VERGADERING van den Gemeenteraad. de politic aangemeld om epheldering te ge- ven ea aan te toonen, dat hij niet dezelide persoon was, die met mr Wijsman nasi Den Haag is gereisd. Dat de reizigers in den moordcoupd vol- gens verklaring van de dame niet met elkan- der hebben gesproken, is nog geen bewijs, dat zij elkaar niet kenden. Bovengenoemde vriend van mr. Wijsman deelde ons ten min- ste mede, dat deze heel goed iemand kca ne- geeren, als hij een zeker persoon niet wilde zien. De verslagene had naar wij vernemen een rekening bij de Twentsche BaBnk loopen en kon dus ook uit dezen hoofde een belangrijk bedrag aan geld bij zich hebben gehad. Ons werd nog gewezen op de mogelijkheid dat de moordenaar zich vanaf het hoofdper- ron of via de lijn naar het eerste perron heeft kunnen begeven, om van daar met de „elec- trische" hetzij naar Scheveningen of Rotter dam te gaan, doch daar dit gepaard zou moe- ten gaan met de wisseling van zijn kaartje waarvan ter controle niets is geblekenen een vrij omslachtige manoeuvre vereischt, lijkt ons dit niet zeer waarschijnlijk. Zooals gezegd, heeft de politie vrij goede gronden om aan te nemen, dat de dader Ou- dejaarsavond den Haag is ingegaan. Hoewel de verslagene vroeger den wensdi moet te kennen hebben gegeven, zijn stoffe- lijk overschot te willen laten cremeeren, zal voorloopig op verzoek van den rechter-com- missaris het lijk ter aarde worden besteld op Nieuw Eik en Duinen. Verwacht wordt, dat bij de begrafenis door enkelen het woord zal worden gevoerd. De dame, die aan de Amsterdamsche poli tie het signalement van den geheimzinniigen derden reiziger verstrekte, zal heden door commissaris Besseling, belast met de centrale leiding der moordaffaire, worden gehoord. INBRAlA'K. Oebruik makend van de afwezigheid der bewoners is Dinsdagavond bij den landbou- wer Keijzer aan den Spieringweg te -Haar- lemmermeer, inbraak gepleegd. in den' laten avond thuislcomend. bemerkten de heer K. en echtgenoote, dat alle deuren van hun woning open stonden, waardoor zij onmiddellijk den indruk kregen met inbrekers te doen te heb ben. In dit vermoeden werden zij versterkt toen zij gewaar werden, dat in de verschil- lende kamers alle meubelen overhoop ge- haald waren. Na eenigen tijd vruchteloos ge- zocht te hebben^ vond men in de slaapkamer een persoon, die zich onder de dekens van een der ledikanten verstopt had. In afwachting van de inmiddels gewaar- schuwde politie nield de heer K. het sujet in verzekerde bewaring. Bij fouilleering door een der politiediena- ren vond men bij he meen plattegrond van de woning van den heer K. Volgens zijn verklaring had1 hij deze van een hem onbekend persoon ontvangen. UilT (DE METAlALNIIJIVERHEID. tHlet Centrum mieldt: In de gisteremi gehouddn vergadering van den R. K- Bond van Mletaalbewerleers heerschte een buitengewome eenstemmigheid. De leiding van het hoofdbestttnr wend goed- gfekeuidi. iBeskntea wend de voorstellen van den Me- taalbondl tfe aamvaaiden. In die gisiteravond gehouden- vergadering van de Oorobiniatie te Amsterdam bleek, dat de beslissing van' de Bbnidisraadvergadering vani den Moderneni 'Bond1 melt deikte het be- sluit van dlen Katholiteken; 'Bond. Als gevolg van de gehouden Combinatie-vergadering zou hiadien; te Amsterdlam een vergadering van dien Mietaalbond en de Combinatie wor den gehouden', waar mien hoopte Hot oplos- sing te komen. IHIet schrijven van1 de katholieke werkge- vers aan de Katholieke en Ghristelijke Werk- nemersbondien om v66r 14 Januari de sta king op te heffen, heelt een' punt van' be- spreking uiiitgemaaikt op de eambinatie-ver- gad'ering