KLEEDING NAAR MAAT. 1" *»«ndement «p trtflwl 1§, hetwlk «f««r it Vergadering is aangenomen zich t« houden aan de recommandaties van de Vergadering, voor zoover deze be trekking hebben op xnaat- regelen, welke de Raad zou moeten nemen indien van het economische wapen gebruik zou moeten worden gemaakt. Donderdagrnorgen besprak de Raad de overeenkomst inzake de Aland-eilanden in het bijzonder in verband met de garantie-ver- plichting welke de overeenkomst aan den Raad oplegt. Na een rede van Cecil Harms- worth, waarin deze den nadruk legde op het feit, dat deze overeenkomst was de eerste Europeesche overeenkomst direct gesloten onder de auspicien van dent Bond, nam de Raad zijn voorstel over deze verplichintg te aanvaarden, aan. ONGER EGE LDHEDEN TE MADRID. De val van het Spaansche ministerie, Mau ra temgevotge van een strijd met de politieke militaire clubs (de jurita's) heeft geleid tot ernstige betoogingen tegen die clubs voor het militaire casino. Een escadron van de bur- gerwacht kwam er bij om de orde te hand haven, en de officieren in het Casino voegden zich bij dezen en gingen met hun sabels de betoogers te lijf, van wie er verscheidene ge- wond werden. Later vormden zich weer nieu- we betoogingen, maar de handhavers van het openbaar gezag deden een charge en ver- strooiden de menigte, waarna het den verde- ren avond rustig bleef. In een gesprek met journalistem heeft de Spaansche staatsman Sanchez Guerra, na- dat hij eeni onderhoud met den koning had gehad, bij het verlaten van het koninklijk pa- leis medegedeeld, dat bij den koning had ge- zegd, dat een nieuwe regeering v66r alles de zekerheid moest heibben, dat zij grondwettig zou kunnen regeeren en de grondwet door al ien geeerbiedigd te zien en dat zij, zoodra zij aan het bewind kwam, door haar daden moest toonen haar gezag op waardige wijze te will en handhaven. Guerra had den koning medegedeeld, dat het gew.enseht was Maura te handhaven a!s Sremier en hij had erbij gevoegd alle reden te ebben om te gelooven, dat de crisis het ge- volg is van een dwaling, want dat hij niet ge looven kan dat, zooals gezegd was, de ko ning geweigerd zou hebben het besluit tot op- heffing der militaire junta's te onderteekenen, dat hem door den minister van oorlog werd aangeboden, 't Is nu maar de vraag of de koning wer- kelijk tot dien maatregel zal durven besluiten en zich daardoor vierkant te plaatsen tegen- over de junta's met bun macntigen en in- vloedrijken aanhang. Zoo niet, dan zou de militaire kliek de overheid krijgen, maar dan zou ret langzamertiand daar in Spanje op een militaire dictatuur beginnen te gelijken. DE AAR'DVEIRZAKKING OP SICILIe. De „Times" verneemt uit Messina, dat de feweldige aardverzakkingen in de streek var an Fratello aanhouden, en dat de het buurt thans vrijwel geheel vernield is. Oi- schoon de bewoners alle uit de geteisterde streek geducht zijn, wordt niettemin gevreesd, dat eenige achterblijvers door de ramp ver- rast zijn en levend werden begraven. Alle noodige maatregelen zijn voor hun redding igetroffen. i lOenhiffltd Haji, de vwna&wefs Idder van de opstandige Moplah's, op 6 Januari te Ma labar (Britsch-Indig) werd gearresteerd te- gelijk met 21 van zijn volgenngen. Ofschoon hij door de politic werd gepakt, was zijn ar restatie niettemin het gevolg van voortduren> den militairen druk. Manilla (Phil'ippijtnen) zijn de laatste twee weken 8 menscnen aan cholera gestorl ven. Er zijn meg 81 tijders aan die ziekte. Het hoofdbestuur der Iersche vakver- eemiging