DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 19 HonderH vter en twint%8to Jnargang 1922 MAANDAG 23 JANTARI Buitenland Binnenland. Dtt nnmmcr besteftt alt 2 Mation Dezc Courant word! ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnemenisprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voot Alkmaar 2.franco door het gcheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnnmmera 5 cents. Directeur6. H. KRAK. Telefo«nnummer 3. Telefoonnr. Bednetie S3. Prijs der gewone /dvertentifcn. Per regel 0.25, b^ groote coniracten rabat. Orooie letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handeladrnkkerij v/h. HER Ms. COSTER ?OON. Voordam C9. Hoofdredsctoor i TJ. N. AD EM A. Z. H. PAUS BENEDICTUS XV. Na een korte ongesteldheid, die zich zelfs Donderdag j.1. nog niet als ernstig liet aan- zien, is de Paus gistermorgen te zes uur overleden. Vrijdag was de toestand opeens verergerd en Zaterdag reeds was hij hope- loos. Zaterdagmiddag, kort voordat de Paus buiten bewustzijn geraakte, werd graaf Lombardo, de leider van de afdeeling Genua der Katholieke Partij, in de ziekenkamer toe- gel a ten. Hij knielde aeer en zeide Zijne Hei- ligheid de toewijding te brengen van Oenua, d ens geboorteplaats. De Paus bleek bewogen en zegende den bezoeker De koning van ItaliS verzocht zija hofka- pelaan, voortdurend in verbinding met het Vaticaan te blijven. De ministers van Openbare Werken en Landbouw, die beiden tot de Katholieke Par tij behooren, hrachten een bezcek aan het Vaticaan. Dit was de eerste maal, dat leden van de Italiaansche regeering den drempel van de bronzen deur overschreden. Om 3 uur Zaterdagnacht (Italiaansche tijd) begon men bij den Paus een verstijving der onderste ledematen waar te nemen. terwijl de handen een doodskleur aannamen. In de ka- mer bevonden zich dr. Cherubini, kardinaal Giorgi, de neef van den Paus en eenige pre- laten. De patient scheen veel pijn te hebben De doodsstrijd begon om 5 uur 20. Na de Mis, welke in de kapel naast de ka- mer van Z. H werd gecelebreerd, gaf kardi naal Giorgi voor de laatste maal de Heilige absolutie aan den Paus. De dood trad pre- cies om zes uur in. Bij het sterven waren o. a. aanwezig de kardinalen Gasparri, Vici en Giorgi, de Pau- selijke Opper-Kamerheer, de ceremoniemees- ter kardinaal Gampini en graaf Persico. Zoodra de Italiaansche minister-president het bericht van's Pausen dood ontving, gaf hij nauwkeurig omschreven orders, ter waar- borging van de algeheele vrijheid voor de voorloopige kerkelijke regeering en de be- sprekingen van het Heilige College. Het hoofd van het militaire huis van den president der Fransche republiek begaf zich gister naar de Parijsche nuntiatuur, om aan Cerretti de betuiging van leedwezen van Mil- lerand over te brengen. De directeur van het Protocol begaf zich eveneens naar de nuntiatuur, om namens Poincare zijn ledwezen te betuigen over den dood van den Paus. Poincare bracht in den loop van den mid- dag een persoonlijk bezoek aan Cerretti. Z H. Paus Benedictus XV is op 67-jarigen leeftijd overleden. Hij werd te Pegli in het bisdom Genua geboj-en als Giacomo della Chiesa Zijn ouders waren Guiseppe, mar- kies della Chiesa en Gavanna, markiezin Migliorati. Z. H. volbracht zijn studien aan het gymna sium tc Genua en aan de universiteit aldaar. Zijn filosofische en theologische studien maakte hij te Rome, waar hij- in het Collcgio Capranica op 21 December 1873 de H. Priesterwijding ontving. Tegelijkertijd had de jeugdige markies met een buitengewoon succes de cursussen ge- volgd van het Collegium Romanum. Hij be- haalde meerdere doctoraten en verrichtie daarna zijn studies aan de bekende Academie voor adellijke geestelijken, ter voorbereiding voor de pauselijke diplomatic, waama hij verbonden werd aan het secretariaat voor kerkelijke aangelegenheden. Vervolgens diende hij den H. Stoel in ver schillende eervolle diplomtieke betrekkingen. Reeds