mlet gevolg, diat den kath-oTieken werkgevens een onderhoud zal worden ver- zochlt. ALG. NED. TYPOGRiAFENBOND. De Alg. Ned. Typografenbond had den1 minister van binnenlandsche zaken verzocht, de „uitgetrokkeni" boekdrukkers- en boekbin- dersgezellen in de steunregeling voor „uitge- trokken" werknemers van 7 dezer af te doen opnemen. Op dezen brief is gisteren nam ens den mi nister telegrafisch geantwoord, dat de beslis- sing inzake steunverleening aan typografen vermoedelijk binnenkort zal kunnen worden opgenomen. KDNHNlKLIJlKE IHOLLANDSCHE LLOYD. iDe Directie van den iKion. /Holl. Lloyd dieelt mede, dat zij met miadhitiging van den Raad van Commissarissen de stooinschepen „Limlburgta", „Brabantia", ,,Frisia" en I tollandtia" tot den1 totaien prijs van 14.000.000.—, ziiinde ongeveer de boek- waardle heefit veTlkochlt!. De schepen worden overgenomen door de American Ship Oommerce Corporati on (Harrim/am) en die Hamburg-Amerika lijw. De eerste beide schepen zulen ondter Amerikaansche vlag in de passagiersvaart russchen Nlew-York en1 -Europa komen, de 1/aaltste beide zuilleni in) het bedrijf dler Ham- burg-Ameriika Lijn wordfen gfebruikt. Deze transadhe zal de maatschappij iin staat stellen door de hiermedie verkregen ver- sterking barer geldimidldeleni en een1 reeds in behandeling znjtnid! credliet te voorziera in alle verdere geldlbehoefte tot eimde 1922, omvoor- ziene omsltandigheden voorbchoudien. De mieuwi^bouwtde passagierssohepen „Oranje" en „Flandria" en de zeer moderne schepen1 „Gelinia" en ,,2^eeliandia" stellen1 de maatschappij in staat, zij het met belaingrij- kt beperking van haar Cuba-dienst, dlen ge- regeldien1 passagiersdienst op ZuiidhAimerika te bl'ijVeni onderhoudea,. VERDUISTERINOEN. In verband met het bericht omtrent ver- duisteringen van bedragen aan geld, ver moedelijk gepleegd door G., wonende in de Dibbetstraat in Den Haag, kan nader wor den gemeld, dat deze veraachte geen' candi- daat-notaris is, zooals hij voorgaf, doch eerste-klerk op een notariskantoor. De politie heeft in Den Haag bij de gemeentebank van leening en bij; verschillende banken' effecten en gelden in beslag genomen, gezamenlijk ter waarde van ongeveer f 3500, door den verdaehte daar gedeponeerd en1 toebe'hooren- de aan een te Amersfoort wonende dame. WRING VAN VREPMBE'LlNGiEN. Men schrijft van de Duitsche grens aan de N. R. Ct. De burgemeester van het stadje Bocholt heeft maatregelen getroiien tot wering van vreemdelingen. In elken winkel hangt een in het oog vallend rood plakaat, dat een' streng verbod bevat om aan Nederlanders te verkoo- pen. Voorts zijn overal aan publieke gebou- wen-, restaurants, enz. groene plakaten aan- gebracht, bevattende een bevel aan elken vreemdeling, die de stadsgrenzen van Bo cholt overschrijdt, zich in persoon aan te melden bij de politie-hoofdwacht op de markt onder bedreiging van straffen. Het hoofddoel van dit bevel schijnt te zijn het heffen van een schatting ten1 bedrage van f 0.50 tot 2, die elke Neaerlander in de munt van zijn land te betalen heeft, alvorens hij in Bocholt mag rondwandelen. LOODSWEZEN. Schout-bij-nacht J. W. A. F. van Maren Beutz van den Berg wordt met 1 April eer- vol ontheven uit de betrekking van inspec- teur-generaal van het loodswezen, de beton- ning, bebakening en verlichting; tevens wordt hem met ingang van dien datum op zijn ver zoek wegens langdurigeni dienst eervol ont- slag uit den zeeaienst verleend, onder toe- kenning van pensioen en onder dankbetui- ging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. EEN „HOOVERSCLUBW VAN 9CHOOL- JDNGENS. AH eenigen