DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Koopman van VenefiP H&arlemsch Tooneel. No. 14 Hoatterd vier fen Itwbitigste Jaaryang I#22 DINSDAG 17 JANTJJJEtl BuitenlandL/ Gemengd Nieuws Morgenavond 8 nor, Dlt nttmmor bestaat ait 2 M&too Deze Conrant word! ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bif voornitbefaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnammers 5 cents. Directeor i 0. B. KRAK. Teletoonnummer 3. Telefaonnr. Redan tie S3. Pr|» der gewone A dverlenfiln. Per regel 0.2S, bi| groote confracten rabat. Oroote letters naar plaatarnimte. Brieves franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrnkkerf v/b. HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. Hoofdredactenr i TJ. N. ADEMA. DE VERHOUDING LLOYD GEORGE—POINCAR6. De .Daily Chronicle" meent, volgens Reu- ter s bijz. dienst, te weten, dat in de bespre- tusschen Lloyd George en Poincare u ...atsie het denkbeeld heeft geopperd de v^urgwStelde Fransch-Britsche overeenkomst oni te zetten in een militair verbond voor de handhaving en de uitvoering van het verdrag van Versailles. IJoyd George verklaarde, dat geen enkele Britsche regeering verder kan gaan dan de te Cannes gedane voorstellen. De ..Daily Express" zegt, dat Poincar^'s inzichten gansch verschillend zijn van die van Briand. Poincare is weliswaar niet gekant tegen de Fransch-Britsche overeenkomst, maar deze overeenkomst zou moeten worden gesloten ondtr de door Poincare te stellen voorwaarden, hetgeen het voor Britannic on- mogelijk zal maken haar aan te nemen. DE FRANSCH-ENGELSCHE BETREKKINGEN. De bijzondere correspondent van de „Ti- mes", die dit blad op de conferentie te Was hington en op die te Cannes vertegenwoor- digde, geeft een overzicht van de geschiede- nis der Britsch-Fransche betrekkingen gedu- rende de laatste maanden. Hij komt tot de conclusie. dat de Fransche open bare mealing als een geheel genomen gezond is, noch mili- taristisch, noch agressief; zij gevoelt niet voor een isolatie van Frankrijk. De corres pondent doet een beroep op Engeland om te pogen, zich rekenschap te geven van hetgeen er in den geest van het Fransche volk om- gaat, wil het vraagstuk van de Britsch-Fran sche overeenkomst op een waardige wijze opgdost kunnen wojjien. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. In afwachting van het antwoord "van Sar- rant is Maginot ad-interim belast met het departemenit van kolonien. iMorgeni zal de eerste zitting van den nieuwen ministerraad plaats hebben ter op- 6telling van het regeenngisprogram. Donder- dag zal de definitieve vaststelling der regee- ringsverklaring zijn, waarbij verschillende kwesties, die hangende zijn, door de minis ters zullen wordeni besproken. De regeerings- verklaring zal niet voor zij in de Kamer is afgelegd aan de pers worden medegedeeld. Het nieuwe Kabinet is zeer gunstig door de pers ontvangen. De bladen wijzen met groote voldoening op het voornemen van Poincare, om de onderhandelingen over het Engelsch-Fransche verdrag onder de beste omstandigheden voort te zetten. In een onderhoud met een vertegeniwoordi- ger van de „Daily Mail" verklaarde Poin care, dat hij eeni warm voorstander is van een nauwe entente tusschen Engeland en Frankrijk, welke noodzakelijk is alvorens tot de regeling van alle nog onopgeloste kwes- ties kan worden overgegaan. Poincare voegde erbij, dat Frankrijk in de eerste plaats schadeloosstelling en veiligheid verlangt, en dat het daarvoor op de vriend- schappelijke samenwerking van Engeland re- kent. Frankrijk is bereid, met zijn vrienden samen te werken tot alles, wat den vrede kan consolideeren en de eerbiediging van zijn rechten, welke voortvloeien uit de bestaande verdragen, kan verzekeren. Ja, aan die bestaande verdragen, vooral aan dat van Versailles, zal Poincare wel vast willen houden, dit is van hem niet