DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zuster Bretfan's liefde. Mo. 11 Koaderd Tier en fcwinttgste Jaargsng Feuilleton. Aboimeincntsprijs bij Foornitbetaling per 3 mnnnden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 6 ct. AUvertenticpr. 25 ct. p. regol, grootero letters naar plaatsruimtr. Bdeveia franco N.V. Book- en Bandekdr. v.li. Boms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Adininistr. No. 3. Redact jo No. 33. VRIJD AG DLreeiour: G. H. KKAIL. UoofJruduciourTj. N. ADEMA. JJJ JAjSTUAM Stadsnieuws. REDE MEVROUW ROLAND HOLST. In de Societeitszaal van de Harmonie be- eprak gisteravond mevrouw Roland Hoist in een door de aid. Alkmaar der Communisti sche Partij belcgde vergadering, het onder- werp: „De Proletarische Revolutie." De zaal was goed bezet. De voorzitter, de beer Pieterse, heette de aanwezigen welkom. Zielcte van de spr. was oorzaak, dat de vergadering aanvankelijk op 20 December gesteld, op heden gehouden moest worden. Aanvankelijk was de groote zaal gehuurd, doch door een abuis was die ook op dezelfde datum aan de Kameraiuziekvereeniging ver- huurd, waarom de C. P. tenslotte genoegen nam met de Societeitszaal. Mevrouw Holand Hoist met applaus be- groet ving aan met er op t« wijzen. dat da politielke verhoudingen in de werekl steeds ingewikkelder waren geworden. De geestesgesteldheid van bet proletariaat, is oorzaak dat het kapitalisme zich van zijn radeloosheid heeft hersteld en streeft naar consolidatie van krachten, al moet het nog veel overwinnen van wat 'het zich zell met den oorlog heeft toegebracht. De ontreddering van den handel en de voortbrenging werken nog altijd na en de vredesvoorwaarden hebben medegewerkt, dat de moeilijkheden grooter zijn geworden. De machtige Fransche financieele en kapi- talistische kliek is door de overwinning in een blinde machtswaan overgeslagen, wat er toe bijgedragen heeft, dat dc wereld gem'aakt is, zooals wij die thans zien. De Entente Staten worden zelf in de grond geboord door de voorwaarden die zij zich zelf hebben opgelegd. De achteruitgang van de Engelsche handel is een gevolg van de massa productie van de Duitsche nijver- heid, mogelijk door een lage valuta. De werkloosheid vermecrdert steeds. Bijna 1.900.000 werkloozen, buiten de arbeiders die 3 dagen in de week werken, is het aantal in Engeland. Ook in de Neutrale Staten heerscht een on- rustbarende werkloosheid, door de concurren- tie met Duitschland in het leven geroepen. In Duitschland ziet men steeds een volk le ven, dat zijn productie moet opschroeven, tot het er bij neervalt en het volk lijdt zwaar on der deze verhooging van't productievermoo- ging en dit terwijl de loonen in verhouding tot de productiekosten steeds lager worden. Het Belgisehe proletariaat voor den oorlog veel ten achterstaande bij het Duitsche wordt thans beter betaald en zelfs de Japansche koelie verdient meer. Duitschland komt steeds dichter bij den grens waar zijn econmisth weerstandsvermo- gen bezwijken moet. In Oostenriik, de Balkan en Rusland is men aan de diepste armoede ten prooi, even- als Pol en. De anbeidsmiddelen zijn verwoest, er is een or.tzachelijke behoefte aan de productie van het westen, ook aan de industrieproducten. Zoo emstig is de Chaos, dat terwijl in Ame- rika, dat de zwaarste crisis te boven is, maar waar ook millioenen werkloos rondzwerven. dit aantal bedroeg daar in het hoogste punt 6000.000, er honderden millioenen in het •wmtorisserde vertaling naar het Engelsch van LEONARD MERRICK, dsor E. H. (Nadruk verboden). 