DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. RECLAME TABAK J. R. KEUSS A. DAM Co. Antomobielen Hotel „Toelast". SthariM - Tel. 490. Mo. 5 Honderd vier en twintlgite Jaargang 1922 YRIJDAG ROOD MERE RLAUW MERE GROEN MERE Zaterdag en Zondag Dlt nnmmer best&at nit 2 bl&deo Abonnonientsprljs btj roonilthotflllng per 3 niannden f 3.—, fr. por post t 2.50. Umvljan. 5 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. rogoi, «rootoro iottops naar plaatsriiiiiile. Itnovon franco N.V. Book- on llamlolsdr. v.li. norma. Coator Z«>on, Voordam CD, Tol. Administr. No. 3. Rorfuotie No. 33. Buitenland DE IERSCHE KWESTIE. Toen het Sinn Fein-parlement gistermor- gen bijeen kwain, heerschte er een zekere op- gewondenheid ten gevolge de ontwikkeltog van zaken. Men zeide, dat de zitting zou worden verdaagd, in verband met een parti- culiere bijeenkomst van zekere leden der op- positie. Ten slotte werd overeengekomen, dat de Dail heden in geheime zitting zal bij- eenkomen om kennis te nemen van het rap- j port dezer bijeenkomst. Dit wordt opgevat als een laatste poging, om tot een compromis te geraken. Tot dusver zijn in het Sinn Fein- parlement reeds 96 redevoeringen gehouden over de te Londen geteekende overeenkomst, van welke 50 zich voor en 36 tegen de over eenkomst verklaarden. De nationalistische pers keurt E>e Valera's actie af. Het Freeman's Journal" schrijft: „Het Iersche volk zal in het absurde docu ment van De Valera geen rechtvaardiging vinden voor zijn poging, om verdeeling te brengen in de Iersche natie, op het oogen- blik, dat over haar lot zal worden beslist. De Valera kan het den Ieren, die het verdrag tot stand hebben gebracht, klaarblijkelijk niet vergeven, dat zij te Londen succes heb- ben gehad, en daarom wil hij het land opof- feren". De „lrish Independent" zegt: „Voor zoo- ver het den werkelijken inhoud aangaat, kun n-en wij niet veel verschil zien tusschen het verdrag en het contra-verdrag. Voorzeker is er geen verschil van genoeg gewicht, om ver deeling te veroorzaken en misschien chaos en ram pen in het land". Bij de verdaging van de Wo-ensdag ge houden zitting van de Dail Eireann werd een communique uitgegeven, waarin het nieuwe voorstel van' De Valera was vermeld. Dit voorsi.eL zial, itndietn het door den1 Dail Eireann zou worden aangenomen, nieuwe onderhandelingen met de Engelsche regee- ring noodzakeiij'k inaken, terwijl het moeilijk door de Engelsche regeering zou kunnen wor den aanvaard, ofschoon het in het algemeen niet veel van de te Londen geteekende over eenkomst afwijkt. Het voorstel van De Vale ra ontslaat de leden van den Dail Eierann evenwel van hun verplichting om den eed van trouw aan den koning van Engeland af te leggen. Het bevat alieen de bepaling, dat Ieriand, met het oog op zijn associate met de Britsche statengemeenschap, den koning van Engeland als hoofd van deze associatie zal erkennen. Artikel een van het voorstel van De Valera omschrijft Ierlands status als volg: De wet- gevende, uitvoerende en juridische macht van lerland zal uitsluitend aan het Iersclie volk worden toevertrouwd. Art. 2 zegt, dat lerland voor zaken van meenschappelijk belang verbonden zal zijn met den status van het Britsche gemeenebest. Art. 3 bepaalt, dat de- rechten en voorrech- ten van Ieriand in geen enkel opzioht mogen verschillen van die, welke genoten worden door de andere deelen