i DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. RECLAME TA8AK J. R. KEUSS 08 GBmeentebegrooting voor 1922. SPAARBOEKJES No. 12 Honderd vier en twintigste Jaargang 1922 ROOD MERE RLAUW MERE GROEN MERE Dit nnmmer bestaat nit 3 blades ibonnorocntsprijs bij roonijtfoctnlins por 3 manndon f 2.—, fr. per post f 2.50. Hewijsn. 6 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. rc^ol, jrrootero letters naar plaatsriiimir. Itrievew franco N.V. Book- en Bandelsdr. v.h. Henns. C'oster Zoon, Voordam C 0, Tel. Administr. No. 3. Redactio No. 33. ZATERDAG Direeiour: G. II. KRA&. lIooMreduelourTj. N. ADEMA. JANUARI I. De gemeentewet bepaalt, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven jaar- lijks vier maanden v66r den aanvang van het jaar waarvoor zij moet dienen, door Burg, en Weth. aan den Raad wordt aange- boden. Burg, en Weth., die van ieder ingezetene eerbiedlging van wetten en veroraeningen eischen, zijn natuurlijk de eersten om zich zoo nauwkeurig mogelijk aan de bepalingen der gemeentewet te houden. En toen zij de begrooting van 1920 dan ook inplaats van vier maanden v66r het belasting- jaar, op den 17en Januari van dat belasting- jaar zelve presenteerden, boden zij tegelijker- tijd tal van verklaringen en excuses aan om duidelijk te maken dat de begrootingsarbeid niet een zoo vlot verloop kon gehad hebben als onder norm ale omstandighedea verwacht had mogen worden. Zij maakten eerst een lijst van alle noodza kelijke en niet noodzakelijke uitgaven en gin- en vervolgens na op welk bedrag aan in- omsten zij waarscnijnlijk zouden kunnen rekenen. Het toiaalcijfer der inkomsten viel dan in den regel geweldig tegen en de Hoofdelijke Omslag vormde dan <ie sluitsteen der begroo- tinj [oe meer het inkomstencijfer bij dat der uitgaven ten achter bleef, des te hooger be- lasnng moest gevorderd worden om de be grooting weer sluitend te kunnen maken. We hebben ons toen maar getroost met de f gedachte, dat het een volgend jaar beter zou I gaan en werkelijk werd den Hen December j 1920 reeds de toelichting in elkaar gezet waarin Burg, en Weth. er triomphantelijk op wezen, dat zij, ondanks allerlei onvoorziene 1 moeilijkheden, er in geslaagd waren de ge- meente-begrooting ruim een maand eeraer rond te zenden dan een jaar te voren. Wei zijn wij zoo luidde deze toelichting ook nog dit jaar te laat met de indiening, j maar er valt tenminste vooruitgang vast te j stellen, welke gegronde reden tot de hoop j geeft, dat ons niet verflauwend streven het volgend jaar het gewenschte resultaat van tijdige indiening zal opleveren. Met die tijdige indiening werd natuurlijk bedoeld een indiening overeenkomstig de be palingen der Gemeentewet, dat is dus vier maanden voor den aanvang van het jaar 1922. Helaas is het bij de mooie fanfaronade waarmede het vorige jaar de toelichting ein- digde, gebleven. Er is thans geen sprake geweest van een tijdige aanbieding. Eerst op 22 December j.l. werden de geheimzinnige dikke enveloppen uitgedeeld, die bij nadere inspectie de begroo ting en bijbehoorende memorie van toelichting voor 1922 bleken te bevatten. Wij hebben vol belangstelling naar de ge- bruikeliike verklaring dezer wederom veel te late indiening gezocht, we hebben nieuwsgie- rig uitgekeken naar de verklaring waardoor, Ondanks dat „onverflauwend streven naar het resultaat van een tijdige indiening" men dit jaar weer even laat of nog later was dan het jaar te voren. Helaas is die verklaring ditmaal achterwe- ge gebleven. Het veel te laat indienen onzer gemeentebe- grooting schijnt reeds zoo het karakter eener jaarlijks terugkeerende gewoonte te hebben gekregen, dat men niet eens meer de moeite genomen heeft zich daarvoor te excuseeren, laat staan beterschap voor de toekomst te be- loven. Trouwens, het is nu wel gebleken, dat aan dergelijke beterschapsbeloften en.voorspellin- gen niet te veel waarde mag toegekend wor den. A1 is de begrooting dan ook een nakomer- tje, de hoofdzaak is, dat zij den Raad bereikt heeft. Burg, en Weth. hebben ze