vroeger was Z. H. in aanraking ge- komen met den lateren kardinaal Rampolla, maar vanaf 1883 was hij vele jaren lang in- nig met dezen kerkelijken staatsman verben- den. In dat jaar toch werd hij benoemd tot se- nr»taris van de nuntiatuur te Madrid, waai Pamnolla als minting werkzaam was Hij ver- bleef daar tot 1887, toen hij1 met Rampolla naar Rome terugkeerde. Kardinaal Ramoolla werd staatssecretaris van Paus Leo XIII, Mgr. della Chiesa minu- tanfe vn de staatssecretarie en secretaris van kardinaal Rampolla. In 1001 volgde zijn benoeming tot substi- tuut van den staatssecretaris en secretaris voor het cijferschrift van de pauselijke diplo matic Ondertusschen was Mgr. della Chiesa tot d;enstd"end persoonlijk geheim kamerheer benoemd van Paus Leo XII Behalve door n dinlomatieke ta lenten en groote karakter- eigenschappen onderscheidde zich Mgr. della Chiesa door een groote vroomheid en pries- terliiken ijver Vele jaren was hij overste van de Derde Orde van den H. Franciscus. door k-rvFna'1 Vives v Tuto voor de geestelijken 'noeR+eld in het intemationale Huis voor mis- ■sie-eees teliiken. r>onr Pans Pius X werd Mgr. della Chiesa v»n d» stea+sseeretarie geroepen tot den her- arbeid en werd hem de aartsbis- schoppelijken zetel van Bologna toever- trouwd als opvolger van kardinaal Svempa. Hoe hoog in aanzien Paus Benedictus stond bij zijn voorganger, blijkt wel uit het feit, dat deze hem zelf in de Sixtijnsche kapel van het j Vaticaan de H. Bisschopswijding toediende. i In 1914 werd hij door Pius X tot kardinaal 1 der Rbomsche Kerk gecreeerd. Nauwelijks 3 maanden later werd hij tot hoofd van de R.K. Kerk benoemd. Zes jaar heeft hij als Benedictus XV in tij- den van rampspoed als opperheerscher der R.K kerk op het Vaticaan gezeteld. Wij herinneren er ten slotte aan, dat het deze kerkvorst is geweest, die meenmalen po- gingen heeft aangewend om aan den wree- den oorlog een einde te maken en dat hij ook na het sluiten van den vrede getoond hoeft te willen werken in het belang van de lijdende j menschheid Hiervan getuigden o. m. zijne vorstelijke giften voor de Duitsche en Russi- sche kinderen. De volgende bijzonderheden worden over 's Pausen testament gemeldAan den neef van den Paus zijn alle bezitingen en goede- ren te Pegli nagelaten. Omtrent de eigendom- men, die zich op het Vaticaan bevinden, heeft de overledene gedecreteerd, dat geen zijner verwanten hierop aanspraak zal kunnen ma ken. Het testament is in de voltallige vergade- ringen van kardinalen voorgelezen. DE ONTWAPENINGSOONFERENTIE De commissie van het Verre Oosten heeft op verzoek der Japanners nog geen effect gege- ven aan het besluit om alle Chineesche ver- dragen te publiceeren. De Japanners verlan- gen deze aangelegenheid1 eerst aan de regee ring te Tokio voor te leggen. De commissie jiam een resolutie aan, waar- in wordt te kennen gegeven, dat de mogend- heden verlangen, dat China snel zijn groote militaire macht zal inkrimpen, daar vol gens hun oordeel dit noodzakelijk is, alvorens het financeel herstel mogelijk geacht Fan worden. MALAISE IN ZWEDEN. De depressie in de Zweedsche Industrie is voomamelij'k merkbaar bij het spoorwegver- keer. Uit het laatste rapport over de staats- spoorwegen blijkt, dat 311 locomotieven en 10.770 wagons op het oogehblik niet in dienst zijn. Bovendien zijn 1642 man van het per- soneel tijdelijk ontslagen, terwijl aan de spoor- wegwerkplaatsen slechts vijf dagen per week gewerkt wordt, en er geen verbetering Kierin verwacht wordt, voor de algemeene depressie in de industrie voorbij is. EX-.KEIZERIN1 ZITA. Volgens een bericht van de ,Baseler Nach- reichten" zijn de bewakingsmaatregclen tegen ex-keizerin Zita verscherpt, daar zekere tee- kenen er op schenen te wijzen, dat van buiten af, met of zonder weten van de keizerin, iets beraamd werd. Naar verluidt, zal de ex-kei zerin in de eeistvolgende dagen vertrekken. SPOORWEGSTAKING IN S AKSE'N. De