DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zuster Brettan's liefde. No. 14 Honderd Tier en twmtlgste Jaarg-ang- 1922 DINSDAG F e n i 11 e t o n. Abonnementsprijs bij roornitbctalins per 3 maandon t 2.—, fr. per post f 2.50. Itowijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 et. p. regol, grootere letters naar plaatsruiuite. Brieveni franco N.V. Bock- en Hano^lsdr. v.li. licrms. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. llobfJrudueiourTj. N. ADKMA. yj JANUARI DlrecteurG. II. KRAIL Provinciaal Nieuws UIT HEILOO. Vrijdagavond hield de R. K. Volksbond haar jaarvergadering. De voorzitier, de ueer B. Veltman, opende de vergadering met een hartdijken weosch voor 1922 en memoreerde wat de afdeelitig in haar eerste jaar had verricht, hetweik tot tevredenheid stemde. Een schaduwzijde was de metaalbewerkersstaking. Ingekomen stukken: Een schrijven van den heer Th. B. Brand, waarin deze verzocht, gezien den woning- nood, pogingen aan te wuiden om te komen tot oprichting van een oooperatieve woning- bouwvereenigmg. Werd in handen van het bestuur gesteld. Idem van ..Herwonnen Levenskracht", waarvan hier 2 December een comite is opge- richt, om subsidie. Het bestuur stelde voor jaarlijks 10> te geven. Goedgekeurd. Idem van het gemeentebestuur, dat zijn in- stemming betuigde over het door de aidcc- ling gezonden adhaesie-adres, inzake het Ka- naalplan. Idem van den heer H. de Wit, die als bode bedankte. In zijn plaats werd de heer Th. de Waard gekozen. Idem van de afd. Wormer, verzoekende om te ageeren tegen de voorgestelde verhooging van contributie-afdracht aan het Hoofdbe- stuur, die daarvoor den vrijgestelden een subsidie wil verleenen. In verband hiermede werd de beschrijvings- brief van de algemeene vergadering, welke te Amsterdam wordt gehouden, behandeld. Een uitvoerige gedachtenwisseling had plaats. De afgevaardigde vroeg over het ver- zoek van Wormer een stemming. De uitslag wees uit, dat men tegen het voorstel van het Hoofdbestuur zal stemmen. Voor het overi- ge kreeg de afgevaardigde vrij mandaat. Een uitvoerig jaarverslag werd uitgebracht. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvang- sten waren 531,59 en de uitgaven 445,22, batig saldo 86,47 In de commissie tot nazien der rekening werden gekozen de heeren Th. B. Brand, C. Erkamp en J. M. Zonneveld. Bestuursverkiezing wegens periodieke af- treding van de heeren B. Veltman, C. H. Nij- man en J. Obdam. Als candidaten in de vaca- ture-van der Peet waren door het bestuur gesteld de heeren J. J. van Tongeren en P- Denneman, vertegenwoordigend de fabrieks- arbeiders. Nog waren candidaat gesteld te- genover de aftredenden de heeren G. Heine, J Liefting, L. Denneman en J. M. Zonneveld. Herkozen de heeren B. Veltman en C..H. Nijman. Gekozen de heeren J. J. van Tonge ren en J. M. Zonneveld. Uit de vergadering werd de heer Vetlman als voorzitter herkozen. Rekening en verantwoording „Hulp in Nood" en lnkoopcommissie. De commissie die de bescheiden had nage- zien, adviseerde tot goedkeuring, waartoe werd besloten. De secretaris-penningmeester der inkoop- commissie deed versehillende mededeelingen omtrent inkoopen enz. De voorzitter stelde voor om een spaarkas te vormen, om reeds vroeg zeker te zijn dat men brandstoffen, winteraardappelen enz kan inkoopen. Tot een volgende vergadering Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van LEONARD MERRICK, door E. H. (Nadruk verboden). 