van' spoorwegperioneel heeft besto- tfin heden om midldetaiacht de staking te doen ingaan wegens het herzien van de loonen en werkuren. Woensdag is, naar uit Miinchen wordit gemd-di, bij. het station Beigenbriieken een goederentreim op eenige siilstaande wagens geloopen; 27 wagons en 2 locomotievem ont spoordin; twee treinbeambten werden gedood en 2 amderen licbt gewond'. T{inii nil and OOSTEN1RIJ1K! EN! HDNGARIJiE. Te Ween'eni is onder leidfa'g van den minis ter-president, de iHongaarsche delegatie aan gekcinen, die de ikwesties, voortvlociende uit het Venetiaansche protocol, mat de Oosten- rijfcsche regeering zal1 bespreken. Dondierdag zijn de onderhandeleingen be- gonnen over verschiilletnde economische kwes- ties. De Hkongaarsche minister-president, graaf Beth ten verklaaide, d'at er naar zijn meenimlg geen kwestie was, welke Oostenrijk en Hongarije vein elkaar zou scheiden. Wij willlen trachiien, die oude goede verhoudfng weder te herstellen'. Zooals van zeif spreekt' moet op den voorgrond staan dat Oostenrijk met andere staten geen verbond sluit, dlat tegen Hongarije is gericht. DE SOH A DE LOOSSTE L LING De Commissie van Herstel heeft aan DuitsChland een voorloopig uitstel toege- staan. Morgen zou de Januari-termijn van 500 millioen gouden marken vervallen. EEN MIDDEN-EUROPEESCH"" VERBOND? Zooals het Warschausche .blad „Rzespos- polita" uit Cannes meldt-, werd bij de onder- handelingen cok een plan besproken betref- fende een verbond der Midden- en Oost-Euro- peesche staten, waarbij Polen ook zou zijn inbegrepen. Deze bond zou zoowel een defen- sief verbond tegen Duitschland als tegen Rusland vormen. Volgens hetzelfde blad heeft Lloyd Geor ge verklaard, dat Engeland in geen geval eenigerlei verplichtingen zou erkennen, die uit net verdrag tusscnen Frankrijk en Polen zouden voortvfoeien. DE RE IS VAN DEN PRINS VAN WALES. De „Times" verneemt uit Madras, dat de schitterende ontvangst, welke men aaar den prins van Wales had bereid, eenigszins werd verstoord door ernstige onlusten, gelijk ook eenigen tijd geleden bij de aankomst van den prins te Bombay hadden plaats gehad. Voor zoover reeds bekend is geworden, zijn er bij de onlusten twee dooden gevallen. Regeeringstroepen patrouilleeren in pant- ser-auto's door de straten van de stad. De overheid schijnt den toestand in haar macht te hebben. KORTE BEKIOHTEN. Uit Danzig wordt gemeld: Op 1500 imwoners na, die voor Duitsdi- land stemden, heeft het gelieele gebied zich voor Danzig verklaard. Uit Zurich wordt gemeld, dat ex-keizer- in Zita zich naar het ziekenhiiis heeft bege- ven, waar haar zoon Zaterdag zal worden geopereerd. Naar het heet, zal zij bij haar te- rugreis al haar kinderen meenemen naar Ma dera. Koning Alexander heeft Romenie verla ten het huwelijtk zal met Paschen te Belgra- do plaats hebben. Naar uit Zurich wordt gemeld, over- weegt het I. V. V. te Amsterdam de afkondi- ging van een wereldboycott tegen Zwitser- sche producten' als maatregel tegen de pogin- gen van sommige Zwitsersche fabrieken om een verlenging van de 4&-urige werkweek te verkrijgen. De „Times" meldt, dat Vivian Kimnath SOH1RIFTELIJKE VRAGEN. Van deni heer De Muralt aan den minister van oorlog: Is de minister bereid, in verband met op- meiHoingen betreffande de moderniseering van die uitrusting vam het veldteger, die van de zijde van bckwame dleskundigen in de vergaderinig van de afdeeliing 's-Gravenhage van de Vereeniging van Officieren van oe Land macht van. 6 Januari j.l. zijn gemaakit, in te stellen