DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 11 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922 YRIJDAG 13 JANUARI Olt nnmmer bestaat nit 2 btatten Deze Courant word! ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnemccisprijs bij vooruitbeialing per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het gcbeele Rijk 2.50. Alzonderlijke en bewijsnummers 5 cenl#. Prijs der gewone Advertentien. Per regel 0.25, bij groote conlracten rabal. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieven Iranco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. IIERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. Directeur: G. H. KRAK. Teletoonnummer 3. Telefoonnr. Redactie S3. HoofdredacteurTJ. N. ADEMA. Buitenland DE CONFERENTIE TE CANNES. BRIAND AFGETREDEN. Dat Briand naar Parijs was vertrokken om inlichtingen te geven over zijn optreden te Cannes en den stand der besprekingen, lioblxn wij reeds gemeld. In regeeringskrin- gcn was ongerustheid ontstaan over de scha- devergoedingen. Aan het station verwelkomd door eenige ministers, ging Briand gister- mergen naar het Eiysee, waar een vergade- rjiig van den ministerraad plaats had. Het gelukte hem daar alle geschillen op te lossen. Anders ging het echter in de Kamer, die des middags om 3 uur bijeenkwam. Er was bij- zonder groote belangstelling van de zijde 1 der leden. meer dan 400 hunner waren aan- 1 wezig Ook de publieke tribunes liepen stampvol. Groote spanning was er onder alle aanwezigen. Peret, die Woensdag tot voorzitter geko- zen was, hield bij het aanvaarden van zijn ambt en korte rede, waarin hij zeide, dat de toekomst van het land er ten gevolge van allerlei onzekerheden minder helder uitziet. De volkeren staan wantrouwend tegenover elkaar. Er is een ernstige malaise waar te nemen op het gebied der intemationale be- tnekkingen. De idee van het recht zelf komt leelijk in het gedrang. Sommigen gaan zelfs zoo ver, dat ze Frankrijk's politiek geheel verkeerd voorstellen en in ons een oorlogs- zuchtig volk willen zien. In werkelijkheid is er echter geen enkel volk, dat meer vredelie- vend is dan wij en even vast besloten om den vrede niet te laten verstoren. Frankrijk heeft reeds allerlei zware offers gebracht ter wille vain dien vrede. Niemand heeft hot recht aan de oprechtheid van onze woorden te twijfe- len Het imperialisme en het militairisme vindt men niet bij ons, maar elders. Wij willen geen politick' van uitd'aging, maar wenschen echter evenmin een politiek van abdieatie te volgen. Wij wenschen waarbor- gen tegen een nieuwen overval en verwach- ten een billijke schadevergoeding. Er kan geen duurzame vrede tot stand komen, door- dat men alle lasten van den oorlog op de schouders van het slachtoffer laat rusten, ten einde den misdadiger, die ons tweemaal over- viel in een halve eeuw tijds, van dien last te bevrijden. Wij zullen iedere poging, om tot een goe- de verstandhouding tusschen de volkeren te komen, toejuiehen. De vertegenwoordigers van het Fransche volk verklaren plechtig, dat zij niet anders wenschen dan een gewaar- borgde veiligheid en een billijke schadever goeding Daarna kwam Briand aan het woord. De beraadslagingen te Cannes, zoo zeide Briand worden op hartelijke en vriendschap- pelijke wij'ze voortgezet. Franikrijik komt er ge:n centime bij te kort. Engeland heeft een groot gedeelte van het noodzakelijke offer ge bracht en Belgie heeft een gebaar in dien geest gedaan T> kwestie van de mijnen in het Saarbek- k n is ten gunste van Frankrijk opgelost. De rechterztide interrumpeerde op heftigc wijze, wiaarop Briand zijh dossier diehtklapte en aanstalten maakte om het spreckgestoelte te verlaten. Daar de president hem eenige hartelijke woorden toevoegde, bleef hij echter en zette hij zijn rede voort, waarbij hij nogmaals wees op het groote belang. dat beide landen hebben bij een overeenkomst tusschen Enge land en Frankrijk, Hij protesteerde tegen de lasterlijke aantijgingen, welke