25) „Em moeder dan?" „Ja. De helft van de vrouwen, die trou- weni, zijtn1 niet beter geschikt om mioeder te wezrn, dan de mearderheid van de manneru, om zooms op t'e voeden. Vele vrouwen, die iDooit trouwdlan, waren geboren moeders en niemand vraagt haar, of degenien, die haar vmoegera, wekiten geen teedenheid. Ein zoo gaat: de schioomste stof verlorem 'Dfe deur van eon' waning, die ze voorbij- gimgen, stond open en1 ze kon in de kamer zien. E:r stonid' een itheeMiad: op tafel en een' vaas met velidibtoemen. Op het tuir.hek zat een kindje, met een boat schontje voor, zach,t- jes op emi nieer te wiegen. IHet' helte Ticht vain dien dag was nu veel zachter igewomden en de rust en de kalimte vam <Jen zomsondiergang lag over het plaatsje verspreid. Eem vniendelijk waas hing over de fcleurige diakpaninen, over de gliadide, hoo- de stoepen en de strakke gezichten van de visschers, terwijiT ze aan hum deuren eem praatje standem te maken. Daar gimds zat een1 meisje tusschcni de stokrozen aam een met ite wenken, waardoor ze het demi jomgding aan haar zijde onmo- gelijik maafcte, om met zdjni liefdesverktaring te voorschijmi te treden, ofschoon ze hem tech af en toe a anlkeek met een vricndeiijken lach, dien ze niet van het net had opgevan- gen. ..Vindt u ook niet...?" begon Kincaid weer. (En 'hiji Kep naast haar,, met de handen op den rug. praatte met haar en luisterde naar haar anfwoordem, 'tot ze voor het huis stonr dm. aangehouden. Met eenige woorden wekten de geestelijk adviseur en de voorzitter de leden op om steeds nauw aangeslotcn pal te staan De voorzitter dankte voor zijn herbenoe- ming. Hij beloofde zijn beste krachten voor de atdeeling te geven. (Applaus). UIT OUDKARSPEL. De Raad dezer gemeente vergaderde Za- terdagmiddag voltallig. De voorzitter heette alien welkom in deze eerste vergadering in dit jaar, sprak zijn vreugde uit voor het goed begin en hoopte dat het dit jaar de gemeente in het algemeen en de heeren met bun gezin in het bijzonder goed mag gaan. Van het P. W. B. was de mededeeling in gekomen, dat spoedig met het leggen van de ouizen zal worden begonnen en drie maan- den daarna gereed moet zijn. Er zal getracht worden het verkeer zoo weinig rnogelijk le belemmeren. In dit verband heeft de voorzitter aan de ingezetenen een circulaire uitgereikt met ver- zoek voor 15 dezer op te geven, wie van de gelegenheid tot het keuren van water gebruik wenscht te maken. Circa 100 ingezetenen hebben daarvan ge bruik gemaakt. In de circulaire van het P. W. B. werd me- degedeeld, dat de kosten van onderzoek veel- al hooger zullen zijn, dan de aanleg van de binnenieidingen. De voorzitter decide mede, dat het P.W.B. zonder kennisgeving een gedeelte van den weg een paar dagen had afgezet, wat reeds tot onaangename gevolgen aanleiding gaf. Het bedrijf daarop gewezen hebbende, heeft de opzichter zijn excuus aangeboden, zoodat dit wel niet meer gebeuren zal, zon der dat gelegenheid gegevem is, de noodige maatregelen te nemen. Ingekomen was de begrooting van den keuringsdienst voor waren, welke na eenige bespreking voor kennisgeving werd aange- nomen. In antwoord op de missive van den minis ter betreffende de steunverleening aan nood- lijdende werkeloozenkassen, is door B. en W. de mededeeling gedaan, dat het gemeentebe stuur met de voorwaarden daarin genoemd accoord gaat. Er werd voor 1 Januari antwoord gevraagd en B. en W. meenden dit antwoord te mogen zenden op grond daarvan dat de gemeente reeds eerder tot de werkloozenregeling is tue- getreden. Door deze regeling zal door de ge meente 1/3 en door het rijk 2/3 worden