DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 9 Honderd Tier en twintigste Jaorgang 1922 WOENSDAG 11 JANUARI Olt Hammer bestaat alt 2 blades Deze Conrant word! ELKEN AVOND, behalve op Zoa- en Feestdagea, aitgegeven. Abonnemenfsprijs bij vooraitbeialing per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het gelieele Rijk 2.50. Alzonderlijke en bewijsnammers 5 cents. Telefoonnummer 3. Dlrecteur: G. H. KRAK. Telefoonnr. Redactie 33. Prija der gewone Adverteatiin. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsraimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrnkkerij v/b. HERM9. COSTER ZOON. Voordam C 9. HoofdredacteurTJ. N. ADEMA. Buitenland DE CONFERENTIE TE CANNES. Maandag zijn de besprekingen tusschen de Fransche, Engelsche en Italiaansche eerste ministers inzake het ontwerp-garantieverdrag voortgezet. Italiiie womdlt thans aauwer bij, ae ocsprekingeo betrokken dan de vorige da- gen het geval was. De Brnsche delegatie heeft reeds een voor- loopig ontwerp van den tekst opgesteld Deze tekst werd medegedeeld aan de leden van het Britsche^kabinet, opdat dit zijn ad vies te kennen zal kunnen geven. Zoodra dit uit Lcnden ontvangen is, zal het ontwerp aan de Eransche onderhanddaars worden mede gedeeld. Wanneer het verdrag definitief tot stand zal zijn gekomen, zal het slechts van kracht worden onder voorbehoud van de goedkeu- ring door de dominions en na ratificatie door de betrokken parlementen. Tevoren zullen er door de Fransche en Britsche regeeringen besprekingen worden gevoerd over de regeling van het Oostersche vraagstuk en over diem status van Tanger. Het garantieverdrag zal, naar verluidt. aanvankelijk gesloten worden voor een be perkte, verlengbare periode. Ook beweert men, dat Belgie zal worden uitgenoodigd, tot het verdrag toe te treden. De territoriale status van Polen zal ge waarborgd worden door een tweede verdrag, dat een meer algemeen karakter zal dragen, en waarbij alle contracteerende mogendjie- d:n zich er toe zullen verplichten, elkaar niet aan te vallen. In Britsche kringen acht men de bespre kingen ver genoeg gevorderd om in den loop dezer week het aannemen van een gemeen- schappelijk memorandum te mogen verwach- ten De .Petit Piarisiien'' melidit, dat het garain- ticvcrdirag ituisschen Framkxijlk em Emgeland in uesn miinislerraadi zai worden 'behandeld. Het vednag bevait in de eerste plaats waar- borgen imgeval1 van een Duitsciien aanval, doch1 het bcparikt zich nliet alleen ertoe vast te slelfcn, dat Groot-iBriittannie met llandt, zee- en l<uchi;strijd!krachteri Franferijlk te hulp zal komen, miaar het bepaalt vender, dlat bij nictt-nakoming van de artiikelen 42 en 43 van het vedrag viam Versailles, waarbij: de milit'aire neutral i.heiit van het Rijnliandi wordt vastge- stelldi, Framlkirijk en Engeliand de makomiuig van het verdrag van Versailles waarborgen. Ter zee zouden Framfcrijk en Engdland zich wedeTkeerig moeten verbinden, gemeen- schappelijik de noodzakelijke voorzorgen te mem em, indien een der beide l'anden zou wor den bedirieagd met een aanival van uit de Noordkee, het Nauw van1 Calais, het Kanaal of den Atlantisehem Oceaan. Frankrijk en Engeliand1 hebben op deze wateren even onafscheidelijke levensbelan- gens, ate1 in het Rijinldal en op twee punten zijn dieze belangen ook onafscneideiijk verbonden met die vain Belgie. Het verdrag is door een mem'oramdhim