tijld) hadidieni in Coevorden klei- jne dliiefetaTlera plaaits. In een school werden' cahdera en situlkjes gumma venmislt, baj een' 'bakker eenige trommels met koekjes, hij een winikeliier een kistje kwiatea, een lamitaarn van- een fiets e. d. Het is de politie gelukt die hand te legigeei op een drietal jangens van 14 tot 16 j'aar. Hot zijln leerlingeni der 'R. H. B S. De Telegraaf veroeemt diat ze een „rooversclub" haddien opgericht. De gestolen goedenen werden buitem die stiad in dlen grand verborgen. Dfeze jongens, van nette ouders, zijn hoogst waarschajnlijlc de ikluts kwijtge- raakt door het lezan van prikkelllectuur. I'NSULAIRE HYPOTHEEK'BANK TE ZIERIKZEE. Uit den Staat der Bank per 31 December 1021 blijkt, dat in 1921 werd verkocht voor 1.728250 Pandbrieven, terwijl 539600 werd teruggekocht, gevende dus eene ver- meerdering van 1.188650. In 1921 werd gesloten aan Hypotheken voor 2.377890 en 1.284385 afgelost, gevende alzoo eene vermeerdering van f 1.093505. Op 31 December 1921 stond aan Hypottheken' uit voor 10.276865 ter wijl voor 10.272800 aan Pandbrieven in omloop was, zoodat 1921 voor de Insulaire een gunstig jaar is geweest. UIT HET VISSCH'ERSBEDRIJF. Naar de Rott. meldt, heeft de regeering ^esloten aan de treilervisscherij, evenals het vorig jaar, steun te verleenen, De voorwaarden zijn thans in hoofdzaak de volgende: De gemeentebesturen moeten voor 50 pet. in totaal tekort bijdragen (vorig jaar 33 pet.). De reeders krijgen ten hoogste 1750 p. schip vergoed1 (vorig jaar f 2000). De visschers ontvangen als loon eeni be drag, dat gelijk staat met het bedrag der steunuitkeering aan de uitgetrokken. Noord- zeevisschers, vermeerderd met de helft van hun aandeel in de besomming. EEN LUGUBERE VERGISSING. Ini het Alg. Burger Gasthuis te Bergen- op-Zoom was een patiente uit Huibergen ge- storven en niaar het Mj'kenhuis overgeljracht, waar ook het ISjlk van een) vrauw uiit Bergen- op-Zoom lag. De familieledten' uit IHuibergen wiaren ter begrafenis overgekoinen' en plechitig trok de lijkstoet niaar 'Huibergen. Toen die lijkidienst bijna ten emdle was, ikwam het berichlt dat abusievelijk hot verkeerdie lijk was afgegeven, zoodat de lijkwagen weer naar Bergen- op- Zoom moest komen om het werkelijke fami- liefiid iaif te halen. IDe kistenmaker was het die de vergissing had) opgemerirt, 'toen hij in het gasthuis een lijk kwam kistcn em bemericte dat de afmetiu- gen van het lijk niet overeenstemde met dat waarvan hij die maat had) genomen. IDE MIOOHD TE DOQRN. 30 Oct. is, naar men zidhi wellichit nog her- innert. te (Doom ini het bosch een marslkra- mer gevonden met afgesneden hals. Eon1 ka- meraad van hem, met wieni hij te voren den dag had) dborgebracht, werd; bij Amerongen aangeh'ouden en onder verdenking van' mioond; in arrest gesltdd!. 'Hij hieldl zijln onschuM staande en Setoogtde, dat de vermoordie, die reedte tang door een zefloeren apgst achter- voligd werd, de hand aan zichzelf moest liebbert geslagem met cen mes diat hif in zijn mans had. Medische desikundigen te Utrecht hebben deze vaak nauwkeurig cnderzocht bij lijkscbouwing en situdie daarna met als re- sultaat, dat ze Itot de conclusie zijn gekomen, dat zelfmootrd inkiendlaad; mogelijk kon zijn geweest em aan mioord niet beslist behoeft te worden ged'acht. De manskramer is nu unit de voorloopige hechtenis onitslaigem en op vrije voeteni ge- stelld en de justatte heeft zeLfmoond aaeigemo- men. PLICHTSBETRACHTINO ALS KAMERLID. De Tijd, welke den heer van Rij'zewijk had gekapitteld omdat deze bij de beslissing in zake de Indische Tariefwet, waarbij het op een stem aankwam, afwezig