ook dit jaar van een uitvoerige toelichting vergezeld doen gaan, welke wij dezer dagen in haar geheel reeds ter kennis van onze lezers gebracht •hebben. Natuurlijk is dit stuk weer in mineur ge- toonzet, het begint zelfs met de verklaring, dat het Burg, en Weth. meer dan in eenig an- der jaar moeite gekost heeft bij het opmaken der begrooting de ontvangsten met de uitga ven in evenwicht te brengen. Dat is te begrijpen, want wij staan voor een economische crisis, waarvan de duur en de gevolgen zelfs niet bij benadering te schat- ten zijn. De komende malaise brengt, naast mindere inkomsten van zeer vele ingezetenen, wellicht belangrijke crisis-uitgaven waaronder de steun voor een breede schare werkeloozen. Vermindering van inkomen en vergrooting van uitgaven, en toch een sluitende begroo ting in elkaar goochelen, dat is het vraag- stuk waarover menig huisvader zich in de laatste jaren reeds suf gepractiseerd heeft. Ieder particulier die een begrooting op- maakt zal beginnen zijn inkomen op het pa pier te zetten. In de grootte van dat cijfer ligt zijn gehee- le levenswijze opgesloten. Hoe grooter inkomen, hoe meer hij voor r.oodzakelijk en niet noodzakelijk levenson- derhoud kan uitgeven, op hoe grooter en royaler voet hij zal kunnen leven. En hoe kleiner het cijfer, hoe meer hij van het niet noodzakelijke zal moeten schrappep en op het noodzakelijke zal moeten bezuini- gen om de eindjes bij elkaar te kunnen krij- gen. Tot dusverre zijn Burg, en Weth. bij het opmaken van hun begrootingen juist anders- om te werk gegaan. Dit jaar hebben Burg, en Weth. voor het eerst de methode van elk normaal burger ge- volgd. Zij hebben een bepaald bedrag aan Hoofde- lijken Omslag vastgesteld, een bedrag dat h.i met bet oog op den malaise-toestand niet hoo ger gesteld mocht worden, zij hebben tevens nagegaan wat uit andere bronnen zou kunnen verkregen worden en zoodoende een totaal be drag aan inkomsten op papier gezet. Toen kwamen de uitgaven aan de beurt en het totaal bedrag daarvan viel natuurliik ge weldig tegen. Voor de eerste maal had men logisch wer- kende de duidelijke bewijzen voor zich, dat de gemeente op te grooten voet leeft, dat zij met haar inkomen niet rondkomen kan en men be- greep dat er bezuinigd moest worden. De uitgaven werden aan een herziening on- derworpen, verschillende posten werden ge- schrapt of beduidend verminderd en zoo kwam men ten slotte tot een evenwicht van inkom sten en uitgaven zonder dat den belastingbe- talende ingezetenen opnieuw het vel over de ooren gehaald moest worden. Door de herziening der uitgaven, zeggen B. en W. in hun toelichting, werd een bezui- aiging van 53000 verkregen. Wij kunnen dus in dit jaar 53000 minder jj uitgeven dan eerst geraamd werd, zonder ons al te veel te moeten bekrimpen, ja, Burg, en \Veth. meenen zelfs, dat, als het personeel der gemeente doordrongen wordt van de noodza- kelijkheid, dat er bezuinigd moet worden om den reeds te hoogen belastingdruk niet on- dragelijk te maken, wij ons, ondanks deze be- zuinigingen, voor dit jaar van een behoorlij- ken gang van zaken verzekerd mogen hou den. Wij willen hieruit niet concludeeren, dat de eerste raming van uitgaven te royaal is ge weest, wij nemen er slechts dankbaar nota van, dat Burg, en Weth. ditmaal begrepen hebben, dat de gemeente evenals elke particu lier, hare uitgaven tenslotte naar hare in komsten en niet hare inkomsten naar hare uit gaven heeft te richten. Het is zoo jammer dat telkenjare na de voldoening gevende tentoonstelling van aller lei financieele meevallertjes onmiddellijk eent- expositie van tallooze „stroppen" wordt ge houden, welker totaal bedrag dat der extraatjes gewoonlijk verre overtreft. Door de wijziging der wet regelende de fi nancieele verhouding tusschen Rijk en ge- meenten krijgt Alkmaar 15340 meer dan waarop voor 1921 is gerekend, het krijgt hoogere Rijksbijdragen in de kosten van net handelsonderwijs en een nadere uitkeering van de Oorlogswinstbelasting van 249240, aan welke laatste gelden Burg, en