AFSLUITING F.LECTRISCHEN STROOM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS deelen mede, dat in den nacht van DON- DERDAG op VRIJDAG (19 op 20 JANU- ARI) van 1 UUR TOT 7 UUR VOORM1D- DAGS de GEHEELE STAD STROOMLOOS ZAL ZIJN. Alkmaar, 18 Januari 1922 Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. GEMEENTELIJK GRONDBEDRIJF. OPENBARE VERKURING BIJ INSCHRIJVING Belanghebbenden worden verzocht in te schrijven, zoowel voor ieder stuk afzonderlijk als gecombineerd op: lo. Het recht van gebruik van een gedeelte van het stuk WEILAND, ter grootte van 5865 M'., kadastraal bekend Sectie F, No. 507, tot Kersttijd 1922, met eveatu- eele verlenging. 2o. Het recht van gebruik van ecu gedeelte van het stuk WEILAND, ter grootte van 10120 M'., kadastraal bekend Sectie F, No. 150, tot Kersttijd 1922 met eventu- eele verlenging. De stukken Wei land zijn gelegea achter het bouwterrein „Rochdale". Het Weiland mag in Tuingrond worden omgezet. Voorwaarden liggen ter inzage en inlich- tingen zijn te bekomen ten Stadhuize, alwaar de oiljetten moeten worden ingeleverd uiter- lijk 23 Januari 1922, des namiddags 1 uur. De opening der biljetten zal aldaar plaats vinden den 23en Januari 1922, des namid dags 2 uur. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen alleen op werkdagen van 91 uur aan het Bureau van Politie. (Zich te ver- voegen bij den WachinCommandant) Dre mantelbanden, twee armbandhorloges, twee armbanden, een motor-handpomp, eenig geld, drie rozenkransen, een paar sokken, een bont, drie portemonnaies met inhoud, twee bankbiljetten, twee waaten, een kettinkje met medallion, een oorbelletje, een briletui, eeawit gehaakt redicuultje, een manchetknoop, een jongens matrozenmuts, een beursje met in houd en een lorgnet. Alkmaar, den 17den Januari 1922. De commissaris van politie: W. Th. VAN GRIETHUYSEiN. naast de voorstellen uit het voorloopig ver- slag geincorporeerd in de door de Staats- commissie ontworpen wet en algemeenen maatregel voor de bezoldiging der gemeente- ambtenaren. Voor een goede organisatie van de behartiging der ambtenaarbelangen acht- te de Staatscommissie een regeling van het overleg ter zake van die belangen in den vorm van een algemeenen maatregel nood2 kelijk. Ook dien algemeenen maatregel legde de Staatscommissie in ontwerp neer in dit ver- slag. Door de omstandigheden werd de Staats commissie ertoe gebracht, zich ook nog de vraag te stellen, of handhaving van het alge- meene peil der voorgestelde salarissen ge- wenscht was. Gemengd Meuws DE NOOD IN RUSLAND. Het Nansenxomite te Amsterdam heeft van zijn Nederlandschen vertegenwoordiger, die fhans van Moskou naar Samara vertrok- ken is, het volgende telegram ontvangeni: Den 6en Januari van Warschau vertrok- ken, arriveerde ik Dinsd'ag 10 Januari te Moskou, alwaar ik mil onmiddellijk aan het hoofdbureau meldde. GorVin (vertegenwoor diger van dr. Nansen) had Moskou verlaten om't hongergebied te bezoeken. Gorier (Hol- landsch lid van de International Russian Relief Executive) zei mijn 'telegram ontvan- gen te hebben over het vertrek van den Ne derlandschen trein naar de Poolsche grens. De trein bestaat uit 50 wagons rogge. Deze trein zal naar Samara verzonden worden, een der meest door den hongersnood geteis- terde districten. Indien1 de spoorweg niet door sneeuw geblokkeerd wordt, kan de trein 15 Januari te Samara aankomen. Ik vertrek 14 Januari naar Samara te zamen met den En- gelschen gedelegeerde, die de distribute der. levensmiddelen zal