23) Ik tan u enloel in, het gelaait kijten en zeg- gen: Ik heb de waarheid gesproken. Kon ik uw raadi vol|gien en mijn trots in den zak sic ken', dam' zou ilk u kunnen bewijzen, diat ik de waarheid gesproken heb. Maar och, wat geeft diait nog! Dat zou iedereen immers kumneni ze.ggen en dan nog liegen, O, ja, ik weet het wel. Mijn gebrek aan behoorlijke referentien hebben mij' ver-dacht gemaakt, tot iik bloedige trainem had kunnen schreien. Deuirani werden mdji voor den »«is dicht ge- gooid niet omdat ik zelve met bruikbaar zou zijln, maar omdat ik een dame was, met geen werirgevers, die veiklaarden, diait ze te- vreden over haar waren. Befcrekkingen, die miji amdlers guli gcgeven zouden zijn, werden mi gegund aan andere vrouwen, omdat die papieren hadiden, die voor haar getuigdiew, en ik n'iet. In den, beginne meende ik, dat mijn toon van spreken hun overredend in de ooreni zsou klinken. 'Ik dachi, dat ik met overtui- gin® kon zeggeneerlijk op mijn geweten af, kan ik u verilaren, dat dit waar is, en, dat er dan iemand, een in het dozijn, Mn op de twiniilig miisschien, wel gevondien zou wor den, die net geloofde. Maar al heel gauw fcwam ik tot de omtdekldng, dat ik mij vergist had. Hoe kreeg ik het in mijn hoofd, om te hopen, dat ik gdoofdi zou wordicn! In heel Londien, over die gansohe wereld, in al haar uitigebreidheidi, is er geen wezen z66 verlaten als de doch'ter van een fatsoenlijk man zon- der vriemdten. De dirastbode, die loop'jongen kan op goed' verirouwen genomen worden, de beschiaaldie vrouw nooit!" ..Soma toch wCl", zei Kincald. ,vZoo erg het nu nog niet. Wat ik voor u doen kan, .4i As dan. Waarachijva'ijk zal eaijn moeder oosten de producten moeten missen, die men daar te over heeft. De uitbreiding em verdie- ping van het kapitalisme ging niet anders dan in een cyclus van bloei naar overproduc- tie om neer te ploffen in een gebrek aan ar- beid. Een crisis als thans die millioenen doemt tot ondergang is een symtoom, dat voor het kapitalisme de neergaande phase begonnen is. Het terugval'len in barbaarscihheid, het op- geven van de cultuur, kan niet meer door het kapitalisme worden voorkomen en zal alleen door het communisme worden voorkomen. Eeuwen heeft het geduurd eer de mensch- heid zich geschikt maakte voor de burgerlijke maatschappij. Spr. toonde dit nader aan. Voorheen bestond bij de volkeren de neiging om alleen te werken als men honger had of er neiging voor gevoelde. De oconomischa aditerliike volken waren niet klaar voor het kapitalisme en eeuwen duurde het voor Europa er klaar voor was. Wij hebben ook een zekere waardeerin'g voor het kapitalisme omdat het voor ons een vagevuur is, waardoor de menseh moet gaan om te komen tot een, Haranonisclier samen leving. Waar het eeuwen geduurd heeft de men- schen geschikt te maken voor het kapitalisme, spreekt het ook van zelf dat het eeuwen za! auren voor de mensChen klaar zijn voor het Communisme. De mensehheid kan zich echter sleChts klaar maken, door zich te bewegen in de rich' ting van het Communisme. Wij kunnen ons in het kapitalisme echter niet geschikt maken voor het communisme. Alleen door tegen het kapitaal te strijden, duizend maal verslagen te worden, maar ten slotte in overgangstijd de wereld te organi- seeren naar de gemeenschappelijke productie- wijze, zal de mensohen klaar maken voor het communisme. Het streven naar eeni hoogere vorm van samenleving, die de mensehheid maakt tot een eenheid over de geheele aarde, kan het proletariaat niet leeren in de Tweede Kamer of de vakvereeniging of in cursusvergaderin'- g,en. Het moet dit leeren in de overgangstijd van de proletarische revolutie, waarin er nog geen eenheid is, maar waar een voorhoede zidi telkens offert, maar waardoor bij de ar beiders het