DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zuster Brettan's liefde. Eo. 15 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922 WOENSDAG F e u i 11 e t o n. Abonnementsprijs bij roornitbctnlins per 3 maenden t 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advortontiepr. 25 ct. p. regel, Krootero letters naar plaatsrulmti'. Urieven franco N.V. Book- en Himilolfidr. v.li. Kerns. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. OoofdfudueteurTJ. N. ADEMA. 18 JANUARI Direct cur: G. II. Kit AIL. Proyinciaal Nieirns UIT BROEK OP LANGENDIJK Maandag 16 Januari hield dc 1 uinbouw- vereeniging „Groentencultuur" in het lokaal van den heer Vijzelaar hare jaarvergadering. De voorzitter opcode de vergadenug met de opmerkiug, dat ons vereenigingsjaar zeer kalm en rustig is voorbij gegaau. Slechts Cenmaal moest in dit jaar vergaderd worden ter oorzake van de staking der transportar- beiders, waaruit toen wederom bleek de saamhoorigheid der. leden. Een woord van dank daarvoor aan de leden. in ons vak had- den wij dit jaar te kampen met verschillende tegenspoedenb.v. het vroegtijdig afvriezen onzer aardappeten, de grooie oroogte, de bladluizenplaag en de stippelziekte in onze taol. Doch de prijzen voor onze producten waren bevredigend. (Hij hoopte dat deze vergadering staan mag in het teeken van samenwerking, en de g ;:io- men besluiten mochten strekken tot voordeel der organisatie. Uit net verslag van den pcnningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen: f 2832,19, de uitgaven 2615,36, batig saldo 216,83. Op de Raffeisebank was geplaatst 1025,64, een totaalbezit aldus van een be- drag van 1242,47. Alles bleek in orde. Door den heer Jc. Dirkmaat werd verslag uitgebracht over de wortelzaadcommissie. Sprekcr decide mede, dat het zaad dit jaar zai moeten kosten 4,50 per pond. Hieraa volgde het rapport van de commis- sic van onderzoek voor plantenziekten De heer Bouwens decide verder mcde, dat dit voorjaar een tentoonstelling zai gehou- den worden door den plantenziekten-deskun- digen dienst. Tijd en plaats zai nadcr worden bekend gemaakt. De heer H. Glas deelde namens de zaad- kool-regelingscommissie mede, dat de rege ling eene ver ander ing eischte. Deze veran- dering bestaal hierin, om op het land om de zuid-oost, langs de Dorpsstraat, inplaats van wiit, huisgeel te planten en langs de Ringvaartkade inplaats van huisgeel, nu wit- te zaadlkolen te plaatsen. Algemeen goedge- vonden. Daarna werd ook nog een enkel woord ge- sprokcn over verbastering met onze bloem- koolsoort en. le Cerf. Dit zai onder de oogen gezien worden. Na tnkcle medcdeelingen en het laten tir- culeeren, van een lijst waarop men zijn aantal benoodigde aardappelmanden voor dit jaar kon plaatsen, ging men over tot verkiezing van een bestuurslid voor Groentencultuur. Gekozcn werd de heer S. Wagenaar. Tot bestuurslid van Grocntencentrale werd gekozen de heer C. Spaans Jz. Daarna kwam aan de orde de subsidie- aanvrage van den heer Abr. Visser voor het aanschaffen van een Freesmachine „Simar". Het bestuur stelde voor om diezen de gevraagde subsidie toe te staan cn wel als volgt: le jaar 100, 2e en 3e jaar 75. De heer J Huibers Jr. vroeg of deze spit- machine aan alle eischen voldeed. Hij toch meende, dat voor sommige perceelen deze niet bruikbaar was en zij, die zulke perceelen bezaten, er geen nut van zouden hebben, doch medehielpcn dragcn in de lasten, zonder lusten. De heer A. Schoon verzocht verslag over de gehouden proef. De heeren P. Timmerman cn Jc. Dirkmaat hadden kunnen constateeren dat het omge- Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van LEONARD MERRICK, door E. H. (Nadruk verboden). 