organiseeren. De levens- middelentrein zal ook door een afgevaardig- de vergezeld worden. Te Moskou bleek mij\ dat de Nansen-orga- nisatie sterk tegen alerlei moeilijkheden te kampen; heeft ten behoeve van soortgelijke jonge organisaties. Toen onze landgenoot (Gorter) in Moskou aankwam om aldaar in het hoofdikwartier zijn werkzaamheden aan te vangen, waren' reeds enkele organisaties onafhankelijk van elkander werkzaam, bijv. de Kwakers. de Zweedscbe organisatie, de ,,'Save the Children Fund" e. a., maar zij voeden slechts kinderen. De aan Rusland tot nu toe verleende hulp plus de aangeboden meerdere ondersteuning bereiken slechts 2/3 der hongerende bevolking, men voorspelt dus met piiniijke nauwkeurigneid dat 10.000.000 menschen dezen winter den hongerdood slter- ven moeten, zooals 'gij uit de volgende sta- tistiek zult kunnen zien: Op* 1 Januari bedroeg de gansche bevol king in het hongergebied 33.000.000, waar- van 19.000.000 in allerverschrikkelijlksten toestand verkeeren. Dagelijks worden door de Amerikanen 800.000 kinderen gevoed en 375.000 volwassenen en kinderen door de Nansen-Organisatie. 2.185.000 menschen worden door de Sovjet-regeering gevoed. To- taal 3.360.000. De Aimerikanen gaan nu 6.200.000 menschen meer voeden. Dus 9.560.000 zijn gered. De overige 10.000.000 zullen door Europa gevoed worden, wat mo- gelijk zal zijn, inaien al'le Europeesche staten gezamenlijk hulp verschaffen, arbeidende on der de Nansen-overeenkomst. De grenzen van het hongergebied zijn: in het Oostem: De Europeesche Aziatische frens. In het Zuiden: het Kuban district. In et Western: de lijn van Nowosjerskassk-Pen- sa-Nisjny-Nowgorod. In het Noorden: het Djatka district. Ideaal zou zijn alle verschil- lende organisaties, werkende voor Rusland, onder de cemtrale leiding van het Nansen- hoofdkwartier te Moskou te brengen. Laatst- genoemde begint thans hiermede. Bij ont- vangst van dit telegram zijn thans afgevaar- digden van h«t Nansen-heefdiwartier t® Sa- raiof, Sfifltara, BwraltA, Ufa en Kazan. Iedere week hebben alle organisa ties bijeenkomstm voor de bespreking van alle resultatenj en- te nemen maatregelen. Op de laatste bijeenkomst van 5 Januari rappor- teerde een der afgevaardigden, dat in het hongergebied 400 doktoren noodig zijn en dat net onzeker is, of de Sovjet-autoriteiten in staat zullen zijn er 100 uit te zenden. Te Tscebokssery is slechts een arts voor 40.000 menschen. Op 10 Januari seint de Sovjet- vertegenwoordiger te Buzuluk aLs volgt: „Ontzetting heerscht in ons district, de hon- er heeft het bij de keel gegrepen. De ver- ongerden hebben alle kattem, honden en an- dere doodie beesten opgegeten, beginnen1 nu de lijken op te eten. Lijken worden 's nacht9 gestoleni uit loodsen waar zij' opgehoopt lig gen. Op 25 December 114 personen begra- veni op'27 December 212, totaal 681, waar- van 509 kinderen. Verhongerden in wanhoop zijn niet langer kieskeurig en kiezen van mid- delen om hun leven te redden van den hon gerdood. Begrijp toch deze vreeseelijke re- gels. Probeert alles om dit telegram de groot- ste publiciteit te verleenen. Verschaft hulp, anders zal het geheele district in een woestijn veranderen. Gorter zegt mij, dat de hulpverschaffing der Sovjet-autoriteiten zoo goed is als de toestand dit toelaat. Zij- geve® ongeveer 150.000.000 goudroebel® uit voor den aan- koop van levensmiddelen uit vruditbaarder districten in Rusland en in het buitenland. Een nieuw crediet van 40.000.000 goudroe- belS is toegestaan inclusief de 