besef rijpt, dat deze wereld voor hen geen plaats meer geeft en dat er maar den uitgang is, dat is de overwinning op het kapitaal. Het kapitalisme geeft er niet om of men overtuigd is, dat het communisme eeuwen noodig heeft om te rijpen. Zij vindt het daar- om niet minder gevaarlijk,omdat wij deson- danks, naar de omverwerping van het kapi taal blijven streven, al weten wij, dat dan nog slechts een klein begin is gemaakt. Rusland leert ons, dat het kapitaal zich zal herstellen. Lenin kon de vorige zomer te Moskou zeggen, dat de Russische bourgeois het bewijs had geleverd in de jaren van de verbanning meer te hdbben geleerd, dan in de jaren er voor. 'De Russische bourgeois is niet te vergelijken met die van het Westen. Ze staat bij deze zeer ten achter. De le overwinning van het pro'etariaat kan de proletarische revolutie niet ten einde u vaniavond bezoefcen. Waar woont u?" Eeni vigillante die juist aan den overkamt een vrachitje hadl neergeziet, riep hij, aan door het vanster. ,yHbt beste, Wat u miu 'kunt doen, is naar huis ite gaan en nisi: rtemen en zoo weinig mogelijk tobbern. Houd' goeden meed', Miss Brett an. Wie weet, hoe dit alles nog in oide komt!" Ze slifote krampachtig. „Dii lis het adires", speak ze. „God zegene u, diokter Kincaid. iHSj ging haar voor naar beneden en hidp haar in de vigelianrfe. 't Was misschien over- bodiiig, om er haar aan, te heriraneren, dat haar 'ddelon niet dte huur van een rijitu'ig toelie- ten, maar ze zodit zich eems gedurendte den rit gokiwelldi voelen, door een' vraag om loon van diem koefsierdus befaalde hij den man liever z6o, dat zij het zag. lH!et gebeurde had' nog uitbreidiing gege ven aan het flijstje van zijn voorgenomen be- z'oekeni. Hij' zei tegen Corn, dat ze even bij Guy moesifen aangaan en daar in het me- dische adresboek kijken, maar terwijl ze langs een boekenstaletje kwamen, zagen ze daar een' oxid! exemplaar liggen en kckan dat even in. 'Hij ontmoette den naam van Anthony Breton met een zekere vreugde, want het zou hem leedi hebben bediaan,, alls hij tot de ontdekking was gekomen. dat deze vrouw hiein misleidi had. En nog bovendlien' zag hij, d'at Brettan aan hetzelfdie college had ge- stuidicerid1 als hij!. ;Mary's komst in h'aar pension was iets, dat pfeajfsel'ijlke bdlan-gsteliling wekte; Mrs. Shuttlewo-rth stor.d aan de deur met een buurvrouw te praten en> keek haar aan met open mtond>, toon ze uit d'e vigelante stapte. Een paar kkderen, die <yp den stoep speel- den, waren even eens met sitomheid gesla- gen,. Ze deelde haar hospita mee, dat er d'iem middag misschien een diame voor haar zou komen, en, .terwijl ze toem den tochi naar bo ven' aanvaardde, bleef ze verder op haar kamer, in angst en beven het feit afwachten, d'at ze mogdijk geweigend, of misschien in bnt gehed vergetea z«.u worden. brengen, doch slechts het voorspcl afsluiten. Daarna moet de arbeidende klasse aan zich zelve werken om vrij te komen wat het van het kapita'isme in zich heeft. Ook het proletariaat is zelfzuchtig. Ook de arbeider is geneigd het eerst aan zich zelf te den ken. Met de productiewijze is het niet zoo, dat pas een nieuwe opkomt als de le is uitgestor- ven. Zij begeleiden elkander geruimen tijd. In Azie is de productie nog niet verder geko men, dan tot bij den handenarbeid en ook in't Westen is dat kapitalisme nog niet overal voldoende sterk doorgevoerd. De landbouw is tot nog toe verwaarloosd en het proletarische regiem, zal de achter- stand bij den landbouw moetenj inhalem en de wetenschap en de techniek moeten toepas- sen bij den landbouw. De communistische productie, die van en voor do gemeenschap, kan slechts langzaain ;aan en dit geldt voor de productie, de re- e en de gevceleaa. Toch moet het er ons c:n te doen zijn het kapitaal zoo spoedig moge lijk ten val te brengen. In 1919 was het ka pitalisme radeloos en heeft zich in de laatste 1 Yi jaar weer politick en economisch weer geconsolideerd. Politick door middel van ge- weld en dit hangt samen' met het einde van den bloei van het stelsel, dat eeuwen heeft geheerscht. De sterkte van het kapitalisme was de techniek en daartegenover stond de zwakte. Er zijn tijden geweest bij volkeren. waar de productie technisch op een lagere trap, maar de vlucht van den geest veel stou ter was. In de poezie, de plastische kunsten en in den godsdienst openbaarde de ouderen veel grooter hoogte. Spr. wijst op de oude volkeren ais Chineezen enjapanners. In het bedwingen van de materie heeft het kapitalis me uitgemunt en zoolang het kapitalisme dat kan had het historisch recht van be- staan, ook al maakte het de wereld tot een hel., Deze tijd is nu voorbij, omdat het kapi talisme thans voor de productie een rem is geworden. Spr. wijst op dm landbouw, waar allerlei groote werken die noodig zijn, uitblijven, omdat het niet rendeert Spr. wijst voor Nederland op de droogmaking der Zuiderzee en het ontginnen van gronden. Er kan, na de vemietiging door den oor log, gerust gezegd worden, dat de bloeitijd van het kapitalisme voorbij is en dat, wil de mensehheid in ontaarding niet terugvallen, er een andere phase, die van het communis me, moet worden ingeluid. Door intuitie gevoelden de leiders van het kapitalisme dat dit noodwendig is. Van het liberalisme, dat toch opkwam voor vrijheid en tegen geweld, is niefs meer overgebleven. Overal heerscht men door ge weld. De oude burgerlijke rechtszekerheid is bij na overal teloor gegaan. Alleen door spon- tane activiteit kan een heerschend regiem ten val worden gebracht. Het gewefdregiem heerscht in Polen. Spanje, Italic, Amerika, enz. en dit is geen bewijs van kracht, maar van angst en zwakte. De witte terreur is overal een uit'ng van vrees van de heerschende klasse, voor den ondergang van het kapitalisme. In Amerika voelt de militaire bougeoisie, dat een flinken sfoot van onderen voldoende is om het stelsel te doen instorten. Zou diie moeder 'komen of niet? Zoo niet, o, ze riltie! Ze was nog nooit zoo nabir een onteerenden dood' geweest; zoo nifet dan zou 4 helsche knagen weer onmiddel- KjJc illerug zijn en' dan dat gevoel van steeds flauwer worden; dat wegtrekken van het be- wustzijn' ten slotte... En ze zouden om haar heen staan en van haar praten en bang voor haar zijln.... Foed! iMlaar dc moeder kwam! Het scheen zoo verwonderlijk, dat zelfs foen ze naast haar op de tamer zat en alles geheel naar wensch ging, Mary nog mauwelijks gelooven kon, dat het waar was. Ein toch werd ze aangeno- men. Er zijln enfcete vrouwen, die ook bijzon- dter bij! vrouwen in den smaak val'len. Mary hoorde diaartoe. Mrs. Kincaid!, die al met veell belangsteliling ikwain, zeker als ze er van was, dat haar Philip zich niet vergis- sen 'kon, en, d'an wel. zeer varlamgendi om oo<k tevreden tic zijin,, was bijzonder met haar in- genomen,. De besoheiden toon, de talme ma- nier, het zooals ze dit Hater beschreef miar'tonna-achiig gezichtje, als die haar dan al niet omimiddeHajk het hart stalen, dan trof- fen ze haar in ieder geval' fodi wel zeer. En wat was natuurlijiker, dan dat Mary ook met haar ingenomen zou zijn? Ze had een vrien- deliijke stem, de zachifste blauwe oogen, die oodt onder wit haar te voorschijo kwamen, on, wat nog het heeriijikste was, ze scheen Miary ook igoed te Jcunnen lijddn." „l!k ben een eenzame oude vrouw", sprak zij, „nu mijn zoon tot inwonend genecsheer aan het zieikenhuis is benoemdi. 