van het Britsche ge meenebest, welke zelfbestuur bezitten. In artikel 4 wordt gezegd, dat onder zaken van gemeenschappelij'k belang ook worden verstaan de verdediging, zoowel in tijd van vrede als in oorlog, politieke verdragen enz. Art. 7 behelst, dat lerland' voor zoover het daartoe in staat is, zelf zal voorzien in eigen verdediging, te land en te water en dat het met geweld iedere poging zal be- letten, welke door eenige vreemde mogend- heid zou worden ondemomeh, om zijn mte- griteit en territoriale rechten te schenden of voor eenig vijandelijk doel tegen Groot-Brit- tannie aan te wenden. In art. 10 wordt bepaald, dat de regeering van lerland, ter bevordering van het be ginsel d!er totemiaitionale onitwapenin'g, geen duikboot-vloof zal bonwen, tenzij bij overeenkomst met Groot-Brilitannie en1 de an dere Britsche staten, n6ch een militaire weermacht zal onderhouden, waarvan de sterkte (naar verhouding van het zidental) die van Groot-Brittannie overtreft. De regeling van de Iersche aansprakelijk- heid voor een deel der Engelsche nationale schulden en de lasten der pensioenen bene- vens de tegen-aanspraken van Ieriand kotnen vrijwel overee met die, vervat in de te Lon don geteekende overeenkomst. In het voorstel van De Valera wordt echter niet over de po- sitie van Ulster gesproken. De Valera heeft Woensdagavond een pro- clamatie gepubliceerd, waarin hij een oproep doet op het volk om zidh st'andvastiig te be- toonen. Hij verklaart, dat het pleit nog te elfder ure kan worden gewonnen. DE CONFERENTIE TE CANNES. D Times"-correspondent te Cannes is van meening. dat bij de behandeling van de kv s'i" der schadeloosstelling de strijd deels zal looncn over de Belgische prioriteit, die door pile ondcrteekenaars van het verdrag -p Versailles indertijd werd gewaarborgd. Belgie is van oordeeli, dalt billijkheidislialve niet kan worden verlangd, dat het zal afzien v-n deze prioriteit en het wijst er op. dat, hoewel het tot nu toe 800 millioen heeft ont- vna-n het niet minder dan 15 milliard Bel- <T:S'-be francs vnor eigen rekening heeft nit- eegeven voor het herstel van het land Een groot deel van dit bedrag werd gebruikt voer de inwisseling van waardeloos Duitsch - -'-totpIcI Rovendien heeft Belgie geld ge- - e' a'" woprbarg de door de geallieer- v' -''krnde pr'oriteit. Belgie is dus van meening, dat het op de handhaving van deze prioriteit aanspraken mag doen gelden-. Alle gedelegeerden zijn te Cannes aangeko- men. De desknndigen hebben gister vergaderd, om de agenda der conference vast te stellen. Heden zal de schadeloosstelling worden be- sproken. Een bericht uit Parijs meldt: De eerste vergadering te Cannes, waaraan voor Frankrijk Doumer en Loucheur, voor Engeland Wothington Evans en Sir Robert Home en voor Belgie Theunis en Jaspar deelnamen, liep over de financieele overeen komst van 13 Aug. 1921 en de Belgische pri oriteit. Deze bijeenkomst diuurde van 11 uur tot 11.50 en werd terstond gevolgd door eene andere vergadering van dezelfde personen, bij welke zich de Italiaansche gedelegeerden gevoogd) faaididm. Godurende diien tijd hieldon de deskundigen eene zitting, die om 1 uur ein- digde en na afloop waarvan geene enkele me- dedeeling verstrekt werd. In den namiddag hadden de Fransche, En gelsche, Italiaansche en BOlgische ministers opnieuw een onderhoud over dezelfde kwestie der schadeloosstellingen. De