BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitanten op naar de betrekking van LEERAAR EN LEERARES in de lichameliike oefening aan het GYMNA SIUM. Aantal lesuren van elke betrekkiog mini mum 6, maximum 12; salaris volgens rijks- regeling (2de klasse.) Stukken uiterlijk 1 Februari a.s. in te zen- den aan het Gemeentebestuur. GEMEENTELIJK GRONDBEDRIJF. OPENBARE VERHURING BIJ INSCHRIJVING. Belanghebbenden worden verzocht in te schrijven op: Het recht van gebruik van een gedeelte van het stuk weiland en tuingrond aan de Quint, ter grootte van vijftig Aren, kadastraal be kend Sectie F 164, voormalig eigenaar de heer Impin-k, tot Kersttijd 1922, met eventu- eele verlenging. Voorwaarden liggen ter inzage en inlich- tingen zijn te bekomen ten Stadhuize al-waar de biljetten moeten worden ingeleverd uiter lijk 16 JANUARI 1922, des namiddags 1 uur. De opening der biljetten zal aldaar plaats vinden den 16en Januari 1922, des namid dags IVi uur. weten te houden, dat zij zich, zooals Zij be- klaagde kennen, onmogelijk kunnen voorstel- len, dat hij de bedrijver van een dergelijke misdaad zou kunnen1 zijn. Verschillende trein-conducteurs zijn tele- grafisch naar Haarlem ontbodeni, om daar in verband met de aanhouding de noodige inlichtingen aan politic en jusititie te ver- strekken. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct: Hoe 1 anger hoe meer is het heden in den loop van den dag waarschijnlijk geworden, dat de politie te Haarlem in den Maandagavond door haar te Amsterdam aangehouden han delsreiziger 9. op een volikomen onschuildige de hand heeft gelelgd. Wanneer wij schrijven, dat dit meer en meer waarschijnlijk gaat worden; kiezem wij dien voorzichtigen vorm, omdat men natuurlijk altijd nog eenig voor- behoud moet maken, maar hetgeen wij van- daag te Amsterdam van de politie en1 de re cherche hebben vemomen, maakte voor ons de verleiding sterk om maar eenvoudig vast te stellen; dat de -Haarlemsche politic heeft misgetast. Niettemin werd S. gisteravond nog steeds gevangen igehouden. Dat de Haanemsche politie haar verdenking van S. nog niet had opgegeven, laat zich ook wel eenigszins ver- klanem. Nog's middags hebben de commissa- ris te Haarlem en de hoofdcommissaris van politie te's Gravemhage de verpleegster an- dermaal op het bureau te Haarlem met den verdachte geconfronteerd. Zij hebben1 haar in de gelegenheid gesteld, hem in alle rust en kalmte nog eens op te nemen, in verschiller de houdingen, zittend en staand, met gedeU en ongedekt hoofd, met een zonder regenjas. Zeer pertinent bleef zij steeds volhouden, dat zij in S. den g?zochten medereiziger her- kende. Maar daartegenover staan de in den na- middag ingekomen rapporten van het onder- zoek, door reChercheurs van Haarlemsche politie ingesteld naar het door S. opgegeven alibi. De getuigen, die hij opgeeft, zijn een van zijn vrienden, een advocaat te Amster dam en diens vrouw, bij wie hij beweerde den Oudejaarsavond te hebben doorgebracht, en nog twee andere, te goeder naam en faam bekend staande dames, die daar evemeens als gasten waren geweest. Iuderdaad verklaren deze getuigen, dat S. den heelen Oudejaars avond bij hen heeft doorgebracht. Slechts een kleine tijdsruimte is niet aangevuld, maar S. geeft nog meer getuigen op, die daarom- trent bevredigende inlichtingen zouden kun nen verschaffen. Van de politie te Amsterdam vernamen we, dat de hierbovengenoemde advocaat is mr. M: Levenbach, wonende Prinsengracht 679, die, evenals zijn echtgenoote en de beide andere dames, verklaart, dat S. den