1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. No. 6 Honderd vier en twintigste Jaargang 1922 ZATEEDAG SPAARBOEKJES Olt nnmmer bestaat nit 3 blades Aboniicnicatsprijg t»ij voorutthotallng per 3 manndon f 2.—, fr. per po«t f 3.50. Itvwijsn. 6 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. reget, grootoro i«tt»;rs naar pluutunilmfr. Bricvon franco N.V. ttotik- cn MatHKttadr. v.li. Hcn-ms. Coetor Zoon, Voordain CO, Tel. Adminiutr. No. 3. Rodactio No. 33. IlobfdruducieurTj. N. AIH-1MA. 7 J AM A EI OiremeurG. 11. KltAlL. Het was de eerste vergadering in 1922 en der traditie getrouw werd dus eerst de film van het vorige jaar te voorschijn gehaald en in buitengewoon vlug tempo door de deskun- dige hand des burgervaders voor de zelfvol- dane blikken van het edelachtbaar gezelschap afgedraaid. In bonte verscheidenheid vlogen de beeiden over het doek .en slechts hier en daar werd even gestopt om een bijzonder interessant kiekje wat langer en nauwkeuriger te kunnen beschouwen. Zoo stopten we, na de afdeeling personalia, bij het wereldpluimvee-congres, we herdach- ten weer met trotsch de jaarvergadering der juristen-vereeniging, we onthulden een Rip ping-bank en verblijdden ons over de vesti- ging van het bestuur van een hoogheem- raadschap, dat in alle opzichten groot is, groot in gebied, groot in polderlasten, groot in financieele tegemoetkomingen vanai het salaris van den dijkgraaf tot het presen- tkgeld der hoofdingelanden-plaatsvervan- Onze stedelijke trotsch groeide bii het te- rugblikken op de Zaterdagavondmarkt en steeg ten top bij het welvarende beeld van ons geheele markhvezen. De haven- en bruggelden vlogen omhoog, de stapels kaas die voor het Waaggebouw te pronk liggen waren bijna een millioen K.G. zwaarder dan een jaar te voren, de veemarkt werd door 14000 herkauwers meer bezocnr dan in 1920. En last not least werd onze gemeente ver- eerd door de verblijdende komst van 18000 varkens, of wel tweemaal zooveel van die schreeuwcrige knorrepotten, dan er een jaar te voren naar het historische Waagplein ter veemarkt zijn getrokken. Die koeien, die varkens, die kaas, dat was alles levende en levend geweest zijnde' wel- vaart. Dat gaf het Alkmaarsche beeld zooals de burgemeester het schetste, de bekoring van een schilderijtje uit het land van melk en ho ning. En die welvaart was het gevolg van orde en rust, dank zij de vreedzaamheid der be- volking, in welke de burgemeester een onge- schokt vertrouwen heeft. Toen vlogen er andere beeiden over het doek, de portretten van oude en nieuwe di- recteuren van gemeentewerken en wethou- ders van onderwijs en daarna kwamen in langzamer tempo de beeiden van alles wat de raad tot stand bracht, van alle gewichtige besluiten die in het vorig jaar uit den chaos der debatten ter wereld gekomen zijn. Dat alles is slechts te danken aan den ijver om de publieke zaak te dienen, een ijver die niet alleen bij het College en den Raad maar bij alle ambtenaren geconstateerd werd, van laag tot hoog vanaf het jongetje, dat op de secretarie de inktpotten schoonmaakt tot aan den meest meesterlijken meester die de bijlagen in elkaar goochelt. Hciaas komen er wat onweerswolkjes aan den politieken horizon opzetten, de toekomst ziet er niet heelemaal helder uit en met den grooten politieken storm-voorspeller Paul Nijgh meenen ook Burg, en Weth. dat wij een langen en ernstigen malaise-tiid tegemoet zullen gaan. Laten wij onze krachten verzamelen om dien storm het