was, neemt deze beknorring terug, nu uit de Tiilb. Ct. blijkt, dat de heer van Rijzewijk dien dag neit in de Kamer is geweestomdat hij' met 39 gra- den koorts te bed lag. Dat de heer van Rijzewijk aanwezig was bij de eindstemming over de Grondivetsher- ziening, geschiedde tegen het uitdrukkelijk advies van zijn medicus. De nadeelige gevolgen bleven dan ook niet uit I HET NOTARISAMBT. Ingediend is een weisontwerp tot wijzi- ging van de artt. 12, 13 en 14 der wet op het notarisambt in verband1 met de herziening der Hooger Onderwijswet. De wijziging van art. 12 beoogt ook wat betreft het notarieel examen, de door art. 141 der Hooger Onderwijswet bedoelde gelijkstel- ling verder door te voeren. De wijziging van art. 13 strekt tot ophef- fing van het voorbereidend notarieel examen, dat overbodig wordt geacht en de wijziging van art. 14 wil dc betrddceli^c geringe bijebra- ge der examinandi in de koeten van het nota rieel examen verhoogen. De Voorzitter opende de eerste ver gadering in dit jaar met een terugblik op het afgeloopen jaar. In de eerste plaats wees spr. op het overleden lid, den heer van *t Veer, op het vertrek van den heer Verkerk en op de wisseling in het college. Het wereldpluimvee-congTes en de jaarver- gadering van de Juristen, alsmede de onthul- ling van de Ripping-bank werden gememo- reerd. De vestiging van het Hoogheemraadschap achtte spr. voor de gemeente van veel belang Dit was wel de gewichtigste gebeurtenis in de stad. Ook de Zaterdagavondmarkt was een suc- ces van belang voor de gemeente. Spr. was geneigd in het succes van de markt een op- leving van den handel te zien. ware het niet, dat door den crisis de handel zeer is getrof- fen. De markt in het algemeen was ook toe- gen omen. De haven- en bruggelden, in 1920 8500, zijn in 1921 opgeloopen tot 9500. Aange- in 1921 4200000 Kg., de aanvoer in 1920 1921 4.200.000 Kg., de aanvoer in 1920 van 50.000 stuks vee, steeg tot 64 000 stuks. Er is terugkeerende bloei in het marktwe- zen. Handel en Industrie kunnen alleen bloeien wanneer er orde en rust heerschen en de toename van het marktwezen bewijst, dat de overheid geslaagd is de orde en de rust te bewaren. Spr.'s vertrouwen in de bevolking van deze stad is ongeschokt en spr. hoopt, dat de be volking vertrouwt, dat de overheid onbaat- zuchtig haar taak wil vervullen. De gestie van den Raad ondervond het af geloopen jaar een belangrijke belemmering door het vertrek van den directeur van ge- meentewerken. Toch kwamen belangrijke zaken tot stand: de keuringsdienst voor waren en de regeling van het marktwezen, de school voor buiten- gewoou lager onderwijs en de gemeentelijke Ulo-school. Ook gaf de Raad veel tijd aan de herziening van de salarissen. Ook is begon- nen het drankmisbruik systematisch te bestrij- den. Met de werken aan de Zes Widen is een aanvang gemaakt. Ook wordt getracht den treinenloop naar Schoorl te verbeteren, eveneens in de rich ting Haarlem. Dat dit jaar weinig to stand is gekomen tot bestrijding van den woningnood, spijt spr. zeer. Dit ge schiedde door omstandigheden buiten onzen wil. Wij hadden gedacht dezen nood in den loop van dit jaar onder de knie te krijgen, doch deze werd door de toename van ruim 500 zielen verminderd. Het zielenfal is nu 24724. Er is red em te- vreden te zijn, maar ook plaats voor de vraag of er niet meer had kunnen gebeuren. Men mag de moeielijkheden die zich voordoen niet vergeten. Spr. doet een beroep op den raad om de moeielijkheden te boven te ko men. Critiek is gewemscht doch dat deze wel- willend zij zal aangenaam wezem. Het is bezwaarlijk, dat er verschil is