heelen avond bij hen thuis is geweest. Hij was zeer vroeg gekomen. Tusschen 5 en 6 uur blijkt hij geweest te zijn bij een kapper in- de Mar- nixstraat om zich te laten scneren. Hier heeft hij een van de beide andere dames in den winkel ontmoet en deze aangeboden een pak- je, dat ze bij. zich had, voor haar mede te ne men naar de familie Leverbach, waar ze elkander dien avond toch zouden weerzien. S. zou 's avonds zoo vroeg bij mr. L. geko men zijn, dat er geen kwestie van zou kun nen wezen, dat hij in den sneltrem gezeten heeft, waarin het lijk van mr. Wijsman is ge- vonden. Nog minder zou hij tot Den Haag in den trein hebben kunnen zitten. Deze trein immers vertrok te 7.15 uit Amsterdam en S. is in elk geval nog voor 8 uur ten hurze van mr. Levenbach gekomen-. De heer en mevrouw Levenbach en de bei de andere dames zijn gistermiddag naar Haarlem gegaan, en hebben hun te Amster dam afgClegde verklaringen voor den com- missaris van politie en dku off icier van jus- titie aldaar herhaald. De politie te Amsterdam is ervan over- tuigd, dat de verpleegster zich bij de herken- ning van S. vergist. Van andere zijde meldt men: Het alibi, dat de verdachte S. aan de poli tie te Amsterdam en te Haarlem heeft voor- gelegd, beperkt zich tot een' kleinen kring van personen, met wie S. dagelijk® omging. Personen van buiten dien kring heeft S. niet opgegeven. Rechercheurs uit Haarlem heb ben gisteren in samenwerking met de Am- sterdamsche recherche de opgaven van S. ge- controleerd, ook is een huiszoeking in zijn woninjg gedaan. De conducteurs, die de politie gehoord heeft, hebben geen1 positieve -aanwijzingen gedaan, doch alleen verklaard, dat S. de ge- zochte persoon wel zou kunnen wezen-. S. bhjft pertinent ontkennen. Eveniwd is het aan de politie gebleken, dat hij ook din- gen ontkent, waarvan de juistheid vaststaat. Eenige personen, die zeggen, den aange houden handelsreiziger goed te kennen, heb ben verklaatd, zich niet te kunnen voomtel- len, dat de verdachte inderdaad de dader is. Hij was de laatste dagen volkomen kaltan en van eenige zenuwachfigheid vlel bij hem niets te bespeuren. Er hebben zidh ook personen aangemeld, die het door den gearresteerden reiziger op- gegeven alibi meenen te kunnen staven. Eeni- gen van hen zijn reeds door ds Amsterdam- sdit reeherdre gdhoord, en de door doze af. gelegde verklaringen scbijnen haar niet on- betrouwbaar, zoodat zij nog steeds bljjitt b*- twijfelen, of S. de dader is. De commisaris van politie te Haarlem heeft gisteravond meegedeeld, dat de verdachte gistermiddag nog eens in venchillende hou dingen aan de verpleegster vertoond is. Zi, bleef hem -pertinent herkennen als de man, die met haar en mr. Wijsman op Oudejaars avond in den coupe gereisd heeft De verhoorde vrienden, die door den ver dachte aangegeven zijn voor zijn alibi, blijven verklaren, dat de aangehoudene met hen op Oudejaarsavond op de bewuste uren in ge- zelscha-p is geweest. Deze samenkomst had te Amsterdam plaats. Men vindt in dit alibi eveuwel geen aanleiding den aangehoudene op vrije voeten te stelleu. De huiszoeking op de kamers van den aan gehoudene heeft geen. resultaat opgeleverd. i let onderzoek naar een kapper te Amsterdam (de aangehoudene heeft opgegeven, dat hij zich had laten scheren bij, een ikapper, maar hij kon niet zeggen; waar het adres was) evenmin. Omtrent het verhoor van den verdachte meldt Het Vollk: De verdachte ontkmt positief die dader te zijn. Hij ontkent evtneens in den bewusten trein te hebben gezeten. -Waar hij op Oudejaarsavond dan wel