k), Gemengd Nienws DE MOORD OP Mr. WIJSMAN. Nn er, zegt de Crt., in de dagbladen tltchta aporadisch berichten verschijnen aangaande den moord op mr. Wijsman, moet bet wel voor den buitenstaander den indruk wekken, dat de arbeid der politie tot een stilstand is gekomen. Toch is niets minder waar. De cen tra le recherche heeft het even druk als in de dagen, die vlak na den moord volgden. Haar nasporingen strekten zich niet alleen tot de hbofdstad uit. Er gaat geen dag voorbiji of er worden verdachten aan het hoofdbureau ge- leid. Dat zijn meestal personen, die beant- woorden aan het signalement dat de verpleeg- ter uit het Wilhelmina-Gasthuis heeft opge- geven: rood gelaat, vol blond, naar achter gekamd haar. Van een arrestatie mag men niet spreken. Op een zeer discrete wijze wordt hun verzocht zich even bij den chef der centrale recherche te willen vervoegen. Daar wordt hun alibi onderzocht, waama ze dadelijk weer worden weggezonden. Niemand merkt er iets van, niemand lean aan deze wij- ze van onderzoek ook maar eenigszins aan- stoot nemen. We zijn onlangs in de gelegen- heid geweest, en dat door toevallige om- standigheden, zoo'n „arrestatie" van nabij te volgen, en we hebben dan ook niets dan lof voor de waarlijk discrete wijze, waarop de .centrale" zich van haar taak kwijt. De chef dier afdeeling heeft zooved ver- dachte personen op het oog, dat hij ze heeft „geklapperd" en geregistreerd. En nog steeds wast de stro'om der gegevens. Soms betreft het personen, die niet in't minst aan het sig nalement beantwoordenweer een bewijs, hoe sommige menschen iemand opnemen. Ook is het voorgekomen, dat men uit wraak iemand bij de recherche in een verkeerd dag- licht stelde, louter om het siachtoffer onaan- genaam te zijn. Welk een ontzaglijke belangstelling er voor deze zaak bestaat, blijkt uit de stapels brieven die de chef der recherche te verwer- ken krijgt Ook wij ontvangen nog steeds brieven. De een wil de verpleegster een rol in dezen moord toebedeelen, de ander ver- denkt een spoorwegbeambte, de derde houdt hardnekkig vol, dat de d'oodonschuldige S. er toch wel meer van weet", enz. enz. Deze laatste opmerking wordt meer verno- menhet is misschien daarom niet ondienstig nogmaals te verklaren, dat absoluut en abso luut vaststaat dat deze S geheel buiten de zaak staat, en dat het alleen aan verpleegzus- ters verklaringen is te wijten, dat zijn aoop- ceel in deze zaak is gelicht. Deze getuige wordt streng bewaakt; de directeur van het Wdlhelmina-Gasthuis, de heer Kuiper, laat haar op den voet volgen. Als een familielid zich aan het gasthuis ver- voegt om haar te spreken, dan is de directeur er bii De andere pleegzusters mogen niet met haar over den moord spreken. Met dat al Is de politie in Den Haag e- Amsterdam niets wijzer gewordm; de zaa: staat er precies zoo voor als op 2 Januari. De man: wiens hand driemaal den trekker van het automatisch pistool heeft overge- haald, is nog altiid onvindbaar. UIT DE MEUBELNIJVERHE-ID. Na bespreking in de afdeelingen van de samenwerkende bonden is thans het ontwerp- contract door de hoofdbesturen der moderne en christelijke organisaties definitief vastge- steld. Het is bijna gelijk aan het ontwerp-con- tract van verleden jaar. De punten, waarin wordt afgeweken van de bestaande overeen- komst, zijn de volgende: I. De bestaande loonen worden alle met 5 pCt. verhoogd; II. De ongeschooldie arbeiders worden als gr'oep in de nieuwe