bijge- pSst^als een kas door de vele uitkeeringen uit- geput is. Ging de gemeente er niet mee accoord, dan zou ook het rijk geen bijdrage verleend hebben. De raad ging hiermee volkomen accoord. Ingekomen was de staat van melkcontrole, waaruit bleek, dat zoowel het vetgehalte als het percentage vetvrije droge stof en de rein- heid bevredigend genoemd kan worden. In een monster was veel vuil, doch het onder zoek heeft uitgewezen, dat de oorzaak drop was. Daarna was een onderzoek ingesteld naar den bezitter van deze koe en ook deze is gevonden. Op 28 November zijn kas en boeken bij den penieente-ontvanger nagezien en in volkomen orde bevonden. Er was in kas 2645,79 K. iHOOFDSTUK VIII.. Langzamerhanidi kw^am er in Kincaid's le- ven iets nieuws, waar hij belang in ging stel- len. Hij begon weer te verlangen naar een bezoek op ,,The Lodge", voelde soma een vreemden tegenzin:, om te gaan. en, nadiat hij de voordeur al lang achter zich dicht had, was hij nog gevuld' vain het vriendieHjke too- neelitje van de huiiskamer bij lampldcht. Hij was zich bewust van iets aangenaams in de atmosfeer; iets, wait hij tot nog toe nooit ge- misr had', m-aar wat wel degelijk een tekort scheen' aan te vu llent Er was kleur gekomen over het saaie vain zijn thuiskomst; de mis- schien wel wiat heel eenvoudige samenspra- fcen, de gewone vragen en hernieuwde verze- keiliingen werden nu verlevendigd tot eendge conversaitie. Die saaiheid had hij aanvaand als iets, wat niet anders kon, iin aanimerking genomen, dat, hoe innig zijn gehechtheid aan zijn mioedier nu ook was ze evenzeer boven' alien twijfel verheven was alls haar gevoelen voor hem, de een.ton.i',gheid van1 haar bestaam en het weinige spraakzame van hem tal wan omderwerpen uitslofen. Nu in dien laatsten tijd was hij bij; die bij- eenkomsiten1 vrijcr uit gaan; sprekmde om derwerpen kwameni bij hem op, zondier dat hij er zich bijzonder voor hoefde in te span- neni, om die te viniden; en de gapimgen in het gesprefc, waar ze anders zoo moeiilijk overheen' gekomen waren, werden nu zeifs geheeli vermeden. 'Het was mcsschien,, alls men het dlieper beschouwide, we! wat aandoenlijk, dat de botrekkingen tusschen moeder en zoon nu alb It ware geprikkeld mocsten' wor den 'door de kornst van een vreemde; maar, als Mrs. Kincaid die meerdere levendiigheid van het gesprek in verband bracht mot Miss Brettan, dan was dit toch enkel in diiiein zin, dat zijtzelve aan haar gezelschap een meer- d'ere opgewekthead! damkte die haar makke- lijker tot praten stemdle. De oorzaiken van een1 verbetering werden over het geheeli maar weinig nagespoord, daax de menschea eer geneigdj zijn, ze zoa- Van het gemeentebestuur van Noordschar- woude was de mededeeling ingekomen, dat benoemd is als hoofd der school de heer J. Gorter en dat deze zijn benoeming heeft aan- genomen. Van Ged. Staten was de mededeeling ingekomen dat bij het onderzoek naar de kas en boeken van de lichtbedrijven op 30 De cember alles in volkomen orde bevonaen is. Ged. Staten zomden bericht dat ze de be grooting voor 1922 gewijzigd heboen, om aat de raad daartoe uitgenooaigd niet heeft willen medewerken de salarissen van Burge- meester, secretaris en ontvanger te brengen on de bedraren, zooais deze aoor de wet oe- paaid zijn. Een drietal posten op de begroo ting zijn daarvoor verhoogd en die post on- voorziene uitgaven helangnjz lager g&> In verband met de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente, betretfende het on- derwijs, heeft de gemeente nog te