korte duur der eerste zitting doet gelooven, dat de Belgische delegatie, zondier toe te geven inzake de kwes tie der prioriteit, schikkingen zou willen aan- vaarden betreffende leveringen. in natura. dm Duiitsc'he regeeringskringen gelloo'fit men, diat vaini lEngelisohe zijde zal worden voargesiteld, dat Duiitschlaind in 1922 ten behtoeve der sdiadel-oosstelling to totaal 500 millioen goudmark zal betalen, ongerekend de bedragen, die betaald moeten worden uit hoofde van de 26 percent belastinig op den uiitvoer. -De 600 millioen1 gorudnrafk zo-udlen can op 15 April' betaald! moeiien zijin en wd op 15 Jiamuari en 15 Februani1, telkens 125 mil lioen terwifl1 de overage 250 millioen of even- eens in twee itermijlnen op 15 Maart en 15 April, of well in eens op een1 dezer I'aaltste da ta zonden moeten worden wldaan. DE ONTWAPENrNGSOONFERENTIE. Italie heeft ingestemd met het verbod van duikbootaanval-len op koopvaardijschepen. Thans is dus de voorioopige instemmmg van alle groote mogendheden te dezen aan- zien verkregen. DE MOCVRD OP ERZBERGER. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft op een vraag geantwoord, dat in den loop van het onderzoek in z-ake de ge heime organisatie van rechtsradicalen te Miinchlen een instructie is gelast tegen vijif leden van de Schutspdlizei te Frankfort a. Main. Een van hen wordt er van verdacht, kennis te hebben gedragen van de plannen tot den moord op Erzberger. NAKLANKEN VAN DEN KARLIS- TISCHEN PUTSCH. Op grond der beslissing van het Hoogge- rechtshof zijn de afgevaardigden Rakovsky graaf Sigray, de voormalige minister dr. Graf en kolonel Sdhnitzler, die in verband met den Karlistisdien putsch waren gearres- teerd, thans tegen borgstelling op vrije voe- ten gesteld. EEN ONTPLOFFrNG. Uit Athene wordt gemeld, dat aan boord van een in den Piraeus liggende torpedbboot een ontploffng plaats had, waarbij 10 ma- trozen omkwamen. Maar ook vele burgers zijn bij- deze ramp omgekomen. Door de kracht der ontploffing zijn n.l. talrijke op den oever sfaande huizen ingestort. Reeds heeft men vijftig lijken onder de puinhoopen gevon- den. EEN NIEUWJAARSRECEPT1E. President Harding en zijn vrouw hebben op Nieuwjaarsdag voor 't eerst na negen jaar in het Witte Huis de Nieuwjaarsrecep- tie weer gehouden en bij die gelegenheid heb ben zij zevenduizend handen moeten drukken. Drie uur lang duurde de receptie. Het publiek stelde het blijkbaar op prijs dat deze Nieuw- jaars-recepties n-a zoo'n lange tusschenpoos weer werden hervat. Hughes stond naast den president om de bezoekers voor te stellen. Voor elk hunner had de president een aar- lig woord eneen handdruk. Wei een drie- ■al vermoeiende uren. DE BRAND TE HARTLEPOOL. I De brand, die te Hartlepool heeft gewoed, kan tot de meest emstige branden gerekenc worden-, die in de laatste jaren in E-ngdand hebben gewoed. Vijftig acres van de stac i zijn in de asch gelegd1. Zeven-tig huizen zijn geheel verwoest. Bij nader onderzoek is ge- bleken, dat de aangerichte schade anderhalf millioen pond beloopt, I De ellende van hen, die dakloos zijn ge- i worden, doet denken aan de tooneelen bij' het Duitsche bombardment in 1914. Het aantal dakloozen woidt op ongeveer 2000 geschat. De gezinnen vluchtten in den nacht in pani- schen schrik uit hun woningen. De straten zijn gevuld met het huisraad van aller'ei soort, dat enkelen hebben