Weth. een even gunstige bestemming als vroeger denken te geven. De jaarlijksche bijdrage van het uit die uit keering gevormde fonds is voor dit jaar van 30.000 tot 55.000 verhoocd. Dat ziet er alles heel verblijdend uit, maar lichting nooit zoo heel lang en Burg, en Weth. naasten zich ook nu weer er op te wij- die blijdschhp duurt bij een begrootingstoe- :1 nu ~weer er op te wu zen. dat de slechte verwachtingen de goede ook dit jaar weer belangrijk overtreffen. De Lager Onderwijswet 1920, de school- bouwwet ten koste der gemeenten, op welker rui'neerende werking wij vroeger reeds meer- malen gewezen hebben, dit alles verslindende openbare maar vooral bijzondere „monster" doet thans reeds een geweldigen hap naar den ir.houd van onze gemeentelijke schatkist. Tegenover de vergoeding aan de besturen vfT bijzcyidere scholen voor gebouwen en ter- rdnen en de kosten van instandhouding tot oen totaal bedrag van f 76000 staat slechH een ontvangst van schoolgeld van 20.000, zoodat 56.000 ongedekt blijft. Bovendien gaat het saldo van den dienst 1921 bijna geheel verloren door het nadeelig saldo op den gewonen-dienst van 1920, zoo dat slechts een voordeeltje van 17.500 over- blijft, dat niet te vergelijken is met de 160.000 van 1919, welke aan den dienst van het vorige jaar ten goede kwamen. Intusschen zijn Burg, en Weth. in blijde verwachting naar een bedrag van 88.000 aan restanten, hoofdzakelijk niet betaalde Hoofdelijke Omslag van den dienst 1920. Zij wrijven zich in de handen en noemen deze restanten een lichtzijd'e. Maar voor hen die alsnog zullen moeten betalen is deze post natuurlijk een schaduw- zijde en het is de groote vraag of deze gelden, waarnaar zoo hoopvol wordt uitgekeken, wel met den vereischten spoed uit de zakken der nalatige belastingbetalers in de gemeentelij ke schatkist zullen verdwijnen. Over het thans op te brengen bedrag aan Hoofdeliiken Omslag spreken wij in een vol gend artikel. Buitenland DE CONFERENTIE TE CANNES. De 0-ppersre Raad' kwam gisitereni om elf uur bijeen. Lloyd George bracht het tele gram' van Bariand ter kennis, waar deze hem zijln ooisPag mededeekie. Hiem werd door den Raad opgedragen Briaind tdegrafisdi het leedwezen van den Raad te betuigen, het- welk zijn aiftreden en hat onderbreken der on- derhandelinigm hebben teweeggebracht. De Raad besprak vervolgens den toestand door het vertrek der Franschen delegate gesehapea en besloot dait d'e besluiten. waar- 'omiiirent algeheele overeenstemmdng werd betreft de oonferentie van Genua. Bonomi Italic) werdi belast met het verzendan der uitnoodiigingenDe besluiten, die niog geen definitief ikaralcter draigen, zuEen zoo noo- diig optniuw wondon overwogen. Daarna werdl de Oommissie van Hterstel onbvanigen. iDubois deed1 voorlezing van de 's oditlendls genomen besluiten. Vervolgens werd) de Duitsche delegatie binnemgd'aten, en werdi zij vain deze besluiten in ikennis ge steld. Raithenau niam er acte van in naam van het Rijik, er aan toevcegend dat er vol- gens hem geen sprake is van een in gebreke bldjven van: -Dui-tscMand, daar de onderban- deidnigen zijin igeopend met betreldrimg tot de stontiinigen, wdlke den 15en Januari moet ge- sdiieden. Even-eens werd acte genomen van die uitnood'iging aan DuiischBand omi aan de oonferentie van Genua deel te nemen1. Al'le delega+ies zouden gisteren Cannes verteten. L'loyd George vertrok om 5 uur per extra^trein. Flij zal zich te Pari]® ophou- dem, wear hiji hoopt een onderhoud .te hebben met den roieuwan Franschen mmister-ipresi- denf. NOORUHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET. Rente 7o* DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Het aftreden van Briand brengt de Was- hingtonsche conferentie tijdeiijk m verwar- rrng, daar men omtreni de houding van een inogeiijk kabinet-Poincare tegonover de tot stand gebrachte mariiieme oveieenkomst en net verdrag inzake de Stiile Zuidzee in het onzekere verkeert, zegt het Hbid. De hoop, dat een Fransch-Britsche entente ten slotte de r'ransche