't Zal1 erg stil voor u zijn, maar daar zult u misschien niet tegenop zira. Pk derak, dat u zich best schi'kken kunt biji mij en ik zal u zelker graag willen houden." „Stil voor mij?" zei Mary. „0, maar Mrs. Kincaid! U dioet, of u een gunst van mij vraagt. Miaar uiw zoon zak u toch wel ver- teld 'heblben, dat... Wel1, ik geloof, dat hij mij het leven redde!" nDat is zijn ambt," antwoorddle de oude d'ame stralende; ,jdat heeft hij zoo lfeercn doen..." „J.a, maar niet dbor het toedianen van war* oadajt." Mary gjliwlartia, „0f axa- Spr. schetste hoe in Amerika, Spanje en Italic't kapitalisme probeert zich door terreur en uitzonaeringswetten te handhaven. Door verdragen en verbonden wordt door het ka pitalisme gepoogd zich te herstellen. Washington poogt de uitwassen van het kapitalisme tegen te gaan. Men voelt de vraagstukkco, die de wereld dreigt te ver- scheuren. De nieuwe oorlog, dc macht over het 400 millioenen volk van China, dreigt de volkeren met ondergang. Men poogt nu de vlootprograms te beper- ken. De kwesties van de legers te land en het gebruik van de duikbooten heeft men durven afsnijden. Toch is door Washington iets verzaakt, het gevaar van een breuk tuaschen Engeland en Amerika is voorkomen. Thans richt zich aller oog naar Cannes. Maar voor ens is er een ander punt dan Yoor Llovd George, dat Cannes belangrijk maakt an dat is de erkenning van Sovjet Rusland. Naast de beweging var. het proletariaat in Europa en Amerika is het't bestaan van Sov- jet Rusland en het ontwaken van het Aziati- sche volk, dat het kapitalisme za) doorbreken. De ervaring heeft geleerd, dat de naiuur en de maatschappij vaak een anderen weg kie- zen dan wij denken. Er is een kracht in de wereld, die men dialectiek of iets anders kan noemen, maar die een naast elkander le ven mogelijk maken. Uit de felle bestrijding en uit de kracht van het naast elkander leven bestaat alles en het tweede beginsel heeft-thans een overwin ning behaald. Sovjet Rusland zal naast het kapitalisme een poos voortleven en zeker daarbij het meest verliezen, maar het heeft de kracht van de jeugd. Het' princiep van de heerschappij der bourgeois beschikt over meer kracht en ervaring, maar heeft het begin van den ou- derdom, de versterving, den dood in zich. Hoeveel Sovjet Rusland ook heeft opge- geven en zal moeten opgeven, toch is er iets in het wezen van Sovjet Rusland, waardoor het overwinnen zal, omdat het de lste verte- genwoordiger is van een hooger phase van inenschelijke samenleving. Dat blijkt zelfs, nu in dezen vreeselijken winter, nu daar dui- zenden elken dag sterven, omdat de kapitalis- •tische regeeringen den prijs van een dread naught gewcigerd hebben, om het volk voor den hongersnood te redden. Nansen en de vertegenwoordigers van de Quakers zijn verbaasd over hetgeen men in Rusland met het ontredderd transport nog heeft kunnen doen, om het zaad uit te zaaien en een begin te maken met een beter stelsel van onderwijs, dat nog nergens bestaat. Met 50 pet. is dc landbouwproductie en met 80 pet. die van de industrie gedaald, maar nu de Sovjet zich heeft beperkt tot wat het kon beheerschen, gaat de productie met sprongen vooruit. Nieuwe electrische centra les worden geopend, aan de electrificatie van Rusland wordt vastgehouden en dit opent groote perspectieven voor de boeren. Men zal er weer moeten werken voor winst. De arbei dende klasse is slechts 8 millicen tegenover de millioenen bocren die individucel zijn, maar toch is Rusland de lste staat die de heerschappij van de arbeiders en boeren ten troon heeft verheven en