kunnen redden. HOE DE FASCISTEN NIEUWJAAR VIERE'N. In verschillende steden in Italie hebben de j fascisten het Nieuwjaar gevierd met steek- en schietpartijen, met het gevolg, dat verscheide- - ne personen gedood of gewond werden. Frisch is het o.a. te Belogna toegegaan. De sodalisten, zoo vertelt de Jimes" vierden in hun gebouw hot Nieuwjaar met rang en TABAKSFABRIEK „DE WAEENDE LEEUW" PRIMA KWALITEIT BILLIJKE PRIJZEN LAAT A 125, ALKMAAR dans. Dit beviel den fascisten echter niet en deze gelastten, dat in de eerste plaats het zingen gestaakt moest worden. De socialis- ten voelden daarvoor weinig en het gevolg was een aanval op het gebouw, waarbij de revolvers een voomame rol speelden. Twaa,1f gewtonden, omdler wie verschil Lemle levensge- vaarlijk. OPZETTETIJKE LEUGEN? 'De ^Deutsche Allgemjetoe Zei-tuing" geeft mededeelimgen over berichiten uit Fransche bron befareffende een verlaging der Duitsche inkomstenbelasttog met 50 pCt., em begun- stigimg van een beweerde vludht van Von Jagow, ein1 een weigering van d©n Duitschen minister van justitie om een aaniklacht tegen Ludiendbrf! to te diienen). Heill blad) Voegt er aan toe, d)at de waar- heid' van- het tegenleel ook aan de versprei- ders dezer berichiten' bekend is. Deze berioh- tera dienera alieen1 maar am vlak v66r dte oom- ferentie van Cannesi, opnieuw wanlironwen tegen 'Duii'tschlandl te verwekken, en het opko- -niiend! tozich't in Duitschland's toesfcand met gewetemlooze miiddelen tegen te gaan. IDE G-RIEP IN. ENGELAND. De gniepepidemie is te Londten al zeer al gemeen. iNlaar de „Daily Chronicle" meldt, zijn er to vier eni twintig uur niet mindler dlan 25 personen op str-aat dloor de ziekte overval- len, zoodat ziji per -ambulance naar de zie- kenh'uizen moesten worden vervoerdt (In de 9® gtroote steden van- Engeland van Engeland en Wales zijn to dfe week, eindi- gendl op 24 December jl 237 personen aan de gri'ep overledlein'. Ito 1918 was het maximum aantal sfertgeval-lm to een week to dteze ste den 2450 en to 19191 duizend. KORTE BERIOHTEN. Een -telegram ui Turijn meldt, dat een emstige brand heeft gewoed in een automo- bielfabriek te Turijn, waar een groote hoe- veelheid benzne ontplofte. De schade wordt op een millioen lire geschat. Het hoofdpostkantoor te Tokio is door brand qeheel vemieldi. Door den aanhoudenden regen van de laatste dagen is het water in de Fransche ri- vieren zeer gestegen. De omstreken van Mont Belaird en van Hericourt staan onder water. Een hevige brand heeft het meisjespen- sionaat te Carcassonne.(Frankrijk) volkomen verwoest. De leerlingen ko-nden nog juist bij- tijds worden gered. Gemensd Nieuws. HET METAALCONFLICT. In een conference tusschen het bestuur der R. K. Vereeniging van Werkgevers in de Me- taalnijverheid met de besturen van de R. K. en Chr. Metaalbewerkersbonden, en met de Combinatie, te Utrecht op 5 Januari gehou den, werd overeenstemming verkregen om- trent de opheffing der staking tegen Maan- dag 9 Januari, op de navolgende voorwaar- den: 1Bij de leden der R. K. Vereenigmg van Werkgevers in de Metaalnijverheid, die de loonsverlaging hebben ingCvoerd, wordt van- af den aanvang der hervatting van het werk en waar geen staking geweest is vanaf 9 Januari 1922 een toeslag van resp. 5 pet. en 514 pet. voor de meerderjarige en de min- derjarige arbeiders gegeven op de basis der verlaagde uurloonen tot 1 Februari 1922. 