een- commissie, ten emd'e ten eer ste aan te geven, waarop de berekening van den toienmalgen minister van oorlog Pop berustte, dlait de moderniseering van de uit rusting van een veldleger van 72 batailjons infanterie een uitgaaf van ongeveer 93 123 - 216 miililioen gulden zou vardeneni; teni tweede: te cmderzoeken, of de opvat- tirng van dietn militairen medewerker van De Nieuwe Courant die in bovengenoemde vergadering nadier werdi verdedigd' juist is, nil. diat die ar tiller ie vani 4 brigades in het s!elsel-Pep zeer goed over 8 division kan worden verd'eeldi, zonder dat daardoor de udit- gaven in beteekenende mate zuilen worden verhoogd of zelfs relatief de weerkracht zal worden vermindendl, mils maar voor een be- hoorlijike modemie groepeering wordt zoig- geidiragen; ten- diprde: indien vraag no. 2 bevestigend moet worden beantwoord, vast te stelten. voor welke bedlnagen successievelijk eenv eldleger van 36 bataljomis, 48 batailjons en 72 ba-tal- ions infanterie zall zijin te modermc'seeren, re- kening houdendie miet het aanwezige bruik- bare materieel ten vierdie: eeni berekening te maken, welk materieel benoodigd1 zal zijn om de vitale puniten dter vesting Holland, de groote cen tral's en' de brug.geni in. den rug van het veld teger teseni luchtaanvalten te beschermlen; ten vijlfdle: zoo spoedig mogelijk een be- cnopit verslag door de onder no. 1 bedioelde commissie te doen samenstellen eni inzage daarvan te igeven -aani de ledeir van de Volks- ventegenWoOTdiging, v66rdat het wetsont- werp tot instellinig van het bewapeningsfonds bij de Tweede Kamier zal wo,rden Lngediend of alti'hans vddrdat dftt wetsontwerp in de Tweede IKamer zal wondien behandeld, opdat de Kamerlkden zich, door officieel versitrekte gegevens, v66raf behoorlijk op de hoogte zu.li- len ikunneni stelten van de betrokken materie. Van den beer Wijinkoop aan den minister van binmeniliandsche zaken: Is het den minister bekerd. dat een groep menschen van ongeveer 250 man, die na af- loop van em werkloozeni-vergad'ering op Januari' j.T. in de grootste kalmte en orde langs het Stadskanaal huiswaarts trokiken, plotsdinig door sabelende marechaussees te pa.ardc, miitsgaders door rij'ks- en gemeenie- veldWa-chters, uiteen werden gedreven, waar- wiji zetfe enlkele menschen in het kanaal wer den gedrcnlgen ■Heeft de regeering tot een' dergel'ijfc optre- dei direct of indirect order eegeven en, zoo neen. keurt de regeering zul'k op'reden dan goed? Is de regoeririg niet van oordeel.. dat door ru'k op'reden tegen menschen die daartoe ween aan','eid-ii'"r igaven en in de omstandig- hadirn, zona's die in de noorde'liike veren op bet oogenb'ik besfaan, warboopsdiaden wor- d'en geprcvoceerd. waarvan het toeh de plichi der au'oriteiten is. ze niet uit te lokken Mien die regeering dit optreden: niet goed- keumt, wait is de minister dan van plan te doen, om den verantwoordelijlken burgemees- ter zulks voortaan te bete (ten? Van den heer Kteerekoper aan den minis ter van justitie: 1. Is de minister van justitie niet van oor deel, dat -in de jongste daigen wederom de ge- wenschitheid is gebldken eener meer plianmati- ge regeling van het contract tusschen justi- dneele en poilitioneele autoriteiten eenerzijds en de vertegenwoordigers der pers andterzijds, ren einide zooveel mogelijk de tegenstrijdig- heid op te heffon tusschen het belang der pu- blieke voorlichfinig e.n dat der onbetemmerde opsporin® van misdadigers? 