20.000.000 door de Amerikaansche overeenkomst. De toestand verergert iedereni dag. Het hoofd- kwartier ontvangt berichten, dat ook in Sibe- rie en in Oekraine de hongersnood heerscht. Verleden week werd de overeenkomst getee- kend met Oekraine. Het Nansen-ccunite moest daar ook helpen. Zij zijn ook overeengekomen met de Russische regeering en Oekraine om- trent het verzenden van pakjes van 2, 5 en 10 dollars waarde, zoodat binnenkort ieder- een diie connecties era vrienden in Rusland heeft, hen kan helpeni door pakjes te zeniden. Ook zaaikoreni moet den boeren gezonden worden, anders kan het volgend jaar dezelf- de ramp zich voordoen. Absoluut noodzake- lijk is het dat alle buitenlandsche regeerin- fen inzieri, dat het hun plicht is, Rusland te elpen. Er is geen andere wijze om voldoende hulp te verschaffen. De hulp aan Rusland heeft tot dusverre niet meer effect dan een druppel in de Oceaan. Einde dezer maand wordt een conference verwacht van alle ge- ddegeerden van buitenlandsche regeeringen, waar de kwestie van de hulpverschafing aan Rusland besproken zal worden. Gorter zegt mij, dat onmiddellijk vlugge hulp absoluut nbodzakelijk is omdat de wegen in Rusland einde Maart geheel onbegaanbaar zullen zijn. NIE'MJAND WIL ZE HEBBEiN. Eigenaren van somrnige perceelen land van deni lHaskerveenpolder hebben deze ten geschenke aangeboden. Maar niemand wil zc hebben: de polderlasten bfdiragen onge veer driemaal zooveel al® de tegenwoordige huuropbrengst. OMKOOPER1J. Naar men mededeelit, zijn in de afd. licht- bedriijven der gemeente Hiliversum fooien ver- leendf zoowel in gesdhenlken als in geld door leveranciere van muntinstallaties aan aimbte- naren, die er voor zorgden, dat eenstgenoem- den de levering in handen kregen. DE GRIEP. De griep, welke te Delft in de vorige week slechts zeer sporadisch voorkwam, heeft zich de laatste dagen sterk verbreid Een groot aantal personen is thans door de ziekte aan- getast (Het aantal lijiders is in Kampen buitenge- woon groot, al toont de ziekte vooralsnog geen boosaardig karakter. Ook onder het garnizoen vallen tal van offers, zoodat het Militair Hospitaal overvuld is. Men mel^t nader, dat het heerschen van de griep in de Morschpoortkazerne te Leiden geen aan,leiding is geweest tot sluiting van deze kazerne. TREURIGE GEVOLGEN VAN DEN DRANK. Gistermorgen werd aan de Klompersteeg te Veenendaal een man in bewusteloozen toestand aangetroffen Het bkek een bewoner van een woonwagcii te zijn, die dien dag te Rarneveld ziin pensioen had gefnd en een ge deelte daarvan in sterken drank had. omgezet. In het baanwachtershuisje gebracht, overieed hij onmiddelliik Hij was verstijfd van koude en had vermoedelijk den geheelen nacht aan den weg eelegen. VALUTA EN DE AFLOSSINO EENER HYPOTHEEK. Hoe goedkoop in dezen tijd van oneven- wichtigheid der valuta's de titel van weldoe- ner-in-'t-groot is, ervoer dezer dagen een lief- dadig man van Akersloot Als Kerstpresentje zond hij den ouders van een Oostenrijksch kind, dat bij hem eenige maanden geweest was, een bankbiljet van 10,De menschen antwoordden hem in een brief van dankbaar- heid overvloeiend o.a., dat zij met dien schot van tien Hollandsehe guldens de helft van de hypotheek hadden afgelost, welke op hun huisje drukte. De Akerslooter liet er geen gras over groeien en stuurde onmiddellijk een tweede muntjc van tien. zoodat de Oostenrijksche stakkers nu hun heele huisje vrij konden ma- ken. VERfKEERlD WEIRfKEINDE WERKE- LOOZEIN. Een aannomer, die