DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Houderd Tier en twintigste Jaarganc: 1922 DINSDAG 10 JANTJARI Ho. 8 Dlt mummer bestaat alt 3 bladen Dew Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het gcheele RJjk 2.50. Alzpnderlijke en bewijsnnmmers 3 centa. Dlrecteor: G. H. KRAK. Teleloonnummer 3. Talafoonur. Bcdactio 33. Prijs der gewone Advertentiln. Per regel 0.25, bij groote eontraeten rabat. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieven (ranco aan de N.V. Boek- en Handelsdrakkerq v/h. HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. Hoofdred&cteurTJ. N. ADEMA. Buitenland DE IERSCHE KWESTIE OPGELOST. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, is het Engelsch-Iersche verdrag door den Dail Eireann goedgekeurd. De uitslag was twijfetachtig tot de stemming had plaats ge- vonden en ondanks de overweldigende meer- dertieid in geheel 'Zuid-Ierland van hen, die ten gunste van het verdrag waren, bestond er vrees, dat het voorstel tot ratificatie zou wor den verworpen. De invloed van De Valera op zijn volgelingen is duidelijk gebleken ge- durende de debatten en de kleine meerder- heid, welke bij de stemming aan den dag is getrcden, is ongetwijfeld eenigermate toe te schrijven aan het feit, dat de loyaliteit tegen- over „den president" een' aantal weifelaars bewoog, hunne stem tegen het verdrag uit te brengen, ofschoon -hum beter oordeel dit goedkeurde. Een ontzaglijke opwinding heerschte in het Sinn Fein-parlement tijdens de stemming. •Op de een of andere wijze werd de uitslag bekend aan de volksmcnigte, die zich buiten verzameld had, alvorens hij in den Dail zelf werd aangekondigd. Het bericht verspreidde zich als een' loo- pend vuur. Binnen enkele minuten was de uitslag bekend in alle deelen vaa Ierland. In Dublin en andere plaatsen trok een opge- wonden menigte door de straten, zingende, juichende, en vreugdevuren brandende. Er had een luide losbarsting van gejuich plaats, toen Griffith en Collins, de voomaam- ste voorstanders van het verdrag, door de menigte herkend werden, die riep: „God ze- gene Griffith en Collins". Grififth hield bij de debatten in den Dail de eindrede en spoorde op treffende wijze aan tot eene regeling. Hij zeide, dat de afge- vaardigden wisten, dat 98 pet. van het volk van Ierland de ratificatie van het verdrag wenschte. Het was, naar hij- verklaarde, eene ontkenning van alle democratische rechten voor de afgevaardigden, om onder zulke om- standigheden tegen het verdrag tie stemmen. Hij was absoluut tegen een regeering van eenig college van mannen, die spotten met de wenschen van het volk. Hij eindigde zijn rede met te zeggen:- ,.Het beginsel, dat ik mijn geheele leven heb voorgestaan, is Ierland voor de Iersche natie. Indien ik het niet kan verwezenlijken met een republiek en indien ik het wel kan met eene monarchic, dan wil ik het met eene monarchic Ik wil mijn 'land niet opofferen op het altaar van den fegeeringsvorm". Toen het resultaat der stemming was me- degedeeld, bleef De Valera gedurende eenige minuten met het hoofd in de handen zitten. Daarna verhief hij zich en zeide, dat het na- tuurlijk zijn plicht zou zijn, om af te treden Collins stelde voor, dat een gemengde com- missie van beide partijen van den Dail zou worden benoemd, om het regeeringsbewind over te nemen en hij gaf zijn persoonlijke ach- ting voor De Valera te kennen. Deze nam erhter geen nota van het verzoeningsvoor- stel van Collins. Hij verhief zich om te