duikbootpolitiek zal wijzigen, en tot een betere oplossing van het vraagstuk der proportioneele verdeeling van het mari- tiem huipmatcriaal in staat zal stellen, is thans geheel vervlogen. Het gevoel van ge- prikkeidheid tegen het nationalistisch Frank- rijk, dat de plannen voor een eccnomischen wederopbouw van Europa en daarmede van de wereld, waarbij ook Amerika betrokken is, in de war stuurt, lokt algemeene kritiek op Briand's vijanden uit. Algemeen is men van gevoelen, dat de door Poincare voorgestane politiek Europa niet zal veroorloven zicli vreedzaam te ontwikkelen. De conferentie te Genua schijnt Amerika minder aantrekkelijk toe onder den invloed der Fransche nationalists, waardoor de kansen op een deelneming van Amerika ver- minderen. De vcrwarring ter conferentie, op een oogenblik, waarop de kwesties van het Verre O-osten een beslissing vereischen, leidt tot een verdere verzwakking van de Amerikaan- sche positie tegenover de soliede macht van Japan in Siberie. Reeds is het onwaar- schijnlijk, dat de Mandsjoerijsche kwestie zal worden besproken, daar de druk van den Se- naat tot het verkrijgen ecner bevredigende oplossing der Sjantoeng-kwestie aan belang- rijkheid verliest door het nieuwe element van onzekerheid, dat Briand's aftreden heeft ge- schapen en waardoor positieve resultaten overal twijfelachtig worden. De hoofden van de delegaties der vijf groote mogenidhedeni op de Washingtonsche conferentie hebben den tekst opgesteld van de overeenkomst betreffende de vermindering der bewapening ter zee: Die tekst is nog, niet officieel bekend gemaakt omdat hij eerst nog door de algemeene vergadering moet worden goedgekeurd, maar de „Chicago Tribune" weet er van te vertellen dat de overeenkomst 25 artikelem bevat en een lijvig stu'k van 25000 woorden is. De ontworpen overeenkomst geeft aan de onderteekenende mogendheden de grootst mogelijke vrijheid ten aanzien van de oor- logsschepen welke zij mogen behouden en ter vervanging van andere zullen bouwen. Oor- logsschepen welke buiten gebruik worden ge steld, moeten worden ontdaan van alles wat bun tot oorlogsschepen stempelt, zooals pantsering en kanonnen, teneinde zooveel mogelijk te voorkomen dat ze later opnieuw. in oorlogsschepen worden veranderd. De mo- gentdhedeni zullen naar eigen goeddunken over deze ontwapende schepen mogen. be- schikkeni; ze behoeven niet te worden ge- sloopt of tot zinken gebracht en ze mogen worden veranderd in koopvaardijschepen, of zelfs in ongewapende hulpschepeni voor ge bruik in oorlogstijd. In verband hiermede wordt er aan herinnerd, dat de Vereenigde Staten voorstellen de zes slagkruisers die. thans in aanbouw zijn en die van de vloot- lijst moeten worden -geschrapt, te veranderen in pasagiersschepen. De overeenkomst bepaalt verder dat de moederscbepen voor vliegtuigen tien. stukken geschut van 25 c.M. mogen voeren en een met nader bepaald aantat kanonnen van 15 c.M. De lichte kruisers mogen grooter zijn dan 10.000 ton, maar hun aantal is niet be- perkt. Koopvaardijschepen zullen geen zwaarder geschut dan van 15 c.M. kaliber aan boord mogen hebben en oorlogsschepen die van de i vlootlijst zijn afgevoerd, mogen als oefen- schepen voor de opleiduig van artilleristen worden gebruikt. wanneer een van de con- tracteerende mogendheden in een zee-oorlog mocht worden gewtkikeld met een mogendheia welke niet tot de overeenkomst is toegetreden, j dan zal zij. aan haar mede-onderteekenaars tennis moeten geven, dat hare verplichtingen ten aanzien van de overeenkomst zijn opge- heven. Deze mogendheden zullen dan moeten overlaggen om te besluiten welke veranderin- j gen in de overeenkomst dienen te worden ge- maa'kt. j Wanneer zij, niet tot overeenatemming kun nen komen, zullen zij kennis geven dat zij niet langer door de overeenkomst gebonden 1 zijn. Voorts wordt bericht, meldt de „Chicago Tribune", dat de overeenkomst van kracht zal zijn gedurende vijftien jaar, hoeyvel de beperking van een vlootbouw de z.g. „naval holiday" slechts voor tien jaar zou