in den ijver de publieke zaak te dienen. Het college zal voortgaan en wordt ge- steund door een corps van werkliedeni en ambtenaren, wier medewerking verzekerd is. Nogmaals doet spr. een beroep op den raad om de moeilijkheden te overwinnem. Ook voor Alkmaar ziet de toekomst er niet helder uit. De heerschende werkloosheid is een' voor- spel van een komende crisis en' spr. hoopt dat men bereid is die af te wenden. Dank bracht spr. voor de ontvangen ge- lukwenschen. Hij wenschte de leden met hun gezinnem en de bevolking veel goeds en ver- klaarde, dat hiji zijn krachten ten dienste van de gemeente zal stellen. (Instemming.) De heer G o v e r s hoopte de talk van den raad te zijn, wanneer hij den voorzitter feliciteerde met diens herste! en uitte den wensch dat hij voor zijn gezin gespaard zal bliiven. Spr. hoopte dat de voorzitter in den raad steeds de persoon zou blijven op de rechte plaats. Spr. hoopte dat de voorzitter met me dewerking van den raad een gunstig jaar zal beleven om de belangen van de Alkmaarsche bevolking te bevorderen. (Instemming). De voorzitter dankte. De heer v. Drunen maakte aanmerking op de notulen. Er stond niet in dat Mr. Lees- berg gezegd had de beide schoolhoofden te hebben gesproken. Spr. vernam van de hoofden dat zij, van niets wisten. Mr. Leesberg ooideelde, dat het op een misverstand beruste. Spr. vernam dit van den vorigen directeur van gemeentewer- ken dat hij met hen overleg had gepleegd. De notulen werden vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat wegens on- gesteldheid de heer v. d. Bosch afwezig was. Wegens familieomstandigheden waren mevr. Westerhof en de heer Van Veen afwe zig. Mr. Bosnian was wegens een statenver- gadering verhinderd en de heer Oskam zou later kunnen komen. Spr. deelde mede, dat Ged'. Staten het wenschelijk achten', dat niet alleen Alkmaar maar ook de buitengemeenten opdrachten aan de keuringsdienst kunnen geven. De wijzigingen werden goedgekeurd. De vergadering ontvangt mededeeling van de volgende ingekomen stukken: a. Een schrijven dd. 23 December 1921 van den heer P. Kikkert, houdende dankbe- tuiging voor zijne benoeming tot directeur van den gem.-dienst der werkloosheidsverze- kering en arbeidsbemiddeling. Aangenomen voor kennisgeving. b. He proces verbaal der opneming van kas en boeken van den1 Gemeente-ontvanger op 29 December 1921. Als vorem. c. Twee adressem dd. 22 December 1921 Nrs. 1016 en 1019 van het bestuur der Ver- eeniging „de Ambachtsschool voor Alkmaar em omstreken;', verzoekende extra-subsidies over 1920 em 1921 voor salarisherziening van het personeel dier school. De Raad stelt deze adtessem in handen van B. em W., om bericht em raad. d. Een adres dd. 22 December 1921 van hetzelfde bestuur, verzoekende tin beheeve etmer uitbreiding van de Ambachtsschool eene annuiteitsleening aan te gaan en voor bestrijding der meerdere exploitatiekosten de jaarlijksche subsidie te verhoogsa Als voren. e. Vier brieveni dd. 24, 31 en 31 Decern^ ber 1921 en 2 Januari 1.1. van Mevr. J. Wes- terhof-Koopal, W. J. D. Appel, C. E. Slinger m A. van der Horst, berichtende de aanne- ming der benoemingem onderscheidenlijk tot regentes van het burgerweeshuis, lid van het burgerlijk armbestuur, lid der commissie van toezicht op het sted. muziekkorps en lid van het bestuur van het Stadsziekenhuis. Als voren. f. Een schrijven' dd. 1 Januari 1.1. van den heer A. Oskam, houdende bericht, dat hij zijn benoeming tot lid van het bestuur van het stadsziekenhuis niet aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. g. Een schrijven, dd. 28 I>ecember 1921 No. 139 