ontvangen 377,44. De getneenterektming ovor 1920 is goedge keurd teruggekomen. Een schrij ven van den heer G. Hoogeboom betreffende de wijziging van zijn omnibus- dienst werdtvoor kennisgeving aangenomen. Aan den heer Kampen uit de Diepsmeer werd wegens vertrek 1 maand afschrijving verleend op den H. O. Een verzoek van den heer Quaks uit de Diepsmeer om drie gulden vergoeding per week voor het schoolbezoek van zijn kind werd evenals het vorig jaar toegestaan, nu voorloopig tot 1 April. In verband met een ingekomen circulaire van het gemeentebestuur van Alkmaar be treffende de financieele verhouding met de gemeenten onderling inzake de handelsschool aldaar, stelden B. en W. voor't besluit van 1920 waarbij de gemeente zich voor de beta- ling der schoolgelden garant stelt, in te trek- ken. op grond dat anders in het nadeel van de U.L.O.-School hier gewerkt zou worden. Na bekomen zekerheid, dat de thans naar Alkmaar schoolgaande kinderen er geen last van ondervinden en de U.L.O.-School zij het ook met eenige aanvulling van privaatlessen hetzelfde kan geven, werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Van het nutsdepartement was het verzoek ingekomen om de beschikbaarstelling van een medaille voor de te houden huisvlijttentoon- stelling. De heer Bakker bepleitte het nut van be- vordering van huisvlijt en sprak zich voor in- williging van het verzoek uit. De heer Paarlberg achtte het bevorderen van huisvlijt eveneens een maatschappelijk belang en was daarom ook voor steun. Hij voelde echter niet veel voor medailles, doch waar het hier uitdrukkelijk gevraagd wordt, zou hij zich daartegen niet verzetten. De heer SchriekenEr zou misschien ook een kunstvoorwerp gegeven kunnen worden. De voorzitter stelde hierna voor 15 gulden uit te trekken voor den aankoop van een me daille of kunstvoorwerp, aangevuld met een opmerking van den heer Paarlberg, bij voor- keur het iaatste. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Van den klokkenist Ootjers was een staatje ingekomen, waaruit bleek, dat de geheele af- wijking van het torenuurwerk over 1921 ge- weest is 9 H minuut, tegen 16 minuten in 1920 en 4014 minuut in 1919. der er zich rekenschap van te geven, maar dainkbaar te laanvaairdem, terwijl ze dam hum. lust tot oudierzoeken fever bewarcn voor te- gcngestelde gevallen. La1, d'aar idie verhouding' van die beiden al- tij'd uiiistekendi was geweest, zou geen. vreem de dam ook de vcramderimg hebfen waarge- n'omen, due zijzelven opmerkten, em' die hij vooral waardeerde. IDezelfde stof van gesprek leek nu ainders gewocden dioor een verscheidcnheid vam voor- steHiing. Hbt was een' feit, dat met al haar genegenheid voor haar zoom, Mrs. Kincaid zicli toch niet met hart em' ziel verdlepen kon in die dimgen van zijm beroep, waar ze sa- men over spraken en waar hij geheel in op- giing. Ze was trotsch. diat ze een deleter tot zoom/ had), rnaar jhiaiar begrippon' van1 het vak waren maar zeer vaag; op zichzelve lok- te It haar niet aan em. bekend'heid met de bij- zomd erheden zou volgens h aar meen img a l ie miO'gelijikheidi benemien, om er ooit bijzomdere geestd'rift voor te voelenl. Ondamks haar goedheid! onthrak het haar wiat hem befcnof, aan sympathie; ofschoon het woordi eigenlijk te veel' zegt. JUist die soort sympaithie kan' door genegenheid be- sl'ist niet gewekt worden; daartoe moet liefde s a men gaan met begrip. Persoonlijik schreef Kincaid de verbeteriing in dten staait van zakan geheel .aan Miss Bret- tan toe en hijl beschouwide het