DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. FIAT Automobieien A. DAM Co. mm 08 GBmeentebegrooting voor 1927. SPAARBOEKJES Garage Snaarmanslaan, hoek Sebarloo. Xo. 18 Honderfl vteT en twMgste Jaargang 1022 ZATERDAG Dtt trammer oestaat alt 3 blaOea 6» ft ■a «M Abonnomontfiprijft bij voornithbtnlins; por 3 nmandon f 2.—, fr. p<>r post f 2.50. It«4wijnn. 5 ct. Advurtontiopr. 25 c*t. p. roc^l, groAtcr* h'tt»'rw rumr pluntuniliiiie. liiievom fi-ukieo N.V. Book- on llAnriolatlr. v.h. Iiomm. doetor Zoon, Voordam 1! 'J, Tol. Adminibtr. No. 3. B<m(actio No. 33. lloAfJeedacteur t Tj. N. A OEM A. 21 .T A NTT ART Directnur: 11. URAli. II. Volgnummer 23 van de begrooting wijst den post aan die onze stadgenooten het meest van alles interesseert. Dat is de belasting naar het inkomen, de zoogenaamde hoofdelijke omslag. Het was, zooals wij reeds opmerkten, tot dusverre de sluitsteen der begrooting, en daardoor, bij de steeds stijgende uitgaven, een post, die als een harmonica ad libitum kon worden uitgetrokken. Dat uittrekken was de laatste jaren nood- zakelijkerwijze zoover gegaan, dat Burg, en Weth. thans van oordeel zijn, dat het niet verder kan en dat wil de goede harmonie behouden blijven deze post weer tot klei- nere afmetingen teruggebracht dient te wor den. Een goed scheepskapitein reeft de zeilen als de storm in aantocht is, een goed zakenman houdt rekening met een waarschijnlijk kleiner inkomen als het tijdperk der malaise een in- zinking van handel en industrie doet ver- wachten. En een goed gemeentebestuur raamt een kleiner bedrag als belasting van het inkomen der ingezetenen, als het bespeurt hoe de in dustrie kwijnt en de werkeloosheid steeds grooter en dreigender afmetingen aanneemt. Burg, en Weth. hebben, onder deze omstan- digheden, het belastbaar inkomen der ingeze tenen geschat op ongeveer het drie-vierde deel van dat van het vorige jaar en, omdat zij thans gelukkig van oordeel blijken, dat de draagkracht der ingezetenen een hoogeren belastingdruk niet gedoogt, is hetzelfde per centage aangehouden als tot 1 Mei 1922 verschuldigd is. Dat ziet er alles heel verstandig uit. Trouwens, Burg, en Weth. kumien er van verzekerd zijn, dat alle maatregelen om de belasting op het inkomen dragelijker te ma- ken, door Alkmaaris burgerij ten zeerste ge- waardeerd zullen worden. Burg, en Weth. zijn zeer zeker van goeden wille, zij zouden o zoo graag elk jaar weer als edele menschenvrienden willen poseeren. Maar de gemeente kan niet van den wind leven en de steeds stijgende uitgaven Burg, en Weth. spreken van het gewone en nimmer geheel te keeren accres der uitgaven maakt een steeds rijkelijker vloeiende bron van inkomsten noodzakelijk. Is de harmonica van den hoofdelijken om slag zoover uitgetrokken, dat zij bij verdere pogingen dreigt te scheuren, dan moet er op andere wijze raad geschaft worden. Burg, en Weth. hebben dan ook niet nage- laten naar andere slachtoffers uit te kijken, te meer omdat ook al weer door de malaise de dividenden en tantiemes over het alge- meen niet zoo groot zullen zijn en dus de voor de gemeente daarvan bestemde opcenten ongetwijfeld zullen tegenvallen. In verstandig vooruitzien hebben Burg, en Weth. dezen post dan ook van 17000 tot 5000 teruggebracht. Als eerste en in veler oogen natuurlijk bes- te slachtoffers, hebben Burg, en Weth. weder- om de hand gelegd op de ingezetenen die zich verheugen in het bezit van een zoodanig ver- dat de fiscus er zijn aandeel van ge- eischt heeft. Er zijn dus opnieuw voorstellen te verw'ach- ten om opcenten op de vermogensbelasting te heffen. Reeds vroeger was dit besluit genomen, maaT zooals men weet moesten toen deze 1 slachtoffers weer losgelaten worden, daar zij slechts onder de gemeentelijke belastingpers uitgeknepen mogen worden, zoodra de hef- fing van den H. O. door de Rijksadministra- tie geschiedt, wat thans met 1 Mei a.s. het geval zal worden. De opcenten op de