m Wk OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN 0MSTREKEN. DE KBIBBE6IJTER. am SGH0UWBUR6 „HARH0NIE". No.-7 Honrterd Tier en twinffigste Jaargaug 1922 MAANDAG 9 JANUARI Hedenavond precies 8 uur Dtt nnmmer Oostaat nit 2 bladet KS Deze Courant word! ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feesidagen, nilgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbelaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Aizonderlijke en bewijsnummers 3 cents. Prijs der gewone Advertentiln. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrnkkerij v/h. HER Ms. COSTER fit ZOON, •Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Telefoonnr. Red actio 33. Dlrecteur: G. B. KRAK. HoofdredacteurTJ. N. ADEUA. Buitenlant! DE ONTWAPENINGSOONFERE!NTIE. Het belangwekkendst van de zi-tting dier conferentie was Vrijdag de indieming door de Ameriikanen van een voorstel tot het verbie- den van het gebruik van giftgas in de toe- ko-mstige oorlogen. Dit onderwerp is eenigen tijid geleden door een subcommissiie behan- deld. Een groot succes 'heeft de conferentie met de behandeling van dit voorstel gehad. Het resultant der besprekingen was, dat Enge- land, Frdnkrijk, Itailie en Japan zich er inee vereenigden zoodat het gebruik van, giftige gassen als strijdm-iddtelen in den ooriog voor- taan niet meer zal zijn toegelaten. Al weer een stapje verder dus op den goe- den weg. DE GRIEP IN DUITSCHLAND. De griep schijnt van het Westen naar Oost- en Midden-Duitschland te gaan. Thans ko- men er beridhten uit Maagdenburg, dlat daar een griepepidemie is. 15 a 20 pet. dier bevol- Irln.g is aangetast. In het bizondler in die ste- den in Oost-Pommeren zijn veletn aangetast door deze ziekte. In velte scholen is het onder- wijs na de Kerstvacantie nog niet hervat. BOLSJEWISTISCHE 1NVAL OP F1NSCH GEBIED. Een deel der Karelistische troepen dat VrijV d'agmiddag over de Finsche grens terugtrok, werd door een bolsjewistisdhe compagnie ach- tervolgd tot Megrijarvi, op Finsch gebiedl, ongeveer 40 K.M. van de rgens. De zwakke Finsche grenswach-t trok na een kort gevecht terug. Dit incidtent geeft natuurlijk aanleiding tot nieuwe wrijving tusschen Finland en Rus- land. DE NIOOD IN RUSLAND. Naar Politiken volgens Wolff uit Riga ver- neemit, werd op het ftiftencongres te Moskou door gedelegeerden uit 'het hooger gebied van RusJand medegedeeldi, 'dat thans 27 milliOen Russen honger lijden. Sledhts vwr het tiende deel der hongerlijders kon hulp worden ver- sdiaft. De sovjet-regeering stood 100 miUii- oen goudroebel toe voor de hulpverteening, doch dit bedrag is nog maar een diruppel in de zee. DE IERSCHE KWESTIE. Eindelijk is dan een beslissing gevallen over heit Engelsch-Iersche vergelijk, en d'am een gunstige beslissing, die, naar verwacht m'ag worden, een eind zal maken aan den eeuwenlangen strijd der Ieren voor hunne vrijheid. De Dail Eireann heeft Zaterdag de te Lon- den geteekende overeenkomst aangenomen met 64 tegen 57 stemmen. De stemming had plaats te midden van groote opgewotndenheid. De voorzitter maak- te den uitslag eerst in het Iensch bekend, ver- vOlgens in het Engelsch. diet nieuws bereikte snel die menigte bu-iten het gebouw, weike een luid gejuich aanhief. In den Dail zelf werd weinig godemonstreerdi. De Valera heeft formed zijn ontslag inge- diend. De uitslag d'er stemming heeft in Dublin begrijpelijkerwijs sensatie verwekt, want na de berichten der laatste 'dagen had men zulk een meerderheid ten gunste van1 de overeenkomst niet verwacht. Te Dublin was het enth'ousiaisme zeer groot. De voornaamste voorstanders der ratificatie werden op straat geeStdriftig toegejuicht. De Valera, die eveneens werd toegejuicht, was blij-kbaar zeer teleurgesteld en temeergesla- gen. Het berichlt omtrent de beslissing werd