overeen'komst opgenomen en hun loon eveneens bij contractueele over eenkomst geregeld; HI. De Lndeeling der gemecntegroepen is geregeld als in het ontwerp-contract 1921 groot ocrecht De man it herhaaMefijfr ver oordeeld, tot kortt en tot lange etraffeo. Nu ongevoer een jaar geleden lagen er in zijn woonplaata pl.in. 100 processen-verbaal tegen hem. Hij is toea maandenlang voorloopig ge- detineerd geweest; er is getracht een ervaren reclasseerings-nstelling bereid te vinden om die zen man te helpen. Zij durft het volkomen begrijpelijk niet aan. Psychiaters ondier- zochten hem en vonden hem ontoerekenings- vatbaar en adviseerden tot plaatsing in een krankzinnigengesticht. Na rijp beraad en na de kwestie van alle kanten bekeken te hebben, heeft de rechtbank, die zich toch blijkbaax niet veranlwoord achtte dezen ongelukkigen, schoon gevaarlijken kerel; weer in de gevan- genis te werpen, het advies te volgen. Maar jawel, na enkele maanden was de man weer als niet-krankzinnig uit het gesticht ontslagen en bedreigt nu in dezen tijd van werkloosheid en malaise meer dan ooit de gemeenschap met zijn trues. Van medisch standpunt is die niet- krankzinnig-verklaring voor hen die het geval kennen, ook alweer zeer begrijpelijk, maar ondertusschen loopt deze „beroepsmis- dadiger" weer vrij rond en wordt hij weer op- gepaktj dan begint het lieve leven weer en is misschien de Almelosche oplossing, de nood- sprangveroordeeling tot do maximumstraf, hete enige middel. „Daarnaast de hwhaa1de exhibitionist, dlie geacht moet worden in epileptische schemer- toestanden te handelen als hij dit bedrijf weer uitoefent, maar die in een1 krankzinnigenge sticht ook net gehouden zal worden, en even- min tot gevangenisstraf veroordeeld mag wor den, als hij toch handelt in ontoerekenings- vatbaren toestand. „Of de vrouw, die imbecil, maar toch niet diep genoeg om in een gesticht gehouden te wordfen, in dezen tijd van dienstbodennood zich overal verhuurt, maar 6f reeds den gods- penning, 6f binnen kort het huishoudgeld ver- duistert of verd'wijnt. „Het zijn een paar grepen uit de laatste maanden. Wij herhalen telkens aan nieuwe gevallen, wat al herhaaldelijk herhaald is. Zou de Commissie van Voorbereiding uit de Kamer althans den minister niet kunnen ant- woorden? Het is waarachtig de moeite wel waard." Uitbreiding der vacantie tot zes dagen per jaar; V. Het artikel betreffende de uitkeering bij verzuim en ziekte is uitgebreid als in het ont werp-contract 1921; VI. Geeischt wordt medezeggenschap bij het vaststellen der stukloonen VII. Waarborgen worden gevraagd voor het naleven van het contract door werkge- vers, die als lid der geeontractueerde pa- troonsvereeniging bedanken; VI HI. Instelling van een scheidsgerecht, ter- wijl tenslotte vervallen zijnde loonregeling der kerkwerkers en de regeling omtrent ge- dwongen verzuim op r.k. feestdagen. MARECHAUSSEE-KAZERNES. Men meldt aan de N. R. Gt. Te Vlagtwedde (Or.) is een nieuwe kazeme der Kon. Marechaussee in gebruik genomen, een gebouw, dat als andere gebouwen van dien aard, heel wat geld heeft gekost. Nu heeft Vrijdag jl. voor de rechtbank te Winschoten terecht gestaan zekere E. E., en het bleek, dat deze man naar Winsdioten was overgebracht zoo spocdig mogelijk na zijn ar- icstatie, omdat de opperwachtmeester der bri gade voor hem geen plaats had in de cellen. waarvan er intusschen slechts 66n was bezet. Deze cellen zijn namelijk zeer