Engeland voor stellen als makende het sluiten van een zoo- danig verbond ondergeschikt aan voorwaar- den welke voor de waardigheid van Frank rijk niet te aanvaarden zouden zijn. Briand beklaagde hen, die beweren, dat een Fransch-Engdsch bondgenootschap een servituut zou zijn en dat Frankrijk zijn stel- lingen aan den Rijn zou moeten opgeven. Ik heb reeds van Lloyd George de voile verzekering ontvangen, dat reeds van dit oogenblik af, in geval van een aanval vai Duitschland op Frankrijk, Engeland ons on middcllijk met al zijn macht te land en tei zee te hulp zal komen. Wanneer binnenkort een andere conferentie, die te Genua; Frank- jj riik nor we waarborgen zal geven, dan ben ik overtuigd, dat er iets goeds gedaan is i vo r de b veiliging van Frankrijk. Het vraagstuk van Tandszjer, zeide Bri- •and, zal nader besproken worden en nopens J de vraagstukken in het Oosten zullen de mi nisters van Engeland, Frankrijk en Italie el kaar na afloop van de conferentie te Cannes te Parijs ontmoeten. Briand mocht hoegenaamd geen applaus j. oogs+cn na deze toespraak, die, zou men zeg- gen, toch zeker wel duidelijfc maakte, dat t belang van Frankrijk in geen enkel opzicht uit het oog was verloren, al zijn er dan ook bij de besprekingen over het garantieverdrag misschien ook concessies gedaan De koel- heid d'r Kamer bemerkende. zei Briand met -- Waging van teleurstelling Tk bad gedacht. dat ik deze onderhandelin gen verder zou kunnen voeren met bet daar- voor vereischte gczag. Maar't zal niet gaan. Fen minister-president kan zijn plaats in het gevecht niet hernemen, wanneer hij gevaar loopt een kogel in den rug te krijgen. Geen enkel oogenblik zijn de Fransche be- langen verwaarloosd. Ik wilde u uitleggen, wat ik te Cannes heb bereikt. Dat was alles. Gij weet nu, hoe de zaken staan. Een ander zal het beter doen dan ik. Ik ga heen." En op hetzelfde oogenblik nam hij zijn pa- pieren bijeen en daalde de trap af. Het duurde even Y66r de Kamer van hare verbazing bekomen was. Toen men den pre mier bleek, maar vastbesloten naar de minis- terbank zag gaan en den ministers iets zag toesprekeft, waarop deze alien opstonden en met hem de Kamer verlieten, begreep men wat er gaande was. Zonder het gebruikelijke votum van ver- trouwen te vragen, was een ministercrisis Ontstaan. Onder druk onderling discours, waarbij verwijten aan rechts en centrum weeridonken, ging de Kamer uiteen. Kort daarop diende Briand zijn ontslag- aanvrage en van zijn kabinet in bij president Millerand, die dit aanvaardde. Briand, die als premier optrad na den val van het ministerie-Leygues, precies een jaar geledcn, is zes keer minister-president ge- weest. Wie zal hem nu opvolgen? De fel anti- Duitsche Poincare? Deze is nu aangezocht om een nieuw kabinet te formeeren. Voor een goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Engeland zou het zeker niet wenschelijk zijn, als Poincare aan het hoofd van de nieuw te vormen regeering zal komen. Briand heeft aan Lloyd George een tele gram gezonden, waarin hij dezen kennis geeft van zijn aftreden en zegt niet naar Can nes te kunnen terugkeeren om deel te nemen aan de werkzaamheden van den Oppersten Raad, Hij vraagt hem voorts, aan de overige ge- delegeerden zijn verontschuldigingen aan te bieden, dat hij niet meer met hen kan samen- werken. Daarna wendt Briand zich speciaal tot Lloyd George, waar hij zegt het te betreuren, dat hij met den Engelschen premier de be- gonnen beraadslagingen niet kan voortzet- ten, welke zij in het belang der beide landen waren begonnen en in dat van den vrede in Europa en waarbij men had gehoopt, tot een gunstig resultaat te zullen komen. Briand hoopt, dat zijn opvolger deze be sprekingen zal voortzetten en dat de plannen, welke in het oog gevat waren, toch nog zul len worden verwezenlijkt. In den loop van den avond heeft minister Loucheur kennis gekregen van het aftreden van het kabinet, juist tijdens een zitting van den Oppersten Raad. Hij is