anders te verwachten. Maar of dat op den duur ook nog zal gaan? 01 STING IN BRITSCH-INDIe. Indie dreigt zoo langzamerhand voor Groot Brittannie een tweede Ierland te wor den. De onrust onder de bevolking is de laat ste maanden ten zeerste gestegen. De leiders hebben een zeer grooten invloed en daardooT wordt het den: autorteiten steeds moeilijker zich te handhaven. Reeds is er sprake van het aftreden van den onderkoning'lord Rea ding en andere hooge personages, belasit met bestuursfuncties in de tropen. De vele relle- tjes tijdens de bezoeken van den Engelschen Jcroonprins aan tal: van) steden hebben die reis I die als een zegetocht bedoeld was ter bevesti- ging van het Britsche gezag, tot een echec gemaakt Nu weer komen er nadere berichten uit Madras over de relletjes aldaar, vooral van de zijde der studenten, die de auto's van den kroonprins en zijn gevolg met steenen bom'bardeerden en een bioscoop gedeeltelijk vernielden toen daar een film yertoond werd van het bezoek van den prins. Dat het intel lect eellie deel der bevolking hier voorging, is voor de Engelsche regeering al mede een kwaad teeken. DE CONFERENTIE TE GENUA N-'ar uit Washington aan de „Chicago Tri bune' wordt gemeld, heeft de Amerikaansche regeering besiloiten, hiaar antwoord1 op de uit- no-'diging der geallieerden, om aan de con- '"t-'f^'ie te Genua deel te nemen, nog eenigen t" stellen. daar door haar te dezer w treen beslising is genomen. President 'Harding en zijn adiviseuirs zullen «en afwachtende hooding aannamen, tokla* d het geheele programma van de a.s. ecocomi-1 sche conferentie bekend zal zijn. De Italiaansche ambassadeur overhandig- de gisteravond den Duitschen rijkskanselier de uitnoodiging aan de Duitsche regeering voor de op 8 Maart beginnende economische conferentie te Genua. Aan de uitooodiging is die teksit van een re- solutie toegevoegd, welke op 6 Januari door de conferentie te Cannes werd aangenomeo. In deze motie worden de mogendheden op- genoemd, die worden uitgenoodigd, waaron- der Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Bul- garije en Rusland. DE IERSCHE VRIJSTAAT. Gistermiddag is te Dublin een aanvang gemaakt met de overdracht van het Britsche gezag aan de voorloopige regeering van Ier land. Arthur Collins begaf zich met zijn mi nisters in drie auto's naar Dublin Castle. De Ier9che regeering werd ontvangen door den onderkoning Fitz Alan, die in de Yergader- zaal aan den staatsraad, in tegeniwoordig- heid der hoofden van alle regeeringsdeparte- menten Dublin Castle officieel aan de voor loopige Iersche regeering overdroeg. ten groote menigte stond op het plein voor het gebouw en juidite geestdriftig, toen Col lins en zijn collega's binnen gingen. De En gelsche soldaten, die het geweer presenlteer- den voor de Iersche ministers, zullen voorloo pig onder het nieuwe Ierscne gezag nog dienst blijven doen. AM ERIK A EN DE GEALLIEERDE SCHULDEN. De financieele commissie uit den Senaat heeft het wetsontwerp betreffende de fun- deering van de geallieerde schiuldlen aan Amerika goedgekeurd na schrapping van verschillende bepalingen waartegen de se- cretaris van de schatkist bezwaren gemaakt heeft en waartoe o. m. behooren dat de vast te stellen rentevoet niet minder dan 5 pet. zal bediragen. In het ontwerp is tevens opge- nomen het voorstel tot benoeming van een commissie, welke belast zal woraen met het fundeeren en convex teeren van deze schulden en Yoor het verleenen van uitstel van beta- ling. DE DUITSCHER'S IN DE AAN. POLEN TOEGEWEZEN GEBIEDE'N. Naar aan de Duitsche bladen wordt ge meld, kiest de bevolking, in de aan Polen toe- gewezen gebieden met massa's de zijde van Duitschland. Alleen te Posen hebben zich aan het Duitsche consulaat-generaal in tien dagen tijd niet minder dan 45 a 50.000 per- sonen aangemeld, die Duitsch willen blijven. Ook aan de