2 Bij de werkgevers, waar de loonsverla ging nog niet is ingevoerd, worden de loo- nen verlaagd met resp. 10 pet. en 15 pet., aanvangende to de loonweek, waarin 1 Fe bruari valt 3. Rancune-maatregelen worden beiderzijds niet gen omen. 4. De leden der R. K. W. V. zullen krach- tig worden aangemaand, de arbeiders, die vo6r het conflict in dienst waren, zoo veel en zoo spoedig mogelijk weer aan- het werk te stellen. 5 De staking wordt beschouwd vanaf Maandag 9 Januari te zijn opgereven. 6 De R. K. W V. handhaaft het beginsel van overleg over de arbeidsvoorwaarden mot de betrokken arbeiders-organisaties en- zal dit beginsel in praktijk brengen. 7 Het Bestuur dor R. K W. V zal de der wachtgeldregeling in de eerst- volgende led en vergadering aan de orde stel len en verdedigen. Nog kan worden gemeld, dat de staking bij de R. K. Werkgevers omvatte 14 ondenne- mingen en 2500 arbeiders. In een vergadertog van het bestuur van de Landelijke Federatie van Metaalbewerkers is de volgende mofie aangenomen: Het bestuur, kennis genomen hebbmde van het besluit van de besturen der vier me taalbewerkersbonden in een vergadering on der leiding van den burgemeester van Rot terdam, welk besluit aanvaarding van het voorstel van den Metaalbond en de lonsver- laging inhoudtprotesteert tegen dat besluit, hetwelk in strijd is met den uitgesproken wil van de stakende en nog niet stakende vakgenooten; concludeert, dat het verloop van de staking een gevolg is van het locali- seeren van dit conflict; besluit, alsnog met alle ten dienste staande middelen de staking te willen doorzetten met alle organisaties, die in vollen ems: willen strijd voeren tegen de aangekondigde loonsverlaging in het bij- zonder en tegen den aanslag op het levenspeil van de arbeiaersklasse in het algemeen; geeft als zijn meening te kennen, dat alsnog de loonsverlaging tegengegaan kan worden, als alle categorien, als: mijnwerkere, spoorweg- arbeiders en die der transportarbeiders tot de algemeene werkstaking worden opgeroepen. Op het a.s. Zondag te houden buitenge- woon congres in samenwerking met het be stuur van het N. A. S. zal de algemeene toe- stand worden besproken en de houding van de federatie definitief worden bepaald. DE MOORD OP MR. WIJSMAN. Onder groote belangsteling is, zegt de N. R. Ct.. gisteren het stoffelijk overschot van mr. Wijsman, het slachtoffer van deni moord in den trein op Oudejaarsavond, op de be- graafplaates Oud Eik en Duinen bij Den Haag voorloopig bijgezet. Zaterdag zal de crematie geschieden. Vooral bij het vertrek van den begrafenis- stoet van de woning van de ouders van den vermoorde aan de -Emmastraat was de be- langstelling groot. Op de begraafplaats hebben de heeren Jose Vigeveno, namens de Amsterdamsche loge van de Theosofische Vereeniging, en mr. Van Raalte, namens vroegere Leidsche vrienden, het woord gevoerd. Een' zwager van den overiedene dankte voor de belang- stellmg. De stroom van raadgevingen) en inlichtin- gen aan het adres van politie en justitie zwelt gestadig aan. Alles wat dienaangaan- de komt, wordt even nauwkeurig- bekeken als de omvangrijke in beslag genomen corres- ondentie van den verslagene. Dat een' veel proken zaak verhalen doet ontstaan, groo- tendeels berustende op niets dan fantasie, zou ieder ervaren onderzoekingsambtenaar kunnen verklaren. Wij- hadden gisteravond te Rotterdam, zegt