hoofdsom der personee- le belasting zullen ook herzien worden om weer tot het ook reeds voor het vorige jaar geraamde cijfer van 67000 te komen. Maar omdat, ondanks alle aangebrachte bezuinigingen, toch de eindjes der begroo- ting niet bij elkaar gebracht konden worden, zullen Burg, en Weth. overwegen een nieuwe belasting te heffen, namelijk een op bouwter- reinen. Verscheidene dezer terreinen zijn in hand en van particuliere bouwondernemers en omdat zij in de nabijheid van de bebouwde kom der gemeente liggen, profiteeren de eigenaren van de werken welke de gemeente zich in het wone uitgaven der gemeente komt. Hierbij komen nog de jaarlijksche kosten van den middenstandswoningbouw en Burg, en Weth. hebben elkaar eens bedenkelijk aan- gekeken en zijn gemeenschappelijk tot de conclusie gekomen, dat men op dezen weg des financieelen verderfs niet verder mag voori- hollen. Men overweegt dan ook een berouwvollen terugkeer naar gezondere toestanden, waar- van reeds bestaande en mogelijk nog te stich- ten woningbouwvereenigingen de dupe zullen worden. Met voldoening kan slechts geconstateerd worden, dat Burg, en Weth. niet voornemens zijn gebruik te maken van den hun thans ge- openden weg tot belastingverruiming door een zakelijke belasting op net bedrijf in te voeren. De meeste bedrijven kunnen ternauwer- nood het hoofd boven water houden en een extra bedrijf sbelasting zou wel eens het laat ste loodje kunnen zijn dat die bedrijven „spurlos versenken" doet. Ondanks alle schoone voornemens, waren Burg, en Weth. er na bovenstaande plannen nog niet in geslaagd, inkomsten en uitgaven in evenwicht te brengen. Zij hebben dus eens rond zich gekeken en in alle gemeentelijke spaarpotjes geneusd om na te gaan of daaruit misschien nog een ex tra douceurtje in de wacht viel te sleepen. En werkelijk bleken er in het gebouw der lichtbedrijven een tweetal groen-steenen var- kentjes te staan, welker inhoud zuivere ver- lichtlngswinst was, van het eene op het gas en van het andere op de electriciteit, welke winst, na aftrek van mogelijke gratificaties voor beleid en trouw van hen, die de varken- tjes zoo succesvol gevuld hebben, eigenlijk bestemd is om den gas- en stroomprijs voor de ingezetenen te kunnen verminderen. Er is in den gemeenteraad, bij vroegere be- groormgs-discussies, meermalen op gewezen, clat de gemeente zich de winst der bedrijven niet mag toeeigenen. Eigenlijk en hiervoor gevoelen wij het meest moet een gemeentelijk bedrijf geen winst kunnen maken. Geschiedt dit wel, zooals nu b.v. bij de lichtfabrieken, dan is dat een bewijs, dat de gas- en stroomprijzen hooger geweest zijn dan noodzakelijk was. De winst blijkt thans reeds gemaakt te zijn. Die winst moet dan door prijsverlaging den gas- en stroomgebruikers ten goede ko men. Annexeert de gemeente die winst, dan komt zij alle belastingbetalende ingezetenen ten goede. Maar aangezien de petroleum- en de tuit- lampen althans bij het belasting betalende deel der burgerij, dus bij de niet on- en min- vermogenden vrijwel overal door gas of electriciteit verdrongen zijn, gelooven wij niet dat het voor hen inderdaad een financieel ver- schil van beteekenis is of zij in het komende jaar een lageren gasprijs of een lageren be- belang van hare uitbreiding moet getroosten. Dat zal, zoo denken Burg, en Weth., die terreinen niet onaanzienlijk in waarde doen stijgen en omdat het onbillijk is dat sommige ingezetenen profiteeren van kostbare werken waarvoor anderen moeten betalen, is het niet meer dan billijk, dat dien bouwondernemers i door een kleine aderlating eenige droppels j bloed ten bate van de gemeenschap afgetapt worden. De woningnood is nog altijd een factor waarmede terdege rekening gehouden dient i te worden. De regeering heeft te dien opzichte de koorden van de beurs bedenkelijk dichtgetrok- ken en het tekort op de exploitatie van den reeds ondemomen woningbouw in het belang der volkshuisvesting