26) Hij zou niet in een positie wezen, om haar weeldte te biedenen1 gedunende een) paar jaax tan hij. zietar in't geheel niet irouwcn, miaar diain zou hiji haar daa- iedier gcval toch well kun nen tevreden steilten, en., als hij etr aan1 dacht, wait zij voor hem vain het lcvon tan maken, dan versdiccn er een glimlach op zij'n ge- Jiaat. Het salaris, dat hij van zijn ambt trok, was niet bij'zonder ruimi, maar ziin moedor hoefde hij fin.ancieel1 niet te steunen zoodiat hij het grootste deel van zijn honorarium opzij; tan leggen. Over een paar jaar zou hij1 wel in staat zijln, een huisje te koopen en oolk mocht hij wel verwachtcn, door de introducties, die zijn werkkring hem1 nu bezorgde, dat hiji een. par- ticuiliere praiktijk zou tannen vestigcn. In *t eerst zou het dan wel een' beetje benauwd' voor haar zijn, maar dat zou ze wel voor hem over hebben, alls ze dbli was op hem. „Dol op hem!" Zij!dbili op hem! Zou dat mogelijk kun- nenl zdjo? vroeg hij zichzelven af. Miss Bret- tan T,dol op hem"? Zij, wias zoo kalm; zoo bezadigd. Ze keek hem nu nog op zoo'n hee- ten aifsiand, nu hiiji haar voor zich verlangde. Zou het er waarlijk noig eens van komcn, dat die vrouw, dSe hem tot nog toe skdhts vrien- delijk de hand! had geairukt, 6ens woorden van liefde tot hem zou fluisteren en zou spre ken van: ,„Mlijn man!" Hiji wioretelde Jiang met zijn teederheid; toen kwam. de twijifel weer bij hem boven. Ze Aaidl het imim,cra good, zooals ze't nu had; spitte land idoor de machine een grooter op- orengst nad gegevto van vroege aardappe- ien ats wanneer net met de graai geuaan zou zijn. De heer P. Glas vroeg hoe het zai gaan in- dicn er meerderen zutieu komen die zicn een zoodanige macu.ne aanscnatieu cn ook sub sidie aauvragen, De &ecreiuris, de heer C. Ooievaar, meen de, daar Groentencultuur het met aange- duitd neett, er zich een te verschafkn en deze persoon wel, (doende leitenjk ecu sprong in't duister), men moet hem de gevraagde subsidie verleenen. L»aarop sieiue de heer Jc. Huibers Jr. voor, bet oan voor een jaar te verleenen. De heer P. Slot, (burgemeester) stelde voor, om den leden van uroentencultuur de voorkeur van het gebruiic der machine te gey en. bij tioofdelijke stemming werd goedgevon- den de subsidie te verieeuen voigois net ec- aiuursvoorstel. Daarna siclde het bestuur voor om art. 4 der statuten te wijzigen en aidus te lezen: Dc vereemging besiaat uit gewone en etrt- leden. lot gewoon lid kan elke tuinbouwer op eenvouoige aanmelding bij het bestuur worden aangcuomtn. (Jon zij die uaast het tuinoouwoeunjt ten ander vak uitoeteaen eu daarom tevens lid zijn van een anoere vak- veiecntging, kunnen lid ziju van „Groente- cuituui ooci/ missen het reclit van stemmcn, het doen van voorstellen, en mogen het woord niet voeren dan ua bijzonderc loestem- m»ng van het bestuur. De heer A. Scnoon meende, dat onze hooggeroeinde vrtjhetd bestaan moet blijven, en oat z. i. bij deze wijztging te diep wordt tngegrepen; bij, steiue daarom voor, art. 4 te laun zooals net titans is. Veie personea voerden hterover het woord, waarbij sommigen met vooroeeideu en argu- menten het bestuur tradition over te haien, hterui nog eentge wijzigtng te brengeu. Nadat de voorzitter en de secreiaris nog- maals juist hadden woergegeven waarom deze wijziging aldus gcformuieerd was, weid het bestuursvoorstel om dit artikei alzoo te wijzigen, met 116 stemmea voor