direct naar zijn hotel teruggegaan, na de leiders der geallieerde delegaties van de noodzakelijkheia kennis gegeven te heb ben, om nog 'savonds Cannes te verlaten. Lloyd George stond er op, dat hij er in zou toestemmen te blijven, totdat men de Duit- schers zou hebben gehoord. Loucheur bleef echter bij zijn voomemen °n verliet Cannes te 7 10. De OppersteRaad, die de leden van de commissie van herstel aan zich toevoegde, zou's avonds nog doorgaan met het vcrhoor der Duitsche vertegenwoordigers, nadat Loucheur was vertrokken. In afwezigheid der Fransche gedelegeer- den zal natuurliik geen enkel besluit geno- m-en worden Eerst als het nieuwe kabinet q-evormd zal zijn. zal er sprake kunnen zijn van de bijeenroeping van een) nieuwe verga- dering van dem Opersten Raad. Een gedeelte der Fransche delegatie heeft Cannes gelijktijdig met Loucheur verlaten. Een ander gedeelte zal hedenavond vertrek- ken en Llovd George verlaat Cannes vermoe- delijk Zondag DE VREDE MET IERLAND. De koning van Engeland heeft van den 1 us het volgende telegram ontvangen: „Ik m buitengewoon verheugd en vervuld van groote biijdschap over de overeenkomst, welke tusschen Engeland en Ierland is gealo- ten Ik dank Uwe Majesteit met warmtc voor het groote aandeel, dat gij in het tot stand komen van dezen vrede hebt gehad. De koning antwoordde den Paus als volgt: „Ik brenlg Uwe Heiligheid mijn warmen dank voor de boodschap van dank, aan mij gezon den." De koning heeft voor alle in Ierland bega- ne politieke misdrijven amnestie verleend voor zooveel deze waren begaan v66r het sluiten van den wapenstilstand in Juli 1.1. De vrijlating der gevangenen zal onver- wijld een aanvang nemen. AANSLAGEN OP BELGEN IN RIJNLAND. „Flandre Liberale" deelt twee aanslagcn mee. begaan tegen Belgen in het Rijngebied. In een der voomaamste straten van Neuss werd een inspecteur der veiligheidspolitie, Geenens genaamd, aangevallen en afgeranseld door vijf Duitschers. Het slachtoffer werd zoo ernstig gewond dat hij zich te bed moest begeven. Te Homburg, bij Duisburg, werd een bom in een kamer van een hotel gewor- pen, waar een luitenant van het Belgische leger woonde met zijn gezin. Noch de offi- cier, noch zijn verwanten werden getroffen, maar al de anderen in het vertrek, alien Duit schers, werden meer of min ernstig gewond DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN DUITSCHLAND. In de vergadering van de Hoofdcommissie van het Rijksverbond der Duitsche industrie, werd de economische en politieke toestand buitengewoon pessimistisch ingezien. De spreker Buecher meende dat een goed verloop van de onderhandelingen in Cannes slechts eenige hoop kan geven voor de in Genua te houden conferentie, waar Duitschland met een nieuw program over den wederopbouw moet komen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" betwij- felt of de toestand van Duitschland in Can nes of zelfs op de Economische Conferentie in Genua verbeterd zal worden. De „Berliner Borsenzeitung" troost zich met de gedachte, dat niet wat thans in Can nes wordt besproken, den grondslag van de toekomst zal zijn, maar de toekomstige alge- meene drang naar verbetering. DE ZWEEDSCHE RIJKS'DAG. Ter gelegemheid van de opening van den Rijksdag hield de koning van Zweden Woensdag een lange troonrede, waarbij hij uitging van de heerschende depressie eni de noodzakelijkheid tot bezuiniging. Hij ver- klaarde, dat geen beslissende verbetering kan worden verwacht in de noordelij'ke lan den- voor reconstructie van Europa in den geest van verzoening, welke opsteekt naasit de bittere herinneringen aan den oorlogstijd en direct wijst naar de reusachtige taak van de toefkomst tot verbetering van net welzijn en de cultuur van de breeae ma6sa's van alle volken. 