hoofd te kunnen bieden. We zouden haast vergeten te memoreeren, dat er behalve meer varkens ook meer men- schen in Alkmaar zijn gekomen. De bevolking steeg van 24172 tot 24724 en er was dus een toename van 552 ingezetenen over wier komst wij ons nog veel meer zou den verheugen als wij niet bedachten, dat zij er toe medegewerkt hebben den woning- nood in sterke mate te vergrooten. Overigens hebben wij een best jaar achter den rug, de ons vertoonde beeiden gavea slechts reden tot groote voldaanheid en het applaus was dan ook niet van de lucht. De heer Govers dankte als waarnemend- oudste in jaren in plaats van den heer Van den Bosch met een roeren speechje voor 's burgemeesters zeer interessante toe- lichting, hij strekte de eene hand prijzend naar den voorzitter uit, stak van de andere een waarschuwenden wijsvinger voor de criti- ci der S. D. A. P. naar boven en besloot, on- der algemeen applaus, met den wensch, dat alle aan- en afwezigen weer hun best zouden doen ook dit jaar de belangen onzer gemeen te naar hun beste krachten te behartigen. Nadat de heer Van Drunen zijn hart over de notulen uitgestort had en den heer Wes- terhof die zich blijkbaar nog maar steeds niet met de benoeming van den heer Van der Vegt vereenigen kan desgevraagd mede- gedeeld was dat de nieuwe ontvanger met de aanneming zijner benoeming wacht tot hij definitief weet, wat hij voor zich zelf ontvan- gen kan, kwamen de voor de vierde maal her- boren plannen van Rochdale ter tafel. Zij blijken bij elke geboorte van kleineren omvang te zijn geworden en hun geestelijke vader, de heer Westerhof, heeft ze ook nu weer ten doop gehouden met een rede waarin hij aan de wonderlijke lotgevallen, de talloo- ze en onvoorziene tegenspoeden herinnerde en een critiek leverde op de weinige medewerking van den Wethouder van Publieke Werken en diens ambtenaar, welke deze o.i. in geenen deele verdiend hebben. Hij wees op de kinderziekten, die het kleine Rochdaletje reeds zoo menigmaal met den dood bedreigd hadden, op de boosaardige, plotseling opzettende ministerieele bouw- circulaires en hoopte dat men door de thans gewijzigde plannen als van ouderen datum te beschouwen, bij de woning-autoriteiten nog gedaan zou kunnen krijgen, dat de hu- ren met op 70 pCt. maar op 50 pCt. der ex- ploitatie-kosten gebaseerd zouden kunnen worden. Slechts in dat geval zal dit kind van prole- tarischen huize ae noodige kracht voor een normale en gezonde ontwikkeling kunnen vinden. Wij helpen hem van ganscher harte ho- pen, dat ae thans door den Raad goedge- keurde plannen den zegen der hoogste bouw- kuridige autoriteiten zullen ontvangen. Toen kwam er een extra agenda-punt aan de orde, een punt dat allereerst van belang was voor de talrijke werkelooze arbeiders, die in grooten getale de publieke tribunes vulden. Daar stonden de werkloozen, de trekken- den van de kassen hunner organisaties, de uitgetrokkenen, die reeds het vastgesteld aan- tal weken door die kassen ondersteund waren en nu op Rijks-hulp zijn aangewezen en de dubbel-uitgetrokkenen, de ongelukkige werk loozen, die ook al door het voorgeschreven aantal weken van dien Rijks-steun heen zijn en nu niets meer krijgen. Daar stonden ook de ongeorganiseerde werkloozen, de mannen, die, buiten het or- g.inisatorisch verband, evenals de dubbel- uitgetrokkenen geen enkel recht kunnen laten gclden. Zij stonden er in dichte rijen, ouden en iongen, met door zorg gebogen hoofden en in stille spanning keken ze naar het raadsge- beuren, luisterden ze naar het dikwijls in een heftige woordenwisseling ontaardend debat waaruit de besluiten tot hun financieele tege- moetkoming moesten geboren worden. 