grondwcric aan de over- zijde van het IJ te Amsterdam uitvoert, had werklieden noodig". HSj! kreeg dezen van de Amsterdamsche arbeidsbeurs. Het bleek ech- ter, dat twee van hen geen vaklieden wareni, waarom/ hij: dezen ontsloeg. De overige dreig- den hierop, het werfc te zullenneerleggen1, wanneer hij het tweetal niet weer in dienst zou nemen. Tocn de aannemer dit weigerde, vernielden ziji een telefoon en traditten zij een zandtreiiitje te laten ontsporen. De ma- ch;nist werd inishandcld. Nadat politiehulp was ingeroepen, werden de onruststoikers van het terrein verwijderd. De politiexheeft eenige personen aangehouden. RD MDR EISBTL J'ETT ElN. Naar de Msb. verneemt zullen met in- gang van 1 Mei 122 wederom rondreisbil- jetteni worden afgegeven. Tot dit vcrkeer zijn toegetreden de spoorwecen van Engeland, NedarLand, Belgie, FMnkrijlc, Italic en Zswt- ikrTscd •De biljetten) zullen worden afgegeven over afstanden van minsten* 500 K.M. zoowel voor een enkela r«is als voor een reia heen en terug, alsmede voor eigenlijke rondreizen. De reizigers zullen op elk station de reis mogen onderbreken en de biljetteni zullen een geldigheid hebben van 45, 60 of 90 dagen naar gelang vtn den afstand. iKinderen van 3 tot 8 jaar betalem den halven wachtprijis. DE .^BRABANTIA" VERTROKKE'N! 'Het rlbl. schrijft: Gistermorgen ruim half elf is de „Braban- tia", die zooals men1 weet door de Koninklijke Hollandsehe Lloyd aan de Hamburg-Amerd- kalijn 'is verkocht, van haar ligpdaats aan de riandelskad/e vertrokken. Als de valreep is losgegooid trekken de sleepbooteni Jacob Goedkoop" en „Pieter Goedkoop", die haar sleeptrossien aan den achtersteven van het schip hebben bevestigd, het langzaaimi van de kade. De sleepboot „Cuba" hangt aan den voorsteven. Een fluitstoot van de ,,Brabantia" is het waarschuwingssein voor net personeel dat in de loodsen, werkt om zich op de kade te ver- zameleni en een' laatste blik te werpen op het schip. „Daar gaat er weer een bootje" zegt een der maunen berustend. Een oogenblik breekt de zon door den, ne- vel en het schip straalt in den glans van1 het licht Na een wijle wordt de lUcht weer don- ker en zwaar. Heel, heel langzaani drijft het hulpelooze schip het IJ af. Ter hoogte van het Oosterdok gaat het zwenken. -Het duurt lang, maar eindelijk heb ben de sleepbooten den kolos zoo ver gekre- gen dat hij: in zijn voile lengte d!wars in het vaarwater li'gt. Het schip toont zich nu in al zijn majes- teit en verspert bijna de scbeepvaart. Gerui- men tijd ligt het zoo goed als stil, met den achtersteven: naar de stad. Eindelijk krijgen de sleepbooten het „om" doch de ,.Brabantia" wijkt bedenkelijk ver naar bakooord. Eerst als zij het Oentraal Station gepasseerd is komt zij in haar vaar water en laat zich dan door de Cuba willig verdier leiden. Het is stil aan boord van het schip, zoo zoo geheel anders als wanneer het vroeger een reis naar Zuid-Amerika aanvaardde. Pasagiers zijn er nu niet. Slechts hier en daar ziefc men van den wal een lid der be- manning. Het schip vaart onder zijn oude equipage, die het naar Hamburg brengt. Het voert nog de Nederlandsche driekleur. Als het schip genaderd is ter hoogte van Cenr traal Station klimt een matroos in den ach- termast en morrelt wat aan de touwen, waar- aan de standaard van de Koninklijke Hol landsehe Lloyd bevestigd zit. ,,'Die komt niet weerom" zeggeni een paar menschen op de De Ruyterkade als hot groo- te schip uit het gezicht verdwijmt, dikke zwarte rookwolken uit zijn schoorsteenen stootende. BOUWVAKARBEIDERS. De hoofdbesturen van den Alg. Ned. Stu- cadoorsbond, den Alg. Ned. grondwerkers- bond, den Alg. Ned. bouwarbeidersbond. de Landelijke federatie van bouwvakarbeiders, den Nbd. R.