de Telegr., een onderhoud met den conduc- teur, die volgens een bericht in het Hbld. Zondagavond door een auto gevolgd werd, waarin zich de vermoedelijke moordenaar zou bevind-en. De betrokken conducteur was, naar hij zeide, zeer verontwaardigd over het orajuiste en1 overdreven verhaal van genoemd blad. Ontdaan van alle franje luidt het als volgt: De conducteur die absoluut niet lijkt op aen conducteur die op Oudejaarsavond het kaar- Yerhuren uitsluitend eerste klas tegen blllfik tarief. tje van mr. Wijsman knipte, kwam Maan- dagavond (en niet Zondag) met den laatsten trein uit Amsterdam te half eeni aan het sta tion D. P. aan. Hij begaf zich met een hoofdgeleider op weg naar huis door de Kruisstraat. Eerst op de Kruiskade aan het eind van de Diergaarde reed hem een auto achter-op, waarin een forsch gebouwde man was gezeten. Deze commandeerde „halt" Toen men bij hen was gekomem boog hij zich uit den wagen1, nam den conducteur scherp op en zeide toen. „Nee, jou moet ik niet heb ben". De conducteur weet absoluut niet of het signalement van den forsch gebouwden man overeenfcomt met dat van den vermoe- delijken moordenaar en acht het zeer waar- schijnlijk dat bedoelde persoon een conduc teur zocht, wien hij wat vragen wilde. De hoofdgeleider sloeg rechts at en1 de conduc teur ging met lijn 5 mee. De auto volgde de tram en de inzittende keek naar binnen toen men den hoek van de 's-Oravendiikwal be- reikte. Gekomen bij de Cleas de Vrieselaan stapte de conducteur af en- ging naar zijn woning in de Hijdrik Sorchstraat. De auto reed toen gewoon verder de Middelland- staat af eni't is omjuist dat deze hem volgde en de inzittende het huisnummer opnam. Dit voorval deed schromelijk overdreven de ronde bij- de conducteur. De betrokkene is gister avond door inspecteur Snippe na aan'komst van den laatste trein verhoord. De Rotter- damsche recherche zoekt nuaar den chauf feur, doch hoewel veel zoogenaamde nacht- snorders gister gehoord zijn, heeft men den chauffeur die Maandagnacht tusschen 12 uur 45 en 1 uur de Kruiskade en Middel- landstraat afreed met een- passagier bij zich nog niet gevonden. Gistermiddag heeft de commissaris van po litie in de 2e afdeeling in Den Haag de ver- pleegster gehoord, die op Oudejaarsavond van Amsterdam naar Haarlem is gereisd in het compartiment, waarin later mr. Wijs man vermoord is gevonden. Veel nieuws heeft dit verhoor niet opgele- verd. Uit haar mededeelingen kan nog wor den afgeleid, dat de persoon van fonsche ge- stalte, die tusschen haar en mr. Wijsman plaats nam, een lengte kan. hebben van 1.80 meter; dat de blozende of liiever bepaald roo- de kleur van zijn bol gel-aat opvallend is en diat zijn naar achteren gekamd haar donker blond van kleur is. Hij droeg rijglaarzen. De persoon betrad met de handen. in den zak het conipartiment, en nam, gelijk reeds ver- 'klaard, achteloos plaats, zonder de minste notitie van zijn medereizigers te nemen. Uit niets viel op te maken, noch bijv. uit een reflexbeweging van mr. Wijsman, n-odh van den kant van den binnengetredene, dat beide personen elkaar konden hebben ge- -kend. De binnengekomene maakte op de juf- frouw niet den indruk, zich slechts als heer gekleed te hebben om zijn plaatsnemen in een le klasse coupe te rechtvaardigen en maakte veeleer den indruk te behooren tot een rnaat- schappelijken stand, waarin het reizen in de le