was? werd hem gevraagd. Hij gaf toen een alibi op, heiwelk in bij zonderheden zal worden onderzocht, maar voor den ingewijde waren reeds dadelijk af- wijkingen te constateeren. Zonder dat hem dit door de ondervragere was gevraagd, vertelde hij,, op Oudejaars avond in geen geval om vijf uur 'e middags in het eethuis van Van Laar op het Damrak gamalenbroodjes te hebben gekooh-t. Wel; aldius die verdiachite, ben ik om vijf uur bij een banbier geweest Op de vraag, welke dan die baibier is ge weest, bleef de verdachte evenwel het ant- woord- schuldig, door te zeggen: „Dat weet ik niet meer." De verdachte geeft zich alle moeite u-i-terst kal-m te schijnen. Af en toe was -tijdens het verhoor edhter -groote zenuwaehtigheid bij hem te constateeren. Men heeft op den aangehoudene -geen re volver gevonden. -Desgevraagd verklaarde hij, een paar maanden geleden een revolver op zicht te hebben gehad. Hij heeft die echter weer aan. dm toandelaar teauggezonden. Het N. v. zi. D. heeft de volgemde bij zon derheden aangaande den verdachte vemo men: Met zij-n broer drijft hij' in het huis aan de Hobbem-astraat, op de tweede etage een in- en exportzaak in manufacturer Zijn moeder, een weduwe, woont in Zandvoort. Hij leeft echter met zijn familie in onmin, omdat hij betrekkingen onderhoudt met een- vrouw, die van haar man, een advocaat, gescheiden leeft. Op zijn kantoor heeft hij nog onlangs kwestie gehad met zijn broer, dien hij met een revolver gedreigd heeft. Eeni jongmensch, dat op het kantoor de telefoon bediende, wil- de d-aarom daar niet langer blijven. Het uiterlijk van den gearresteerde klopt geheel met het signalement, dat de politie verspreid heeft. Men beschreef hem als een forsche verschijning met een dik bol, rood- achtig gezicht. Hij: had ook zij-n haar achter- over gekamd. Ook moet hij een jas bezitten, die overeenstemt met de jas, welke in het signalement beschreven wordt. De verdachte was vaak op reis. Finantieel moet hij er den laatsten tijd slecht voorge- staan hebben. Naar het N. v. d. D. verder nog ter core kwam, moet de verdachte op Oudejaarsavond ongeveer 11 uur in het restaurant Dikker en-Thijs te Amsterdam geweest zijn. Zijn vrienden, in wier gezelschap hij zich in dit restaurant bevond, bemeikten toen niets bij- zonders aan hem. Volgens het Vaderl. zou het vaststaan, dat de aangehouden handelsreiziger deel had in een zaak, welke mr. Wijsman voor de tegen- partij: won. De Telg. meldt: Naar wij vememen zijn de politie-autoriteiten thans vrij zeker in den aangehouden handelsreiziger S. den dader van den treinmoord in handen te hebben. De dame uit den moordcoupe, de Amsiter- damsche pleegzuster, moet na confrontatie met den verdachte, onmiddellijk in hem den geheimzinnigen derden reiziger herkend heb ben. Aan het alibi waarmede hij zijn onschuld meent te kunnen volhouden, hecht de politie tot heden weinig waarde. Aangezien de Haarlemsche commissaris van politie in verband met het alibi en-- ver- dere onderzoekingen den verdachte nog te Haarlem noodig had, zal deze in plaats van heden, thans woensdag naar E)en Haag worden gebracht. Zondcrling en ze^r in zijn nadeel blijft het intusschen, dat hij de kapperswinkel niet meer kan aanwijzen. Dit feit heeft dan ook de voile attentie van de Haarlemsche politie, die daarnaar reeds een onderzoek heeft inge steld, maar niets wijzer is geworden. Het is gebleken., dat er personen zijn, die nadrukkelijk verklaren dat S. in hun gezel schap heeft doorgebracht. Echter niet op het tijdstip van den moord. De Haarlemsche recherche is