ondbel- matig, want arrestanten in de verschillende aparteinenten kunnen met elkaar spreken. En daar men voorkomen wilde, dat E. met den andere zou praten, werd hij dadelijk ter be- schikking van de justitie te Winschoten ge- steld. Hieruit blijkt wel, dat de bouw van deze marechaussee-kazeme, en speciaal de cellen- bouw, te wenschen laat. Men heeft dan ook verbouwing overwogen. ONTO'EREKENINGSVATBAREN. Mr. H. de Bie schrijft in het Weekbl. v. h. Recht, dat hij, hoewel zeer sceptisch gestemd over de kansen, om thans psychopathen-ont- werpen niet alleen tot wet verheven, maar praktisch toegepast te krijgen, toch niet kan nalaten vo6r de behandeling van de Justitie- begrooting in de Tweede Kamer een stem uit de praktiik te laten hooren: ir is een wetswijziging noodig, om de „ge- meengevaarlijke stakkerds" (het lijkt een con- tradioto in terminis, maar ik kan het niet beter uitdrukken) in eigener en anderer be- lang daar te kunnen plaatsen waar zij be- hooren. „Er loopt in een mij bekend arondissement thans weer een man los, die voor den handel in al zijne branches een gevaar oplevert, door- dat hij, wat een nermaal mensch oplchten en flessehentrekkm noemt, gewmm handel acht, DE VRIJ'HEIDSBOND. De heer K. Vos geeft in het Hbld. zijn in druk van de algemeene vergadering van den Vrijheidsbond, die, gelijk men weet, in hoofd- zaak met gesloten deuren heeft plaats gehad. Dat di'tmaal de beraadslagingen niet in het openbaar zijn gevoerdi, was niet anders dan een voorzichtigheidsmaatregel. Immers, de bond was tot stand gekomen na fusie van en kele vrijzinnige partijen. De organiiatie was vooral in de laatste weken uit den grand ge- stampt en had nieuwe afdeelingen gekregen in een aantal plaatsen, waar vroeger een Vrij- zinn.Dem. afd was. Bijv alleen in de pro- vincie Groningen ten minste acht. Hierbij kwam, dat men niet vermoeden kon, welken invloed' de groep frondeurs onder leind'ing van den oud-minister Van Oijn hebben kon. Het algemeen oordeel na afloop was, dat de vergadering gerust openbaar had kunnen zijn. Trouwens het plan bestaat voortaan de pers toe te laten. Het definitieve program van actie heeft in hoofdzaak kleine redactioneele wijzigingen ondergaan, doch is op enkele punten belang- rijk toegespitst. In de sta+uten en reglementen zijn slechts onbetcekenende wijzigingen aan- gebracht. Van het voorstel tot combineering der kies- kringen bleef niet veel over. De definitieve groepeering zal over enkele weken gescliieden door een verkiezingsraad en zal waarschijn- lijk worden: 1Groningen, Friesland, Drente, Overijsel. 2. Gelderland, Utrecht. 3. Zeeiand, Noord-Brabant, Limburg. 4. Zuid-Holland. 5. Noord-Holland (misschien Amsterdam afzonderlijk). In ieder geval wordt Utrecht niet met Zee- land en Helder niet met het Noorden gecom- bineerd. Na deze beraadslagingen gel oof t de heer Vos, dat de frondeurs onder aanvoering van mr. Van Gijn den Vrijheidsbond getrouw zul- len blijven, omdat zij z.i. geheel bevredigd moeten zijn, lo. omdat de vergadering bereid was een paar programmapunten toe te spit- sen, zoodat duidelijker uitkwam, diat de bond hun gevoelen betreffende grooter zuinigheid deelt, 2o. omdat de toelichting van andere punten door het hoofdbestuur zoodanig was, dat ook zij daardoor moeten zijn bevredigd, 3o. omdat de wijziging aangebracht in de mi- litaire paragraaf voor de meeste officieren voldoende blijken zal om hun medewerking te verleenen. Behalve de