te London met een diep gevoel van opluChting ontvangen, voornamelijk in de groote politie- ke clubs en in de sehouwburgen. De samenstelling van het nieuwe Iersche kabinet zal binnen enkele dagen bekend wor den gemaakt. AMERIKA UITGENOODIGD. Volgens de Matin is een officieele uitnoo- diging tot Washington gericht, om ded te nemen aan de internationale economische en financieele conferentie. Volgens de Petit Parisien heeft Briand be- reikt, dat in de uitnoodiging voor de confe rentie het woord politiek wordt uitgescha- keld. RATHENAU WEER TE BERLIJN. Dr. Rathenau is Zaterdagavond te Berlijn teru'ggdceerdi. Hij heeft zich dadelijk na aan- komst naar de kanzeladj begeven, waar hij met den rijkskansdier dir. Wirth een langdu- rige bespreking haldi. Het is evenwel mogelijlk dat dr. Rathenau, tengevolge van het besluit van den Opper- sten Raad, om tdegrafisch Duitsche verte- genwoordigers naar Parijs te ontbieden, spoe- dig Berlijn.weer zal verl'aten. DE CONFERENTIE TE CANNES. De ministers van Financien ziin Zaterdag- morgeni bijeenigekomen, om zich bezig te hou- den met bet vraagstuk der schadevergoedin- gen, en om kennis te nemen van de raporten d«r deskundigen aangaande 'Duitachland'a betalings-capaciteit. Het voorzitterachap de- zer bijeenkomst werd aangeboden aan den, Belgischen minister-president. Theunis. De Engelsche deskundigen waren van meening, dat Duitschland over het jaar 1922 moeilijk meer dan 500 millioen goudmark zou kunneni betalen. Volgens hun meening zou dit gelijk staan met het slachten van de kip met de gouden eieren. (Krachtens het vredesverdrag zou Duitsch land 2 milliard moetem betalen in 1922). De Belgische deskundigen beweren dat Duitschland kan betalen, wat het schuldig is, doch zij war en bereid, toe te geven, dat aan Duitschland zekere betalingsfaciliteiten zou- den kunnen worden toegekend. De Fransche experts waren het hiermee eens. De te Londen tusschen Briand en Lloyd George ontworpen overeenkomst geeft overi-' gens toe, dat de betalingen in contanteni ver- vallende op 15 Januari en 15 Februari, kun nen worden teruggebracht tot 500 millioen goudmark, te betalen in vier maandelijksche termijnen van 125 millioen. De leveringem in natura over het jaar 1922 zoudeni als volgt worden vastgesteld: Aan Frankrijk voor een waarde van 1250 millioen goudmark, te ont vangen overeenkomstig de bepalingen van het Wiesbadensche protocol; voor de overi- ge geallieerden leveringen ter waarde van 500 millioen goudmark in welk bedrag zou zijn begrepen de opbrengst krachtens. de „recovery-act". De kosten van de bezettings- legers zouden voorts worden vastgesteld op 220 millioen goudmark per jaar, plus 2 goudmark per man en per dag voor de En- gelschen. De Engelsche regeering zou ter betaling van de bezettingskosten tot 30 April 1921 500 millioen goudmark ontvangen. Al dus zijn de groote lijnen der Londensche ont- werp-overeenkomst. De ministers van Financien schemem een- stemmig bereid te zijn, om aan Duitschland voor het jaar 1922 zekere betalings-facilitei- ten toe te staan. Er was echter geenszins sprake van een moratorium. In de avondzitting der conferentie viel nog geen beslissing over de schadeloosstelling Men kan het over het bedrag nog niet eens worden. Lloyd George stelde ten slctte voor, Duit sche gedelegeerden naar Cannes te ontbie den, ten einde met hen de betalingscapaciteit van Duitschland te bespreken. Teunis stelde voor, de Duitsche gedele geerden niet te ontbieiden, voordat de gealli eerden het onderling volkomen eens waren gewoiden. Men zou hen naar Parijs kunnen laten komen, waar zij zich ter beschikking zouden kunnen houden van den' Opersten Raad. De conferentie betuigde hiermede haar in- stemming. De Opperste Raad zal heden wederom bij- eenlkomen. Het zal nu wel weer