aangeno- men. De heer Glas sprak over: „Ooze inJcom- stcnbelasting". Spreker stuurde er in zijn schoon referaat op aan, dat men toch vooral niet immer zijn belasting maar betaalt, als men meer be- taalt, dan waartoe men naar opgave behoeft te betalen. Indien men zich dan on- bekwaam achit om een. reclame in elkander ie zc uen, ol noe dan ook, iatea wij dan. voor dezulken den weg openen, om door middel onzer organisatie te kunnen reclameeren. Laat men een coinmissie uit het bestuur be- noemcn, die deze zaak dan onder de oogen ziet Wel moet het geld er zijn, niaar men be hoeft toch niet te veel te betalen. De heer W. Dirkmaat was er niet voor, omdat hij zelf steeds ondervonden had, dat de Inspectcur der Directe Belastingen steeds welwillend zijne reclames had onderzocht en tot tevredenheid behandeld. De heer Slot (burgemeester) meende toch, dat er wel veel voor het voorstel-Glas te zeg- gen viel, vooral wat betreft de normaanslag, of bepaliugen. Dit noemde spr. onzin, en met duidelijke voorbeelden lichtte spr. dit toe. Sommigen zagen in de reclames niet veel heil, daar zij tot nog toe van hunne reclames niets gehoord hadden. er werd voor haar gezorgdi; ze had geen fi- nantieeie kwel iingen meer. Had hij dus wel het recht, haar te vragen, dat betrekkelijk makkeiijke leventje op Jc gevon voor het moci- •lijik bestaan aan. zijn zijde, gekweld door de zorgen van een wisselvalilig intanien IDan badlacht hij wcer, dat ze patienten in hu!is konden' nemen; dat zou het intamen vermeerderen. Eii1 nu was zij afhankelijlk; als ze met hem .trouwde, zou ze haar eigen mees- teresse wezen. Hiji overwoog het voor en .te- gen. 'HSji was geen jongen meer, die het ach- talooze van de zelftoegevendheid beti-telid met den verb even naam van „vurige liefde". Lang en zorgvuldig lovcrwoog hij de argumenicru van beide zij'den. Ail® hiji haar vroeg, om de zijme .te wiorden, dan zou dit wezen, iini de overtuiging, dat bij er haar geen kwaad mee deed.. Hij begreep heel goedl, hoe lichit hij zich kon mlisleid'ein in deze, en zich ovcrtuigd tan vocl'en, dat het feit alleen, dat zij in be- trtlkkiing was, een •huwel'ijk al een voorui't- gang voor haar zou zijn; of ze nu meer of minder goedi trouwde. Hiij overlegde de raad- zaamheidi voor haar, om zijn liefde ,fe bezit- ifjein, even inauwgezeit, of hij! al zeker was, dat hljl de hare zou ontvangen. In ioder ge- val zou hij1 niet bij! ingeving handielen en mlisschien. haar 1'even bedcrven, dloor geen. ge- duidi te hebben, haar op de hoogte te bren- gen van. zijn gevodens, eer hij. het good met zichzelven eens was, of bij feitelijk wel met zijn verklaring te voorschijn mochit treden. In waarheid was bij zeer ongediuldig. Maandlennl.ang, als hiji weggimg van „The Lodge", meende hij telkens bijzonder ge- wicht te moeten. hechten .aan het een' of an der ant woord1, dat zij gegeven had., een vraag, die zij hem sielrfe, een. gcbaar, dat zij maakte. Het lfeek hem, dat hij1 haar al veel langer had liefgehad, dan dit in waar heid was; en nog was bij. niets verder. Er waren oogenblikken dat hij zich verweet, dat hij Itomp en enhandig was: vele andere mannen in zajn plaats zouden al lang haar Den heer C. Slot antwoordde dat dit ook niet zoo spoedig gaat, daar er nu wel 400 reclames waren. De seer. Ooievaar adviseerde, gehoord de besprekingen, om, wanneer men recht heeft te reclameeren, het dan steeds te doen, hetzij zelf, of door de coinmissie daarvoor aange- wezen; tevens vond spr. het goed als de comnrssie met den. inspecteur persoonlijk over de not mheffing