verandcring in de militaire pa ragraaf werden vijf andere paragrafen toe gespitst. Gin-g de vergadering accoord met de invoe- ring tijdens deze economische crisis matig waarbif twijfelachtig is, welk stelsel geyolga worden zal, wel bleek de animo voor invoe- ring tijdens deze eoonomsche crisis matig groot bij enkele afdeelingen. Daartegenover beteekent de toekenning van het premievrij ouderdomspensioen, dat de Vrij heidsbond geheel en al met het streven van den bond voor Staatspensionneering mede gaat en dat deze actie mede beteekentdat men meewerken zal aan pogingen tot afschaf- fing der zegeltjes-plakkerij, dat men de Ka- den van Arbeid wil opheffen, dus pogingen om de Invaliditeitswet praktisch te verbeteren, steunen zal. Wat aangaat den achturigen arbeidsdag, (die naturlijk blijft ibestaan), de desbetreffen- de wet wil men zoo soepel mogelijk maken. Wat dit laatste betreft, kan de heer Van Har- denbroek uiterst content wezen. Eveneens mogen de landbouwers en de mid- denstanders, speciaal de winkelers, tevreden zijn met wat te hunnen aanzien op het pro gram staat. Slechts een kort debat had plaats over het punt: steun aan instellingen, welke de geestefijke en godsdienstige volksontwikke- ling beoogen. Een debater vreesde voor subsi- die aan kerkelijke verenigingen. Uit predi kantskringen kwam daarop een ander geluid, n 1.: dat financieele steun volstrekt niet't eer- ste of eenig noodige was en dat de overheid haar erkenning der waarde van't godsdien- stig leven nog op andere en betere wijze kon uitdrukken dan door het geven van geld. De vrwiwen-paragraaf is oogwwijzigd vast- geuteld. m VITOJtDE RING DER NED. HERV. CLASSIS HAARLEM- Daar er op de gewone vergadering der classis geen tijd is voor het behandelen van meer geestelijke dingen, door de bestuursver- kiezingen, die gehouden en de adviezen over reglementswijzigingen, die uitgebracht moe ten worden, heeft men te Haarlem 11. Vrij dag een buitengewone classicale vergadering gehouden. Ds. P. E. Barbas van Haarlem heeft de vergadering geleid, na ze met gebed. ge- opend te hebben. In de morgenvergadering heeft ds C. Met, van Zaandam, het onderwerp ingeletd: „De kerk in Noord-Holland". DE PRINS BIJ SARA BERNHARDT. De Prins heeft Zaterdagavond de tooneel- school van Sara Bernhardt in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappcn in Den Haag bijgewoood. TREURIG ONGELUK. Vrijdagnamiddag liepen twee kleine jon- gens aan den Kloveniersburgwal te Amster dam achter een met kisten beladcn vrachi- auto. De lading, die buiten den wagen stak, raakte op zeker oogenblik een telcfooopaal. Eenige kisten vielen van den wagen en kwa- men terecht op een der beide knapen, een iongen van 8 jaar. Hij werd emstig gewend. Men bracht hem naar het Binnengasthuis. Bij aankomst aldaar was hij reeds ov'erleden De politie zal uitmaken of den chauffeur van de vrachtauto schuld treft. SCHIP SCHADE BEKOMEN. Het naar Mobile vertrekkende Amerikaan- sche stoomschip „Colthrops" heeft bij het verlaten van de nieuwe sluis te IJmuiden schade gevaren aan de hardsteenen contre- forts en de sluisdeur. Er is 500 cautie ge- steld. DE KILOMETERKAARTEN. In een Vrijdag te Amsterdam gehouden vergadering, waar een negen-en-dertigtal ver- eenigingen en lichamen uit Groningen, Dren te, Limburg en Zeeiand vertegenwoordigd waren en eveneens van medewerking van de betrokken vereenigingen uit Friesland bleek, is besloten dat vanuit de vijf genoemde