be- geleid, w'aarin zekere vcorwaarden genomd worcfen, waarvan de aanva irding door Frainkrijk van de zijde van Emge'and ge- wanscht wordt. Een dezer voorwaarden, na- melijik die betreffende de bijeenroeping van een1 intemaitionale economische conferentie, is reeds- aanvaard. Verder wenscht de Engel- sche regeering een1 vriendschappelijke rege ling van alle nog hangende moeilijkheden, zooalls dat bij de totstandikoming van de En tente Cordiale in 1904 het ge/al was. Het memorandum noemt in de eerste plaats de fcwestie van den Levant en Tanger. Tenslotte spneekt die Engelsche regeering de hoop uit, dat over die vlootkwesities, in het bizonder de duikbooten, overeenstetnmiiing zal worden be- reikt. DE IERSOHE KWESTIE. Bij de hervatting van het debat in de Dail Eireann las de voorzitter een mededeeling van kardinaal Casparri voor, waarin deze namens den' Paus de Dail Eireann met de vredesregeling geluk wenscht. Collins stelde voor, dat Griffith zou wor den benoemd tot voorzitter van de Dail Eire ann. In antwoord op vragen van De Valera zei- de Grjffith, dat de republiek blijft bestaan totdat de vrijstaat in werking is getreden. Hij zal een zoodanige positie bekleeden als De Valera heeft bekleed. Na een langdurige beraadBlaging verlieten De Valera en zijn aanhangers in wanorde de zaal, toen de stemming aan de gang was. Collins, die met moeite boven het ruimoer kon worden venstaan, zeide: ,,Wij kunnen thans zeggen dat het Iersche volk aar onze zijde staat, en wij zullen het bijstaan." Daafop werd Griffith gekozen met 6en stem tegen. Het kabinet is als volgt samengesteld1Col lins, financienGavan Duffy, buitenlarfdsche zakenDuggan, binnenlandsche zaken Chiggins, economisdhe zakenMa-Cahy, ver- dediging. De Dail Eireann is tot 14 Februari ver- daagd. Alvorcns de Dail Eireann uiteenging gaf de nieuwe minister van verdediging, in ant woord op een vraag der republikeinen, de verzekering dat, totdat het volk zich ten gun- ste van een vrijstaat zal hebben uitgesproken, het republikeinsdhe leger als het leger der re- publidk intact zal worden gehandhaafd. De Iersche regeering heeft zich spoedig geplaatst gezien tegenover de meest moeilij- ke administratieve problemen van het huidige oogenblik. Des Maandagsavonds verzocht een deputatie van de Iersche Labourpartij en het vakvereenigingscongres in gehoor te worden ontvangen. Het verzoek werd inge- willigd. De woordvoerder der deputatie zeide, dat de Labourpartij bij de laatste verkiezingen zich in het nationale belang ter zijde had ge- houden. Thans zijn zij ongeduldig geworden en wenschen, dat er iets zal worden. gedaan voor den steun aan de werkloozen, daar er anders een groote industrieele omwenteling zou kunnen plaats hebben. Doch er dient geen verlaging van den levensstandaard te komen; zij zijn besloten niet tot de omstan- digheden van 1914 terug te keeren. Griffith bedankte de deputatie, en ver- klaarde, dat de arbeiders hun aandeel in den strijd in Ierland hebben gehad. Zij zullen niet worden vergeten. Hij opperde, dat de commissie van de Dail de aangelegenheid met de Labourpartij zal bespreken. De Valera en zijn aanhangers waren we- derom in de avondzitting aanwezig. DE ONTW AP ElNING SOONiF E RE NT IE. Aangezien die vertegenwoordigers der vijf groote mogendbeden cot de conciusie zijn ge- leomen, dac het voor het oogenblik oalmoge- iijk is, de ontwikkeling of net gebrui'k der