'Zij stonden er in massa, als een stille de- monstratie en zij wachtten. Wie die breecLe rijen zag moest eigenlijk eerst goed tot het besef van de teekenen des tijds komen. Daar stonden, ze, de werkers, die slechts hun arbeidskracht kunnen verkoopen en daarvoor geen koopers vinden. Die thuis vrouw en kinderen hebben, die het geld voor voedsel en onderhoud van hun gezin moeten binnen brengen en die met al hun arbeidskracht elken dag weer doelloos rondloopen, omdat niemand van hun dien- sten gebruik wen9cht te maken. Is er erger straf dan machteloos te moeten toezien hoe het eigen gezin verarmt, hoe de zorg van dag tot dag grooter, het gebrek nij- pender wordt, hoe alle kleine bezittingen, de een na de ander, voor den knagenden honger moeten opgeofferd worden? Is er grooter straf dan in al die ellende te kunnen en te willen werken en door gebrek aan productieven arbeid tot lijdelijk toezien, tot nietsdoen te worden gedwongen, om straks, als een bedelaar, van de publieke wel- dadigheid te moeten leven? Daar stonden de slachtoffers der malaise en bij het aanvoelen van den, komenden econo- inischen storm begrepen alien hoe hunne rijen nog grooter, nog dichter zullen wor den, hoe de Zorg in al die nu nog rustig tot luisteren gebogen hoofden steeds dieper groe- ven zou trekken. Er was niet een van de raadskden, die niet besefte dat deze onverdiend door het noodlot getroffenen in deze moeilijke tijden door alle daartoe in staat zijnde ingezetenen gesteund dienden te worden. De heer Oskam, die als woordvoerder der werkloozen zou optreden, stuurde een tele gram van verhindering. Hij bleek op een reisje niaar Schagen cn schijnt diverse treinen gemist te hebben of auto-pech te hebben gehad. Den heer Westerhof viel daardoor de taak ten deel de wenschen. der malaisc-slachtoffers uaar voren te brengen en hij heeft't gedaan net al de welsprekendheid en den gloed der wertuiging waarover hij bij dergelijke gele- enheden weet te beschikken. Er was slechts verschil van meening over de wijze waarop en de mate waarin thans hulp moest worden geboden. Er waren voorzichtigen, die niet meer dan de gelden voor het hoogst noodzakelijk le- vensonderhoud wilden verstrekken, om daar door in staat te zijn den steun zoo lang mbge- lijk te kunnen volhouden en niet in dezelfde fout van eenige jaren geleden te vervallen, j door een bestaande steunregeling noodge- dwongen te moeten verslechteren. Zij wenscht'en niet verder te gaan dan waartoe het Rijk hen verplicht. Zij spraken hun overtuiging uit. dat de gemeente niet op zich kan nemen, wat het Rijk zelfs niet aan- gedurfd heeft. En daamaast waren er anderen, de arbei- dersvertegenwoordigers, die hun verontwaar- dising over den geringen, verslechterden Riikssteun uitspraken, die de gemeente daar. te<renover het goede voorbeeld wenschten te I doen geven en openliik protestceren wilden- tpcren de in hun oogen absoluut onvoldoende Riiksregeling. Zij hebben het scheipst de ellende dezer werkloozen geteekend en zij hebben er bo- venal hun verontwaardiging over uitgespro- ken, dat men deze menschai, zij het dan in direct, naar het Armbestuur verwijst. Dat laatste hebben wij ook steeds als een niet noodzakelijke last op de toch reeds gebo gen schouders dier werklooze ongelukkigen gevoeld. E>e