de Staat, waar een geslacht van werkers zal opgroeien, dat zich voelt a's den schepper van nieuw leven en niet als paria's. Cooperatie en staatssocia- vaard uw a an bod d'amkbaar en wil komen, zoo gauw als u hot venLangt" „Zioudit u ovcrmorgen al' met ons terug kumneni gaan? U moet het niet doen, als It u lastig is, maar ads u het zoudit kunnen schiklcen." „Zek'er, heel graag! Ilk zal zorgen, dat ik klaar ben." „Dat 'is lief van u", zei Mirs. Kincaid.. „Nu zal ik u een Idein bedirag voorschieten. Wiaarsdiijinlijlk heeft u zich wel enlcele dingen aan ifJe sch af fan of misschien dieden we beter zoo. Stil1; 't is uw eigen geld, geem ca- deaurtje. U heeft mdj in het geheel niet te be- danken. Goeden middag. Miss Brettan. Ik zal u schrijivem, met wellkem trein we gaan." Dat voorschot was een biljet van vijf pond'. Toem Mary weer alleen' was, nam ze het op, streek het gliadi en een- buivering voer haar door de ledrn, itoen ze het papier hoorde kra- iken. Wat een heerlijlke menschen.Hoe kiesch en bediachtzaam. O, wat zou het toch veel aangenamer wezen, als ze maar alles van haar afwisten; als er niets geen terughou- dendheid hoefde te bestaan. Had' ze toch maar allies kunnen ventellen: ze waren' im- mrs zoo lief en aardiig voor haar geweest! Ze zocht hiaar hospiita op en beta aide haar schuidi; het zaliige gevoel om- dat te kunnen doen, terwijl ze er tegelijk bij ventelde, dat ze. haar tamer voor over 'twee dagen opzei. Venvollgens ging ze naar een klein restau rant waar ze zich Inacteerde op een edit dir.eetje, bestaande uit tarbonade, i, aard'appels, pudldiing en fruit en een koffie toe; dit alles voor de som van achittien situ:vers, met de fooi aan den kell- ner er in. begrepem. Toen kieerde ze terug naar haar bovenka- mer; gelukfkig, daar zou ze n.u niet s*ng meer hoeven verblijven, en ging zidh toen: verder verdiepen in hetgeen er zoo nog al gebeuren moest. Tal van schikkingen waren er nog te nemen. Ja, en ze moest een Scof fer hebben. Ze zou er haar naamletters op la- ten zettcnl; maar die zouden dian zoo nieuw lijken. Nieen, dan zou ze dat ook maar niet doen. Dus geen iaitialea er op. Dan' ataatM re haar fccalpee c» taach Wj 4m lisma zullen daar naast elkander voortleven. De coliectieve elementen zullen sterker wor den en het licht zal uitgaan over alie unden Wanueer de menschen voor elkander wer ken en dit broederlijk doen, onder het invoe- ren van de betere hulpmiddelen, dan kan het met anders of in vcrioop van 25 jaar zal dit ecu groote aantrekkingskracht vormen. Toen het kapitalistiscne stelsel won, was het ook een vooruitgang op het ontaarde feo- dalisme. Precics zoo is het met Sovjet Rusland. Het zal eindigea politiek, zedelijk in de kunst en godsdienst, een groot licht over de wereld te brengen en een aanmoediging voor alle ver drukten. Ook de onderdrukte volkeren in Azie zullen aan den strijd gaan deelnemen. De Japansch-Russische oorlog heeft in de Oosterlingen een gevoel van zdfbewustzijn gewekt. De wereldoerlog en de Russische re volutie zijn in dat opzicht van grooter be- teekenis geweest. Europa beeft in den oor log de kieurlingen noodig gehad en zij heb ben gezien hoe men hier zijn eigen cultuur ten ender heeft gebracht. De reis van den prina van Wales in IndiS was geen zegetocht meer. Dat gebied met honderden millioenen arme boeren komt in bev/eging. Het idee: niet meer afhankelijk te willen zijn van de Westersche machten, groeit samen met het idee: niet meer afhan kelijk te willen zijn van het kapitalisme. Men denkt daar nog volgens de gemeenschapszin en dit volk zal snel komen tot de aanvaarding van het communisme. 