andere Duitsche consulaten mel- den zich tal van inwoners aan. Uit Pomme- rellen hebben zich te Danzig 8000 personen bij het Duitsche consulaat-generaal aange meld, terwijl daarentegen uit Danzig zelf slechts 4300 personen den wensch te kennen gaven, Duitsch te willen blijven. Degenen, die de partij van Duitschland hebben geko- zen, moeten binnen een bepaalden termijn het land verlaten. DE OORLGGSMTSDADIOERS. De Daily Express schrijft door het voor- sitel, dat de uitlevering van Duitsche oorlogs- misdadigers zal worden geeischt, verrast te zijn, daar in het Lagerhuis de processen te Leipzig niet voor onbevredigen verklaard waren. De Daily Chronicle zegt: De Opperste Raad zou moeielijkheden ondervinden, wan- neer hij; in het voorstel toestemde. De uit levering der beschuldigden zou voor de Duitsche regeering nog evenzeer materieel onmogelijk zijn als voor Leipzig. De nadee- len, die er aan verbondem zijn, Duitschland in een chaos te storten, zijn heden ook nog even groot als vroeger. Zou het vermoeden dan juist zijn, dat het alleen de Fransche leden der commissie wa ren geweest, die op de uitlevering aandron- g"ni? AN MIJNWERKER TOT MINISTER. Sir Joseph Cook, die als mijnwerker uit Staffordshire naar Australie emigreerde, 'is thans in Londen teruggekeerd als Hooge Commissaris voor de Commenwealth. Hij was bijna 30 jaar in het politieke leven van Australie. Gedurende een korten tijd was hij eerste minister en twee keer had hij zitting in de regeering. Hij was een der Australische gedelegeerdeni, die aan de vre- desconferentie deelnam. DE EERSTE DUITSCHE BETALING. Naar het Hbld vernam, heeft het lid der Duitsche ..Kriegslastenkommission" te Parijs, ..Regierungsrat" Mayer, de commissie van herstel medegedeeld, dat de eerste Duitsche beta ling reeds te Berlija is geschied. Er zijn maatregelen getroffen om ook de andere be- talingen stipt op tijd te doen plaats hebben. ACHT GOUDEN BRUILOFTEN IN 6eN FAMILIE. In een dorp in Warwickshire heeft een echtpaar zijn gouden bruiloft gevierd onder wel bijzondere omstandigheden. De gouden bruidegom is uit een gezin van elf kinderen, van wie er zeven ook al hun gouden bruiloft hebben gevierd en ook zijn ouders hebben dat voorrecht gehad. Acht gouden bruiloften in een familie- Dat is toch wel niet alle- daagsch. HEVIGE SNEEUWSTORM IN ENGELAND. De hevigste sneeuwstorm sinds vele jaren heeft Zaterdag over Engeland gewoed In sommige streken is gedurende 36 uur onafge- broken sneeuw gevallen. Vele huizen zijn ingesneeuwd. Te Londen is de dienst van tram en omnibus geheel in de war geraakt. Vele wegen zijn onbegaanbaar. In Midden- Engeland zijn hier en daar treinen inge sneeuwd. DE GRIEP. Naar de „K61nische Zeitung" meldt, neemt de griep-epidemie in Westfalen in hevigheid toe en eischit zij vele offers. Bijina 35 pet. van de schoolkinderen is ziek, terwijl te Buer een groot gedeelte van het onderwijzend perso- neel door de ziekte is aangetast. Te Muns.ter heerscht de griep In buitengewoon hevige mate. Het personeel bij de telefoon is voor 80 pet. ziek, en de dienst gieschiedt derhalve zeer gebrekkig. In Buckswede bij Bienefeld lieeft de ziekte een bijzonder kwaadaardig ka- rakter. Vele jonge vrouwen zijn daar in de laatste dagen het siachtoffer geworden. De influenza in Zweden heeft thans zoo een ernstig verloop genomen, dat de regee ring heeft gelast dat sommige troepenver- plaatsingen zullen worden uitgesteld. Het tramverkeer is zeer beperkt en de- telefoon- dienst werkt uiterst langzaam. BLOEDIGE BOTSINGEN. Naar uit Jeruzalem geseind wordt,_ is het in Kerak (ten zuiden van het Tiberia-meer) tusschen Christelijke en Mohammedaansche Arabieren tot hevige botsingen gekomen Tot nu toe werden 6 dooden en 60 gewonden geteld. De regeering van Palestina heeft maatrege len tot herstel van de orde genomen. Drie vliegtuigen bevinden zich