gelden van het Armbestuur komen uit de gemeentekas. Indirect bctaalt dus de ge meente de steungelden en het maakt dan voor de gemeente ook hoegenaamd geen verschil of men de distribueerende besturen der vak- organisaties het geld voor hun werkloozen direct dan wel via het Armbestuur doet toe- komen. Het is ongetwijfeld juist, dat de gedachte, van een Armbestuur te moeten trekken, velen eerst in den grootsten nood tot een machte- loosheids-bekenning zal dwingen en het is aan hen, die het Armbestuur inschakelden, zelve te wij ten, dat zij er thans van beschul- digd werden, dit wiliens en wetens gedaan te hebben, in de hoop eerst in de diepste ellende dezer werklooze arbeiders om financieele te- gemoetkoming aangezocht te worden. Vroegere raadsbesluiten tleden reeds den uitslag aer stemmingen voorzien. Met slechts de stemmeni der arbeiders-ver- tegenwoordigers tegen, heeft de Raad beslo- ten, de ministerieele circulaire te accepteeren, niet tegen de Rijksregeling te protestceren en over de verzoeken van den Bestuurdersbond, door den heer Westerhof in ecu motie be- iichaamd en waarin thans naar wij met voldoening constateerdenj in dezen alien even zwaar treffenden malaise-tijd geen on- derscheid meer tusschcn al- of niet-georgani- seerden gemaakt werd la mort sans phrase uit te spreken. Van groote beteekenis is ongetwijfeld het besluit, een zoo ruim mogelijke werkgelegen- heid te scheppen en Burg, en Weth. daarvoor een bianco crediet toe te staan. De meerderheid der door mr. Leesberg op- gesomde werken zijn al van ouden datum, al blijft het natuurlijk hoofdzaak, dat hier veLe malaise-slachtoffers aan eerlijken arbeid kunnen geholpen worcLn. Er wacht ons waarschijnlijk een lange, on- overzienbare tijd van economische inzinking cn het is daarom toe te juichen, dat Burg, en Weth. al het hunne zullen doen om een zoo groot mogelijk aantal arbeiders aan produc- tief en door Rijk of Provincie mede-betaald werk te kunnen helpen. E>e plannen voor een nieuwen weg naar Bergen kunnen natuurlijk niet in enkele weken in het stadium van uitvoering komen-, maar het is duidelijk, dat dit stadium des te eerder en waarschijnlijk nog in het malaise-tijd- perk bereikt kan worden, hoe vlugger cn krachtiger men d-cze plannen aanvat en ze tot rijpheid tracht te brengen. Ook aan de plannen der Commissie tot het in exploitatie brengen van terreinen voor handel en industrie kan thans eens wat meer aandacht geschon'ken worden dan tot dusver- re het geval is geweest. Want werk, productief werk, dat is het ten slotte wat deze malaise-slachtoffers noodig hebben Daarmee alleen zullen alien gebaat zijn, niet alleen de gemeente, die haar steungeld voor arbeid geruild ziet, maar bovenal zij die kunnen en willen werken, en die niets lie- ver wenschen dan voor hen en hun gezin met eigen handen, door eigen eerlijken- arbeid een behoorlijk weekloon te kunnen verdienen NOORDHOLLANDSCII LANDBOUWCREDIET. Rente u/ Buitcnland DE IERSCHE KWE'STIE. De Dail hield- gisteren een geheime zitting. Op deze zitting werd rapport uitgebracht nopens de conferen/tie, die door eenige leden der beide partijen was gehouden. Daarbij schijnit te zijn gebleken., dat de comferen/tie niet tot overeenstemmkig was gekomen. De openbare zitti-ng werd om 3 uur ge- opend. De Valera -kondigde onmiddellijk zijn aftred-en aan. Sedert de overeenkomst van Loruden getee kend was, zeide hij, was er een onherstdbare breuk ontstaan in 'het u-itvoerend gezag. Hij wilde niet