2. Is de minister bereid. in overleg met voormelde autoriteiten in de groote steden, waar de voorraaamste d'agbladen zijn geves- tigd', alsm'ede van de vertegenwoordigers der pens, meer .regeling en systeem in deze aan- gelegenheid te brengeni, zoodat de zoo noo- dige samenwerking op dit gebied geregeld en bevordendl wordt? Van den heer Schaper aan den minister van justitie: 1Heefk1 de minister reeds een onderzoek in- gesteld' naar het optreden van de marechaus- see cp Donderdiag 5 Januari jl. te Stads- Musselkanaall iin. de gemeenite Onstwedde en op Vrijdag 6 Januari jl1. te Hjoogeveem tegen een stoat' werktoozen 2. Zoo neen, wil de minister onderzoeken en mededeelen, waarom die werktoozen wer den ui-teengesl'aigen en wait de marechaussee reden gaf om aldus op te treden? 3. Wil de minister maatregelen treffen, op dat niai! mannens en vrouwen, die op vreedza- ime wijze d-en weg betreden. om levensomder- houd te bdkomen, door politic- of militate ge zag met geweld wordten bejegend? Van den heer Van Zadelhoff aan den mi nister van jiustitie: 1. Wil Zijn Excel!entie doen onderzoeken, of 'het vermoedan vam ondergeteekende juist is, dat' brieven van dienstweigeraars uit de huipgevamgeniis voor militairen te 's-Gra- venbage, aan zijn adres, niet naar hem wor den doorgezenden'? 2. la de minister hewid, hdj gehtelcen juiat- heitJ van tfiS V.ve«Ie?«n, zulke conrespondenitie niet wordt tegengehou- ■den, cpdat zij haar juiste bestemming kan bereikeni? Gemengd Nieuws DE MOORD IN DEN SNELTREIN De Haarlemsche correspondent van het Hbld. meldt: In verband met het stuk in het „Handels- blad" van Donderdagavond deelde de com- missaris van politie, de heer Tenckinck ons mede, dat hij Dinsdagavond tot 11 uur een conferentie met den burgemeester gehad heeft. De inspecteur van dienst wist niet waar de commissaris was toen de bedoelde heer en da me aan het politiebureau kwamen. Ook de hoofdinspecteur, de heer Woud, en de recher- cheur, de heer Brunt, die met het onderzoek in de moordzaak belast werden, waren niet aanwezig. Dadelijk heeft de inspecteur de na- men van den heer en de dame genoteerd en medegedeeld, dat hij er den commissaris zoo spoedig mogelijk mede in kennis zou stelten. Dat is ook gebeurd. Bovendien had de ver- dachtc Dinsdagavond dezelfde personen voor zijn alibi opgegeven. Toen is cle rechercheur Brunt Woensdagmorgen dadelijk naar Am sterdam gegaan om een onderzoek in te stel ten met het bekende resultaat. Wij maken, zegt het Hbld., van deze verde- diging gaarne melding; dat zij voldoende is kunnen wij echter niet meenen. Wanneer zulk een zaak aanhangig is, dient de commissaris die de zaak behandelt voortdurend in contact te blijven met zijn bureau. Of er behoort een ander te zijn, die hem werkelijk vervangt, en dus ook doen mag, wat hij zelf zou kunnen coen. Naar Het Volk meldt, heeft de heer Besse- linp, commissaris der Haagsche recherche, een langdurig onderhoud gehad met commis saris Pateer der Amsterdamsche recherche. Besproken werden de thans in verband met het hernieuwde onderzoek te treffen maatre gelen. Het stoffelijk overschot van mr. Wijsman is, nauat de vereischte vergunning was inge- kjmen, gistermiddag in het crematorium op Westerveld verbrand. DE GRIEP. Sinds de laatste weken, zegt de N. R. Ct., heerscht er te Rotterdam opnieuw een griep- epidemie, die echter veel goedaardiger is dan de vorige. In de laatste dagen is het aantal zieken sterk toegenomen, maar sterfgevallen van krachtige, jonge menschen zijn er tot nu toe niet voorgekomen, wel natuurlijk van zwakken en van ouden van dagen. Reden