-K. bouwvakarbeidersbond, den Ned. Cbr. bouwarbeidersbond en den Neutr. Ned. timmerliedenbond hebben aan den mi nister van arbeid geschreven, dat zij met be- langstelling hebben kennisgenoinen van het adres der Sociaal-technische vereeniging van democratische ingenieurs en architecten, waarin bij den minister werd aangedrongen op het wegnemen van elke belemmering te- gne het toelaten van buitenlandsche bouw- vagarbeiders hier te lande, en het daarop door den minister gegeven antwoord; dat hun evenwel is gebleken, dat het aantal werk- looze Nederlandsche bouwvakarbeiders, ook onder de geschoolde groepen, toeneemt, ter- wijl de vooruitzichten ten opzichte der werk- gelegenheid in het bouwebdrijf ongunstig zijn, en dat ongeregelde invoer van butien- landsche bouwvakarbeiders nu reeds onge- wenschte toestanden in het leven roept, daar de ter plaatse gevestigde bouwvakarbeiders genoodzaakt worden, zich in andere plaatsen van werk te voorzien, wat veelal bezwaarlijk is, terwijl dit voor hen groote moeite en kos- ten medebrengt en hun werkloosheidsrisico hierdoor aanmerkelijk wordt vergroot. Adr. verzoeken den minister, aan zijn voor- nemen, met 1 Februari a.s. alle beletselen te gen het te werk stellen van buitenlandsche bouwvakarbeiders weg te nemen, geen ge- volg te geven, doch het daarheen te leiden, dat buitenlandsche arbeiders alleen te werk worden gesteld in plaatsen en branches, waar een tekort is gebleken, en dat, met me- dewerking van de arbeidersorganisaties, aan het werk te stellen van buitenlandsche ar- beidskrachten een zoodanige leiding gege ven, dat deze krachten op de meest economi- sche wijze worden te werk gesteld VOOR DE VEENARBEIDERS Het Comity uit het Spoorwegpersoneel te Utrecht, tot inzending van kleeding en dek- king ten bate van de veenarbeiders in Drente, deelt mede, dat Maandag 16 Jahuari de eer- ste wagonlading kleeding, ledikanten, stroo- zakken, kussens en dekens naar het algemeen comite te Emmen is verzonden. Tot 1 Fe bruari neemt het comite nog goederen in ont- vangst WEGBRENOEN VAN SOHEPEN. Na een zeer l'angdurig onderzoek door de recherche ziijn gearresteerd in verband met het wegbrengen van schepen de schipper J. van W. te JJmuiden. en de madiinisten C. van L. en F. W. te Velscroord. Deze arrestaties betreffen het ziniken van den stoomitrawler Wilhelmina IJM. 112, die behoorde aan de Zeevisscheriji Mij. Rosa, di- recteur de heer C. van Wienen Jr., te Bloe- mendaal. De bemanning van de Wilhelmina werd) op 6 Jul 1920 door den stoom trawler Pacific IJM. 257 hier aangebracht. Men bracht toen het beridit mede dat de Wilhel mina door een oniplbffimg op de Noordzee gezonken was. VREDESPRIJS DER NOBELSTICHTING. Blijkens mededeeling van het Nobel-Comi- te, door de Noorsche Storting gekozen om de prijzen uit te deelen aan dengene, die het meest zal hebben bijgedragen tot de verbroe- dering der volken, de opheffing of verminde- ring der staande legers. zoowel ajs voor het bijoenroepeei en propageenan van vBtdaseon- gress®, dieii het vooreteFm vun evmtuecle candidate:! voor den vredesprij® der Nobel- stichting te geschieden v66i 1 Februari 1922. STEUNGELD. In de Oostelijke Drentsche Venen ii na de werkcampagne, dus gedurende de laatste vier maanden, en buiten hetgeen aan ontgin- ning is