dius als een uitstekend dintg, dart zij aangenomen werd. Maar 'tusschen de erkenmiing, dat zij het was, die in het leven geroepen had' de "meer dere opgewekiihedd, waar hij van genoot, en de; lontidekkimg, dat zij1 het zelve wias, wier gezelSehap hem venkwikte, lag nog een af- staindi, wiaar hijl niet onmiddcllijk overheen was. De zomer was al1 in herfst overgejgiaan en' de winter stand! voor de deur, eer het hem du'idfelijk was geuwden, dat hij' graag Miss Breiftah' :ging opzoeken en een gevoel van vriendschap voor haar koesterde. Hij had niet malkkelijik de persoon' afgescheideni van dc omgeviQjg. waarin, hij' haar zag. De gczel- De voorzitter bracth hulde aan den klokke nist. Bijgevoegd was een verzoek om het salaris eenigermate te verhoogen, omdat het werk met 50 gulden 'sjaars niet meer betaald wordt. B. en W. voelden veel voor die opmerking en stelden voor het salaris te brengen van 50 op 80 gulden, waarmee de raad met algemee ne stemmen accoord ging. Van den heer J. Huigen was het verzoek ingekomen om de huur van Minnezand met 7 jaar te verlengen. Hij heeft dit land nu 6 jaar gebruikt en met Kerstmis is de huurtijd om. Hij schrijft dit pand in dien tijd aanmerke- lijk te hebben verbeterd en het bijna een voet te hebben opgehoogd. De voorzitter zeide in beginsel voor inwil- liging te zijn, doch het gewenscht te achten, dat ait in handen van de landcommissie wordt gesteld. De heer Bakker wees er op. dat hij reeds eerder bij de verhuring een zoodanige rege ling verdedigd heeft, doch toen geen meer- derheid heeft kunnen vinden. De voorzitter zou er ook nu tegen zijn een zoodanige bepaling in de acte op te nemen. Bij eventueele verzoeken kan dan naar om- standigheden gehandeld worden. De heer Bakker merkte op, nog nooit een verslag van de commissie gehoord te hebben. De voorzitter decide echter mede, dat dit toch in comite geschied is. De heer Melten wees er op, dat het wel gewenscht zou zijn wat scherper bepalingen te maken betreffende de bemesting. De voorzitter: Het staat in de acte. De heer Melten: In Ursem wordt het streng gehandhaafd en het is zeker in het be lang van het land. Het gebruik van het land laat hier veel te wenschen over. Door sommigen wordt het op een schandalige manier gebruikt. Het zal de gemeente ten goede komen, dan liever maar even lager huur. De voorzitter: Het zal goed zijn, dit punt vroegtijdig eens goed onder oogen te zien. Van de drankbestrij dersvereen igingen was een verzoek ingekomen om een medaille voor de huisvlijttentaonstelling welke in de maand Maart in verband met het 25-jarig bestaan te Noordscharwoude gehouden wordt. De heer Bakker stelde voor hetzelfde te doen als met het nut. De heer Schrieken merkte op, dat er reeds een huisvlijttentaonstelling gehouden wordt en het daarom overbodig is. De heer Hart wil in de gemeente blijven. De heer Paarlberg wees er op, dat de drankbestrijding over den geheelen Langen- dijk is en het nu eenmaal niet rnogelijk is de tentoonstelling in elke gemeente te. houden. Zooeven heeft de raad zich uitgesproken voor de doel hier nu steun onthouden? De heer Melten Als ik het zooeven gewe- ten had, zou ik ook tegengestemd hebben. De heer Hart: Het nut gaat ook over drie dorpen. De heer SchriekenHet is wel moeilijk, aan den een wel en aan den ander niet te geven. De heer Paarlberg wees er op, dat het hier om de huisvlijt gaat en niet om de drankbe strijding De drankbestrijding houdt d^n hier, dan daar een huisvlijttentaonstelling, waar- aan meermalen door sommige onzer