spre- ken, maar was overweldigd door ontroering en ping weenende weder zitten. De kwestie van het al of niet herkiezen van De Valera heeft in de Dail Eireann ver schillende pijnlijke oogenblikken1 gfebracht. doordat vele leden wel voor hem wilden stemmen als dit niet in strijd was met hun stemmen van Zaterdag. Telkens heerschte er in de vergadering een onaangename stilte, als iemand het woord had gevoerd over de mo- tie tot De Valera's herkiezing of Collins' voorstel tot het benoemen van een commissie om het bestuur van de Engelschen over te nemen. Ten slotte werd de motie met 60 te gen 58 stemmen verworpen. Weleen zeer kleine meerderheid, die duidelijk maakt hoe groot De Valera's invloed is. Na de verwerping van De Valera's herkie zing verklaarden Griffith en Collins, dat de stemming niet tegen De Valera persoonlijk 1 was gericht, en deden een beroep op diens medewerking. De Valera, die antwoordde onder het ge- j juich der geheele vergadering, zeide: Wij zullen u niet actief tegenwerken, tenzij ge j iets doet dat de Iersche natie schaadt. Indien wij te kiezen hebben tusschen twee kwade i dingen zullen wij het voor de Iersche zaak mirst kwade kiezen Intusschen zullen wij i een hulpleger" vormen, welks doel de volle- digc onafhankelijkheid van Ierland zal zijn. Wij zijn beschikbaar, indien ge ons nooaig' hebt In don loop der verdere beraadslaging zei- do Collins het met De Valera eens te zijn, dat de Dail slechts door het volk van zijn be- voegdheden kan worden ontheven. Daarom stelde hij voor na de instelling eener voor- loopige regeering, algemeene verkiezingen te orpaniseeren. De Dailzitting werd verdaagd tot heden, om dan te beraadslagen over een motie, waarin Griffith wordt verzocht een uitvoe rend gezag te vormen. IMu de ratificatie van, het Engelsch-Iersche verdrag door het Dail Eireann en het Brit sehe parlement een voldongen feit is, moeten verschillende maatregelen door Engeland ge- aonnen wordem, voareerst hat terugtrekker der Britsche troepen van den Ierschen Vrij staat, verder vaststelling van den wapenstil- stand en de kwestie der amnestic en ten dere de het overdragen van een groot aantal be- voegdheden aan de voorloopige regeering, die het bewind voert te Dublin totdat een parle ment van den Vrijstaat is samengesteld. Eene commissie is gereed, om de entrai ning onmiddellijk te doen aanvangen, In het gebied van den Ierschen Vrijstaat bevin- den zich omstreeks 50.000 man Britsche troe pen. die alle zullen worden teruggetrokken, enzij de voorloopige regeering verzoekt, enige bataljons te laten blijven, totdat de binnenlandsche toestand eenigszins is opge- helderd. De Britsche regering verlangt de ontruiming zoo spoedig mogelijk te doen ge- schieden, als hare taak bij het doorvoeren van het verdrag em men gelooft, dat .alle troe- oen Ierland binnen zes weken Ierland kunnen hebben verlaten. De Royal Irish Constabu- 'ary zal eveneens worden ontbonden Deze moeten door den Ierschen Vrijstaat worden gepensionneerd. Het doen eindigen van den wapenstilstand :s nu nog slechts eene kwestie van technische bijzonderheden. Betreffende de amnestie geeft men in politieke kringen te kennen, dat de algemeene vriilating der politieke gevan- genen van Sinn Fein zal worden bekend ge- maakt. DE CONFERENTIE TE CANNES. De kwestie Frankrijk-Angora zal op de conferentie te Cannes niet behandeld worden. De Duitsche delegatie is gistenniddag uit Berlijn met den intemationalen D-trein naar Parijs vertrokkeo. Men