langer d'e verantwoorldelijkheid voor zijn functie dragen-, tenzij -hij de voile macht had) om de republiek te verdedigen. Daarvoor moest hij een eensgezind kabi-net hebbeni, dat dacht gelijk (hij. Hij wailgde -van de poli-tiek en keerde naar 'het partial1 lere le ven terug, tenzij- de Dai'l hem zou herkiezen. Michael Colllins deeld'e mede, ddt hij aan De Valera zijn ontslag had aangeboden, het- geen deze ech-ter had geweigerd. De stemming omtrent het ver-drag wordt 'heden gehouden'. DE ONTWAPENIINGSOON'FEREINTIE. -Gemeldi wordt dat, afschoon reeds d'e schikking zijn getroffen voor -het vertrek dter Britsdie delegatie op 14 Januari uit New- York, het niet zeker is of het vertrek op dezen datum kan plaats hebben, daar zich belang- rijke kwesties kunnen voordoen, die een ver- lenging van het verblijf der Bdtsche delega tie in- Washington mood-ig maken. Indien er geen verhiindering komt, rullen de belangen van Groot-Britannie na 14 Ja nuari worden behartigd door Sir Auckland Gedides, den Britschen ambas&adeur te Was hington. Da volTedige vi-ootcommiseie heeft defini tief de eerste twee voorstel'len van Root aaa- genomen, waardoor die bestaande wetien van d-em zeeoor-liog ook worden ioegepast op duik- booten en' een aieuw v-oorschri-ft 'in de Inter nationale wetgeving wordlt ingeluid'. (Hbt -jweede voorslel omvat Balfours am)en>- dement, w-aarbij- de duikboot-oorlog tegen toopvaardiers wordt verboden. Deze bepa- ling gaat o-nmi'ddeLlajk in tusschen die vij!f on- derteekenaars van het verdlrag. DE CONFERENTIE TE CANNES. Briand en Lloyd George zijn het eens ge worden over de voorwaarden, waar op de Opperste Raad zich Vrijdag zou bezigheden over de uitnoodigingen voor de economische internationale conferentie. Het programma werd vastgesteld. Alle politieke kwesties zullen uitgeschakeld zijn. Alleen de economi sche en financieele vraagstukken zullen wor den behandeld. De conferentie zal zich voorts bezighouden met het bespreken der middelen tot verbetering der wisselkoersen, heiwatting van den ruilhandel en grootere uitbreiding en regeling van den Intemationalen wereld- handel. Het is zeer waarschijnlijk, dat Duitschland en Rusland een uitnoodiging voor de confe rentie zullen ontvangen. In Britsche kringen verluidt, dat Amerika bereid zou zijn meae .te werken en dat Har vey Vrijdag een desbetreffende verklaring namens zijn regeering zou afleggen Offici- eele bevestiging van dit bericht is echter nog niet verkregen. De „Nation Beige" meldt uit Cannes, dat de Belgische dekgatie zal verklaren, het me morandum van Londen betreffende een beta- ling door Duitschland van een schadevergoe- ding van vijfhonderd millioen in 1922 niet te lainnen aanvaarden. Italie zou van deze vijfhonderd millioen 175 millioen ontvangen. Die conferentie werd gistennorgen om elf u-ur -id het gebouw van d'e Cercle Nautique geopenidl, ondler vcorzitterschap van Briand. Ale ddegaties waren ;aanwezog. Ook werd opgemerkt kolonel iHiarvey a-ls vertegenwoor- ddger dier Vereenigde Stafcn. iNla'dlait Briand de a-fgevaardigden verwel- ko-mdi -had, gaf Uoydl George op zijn ver- zoek een -expose van zijn i-nzicht over die al- gemeetne economische situaitie van1 Europa; h'ij formuleerde eenige voorstel'len. De lei- ders dier verscihiLlende dellegaities betuigdlen in prmcipe liun ad-haesde aan die voorstel'len, die naar het eomite werden- gezonden, dait gistermidldiag zou bijeemkomen. (Dit oomiit6 is sammgesteld uit die verschillende