luchtstrijolkradttten te beperken, zonder daar- door de ontwrichiting van het vliegwezen voor liandelsdoeleinden te beiemtaeren, hetoioen zij een resbiuiie aangenomen, waarin geadvi- seerd wordt, een Internationale commissie te oenoemen, welike de ikwestie der toekomstige oeperkinig van de 1 udh tstrijdkrad: ten zal be- studeeren. DE OON'FE RENT IE TE GENUA. Blijikens een bericht uit Cannes zal Ne- derland tot deeinaaung aan de a.s. conferen tie te Genua worden uitgenoodigdi. Tsjitsjerin heelt den Oppersten Raad draaulioos medegedeeld dat de keuze van Ge nua tot zetei der economische conierentie na- deelen oplevert. Hij verzocht Londen als plaats van bijeenkionist aan te wijzen. Er zal op deze mededeeling, welke in ge- allieerde kringen ontijdig wordt geacht, met worden geantwoord. iDe intergeallieerde commissie, onder voor- ziitterschap van Loucheur, belast met het vaststelien der voorwaarden^ waarop de con ference te Genua zal hijeenkomen, heeft de aan de verschillende regeeringen te zenden uitnoodigingen opgeste'ld. De coiiiHiiissie zal eveneens het program der werkzaamiheden van de uitsluitend econo mische en financieele conferentie vaststelien. DE VERPANDING DER GOBELINS. De rectoren der Weensche Hoogeschool en de besturen der kunstenaarsvereenigingen herhaalden hun bij den Oostenrijkschen bondskansdier Schober ingediend protest te gen de voorgenomen verpanding der gobe lins van de Hofburg aan. de entente ook bij den minister van financial dr. Giirtler. De minister verklaarde, dat hij zich door niets zou laten tegenhouden, doch wel de bewerkers der agitatie ter verantwoording zou roepen en hun bestraffing zou bewerken, indien door hun agitatie de credietactie, wel ke op de verpanding der gobelins is geba- seerd, zou mislukken. De „Neue Freie Presse" gispt deze uitla- ting van den minister scherp. Van bevoegde zijde te Boedapest wordt verklaard, dat de Hongaarsche regeering te gen de door Oostenrijk voorgenomen verpan- .ng der gobelins uit het keizerlijk bezit zal pi otesteeren, daar de Hongaarsche regeering ypa opinie is, dat zij mede het recht heeft om o /er de gobelins te beschikken, weshalve een verpanding, zonder haar toestemming, ontoe- laatbaar is. AARDVER<ZAKKING OP SICILIe. Tengevolge van zwaren regenval hebben te Sanfratello ernstige aardverzakkingen plaats gehad Het gemeentehuis, de kathe- draal, het post- en telegraafkantoor, alsmede tal van particuliere woningen zijn vernield. De bevolking vluchtte naar alle kanten het open veld in, in de meening dat er een aard- beving plaats vond. Slachtoffers zijn niet te betreuren De aardverschuivingen blijven aanhouden; ■>ok de laatste nog instandgebleven huizen vallen in elkaar. Alle verbindingen zijn ver- broken; hulp is onderweg. FINLAND EN RUSLAND Uit Helsingfors wordt bericht dat de bols 'ewistische troepen, die bij de achtervolging van Karelische opstandelingen de Finsche grens hidden overschreden, thans weder zijn 'eruggedreven. De Finsche pers vrlangt, dat de Finsche errerinr het voorval aan den Volkenbond zal mededeelen DE DUITSCHE SCHADELOOS- STELLING. In zijne conferentie te Cannes behandelde de Opperste Raad Maandagavond de vraag van het bedrag aan schadevergoeding, dat in 1922 van Duitschland gevorderd zal worden en bepaalde dat ten slotte op 720 millioea goudmark. Dit was door de Belgen voorge- steld inplaats van de 500 millioea goudmark, die bij de