verwacht, dat de de legatie heden te Cannes aankomt en Donder- dag door den Oppersten Raad zal worden gehoord. De Berlijnsche bladen vernemen van hun berichtgevers te Cannes, dat de tot de Duit sche regeering gerichte uitnoodiging in con- ferentiekringen algemeen met instemming is begroet. Men begrijpt de noodzakelijkneid om de Duitsche deskundigen te ontbieden. De meeste correspondenten melden, dat de Duitschers temauwemood meer dan een ad- viseerende stem zullen hebben. Men zal hen uitnoodigen zekere inlichtingen te geven no- pens den toestand des Rijks, speciaal van den uitvoerhandel. Zooals de speeiale correspondent van het „8 Uhr Abendblatt" meldt, wordt in Fran- sche conferentiekringen hardnekkig beweerd, dat de geschillen tusschen Lloyd George en Briand nog lang niet uit de wereld zijn. Een vooraanstaande persoonlijkheid der Fransche delegatie zou zelfs hebben verklaard, dat de tegenstellingen scherper zijn dan ooit, en dat men door de uitnoodiging der Duitschers slechts tijd wil winnen De Engelschen zijn zeer tevreden. zoo ook de Italianen. De Bel gen daarentegen zijn ontevreden en de Franschen nemen een zeer gereserveerde bonding aan De conferentie dier ministers van Finan- den heeft gisienniiddag de overeenkomst van Wiesbaidien goedgekeurd en> aan Frankrijik eanl badrag van 1250 millioen gouxknank aan leverimgen in matura toegewezen. Tusschen de oveniige geaillieerden zal nog een bedrag van 500 millioen go-udmiark aan' leveringen in nathra mioietm wordien verdceld. De mi nisters van finamden hebben het volgendte schema opgesteld Belgiie 125 millioen, En geland! 100 mitliioen, italie 240 miMiioen en de overige gealheende landen 35 millioen. De genoemde ministers hebben het rap port der deskundigen gehoord in zake de Duitsche schadevergoeding. Op talrijke pun- ten werd overeenstemming bereikt. De voornaamste punten, welke werden be- sproken, warenlo. het door Duitschland te betalen bedrag, dat zoo goed als geheel is vastgesteld; 2o. de uitwerking van een mo ratorium op de verschillende geallieerde lan- d,*n en de wijze, waarop het zal reageeren op de positie hunner regeeringen; 3o. de van Duitschland te eischen waarborgen en het ot standbrengen van de noodzakelijke finan- cieele hervormingen in dat land. Naar verluidt is besloten, dat de garantie- commissie haar hoofdkwartier definitief te Berlijn zal opslaan en dat haar bevoegdhe- den aanmerkelijk zullen worden uitgebreid, ten einde het haar mogelijk te maken, een streng toezicht uit te oefenen op de stipte na- leving der bepalingen in zake de waarbor gen. Ook verluidt, dat de aan Duitschland ge- stelde voorwaarden o. a. behelzen, de inning der douane-rechten door Duitschland op de goud-basis, de verhooging der Duitsche spoorweg- en post-tarieven, benevens van den steenkoolprijs, beperking der uitgifte van pa- piergeld, het sluitend maken der Duitsche be- grooting, stopzetting van den kapitaal-uit- voer en vervorming van het geldwezen. De Amerikaansche gedelegeerde kolonel Harvey heeft een auto-ongeluk gehad en zal de eerste dagen de conferentie niet kunnen bij- wonen DE ONTTWAPENI'NG SCO'NFE RTNTIE iHlet reeds aangenomen voorstd-Root, dat het optreden van duiicbooiien als vmuetigeni vam' hanidellsschepicin verbiedt, ondervimdit cri- tidc, omidat het aim gebrdke blijft te omschiij- vern wat eea koopvaardijschip eigemlijk is en icdier land biji het uitbreken vam een' oorlog vrij! il'aait, zijn eigen dcfiniitie te geven van het begrip. Volgens