gaan als destijds in Spa, waar na dreigementen de Duitchers ten slotte toegaven aan den entente-eischen. EEN SMO'KKEL CENTRALE. Volgens de „New York Times" is dezer da gen te Washington een alcobol-smokkelcent- trale ontdekt, aan het hoofd waaivan een der rijkste negers uit Amerika standi. Deze Abra ham D. Lexington, stand reeds voor dte drooglegging als milUonair bekend, doch de beide droge jagen hebben hem tot miiliardiair gemaakt. Bijna twee jaar lang heeft- de trust uitsto- kend gefimctionneerd, tot eindelijk de politic er een eind aan maakte. De zwarte milliiar- dair werd gearresteerd en zijn vermogen in beslaggenomen. Ondlea" de rouwdragers is ook de negeru ni versiteit Atlanta in Zu id-Caroli na^ die steeds ruime giften van Lexington ontving. EEN BEROOVING. i James Stoeffel, de president van de May- :l w ->od State Bank is ged'ood en de kassier der ba ik en het hoofd der politic te Maywood j wond door vijf bandieten, die op klaarlich- ten dag in de buitenwijken van Chicago hun auto aanvielen, die 12.000 dollars uitbeta- lingsgeld naar de bank zou brengen. Swee ney, het hoofd der politic van Maywood, was I jmst meegegaan om een eventueelen aanslag te verhinderen. Zijn toestand is ernstig, die van den' kassaer wat beter, terwijl de vierd'e man- er- ongedeerd is afgekomen. Of van de j roovers iemand gewond werd is niet bekend. DE ONTPLOFFING OP DE „ATLANTIGO." Het Italiaansche stoomschip „Aflaniticd", dat gisterenavond 6.45 uit den Waterweg naar Liverpool vertrokken is, heeft, draadL loos geseind, dat haar stoomketel is gespron gen op 5 mijl West van het lidhtschip „Maas." Twee led'en der bemanning zijn gedood en 5 gewond. De posftie van het schip was Vriji d'agmorgen 4.10: geanker 51.51 Noord, 3.39 Oost. Sleepbooten zijn ter assistentie vertrok ken. De sleepbooten „Hudson" en „Waterweg", die van Hbek van Hdll'and vertrokken waren:, om het Italiaansche stoomschip „Atlantico" waarvan een der ketel* geetprongen iis, hulp te verleenen, zijn gisterimid!dag te half twee naar de Telegr. meldf uit zee teruggekeerd. Hun hulp was door de „Atlantico" met aan- vaand, omdat de sleepbooten „Louwerzae" en „Schouwzee" reeds waren aangenomen. Het was tamelijk heiig, toen men de „Atlantico" bereikte, zoodat men maar weinig nieuws kon meebrengen. Een der ketds was ontpldft ten gevolge waarvan de „Atlantico" niet meer met eigen kracht in den stonn kon varen. Daarom had men noodseinen gegeven. Door de ontploffing waren twee opvarenden ge dood en 5 zwaar gewond. Het vaartuig kwam slechts zeer languit vooruit. Het zal wel laat in den avond worden voor het schip binnen is. Het plan is daarna op te stooanen naar Rot terdam, vaawaar het Donderavond vertrok ken is. De Atlantico" is door drie sleepbooten te Hoek van Holland1 binnengesieept. Dr. Rij- ken met 5 man der reddingsbrigade en twee loodisleeriingen begaven zidi aan boord om eerste hulp te verleenen. Zwaar gewond zijn de eerste en tweede machinist, een treinmer en een donkeyman. Voor de ohtplofte ketel lagen nog de lijken van twee stokers. De gewonden zullen direct in Rotterdam naar het zieken- huis wordlen vervoerd. De keted iis geheel in elkaar gezakt en de waterdichte schotten zijn ootzet. Alles is een groote verwoesting. HET INCIDENT TE SEBENIOO. Het Stefanie-agentschap meldt, dat de be richten betreffende de inrid'enten te Sebenico overdreven zijn. De dlaarover gevoerde be sprekingen' tusschen de regeeringen te Rome en te Belgrado getuigen van den levendigen wensch om tot een overeensitemming te ko men. De regeering heeft aan de stedelijke autoriteiten nadruJdcelijke orders gegeven om krachtiige maatregelen te nemen' tot voorko- ming van nieuwe imcidenten. De Italiaansche regeering van haar kant beijvert zich om al- te aanleiding tot een conflict te