intusschen met zijn portret geweest naar het restaurant Dikker en Sluijs aan de Leidschestraat, hoek Prinsengracht. Daar hebben de bedienden de fotografie van den man herkend, die Ou dejaarsavond en des nachts in hun etablisse- ment heeft vertoefd We hebben hiemaar een verder onderzoek n^estcld en het volgende is ons gebleken: Na middemacht kwam de verdachte bin- nen in gezelschap van een vriend en twee dames. Hij maakte een buitengewoon kalmen indruk en wilde in ieder geval een tafeltje hebben. Het was er zeer vol. Het gezel schap heeft, daar er geen tafeltje vrij was, in de hall gewacht. Toen er een tafeltje onbe- zet raakte, ging het gezelschap er heen. Het souper bestond uit oesters en kreeft. terwijl een flesch wijn gedronken werd. Het gezelschap was niet opgewonden,, integen- deel. De verdachte bleef met een der dames zitten. terwijl de vriend met de andere be- zoekster danste D? bewuste persoon drree een racquet, ge- r.frcervfe bmek donkcre schoenen, en een lan- ge, groengrijze ulster met band aan de ach- tmijdc. Zijn gelaat was rood «n vol; het haar had hij naar achteren gekamd, wat niet wegnam, dat hij tevens een scheidin-g droeg. Het viertal verdween even kalm als het ge komen was. Een persbureau te Amsterdam meldt: De aangehoudene heeft o. a. meegedeeld, dat hij op het tijdstip, waarop de moord moet zijn gepleegd, met vier vrienden -te Amster dam in een cafe is geweest. Nu is wel van de zijde der centrale recherche te Amsterdam medegedeeld, dat genoemde vrieniden, voor zoover zij gehoord zijn, alleszins betrouwba- re verklaringen konden afleggen tot staving van het door den verdachte opgegeven1 alibi, doch de Haarlemsche recherche vond deson- danks gisteravond geen termen aanwezig, S. reeds op vrije voeten te stellen. Men seint ons uit Den Haag: Naar wij vernemen heeft de Haarlemsche politie de handelsreiziger S., die eergister te Amsterdam was aangehouden als ver- dacht den moord op Mr. Wijsman te heb ben gepleegd, hedenochtend weer op vrije voeten gesteld, omdat het door hem opge geven alibi juist is bevonden. In tegenspraak met bovenstaand bericht seinde men ons hedenmiddag 2 uur uit Amsterdam: In verband met het bericht van bet Haagsche correspondentiebureau, dat de gearresteerde S. hedenmorgen door de Haarlemsche politie in vrijheid is gesteld, kunnen wij mededeelen, dat de commissa ris van politie te Haarlem, de heer Ten- kinck, aan een verslaggever van het pers bureau Vaz Dias mededeelde, dat S. tot he denmiddag 1 uur nog niet op vrije voeten is gesteld en dat hij zich nog steeds op het politiebureau te Haarlem bevindt. In ver band met een onderzoek, dat heden zal worden ingesteld, zal worden beslist of de handelsreiziger S. al dan niet in vrijheid zal worden gesteld. POOING TOT VERGIFTIGING. Te Zaandam heeft vrouw B. getracht haar man en een- andere vrouw, met wie hij in een ongeoorloofde betrekking stond en die hij bij zidh in huiiis had1 genomen, te vergiftigen. Zij koch-t voor dit doel een hoeveelheid phosphor, welke zij door het eten mengde. Zij deed dit echter op zoo onhandige wijze, dat het in de gaten- liep. De politie werd melt een en ander in kennis gesteldi, die nu vrouw B. op ver- moeden van poging tot vergiftiging in arrest stelde. Na door de justitie te Haarlem te zijn ver- hoord, is de vrouw echter weer op vrije voeten gesteld UIT DDN. TREIN GEWORPEN. -Nader wordt gemeld, dat het Maandag- midldag bij Lisse uit den trein geworpen lijlk- je was van een pasgelboren -kind van het man- nelijk geslacht. De d-ood was vermoedelij-k reedls eenige dagen te voren ingetreden. Het lijkje is geworpen uit den laatsten wagen van den sneltrein 1.02 uit Rotterdam naar Am sterdam. Toen het bericht te Haarlem aan- kwam, was de trein al voorbij. Te Amster dam kwam het bericht aan voor de aankomst van den trein. Er is evenwel onder de reizi- gers niet bijzonders ontdeikt, zoo werd later naar Litsse teruggetelefoneerd. Het parket te Haarlem is -gewaarschuwd. 