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde 4de suppletoir kohier van den Hoofdelijkeni Omslag, dienst 1920, em het le suppletoir kohier dierzelfde belasting dienst 1921. Als vorem. h. Een schrijven dd. 2 Januari 1.1. van dem heer J. Met, inzendende een' foto van den ten dienste der gem.reiniging geleverden faecalienwagem. Als voren. i. Eeni schrijven dd. 28 December 1921 No. 129 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van een tweetal beschikkingem op reclame's in hooger beroep tegem aanslagen in dem hoofdelijken omslag. Als vorea j. Een adres dd. 4 Januari 1.1. van den Alkm. Bestuurdersbond, verzoekende ter be- oordeeling van den toestand, waarin werkloo- ze arbeiders verkeeren, een instituut in het leven te roepen voor de uitvoering van art. 29 der Armeowet. Te behandelen bij punt 9. k. Een schrijven dd. 4 Januari 1.1. van dem heer P. van der Esch, houdende bericht, dat hij zijne benoeming tot regent van het burgerweeshuis niet aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. 1. Eeni adres dd. Januari 1922 van het Hoofdbestuur der Ned. Maatsch. ter bevor- dering der belangem van vrouwelijke verlos- kundigen, inzake het niet-vervulleni der va- cante betrekking van stadsvroedvrouw. Te voegen bij de stukken. m. Een adres dd. 4 Januari 1.1. van het 1 bestuur der afd. Alkmaar van het Ned. Ond. Genootsch., verzoekende eene vergoeding toe 1 te kennen aan onderwijzeressen, die buiten de gewone schoolmen, onderwijs gevem. j Te voegen bij het dtossier. n. Een adres dd. 21 December 1921 van de stads-vroedvrouw Mej. C. W. van der Weele, verzoekende eem pensioensgrondslag van 1000 en op kosten der gemeente jaar- lijks 14 dagem vacantie. In handen van B. em W. ter afdoening. De heer Westerh of wenscht prae- advie9 en de beslissing aan dem raad. De voorzitter zeide dat de pen sioensgrondslag door dem minister wordt vastgesteld en de vacantie is bij' verordening geregeldt Ze heeft 18 dagen vacantie en 't adres is dus foultief. o. Eem ongedagteekend heden ontvangen schrijven van den neer A. Oskam, verzoeken'- de aan B. en W., te mogen vrageni of zij me- dedeelingen willen doen omtrent gehouden besprekingen inzake werkloosheid. Te behandelen bij, punt 9. Van den heer H. E. Bosman waren- vragen ingekomen inzake het niet uitvoeren van het besluiit om oak -aan die werklieden boven, 65 jaar de verhioogiing toe te kennen; en- of er bij plantsoemen aan den 8-urendag wordt getornd. Op een vraag van den heer Wester- h o f deelde de Voorzitter mede, dat de heer v. d. Vegt met de aanneming van zijn benoeming tot gemeente-ontvanger wacht tot Ged:. Staten zijln salarisregeling heb'ben goed gekeurd. De heer Westerhof vond, dat men, wat men den een toestond, dem ander niet kon weigeren De Voorzitter vond dit in het alge- men juist. De heer van Drunen misteeen verzoek van de 3 samenwerkende sigarenmakers-or- Tinisaties om 1/3 bij te betalen im de werk- loozenkassen voor de vereenigingen wier '(••ssen zijn uitgeput. De Voorzitter zeide, dat dit bij punt 9 in bespreking kwam. De heer van Drunen had nog steeds de bijlage 64 inzake de leges op de bouwver- gunningen. Deze bijlage was aangehouden op een verzoek van den heer Ringers, die af wezig was De Voorzitter zeide, dat de aanhou- rbnrr rrk w»s peschied om de organisaties te hooren en daarmede waren B en W bezm Tot Urf v,n commissie van Toezicht op M hrver Dnderwi's werd met algemeene «*pmmen benoemd de heer A. G Bos. BENOEMING ONDERWIJZER AAN DEN CURSUS VAN HET VERVOLG- ONDERWIJS Het is noodz,akelijk gebleken dat het per soneel aan den cursus van het Vervolgonder- wijs met een enderwijzer