vooricomen en om in de Adriatische sfden een rusitige, kal- me stemming te bevorderen. DE OESTOLEN KUS. ■De Pnrpie Parrot, een Briitsch vrouwen- tijdschrift, geeft diem volgenden raad, die naat hfet blad zegt iedler op moet volgen wiien een 'kus giestolen wordt. Als een man u op 't onverwadnte moment een zoem geeft, strubbel den eerst 'heftig tegen, maar doe vervolgens of zijn superieure krach't u te machtig is. Doc uw oogem diciht, faoudit u strak en stijf, maar geef een beetje toe ten: slotte, laat ta! van gemoedisbewegiingen: op uw gelaatt weer- spiegelen verontwaaidiiging, verdriet schaam- te en vreugde, probeer ten1 slotte zachtjes los te komen'. Wamweer ge deze raad'gevingen stipt opvolgit, ikuniii ge er zeker van zijn dat... hij u) weer een zoen geeft! GERECHTELIJKE STUKKEN GE STOLEN. In Elberfeld is ingebroken in het gerechts- gebouw, waarbij alle stukken van loopende strafzake tegen personen, wier naam met den letter K begint, gestolen zijn. De papite- ren werden in de rivier de Wupper gegooid. Ook alle registers en aanteefeeningen die bij de stukken hoorden, werden opgeruimd. Vermoedelijk werd een bepaald document gezocht, dat de dieven echter niet zoo gauw hebben kunnen vinden, zoodat zij maar al1e akten hebben meegenomen. Een klein deel der stukken is door de politie teruggevonden. Velen wier naam met een K begint, zullen zich natuurlijk over het geval verheugen, al weten zij dan ook niet wien zij daarvoor dankbaar moeten zijn. De „Vorwarts" schrijft: „Wanneer wij: ons niet vergissm, was in Elberfeld ook een vervolging ingesteld tegen den Duitsch na- tionalen afgevaardigde Van den Kerkhoff, wegens belastingontduikang. Deze politicus heeft al eens geboft, toen uit zijn belasting- papieren op het ministerie van financien bij- zonder gewichtige stukken spoorloos verdwe- nen. Laten wij hopen beslnit de „Vor- warts" dat zijn akten- dit keer tenminste gered zijn." Zou het blad vermoedens hebben tegen de Duitsch-nationalen EEN BACTERleN-DIEFSTAL. De bevalking van Baltimore (V.S.) ver- keert volgens de „'Daily Chronicle" in groote ongerustheid. Uit een auto, toebehoorend aan de Johns Hopkins School of Hygiene is n.l. een koffer, diphteritis-bacterien in 150 cultu res bevattend, gestolen. De groote vraag voor de autoriteiten de stad is thansWat hebben de dieven met hun buit gedaan? 'HET 'DUITSCHE' SPOOR. Verediillendfe Fransche bladdn ldageni over een amti-Fransche oompagne van En gelsche eni andere zijde nu het er weer om gaati om in een conferentie eenheidi te poger te verkrijgen. Die oompagne zou dlan' bestaan' in verdachtoakingen imzake het! Fransche standpunt over le dhikbootenlcwestie en het (later ttegengesprokien) Fransche Japansche verbondl betreffende een optrodien dlier landen in Siberia tegen dte bolSjewilri. Thans komt dte Parijsdhe Tempo met een uitvoerig verhaal over een, ondlanki het ver- bod bij1 het vrodasverdrag, nog steeds voort- zetten1 voor dlen duikbootenbouw in Diiitsch- ■tendl. Er zou 'hier sprake zijto van het bou- weni van veel grootere en veel zwaarder ge- pamtserde booten van dte tot diusver gebruik- te. De nieuwe onderzeeers zouden veel snel- ler kunnen) vareni dan het oude type. De onder- deelen zoudten in Spanje vervaardtgdl wor den volgens Duiltsdie pl anner en besttemd zlijjni voor duikbooten van 2000 tot 9000' ton. Wanmeer in de Middellandsche Zee derge- lijke werkzaamheden geschieden adut dte „Temps" het meer dlan waarsdtijnlljk dat ze ook elders in Europa, aan alle toezicht onjftrokken, wordien verricht. Zou 'het verhaal als een rechitsvaardSging van Frij'krijks tegenstand in1 Washington zijln bedioeld? KORTE BERICHTEN. In het Wattau-dal bij Innsbruck is een uit 5 personen bestaand gezelschap uit Miin- chen door een lawine verongelukt. Twee kon- den zich