'Nader^word-t gemeld, dat gebleken is, dat het lijkje van een kind van ongeveer vier da gen is. Het onderzoek 'heeft, voor zoover te Haarlem bekend is, nog geen resultaat opge leverd-. GIRIElP. Te Aimersfoomt -heerscht sedert 14 dagen die -griep. Sinds Donderdag jj. is de ziekte uiftgebroken- onder het g-arni-zioen, inzonder- leiidl in de -kazem-e der bereden wapens. -Hedien bevinden- zidi 105 patienten in het miliitair hoepi-taal aldiaar, waarvan ongeveer 80 griepgevaillen. Volgens dien- chef van het hospitaal, overste Goen-en, zijn a-l'le geval'len van I'ichten aard1. Gompl-i-cati-en hebben zich nog niet voorge- d-aan:. Aililte maatregelen worden genomen- tot >estrijdkrg dezer epidemie. Wegens het heerschen der griep onder de leerlingen en d-e onderwijzers is te Hengelo de 12-klassige openbare lagere school aan den Twekkelerweg gesloten. In Maastricht en omgeving doen zich in de laatste dagen venscheidene aanvallen van griep voor. De ziekte heeft in de meeste ge- vallen een tamelijk snel verloop, doch is niet kwaadaardig. Ook in- Sittard en omstrdken komen talrijke griepgevallen voor. EEN VROUW POOGT HAAR ECHTGENOOT TE VERGIFTIGEN. Gister is door de politie naar de gevange- nis te Dordrecht overgebracht de vrouw van P, de J. te Sliedrecht, verdacht van haar echtgenoot te hebben willen vergiftigen. De boterham, die zij dezen had voorgezet. was vermoedelijk met bleekpoeder besmeercl. NAAR RUSLAND. Maandag is uit Delfzijl het Deensche stoomschip Robert Marsk" vertrokken met 2,300,000 kilogram tarwe naar Rusland. DE KAMERVERKIEZINGEN. In de Maandagavond gehouden vergade- ring van'de Vrijz.-Democratische vereeniging te Amsterdam is de heer P. Nolting candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer vor de plaatsen 7—10 op de vrijzin- nig-democratische lijst. Voor de plaatsen 16 zijn reeds, zooals men weet, de candidaten aangewezen. GENDOfTSCHA'P VOOR ZEDELIJKE VOUKSPOLITIEK. In het gebouiw der Vrije Gemeenite te Am sterdam heeft van-midldiag de drukbezochte bijeenkomst plaais geh-adi, bijeengeroepen door het oom-i-te, d!at opgericht is -met h-et doel een genootechap te stiditen voor zedelij- te voltepoliiiliek. In zijn openingswoord ver- telidle prof. dr. K. H. Roessingh, dat zich al aanstonds omstreeks 650 leden of medestan- ders hebben opgegeven, meestal uit haindels- 'cringen-. Diaarondter waren- verder vier leden van die -Stafen-Generaal, 65 prediik-anteni, 50 eerarai; 30 pnofessoren, 30 onderwijzers, 30 a 40 aitsen, 40 rechiisgeleerden; 10 jour- naJisteni en 40 h 50 situdanten. WIERKUOOZE VEENA'RlB-E IDEiRS. -De minister, van arbeidl -heeft, nu die werk- oozenkas vow de veen-arbeiders dezen win ter is uitgeschakeM en- veer don greep van wtfklioeBer: d» stiuiuwzllMniing d» landlaibeBsraiboedtB eisegedfedd, daf ha rijicssubsidie voor hum werldoozeniaasen ge- durende de periodes 1 Nov. 1921—1 Mei ^22 niet bo van, dte 100 kan worden gesteld, terwijl ook langs andareoi weg geen extra steun vow die fcassen- van rijkswege zal worden verleend. -Het voorgaande j-aar bedroeg be.i rijjassubsidiie 150 pCt Verder vraagt de minister van de landar- beidersbandlen