verwachte spoorwegstaking te Dresden is Zaterdagmiddag begonnen. Om twaalf uur weigerden de stakers de locomotieven voor de treinen te doen koppelen. De chefs maakten hun er op opmerkzaam, dat dientengevolge talrijke arbeiders niet naar huis woonplaatsen zullen kunen terugkeeren. De stakers lieten zich echter niet bewegen, den arebid te hervat- fen. De sneltrein naar Weenen, die om 11 uur •22 min. had moeten vertrekken, bleef aan het hoofdstation staan. De bond van spoorwegpersoneel staat op het standpunt, dat de staking voorbarig is, en dat eerst de onderhandelingen te Berlijn moe ten worden afgewacht. DE KARLISTEN IN HONGARIJE. De „Times"-correspondent te Weenen meldt dat de Karlistenleiders hard werken om een legitimistisch bloc te vormen in het 'longaarsche parlemcnt. Tot dusver waren de icritimisten verdeeld in verschillende groe- -n, waarvan sommige de regeering steun- :en. Men beschouwt graaf Albert Apponyi als den toekomstigen leider. De politic te Boedapest heeft een officier gearresteerd, die. naar verluidt, in het ge heim soldaten aanwierf voor een nieuwe Karlistische brigade. TROTZKI EN LENIN. |j De Londensche bladen melden. dat volgens I telegrammen uit Moskou, te Kopenhagcn ontvangen, Trotzki verzocht heeft om van zijn functie als commissaris van naticnale verde- diging ontheven te worden, zulks op grond van meeningsverschillen met Lenin. HET PROCES-VON SCHLIEFFEN. In het proces tegen de familie Von Schlief- fen te Schcnberg, wegens de aanstichtinig tot moord op graaf von Schlieffen te Schlierfen- burg bij Giistrouw in Mecklenburg, veroor- deelde de rechtbank te Gorlitz gravin Eleono- ra von Schlieffen1 wegens aansporing tot moordl tot twee jaar gevangenisstraf en twee jaar eerverlies, graaf Hans Heinrich von Schlieffen, eveneens wegens aansporing tot moord. tot een jaar en zes maanden gevange nisstraf, den groantehandelaar Rflssel uit Gor litz wegens toezegging tot het plegen van moord en wegens overtrading van de wet op de ontploffingsmiddelen tot drie jaar gevan genisstraf en drie jaar eerverlies, en den slo- tenmaker Herbert Steuschke, eveneens wegens toezegging tot het plegen van moord, tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. DE CONFERENTIE TE GENUA. Uit particuliere bron wordt bericht, dat Krassin, Litwinof en Joffe de sovjet-regeering op de a.s. conference te Genua, zullen verte- genwoordigen. De heer Crissinger van het Amerikaansche departement van financien heeft een voorstel geopperd omtrent de instelling van een soort intemationaal wisselinstituut, ter stabilisee- ring van den intern ational en handel. Hij. acthte de conference van Genua de gelegen- heid waar de organisatie van een dergelijk in- sCtuut onder oogen gen omen zou kunnen worden. Een dergelijke instelling zou vooral de Europeesche staten interesseeren. doch de heer Crissinger verklaarde, dat de mate van Amerikaansche deelneming in deze instelling voomamelijk zou afhangen van de toekom- stige houding der Europeesche mogendhe- den. DE BRAND TE BERLIJN. De brand n de Sarotti-fabrieken wordt als de grootste beschouwd, die sinds tentallen jar ren te Berlijn heeft gewoed. Meer dan 800 gewonden zijn in de zieken- huizen opgenomen. 2500 arbeiders zijn door het vuur op straat gekomen. De brandischade beloopt verscheidene milloenen; geweldige voorraden aan grondstoffen zijn vemieCgd. FR ANSOH-ENG E LSCHE ONDERHAN DELINGEN. De PeCt Parisien veraeemt, dat deze week te Londen beslissende conferentien zullen be- ginnen tusschen den jez^i zt. Aulaire en Lord Curzon. Lloyd George heeft ere in toe- Jat de te Cannes begonnen onder- handelngen langs diplomaCschen weg zullen worden voortgezet en het gar^itieverdrag eerst na de regeling der belangrijkste, tus schen Engeland en Frankrijk zwevende kwes- ties zal worden onderteekend. EEN INT. OONGRES VAN CHRISTEL. PARTI JEN. Naar de „Regensburger Anziegerr" meldt, bestaat het voornemen, om ter gelegenheid