worden aangegaan. De mogendheden die de overeenkomst on- j derteekenen zullen bevoegd zijn oorlogssche pen te bouwen voor andere landen die niet tot de overeenkomst zijn toegetreden, maar dergelijke oorlogsschepen zullen moeten vo'l- doen aan de bepalingen betreffende de beper king der afmetingen die voor hun eigen oor logsschepen gelden. De mogendheden verbinden zich voor zidh zelf geen gebruik te maken van oorlogssche pen die zij voor andere landen bouwen, noch dergelijke schepen voor oorlogsdoeleinden in beslag te neifien en zij verbinden zich ook aan andere landen geen odue schepen' te ver- koopen, die weer in oorlogsschepen zouden kunnen worden veranderd. Elk van de vijf mogendheden zal van de schepen die aangewezen zijn om van de vloot lijst te worden afgevoerd, er twee mogen be houden om tot vliegtuigmoederschepen te worden ingericht en die mogen grooter zijn dan 27.000 ton, hetgeen de maximum afme- ting is van de nieuw te bouwen vliegtuig- schepen. DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. Briand's plotselinge aftreden op het oogen blik van een der belangrijkste conferences, welke sedert het sluiten van den wapenstil- stand tusschen de gcallieerden gehouden zijn, heeft groote verbazing in den lande verwekt, schrijft de Parijsche correspondent van de „Tel." Men moet het voornamelijk toeschrij- ven aan een crise de confiance, die trots inc hes van vertrouwen, sedert October heerschte en haar aanleiding vond- in de cntevrcden- heid, welke in'sommige parlementaire krin- gen. heerschte, over het verloop der verschil- lende conferenties. Het was Donderdag in de Kamer duidelijk merkbaar, dat Briand nog een poging deed om de intransigeante elementen in de Kamer voor zijn plannen te winnen, maar halverwe- ge, toen zich pijnlijke incidenten voordeden en hij zich feitelijk niet meer verstaanbaar kon maken, gaf hij toe aan een gevoel van moeheid en afkeer Van verschillende zijden hoort men verze- keren, dat Briand onder de huidige omstan- digheden nog wel een votum van vertrouwen had gekregen, waarbij het dan echter vrij ze- ker was, dat men hem na afloop der confe rentie toch ten val zou hebben gebracht. Dit heeft Briand vermoedelijk willen vermijden, en liever laat hij de oplossing van de moei lijkheden van Cannes aan zijn tegenpartij over, meent de correspondent. In een onderhoud met eenige joumalisten betuigde Briand zijn leedwezen er over, dat men de resultaten, die hij te Cannes verkreeg, niet genoeg op prijs stelde. Onze bondge- nooten getroosten zich opofferingen, Frank- rijk verliest niets van zijn rechten. De onder- handelingen met Engeland beloofden alles voor Frankrijk's veiligheid. Briand zeide de vaste overtuiging te heb ben, dat zijn opvolger de diplomatieke be- sprekingen tot een goed einde zal brengen Hij was wd genoodzaakt. besloot hij, om zijn ontslag te vragen, daar hij anders over de interpellaties had moeten debatteeren en dan moest de conferentie te Cannes worden opgeschort en dat ging niet. Het bericht van het aftreden van het kabi- net-Briand heeft te Berlijn, ofschoon het niet geheel onverwacht kwam, groote bezorgd- heid gewekt over de toekomst van IXiitsch- land. Algemeen ziet men in de benoeming van Poincare tot kabinets-formateur den te- rugkeer van den grooten tegenstander van Duitschland aan het bewind. In Berlijnsche politieke kringen wordt voorloopig een afwachtende houding aange- nomen, in verband met het aftreden van het kabinet-Briand, De bijeenkomst van de commissie voor buitenlandsche aangelegrnheden blijft op 18 Januari, de zitting van den Rijksdag op 19 Januari bepaald, onder voorbehoud. dat het verloop der intemationale onderhandelingen geen vroegere bijeenroeping noodig maakt. HiE'T E NGE LSCH-F R A NSCHE OA R AN TI EVER DRAG Havas seint een en- ander uit den' t^kst TABAESFABRIGE „DE WAEENDE LEEUW" PRIMA EWALITEIT BILLIJEE PRIJZEN LAAT A 125, ALKMAAR van het ontwerp van het door Lloyd George aan Briand overhandigde verdrag, waarin wordt gezegd: Overwegend dat de Fransche