zal dit jaar vermoedelijk reeds een bedrag van ruim 80.000 aanwij- zen. waarvan f 20.000 tan laate van de ge- lastingaanslag te betalen krijgen. Alkmaar blijkt ten deze slechts voornemens het voorbeeld van talrijke andere gemeenten te volgen. Er wordt thans beslag gelegd op een winst van 40000 uit het gas- en een van 36000 op het electrisch bedrijf, waardoor het moge lijk wordt ook nog een bedrag van 29000 voor onvoorziene uitgaven op de begrooting te goochelen. De rest van de toelichting van Burg, en Weth. is eigenlijk niets anders dan een her- kauwen van oude gebeurtenissen en beloften. Er wordt nog eens op de komende nieuwe regelingen omtrent de heffing van schoolgel- den gewezen, er wordt herinnerd aan het in den raad zonder slag of stoot goedgekeurde gemeentelijk bureau voor controle en verifica- tie, ja er wordt zelfs nog verwezen naar de in het grijs verleden opgerichte scholen voor zwakzinnigen en voor U. L. O. Natuurlijk wordt zooals een reeks van jaren reeds gewoonte is ook een woordje aan de nog steeds ongeboren schoolbioscoop gewijd. Het schijnt niet heelemaal onmogelijk dat daarvan in de toekomst nog eens iets komen 1. Zooals gewoonlijk bij. elke begrooting, ordt ook de wisseling van directeur der ge- meentewerken betreurd, niet zoozeer om de persoonsverwissding als wel om de daaruit ontstane vertraging vap werkzaamheden. In de toelichting tot de begrooting van 1920 beloofden Burg, en Weth. het oprichten van een stadsgehoorzaal te zullen overwegen. Van die overweging is toen niets gekomen. In de toelichting tot de begrooting van 1921 beloofden Burg, en Weth. door te gaan met plannen maken voor een nieuw burger- weeshuis benevens „vorm te geven aan wat zij beoogden met het oprichten van een stads gehoorzaal" op de vaagheid van welke belof- te wij destijds reeds gewezen hebben. Van die plannen, noch van dat „vorm ge ven" is verleden jaar weer iets gekomen. In de thans verschenen toelichting deelen Burg, en Weth. laconiek mede, dat sommige zaken, zooals de bouw van een nieuw burger- weeshuis en de oprichting der stadsgehoor zaal, eenigszins op den acthergnond zijn ge- raakt. Gelukkig zijn Burg, en Weth. thans eerlijk penoeg te dien opzichte voor het komende iaar geen nieuwe activiteitsbelofien af te leggen. Wel wordt beloofd, dat aan de huisvesting der openbare leeszaal en boekerij de noodige aandacht zal geschonken worden. Het is zeer zeker een verblijdend teeken, een teeken van gestadig grootere volksontwik- keling, als een openbare leeszaal en boekerij uit haar gebouw groeit. Laten Burg, en Weth. de weet- en leergie- righeid der ingezetenen in de hand werken door deze nuttige instelling zoo spoedig mo gelijk aan een haar beter passende behuizing te helpen. Een betere verkeersverbinding met de Nieu- wesloot staat eveneens op het programma. De verbreeding van de Krebbesteeg, welker bespreking, als wij ons goed herinncren, al eens bij een vorige begrooting de temperatu- ren van sommige raadsleden op het kookpunt gebracht heeft, zal naar Burg, en Weth. thans beloven eerlang weer ter sprake ko men en tevens zullen dan de plannen van een nieuwen verbindingsweg Koorstraat-Niieuwe- sloot onthuld worden. De totstandkoming van een voetpad langs de westziide van den Kennemerstraatweg bij de Vier St^ten ook al een aftandsche kwestie zal bevorderd worden en tevens wordt gedacht aan verbouwing van het bu reau van gemeentewerken en vemieuwing der walmuren langs de Bierkade en het Lut- tik-Oudorp. Bij dit laatste werk aldus de toelichting kan tevens de kwestie der demping van den Kooltuin onder de oogen worden gezien, die een nadere overweging alleszins waard is. Het is niet omdat wij zelf voorstanders van het behoud van dit pittoresque stadshoekje zijn, dat deze zin uit de toelichting ons groo- te bewondering afdwingt Het is een bewondering als voor den han- delsreiziger die driemaal van de trap ge- gooid is en desniettegenstaande voor