rnin-is- i-er-presidlaiiten en min-isters van buitml. za- ken. Besl'oiLen w-erd dat de ministerse van Finan- cien miet de deskimdigcn zouden bijeenkomen, om over de kwestie van herstel te beraadsla- gen. In zijn rede gaf Lloyd1 Georga een over- zi-dbt van deni huidigen economischen toe- stand en drcng hdj er Wjl de conferentie op aan, allies in het werk te stcllien om den vre- de (tot Standi te brengen en de markten in Centra al'-Eunopa ite herstel'lierr. Spr. wees er op, hoezeer de verschil lende Europeesohe volken, wat hun toekomst be- trof, van Ikaar afhankelijk waren. N-op-ens Rusland verklaard'e -de B-riitsdie premier: het is een- onbetwistbaar feiiti, dat de bcibreurenswaardige toestand des lands een zwaren' last vonnt, die drukt op de eco nomische hulpbronnen van 'Duitschland, dat vd'or den ooniog oen grooit) gedeelte van zijn welvaart aan Rusland te danken had. Lloyd George schetste daa-rop in bijzon- derhieidlen die -tusschen Oost- en West-Euro- pa bestaande betreking-en. Hiij achtte het in het belang van Franlkrijk, o.a. met het in het belang van Frankrijk, o.a. met het oog op de botailin-gen, dais de economische betrdkkin-gen tusschen Rusland en Duitschland zouden wordeni hemieuwd. Hij! betoogde voortst, dat er van de sovjet ernstige waarborgen zouden worden gevraa-gd' en in de eerste plaats de erkennimg der Russisdhe buitenlandsche schuldien. (De Belgisdhe en- de Ital-iaansche gedtele- geerde sloten zich hierbijl a-an. Briand zeidie, dat de conclusies van den Engelschen: premier op een goede -basis rust- ten-, doch bij! drcng er n-iettemin op aan, dat ook van iDuitschlanld waarborgen zouden worcfen ;geeischt. 'De Opperste Raad beraadslaagde gister over de waarborgeni, die van Rusland zullen worden geeischt. 'Naar verluidt zou de conf-eren-tie wellich-t d<e volgende miaand be Praag bijeenkomen. Op de conferentie werd' vooriezing gedaan van een ontwerp-bcslult, aangenomen door de conferenltie van deskundigen, industlrieeellen- en financiers, de vorige week te Parijs ge houden, strekkende tot bet economdsch her stel van Europa. -Dit cntwerp werd in' groote lijn-en aange nomen; itengevolge hiervan zal een interge- alieerde conferentie bin-erikort bijeen geroe- pem warden. De voomaamste mo-gendheden zullen uit- genooddgd worden, OA. Duitschland en Rus land. Aan- die uitooodiging van -Rusland zullen enkele vooijvaarden gevoegd wor den'. G-EEN NIEUWE KA'RLISTISCHE PUTSCH. De rentmeester van ex-keizer Karl spreekt de geruchten tegen van een nieuwen Karlis- tiscnen putsdh in Hongarije. Aa ex-keizerin Zita zal worden- verboden, het slot Wardenegg aan de Boden See te be- zoeken. Zij zal haar kinderen te Zurich ont- moeten en voorloopig met de oudsten naar Madeira terugkeeren-de anderen zullen la ter volgen. De ex-keizerin is Woensdag uit Funchal naar Zwitserland vertrokken. EEN PORTUGEESCH GENElRAAL GEARRESTEERD. Generaal Gomez Dacosta, een der meest vooraanstaande aanvoerders 'van het Portu- geesche leger, is op bevel van den minister van Oorlog gestraft met twintig dagen ves- tingstraf, omdat hij onlangs in een interview critiek op de regeering ten aanzicn van d'e jOngste troepenbewegingen in verband met een ndeuw ontdekte samenzwering had geuiit SERjVK EN DE -DUITSCHE SGHADE- LOOSSTELLI'NG. De „Vossische Zeiitung" verneemst uit Belgradio, dait het in het voomemen van de S'ervische regeering li-git, om ie Duitschland een aantal houten hiuzen te bestellen, welke dan in- mdindlering van- de