van de conferentie van Genua een congres der leiders van positief christelijke partijen uit alle beschaafde landen te organiseeren, met het doel, interaatonale gedachtenwisseling mogelijk te maken tusschen de partijen over het vraagstuk van de verzoening der volken en het economisch herstel. Men vermoedt, dat ook afgevaardigden uit den Duitschen Rijks- dag en van de afzonderlijke Duitsche staten tot deelneming zullen worden uitgenoodigd. DE NOOD IN RUSLAND. Professor Miihlens, de leider van de Duit sche hulpexpeditie naar het hongersnoodge- bied in Rusland, s te Berlijna angekomen. Hij vertelde afgrijselijke bijzonderheden omtrent de ellende in Rusland, dten heerschenden hon- gersnood en de besmettelijke ziekten. Wan- neer er niet spoedig geholpen wordt, aldus prof. Miihlens, zal de toestand An Rusland ook een catastrophe in de andere anden tenge- volge hebben en zal er in het hart van Rusr land een woestijn ontstaan. Dagelijks worden de berichten uit de hon- gergebieden droeviger. Het boerenblad „Bed- nota" publiceert telegrammen uit Samara, waarin wordt bercht, dat in verschillende dor- pen de tot razemij gedreven menschen de lij- ken hebben opgegraven en er hun honger mee gestild hebben. Vele dooden blijven onbegra- ven, omdat de levenden te zwak zijn, om gra ven te delven. Uitgehongerde en volkomen wild geworden honden graven ze uit de sneeuw op. Deze berichten worden door den volkscommissaris vooride steunverleening be- vesCgd. De American Relief Administration is voornemens om, te beginnen met FGebruari, twee millioen kinderen en 500.000 voiwasenen te voeden. Er is besloten, om terstond en op uitgebreide schaal maatregelen te treffen, dat deze meerdere voedselvoorraden naar de plaats van bestemming gebracht kunnen wor den. Ook is bsloten, om den Russicshen Commis saris te verzoeken aan de American Relief Administration den aankoop op te dragen van zaaizaad voor de hongergebieden. De huloexpediCe van het Zweedsche Roode Kruis voor de hongerlijdenden in Rds- land, thans gevestigd n het district Samara, deelt dagelijks 19.000 rantsoenen uit onder de hongerlijdende bevolking. De leider der expe- ditie heeft aan den Zweedschenp remier een telegram gezonden met het dringend verzoek, onmiddellijk nogm eer levensmiddelen te zen- den, opdat het aanfal dagelijks uit te keeren rantsoenen zau kunnen worden verhooid tot 40.000. In het telegram wordt verklaard, dat de menschen waanzinnig worden van den ho.i- ger en diat gevaLlen van kannibalisme worden waargenomjan. Zelfil gebeurt het, dAt kinderen zieken afmaken en het vleesch van de lijken verslinden. HET VERDRAG TUSSCHEN NOORD- j EN ZUID-IERLAND. Groot gewicht wordt gehecht aan de me- dedeeling, welke Vrijdagavond' in een ge- meenschappelijk communique gedaan werd, dat de voorloopige regeering van Zuid- Ierland en de regeering van Noord-Ierland tot overeenkomst zijn gekomen aangaande eeniige kwesties die onderwerpen van mee- ningsverschillen in Ierland hebben uitge- maakt. 'Het communique meldt, dat Michael Col- lins en. Sir James Craig tot beraadslaging zijn bij een gekomen en de volgende weder- zijdsche overeenkomst werd bereikt: 1. De gTenseommissie, in het verdrag om schreven, zal worden gewijzigd. De regeeringen. van den Vrijstaat en van Noord-Ierland zullen elk een vertegenwoonii- ger benoemen, om rapport uit te brengen aan Collins en Craig, die daarna in naam hun- ner resp. regeeringen een onderlinge over eenkomst zullen sluiten aangaande de toe- komstige grenszen der beide landen. 2. Zonder vooruit te loopen op toekomstige overweging door zijne regeering van de kwestie der tarieven, belooft Collins, dat de boycot te Belfast onmiddellijk zal ophouden, terwijl Craig belooft^ den terugkeer der ka tholieke werklieden zonder onaerscheid naar de scheepswerven te zullen vergemakkelijken, wanneer de herleving van den nandel de be- trokken firma's in staat stelt, de tegenweor- dige werkeloozen in dienst te nemen. Intus- scnen zal een systeem van ondersteuning op groote schaal worden ontworpen, om het tijdperk Van nood te boven te komm. 3. Vertegenwoordigers van beide regeerin gen zullen zich vereenigen, om eene regeling van het spoorweggeschil te bevorderen. 