de vier- de maal naar boven klimt om zijn koopwaar te presenteeren. rfet is de bewondering voor een college van Burg, en Weth. dat na het onafwendbare raadsbesluit tot demping en na de talrijke schampere opmerkingen dat er nog steeds niet gedempt werd en de vragen waarom er nog altijd niet gedempt wordt, met het on- schuldigste gezicht van de wereld, een jaar na het dempingsbesluit aankondigt, dat er toevallig gelegenheid zal komen de kwestie der demping van den Kooltuin eens onder de oogen te zien, welke kwestie een nadere over weging alleszins waard is. De aanhouder wint, zegt het spreekwoord. Zouden de Kooltuin-bewoners toch nog te vroeg gevlagd hebben? Wat de post subsidien betreft wenschen Burg, en Weth. het daarheen te sturen, dat slechts gesubsidieerd wordt wanneer voor het daarbij beoogde belang bij de burgerij vol- doende interesse bestaat. De subsidie wordt dan van het door de burgerij bijeengebrachte afhankelijk en zal in den regel met een overgangsmaatregel voor reeds gesubsidieerd wordende instellin- gen even groot zijn als het bedrag der ont- vangen contributies. Wij vreezen voor Burg, en Weth., dat te dien opzichte geen vaste regelen te treffen zullen blijken ofwel dat het aantal uitzonde- ringen bedenkelijk groot zal worden. De komende begrootingsdebatten zullen dat ongetwijfeld duidelijker in het licht stel- len. In een volgend artikel zullen wij diverse begrootingsposten nog even de revue laten passeeren. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET. Rente 4 7o- Buitcnlaiid DE REGEERINGSVERKLARING VAN POINCARe. Bij de beantwoording der interpellaties verklaaide Poincare nog, dat de Fransche re geering van oordeel is, dat de uitlevering van de oorogsschuldigen zoo spoedig mogelijk van Dutschland geeischt moet worden. In- dien Dritschland weigert hieraan te voldoen, dan zip cr sancties, waarin door de bepalin- gen van het verdrag van Versailles is voor- zien. Een dusdanige weigering zal vooral tot ge/olg hebben, dat de outrunning van den linger Rijnoever zal worden vertraagd. Wat de schadeloosstelling betreft, heeft de Comnissie van Herstel een uitstel toegestaan, doch de geallieerden zullen echter van Duitschlana zekere garanties voor de door dit laid verschuldigde betalingen moeten ei- schei. Frankrijk kan van zijn rechten, voort- vloebnde uit het vredesverdrag, zelfs ook maa' tijdelijk, in het geheel geen afstand doet. Fankrijk zal eveneens het beginsel der pricriteit van Belgie blijven handhaven. Duischland heeft niet het recht herziening te vagen van het vredesverdrag, dat door dit lanl is onderteekend. Het mag dit niet op 'slirksche wijze beproeven. iij de bespreking van de kwestie der ver- antwoordelijkheid van den oorlog zei Poin care, dat de geschiedenis Duitschland en de medeplichtige van dat land, Oostenrijk-Hon- garije zal aanwijzen als de naties, die voor dezen oorlog verantwoordelijk moeten wor den gesteld. DE ONTWAPEMINOS GOfNIFERENTIE. Japan heeft zich bereid1 verklaard, afstand te doen van zijn rechten op de vroegere Duit- sche kabels in Kiautsjau. 'De vertegenwoordigde mogendheden heb ben een voorstel aangenomen, om bij de Com- missie voor het Verre Oosten een lijst te de- poneeren, welke alle geheime en openbare met China gcsloten overeenkomsten en ver- dragen bevat. DE DUmSGHE FINANCKN. Uit het financieel verslag van de uitga ven van het Duitsche rijk gedurende het laatste kwartaal van 1921 blijkt, dat alleen voor verhooging van de loonen van arbei- dera en ambtenaren de uitgaven met onge veer een half milliard mark zijn gestegen. Met ingang van 1 .October 1922 zal het rijiks ministerie van de schatkist ophouden te bcstaan. Voor de .uitvoering van het verdrag van Versailles was een bedrag van 187V2. milli ard mark noodig, waarvan voor de betaling van een gedeelte vn de sch adevergoeding 135 milliard werd aangewend. De uitgaven voor de kosten der intergeal- lieerde commissie beliepen 1.8 