tellegramimcn uit Was- hinigtom zou het Sarraut en de lamdere Fran sche gedelegeerdon juist groot gemoegen doen, dat! men offickel het begrip „fcoopvaar- dijschip" niet omschreveni heeft, omdiat zij zida op het standpumt sfellen, dat een schip, dat comitrabamde vervoert, geen koopvaardij schip is. Op grond hiervan zouden1 de Fran- sdhen hebben nagelatrani, hun inzichtem naar voreni te schuivem, of can aanvulling van1 de reaolutie voor te stfilleni in dien zim, dat zij ■andlere potenltieele schendtogen van het imter- nationaal recht zou bestrijden. Men geeft uitdrukkimg .aam bet geloof. d'at tenzijj de be- woordingm der resolulie verduidelijdrt wor den, haar waarde alls varplichtiing zal wor den teniet gedaam. 'Rioot mag weten oif een schip, dlat omtpltotfende middelen, katoem, of voedimlgsmidldlelien! voor den vijamidi, mumitie vervoert, of gewapend is met kamonmen, een 'koopvaandlj sdiip is of ndet, 1aldus wordlt betoogidl, hij; loam geem iinstructie geven ,aami eltoem duikbootcomimamdainrt. Men uit de hoop, dat de Conferentie, alvorens uiieem te gaam, die resolutie zal1 aamvullen, opdat geen twijfeli blijft bestaan aangaande het begrip koopvaardijschip. Indien dit behoorlijk ge- schiedt, verklaart men, zal Framfcrijk, of eenig ander land, slechts gerimge aammoediiging onderviinden voor dem bouw van' duikboatvlo- ton. De Marineoommissie heeft den officieeien tekst gepuWiceendi vam de door de conferen tie laangenomem duikbootresoluties. Het is waarschijnlijk, dat de Engelsche ge- delegeerden ter Washingtonsche conferentie den volgenden Dinsdag Amerika zullen ver laten, zoodat men tegen dien datum vermoe- delijk ook het einde der conferentie kan ver- wachten. IDE A.®. CONlPERENrriE TE GENUA. In verbamdi met de besl'issing van diemi Op persten Rlaadl te Canmes wordt medegedeeld, dat die Ltnliaansche regeering, door tusschen- komst vam d'e Rlussische economische delega tie, T emiini heeft uitgcmoodiigd om die confe rentie te Genua biji te Women. Mem gelooft, dait Lenin die uiitaoodigiing zal aamnemen. Als hiji nu maar niet te veel over de politieik spreekt eni zich weet te bepa- lem tot dte economisdhe kwesties. OOSHPENIRilJlKl NAAR CANNES? Uit Weenen wordt gemeld1, dat de afdee- limgschef van het Oostenrijiksdie mdnisterie van Buitanlaindscbe Zafcen Schuler, eenige dagen gefedeu naar Parijs is omtboden. Men verm'oedt, dat Sdifiler als vertegenwoordiger van Oostenrijk naar Cannes zal gaam. HET FRANSCH-ENGELSCHE GARANTIE-VERDRAG. De grootste moeilijkheid der onderhande- lingen, die op het oogenblik tusschen de Fransche en Engelsche premiers gevoerd worden, berust op den omvang, dien men van weerskanten aan het garantie-verdrag ge ven wil, zegt het Hbld. Frankrijk wenscht, dat de door Engeland te geven garantie niet beperkt blijft tot het geval van een niet-ge- provoceerden aanval van Duitschland tegen Frankrijk en Belgie, maar zich ook zal uit- strekken tot de nieuwe, kleine staten ten oos- ten van Duitschland, met name Polen. Vol gens de Fransche zienswijze is het absoluut noodig ook de ongereptheid dezer staten te garandeeren, omdat ze zelf nog niet voldoen- de in staat zijn zich te verdedigen, en omdat een eventueele aanslag op deze staten het evenwicht van Europa zou verbreken, en de Duitsche macht versterken zou. De Engelsche openbare meening schijnt echter weinig ge- neigd zich te verbinden om ook de intregriteit van Polen te garandeeren, gegeven de weini- ge stabiliteit, welke alsnog in dezen