in 1922 rtiijdig zoodlanige maa-tregeleni, dlait v66r den winter 1922*23 de weiklioozenkasscn aan hare verplLchtingen kunneni volldioeni. PiRTNS HEN1DRIK BIJ DE ZEE-HEL- DEN. Prins tHandrik is gistermorgen 10 uur torpedo-boot G. 9; op Terscheliling aangdko men- om med-ailles ui-t- ite reiken -aan de nage- la ten betrekkingen van de bemanning van de verongelukte reddingboot Brandaris. Om 11 uur vertrok de Prins weer van het eiiland! met de G. 9. LIJK AANGESPOELD. Aan den Zeedijk bij Scharendijke (S.) Is het lijk van een 30-jarigen zeeman aange- spoeld. Papieren of geldswaarden waren op het lijk niet aanwezig. Op den rechter-bo- venarm staat een yrouwenbuste met onder schrift Paula Borres; de zwemgordel draagt den naam van Life Jake F. Front Boddy Fin. DE WET OP DEN TABAKS- ACCIJN'S. De Nederlandsche Vereeniging van Ta- bakshandelaren en de Eerste Nederlandsche Bond van Kleinfabrikanten in de Sigaren- industrie verzoeken in een adres aan de Eer- te Kamer, den minister van financien te be- wegen, fabrieksruimte te verstrekken aan de kleine fabrikanten, die niet aan art, 23 eerste lid van de wet op den tabaksaccijns kunnen voldoen. A s Maandagmiddag zullen genoemde ver- eenigingen in Den Haag een protestvergade- ring houden. KORTE BERICH-TEN De heer J. B., wonende in de Jan Blan- kenstraat te 's-Gravenhage, heeft aangifte ge daan van vermoedelijke verduistering van obligatics, welke verduistering gepleegd zou zijn door een financieele installing in Den Haag, omtrent welker handelwijze reeds on langs klachten bij de politie zijn ingekomen. Gistermiddag zijn twee gehuwde werk- lieden van Gebrs Johs. L. v. d. Meulen, te Leeuwarden, bij het afladen van marmeren platen, die elk ongeveer 200 KG. wegen, tus schen deze platen en een muur doodgedrukt. Het centralen-convent der anti-revoluti- onnaire partij is op 27 Januari te Utrecht bij eengeroepen. Voor de bijeenkomst van het bestuur van den Intemationalen Vrouwenraad op 14 Mei worden er in den Haag 150 gasten ver- wacht. Verschenen is het Voorloopig Verslag (Tweede Kamer) inzake het Indische vloot- plan-on twerp. Birnienland SGHIRIFTE'L/IJlK BEANTWOORDE VRAGEN. Op vragen van den heer Duymaer van Twist beCreffencfe die vakopleidliinig van jeug- dige Zu-iderzeevisschers vow een ander be- roep en befcreffende bespoediging van het ver- voer van Zuiderzeevisch naar het buiten-land; heeft de minister van wa-terstaast geant- woordl: De oorrespomdienitie tusschen d-en minis ter van. onderwijs, kunsten en- wetenschappen en- dien on-dergeibeekendie had ten doel, het ad1- vies van eeratgen-oemdeni minister in te win- nfeni over het verslag van- dien sub-oommussie uit commissie B van den Zuiderzeeraad over het onderzoek maar de schade, welke dfe a-f- slhiiiting van dte Zuiderzee voor de Zuidieizee- bevo-lfcing ten gevolge heeft. De resul-taten van die oorrespomden-tie zullen in het in te dienen wetsontwero worden verwerkt De in- dicning van diiit wetsonitwerp zal dte onderge- tfekteinde, voor zoovee'. van hem afhangL, met d'en noodigen spoed behande-ea. In- hoeverre hier van- gem is van mediewer- king van de zijde der regeering sprake kan ziitn, vermiag ondergeteek-nde niet in te zien; zijnerzijidls is bereids ;n wcrking gesteld een- kredletverieening, terwijl voor het overi- ge, naar hij meent, dte gelegenheid rot vakop- leiidiing reedis ruiim opemstaat Dn, afwachtimg van de algemeene regeling io-t nog andere incideuteele maatregelen dan de kredietVerfeeni-ng over te gaan, acht de ©n- dtergeieekende niet gewenscht. Voonts kan