4. 'De beide regeeringen zullen trachten een meer geschikt systeem te ontwerpen dan de Raad van Ierland, om problemen te be- j handelen, welke geheel Ierland betreffen. 5. Eene nieuwe bijeenkomst Zal later plaats vinden, om de kwestie der amnestie te bespre- j ken in verband met den jongsten wapenstil- stand. i Deze mededeeling heeft de pers verrast en de bladen brengen warme hulde aan het staatsmansinzicht en den moed der beide premiers, die dit mogelijk gemaakt hebben. KORTE BERICHTEN. De goederenlooda der North-British Railway te Glasgow'is door brand vemield. Er zijn vijf dooden. De schade bedraagt 250.000 pond sterling. De Weensche politie heeft een fabriek ontdekt, waar koffers met dubbelen bodem, speciaal ingericht voor het smokkelen van geld, werden vervaardigd. De fabrikant en een aantal afnemers werden gearresteerd. De Duitsche Rijkspresident heeft de door een buitengewone rechtbank veroordeelde communisten, die bij de Maart-Puitsch betrok- ken waren en die niet meer dan een jaar straf gekregen hadden, de rest van hun straf kwijt- gescholden. De Kennemer-bekerrit, de jaarlijksche winterrit van de Motor club Noord-'Holland, zal dit jaar plaats hebben op Zondag 26 Fe bruary Het centrum en de soc.-dem. in Duitsch- land zijn tot een belasting-compromis geko men, wat een grooter coalitie doet voorzien. Lloyd George en Chamberlain zijn door wederzijdsche conoessiea tot een accoord ge komen inzake voortzetting der coalitie. Lloyd George hield een rede voor de coalitie-liberalen en pleitte krachtig voor vrede en vertrouwen. De Letlandsche Gonstituante besloot tot afschafing van den adelstand. In het Schwarzwald heeft het sterk ge- sneeuwd. De sneeuw ligt een meter hoog. De federatie van mijnwerkers in het Teplitzer bekken (Tsjecho-Slowakije) heeft be sloten in staking te gaan, in dien de salaris- sen zullen worden verlaagd. Naar de „Pro va Lidu" meldt, hebben de kosten van mobilisatie tijdens den jongsten Karlistischen Putsch niet 750 millioen bedra- gen, zooals indertijd van regeeringszijde is meaegedeeld, maar 253.400.000 Tsjecho-Slo- waaksche kronen. Toch nog een flink bedrag, dat eigenlijk weggegooid is. In 1921 werdfen 50 locomotieven door Zweden aan Sovjet-Rusland geleverd. Dit jaar zullen er nog tweehonderd gezonden wor den, terwijl het voornemen bestaat om in 1923 1924 en 1925 telken jare 250 te leveren. Nabij Reims is Zaterdagmiddag de kop- peling van het achterste gedeelte van den snel trein van Charleville naar Parijs gebroken. Het botste op het rangeerterrein tegen een stilstaande locomotief.Vijftig personen werden gewond, waarvan vijftien ernstig. De schade door den brand te Glasgow aangericht, wordt thans begroot op een mil lioen pond sterling. Hierbij is dan inbegre- pen de waarde van een schilderii van Gains borough, geschat op 33000 pond, en van an dere schilaerijen, die alle mede verbrand zijn. De brand was Zaterdag nog niet gebluscnt. In ;hun strijd met Marokko hebben de Spanjaarden een nederlaag geleden. Zij ver- lieten hunne posities en moesten terugtrekkea. Aan de Spaansche kusten bij Ferrol, Cadiz en Ceuta, neeft een hevige storm enorme schade veroorzaakt. Een driemaster heeft bij La Coruna schipbreuk geleden. Zes der op- varenden zijn verdronken. SiCHRlFTE LIJ KE VRAGEN. Op vragen van den heer van den Tempel betreffende de aansprakelijkheid van ver- eeniigingen voor de teruggave van voor- schotten voor buitengewonen steun verleend aan de werkloozenkassem dier vereenigingen luidt het antwoord van den minister van arbeid Evenala de subsidies, verleend ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917, wordt de buitengewone steun aan