door ddt land' aan ServiS te batalen schadevergoeding zouden wordbn berekend. ilndien de met Duitschliainid1 te voeren on- derhandlelingeiE slagen-, zal aan genoemd land1 de levering van 20.000 dezer won-ingen worden opgedlragen. DE DUITSCHE SOHAD-ELOO'SSTTEL- LINGEN. iDe En-gelsche arbeiderspariij- em die be- stuurscomimissde der vakvereenigiin-gen heb ben- een memorandum aan Lloyd George ge- zonidlem waarin zij o.a-. verlangen: r-adicale verandlering der polllliek van schad'eloosstel- -lingein, .terugtrakking dier troepen van den Rfijm, eene iintemiationiale conferentie over dien wedteropboaiw met vertegenwoordiging der regeeringen van alle voomaamste sto len van- Europa, het toestaan van leeniingen en credieten, vooral ook opgave van' het En- gelsche aandael «aan hetgrni- aan schadeloos- stellin-g moet wordlen beta'ald, zoomede m-a- tigiing d'er eischeni tot sch adeloosstell ing en een bed rag voor pensioenen. ENGEiUSCHE PNDU-STRIEBLEN NAAR PAiRIJS. Vooraanstaande Britsche industrieden zul len ini het begin van de volgende maand een bezoek brengen aan Parijs. De Britsche Commonwealth Union" en' de „Un'ion des Intere..a Eoon-omiques de France" beoogen een na-uwere samenwerking tusschen de fi nancieele en oommercieele belangen van hun landen. Ze zullen besprckingen voerem met de miistems, wier departementeni betrckken zijn bij) kwesties van industrieden en commer- deden a and-. DE DIEFSTA-L BI f DE DUITSCHE VRED'ESIDELEG ATI E. Den 12' dlezer zal de rechtbark te Beriijn de zaak behiandelen itegen- een voormaligen secretiaris v-an de Duiische \TedesdeIegatie te Parijs, die beschuldigd1 w-ordt van diefsta] ten bedrage van 750.000 francs. De bcklaagde behoort tot een goedle familie. Zijn vader was generaal. Hij heeft het geld uit de geld- kast der vaiedesdd'egatie gestciem en - af t j te Monm-anie en op andere plaatsen v-an vermaak uit. Bovend-ien weddie hdj op de Fransche renbaneni. KO'RTE BE'RICHTEN. Gewaponde heden deden heden een ni val in het filiaal van de Hibemd-an Bank te Dublin. Zij' wisten zich mat ruim 2000 uit de voeten te maken). De sovjets hebben een besluit -afgekon- digdi tot verlies van burgerrecht voor in het buitmlandi vertoevende Russen. Bldjkens medledeel-img van de Frainsche regeering is Tsjecho-Slowakije toegetreden tot de op 4 Mei 1910 te Parijs onderteeken- I de regeling tot het tegen gaan der versprei- ding van ontuditige geschriften. Gemen^d Nieuws UIT DE M ETA A LNIJVER H EID. Het bestuur van het Nationaal Arbeids- Secretariaat, waarbij de Landdijke Federatie van Metaalbewerkers is aangesloten, heeft aan de besturen van de Vakcentralen den volgenden brief gezonden: De verscherping van het conflict in de me- taalindustrie t-engevolge van het jongste be sluit van den Metaalbond: de loonsverlaging door te voerem over het geheele land, was voor ons bestuur aanleiding in zijn vergade ring van Donderdag 5 Januari 1.1. te beslui ten, zich opnieuw tot awe besturen te wenden met het voorstel: over te gaan tot uitbreiding der staking van metaalarbeiders over het ge heele land, benevens tot het proclameeren van de staking voor de arbeiders der spoor- wegen, in het transport- en mijnbedrijf, ten- einde den aanval van de werkgevers op de leven-svoorwaarden der arbeiders af te slaan. mede om de steeds sterker opdringende reac- tie tot staan te brengen -en bovendien ter voorkoming va nafmatting der geheele arbei- dersbeweging.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1