enz. zich onderhield. Daarna verkreeg. de heer C. .Slot het woord over „de piichten van vertaoper, en de rechten van den kooper." Spr. steide voorop, dat, mocht men denken dat hij het zai hebben over .de 763 arti'kelen van het weth. van kooph. men zich vergist. Nen hij wilde spreken over „onze veiling". Piichten eenerzijds, rechten anderzijds. Hij die koopt, heeft het recht te ontvangen, wat door hem is gekocht, zoowel wat kwaliteit, als kwantiteit aangaat. Voldoet die vertaoper daar niet aan, dan sohiet hij te tart in zijne verpltehtingen. Dit recht wordt overal erkend, in het snoep- winkeltje van 2 cents, of op de markt waar voor duizenden wordt verkocht. Nu hebben wij vele bepalingen, recht te doen wedervaren, en willekeur buiten te slui- ten. Iedere aanvoerder hier aan de markt doet versitandig steeds te zorgen, voor: rein vaar- tuig, nette lading, priduct in de best mogelij- ke conditie gepresenteerd. Dit laat wel eens wat te wenschen over, temeer daar dit jaar het product niet is, zooals ze gewoonlijk is, en da naanleiding geeft voor onaangenaam- heden bij lossing. Als keurmeester ontmoet spr. dagelijks van die afwijkingen. En daar het aanvoeren en doorvaren nog al tamelijk vlug gaat, kan soms de kooper zoo snel zich niet vergewis- sen van de vermelding op het veilingsbordje. Daarom is eene juiste vermelding aanbeve- lenswaardig. Voor de koopers is het soms zeer kosibaar, als de waar niet voldoet. Hun recht op het gekochte wordt ongedaan, want, in sommige gevallen is de kooper niet bij machte die waar te verwerken, en moet schip of wagen wacbten met afvaren of rollen, Men heeft dus recht op schadevergoeding, wat echter tot nog toe nog al wat voeten in de aarde heeft. I.aat dus aan onze markt plicht en recht, tot zijn recht tamen, wij kunnen dit door samenwerking verkrijgen. Daarna kwamen ter tafel voorstellen voor de e.k. vergadering van de Langedijker Groen- tecentrale. De heer Bouwens bracht het voorstel af- scbaffing van het pet. registratiereoht in het midden. Na een breed betoog waarin spr. kenschetste de onwetendheid der Kamerleden over deze zaak (niettegenstaande de vele ver- zoeken om afschaffing, reeds gedaan), wilde spreker een telegram aan den minister rich- ten van uit de vergadering en heit volgend voorstel indienien voor die vergadering: „Gehoord de wijize waanop het verzoek om ontheffing voor het K pet. registr. recht dat op onze veilingen drukt door Min. en Ka merleden is ontvangen, en gelet op het wan- succes verkregen, spreekt hare verontwaar- diging daarover uit en spoort aan om met al le ten dienste staande geoorloofde middelen zoo krachtig mogelijk door te werken totdat deze onrechtvaardige last van de veilingen is weggenomen." Na discussie goedgevonden, om geen tele gram te zenden, maar eene commissie te be- noemen, welke over deze zaak eene audientie bij den Min. zai aanvragen. Bij de rondvraag vroegi de heer S. Wagenaar naar de reve ling der marktgelden, of er niet Yt pet. min der kon worden geheven. Burgemeester Slot antwoordde daarop, dat het niet kan gaan. Die regeling. is vocr de eerste 2 millioem: de betaalmeester 40/100, kooplieden 25/100 en 10/100 andere betaling, zoodat overblijft 75/100, want van de 2 pet. heffing gaat Y> 'pet. registratierechten afVooc, het derde mil- Iioen is de regeling iets andexs,maar bij dezen omzet kunnen wij de begrooting kloppend maken voor de benoodigde 22 a 2400. Vertninderen wij, dan zou het door het aan- 'wezige kasgald het le paar nog gaan, maar voorts niet meer. De Burgemeester ontving den dank voor deze inlichtingen. Niemand meer het woord erlangeade sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. UIT OUDKARSPEL. De heer P. Gorter alhier is voor het tucamen boekhouden,, gchouuen' op 12 en 14 Dec. voor de vereeniging van ieexaten in de handelswetenschappcn. UIT WARMENHUIZEN. Loop der bevolking dezer gemeente gedu- rende net jaar 1921. Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1920 1070 manneni, 994 vrouwen, totaal 2064. Vermeerdering gedurende het jaar door geboorte met 30 m. en' 33 vr., totaal 63; door vestiging met 47 m. em 44 vr. totaal 91. Ge- heele vermeerdering 77 m. en. 77 vr. tot. 154. Vermindering gedurende het jaar door sterfte met 9 m. 12 vr., totaal 21; door ver- trek met 64 m. 65 vr., totaal 129. Gebeele vermindering 73 m., 77 vr., totaal 150. Verschil tusschen vermeerdering en ver mindering 4 m. 0 vr., totaal 4. Bevolking op 31 December 1921 1074 m., 994 vr., totaal 2068. Getal buwelijken 17. gevoelens geraden hebben'. Als ze maar een tiende voelde voor hem, van wat hij voelde voor haar, d!am zou het ook edelmoediger zijin, haar te vragen1, om' zijn verantwoorde- Jdjddheid met hem' te dragen, dan haar niet traditen te winnem. Miaar was dit nu zoo? Had ze hem lief? Kon ze hem wel liefheb- ben? Telkens en telkens kwam hij d'aar weer op terug. IHij1 vroeg zich rnooit af, of heit ook ver- standijg was, van zijn kant uit, om haar te Irouwen; het voorxechts, om haar te mogen vertroetelen1, zoo 1 ang ze een tgoedie gezond- heidi genoolt en haar op te passen, als ze ziefc was; omi haar hoofd tegen zijn borst te laten rusten en haar zijn boopvoflle verwach- tiingen mee te dleelen, samen met haar door het leven te gaan, waarin ze hem haar in- migste wezen zou toonen, de geheiligde en teruggehouden ik-heid:, die niemand dan haar echtgenoot ooit in een vrouw kan ont- delkken leek bun een vreugde, waar hij nooit andfers, dan innig en onuitsprekeb'jk damkbaar voor tan zijn zoo lang als dit le ven duurde. Hij verwonderde zich niet meer over het outs?a.an vail zijini liefde; het leek hem nu natuurlljk. Ze scheen geheel tot West- port te hooren. Hij stelde niet langer tegen- over eikaar de tegenwoordige atmosfeer van de villa met de zooveel saaiere, die zij ver- dreven had Die bad bij ook vergeten. Zij was daar, of ze er altijd geweest was. Zich nu voor te stellen, dat er een periode kon zijn, waarop hij geen Mary Brettan had gc- tand, was vreemd. Hij1 verwonderde er zich over, dat hij geen. gemis gevoeld had. Den dag, diat hdj haar oniimoet'te, op het bureau bij Corri, scheen hem nu als weggevaagd in den nevel van op z'n minst vijf jaar. Het uiieriijk van den man en. het vuriig verlan- gen in hem; Kincaid1. zooals hij zichzelven kende, en. de dbkter, zooals hij in het zieken- hui® bekend sfond waren z66 verschei- den. diai dit uit^nloopaa haaat Ladtwaktand UIT OUDORP. Alhier is gekozen tot kerkvoogd, tevens •resident, bij de Ned. herv. gem. ae heer C. oejes. pr M UIT HARENKARSPEL. De raad dezer gemeente vergaderde Dins- dagmorgen voltallig. De voorzitter opende met een woord van welkom de vergadering en hoopte, dat 1922 voor de leden en hun gezin in het bijzonder en voor de gemeente in het algemeen een voordeelig jaar mag zijn. Van den heer Reuvers, onlerwijzer aan de o. 1. school, was het verzoek ingekomen om eervol ontslag met ingang van 1 Mei. B. en W. stelden voor niet een, doch twee nieuwe leerkrachten op te roepen in verband met het vierde lokaal. E>e raad ging daarmee accoord. De voorzitter deelde mede dat voor onder- wijzeres