betaald, ongeveer 800.000 aan i steun uitgegeven. DE MOORD OP Mr. WIJSMAN. De commissaris van politie in de Ilde af- deeling te 's-Gravenhage, bureau Nieuwe Ha ven No. 6. maakt bekend, dat van justitiewe- ge een belooning van 1000 is uitgeloofd voor dengene, die hem aanwijzingen kan ver schaffen, welke tot gevolg hebben' arrestatie en veroordeeling van den moordenaar van mr. Wijsman. VOOR DE VEENSTREKEN. De Koningin heeft wederom ten bate van de noodlijdende gezinnen in de veenstreken van Drenthe voor een aanzienlijke waarde goederen ter beschikking gesteld van het Cen- traal Algemeen Comite van Steun. BRAND. Zondagavond is te Twisk eeq felle brand uitgebroken ten huize van den rijwielhande- laar A. K. Het huis, dat door twee gezinnen bewoond werd, brandde. tot den grond af. Een onderzoek naar de oorzaak van den brand wortd ingesteld. K., die in financieele moeilijkheden schijnt te verkeeren, werd in voorloopige hechtenis gesteld. DE „UITGETROKKE'N" TYPOGRAFEN. De gezamenlijke hoofdbesturen van de werknemersbonden hebben blijkens het Oentr- besloten bij hun resp. vakcentrales er ten sterkste op aan te dringen, om de vakbonden in hun poging tot opneming van de uitgetrok- ken werkloozen onder de steunregeling van minister Ruys, krachtig te steunen en mede stelling te nemen tegen het standpunt, thans door den minister ingenomen. Daarnaast zal getracht worden bij de resp. KamerEacties de zaak eveneens aan- hangig te maken, terwijl nog deze week een bespreking met het alg. hoofdbestuur der Patroonsbonden zal plaats vinden, ter bera- ming van middelen, om het bedrijf van den opgeworpen blaam te zuiveren. WILLEM MENGELBERG NAAR AMERIKA. Met den trein van 2 uur 44 is Willem Men- gelberg gistermiddag naar Rotterdam ver trokken, om zich daar naar Amerika in te schepen. Een groote schare vrienden, o. a. leden van het Concertgebouw-bestuur en' van het or- kest, verdrongen zich op het perron om van Mengelberg en zijn gezelschap (waartoe de heer Alexander Schmuller cn de kleine Erna Rubinstein behoorden) afscheid te nemen. Er werden vele hartelijke woorden gewis- seld. „Denkt er om, brave kinderen zijn", hoorden wij den heer Mengelberg eenige ma- len tot leden van zijn orkest zeggen, waarop hij den heer Dopper iets in het oor fluisler- de. Een bliksemde de magnesiumvlam. Men gelberg poseerde voor het portier, temidden van zijn getrouwen Toen klonk het sein van vertrek; een hartelijk „Hoera!" weerklonk en de trein zette zich in beweging. TOCH NOG ONTSNAPT. Gistermorgen 6 uur bemerkte een agent van politie, dat het alarm-apparaat van de fabriek van balansen en gewichten, aan den Denneweg in Den Haag, in werking trad. Hij zag een man naar binnen gaan en haastig de deur achter zich dicht doen. E)e agent ver- schafte zich ook toegang tot de fabriek, maar kon daar door de duisternis niets onder- scheiden, waarom hij op zijn signaalhoom blies. Toen een twede agent aankwam, na- men twee mannen de vlucht; op den Denne weg wierpen zij een electrische lantaarn weg. Later werd in de fabriek een onderzoek ingesteld door twee rechercheurs, die eenige vingerafdrukken yonden. UIT DE KLEEDINGTNIDUSTRJE. De voorstellen van le werkgevers in de kleedingindustrie ten aanzien van een nieu we collectieve arbeidsovereenkomst, luiden als voljgt: 1een loonsiverlaging van 15 pCt. 2. zoo mogelijlk een verlenging van den arbeidstijd: der atelierkleermakers van 45 op 48 uren per week. 3. een garantie van 1100 uren per half- jaar. 4. geen ,zomer-uitkecring" (vacantie) aan