besprekingen te Londen als vorde- ring over 1922 was bepaald. Het bedrag zal als volgt worden verdeeld: 50 millioen voor Engeland ter tegemoetko- ming in de kosten van zijn bezettingsleger, 140 millioen voor Frankrijk, welk bedrag Engeland van zijn vordering in zake de be- zettingslegers aan Frankrijk overdraagt, en ten slotte 530 millioen voor Belgie. Zoo zal dus Belgie, dat aanvankelijk slechts aanspraak kon doen gelden op 250 millioen, zijnde de helft van de 500 millioen bij de besprekingen te Londen vastgesteld, thans 530 millioen ont vangen uit krachte van zijn p-ioriteitsrecht over 1922. Van het eerste milliard, door Duitschland op 1 Augustus j.l. gestort, zal Belgie 519 millioen ontvangen, Engeland 450 millioen voor de kosten van zijn bezettingsleger, en Italie 31 millioen. De Commissie van Herstel zal belast wor den met de mededeeling der definitieve be- sluiten van de conferentie aan Duitschland. VREES VOOR EEN NflEUWEN HONGAARSCHEN PUTSCH? Fransche diplomatieke kringen hebben be- richten ontvangen, volgens welke koning Carl en koningin Zita voor haar vertrek alle rechten van regentes in Hongarije formed overdroeg. Koningin Zita wordt voortdu- rend bewaakt door geheime agenten van den Franschen buitenlandschen dienst, daar men vreest, dat de koningin zal trachten naar Hongarije terug te keeren om eene omwente ling te veroorzaken. Er z in zekere kenteeke- nen, dat tusschen toonaangevende kringen in Boedapest en koningin Zita verbindingen be staan. DRIE VINGERS VERGOED. De Engelsche regeering heeft aan een vrouw te Axel, die door de ontploffing van een bom, welke tijdens den oorlog daar te- recht kwam, drie vingers verloren heeft, een bedrag van 3000 vergoed. KUSTVER'DEDIGfNG. IDe Utateaainsche miairine neemit itegmwoor- dig niaasr die „Daiily Mail" ventellt, proeven met eeini nieuw imidtdiel' voor de kustverdedi- ginig. iHlet is geen duiikiboofc, die voor de Fransche dtesfcuindiigem ter Washingitonsche oom'ferenitiie het kusiverdedigkigsmiddel bij, uiitnemendheiidl Meek te zijn, miaar een nieuw soont dirijlvenide torpedo. Het toestel bestaat uit het ooJdieratel van een watervliegituig, voorziein van een moor, die aan dat drijven- de onid'erstel ceni groote snelheid kiain1 geven. Daar bovem op wordt een groote torpedo gepl'aaitst met een zieer zware liading ootplof- bare stof. iDiiti toesteili wordt bestuurd door een man, die het zorgyuldliig richt op het vij- amidfildjk schip, dat cte meeste trefkans biedt. Hij liaat er daei die gevaarlijlke miadiine met vollile vaart op aif gaan en verliaat het toestel pas op het allerlaatste oogenblik, 1 met een zwemgordel om, ten eiinde zwommdnde de kust weer te hereiiken, of zich zoo lanig bo ven water te houden itot een daantoe uitge- zonden kleiin1 nuotorbootje hem, oppikt. KORTE BERICHTEN. Op de buitengewone algemeene verga- dering der Badensche Ainilin und Soda Fa- brik werd o.a. miedegedeeld, dlat bij die groote ontploffing 522 personen gedood werden en 1977 gewond terwijl nog 23 personen ver- mist worden. De intergeallieerde Rijnlandsche com missie besloot tot instelling van eene com missie van onderzoek, om het onderricht op de Duitsche scholen in het bczette gebied na te gaan. In de Gare du Nord te Parijs heeft een brand een aantal electrische kabels vernield. Het verkeer moest tijdelijk worden stopge- zet. Volgens te Londen ontvangen berichten uit Allahabad (Britsch-Indie) heeft Kunhi Ahmed Adji, de chef der Moplahs, zich aan de Britsche troepen overgegeven. - Ook in Zweden is een nieuwe influenza- epidemie uitgebroken, die echter een minder kwaadaardig karakter heeft dan de epidemic van 1918—1919 Gistermiddag heeft het Duitsche Rijks- kabinet een zitting gehouden, waarin de schadevergoedingskwestie werd besproken. Nadere bijzonderheden zijn tot dusver nog niet bekend. De werkloosheid in Denemarken neemt nog steeds toe en in de afgeloopen week steeg het ciifer met 4000 tot 8300, dat onge- veer 30000 meer is dan in dezelfde week van het vorige jaar. Naar gemeld wordt, stelt Lloyd George zich voor om morgen van Cannes te vertrek- ken ;n het eind van de week zal hij dan te Londm aankomen. Zaterdag heeft president Harding te Washington de onthulling van een stand- beeld van Jeanne d'Arc bijgewoond. Het standbeeld is een geschenk van de Fransche Club te New-York en een copie van het Jeanne d'Arc-beeld in November mee naar Amerika genomen. Wegens een bloedig conflict tusschen communisten en fascisten in Bergiola bij Car rara (Italie) moesten de carabinieri tusschen beiden komen. Er waren vier dooden en viji gewonden, waaronder drie carabinieri. De Spanjaarden hebben hunne opera- ties in Marokko hervat. Verschillende stellin- gen op ongeveer twaalf K.M. van Dardris zijn bezet. De vijand bood betrekkelijk ge- ringen tegenstand. Bij de volksstemming in Wilna onthiel den zich de Litauers, Wit-Roethenen en Jo- den. Het resultaat is nog niet bekend. Kolenprijzen en arbeidsloon in het Saargebied zijn verlaagd. Door agenten, ter handhaving van het drankverbod is te Denver (Vereenigde Sta- ten) een hoeveelheid whisky, ter waarde van 60.000 dollar, in beslag genomen. De verloving van koning Alexander van Zuid-Slavie met een Roemeensche prin ses is thans officieel. Dat kan een versterking van beide rijken beteekenen en de rust op den Balkan bevorderen. Volgens bericht uit Kopenhagen zal in Rusland de tweejarige verplichte diensttijd worden ingevoerd, aanvangende met het 18e jaar.. Ex-keizerin Zita is, op weg naar Zwit- serland, te Parijs aangekomen. De opmarsch der anti-bolsjewistische troepen in Oost-Siberie heeft succes. De bols ;ewiki hebben bij Jakoetsk een nederlaag ge- 'eden. De witte troepen hebben de stad Ni- kolamfsk a an de Amoer bezet. Staten-Generaal EERSTE KAMER. In de avondvergadering van gisteren deed de Griffier voorlezing van de overlijdings- missive van Mr. A. Binnerts, lid van de Kamer. De voorzitter zeide dat dit onverwacht overlijden ons alien diep heeft getroffen. Toen wij 29 December j.l. met de beste wen schen voor het komemde jaar deze vergader- zaal verlieten, werd niet vermoed dat wij hem niet meer hier zouden aantreffeni. Met hem is een zeer verdienstelijk lid heenigegaan. In 1916 door de Staten van Friesland tot lid dezer Kamer gekozen, kenimerkte hij zich spoedig door zijn onafhahkelijk optreden. Hij deed zijn Frieschen oorsprong alle eer aan. Hij bleef tot zijn dood een persoonlijkheid. Achtereenvolgens werd hij advocaat en procureur, Rijksadvocaat en President van net Hof te Leeuwarden. Zijn adViezen op ju- ridisch gebied werden op hoogen, prijs ge- steld. Hij was eeni logisch denker, gemakkelijk spreker, het was eeni genoegen met hem sa- men te werkem. Zijn optreden kenmerkte zich door practischen zin gegrond op rijpe levenB- ervaring. Door zijn bescheidenheia