'De koning sprak over den Volken- bona en de conferentie van Washington en drukte de hoop uit dat zij zouden beantwoor- den aan de groote verwachtmgen. Hij sprak over de werkloosheid en de maatregelen voor 'haar bestrijding en over den zeer ern- stigen toestand der industrie en verwacbtte, dat het land in staat zou zijn maatregelen te treffen ter bescherming en ondersteuning v?n de industrie. De koning wees ten slotte op het verbond tusschen de Scandinavische volken, dat gedurende de afgeloopen jaren voortdurend versterkt werd. DE ADMINISTRATIS NIET IN ORDE. In Frankrijk heeft men een handig oplich- ter gearresteerd, den 22-jarigen Maurice Ge- neste. Op 17-jarigen leeftijd had hij dienst genomen omd'at hij zander werk was, en moe- dig zijn plicht gedaan. Hij werd gewond en tweemaal eervol vermeld. Na den oorlog kon hij weer geen werk vin- den. Allereerst probeerde hij zijn demobilisa- tiepremie te krijgen, waarin hij slaagde. Doch ziet; een tijdje later kreeg hij, door een offi- cieele vergissing weer een brief dat hij zijn geld kon afhalen. Dat bracht hem op het denkbeeld om, onder vermelding van een valsch adres en een valsohen naam,.aan alle mogelijke regimenten te schrijven om een pre mie waar hij geen recht op had. Het zou wel vreemd zijn, dacht hij, als overal de adminis trate in orde was. En dus verschafte hij de post hoopen werk door het verzenden van de volgende brieven. „Mijn'heer de kapitein-betaakneester. Al bijna zes maanden geleden heb ik u gevraagd om uitfbetaling van mijn demobilisatie-premie en ik heb zelfs nog geen antwoord ontvangen. Ik deel u mee, dat ik, wanneer ik niet spoedig antwoord krijg, mij tot den minister van, oor log zal wend en." 'Niet minder dan 47 demobilisatie-premies tot een bedrag van 35.000 francs heeft Ge- neste daardoor weten los te krijgen van kapi- teins wier administrate ten achter was en die bang waren voor een ministerieele schrobbee- ring. DE NOOD IN ;RUSLAND. In een ooinferentie tusschen dien Ameri- kiaanschen minister 'Hoover, Lasiker, voorzit ter van dien- Shipping Board", en president Harding werd besloten diat men- de scheeps- ruimrfe die thans ongebruikt is, zal aainwen- den voor vervoer tegen fcostprijs van het voor Rusland- bestemde graan uit Amenika. IHet Zweedsohe Roode Kruis dloelit medte: Door de giften, dlie door het hulpooonite, door painiiculieren en dioor verschiillende ins'telilin- gen ter beschildking van de hulpactie voor Rusliand zijn, gestelid, ds het Roode Kruis in staat, reeds in den- loop van deze maand een derde hulpexpedide naar Samara te zen- den. Deze expeditie zal voomamelijk veevoe- der medlenemien. DUITSCHLAND ENI SOVJET- RUSLAIND. iDe „Temps" vemeemt uit Berlijlni, dat de Dui'tsche regeering uit Moslkou een voorstel heeft en:vangen.. nopens de algeheele hervat- ting der diplomatidke betrekkingeo tusschen Duitschland en sdvjet-Rusland1. IDe sovjet-regeering stelt tegelijkertijd voor wedenkeerig alle aanspraken te annuleeren, welke dateeren uit de jaren 1914 tot 1918. Men gelooft, d'at de Duitsche reatering dit voomel zal aaaaemae. DE SCHADELOOSSTELLING. Uit de inlichtingen die men ontvangen heeft betreffende het hooren van de Duitsche delegatie door de commissie van herstel, blijkt dat Rathenau niets nieuws heeft medegedeeld en zich bepaald heeft de reeds vroeger ge- uite algemeene beschouwingen nader uiteen te zetten. Duitschland weigert niet de scha- devergoedingen te betalen, maar het heeft do grootste moeite zich de noodige buitenland- sche wissels te verschaffen. Duitschland is vastbesloten een poging te doen om den toe stand te verbeteren; teneinde zijn inkomsten te vermeerderen kan het zijn belastingen van 1921 verdubbelen, het maakt in 1922 een eind aan het tekort op de exploitatie van de spoorwegen, de posterijen en de telegrafie en het zal de subsidies verminderen welke het voor de voedselvoorziening der bevolking verleende. Naar de „Petit Parisien" uit Cannes ver- neemt, heeft Rathenau voor de commissie van herstel verklaard, dat Duitschland niet meer dan 200 millioen kan betalen, waarvan 80 millioen op 15 Januari en 90 millioen op 15 FebruarL Rathenau is gisteren door den Oppersten Raad gehoord. Hij