de thuiswericers meer. 5. de mogelijWheid om in Augustus 1922 opnieuw over de loonen) te sproken (deze mo- gelljlkheidi te oinschrijven op dezelfde wijze als in het voorjaar van 1921 bij het beeindi- gen van het conflict werd gedaan). Ten slotte deelen de werkgevers mede, dat zij hun voorstellen betrefende het „urenraam" (de vastgestelde tijdl voor de vervaardiging der Ikteedingstukken en extra werkzaamhe den) binneni enkele dagen aan de weiiktzaain- heden zullen medodeelen. GEDWONOEN TEEKENING. Taeni de heer S. van 'Heukelen te Oronin- geni bij zijn pachter, deni 76-jarigen K. te Oostwold, gemeente Leek, kwam ter inning van de pacintisom, groot 1450, werd hij' met een revolver gedwongen een kwitantie te tee- kenen zonder het geld te ontvangen. De da- der wer/' gearresteerd, bekenide em is voor loopig op vrije voeten gesteld. KORTE BERICHTEN. Gisternacht is de blikfabriek van den heer Van der Ree te Zeist afgebrand De oor zaak is onbekend Verzekering dekt de scha- de. Dr. N. J Polak heeft gistermiddag het hoogleeraarsambt aan de Nederlandsche Handelshoogeschool aanvaard met het uit- spreken van een rede over het huidige stadi um cn de naaste taak der bedrijfsleer. De taatscommissie in zake de bestrij- ding van mond- en klauwzeer heeft in haar rapport verschillende maatregelen aanbevo- len. De bezuinigingscommissie uit de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel ver- zoekt de Eerste Kamer de wetsontwerpen be- treffende de pensioenes te verwerpem. Proyinciaal Nienws UfT GRAFT. J.l. Maamdag des middags twee uur, ver- gaderde da raid. Afwezig waa da hear Jn. Kopptn. De worrffter de heer P. A. Romijn ope^de de vergadering. De secretaris las de notulea van de vergadering van 21 Oct. 1.1. welka onveranderd werden vastgesteld. Onder de it> gekomen stukken bevond zich een schrijven van den heer J. Koppen inhoudende dat hij wcgens vertrelc ontslag nam' als lid van den Raad. De voorzitter betreurde het zeer, dat hij den heer Koppen niet kon toesprekeri, maar hij dankte hem voor den steun in het Raads- leven gegeven, en hoopte dat het hem in zijn nieuwe woonrlaats goed mag gaan. Tevens wed hem ook ontslag verleend als lid van het Armbestuur. Verder was ingekomen een schrijven van den heer G. Tenty, waarin deze eveneens ontslag aanvroeg als raadslid. Dit werd verleend. De voorzitter danikte den heer Tenty voor hetgeen hij als raadslid, al was het voor een korte poos, was geweest. Spr. hoopte dat het hem goed zal gaan. De ge- meenterekening, de hoofdelijke oinslag en het kohier van suppl. begrooting waren goedge- keurd ingekomen. De veroraening inzake de op te richten slachtplaats voor noodslachting en tegelijkertijd vleeschkeuring, werd inge- trokken en zal volgens een nieuw ingekomen wetsomtwerp later in behandeling worden ge- nomen. De heer Tromp: Het spijt mij, dat de zaak zoo is geloopen, ik had er iets goeds ingezien wanneer alle omliggende gemeenten aange- sloten waren, maar ilk zie nu in dat er niets meer van terecht komt. De voorzitter betreurde het ook. Voor het Burgerlijk Armbestuur werden de heeren J. Blaauw Az. en J. Heinis herkozen te Graft, voor Oust Graftdijk de heer P. Brouwer, voor West Graftdijk de heer L. Hop. In de vacature-J. Koppen werd met 5 stemmen gekozen de heer A. Kos, terwijl de heer M. Oud 1 stem kreeg. Tot onderwijzeres aan de school te Oost Graftdijk werd benoemd mej. de Bruin, thans in gelijke betrekking te Jisp. Dit was de eenige sollicitant, daar mej. Looyenga van Purmerend