wordten vermeldi, d-at de onder- geteekende zich met de spoorwgmaatschap- pijlen in verbinding heeft gesteld, ten eindc ma te gaan, wat gedaan kan worden om te -geimoeit -te temm aan den wensch, om de vc,- zend'ing van Zuid-erzeevisch naar het buiten- land! te bespoediger Op vragen van den heer Haazevoet betref- fende de huuropbrengst van woningen, ge- bouwd met steun krachtens de Woningwet, heeft de minister van arbeid geantwoord: Blijkens de circulaire van 28 December 1921, afdeeling Volksgezondheid, No. 8641 Z., van welke circulaire aan de leden der Ka mer een exemplaar is toegezonden, is juist f bericht in „De Tijd", dat het in de bedoeling van de regering zou liggten te eischen, dat de huuropbrengst in het vervolg ten minste zal moeten bedragen 70 percenten der exploita- tiekosten. Niet juist is de gevolgtrekldng, dat door de bepaling van de huuropbrengst op ten minste 70 pet. der exploitatiekosten een huurverhooging voor de krachtens de Wo ningwet gebouwde woningen zal moeten plaats hebben. Hoewel ook van reeds ge bouwde woningen in veel gevallen huurver hooging mogelijk is en wordt d-oorgezet, geldt het percentage van 70 blijkens de circu laire voor de nog te bouwen woningen. Bij de vaststelling van dit bedrag heeft niet de bedoeling voorgezeten de huren te ver- hoogen. De bouwkosten moeten dalen, de an- ti-maatschappelijke loonen en wins ten, die met den woningbouw zijn bereikt, mogen in ieder geval niet langer door bijdragen uit de publieke kassen gevonden worden. Het ligt dan ook in de bedoeling, dit percentage van 70 te bekwamer tijd te verhoogen, opdat zoo spoedig mogelijk de bijdragen geheel komen te vervallen. Kan op de huren, die noodig zijn om het gestelde percentage te bereiken, niet worden gerekend in verband met de nog at hooge bouwkosten, dan zal mat bouwwn flpnacht moeten worden toi dat wel kan. Door de bovenstaande bcantwoording van de eerste vraag is die van de tweede en dei- de vraag overbodig gewordco. Buitcnland DE DUITSCHE SOCIALISTEN EN DE SCHADELOOSSTELLING. De ,,Vorwarts" publiceert de volgende me- dedeeling: De doorvoering van de problemen der belastingen en schadeloosstellingen ver- zonk steeds in ecne reeks van cijfens, terwijl men aan het beraadslagen bleef. Van de credietactie van de industrie en den landbouw hoort men sinds de besluiten van den voorloopigen Rijks-economischen Raac ook weinig meer en de inbeslagneming van weeldeartikelen schijnt geheel te zullen wor den opgegeven. De vakvereenigingen hebben dus in gemeenschap met de besturen der bei de socialistische partijen besloten, met sterke- ren nadruk voort te gaan met het vraagstuk der belastingen en schadeloosstellingen. DE AANKOMST DER DUITSCHE DELEQATIE. De Duitsche delegatie is gisteren te Pa- rijs aangekomen. In den namiddag werd de rei-s naar Cannes voortgezet. Volgens ontvan- gen beri-chten zal zij hedenmiddag voor den eersten keer door den Oppersten Raad ge hoord worden. Overeemstemming over de vra-gen, aan de Du-itsche delegatie te stellen, zouden tot gis- terenavond niet bereikt zijn. Het heet im Can nes dat Lloyd George onder alile ornistandig heden den vorm van een diotaat wil vermij- den en de Duitsohers gelegenheid wil geven een verklaring af te lejggen over den goeden wil. Niet alleen Lloyd George doch ook in an dere kringen van de conferentie zal men van meening zijn, dat het voorgestelde bedrag van 720 millioen te hoog is. ProYinciaal Nieiiws UIT BERGEN. Te Bergen bestaat sedert korten tijd een mannenkoor, waarvan de heer Anderson uit Alkmaar directeur