ingeze tenen wordt deelgenomen. Nu het zoo in de ligheid van het vertrek met die beide vrou wen, die hem biji zijn binnentredien toclach- 'ten, alitijd1 eenigszirus vemast, want de tijd vain zijln kornst was onzeker, on die zich hiaastt'em, om thee ite zefeni en' het alitijd jam mer vondien, ,ais hij weer weg rooest, deden hem aangenaam iaan; en hot was al een heele vooruitgainig geweest, dat hij aan haar ge- dachll had als een- indfividu inplaaits van als een element van het tooneeltje. Zoo langzamarhand1 ging hij wel inzien, h oe vele malm de meeningen, die hij uif- dirulkte, eigenliijk voor haar bestomd waren; hoe menigmaal hij in't geheel niets zou ge- zegd hebben, a is zij' er nie bij' was gewcesit en, oeni dit cindfeldj-k -tot hen doordrong, ver- leonde hot een ongewionen gcur aan zijn be staan. Zijln eenige vriendschap was geweest voor Corn en' Comi was hier niet. Het is dan ook volstrekt n/iet ta veel gezegd, als man de miaanden, die nu vollgdien. m waarin dat steeds tamemende gevoeiien voor Miss Bret- tan hem dtuidelijik wirdi m' nog een bijzonde- re bekoring ontleende aan 't onverwachte, waarmee heit gekomen was. de gelulkkigste noemdle, die Kimoaidi ooit had gctkend. iDe antwikkeling was minder duiid'eiijk, maar gehrkkig ilangzaam. Vriendschap kwelit zich niet met vragen; ze overlegt ook niet, of ze wel verstandig tie werlk gaat of tenig- cntvamgfi. Ze is slechts een hoogere trap van btlangstelling, die enkel wenscht te weten, terwijl zij verlangt te voelen. Toen Kincaid't tot die hooge tempenaituur had gebracht, voel de hij zich in't eerat niet op zijln gemiaik. lH!et begon eigenaardiig; hij was fhuis ge komen', wocger dan gewoon'lijk, en die dlames waren zich aan hef klaarmakon voor een wandelinigi. Er was iets, waar ze samen op •af zouden. gegaan. zijin), maar nu- zou ze het al'Ieeen: dtocn, zei ze. lHSj lag achiterovcr ge- leundi in een. maikkelijken' stoel en sloeg haar gade, terwijl ze sprak met zijn moeder, mam waar haar snelle wisseling van trekkenToen dit was nu wet de '-nbediuicenste kleinig- •heidl, die zich denken iaat, trek ze een' speld1 uit: haar haar en kiuoopte daanr te haar hand. nabijheid is, moeten we het verzoek nu afwij- zen? Ten slotte werd met 61 stemmen beslo ten het verzoek toe te staan. Tegen stemde de heer Hart. Er zal evenals aan het nut 15 gulden op dezelfde voorwaarden worden beschikbaar gesteld. Van de Gezinsverpleging was het verzoek ingekomen om een subsidie van 7 cent per in- woner. B. en W. stelden voor om 50 gulden toe te kennen. De heer Paarlberg wees er op, dat de steun voor de Gezinsverpleging aan den Langen- dijk voldoende is om de zuster te bekostigen. Wat hier meer ontvangen wordt, gaat naar andere afdeelingen, waar minder steun in- komt. Waar dit meestal afdeelingen zijn, waar men niet in de gelegenheid is, meer contribu te bijeen te brengen, ging hij met het voorstel van B. en W. accoorn, hoewel hij tegen alge- heele inwilliging zou geweest zijn. Met algemeene stemmen werd besloten voor dit jaar 50 gulden toe te staan en dan voor het volgend jaar een onderzoek in te stellen. Van den heer M. Kroon, ambtenaar bij den brgerlijken stand, was 't verzoek inge komen om de woning, door den rijksveld- wachter Wienk verlaten, te mogen huren te gen een billijken huurprijs. De heer Bakker meende dat deze woning voor eem ambtenaar moest blijven. Hij wees er verder op, dat de standplaats van den keurmeester Oudkarspel is, doch deze el'ders woont, omdat hier geen woning beschikbaar was. Voor veraere