op weg naar Ke rak GROOTE BRAND. Uit Mihr-Ostrau (Tsjecho-Slowakije) wordt gemeld, dat aldaar gisternacht in de Witkowitzer werken een zeer groote brand is uitgebroken, welke men aanvankelijk niet meester worden kon. Een zeer groot com plex gebouwen is door het vuur, hetwelk naar men vermoedt, dor kwaadwilligen is aangelegd, verteerd. De schade is enorm, ter wijl ongeveer 2000 arbeiders werkloos zijn geworden, daar in de meeste fabrieken den eerster tijd niet gearbeid zal kunnen wor den. SCHEEPSRAMP. Een treiltg heeft te Lowestoft de over leven- den aan land gebracht van de bemanning van het Duitsche stoomschip „Vesta", van Ham burg op weg naar Lissabon, dat gistermor- gen in brand geraakte, waardoor een oni- ploffing omitstanld. Elf Oedon. der bemanning en de vrouw van den eersten stuurman werden door de ontploffing gedood of zijn verdron- ken. KORTE BERICHTEN. Petrograd wordt door een typhus-epi- demie bedreigd. Officieel wordt gemeld, dat de ontrui- ming van Zuid-Ierlanci door de Britsche ge- regelde troepen onmiddellijk begint en zoo spoedig mogelijk zal worden bewerkstelligd. Het officieele Turksche communique meldt over de krijgsbedrijven in Klein-Azie, dat de Grieken in den sector Eskisjehir zon- der resultaten verschillende offensieven poogden te ondernemen. Uit Madrid meldt B. T. A. dat de ko- ning zijn vertrouwen schonk aan het kabinet- Maura. dat aan het bewind zal blijven. De Mexicaansche zaakgelastigde te Washington heeft een officieuse mededeeling ontvangen. dat Engeland, Frankrijk en Italie de regeering van president Obregon zouden erkennen. Zondag is in Weenen zooveel sneeuw gevallen, dat het verkeer ernstig is gestoord. Uit Boekarest meldt het Wolffbureau, dat de Donau opnieuw is dicht gevroren. In het Graafschap Cork is veel emotie verwekt door de ontvoering van den secreta- ris der afdeeling Mallow van deni bond van Iersche transportarbeiders. Te Verviers heeft brand gewoed in de wolwasscherij van de firma Lamboray. De geheele fabriek en. de wolvoorraad gingen In vlammen op. De schade wordt geschat op tien millioem francs. Goenaria, de Grieksche premier, is van Parijs naar Londen vertrokken. De broodprijs in Duiitschilttfidi zal met 75 pet. worden verhoogd. Dit is een gevolg van den wensch der geallieerden, dat de rijks uitgaven wondten verlaagdl. De toeslagen ml- len daarom moeten worden beperkt en ten slotte geheel worden ingetrokken. Bij Hongkong is een zeeliedenstaking onder de Chineezen uitgebroken Bij stakingsrelletjes te Bombay (Britsch- Indiel zijn politieagenten met steenen ge- gooid!. Er werd! ten slotte gevuurd, waar door versehiHende personen werden gewond. DE LANDIBOUW-ARBEIDSWET. De dommissie voor de sociale wetgeving uit de chr.-hisitorische partij; heeft. naar de Ned. meldt, aan het hoofdbesfcuur der partij een rapport uitgebracht over het voorontwerp- landbouwarbeidswet Het rapport zegt, dat het ontwerp, wet ge worden, op verschillende punten verbeterin- gen zou brengen, in het bijzonder ten opzich- te Yan den arbeid van kinderen en van de ge- huwde vrouw en moeder. Maar ook zjja er bezwaren, vervoigt het raport: a. De in te stelleni gawestelijke en plaatse- lijke commissien zouden aan presentiegelden, salarissen van de secretarissen en aaminis- stratiekosten, groote uitgaven veroorzaken. b. Het zich echikken naar de bepaalde tij- den des jaars, waarin de werktijd 7, 8, 9 en 10 ureni zou bedragen of wel de rusttijd voor inwonendlen 8, 9 of 10 uren, zou den boer zeker moeite kosten. c. De vereischte mededeelingen, elke week, aan den inspecteur van den arbeid aangaan- de de overwerkuren voor elken knecht of dienstbode en! het bijtoudlen der onontbeerlij- ke aanteekeningen zouden aanvankelijk nogal bezwaar ontmoeteni omdat zoodianige ad- ministratieve arbeid' nieuw zu zijn. d. De ambtelijke inmenging en de aan vele