6 pet. kan nog slechts lezcn. maar als daar met takt wordt gewerkt, zullen zij binnen korten tijd de hulptroepen worden van de Amerikaansche en Europee- sche proletaren. Tagore kwam met mooie ideeen, maar mist het steunpunt op aarde, terwijl ons idee van het communisme dit steunpunt wel heeft., Uit alle staten der wereld kemen de zwoe- gers, omdat zij een grondslag van eenheid vinden in den strijd tegen het kapitaal. Wij zullen voor een deel met andere mid- delcn strijden, maar goneenschappelijk heb ben wij den strijd tegen het kapitalisme, dat de menschen uitbuit en ongeiukkig maakt, waardoor ze niet deel kunnen nemen aan de dingen die de hoogste waarde in het leven hebben Een communistische inrichting van samen leving verzekert voor alien welvaart. Wij hebben de ontzaglijke teleurstellingen '>'j de arbeiders beleefd. Nu hooren wij spre ken over het nieuwe front van eenheid der ar beiders en dan zal de strijd weer oplcven. De aanvallcn op de loonen ia mogelijk om dat de versnippering de arbeiders zwak maakt La ten wij ons vereenigen in den strijd om een einde te maken aan de brutale aanval- cn van het kapitaal. De vrijheid kan niet bloeien vbbr het kapitaal is overwonnen. Gij moet u verzetten, wilt gij u niet laten terug- dringen en steeds zult gij ons bcreid vinden om in een gezamenlijk front met u te strij den. (Applaus). De heer v. d. Berg meende, dat de ontwik- keling vocr den arbeidersstrijd veel gebaat zou zijn bij cursusvergaderingen en begreep met hoe de spr, had kunnen beweren, dat die niet noodig waren. Ook begreep hij niet, waarom de spr. Rusland niet als £en van de [asden van de terreur had genoemd Hij had juist gelezen, dat politeke gevangen naar tomhard'hiouder inlossen en. Mr. Collins gaaa goedfendiag zeggen. Wat zou dial morgen een dirukke dag zijrii! Wat een hoopvol voor- u:t7.;chf van rust en vrede; van een nieuw ,ieven! Angst had' ze nu niet meer. Toch verdween opeens alle vreugde van haar ge- !:aat en. ,.Tony", prevelde ze. Ze bleef staan, op de plek waar ze stond. iien smile, een stroom van franem. Nu lag ze gekuield naast het bed, trillende en hij- gende en snikkemde, tot God en' tot hem „0. Tony, Tony, Tony!" iHOQFDSTUK VII. De zon scheen helder, toen ze Mrs. Kin caid' in Easton. opzochf. De dofcter was er Wk, lang en slap van' leden, steeds om en bij zijn moeder. HHj drutte Mary de hand! en merkte op, dat het een mooie d'ag was om' te reizen. Ze was van plan geweest, de een of 'andere danfcbaarheidsuitimg te zeggen, terwijl ze hem begroette, maar d'aarvoor vond ze z ijn manier van doen niet uitnoodi- gend genoeg; dus iraehtte ze dit gevoelen nu maar met een bliik uit te drukloen. In het eerat wist ze niet goedi, wat ze doen zou; of ze haar eigen kaartje moest nemen of niet; of. over het geheel, wat er verlangd kon worden van een gezelschapsjuffrouw op reis. Misschien' moest zij een coupe ukkie- zen en de bagage laten' inschrijven. Geluk- kiiig-was die bagage niet zwaar; zij zeive bad nog het meest en de kaartjes had de doktter al. genomen', zooals ze al heel gauw 'hioonde. Mrs Kincaidi woonde in Wesfport. een plaats, die Miary nog nooit had' bezoeh*, en een gesprdk ontwildce'de zich. naar aanlei- d'ing van haar vxag's betreftende di't staa- ie. Ze zei nooit vee!; zc sprak maar heel bescheiden; het bevustzijn, dat ze er voor betaald werd, belemmerde haar Het was haar ook dan een' verlichting, toem even daarna Mrs. Kincaid het voorbeeld vai haar zoon volgde, die, achiterover geleund in zijin hoekje met het gelaat ach4er The Lan cet verfborgen. haar vrii lief om maar uit te Ujtea z&ax hat buidnciup. (^Wordt vwmo1«*0.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5