redden. Er is echter weinig kans dat men de anderen nog levend zal kunnen berea- ken. Uit Petrograd wordt gemeld, dat de scheepvaart voor dit seizoen als geeindigd kan worden beschouwd. Uit Baden en Wurtembeiig komen be richten over hevige sneeuwstormen. In de Rijnvlakte ligt de sneeuw een, paar c.M. en in het Zwarte Woud op sommige pLaatsen 3/4 M. hoog. De Oommissile voor dte oorlogsmisdadi- gers is aan den Quasi d'Orsay te Parijs bij- eengekomen. Het zal ons verwonderen als de commissie nog verdere dagyaardingen wenscht na de tot dusver te Leipzig gevallen voenissen. Volgens de officieele sdvatting bedraagt de brandschade te Hartlepool meer dan 2 millioen pond sterling. In Leipzig zijn Vrijdag kort na elkaar twee aardschekken gevoeld. Van de uitwer- king zijn nog geen berichten'. Een dame te CharlO 'Heuburg heeft waarsdhijnlijk in een vl'aag van waanzini, zichzelf en hare drie kinderen trachten te vergiftigen door gas. De kinderen zijn ge- storven, de moed'er is buiten gevaar. De Span jaarden hebben hunne opera- ties in Marokko hervat. Ook in Noorwegen heerscht de griep thans epidemisch. Te Kristiania is van het personeel van groote ondernemingen en open- bare instellingen 20 tot 30 pet. ziek. De griep is ditm'aal van goediaardig kanakter. De correspondentie tusschen Frankrijk en Engeland over het Angora-gesdiil is ge- publiceerd. Naar Wolff uit Stockholm vemeemt, heeft de Zweedsche regeering aan drie Rus- sisdie anarchisten, Alexander Schaperio, Alexander Bookman en Emma Beutmann, veriof gegeven zich fijdelijk in Zweden op te houden, onder voorwaarde d'at zij alle poli- tieke actie achtenvege laten. Als Zweden hierin maar niet teleurgesteld wordt. Een brand in de papierfabrieken te Pootung, een voorstad van Sjanghai, heeft eem schade veroorzaakt, welke op circa 600.000 gulden wordt geschat. Deze fabric- ken zijn de grootste papierfabrieken in Ghi1- na. Er zijn 30 Amerikaansche schepen, die op 'het oogenblik stilliggeni, aangewezen om graan van Amerika naar Rusland te bren gen. In de maand' December is Berlijn be- Zocht door 109,202 gastan, van wie 17,595 buitenlanders waren en daarvan waren weer het grootste percentage Nederianders, nlame- lijk 2639. Zweden volgde oomiddeilijk daar- op met 255-3 bezoekers. De World" meldt, dat de Amerikaan sche directeur-generaal der posterijen het aanbod heeft aanvaard om op te treden a^s directeur-generaal van de Amerikaansche filmfabrieken der „National Motion Picture Industry" tegen een jaarwedde van 197.500 pd. steriing. Naar uit New York wordt gemeld. is er in den staat Massachusetts een geestelijke die de draadtooze telefonie benuttigt voor zijn preeken. Elken Zondag houdt hij namel^k een korte 'toespraak, die op een afstand van 800 K.M. door tal van menschen wordt aan- hoord. In Halle Jdglil het geheele transpontbe- dirijlf stil wegens staking. Nlaar gemteld wordt, zou kortslulting de ooraaafc znj-n van den brand1 te Hartlepool-. Een officieele bervestiging onthreekt echter nog. - Dte porceddn-arbeidtens in 'RudoMadt en andtere stedten van Thuringen hebben we gens looneischen het werk gestaakt. iTengevolge ran storm in d-e telefoon- verbinding tusschen Frankrijk met Belgig en Nederland gestoord. Te Ostende is in een juweelenwinkel tij- dens een on-weer een ruit mgegooid en voor 75.000 francs juweelen meegenomen. De Engelsche vereeniging der kolen- tremmers stemde toe in een verdere loonsver- 1 aging van 15 pCt. makende te zamen een verlaging van 25 pCtde vermindering gaat dadelijk in-, uttgezond'erd voor dte schepen van minder dan 700 ton, de datum voor deze wordt later vastgesteld. Volgens de opgave van het Duitsche rijiksbureau voor statistiek heeft de duurte in December verderen voortgang gemaakt Het index-cijfer voor de kosten van het levenson- derhoud