regelen gebonden arbeiasregeling zou den schadelijk werken op de gunstige verhou- ding, die tot heden in menige gemeente van ons vaderland bestaat tusschen de landbou- wers en hun arbeiders. In memig opzicht ware echter aan de be zwaren te gemoet te komen, b.v. door de overwerkvergunningen, enz., ter afdoening toe te vertrouwen aan die in te stellen1 com missien. Het zou echter vast moeten staan, in hoeverre door deze wet werkelijk algemee- ne verandering ten goede zou worden ver- kregen. Dit alles leidt tot het stellen van de navolgende tweeledige slotsom. lo. Het is noodig, alvorens voort te gaan, HARMONIE. SHVLOCK LOUIS BOUWMEESTER. en dfe diure ainbitenarij. In een oplaag van ten minste 100.000 exemplaren zal een vlug- schrift worden verspreid, waarin een en an- der uitvoerig is uiteengezct. Verder had het A C. O. P. mededeeling ontvangen, dat den Minister van Justitie was verzocht, om naast de Centrale Commis sie voor Georg. Overleg in Ambtenarenza- ken, eene tweede Centrale Commissie voor eene bepaalde groep van personeel in te stel len. Voor deze groep bestaat reeds georga- niseerd overleg, hetwelk echter aan boven- bedoelde centrale commissie ondergeschikt is. I Mede op grond van te dien aanzien vroeger j genomen besluiten, besloot het Comite zich ten sterkste hiertegen te verzetten en- het een- maal ingenomen standpunt onverzwakt en onverdeeld te handhaven. dat nogmaals worae ingesteld een ernstig deskundig onderzoek, tot vaststelling hoe thans, dat is in het jaar 1922, de arbeiders- regelen en arbeidSverhoudingen zijin bij den landr eni tuinbouw in de verschillende provin- cien van Nederi'and; ten einde te kunnen be- oordeelen, of, en in welke mate, deze toestan- den> en verhoud'ingeni zouden' verbeteren bij invoering van een wet, als thans ontworpen; met dien verstande, dat de werkweek voor volwassien mannen' zou bedragen (buiten den oogsttijd) 60 uren of w^I (met den vrijen Zaterdagmiddag) 56 uren. 2o. Mocht het ingesteld onderzoek tot re- sultaat hebben, dat in eenige provincien ztoo danige wettelijke regeling wfel tot verbetering zou leiden maar dat zij in andere provin cien de verhoudingen onveranderd zou laten of minder gunstig zou maken dan ware te overwegen of het mogelijk zou zijn een stel wettelijke regelen te bepalen echter met het beding, dat deze regelen zouden gelden voor die provincie en gedurende dien tijd, welke daarvoor bij kon. besluit werd bepaald. Het rapport betoogt ten slotte, dat in elk geval twee verduidelijkingen noodzakelijk schijnen, welke echter, bij mogelijke wijziging tevens zouden kunnen worden: aangebracht. lo. Voor vrouwen wordt gesproken, in B, van „ontheffing van de arbeidsbeper- king voor oogstrwerkzaamheden". Het ware beter te zeggen dat „gedurend!e den oogst tijd, van ten hoogste zes weken, een 1 angere arbeidsduur zal zijn toegelaten". 2o. Voor de fnannen wordt gesproken van een overgangsmaatregel, tot het tijdelijk toe- laten van een langeren arbeidsduur. Dit woord „overgangsmaatregel" leidt logisch tot de gedacnte, dat slechts voorloopig en tij delijk zoodanige afwijking mogelijk zlou zijn dat echter de blijvende regeling geen af wijking of uitzondering zou toelaten Aan- gezien diit de bedOeLing niet kan zijn, zou het wootnd „overgangHmaatregel" moeten' worden vervangen dloor „voorschrift" of „be- paling". ACTIE RIJKSPERSONEEL. Gister kwam het Comite tier behartiging van de algemeene belangen van Overheids- personeel (A. C. O. P.) te Amsterdam in ver- gadering bijeen. Uitvoerige besprekingen vonden plaats over den algemeenen toestand Bijzondere aandacht wijdde men aan het streven der werkgevers om, in verband1 met de prijsdaling en den slechten economischen toestand, het loonpeil te verlagen en den ar- beidstijd te verlengen. Hoewel er eenige maanden geleder. eene daling in de groothandelsprijzen viel waar