bodem. tweemaal bij menschenheugenis door Duitschland overweldigd is, en dat hij nog ernstig onder de verwoesting lijdt- overwe gend dat de Fransche en Britscne volken een zwaar offer hebben gebracht aan men»- schenlevens en rijkdommen bij het afslaan der Duitsche invasie; overwegende dat de welvaart der Eunropeesche volken en de eco nomische organisatie der wereld ten zeerste zijn getroffen door de beproevingen van den langdurigen oorlog; overwegende dat waar- borgen voor de veiligheid van Frankrijk te gen een toekomstige Duitsche invasie onmis- baar zijn voor het herstel van het Euro- peesche evenwicht, hetwelk in het verdrag van Versailles is vervat, kan niet genoeg voorzien worden in de verdediging van de gemeenschappelijke en essentieele belangen der hooge contracteerende partij, zoowel als het behoud van den vrede in West-Europa. De volgende artikelen zijn vastgesteld: Art. I. In geval van een rechtstreekschen, niet uitgelokten aanval op het Fransche grondge- bied door Duitschland, zal Groot-Britannie zich onverwijld met zijn maritieme, militaire en luchtvaartstrijdkrachten aan de zijde van Frankrijk scharen; Art. II. De hooge con tracteerende partijen bevestigem opnieuw het gemeenschappelijk belang, hetwelk de art. 42, 43 en 44 van het Verdrag van Versailles voor haar bieden, en zij. zullen; zich aaneen sluiten indien een schending der genoemde artikelen dreigt of indieni er gevaar zou rij- zen ten opzichte h-unner interpretatie; Art: IJI. De hooge contracteerende partijen ver binden zich bovendien zich aaneen te sluiten in geval de door Duitschland te treffen mili taire, maritieme en luchtvaartmaartegelen onvereenigbaar mochten zijn met het Ver drag van Versailles; Art. IV. Het huidige verdrag legt geen enkele verbintenis op aan eenig Dominion van het Britsche Rijk, tenzij het door het belanghebbende Dominion is goedgekeurd; Art. V. Het huidige verdrag blijft van kracht gedurende eeni tijdperk van zes jaren en zal aan het einde dezer periode bij gemeenschappelijke goedkeuring her- nieuwbaar zijn. DE IERSCHE KWESTIE. Uit Belfast wordt d.d. gister gemeld, dat het schieten uit huizen op voorbijgangers, dat aldaar nog steeds voortduurt, heeft geleid tot de uitvaardiging van een decreet, waarin wordt verklaard, dat alle huizen, waaruit op voorbijgangers zal zijn geschoten, met den grond gelijk gemaakt zullen worden. De door de afkondiging van de amnestie voor de politieke lersch gevangenen, in vrij heid gestelde Ieren zijn te Dublin en andere plaatsen van dit land door het volk met grooten geestdrift ontvangen. Ook de in de Londensche gevangenissen in arrest gehouden Sinn Feiners zijn in vrijheid gesteld. In een gevangenis verzochten de in vrijheid gestelde Ieren, om alvorens de ge vangenis te verlaten, eerst nog een bezoek te mogen brengen aan het graf van Casement. DE RAAD VAN DEN VOLKENBOND BIJEEN. De Raad van den Volkenbond is den lOden Januari onder voorzitterschap van Hymans te Geneve bijeengekomen. Leden van den Raad zijn: nymans (Belgie), Senhor Da Cunha (Brazilie), Tang Tsai foe (China), Senor Quinones de I.eon (Spanje), Hanotaux (Frankrijk), Cecil Harmsworth Engeland), Burggraaf Isjii (Japan), en Imperiali (Ita- lie). De secr.-geraeraal deed' op de eerste bijeem- komst voorlezing van zijn rapport over Op- pci-Silezie. Hij voegde er aan toe, dat de huidige onderhandelingen onder de leiding van Calonder gunstige vorderingen maken. Het rapport van den secretaris-generaal over het Internationale Hof van Justitie werd goedgekeurd. Bijna alle leden hebben thans kennis gegeven van hun toetreding tot het Hot, dat uitgenoodigd zal worden op 30 Ja nuari in Den Haag bijeen te komen. De Marchese Imperiali bracht rapport uit over artikel 16 van het Volkenbondsverdrag (maatregelen te nemen tegen een staat, die handelt in strijd met het verdrag) en over de toepassing van het economische wapen. fn overeenstemiming met dit rapport besloot de Raad om, hangende de ratificatie van het

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1