werkloozenkassen in verband met de crisiswerkloosheid verstrekt aan het bestuur der gesubsddieerde vereeni- ging van welke de kas uitgaat. Deze ver- eeniging zal daarom aansprakelijk zijn voor de teruggave van dat deel van den buiten gewonen steun, dat als voorschot wordt ver leend; de aansprakelijkheid is een geVolg hiervan, dat de werkloozenkas niet een af zonderlijke rechtspersoon is, los van de ver- eeniging, welke opvatting ook in het Werk loosheidsbesluit 1917 tot uitdrukking komt. Ondergeteekende meent echter, dat de te- rugbetaling van de te verstrekken voorschot- ten alle em moet geschieden uit de gelden der werkloozenkas, em zal dam ook de terugbeta- ling alleem op deze wijze doem geschieden. Alleem behoudt hiji zidh voor, om dan, wan neer b.v. door wanbeheer, in een werkloozen kas minder gelden' aanwezig zijn dan daarin volgens het reglememt der kas ten minste aanwezig moeten zijn de overige gelden der vereemiging tern behoeve van de terugbelaling der voorscnotten aan te spreken. De vereenigingen zullen hiermede in ken- nis worden1 gesteld. van mevr. Groeneweg aan de ministers van binnenlandsche zaken en van arbeid1 Ligt het in de bedoeling van de regeering, dat de wet ter beschenning van het verple- gersdiploma voorloopig niet zal worden uit- gevoerd Zoo ja, zijn de ministers bereid mede- te deelen, om welke redenen dit niet zal ge schieden LANDBOUWARBEIDSWET De commissie VI (landbouw) van den Hoo- gen Raad van Arbeid, welke haar besprekin- gen is begonnen over het voorontwerp- Landbouwarbeidswet heeft op verzoek van eenige werkgeversleden besloten, den minis ter van arbeid te verzoeken, alsnog een onder- zoek te doen instellen naar den arbeidsduur in den landbouw De commissie zal intus- schen haar besprekingen voortzetten. DE KLEERENVERKOOP AAN POLEN. In Januari 1920 berichtten wij, zegt de Tel., dat het grootste deel der voorraden van de Rijkskleedingvoorziening, bestaande niet alleen uit militaire kleeding, doch ook uit bur- gerkleeding en stukgoederen aan de Poolsche regeering was verkocht. De fabrikanten en handelaren wilden die goederen niet hebben, daar zij naar hun oordeel van mindeer kwali- teit en slechte coupe waren. De Poolsche regeering nam op een klein deel na, den inventaris der pakhuizen over, op 2 jaar crediet, waartegenover 5 pCt. Pool sche schatkistbiljetten zijn afgegeven. Tevens lekte uit, dat de directeur van het Rijksklee- dingvoorzieningbureau, de heer Herzberger, die als bemddelaar tusschen de Nederland- sche en Poolsche regeeringen optrad, voor zich een commisieloon bedongen had, terstond door Polen uit te betalen, wat ook geschiedde. Het Rijk kreeg echter voor 17 millioen gul den aan Poolsche schatkistbiljetten, die thans in Poolsche munt omgerekend een waarde van 40 k 45 milliard Poolsche marken vertegen- woordigen. De vorige week is de crediettennijn der Poolsche regeering verstreken en zou dus de inlossing der schatkistbiljetten plaats moeten hebben gehad. Ons is thans ter oore gekomen, dat inder- daad deze schuldvordering den Poolschen ge- zant getoond is, doch dat deze de betaling van de 17 millioen gulden geweigerd heeft Wat gevreesd werd is dus gebeurd. De di recteur aer Rijkskleedingvoorziening heeft zijn provisie uitbetaald gekregen, maar de schat- kist zit voorloopig met etn geweigerde vorde- mg van 17 millioen op Polen. PRINCIPIEELE DIENSTWEIGERAARS Aan den minister van orlog en aan den voorzitter der Tweede Kamer is, naar het ..Hdbl me'dt. gisteren de volgende motie verzenden De buitengewone classicale vergadering der c'assis Haarlem der Ned Herv Kerk spreekt als gevolg van emstige gedachtenwis- selin^ a's haar gevoelen uit dat aan de ge- moedsbezwaren van principieele dienstwei- geraars zoo. sooedig mogelijk behoort tege- m'N't gekomen te worden, en brengt deze mo tie ter kennis \an de regeering en de volks- vertegen woordiging"

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1