wordt uitgebreid. Op de oproeping van sollicitanten naar deze bmrekking heeft zich slechts een sollicitant n nge ne'd, n 1 de heer D. van den Berg, on- derwijzer aan de 2e Gemeenteschool. v'"dat B en W bet bericht van het Hoofd d"n cursus van het Vervolgonderwijs bben ingewonnen. alsmede het advies van A n Tnspecteur van het Lager Onderwijs, dra- zij dezen sollicitant voor voor de benoe- m'ng tot onderwijzer aan genoemden cursui t het emde van het cursusjaar 1921/1922 Gnelemd te zijn ingegaan 1 Januari 1922) B en W stellen den Raad voor tot deze ttj- H'i;ke benoem'ng over te gaan. Benoemd werd de voorgedragene met alge meene stemmen. VOORSTEL WONINGBOUW ..ROCHDALE". De heer G o v e r s meende, dat kleimighe- den in het voorstel in strijd waren met de goedte bedoelimg. Den itoegang voor de wip- bruig Jram, men- voorschtrijvem, doch de brug is absoluut onvoldoende als toegang voor 140 woningen. Op bladzijde 3 derde alinea stond, dat geen rioolplan was ingediend. Het oorapronkelijkc rioolplan zal echter gevolgd worden1 en wel een schoon- en vuilwater riool. Spr. las de alinea. Spr. had verwacht, dat de architect zich met net Polderbestuur had verstaan. Het leek hem onmogelij-k het vuile water in de poldersloot te laten uitloopen, die des zo- mers als drinkplaats voor het vee diemt. De zen zomer moet zoo weinig mogelijk wor den uitgemalen en de toestemming daartoe zal van het Polderbestuur niet verkregen worden. Spr. wilde het stuk niet aanhou- dem, doch do zaak anders regelen. E)e heer Westerhof betoogde, dat de toestemming wel zal komen. Mr. Leesberg bevestigde dit. De heer Westerhof sprak een woord I van dank voor het feit, dat de bijlage er nu eindelijk was. Spr. vend, dat men in deze een lijdensgeschiedenis achter den rug had en zou dit zeggen ondanks de opmerking van den heer Govers, die niet kon nalaten, hoe- wel hij namens den geheelen Raad sprak, te zeggen, dat de voorzitter wel eens onver- diende critiek had te verduren. Spr. ging het historisch verloop van de bouwplannen van „Rochdale" na. Ook hetgeen spr. in de zitting van 22 De cember had gezegd werd door spr. nog eens naar voren gebracht en hij bleef van meening dat het zeer gewenscht zou zijn geweest als de Raad de plannen toen had. goedgekeurd, ondanks het gemis van het advies van het bouw- en woningtoezicht op de wijzigingen van het gewijzigde plan. Spr. was er zeker van, dat de Raad niet zou hebben geweigerd, omdat het noodlot- tig bericht van de circulaire van den minis ter, die 70 pet. van de exploitatiekosten als huur eischt reeds was aangekondigd. Het gaan van de wijzigingen naar Publieke Wer ken en Bouw- en Woningtoezicht was in deze 4e phase slechts eeq formaliteit. Spr.'s voor- spelling is wcer bewaarheid geworden en het spijt spr. nu te moeten vernemen, dat Mr. Leesberg en zijn ambtenaren geen tijd heb ben kunnen vinden het prae-advies uit te brengen. Men doet nu alsof er geen circulai re is Het ware z i beter geweest er in te zet- ten dat het een gewijzigd plan was en dat ge- hoopt werd dat de nieuwe circulaire hierop niet van toepassing zou ziin.. De huren, nu geprojectesrd op 4,50, zullen andere 6,25 worden en spr. mist daartoe den moed, nu de loonen omlaag gaan en de werkloosheid de bevolking teistert. De wethouders zouden rfi-t den architect een bezoek brengen aan jhr de Graaff. Het zou spr. een geruststel,:"r' -"'in, als er nu eens gebouwd kon wordeu. Mr. Leesberg speet het dat de heer Westerhof het heeft doen, voorkomen, diat ge- brek aan Itajjd) van spr. en zrijn ambtenaren sahuld zijn, dat de zaa'k niet behandeld is ge- wordbn in dfe zitting van1 22 December. 