besprekingem ging de raad in comite. Na heropening deelde de heer Paarlberg mede, op de gxonden in comite uitvoerig naar voren, gebracht, tegen' inwilliging van het verzoek te zijn. In stemming gebracht, werd het verzoek met 5 tegen 2 stemmen ingewilligd. Tegen de heeren Bakker em Paarlberg. De woning wordt verhuurd, tot wederop- zegging, voor 4 per week, ingaande heden. Door D. de Graaf te Koedijk is het land opgezegd, dat hij in de nabijheid1 van de Diepsmeer in gebruik had. M. Mulder al daar vroeg deze huur te mogen overnemen. Besloten werd dit verzoek in handen van do commissie te sitellen. Van de gascommissie was het voorstel in gekomen om de gasprijzen te verlagen.. Het gas over de meter zal dan bepaald worden op 15 cent, voor muntgas op 16 cent, indus- trie op 12 cent en het gas in gaskachels voor verwarming gebruikt op 8 cent. De prijs van het electrisch blijft bepaald op 45 cent. De heer Schrieken vroeg waarom de prija voor de gaskachels zoo Laag bepaald is. De voorzitter deelde mede, dat met het zelfde personeel enz. veel meer gas geprodu- ceerd kan worden em daarom het meerdere verbruik, dat door toename van gaskachels verkregen zou kunnen worden, spoedig een voordeel voor de fabriek is. De heer Paarlberg mekte op, dat door den directeur gerekemd wordt naar de kosten van steemkolem zonder meer en met aftrek van de opbrengst van cokes en andere bijproducteri, en dan noemt 234 a 3 cenit per M3. Hem is sdwxm vast. Em, terwijl hij haar zoo gade- sloeg, viel het horn' op, dat zij toch iets bij- zondier liefs over zich had. Zijn bldk verwiji- de bij de zaehlt-gebogen lijnen vam haar gc- sitaTbe. de buiging van haar 'arm, dc houding van' hiaar hoofd1, en- dfcn schoomen vorm van haar oor en nek. Em diit allies was nu voor het eerst, diait hij het opmerkte. Op eenmaal werdi hiji getroffen door de beikoring vam. haac sckse. De bewomderimg duunde geen tien' sccon'- den en, eer hij- haar weer zag, dacht 'hij cr nog maar eens heel vluchtig aan terug. Maar de ©rtwiklkel'img was begonnen. ©iji zijln' volgend bezoek lette hij1 opzerielijk op dlie sohoonheden en zag ze ook. Ein nu dc bewondierimg di'tmaal met toorbedachten made was, duuride ze ook ianger. Telkens en telkens keendc ze weer. Hij' omtdekite nieuwe bekorimg dm het eenvoud'igsta, d'ait ze dieed, en vond' er een bijzonder genot im, met haar te spreken. Mfc'sschien was het niet goed gezegd, diat de ontwiklkeldinig een afname van gemot bed'uidde: im die ailereerste :periode was hijl zeer gelukskig. De boog van eem kind is maar zeota situk sp eelgodd, dait de sleek van den pijl ons slechts aangenaam prikkelt en die prik al tang weg is eer we iets merkem van het vergif aan de punt. Ja, Kincaidl was verwondterlijk gelukkig in dd wording van zijin liiefde voor Miss Brettanhet deed hem 'goed, Gedachiten aan haar viefen hem' in, terwijl hij's avonds op zijn kamer zait. Het ongezel- iige vertrelkje was getuige van atle phasen van zijm hoop en zijm 'twijfel. Hij! had geen vertrouvde, om ideelgenoot te makem. Hij1 zou nooit van diiit' vreemde, ieuwe cfing hebben1 kummten) spreken', dat hem zoowaar overko- men' was. Itn stilite zat hij1 d'us aam' haar te denkm. zich afvragendi, of God. het haar zou willen ingevem, dat zij voor hem voelen ging; afsmieelkiend', in1 alien ootmoed, of het niet z66 besdhikt 'kom wooden, dat hij eens die gelief- de vnouw in de armem mochlt sliuiten en haar de zdjme mocfait noemen. (Wordt vervaljd). 1 1 1 1 1

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5