is gestegen tot 1550 pet. tegen 1397 pCt. in November. Een salarisvermindering van 15 pet. en 'hooger zal onmdddellijk in werking worden gesteld: door den bond van eigen aars van Amerikaansche stoomschepen. ZIET ENGELAND VAN DE 9CHADEVEROOEDING AF? In goed ingelichte kringen te Cannes loopt het hardnekkig gerucht, dat Engeland er van afziet, in 1922 de 540 millioen mark in goud te ontvangen, waarop het recht heeft en wel zond-er dat Frankrijk van eenig recht behoeft af te zien. De „Germania", het blad van den, Duit- schen rijkskanselier, betoogt, dat Duitschland zich door een dergelijk verdrag niet bedreigd behoeft te achten, omdat een aanval op Frankrijk onmogefijk is, daar, al zou men- ook geen geloof wenschen te hechten aan de vreeazame bedoelingen van het tegenwoordi- fe Duitschland, een dergelijke aanval bij den uidigen stand van Duitschland's bewape- ning waanzin zou zijn. Duitschland zou net tot stand komen van een garantieverdrag zelfs toejuichen, daar een hecht bondgenoot- schap met het Britsche rijk de veiligheid van Frankrijk tot in het oneindige zou waarbor- gen. Dan kan zulk .een- garantieverdrag worden^ wat Briand daaromtren-t tegen een vertegxen- woordiger vaun de „Daily Mail" heeft ge- zegd, namelijk een zeer belangriike stap naar de definitieve verbetering van aen toestand waarin Europa thans verkeert. VL-E K-TY P'HUS-EP I DE M 1E IN POL'EN. E>e Warschausche bladen verbieken het stilzwijgen over de vlektyphus-epidemie in Polen, die reeds tot Warschau is doorge- drongen. De bevolking is zeer ongerust. Bijzondere ministerscon ferenties over deze kwestie als- ook scherpe besluiten van het ministerie van openbare gezondheid, wijzen op den ernst van den toestand. FRANSCH-ENOELSCH GARANTIE VERDRAG? Uit Cannes wordt gemeld, dat tusschen Lloyd George en Briand besprekinoren ziin begonnen nopens een Engelsch-Fransche overeenkomst ter verzekering van den vrede i nEuropa en waarbij Engeland militaire hulp toezegt ingeval van een Duitschen aan val op Frankrijk. Droomt Frankrijk nu nog steeds van een Duitschen aanval? Birnienland WEIRWLOOSHETDISVIERZIEKE RING EN STEUN AAN UITGEPUTTE KASSEN. UN 1922. Onlangs heeft de minister van- arbeid' een bespreking gehadi rnetl dte vejitcgemwoordigers van eenige groote igenDeanten- en van de vak- cen'tralen over de regeliing, dte in 1922 zal geldien voor werkilooze leden van door dte cri- siswerlkloosheidl uttgeputte werldoozenkas- sen. IDe regeering heeft naar aanlddiiing van de bevoerdte besprekingen besloten dte rege- ling in het algemeen niet te wijlzigen. Eteh- iter zouden door de vakcemtralen voorsitel'len worden gedaan' imzake den termSjn van 78 dagen, gedturende welken me ma uitgetrok- ken tfi zijn moet hebben gewerict om opnieuw recht op uitkeerimg uit de werldoozenkas te kunnen doem gelden1 en inzake de regeling der uitkeering 'bij gedeelitel'ijke werkloosheid. InmiddlelS moet de getnoffem regeling worden toegepast. Verreweg de groote meerderheid' dter g-emeenten, waar lteden' dter fcassen wonen, heeft reeds bericht aan de regdling rnede te werken. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. De volgende vragen zijn ingediend: van den heer Hermans aan den minister van waterstaat: Wenscht de minister te bevorderen, dat door de directie der spoorwegen weer worden ingevoerd: a. kilometerkaarten, waarmede over groo te afstanden goedkooper kan worden gereisd, zoodat de aanzienlijk verhoogde spoorwegta- rieven niet onevenredig zware lasten leggen op de bewoners der uithoeken van het land, mede tot nadeel van nationale belangen? b. weekkaarten voor arbeiderstreinen, ten gerieve van de vele arbeiders, die in den regel nieteen voile maand zeker zijn van dezelfde arbeidsgelegenheid

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1