in het Waarland zich 3 sollicitanten hebben aangemeld. Wegens ziekte van mej. Joosten is als tij- delijk onderwijzeres aan de school te Dirks- horn bencemd mej. Schouten. Inzake het adres betreffende georganiseerd overleg waaromtrent aan de vereeniging van Ned. Gemeenten een schrijven gericht is, was uitvoerig schriiven ingekomen, waarin hij wordt medegedeeld dat ze niet wenschen te treden in de autonomic der gemeenten. Van den heer J. Brommer alhier was een uitvoe rig schrijven ingekomen, waarin hij zeide gemoedsbezwaren te hebben tegen aan- had kuhneni heeten als het toch ook niet te- gelijk zoo mooi, was geweest. Toen Mary zag, dat hij begon voor haar te voelen, gaf haar dit die grootste huiverin van ouveiligiheid, die haar had doortril sindis den diag van haar tamst. Ze had in- tusschen menige moCilijkheid voorzienhad zich gekweld met vderlei angsten, maar, dat dokter Kincadd nu verliefd op haar kon wor- dem, was toch nooit bij haar opgetamen. 't Was zoo uiterat onverwacht, dat ze een week lang in twij.fel had getrolkken de waarneming van haar zinnen: en, tioen de waarheid ein- delijk fe du'idel'ijk aan het licht tradi, om lan ger onikend te worden, hoopte ze dan al- tbans maar, dat bij nooit zou spreken). Wat dit betrof, waren zijn en haar ge- dachten op't zelfde gericht; beiden acht- teni ze een stillzwijgenheid een vcreischte van een versehillcnd standpunt. Zijn overwe- ging was, dat hiij met een openlijk belijden, haar onrecht zou aandoenzij vondi, dat het van zijn kant iets tegen moest hebben, om zich aan een. vrouw te binden, van wie hij zoo wefinig wist. En ze hoopte dan ook maar, dial dit hem werkelijk zou terughoutien, haar te vragen. Want ze moest hem toch weigeren; en, mr. Kincaid mocht er nu al niet op ge- sield zijn, dlat haar juffrouw van gezelschap met haar zoon zou trouwen, waarscbijnlijk zou het foch nog minder naar haar wensch zijn, dat die gezelschapsdame haar zoon be- dankte. IHet was hier zoo vreedlzaam voor haar ge weest, ale ze maar ooit vertangen tan, voel de Mary; dc gedachte, om weg te moeten en an derma a I: den strijd om. het bestaan to aan- vaarden, was haar een ware verschrikking. Ze wou wel eens wifen wcten, of mrs. Kin- ca'id .iets gcmcrkf had. Het was haast moei- lijk aan. te nemen, dat het de oude dame zou zijn onigaan, ofschoon zij' toch had verme- den, al, wat eenige acbterdocht had1 kunnen weikken; even ka'm gebleveni was, in haar he&le manier usa deot. gesteld. Het vorig jaar werd een toeslag ver- leend van 40 ct. per dag em een kindertoeslag sluiting aan de waterleiding. Na voorlezing werd beslotexi met deze te handelen, als met de ander en: als het water goedgekeurd wordt zijn ze vrij van water leiding. Er is niets anders aan ie doen. Aan den heer Reuvers, oaderwijzer aan de school te Dirkshorn, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 Mei. De voorzitter zeide de heer Reuvers dank voor het werk dat hij gedurende de 36 jaren in het belang van de gemeente gedaan heeft. De gemeente heeft aan den heer Reuvers een uitstekend onderwijzer gehad. De kohierem schoolgeld 4e kwartaal wer- den vastgesteld voor Kerkbuurt op 133, voor Dirkshorn op 177.40 en voor Waar land op 156.40. Ais lid van het Burgerlijk Armbestuur werd met algemeenc stemmen herkozen de heer J. Baas. B. en W. stelden vOor het salaris voor de schoolschoonmaaksters te brengen op 150. Dit is momcntul voor ICerkpuurt 100, voor Dirkshorn 100 en voor Waariaad 125. De heer Dekker mexkte op dat het wel eigenaardig klinkt in deze tijd van verlaging. hiij