herhaalde zijn verklaring voor de commissie van herstel en toonde aan hoe enorm groot het verschil tusschen den invoer en den uitvoer van Duitschland nog steeds is. Het eenige middel tot herstel ligt volgens Rathenau in het hooger opvoeren van de Duitsche productie en van den Duitschen uitvoer. BETOOGING DUITSCHiE ONAF- HANKELIJKEN. Woensdag is te Leipzig ter gelegenheid van 'het congxes der onafhankelijkem een g;roote betooging van het Leipziger proleta- riaat gehouden. De Franschen Faure, Grum- bach en Renaudel, de Rus Abramowitsj, de Oostenrijiker Friedrich Adler, de Zwitser Reinhardt, de Tsjech Hillebrand en de Duit schers Crispien en Luise Zietz hebben het woord gevoerd. Alles is in volmaakte orde af geloopen. EEN AANSLAG. In de zaal van het genootschap Erholung te Hamburg a/d. Rein;, waar de roeivereeni- fing Germania feest vierde, is Dinsdag door et geopende venster een handgranaat ge- worpen. Bij de ontploffing zijn in de voile zaal 9 menschen gekwetst, de meesten zwaar. De politic heeft twee Belgische soldaten als daders opgespoord. Gistermiddag zijn zij door de Belgische gendarmerie gevangem ge nomen. De drijfveer tot den aanslag is onbe- kend. DE GRIEP IN DENE'MARKEN. Ook in Denemarken heerscht thans een griep-epidemie. Te Kopenhagen zijn meer dan 10,000 gevallen van de ziekte geconstateerd onder de burgerij en 550 onder het L5O0 man sterke garnizoen. Het gemeentebestur heeft, om uitbreiding tegen te gaan, de openbare danshuizen laten sluiten. Voor bioscopen zijn bizondere maat regelen vani 1 ualii iveTverschiajg voorgeschne- ven. In de provincie worden soortgelijke voor- zorgen genomen. EEN PROTEST OVER DE GOBELINS. De Hongaarsche regeering heeft tot den Opersten Raad een nota gericht tegen den verkoon of het veroanden van de Weensche gobelins. Er wordt daarin gewezen op het gemeenschappelijlk eigendom van deze gobe lins van de Oostenrijksch-Hongaarsche mo narchic en op het volgens het vredesverdrag aan Hongarije toekomende gedeelte. Ge vraagd wordt de uitlevering van dit deel. Daar na de jongste onderhandelingen van Oostenrijk het gevaar bestaat, dat Oostenrijk ook het aan Hongarije toekomende deel der gobelins vexkoopt of verpandt, hetgeen Hon garije niet kan dulden, wendt de Hongaar sche regeering zicht tot den Oppersten Raad. Een afschrift der nota is aan de Oosten- rijksche regeering gezonden. EEN RUSSISCHE CONTO-BANK. De Russische handelsdelegatie in Chris- tiania onderhandelt sinds eenigen tijd met groote Noorsche particuliere banken over de oprichting van een conto voor de Russische Staatsbank De laatste zal gesticht worden uit de middelen, die Rusland uit het buiten land bekomt voor den uitvoer. In Sovjet-roebels zal de oprichting van een Russische conto zeer kostbar worden, want men rtkent. dat thans de Noorsche krocn 21 (XX) Soviet-roebels waard is EEN) MASSA-INB'REKER. IVoor het gerechtshof vain Middlesex stond dezer da gen een jongeman terech t, die ge arresteerd was onder verdenkiug inbraak te hebben gepleegd. Hij bekende niet minder dan tweehionderd1 inbra.ken op zijn geweten te hebben. In 47 gevallen word bet bewijs geleverd. De inbreker, die slechitls twimtig jiaar is, werd veroardeeld tot drie jaar dwang- arbeid. waanna hiji voor den tijid van. drie jaar onder toezicht van de politic zal wor den gesteld. KORTE BERICHTEN. De negfrrepubliek Liberia heeft 33 ver- schillende post- en dienstzegels uitgegeven, versierd met afbeeldingen van de voomaam ste producten en dieren des lands. De 5-cents- zegel draagt het portret van den president; voor aangeteekende brieven is er een droe- hoekige zegel van 10 cent. Het Spaansche kabinet is afgetreden. Op de bijeenkomst van den partijdag der Duitsche onafhankelijke partij werden Chrispien, Ledeboer en Schutzmann tot voor- zitters gekozen. Er worden op het oogenblik onderhan delingen tusschen de Duitsche en de Belgi sche regeeringen gevoerd over het opnieuw instellen van een Duitsch consulaat te Ant- werpen. De