is. Dit koor had voor Dinsdagavond 10 Januari een „intieme feest- avond" op touw gezet, waarvoor als plaats van samenkomst de eetzaal van het Oranje- Hotel gekozen was. Uit den aard der zaak kon het koor nog geen volledig programma geven en bepaalae het zich tot het uitvoeren van slechts vier nummers. Modi'. bii het vernemen van het weinig aanid. ningsavonden die er nog maar gehouden Rzijn, beducht geweest zijn voor minder har- monieuse oogenblikken, die vrees is niet be- waarheid geworden, want de nummers „Roeierslied", „Nachtzang", „Bcneden en Boven", en „Abendstandchen" zong met zeer beschaafd en zuiver. De heer Anderson heeft det het uit ongeveer dertig leden be- staande koor ernstig gewerkt. De voorzitter sprak bij het begin van den aVond een openingswoord, waarin een op- wekking tot het toetreden als donateur der vereeniging en overigens zorgden voor de noodige afwisseling verschillende leden van het koor en den heer C. Leegwater met mej. Glas, van elders, door het geven van humo- ristische vOordrachten en muzieknummers. De finale was een souper, waaraan alle aanwezigen deelnamen en in een prettige stemming 'keerde men eindelijk huiswaarts. De klokslagen waren inmiddels weinig ge worden. A. K. De Zondag 1.1. in de R. K. Kerk tijd-ens de H. Missen gehouden schaalcollecte ten be- hoeve van de R. K. Internationale Vereeni ging tot bescherming van meisjes heeft ruim r 240,opgebracht. UIT WIERINGEN. Een op het eiland gehouden collecte voor den hongersnood in Rusland bracht 620,70 op. Maandag overleed op 54-jarigen leeftijd ds. H Bax, predikant bij de Ned. Herv. Kerk van Hippolytushoef e. <a. Als predikant was de overledene zeer ge- acht. Vooral werden zijn verdiensten op gebied van de algemeene liefdadigheid en menschlievendheid hoog gewaardeerd. Ook in het vereenigingsleven was hij etn bekende en gewaardeerde figuur. T^leijraminen van heden DE CONFERENTIE TE GENUA. CANNES, 10 Jan. Volgens uit Moskou ontvangen bericht, zal Lenin niet peraoon- lijk de conferentie te Genua bijwonen. DE STEMMING I'N WIL'NA. WARSCHAU, 10 Jan. De verkiezingen te Wil-na gaven, naar bericht wordt, eene overwinning der Poolsche annexionistem en eene volkomen, r/derlaagi der federalis-ten. N-och de Joden, n-och de Lithauers hadden kieslij-sten opgesteld. In de stad Wilna, den hoo-fdzetel der Poolsche bevolking. stemd-en van 70.000 stemgerechtigden slechts 42.000 bij- de ver kiezingen. Het resultaat der verkiezingeni zal hed-en bekend gemaakt worden, waarop de land- raad eene zitting zal houdien om een-e dele gatie te kiezen, naar Warschau om met de Poolsche regeering en den Poolschen land- dag te onderhandelen, hoe de vereeniging van Polen en Wilna kan worden doorge- voerd. De Poo -geering wil in overeen- stemming met Frankrijk de au-tonomie van Wilna. DE INTERNATIONALE CONFERENTIE PARIJS, 11 Jan. Volgens besluit van den Oppersten Raad, die -gislterenavond de uitnoodigingen voor de conferentie in Ge nua verzond-, worden alle Europeesche staten, evenals de Vereenigde Sta-ten en Japan uitgenoodigd. Ook de Engelsche Dominions, waaronder voor de eerste maal Ierland, zullen uitnoodigingen ontvangen. De Italiaansche minister-presidenit Bono- mi, die de Conferentie zal presideeren, houdt zich thans met de voorfeereiding bezig. EEN MORATORIUM VOOR ROEME.NIe. FRANKFURT, 10 Jan. De „Frankfur- ter Zeitung" vemeemt uit Boekaresit: -De Roemeensche regeering heeft voor buiten- landscha valuta-schu-iden een- tot 70 pet 'gu&d mor*i»Hum uitgwaardigd

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2