zai er zich ecb.ter niet tegen verzetten. De voorzitter verded'igde het voorstel, waarna het voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Van de afd. van den bond van arbeiders in het iandbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf was een verzoek ingekomen om toeslag op de uitkeering voor de werkeloozen of productief werk. De voorzitter deelde mede dat productief werk niet beschikbaar is, al is dan ook reeds een emkele man een paar dagen aan het werk de ig en WJKM van 10 ct., doch waar de loonstandaard een tikje gedaald is stelden B. en W. nu voor 30 ct. em 10 ct. toe te kenmem. De heer de Vries meende dat er nog alle termen waren om den toeslag van het vorig jaar te handhaven. De heer Dekker vroeg, hoe hoog de uitkee ring is, waarop de voorzitter mededeelde zon der kinderen 1.60, zoodat ze hoogstens tot de 2.30 kunnen komen. De heer Francis aobtte het voorstel -wel aanneembaar. E>e levensstandaard is aan- merkelijk gedaald en de werkeloozen zijn meest al losse arbeiders, die in andere tijden flink loon ontvangen. De toeslag d'ie de ge meente geeft, moet het karakter van onder- steuning behouden het mag geen loon wor den. De heer de Vries wilde juist het karakter van ondersteuning weg hebben, waarop toch ook de arbeiders net aansturen door zich bij de werkeloozenkassen aan te sluiten. De voorzitter wees er op, dat, jammer ge- noeg, het aantal aangeslotenen eer af- aan toeneemt. Na verdere bespreking werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Daarna sluiting. UIT WIERINGERWAARD. Alhier is een afdeeling van den Vtijheids- bond opgericht. UIT SCHAGEN. In ons vorig nummer hebben wij gemeld, dat een ecrste prijs op de pluimveetentoon- stelling West-rriesiand werd behaald floor den heer P. Veener. Dit moet zijn de heer P. Heincr. Door diie verwikkeling nu op eenmaal kwam Maiy eerst redtt tot het inzicht, hoe cnnatuurlijk oud ze was voor haar lecftijd. Al haar moedi had haar begevem, dacht ze; ze meende ook, dat ze tot niets meer in staat zou zij.ni en het was een feit, dat de onlbewo- gen ganjg van het leventje, dat ze nu leidde en dat totaall geen geestkracht eischte. er wel veel toe had bijgedragen, om haar blij- ven'd loom te maken. IHaar smart het schrijaende er van was verdoofd; ze tan nu de wondte aanra- ken, zonder ineen te krimpen. Maar ze had er heel energie bij ingeboet. Om te vergeten dit was haar echter niet gefliufct; de herinnering bleef haar een geihei- tne weelde en het wrinig-inspannende, dat er miaar in haar befrekking van haar geeischt wend, maakte zoo'n d.ubbel bestaan zoo goed mpgelijik, dat ze zeLve ook menigmaal de ge- waarwordinlg had, dat ze in haar herinne- ringsleveiii eigenllijk vitaler was, dan in den om gang met de dame, die zij gezelschap hielld!. Van den aanvang af van de tountee, die begonnen was in' den heifst van het vorige jaar had zij gezorgd, zoo goed mogelijk op de hopgte te blijven van. het doen en laten van Carew. Het was dlikwijls heel lastig voor haar, om een schouwburgblaadje te veroverenmaar meest a 1 wist ze er toch wel een te bemachtigenwas het dan niet op den eersten dag, dan wat later; en' in spanning las ze het verslag van zijn ambisbezighe- den. Ze wist, welke rollen hij vervulde en weike plaatsen hij bezocbt. Het was een zie- kelijk genoegenm?ar, om zijn naarn bijna iedere week vemeld fe zien en' te weteni, waar hij was, leek haar nog een glimpje zonne- schlijin, dat ze tenminste te danken had aan zijn beroep. (Wond: uaovol^d)

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5