jongen staat heerscht. Het lijkt op het eerste gezicht niet gemakkelijk deze onderling strijdige ge- zichtspunten tot elkaar te brengen, te meer daar Briand van plan schijnt te dezen aan- zien zeer op zijn stuk te blijven staan. Men wacht daarom met spanning op het Engel sche antwoord, dat wellicht zal aanduiden in welke richting de onderhandelingen zich ver der zullen kunnen ontwikkelen. Briand, Bonomi en Delia Torretta dejeu- neerden gisteren met Lloyd George en Cur- zon. Men hecht bijzonder belang aan deze ontmoCting, waarbij naar men vermoedt de door Briand en Lloyd George ontworpen overeenkomsten ter sprake zijn gekomcn BOMAANSLAGEN TE BELFAST. Aam het eind' der vorige week hebben te Belfast drie bomaanslagen plants gehad Een der bommen ontplofte op enkele meters af- stand van een vrachtauto met politie-agenten, die zich met hun revolvers verdedigden. Een vrouw werdi ernstig gewond. Maand'ag kwam het opnieuw tot ongeregeldheden. Er is een persoom gedood, vier wmlen gewond. EEN MASSAPROCES. De .,Sonn- und Montagztg." meldt. dat bij de rechtbank te Graz voor eenigen tijd een aanklacht wegen# bedrog is ingediend, waar- 'bij totaal circa 70 persomen betrokken zijn. Het geding is in zijn soort een novium Vooreerst wat de hoogte der geeischte scha- I devergoeding betreft, welke meer dan 100 milliard bedraagt; ten tweede door het aan tal personen, die schade hebben geleden, daar de gansche Oostenrijksche bevolking daartoe behoort en ten slotte om de perso nen der aangeklaagden. Als schuldigen of medeplichtigen bij dit milliardenproces worden alle Oostenrijksche ministers van financien sedert 1920 en de lei- ders der groote partijen genoemd, die het misbruiken der bankbiljettenpers bevorderd of geduld hebben. Het betreft hier natuurlijk slechts een ei- genaardige demonstratie, waaraan een zeke- ren humor niet ontbreekt. Practische gevol- gen zal een en ander wel niet hebben. FINLAND EN SOVJET-RUSLAND. De bladen vememem uit Warschau, dat de Poolsche regeering hiaar bemiddeling aam- bood aam die Finsche en die sovjef-regeerimg, met het doeli een cimde te maken aam het con flict dat beidiem thans verdieelit ten aamziem vam deo opstand in KareliS. DE PARTIJDAG DER DUITSCHE ONAFHANKELIJKEN. Te Leipzig is Zondag de partijdag der U S. P. D. geopend, de eerste sedert dien van Flalle, waar zich de sphtsing voltrok en se dert dien van Gorlitz van de meerderheids- sodallistem, waar dlezez laatsiten hun principi- eele bereidwilligheid te kenmen gaven om sa- men te werken met de burgerlijke partijen. Crispien hield de openingsrede. Hij be- treurde het besluit der S. P. D. van Goritz, doch de toon, waarop hij sprak, was reeds zoo vredelievend, dat men daaruit mag op- maken, dat het denkbeeld der bereeniging ook in de partij der onafhankelijken terrein heeft gewonnen. Zoowel Crispien als de andere gedelegeer- den deden in hun redevoeringen scherpe aan val len op de communis ten. KORTE BERICHTEN. De verkiezingen in Wilna hebben in de grootste kahnte plaats gehad. Er kwamen geen incidenten voor. Het personeel van alle Berlijnsche wa- renhuizen dreigt het werk neer te leggen, daar de directies een algemeene salarisver- hooging van 40 pet. geweigerd hebben. in No agi ioord-Frankrijk hebben; met ingang vam 16 Januari een loonsverla- De mijnem ging voor minderjarige arbeiders aangekon digd. Op 1 April zal een nieuwe verlaging Elaats hebben. De duuxtetoeslag zal ge- andhaafd blijven,. Zaterdag vierde de roeivereeniging „Germania" te Meurs (Rijn provinde) liaar winterfeest. Kort voor het einde van het feest werd een- bom in de zaal geworpen. Zeven personen' werden' gewond. Tegen half Maart zullen de Amerikaan sche bezettingstroepen, in Duitschland ver- minderd wordem tot 5217 man (de door het Ajn. departememt van oorlog vastgestelde sterkte.) In de provinde Vaestergoetland (Zwe- den) is het zeer zeldzame metaal euxenit ge- vonden, doch in te kleine hoeveel'heid om van belang te zijn voor de radiumfabricatie. Geologen hebben den ouderdom vastgesteld van de plaats waar het gevonden is. Zij schatten dien op 650 millioem jaren. In Zwitserland viel veel sneeuw. De ver- bindingen werden gestoord. Het aantal bij de aiibeidsbeurzen in En geland ingeschreven weridoozen bedroeg op 30 December 1.885.300 tegenover 1.813.710 op 22 December, een toeneming van 71.590. Te Port de France op het eiland Mar tinique is een aardbeving van groote intensi- teit geregtetreerd. Op het eiland werd geen schade aangerioht Bij de firma's, welke aangesToten zijn bij dem Zweedschen Bond van fabrikanten zal binnenkort een loonsverlaging worden inge- voerd. De Fransche commissie van rechtsge- leerden, welke gevormd is om van advies te dienen ten aanzien van de vonnissen tegen oorlogsmisdadigers welke door het hoogge- rechtshof te Leipzig zijn geveld, is tweemaal bijeengekomen. Met algemeene stemmen wer den twee resoluties aangenomen, die aan heft Hooggerechtsihof zullen worden medegedeeld. Binneinland DE VRIJZINNIG-tDEMOCRATlSCHE KAMERFRACTIE. Naar aanleidimg van den brief van het Tweede Kamer-lid1 den heer van Beresteyn, waarbij hij mededeelt? uit de vrijzinnig-demo- cratische Kamerfractie te treden, zich niet meer beschikbaar te sitellem voor de candida- tenlijst der partij en te bedanken voor het lid; maatschap daarvam, heeft het Ned. Oorr.- bureau zidh tot den heer van Beresteyn ge- wend met het veTzoek om nadere inlichtingen betreffende den aamhef van bedoelden brief, waarin gezegd wordt, dat de wijze, waarop meer in het bijzonder in de laatste weken de voorzitter der Kamerfractie tegen hem is op- getreden, het hem onmogelijk maakt, langer deel uit te maken vam de Kamerfractie, die door den heer March ant wordt geleid. De heer vam Beresteyn deelde mede, dat hij in de eerste plaats op het oog had den brief, door den heer Marchant gericht aan de fede rate Zeelamd van den Vrijzinnig-Democrati- schen Bond, naar aamleiding van de verdedi- ging van dem heer van Beresteyn tegen de iasterlijke aantijging, dat hij bij' de veridezin- gen van 1918 den heer Limburg uit de Ka- mer zou hebben gedrongen. De inhoud van dien brief reeds was van dien aard dat de heer van Beresteyn den heer Marchant niet langer wenschte te woord te staan. De druppel echter, die den emmer deed overloopen, was die ontvangst van den vol genden brief van 14 December j.l. Gij hebt zonder overleg met de fractie u als spreker laten inschrijven voor de alge meene beschouwingen over de Staatsbegroo- ting. Ik kan dit als voorzitter der fractie niet toelaten. Gij hebt laten zeggen, dat gij de clubver- gadering niet kunt bijwonen wegens een on- gesteldhedd, die u niet zal verhinderen de openbare vergadering heden bij te wonen. Onder deze omstandigheden zie ik mij ver- plicht u in overwegimg te geven, aan de grif- fie kennis te geven, v66r den aanvang der clubvergadering om kwart over elf, dat gij u als sprdcer laat sdirappen. Dit kan telefo- nisch gesdhieden. Is <ft vo6r 11.15 geschied, dam zal