19 Dec. kwam de heer Westerhof en een der heeren van Rochdale, zander de stu'kken, verzoeken, de zaak in de zitting van 22 Dec. te behandelen. Spr. wilde de verantwoorde- lijkheid niet dragen om over stukken die 20 Dec. zijn ingediend in twee dagen prae-ad vies uit te brengen. Het gaat over tonnen en verlangt men dit van spr., dian zal hij' van deze plaats opsiap- pen. Ook moet spr. als niet-technische wethou- Ider hebben een rapport van den directeur 1 van publieke werken en het was hem niet mo gelijk dit in zoo'n korten tijd uit te brengen,. Spr. hoopte dat het deel van den raad om wiens genoegen het college er zit, de meening van den heer Westerhof niet zal onderschrij- ven, zoo niet dan zal; Wij been moeten gaain. In1 den womingbouw waren de partij'en voor spr. gellijlk, in geen emkel opzichit heeft hij Rochdale tegengewerkt. De plannen zijn sterk gewijzigd moeten worden en de plannen vol- diom wait den inhoud beitreft ook aan de circu laire van 20 December. Na het over en weer spreken nam in de zit ting van 22 December de heer Westerhof ge noegen met een behandelng in deze zitting en als tengevolge van een noodlot een circu laire kornt dan kan men dit spr. niet verwij- ten. Hij wist daar niets van. De heer Westerhpf: Dan leest u geen bladen. De heer Leesberg had1 ook: een te^ genspraak gelezen- op de aangekondigde cir culaire en B. en W. hebben de bijlage van de cu'laire en B. en W. hebben de bijlage voor de bijlage ook opgezet als een voortgezet plan. Spr. ziet kans te betoogen dat de bijlage is vastgesteld voor de circulaire en spr. zal met den burgemeester morgen naar den Haag gaan om de circulaire te bespreken. Spr. besprak voorts de bijlage en meende, dat de circulaire niet geldt voor het plan om dat ze niet bedoeld is voor plannen die reeds in aan bouw zijn en ook niet voor woningen die nog gebouwd moeten worden en waarvoor de plannen vaststonden. Wij zullen trachten morgen in Den Haag ook voor deze wonin gen; dfe 50' pet. te -krijgen:. Spr. oordeelde in verband met het gespro- kene door den heer Govers dat deze niet weet wat er is gebeurd. Reeds vroeger is deze zaak in den raad besproken. Er is te voren met den polder gepraat en spr. heeft een schrij ven van het bestuur dat het geen bezwaar heeft en veroinderstelit dat de heer Govers meer polderbestuur wil zijn dan zijn eigen bestuur. De tijd'elijke brug zal versterkt moeten worden als hij niet goed zal blijken, doch de kosten mogen dan niet op dit plan drukken. Het is in verband met het uitbreidingsplan een tijdelijke brug. In het JLvteo-g van dlen- heer Govers was iets waars het had over de riolee- ring. Wanneer zou blijken, dat zomers uib malen niet mogelijk was, dan zal een duiker gemaakt worden. Dc heer Govers was bekend met de bij lage van 24 Mei, doch daarin komt niets voor van de uitmaling van het beste water. De secretaris en de voorzitter vhn den polder hebben de zaak waars-chijnlijik buiten hem om behandeld. Spr. bleef er bij, dat de rio-leering, zooals in het plan geprojecteerd niet kon wordn toegestaan. IDe heer Westerhof begreep de ont- stemming van Mr. Lees-berg niet. Spr. las het schrijven door hem voor Rochale aan Mr. Leesberg gericht voor en herinnerde aan het door hem met Mr. Leesberg gevoerde onder houd. Spr. herinnerde Mr. Leesberg er aan dat hij gezegd heeft, dat hif geen tijd had en dat zijn ambtenaren ook geen tijd hadden om het zoo gauw te doen. Ook de heer v. di List weikte aan de plan nen op Zondag en dit was evenals het pluk- kem van de korenaren in dit geval wel ge-

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2