsman, die te Leiden heeft gestudeerd, aan een arts, vroeger wo- nende in die universiteitsstad, een belangrijke som gelds heeft geleend. Het signalement van den derden reiziger beantwoordde eenigszins aan het voorkomen van den arts. Bij nader onderzoek is gebleken, dat die som reeds in 1014 was geleend. Of mr. Wijsman dien arts herhaaldelijk om terugbetaling heeft gemaand, kon niet worden vastgesteld. Het geval wordt verder in het oog gehouden, omdat niets mag worden verzuimd. Gisteravond liep te Leiden het gerucht, dat in verband met den moord een arts was aangehouden. Het was een loos gerucht, waarschijnlijk aan bovenvermelde omstandig- heid ontleend, het werd niet bewaarheid. Inmiddels wordt door de politie alles bij gezet om de zaak tot klaarheid te brengen Door het andermaal hooren van getuigen staat het vast, dat mr. Wijsman, toen hij zich naar den trein begaf, de bruine portefeuille in den binnenzak van zijn vest had. Hij had klein formaat visitekaartjes, waarop stond: I L. Wijsman. advocaat en procureur, te Amsterdam". Die kaartjes zwierven als 't ware overal in zijn kamer. Hij' droeg er ook in zijne portefeuille. Van portefeuille en kaartjes ontdekte de politie Zaterdagavond op het lijk geen enkel spoor. Aan het gemerkt ondergoed zag zij, dat hij J. L. Wijsman heette, zij vond zijn enkele- reis-kaartje AmsterdamDen Haag op hem, begreep dat hij in de hoofdstad woonde. Doch op den Nieuwjaarsmorgen waren re- chercheurs uit Den Haag hier nog aan het zoeken naar zekeren mijnheer Wijsman, wiens adres zij dus nog niet hadden. Wel een zeer sterke aanwijzing, dat de daad is ge- pleegd om portefeuille met inhoud in handen ro krijgen. De heer Wijsman had de portefeuille reeds lang In den afgeloopen zomer verloor hij haar, er zaten toen een bankbiljet van 25 in en naamkaartjes. De vinder heeft, door de visitekaartjes met het adres van den verliezer op de hoogte gekomen, het verlorene aan het hok.n 124 teruggebracht. Aangaande het op de kamers van mx Wijs man aan het Rokin gehouden onderzoek ver- nemen wij nog, dat de politie een grooten stapel correspondentie in beslag heeft geno men Deze werd naar het bureau Nieuwe Haven in Den Haag overgebracht, waar twee inspecteurs reeds den geheelen dag bezig zijn, alles nauwkeurig te onderzoeken. De „Telg." sdirijft: Er is een bericht verspreid, dat de politie haar eerste vermoedens van roofmoord lang- zamerhand heeft laten varen, althans meer denkt aan een wraakneming. Te bevoegder plaatse, waar wij inlichtin- gen inwonnen, ontkende men dit. Het is van- zelfsprekend, dat bij het onderzoek met alle mogelijkheden wordt rekening gehouden, zoodat de politie in alle richtingen werkzaam is. De resultaten van het onderzoek hebben tot heden echter nog geenszins gewezen in de richting van een moord uit wraak en de gedachte aan roofmoord is dus nog niet op- gegeven. Wel zijn enkele bijzonderheden bekend ge- worden. minder voor publicatie geschikt, die een eenigszins anderen kijk op deze zaak kun nen geven, maar tot heden zijn- deze aanwij- zingen van betrekkelijk luttele beteekenis, zoodat men kan zeggen dat de politie nog vrijwel in het duister tast. Alleen ten opzichte van de plaats, waar de moordenaar is uitgestapt, n.l. te 's-Graven- hage, meent men thans vrij positieve gege- vens te bezitten. De geruchten over huiszoe- kingen bij verdachten zijn absoluut onjuist. Tot heden werd alleen, zooals door ons reeds is gemeld. in het huis van den vermoorde een onderzoek ingesteld, en do correspondentie in beslag genomen, om daarin naar mogelijke aanwijzingen betreffende de bewegmienen tot de misdaad te speuren. Van een vriend van den verslagene verna- men wij nog, dat hij Zaterdagmiddag ha'f vier te Amsterdam bij de hospita van mr Wijsman was geweest, waar hij de mededee- ling kreeg, dat mijnheer met zijn koffers naar Den Haag was vertrokken. Later heeft hij blijkbaar een kennis of vriend ontmoet en is in gezelschap van dezon naar zijn huis teruggekeerd om de een of an dere kwestie te bespreken. Deze persoon is onbekend en heeft zich tot op heden niet bij I

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1