tot ongerustheid behoeft deze epi- demie dus niet te geven. De ziekte heeft vele gezinnen aangetast, zoodat de geneesheeren het bijzonder druk hebben. Wij hoorden zelfs van een dokter, die met een aantal huissleu- tels van zijn patienten de zieken afrijdt, om- dat in de betrokken gezinnen alien te bed lig- gen. Voor de gemeentelijke diensten en voor tal van kantoren en bedrijven brengt de epidemie een gedeeltelijke ontwriehting teweeg. Zoo zijn er bij den telefoondienst ongeveer 70 zie ken op een personeel van 200 en ook bij an dere diensten is het aantal zieken groot. Ook in de ziekenhuizen heeft men met een tekort aan personeel te kampen. Op vele kantoren doet zich hetzelfde voor. Zooals gezegd, zijn er tot nu toe in het al- gemeen geen ernstige gevallen, zoodat er voor ongerustheid geen reden is. Het heerschcn van de griep neemt te Zeve- naar een grooter omvang aan. In schier elk gezin heeft de ziekte hare intrede gedaan, om meestal jonge krachten aan te tasten, zij het dan ook in veelal niet ersntige mate. In den geheelrn omtrek echter treft men vele hon- derdtallen dezer ziektegevallcn aan Te Em- merik is het zoo erg, dat alle bedden in het ziekenhuis bezet zijn. DE ZAAK GROENENDAAL Gisteren is in de zaak-Groenendaal uit- snraak gedaan Het hof heeft het vonnis van den Haagschen Kriigsraad bekrachtigd. EEN NIEUWE ST A ATKUNDIG'E OR- GAINISATIE. Wij 'Omivamgen hot volgende communique ■over de ver.gadferinig die naar aanleiding van die deZer dagen in ons blad genoemde circu- 'aire-van Gij;n c.-s. is gehouden De wijze waarop in de Volksvertegen- wrwdngiing fa don jongs'en tijd de persoon- I'ifike on geeste'ij'ke vrijiheiidl, ,de onpartiiidig- heid fa de bfaariigimg ran de ve.rschillende belanigen in staat en maatschappij, gromd- slaigen van ons staatsbeleid1 sfads tientalfen vam jaren en geworteld in het diepste inner- lijUr van ons volk, in het ged.rang zijin ge- r?ak!', de weze waarap de behartiging van algemeene en groote staatsbelangen somwij- ten worden ten offer gebracht en parlijbe- 1 an,gen, heeft in hrcedfen ikring on+stcmining gewelVit. Wij' meen'eni dat een dergelijk beleid niet in overeontstemming is met de zeer bijzonde- re eischen die de itiid aain' on® stelt." AHldkis de aanhef van een otecuil'aire, die in beperklfin kring onder min of meer on den. voorgrond tredende pe.rsonen versnreid, aanleiding werd tot een vergadering Woons- dagavond irr den Hlaag gehouden die leidde tot de stichting van eon staatikundiige organi- safie fos van. elk pantijverband. Een voorbereidend oomif-6 werd gevormd DE GEWEZEN BURGEMEESTER VAN GENDRINGEN. De gewezen burgemeester A. Stoot, die thans over de grens vertoeft, komt nog her- haaldelijk Gendringen bezoeken, hetgeen, na het hem verleende ontslag, tot allerlei veron- derstellingen bij de ingezetcncn aanleiding geeft. DE MELKOORLOG TE GORINCHEM. Nadat de afd. Gorinchem en Omstreken van den Bond van Melkveehouders bcsloten tad, om de melk voor eigen rekening uit te venten, hadden de slijters den wcnsch te ken- nen gegeven om met de boeren nader te on- derhandelen, ten einde het verschil weer in het reine te brengen Men ccnfererrde daar toe in het hotel .,de Gier", doch men is tot geen toenadering gekomen. De afdeelingen van den Bond zuilen nu drie melkinrichtin- gen ter bereiidiinig van zuivel hier ter plaatse stichten. MILITAIRE PENSTOENWETTEN Bij het afdeelingsonderzoek van da wet»- ontwerpen Pensioanwet voor de landmacht an Pensioanu-et voor da zeamacht werd door een der Ieden van dc