milliard mark. De ontvangsten van het rijk hebben over genoemd kwartaal een tegoed van 18 milli ard mark opgeleverd, hetgeen is aangewend ten behoeve van het nakomen der verplich- tingen, voortvloeiende uit het verdrag van Versailles. De buitengewone rijksuitgaven hebben het aangaan van een leening van 3.1 milliard noodzakelijk gemaakt. De gewone uitgaven van de spoorwegen en de posterijen zijn nog niet bepaald, doch de buitengewone uitgaven dezer takken van bedrijlf hebben het aangaan van een leening van 2.4 milliard mark ten gevol'ge gehad. Het in totaal geiaamde tekort voor het jaar 1922 bedraagt 181.9 milliard, tegen een tekort van 162 milliard mark in 1921. RU9LANTD EN1 DiE ASA'RISTISCHE DI- PLOMATTEN. Uit Moskou wordt gemeld1, dat in verband met de uitnoodiiging, die de geallieerden tot dc sovjets hebben gericht om aan de confe- rentie te Genua deel te nemen, Tsjitsjerin bezig is zich in verbinding te stellen met di- plomaten van het vroegere regime, die vol- gens heml Ruslands prestige in den vreemde zouden verhoogen. Er zouden reeds onder- handelingen zijn geopend met verschillende in Rhsland verblijvende diplomaten, echter zonder veel sucoes. Daarentegen verzekert men te 'Moskou op het Commissariaat voor buitenlandsche aan- gelegenheden, dat de voorstellen, welke van de zijde der sovjets aan zekere vooraanstaan- de diplomaten van het tsaristisch regime zijn gedaan, bij hen een gunstig onthaai heb ben gevonden. Men verwacht te Moskou weldra te hooren van eenige verbintenissen in dienst van het bolsjewisme, welke opzien zullen baren. AMERIKA EN. DE GE'ALLIEERDE SGHDLIDEN. De conferentie der republikeinsche fractie uit den Amerikaanschen Senaat heeft het wetsontwerp in zake de fundeering der geal- lieerde schulden aangenomen met de reserve, dat de rente der refunding-bonds niet min der zal bedragen dan 43/4 DE ZIEKTE VAN DEN PAUS. Het persagentschap Stefani bericht uit Rome, dat gistermorgen vijf uur professor Bignami wegens achteruitgang van den ge- zondheidstoestand van den Paus dringend op het Vaticaan is ontboden. Na zijn eerste be- zoek aan den Paus vertrok Bignami weder. Hij kwam tegen zeven uur met professor Marchiafara terug. Intusschen was dokter Battistine eveneens op het Vaticaan aangeko- men. Na een conferentie te hebben gehouden, gaven de geneesheeren een bulletin uit. Volgens de „Tribuna" sluit de gezond- heidstoestand van den Paus de kans op long- ontsteking niet uit. Alle leden van het diplomatieke corps be- gaven zich naar het Vaticaan, om inlichtin- gen te vragen en van hun belangstelling te doen blijken. Het bezoek van den koning en de koningin van Belgie aan Italie zal met het oog op de ziekte van den Paus waarschijnlijk worden uitgesteld. Na de heilige sacramenten te hebben ont- vangen, wenschte de paus te confereeren met den kardinaal-staatssecretaris. Het onder- noud duurde ongeveer twintig minuten. Nie- mand anders was erbij tegenwoordig. Kardi- naal Gasparri is kamerling der kerk. Men leidt hieruit af, dat de paus hem zijn laatste wvnschen heeft willen kenbaar maken. De kamerling is degeen, die, wanneer er geen paus is, de leiding heeft van de wereldlijke zaken der kerk. Naar uit Rome gemeld wordt, publiceert de Epocha" de sensationeele mededeeling, d t de paus zich in den nacht van 26 op 27 December de verkoudheid reeds op den hals heeft gehaald, toen hij het gebied van het Vriicaan heeft verlaten om in de kerk van Sancta Martha een mis te lczen. TEGEN DE HABSBURGERS. Naar uit Praag gemeld wordt, heeft de In verschillonda modeilen direct leverbaar. Telefoon 490. Zuid-Slavische regeering besloten, de Zwit- sersche regeering om opheldering te vragen omtrent de geruchten aangaande een nieuwe putsch der Habsburgers, die in Zwitserland verblijf houden. De Tsjecho-Slowaksche regeering zal een- zelfde stap endememen en heeft inmiddels aan de Hongaarsche regeering medegedeeld, dat indien Ex-koningin Zita met haar