wegens benoeming te Punnerend van de aanbevelingslijst was geschrapt. De geloofsbrieven van de heeren Ton en Bruijn werden door de heeren Tromp en Brouwer nagezien en in orde bevonden. Een schrijven van1 „Sport Staalt Spieren" werd voorloopig aangehouden, daar de voorzitter daarover eerst met den voorzitter van ge- noemde vereeniging wenschte te spreken. In- rake een schrijven van den heer Hendriksen om loonsverhooging voor het van het raadhuis, daar zijn vrouw helpen, werd op een voorstel van den heer Tenty besloten om 50 gulden per jaar te ge ven, hetgeen met 4 tegen 2 stemmen, (van de heeren Heinis en Blaauw) werd aangenomen. Een schrijven inzake de arbeidersbeweging enz. zal in handen gesteld worden van den heer KIop, en nader worden behandeld. Een schrijven' van den ambachtssrihool te Alkmaar zal nader worden behandeld. De schoolcom- missie te Graft te Oost- en West-Graftdijk werden herbenoemd. E>e rondvraag leverde niets op. Hierna slui ting. UIT OUDKARSPEL. De operetteclub Cecilia alhier voerde voor een vrij talrijk publiek op de operette Rolan- da, schets uit het zigeunerleven in drie be- drijven. Van deze operette zijn muziek en woorden van den directeur, dteni heer Jac. Jansen, componist te Schagen. We zijn er van overtuigd, dat het spel zeer ten genoege van den componist is opgevoerd. Vooral de hoofdrollen zaten in uitstekende handen. Er is prachtig spel geleverd. Het 'leek ons toe, da.t zoowel aan zang als aan spel, cositumeering eni grknage niet veel te verbeteren was. Het publiek heeft dan ook utistekend geno- ten. v Ook Zondag was een opvoering gegeven, toen speciaal voor de jongere garde. Ook toen is, naar merii ons verzekerde, zeer genoteni en was de zaal geheel bezet. Cecilia met haar uitmtmtenden directeur kan zeer zeker op een paar schitterend ge- slaagde avonden terugzien. TAlPffraimnen van hedon HET DU1TSCHE STOOMSCHIP VESTA". MAASSLUIS, 18 Jan Het uitgebrande Duitsche stoomschip Vesta" is hedenmor- g (i den Waterweg binnengesleept. EEN NIEUWE PUTSCH? WEENEN, 18 Jan In Belgrado doen geruchten de ronde, dat ex-keizerin Zita met haai zoon Otto vanuit Zwitserland naar Hongarije gereisd zou zijn, teneinde een poging te onderaemen, Otto op den Hongaarschen troon te brengen en zelf re- gen tes te worden. Tusschen Belgrado, Bodkarest en Praag zou hieromtrent een levendige tele- gramwisseling plaats hebben. EEN NIEUWE OOSTENRIJKSCHE REGEERING? WEENEN, 18 Jan. De Bondskanselier ■Schober zal de volgende week na de ratifi- ceermg van het Praager Verdrag aftreden. Waarschijnlijk zal een zuiver Christeiijk- Sociaal kabinet gevormd worden. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Levenloos aangegeven kind van Wilhelmus Nicolaas Vo^-mm on Johanna Willemina Wrnnekes.. - j-i illem en Willem Jan, zs van Jan Zwart cn Wilhelmina van Drunen. Jan, z. van Cornelis Witziers en Maria Anna Verwer. Startsniouwft POLITIENIEUWS. Door de Gemeente-Politie alher werd giste- ren een vreemdeling, afkomstig uit Memel, Oost-Pruisen, over de grenzen des lands ge- zet. GESLAAGD. De heer Nic. Haasbroek, onlangs geslaagd voor het examenj boekhouden, afgenomen door de Vereeniging van Leearen in het boekhou den, is ook geslaagd voor hetzelfde vak bij het door de Vereeniging van Leearen in de Handelswetenschappen gehouden examea Voor het Mercurius examen handelscorres- pondentie Engelsch te Amsterdam gehouden slaagde onze vroegere stadgenoot J. H. d« Groot thans to Amsterdam.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2