Earsta Karnec de vraag geopperd, of een sergeant, die gedegradeerd wordt, dien ten gevolge zijr. recht op penaioen verliesf. Zoo dit inderdaad het geval mocht zijn, achtte hij zulks onjuisf, wijl hij vreesde dat van tcepassing der steal van degradatie, hoe noodig misschien ook, zou worden afge- zien, wegens het daaraan verbonden verlies van pensioen. GEEN VERSCHE BOTER. Gisteren heeft het bestuur van de Vereeni ging van Handelaren in melk, boter en kaas te Rotterdam den minister van landbouw te- legrafisch in kennis gesteld met het besluit der roomboterfabrikanten om voorloopig geen versche boter af te leveren. Aan den minister werd tevens verzocht, in dien mogelijk, bemiddeling te verleenen. TYPOGRAFEN NIET ONDER DE CRISISREGELING. De Alg. Nederl. Typografenbond heeft den volgenden brief van den minister van binnenlandsche zaken ontvangen: Hernieuwe overweging van de verzoeken om een steunregeling te treffen voor „uitge- trokken" typografen heeft mij niet doen te- rugkomen op het besluit, neergelegd in mijn brief van 15 October 1921, aid. A. no. 1710 S. In het algemeen de juistheid erkennende van hetgeen uwerzijds en ook van andere zij de is betoogd over de groote waarde van de collectieve arbeidsovereenkomst in de druk- kersbedrijven; over de goede gevolgen, welke deze heeft gehad en nog zal hebbS, over de groote werkloosheid en hare oorzaken (malai se in industeie en handel, bezuiniging, Duit-- sche concurrentie), blijf ik het handhaven van een prijstarief in de tegenwoordige om- standigheden afkeuren, omdat het bijdraagt tot vermeerdering en bestendiging van werk loosheid. Het bedrijfsleven verkeert thans in een toe- stand, die de voortzetting der prodnctic in zeer vele gevallen afhankelijk maakt van het doen van aanbiedingen, waarbij van alle winst wordt afstand gedaan, zelfs tijdelijk met verlies wordt gewerkt. In allerlei industrieen wordt op die wijze het bedrijf in gang gehouden. Ook in het drukkersbedrijf zal, indien niet langer wordt vastgehouden aan de prijspoli- tiek uit een economise!: geheel andere perio- de, de kans op meer werkgelegenheid grooter worden. Werk, dat anders niet zou worden opgedragen, of zou worden uitgesteld, zal dan wel in druk worden gegeven, terwijl ook een deel, zij het wellicht een klein deel, van. het werk, dat nu naar Duitschland gaat, in het land zal blijven. Mijn oordeel blijft daarom, dat, zoolang de huidige dwingenden prijsregeling blijft gehandhaafd, geen ondersteuning aan „uitge- trokkenen mag worden verleend. De overige oorzaken der werkloosheid in de tvpografische bedrijven acht ik wel van zoodanigen aard, dat ik, zoodra die vrijwilli- ge oorzaak is weggenomen, bereid zal zijn tot het nemen der bekende maatregelen ter verzachting d~f gevolgen der crisiswerkloos- Dsarop Is het volgende telegram verzen- den: Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Typ> grafenbond heeft met verontwaardiging ken nis genomen van uw antwoord dato 11 Janu ari nopens „uitgetrokken" typografen, waarin gepoogd wordt pressie op onze organisatie uit te oefenen om aangegane overeenkomsten te verbreken; onze opvatting van goede trouw verzet zich daartegen. LICHTSCHIP TERSCHELLINGER BANK. Het lichtschip Terschellingen Bank heeft door den laatsten storm averij bekomen. Het ligt, nadat de reparatie is volbracht, op de Vliereede geankerd, om weder naar het sta tion te worden gesleept. ALGEMEENE VERGADERING VRIJHEIDSBOND. In „Bellevue" te Amsterdam is hedenmor- gen de algemeene vergadering van den Vrij- heidsbond, welke