zoon Otto naar Hongarije mocht terugkeeren, de Kleine Entente evenals bij de laatste putsch van Ex-keizer Karl zeer beslist daartegen zal optreden. - iB'lajkens een mededeeling der „Basler Nachrichten" hebben de diplomatieke verte- genwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italie te Bern j.l. Woensdagavond den chef van het politieke parlement officieel medege deeld, dat de gezantenconferentie besloten heeft ex-keizer Karl en ex-keizerin Zita mede te deelen, dat elke poging tot restauratie der monarchic, waaraan zij zouden deelnemen, ten gevolge zou hebben, dat zij op een nog stiller en nog scherper bewaakt eiiand dan Madeira zouden worden gefntemeerd. Aan de. Portageesche regeering is verzocht dit besluit aan Karl mede te deelen, en aan den Zwitserschen Bondsraad om er ook TZita, die te Zurich vertoeft, mee in kennis te stel- ji len. De Bondsraad heeft aan dit verzoek vol- daan. DE GRIEP. Het aantal sterfgevallen wegens griep te Parijs neemt toe. De griep-epidemie veroorzaakt eenige on- rust onder de autoriteiten m de steden van t: verschillende deelen van Engeland en Wa les. In 105 groote steden tezamen beliep vori ge week het totaal aan de gevolgen van de griep overlcdenea 1262, tegen, 819' in de week tevoren. LANDRU VOOR HET HOF VAN CASSATIE. De strafkamer van het Hof van Cassatie zal zich binnenkort wellicht op 26 Janu- ari moeten uitspreken over het cassatiebe- roep van den man van Gambais tegen het vonnis van het Assizcnhof van Seine-et-Oise. Volgens het .Journal" gelooft men vast, dat het berocp zal warden verworpen. DAN IS HET GEEN VERRASSING MEER! Prof. Julian Hexley heeft in een lezing te Londen uitvoerig gesproken over de moge- lijkheid van het procreeeren van jongens of meisjes naar keuze. Hij zeide, dat in Engeland Amerika en Duitschland proeven worden genomen en dat er reeds aanwijzingen waren dat de ver- houding tusschen mannelijke en vrouwelijkc- nakomelingen afhankelijk gemaakt kon wor den van kunstmatig geschapen voorwaarden. EEN HUWELIJKSCAKE. De nationak organisatie van Britsche ban- ketbakkers, welke meer dan 8000 leden telt, heeft prinses Mary verzocht haar ter gele- genhe.d van haar aanstaande huwelijk de traditioneele „Wedding Cake" te mog- i; aan- bieden Een vriendelijkheid die door den koning en de koningin namens hun dochter is aanvaard. KORTE BERICHTEN. - In Groot-Brittannie waren op 19' Janua- pi 1.933.540 werkloozen ingeschreven, tegen 1,885.743 op 30 December. In Juni 1921 waren er 2.177,899 werkloozen. Dit was tot dusver het grootste aantal. In Denemarken is een uitsluiting afge- kondigd, die 80.000 man omvat. Er zijn bij betrokken: de bouwvakken, de ijzer- en hout- industrie, de textielfabrieken, de staanbakke- rijen en de scheepstimmerwerven. In verband met de vijandige houding van den Federalen Raad heeft Guatemala zich terggetrukken uit de Midden-Amerikaan- sche Unie, en zijn so'uvereiniteit als onafhan- kelijke republiek dus weer hemomen. De stad Parijs heeft besloten den oor log tegen de ratten te staken en niet langer premies te betalen voor gedoode ratten. Het resulaat had volstrekt niet aan de verwach- tingen beantwoord. 'Het publiek moet nu maar op eigen gele genheid zien bevrijd te worden van het lasti- ge knagend gedierte. De grootste brand sedert de bezetting door de Amerikanen woedde 17 Januari te Manilla. Er werd een schade veroorzaakt van bijna een millioen posos. Vele huizen in de inboorlingenwijk werden vernield; twaalf- d'uizend menschen zijn zonder onderaak. Men vermoedt, dat er brandstichting heeft plants gehad. Donderdag hing over New York een mist, welke tot de zwaarste werd gerekend, die daar ooit zijn voorgekomen. Het scheep- vaartverkeer was zoo goed als stilgelegd. Meer dan twintig groote stoomschepen wa ren genoodzaakt, buiten de haven te ankeren. Het Oostenrijksche ministerie is afgetre- dien. »W5«tPP lit

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1