klasse niets omgewoons is. De juffrouw herfiaalde nogmaals, dat er in haar tegen- woordigheid niets opvallends of bijizonders plaats heeft gdhad. De Tel. meldt uit den Haag, dat het on derzoek der politie thans to een zoodanig stadium is gekomen, dat men veronderstclt te kunnen weten, wie hoogstwaarschijnlijk den moord heeft gepleegd. De persoon, dien men er van verdenkt, heeft men echter nog niet kunnen achterhalen. Voor het Gerechtshof te Amsterdam dien- de gisteren een strafzaak, waarin mr. L. van Gigh Jr. als verdediger optrad. Alvorens zijn pleidooi aan te vangen, deri de mr. Van Gigh mede, dat hij verzocht had, deze zaak uit te stellen, teneinde te kunnen derinemen aan de begrafenis van mr. Wijs man, zijn confrere en medewerker. Het Hof meende echter, dat een hooge belang vorder- de, dat de zaak zou behandeld worden. Spre- ker is daardoor verhinderd de begrafenis te 's-Graven-hage bij te wonen Hij grijpt nu de gelegenheid aan om mr. Wijsman hier te her- denken. Deze nam, hoe jong ook, een bijzon- dere plaats bij de balie in; hij was uitersit conscientieus en was iemand, op wien men zich geheel kon verlaten. De balie en ook de rechterlijke macht lijden in hem een verties en zijn nagedachtenis zal bij spreker dan ook in eere blijven. President mr. Kruseman deride mede, dat door de buitengewone massa strafzaken, die het Hof te behandelen heeft, de zaak onmoge- lijfc kon worden verdaagd. Spreker sloot zich geheel aan bij- de woorden van mr. Van Gigh. Ook het Hof heeft met diep leedwezen kenriis genomen van het overlijden van mr. Wijsman. Ook de advocaat-generaal mr. baron Van Harinxma thoe Slooten sloot zich aan bij de hulde aan de nagedachtenis van mr. Wijs man, die op zoo misdadige wijze om het le- vera werd gebracht. EEN TWEEDE HUWELIJK VAN KEIZER WTLHELM. De geruchten over een aanstaand rweede huwelijk van den gewezen keizer Wilhelm worden thans door diens gevolmaditigoe, ge- hcimraad Berg, tegengesproken als een boos- aardig en onzinnig verzinsel. DE BOMAANSLAG. Gister is te 's-Gravenhage de bekende bom- aanslag behandeld. De officier van justitie, die op het schande- lijke van dezen aanslag den nadruk legde, noemde Van der Linden, die in ontwikkeling ver boven de andere beklaagden stond, met Kooyman de hoofdschuldigen. De Haas heeft waarschijnlijk zelf niet good den omvang van zijn medeplichtigheid begrepen, terwijl Eek- hof, die nog te jong was om de onverant- woordelijkheid van zijn daad in te zien em- stig te beklagen, is Hij eischte ten slotte tegen Kooyman en Van der Linden ieder 15 jaar, tegen De Haas 5 jaar en tegen Eekhof 2 jaar gevangenis- straf. KD'RTTE BERICHTEN'. Hleti destijds met Oostenrijk'-Homga- rijie gesloten u i tleveri-ngsverdr-a g blijft tius- schen 'Nledlerlaind en de republiek Oostenrijk van toepasstog. De regeering acht het voorhands n'iet gewenschf, bizoodere mjaatregelen' te treffen' ter beperktog der toelatto'g van vreemde werkliieddn. Te Aalismjeer is Dinsdagmiddlag de 27- j-ari-ge C. A. S.. gewezen- br-oodbakker te Am sterdam, geaxresteerd. Met een oud'e lijst van een lhans niet meer bestaandi reddings- leger haalde hij- grid op, zoogenaamd voor de noodliijddnden in dte Drentsche venen. Hi) bestemde het geld echter voor zijn eiigen zak. lloftfJreilacleur Tj. N. A I)I'M A, 6 JANUARI Oireeteur G. II. Kit A Ik.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1