te nemen, constateert het Comite met nadruk, dat de handeldrijvende middenstand met al le kracht de prijzen der levensbehoeften, van goede kwaliteit, op een ongemotiveerd hoog peil tracht te handhaven. Het kwam het Comite gewenscht voor, het Overheidspersoneel en de burgerij over deze practijken in te lichten, te meer, daar juist van deze zijde de laatste maanden eene voort- durende critiek wordt uitgeoefend op de on- ecanomiische werking' der Overheidsbedrijven oenregeling voor de ambtenaren en hunne weduwen en weezen" DE TABAKSWET. In het gebouw Diligentia in den Haag heeft gisteren de Eerste Ned. Bond voor Kleinfabrikanten in de Sigaren-industrie sa men met de Nederlandsche veneeniging van Tabakshandelaren een nationale protestver- gadering gehouden tegen de ondermijning der klein-dndustrie als gevolg van de inwer- kingtreding van de Tabakswet. De heer D. de Vries, voorzitter van de Ned. Vereeniging van Tabakshandelaren, die tevens het voorzitterschap der vergadering waaraan, bepleitte in een openingswoord in- trekking van de Tabakswet of al thans op- sdhorting van haar in werking treding, zoo- dat de kleinfabrikanten meer gelegenheid tot aanpassen ikrijgen. Indien de minister hiertoe niet bereid mocht zijn, dan hoopt spr., dat de kleinfabrikanten zullen worden geholpen, op- dat zij op dezelfde wijze als voorheen hun bedrijf zullen kunnen blijven voortzetten. Hierop werd mededeeling gedaan van ver schillende ingekomen sympathie-betuigingen. Veivolgens was het woord aan den heer Kuyer (Den Haag), die de geschiedenis van de tot standkoming der Tabakswet besprak, waarbij hij krachtig aandrong op een loyale inlossing van de door minister de Vries in de Eerste Kamer gedane belofte, dat de klein- indusitrie in staat zal1 worden gestcld ook on der de Tabakswet haar voortbestaan te handhaven. Spr. erkende de nuttigheid van de afschaffing der huisindustrie, doch de huizennood maakt het den kleinfabrikanten onmogelijk werkplaatsen te vindeu. Nu zegt men wel: „laat hen weer naar de fabrieken teruggaan!", maar aldus spr. bij de heersdhende werkloosheid zullen de fabrikan- ten er zeker niet op gesteld zijn ons weer in hun dienst te nemen. Trouwens ook wij zijn daarop niet gebrand, wij willen niet terug naar de fabriek. (Applaus). Wij willen even- min een steunregeling. Wat wij dan wel wil len Wij willen werken en onze zelfstandig- heid behouden! (Applaus). Met centrale werkplaatsen zouden wij, indien het niet an ders kan, genoegen kunnen nemen. Spr. ein- digde zijn beioog met een aansporing tot krachtige actie. De heer van den Berg (Rotterdam) deed hierop mededeeling van een onderhoud, dat hij te dezer zake met het lid der Eerste Ka mer, mr. van der Hoeven, heeft gehad en wees er voorts.op, dat alle hoop nog niet ver- loren behoeft te zijn, aangezien de Eerste Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de Tabakswet nog moet behandelen. De heer W. Goabtz betoogde vervolgens, dat aan de kleinfabrikanten de gelegenheid moeten worden geboden zich aan de Tabaks wet aan te passen, terwijl de heer C. Leviet, als laatste spreker, eveneens een krachtig woord van protest deed hooren. Ten slotte werd met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin geconsta- teerd wordt, dat door den vorigen minister van financien in de Eerste Kamer is toege- zegd, de kleinfabrikanten in de sigaren-in dustrie van werkplaatsen te voorzien, zoodat zij zich aan de Tabakswet zouden kunnen aanpassen en ten sterkste wordt geprotesteerd tegen het feit, dat de tegenwoordige minister van financien zich niet verplicht acht deze toezeggingen uit te voeren. De resolutie dringt er verder met kracht bij de perste Kamer op aan, den minister te be1 wegen tot maatregelen, opdat niet eenige duizenden nijvere staatsburgers, waaronder

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1