Zweedsche regeering heeft een wets- ontwerp ingediend tot het beschikbaar stel- len van 90 millioen kronen voor steun aan de werkloozen. Spaarzaamheid is de dragende gedachte van de ingediende begrooting. Stateii-Generaal EERSTE KAMER. to de zitting van gisteren warm aan de jrde de kieswet-onlwerpen. De heer Van der Feltz achtte het wetsont- werp inzake voorziening voor het tijdstip van de inwerkingtreding der gewijzigde bepalin- gen van de Kieswet, prov'inciale wet en Ge- meentewet on-grondwettig, omdat het door de Tweede Kamer werd aangenomen toen het ontwerp, waarop het feitelijk een amende- ment is, nog niet door de Eerste Kamer was aangenomen. Minister Ruys kon deze kwestie niet on- voorbereid behandelen. De heer Van der Feltz stelde voor het ont werp van de agenda af te voeren, welk voor stel verworpen werd met 33 tegen 4 stem- men. De ontwerpen werden ailstoen aangeno men met 33 tegen 2 stemmen. Versdhillende andere ontwerpen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen, w.o. dat betreffende het opleggen van voor- loopige aanslagcn in de directe belastingen. De Kamer is uiteen gegaan tot Dinsdag- avond 31 Januari. Gemengd Nieuws DE GONiFElR'ENTIE TE WASHINGTON. Een correspondent der N. R. Ct. seint uit Washington, dat het plan van de Nederland- sche delegatie om 21 dezer uit Washington ;e vertrekkeni, is opgegeven werens het voort- iuren van de conferentie. Slechts de marine- deskundige Putman Cramer keert dan terug. DE MOORD OP MR. WIJ'SMAN. Tenigevolge van de verklaring van het Amsterdamsehe echtpaar, zegt het Hbl., is de heer S. Woensdagmiddag te half vier in vrijheid gesteld, toen het rapport binnen was van den iHaarlemsehen rechercheur, die gis- ,ermorgen de mevrouw heeft gesproken. Uit de verklaringen, die dit echtpaar deed, blijlct echter dat de gearresteerde vele uren vroeger zijne vrijheid zou hebben herkregen, als deze getuigen, die zich reeds Dinsdag- avond bij de politie te Haarlem hebben aan- gemeldj toen ook waren gehoord. De man zei Dinsdagnamiddag, tot zijne vrouw, bij ge- ruchte te hebben vernomeni, wie naar aan- leiding van die zware verdenking was gear resteerd. Teneinde daaromtrent zekerheid te verkrijgen, beide hij' het bureau Leidscheplein en daarna de centrale recherche aan het boofdbureau op. Hij. decide mee het alibi van den verdachte te kunnen bewijzen, waarop onmiddellijk werd aangeboden een recher cheur te sturen, om de desbetreflende ver klaring op schrift te stellen. De man ant woordde, daar het ging om een menschenr leven, bereid te zijn naar Haarlem te gaan, om daar te zeggen wat hij wist. Dat vond men op het hoofdbureau uit- stekend. Het echtpaar is toen in gezelschap van een vriend, die den gearresteerde ook kende, per auto naar Haarlem gegaan. Deze drie personen waren den arrestant niet gun stig gezind, zij achtten zich echter verplicht te voorhomen, dat een onschuldige nog lan- ger zou worden vastgehouden. In den vooravond kwamen zij aan het hoofdbureau te Haarlem en wenschten dria- gend den commissaris te spreken. De in het lokaal aanwezige politieman zei dat dit niet ging, zijn chef was in conferentie, o. a. met den oficier van justitie, en kon onmogelijk worden gestoora. Het echtpaar heeft daarop meegedeeld, wat het kon verklaren, het had den verdachte op Oudejaarsavond tusschen acht uur en half negen in ..American" ge- zien. Ook die belangrijke getuigenis kon den aanwezigen politieman niet bewegen, den commisaris uit de conferentie te halen, De getuigen drongen sterk aan, de man vfoeg of het in arest houden van een onsdhuldige niet van zooveel beteekenis was om den politie- chef te roepen. Ook dat baatte niet. De drie personen vertrokken, nadat door den aan wezigen politieman hunne adressen op den achterkant van een enveloppe waren geno- teerd. In den loop van Woensdagmorgen is toen de mevrouw in haar woning door een re chercheur uit Haarlem gehoord; haar man

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1