verwierf hij aller vriendschap. Wij zullen hem dan ook gaarne blijveni nerdenlken als den stoeren Fri«, die zijn vaderland lief had en daar- voor tot de laatste da gen, van zijn leven bleef arbeiden. Regeling van Werkzaamheden. De Voorzitter deelde mede dat volgens be- Sluit der Oentrale Sectie gisteravond en' he- den! afdeelingsonderzoek zal plaats hebben. Voorts stelde hij voor Donderdagochtend 11 uur eeni aantal wetsontwerpen in openibare vergadlerimg; te behaaidelein en ,te beginnen met de suppletoire Waterstaatsbegrooting voor deni aankoop van het huis op den Kneuterdijk voor huisvesting van den Raad1 van State. De heer De Vos van Steenwijk heeft niet het woord gevraalgd om zich tegen dit voor- stel te verzetten, maar om de vraag te stellen of het raadzaam is het wetsontwerp voor aan- 'koop van een huis voor den Raad van State reeds morgen aan de orde te stellen. Spreker gaat op het ontwerp thans niet in maar hij zou er la mort sans phrase op willen toepas- sen, la mort wegens den schrijnenden nood der financien, sans phrase, omdat daarvoor geen enkel nieuw gezichtspunt meer is te openeni na al wat daarover is geschreven en gesproken. Het aangenomen amendemenit- Van Rijckevorsel is eigenlijk een wassen neus, het monument van Jan de Witt gaat er toch door te loor. Wij kunnen slechts zeggen, wat reeds herhaald is; maar uitgeput is het wetsontwerp. Wordt het wetsontwerp dan ook behandeld dan zal spr. in alle talen zwij- geni en alleeni tegen stemmen. Miaar het is de vraag of het raadzaam is de voordracht thans in openhare behandeling te brengen. Immers is er onder de vertrekken van den Raad van State een groote ruimte, thans voor archiefruimte gebezigd. die zeer goed voor neveruvertrekken voor ae Tweede Kamer kan worden benut, terwijl ook de Eerste Kamer eeniige vertrekken aan den Raad van State zou kunnen afstaan. Dit denkbeeld wordt in het Voorloopig Verslag geopperd. De Minis ter antwoordde daarop aat zoolang dit wets ontwerp aanhan'gig is voor hem geen' aanlei- ding is om andere oploesingen fe onderzoc- ken. Spr. vond dat het voor de leden die dit denkbeeld hebben geopperd zeer moeilijk zal zijn hun stem te bqsalen zoolang zij van den Minister geeni uitsluitsel hebben gekregen over de aangegeven oplossing. De Minister heeft er voorts bijgeschreven dat het wellicht raadzaam zou zijn wanneer tusschen de be- langhebbende partijien over de oplossing over- leg werd gepleegd. Spr. zou dus wenschen dat de Huisnouaelijke Commissie deze zaak cer hand nam en de uitslag daarvan aan de Kamer mededeelde. Het wetsonterp zou in- midldels kunnen worden- aangehoudens. Moch- en de onderhandelingen slagen, dan zal het voor vele leden gemakkelijk vallen dit wetsontwerp af te wijzen. Spr. gevoelde immers de mogelijkheid om waar de Tweede Kamer behoefte heeft aan ruimer lokaliteiten daaraan niet onze mede- werking te verleenien, zoolang zij althans een plaats in onze staatsinstellingen blijft in- nemen. Voor spr. was dit bezwaar niet over- wegenid maar hij zag zoo bitter gaarne dit wetsontwerp verworpen en daarom wenschte spr. de bedodde leden igerust te stellen. Zegt meni dat door het oponthoud met dit wetsont werp de eigenaar van het huis langer in on- zekerheid verkeert omtrent den verkoop, dan antwoordde spr. dat de Staat der Nederlan- Jen er niet is om speculaties in huizen te doen gelukken. Aan de hand van plattegron- den zette