heden en -Zondag gehou den wordt, geopend doar den president, den heer mr. H. C. Dressclhuijs, die daarbij een rede uitsprak. KORTE BERICHTEN. Bij het hakken van een gat in den muur kreeg de timmerman H. te Koekange een blok steenen op zijn hoofd. Zeer ernstig gekwetst werd hij terstond naar Zwolle vervoerd, al- waar hi] is overleden. De lolgaarder H., van den tol aan de Hoornbrug te Rijswijk, is door den commis saris van politie te Delft gearresteerd wegens verduistering van door hem voor de gemeen- te Delft ontvangen tolgelden. Donderdagavond is brand ontstaan in de woning van v. Daan de Schaapsteeg te Ede. Het huis is bijna geheel uitgebrand Van den inboedel is nog een en ander geret) Alles was verzekerd. De oorzaab v«i den brand is onbekend Stadsnieuws. GRIFFIER BENOEMD. Jhr mr J. M. van Asch van Wijck, griffier bij het Kantongerecht te Alkmaar, is be- noemd tot griffier in de Arrondissements- Rechtbank te Zwolle. VOOR DE ISRAeLITISCHE ARMEN. Op verzoek wekken wij gaarne op tot milde bijdragen voor de te houden collecte ten bate der Israel, armen op Woensdag 18 Jan. e. k. KAMER VAN KOOPHAN Voor het Hoofd-Stembureau voor u._ a.a. verkiezing van de Kamer van Koophandel is benoemd de voorzitter de heer C. Bosman Gz., tot plaatsvervangend voorzitter de heer J. Cloeck en tot leden de heeren Th. v. d. Kley, A. Henneman en) J. G. Messelaar. Tot plaatsvervangende leden zijn benoemd de heeren Mr. J. Verdam, F. Bak en P. v. d. Horst. De verkiezin'g is bepaald op 7 Fdbruari. De stemming, zoo noodig, een maand later. DE NOOD IN NEDERLAND. Bij de Redactie in dank ontvangen van mej. K. H. 2.50. van 14 Januari 1022. Opgave van Noordhollandsch Landbouwcrediet. Eoers van heden te Vorige koers. 10.30 10.45 II- ±11.1 l'4-J (Ontvangen per draadlooze telefoon.) STAATSLEENINGEN. 5 Nederl. '19 BANK=1NSTELL1NGEN. Kol. B*nk Indische B*nk Htndel Mpij INDUSTR. OND. BINNENL. Insulinde Oliefabr. INDUSTR. OND. BDITENL. Steel comm CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Cult. Voratenl. Dito actions Compania Poerworedjo Bodjong PETROLEUM. Orion Dordtache Petr. Gee. Holl. Olie Oude Kon. Petr. RUBBERS Amsterd. Rubber Nederl. Rubber Intercontin. Rubber Koloniale Rubber Deli Bat. Rubber Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Oude Vaart Scheepvaart Unie Holl. Lloyd Paketvaart Oude Booti Holl. Stoornboot SCHEEPVAART BUITENL. Marine comm Marine pref TABAKKEN. Oude Deli Senembah Medan Deli Batavia Besoeki AMERIKA. Southern Rail* Union pacific PROLONGATE Berlljn Brussel Londen New York Parijs Weenen Zwitserland 90»/a I26»/a 1031/, 143 8"/,, 931/, 3511 282, 119 1271 77 851/, 1281/4 37l„ 404 1451U 422 1051/1. 63» 7» '4 53 75J 235 I 628/4 112 248/, 964 92j 59 16"/,, 75 270 388 J 27 i 326 6SS/4 201/, 1381/b vorige koers 38', heden 4 pCt WISSGLKOERSEN. Vddrbeui- koers op heden 1.441/, 21.25 11 471/, 2 713/4 22 30 0 091/, 52 75 126 125 125 1254 104 1034 "23/4 102} 114 144 144 81/4 8I/4 »V« 934 - 354 353 3534 352 287-8 285 152 1484 149 1491/4 129 123 78 78 774 89 87 87 83 374 37 405 400 147 145-4 146 1454 426 424 424 4244 105 1041 1041/4 103 64 63 63 163 - 112-3 23]-4 238/4 23«/, 24!-8/4 92 - 144 - - 270 270 270 270 388 S 2O8/4 1381/, Vorige koers. 1.491/,—1.501/, 21 30-21 35 11.48— 11 49 2.71 l/s 2.713/4 22 25 22 30 0091/4 -0.10 52.60 25.70 VREEMD BANKPAflER Duitsch Bankpapier (rood) Oostenr. Bankpapier (ongestenipeld) Idem (gestempeld) 1.421/, 0.05 0.06 1.598/4 1.521/4 0.048/4—0.053/4

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2