ik aam de fractie voorstellen doen omtrent de ver- deeling van het spreekrantsoen en de volgor- de der sprekers. Is dit vbor 11.15 niet geschied1, dan zal ik aan de fractie voorstellen te besluiten, den voorziter der Kamer te verzoeken, bij den aanvang der vergadering aan de Kamer me de te dttflen, dat gij door de fractie niet meer geacht worai, vam haar deel uit te maken. Ik zal dan met den voorzitter der Kamer over- leggen, welke gevolgen dit eventued besluit zal hebben ten aanzien van de rantsoenee- ring. Mocht de dubvengadering mijn voorstel niet aannemen, dan zal ik het voorzrtterschap van de fractie neerleggen en den voorzitter der Kamer verzoeken, daarvan mededeeling te doen bij den aanvang der vergadering. De heer van Beresteijn verklaarde het te betreurem, dat hij den heer Marchant zijn bedredgimg niet heeft lateo uitvoeren. Hij heeft echter tot het laatste oogenblik alle on- aangenaamheden in het publiek willen ver- mijden. Het was dus volkomen onjuist, dat de uit slag van het referendum over de plaatsing van den heer Van Beresteyn op de Candida-, tenlijst vam invloed was geweest op zijn hou- ding tegenover den heer Marchant. Wel ech ter besliste dit feit over den weg, dien de heer Van Beresteyn had in te slaan. Ware den heer van Beresteyn op die lijst een plaats aangewezen, die zijn herkiezing verzekerde, dam zou hij het tusschen den heer Marchant en hem bestaande gesdhil aan het oordeel der partij hebebn onderworpen en de partij hebben laten kiezen tusschen den heer Maithamt en hem. De 'heer Marchant make zich geen illusae, dat op welk nummer van de lijst hiji ook geplaatst zou zijn, hij bereid zou zijn geweest nog langer met den heer Mare Chant in een club zitting te hebben. Waar thans echter van een herkiezing als afgevaardigde van den V. D. B. toch geen sprake was, had het g&en zin deze kwestie aan de partij voor te leggen, aangezien de hieruit voortvloeiende onaangenaamheden toch tot geen ander resultaat konden leiden dan tot tweespalt en emstige verzwakking vlak v6or de verkiezingen. Hiertoe wenschte de heer van Beresteyn niet mede te werken en daarom is hij uitgetreden. Gemensid Nietiws DE MOORD OP Mr. WIJSMAN. Volgens het (Hbld. werd gisteren' te Am sterdam getracht iemand, die zich op het be- roepsgeheim zou kunnen beroepen, te bewe- gen, in het algemeen belang te zeggen, wat hem omtrent de levensomstandigheden van bepaalde personen bekend is. Het garnalenverhaal van „De Avondpost" is, zoo meldt het „Hbld.", wel juist, doch kan tot geen enkele aanwijzing van den da- der leiden. Bij het onderzoek, dat de politie te Rotterdam, onder leiding van hoofdinspec- teur Van de Pol, in de moordcoup£ instelde, werden onder de kussens van de zittingen drie papiertjes, waaraan twee platgedrukte ganialen waren vastgekleefd, gevonden. Die garnalcn waren wit, en hadden, volgens de verklaringen van deskundigen, ten minste zes a zeven weken onder de kussens gelegen. Wij kunnen, zegt de Telg., het bericht van onzen Haagschen verslaggever bevestigen, dat de politie in het bezit is van een portret van den vermoedelijken dader. althans van iemand, die nergens te vinden is, wiens uiter- lijk schijnt te voldoen aan de beschrijving in het signalement en die vermoedelijk behoort tot de categorie jongelieden, met wie mr. Wijsman verkeerde. Dit portret is aan ver schillende lieden. die gehoord werden, door de politie getoond. Ook bezit zij nog eenige

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1