spr. uiteen dat bij uitvoering van zijn denkbeeld de Tweede Kamer de beschik- king zou krijgen over 647 M2 ruimte meer, waartegenover de Eerste Kamer dan enkele lokaliteiten van het Buitenhof zou cedeeren. De voorzitter wenschte gaarne het oordeel der Kamer over het denkbeeld van den heer De Vos van Steenwijk te vernemen, alvorens daarop te beslissen. De heer Van der Feltz ondersteunde gaar ne het denkbeeld van den heer De Vos van Steenwijk. De heer Van der Floeven sloot zich daarbij aan. De voorzitter stelde thans aan de Kamer voor het ontwerp voorloopig van de agenda af te voeren, de iHuishoudelij'ke Commissie te machtigen een onderzoek in te stellen als door den heer De Vos van SteenWijk ver- langd en daarna het wetsontwerp te behan- delen. Daartoe werd besloten. De verigadering werd verdaagd tot heden- ochtend 11 uur. Gemengd Nieuws DE MOORD OP MR. WIJSMAN. Volgens het iHbld. zijn gisteren te Amster dam in den loop van den dag nog drie per sonen aangehouden en naar het hoofdbureau van politic geleid. Ook zij beantwoorden eenigszins aau het opgegeven signalement. Zij wareni echter in staat hun alibi voor den oudejaarsavond te bewijzen. Men meldt uit Amsterdam. Toen wij ons gistermorgen, bij den com- missaris van de recherche, den heer Patcer, vervoegden om inlichtingen omtrent de gis teravond in de Jan Luykenstraat bij de Hob- bemastraat gedane aanhouding, zeide deze het geenszins waarschijnlijk te achten, dat de aangehoudene de moordenaar is. Er zijn in den loop van het onderzoek reeds lieden als verdacht van het misdrijf voor geleid, wier signalement in menig opzicht beter beant- woordde aan dat van den onbekenden mede- reiziger van mr. Wijsman op den Oudejaars- avoindl, zooals dat signalemenit door de te Haarlem woonachtige verpleegster is opge geven en toch bleek spoedig, dat men in hen de verkeerdeni had. De heer Pateer zeide het te betreuren, dat deze aanhouding niet zoo in alle stilte en volkomen onopgemerkt heeft kunnen geschieden als al die andere aanhou- dingen, in de afgeloopen week reeds gedaan als gevolg van de verspreiding van bet sig nalement; aanhoudingen echter, die op niets uitgeloopen zijn. Weinig hechtte de politie te Amsterdam ook aan de herkenning op een portret. Uit Haarlem meldit men, dat het bericht als zou de verdachte er in geslaagd zijn zijn ali bi te bewijzen, door den commissar is van po litie aldaar onjuist genoemd wordt. Aan die verpleegster is op hot hoofdbureau van politie te Amsterdam de aangehoudene getoond, doch op een zoodanige wijze, dat deze het niet bemerkt heeft. Zonder eenige aarzeling, deelde de Haarlemsche politie mede, heeft zij toen den aangehoudene her- kend als den gezochten reiziger. Daarna naar Haarlem overgebracht en voor den commissaris van politie en den, officier van justitie aldaar, mr. von Loben Sels, geleid, heeft hij zeer pertinent ontkiend, iets met den moord uitstaande te hebben en heeft hij het uitvoerig alibi opgejgeven, waarvan reeds ge- wag gemaakt is. Rechercheurs van de politie uit Haarlem waren: gister doende te Amster dam, om daar het door hem opgegeven alibi te controleeren. Wij vermeldeni nog, dat de verdachte in het bezit van een tweede klasse spoorwegabonne- ment is bevonden. Voorts vernamen wij van zijn naaste familieledm, die zijn moeder gis ter nog van de aanhouding onkundig hadden

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1