pro- vincies een krachtige actie zal worden op touw gezet om te komen tot weerinvoering van de kilometerkaarten, waarvan de afschaf- fing een groot extra nadeel is voor de bewo- ners dier provincies, welke hen zwaar treft naast de gewone verduring, waaronder ge heel Nederland te lijden heeft. Tevens werd in de bedoelde vergadering besloten om stappen te doen tot oprichting van een geheel Algemeene Nederlandsche Reizigers-Vereeniging, die als vertegenwoor- diger der reizigers op de spoorwegen, tram- lijnen en stoombootdiensten door het geheele land met de directies dier instellingen over- leg zal plegen over de belangen der reizigers en die zoo noodig ook zal rekwestreeren en procedeeren om zekere misstanden opgeheven te krijgen en om aan het recht van den enke ling tegenover deze groote lichamen meer na- druk te verleenen. Het secretariaat der bedoelde vereeniging is voorloopig gevestigd O. Ebbingestraat 44 te Groningen. Doet vyol niet krimpen Maakt z|jde niet <£eel San VRACHTBOGT gestrand. In de Noordergonden bij Terschelling is een geladen vrachtboot gestrand. Vier sleep- booten vertrokken ter assistentie. HET VERWAARLOOSDE KIND T EMIDDELBURG. Het 13-jarig meisje te Middelburg, dat in November in verwaarloosden toestand met bewijzen van emstige mishandeling uit de ouderliike woning werd verwijderd, hcelt thans hersteld het gasthuis verlaten. De mocder zit nog steeds in voorarrest. BRAND. Zaterdagmorgen is in het centrum van Tiel geheel afgebrand het meubelmagazijn met werkplaats, houtvoorraad en woning van den heer J. J. Heyster. Alleen de winkel aan de Weerstraat bleef behouden. De belendeude perceelen kregon groote waterschade MEVROUW DE*BOER—-VAN RIJK. De toestand van mevr. De BoerVan Rijk blijft vooruitgaande, zoodat zij binnen enkele dagen de ziekenverpleging zal kunnen verla ten. DE GRIEP. Ter bestrijding van de griep-infectie wor den de wagens van de Haagsche Tramweg- maatschappij dagelijks voor den aanvang van den dienst met lysol gereinigd. TMPirranmiPn van hedpn Z H PAUS BENEDICTUS XV. t ROME, 22 Jan. De Heilige Vader heeft zijn testament zelf aan Kardinaal Gasparri overhandigd. 'sPausen biechtvader Pater Basilius en Dr Battistini, ook Kardinaal Giorgi en Mgr. Mignonne bleven bij den stervende bidden, die veel scheen te lijden en met in- spanning van zijn stem hen aanriep: „Bidt ook voor den vrede der wereld, .daar- voor zou ik gaame mijn leven willen offe- ren!" Zoodra het berfch ivan den dood van den Paus was ontvangen, heeft de Bonds- kanselier Dr. Schober zich naar de outtrie- tuur begeven; vordiger de deelneming dei van de republiek Ooeter.rijk te betuTgeis om dec sawselffkEn genwordiger de deelneming der regeeriag De Beiersche minister-president gnu! Nordenfeld, heeft aan den kardinaal-staata- secretaris Gasparri een telegram van deel neming gezonden, waarin hij verklaart, dat de dood van den Heiligen Vader een zwaar ver lies verduidt voor de geheele mensch- heid en inzonderheid voor Beieren. Het stoffelijk overschtovan Z. H. den Paus is, gekleed in de witte toga met de roode mantelette, de roode muts en de roo- de, met goud geborduurde scohenen, op het dodsbed neergelegd. De wacht werd bij het' lijk betrokken door de pauselijke Edelwacth en de Peni- tenciers. Kardinaal Gasparri, de Kardinaal-Ka- merling, verricthte de officieele vaststel- ling van den ingetreden dood. net lijk des Pausen is gebalsenjd. Het zal worden overgebracth naar de Troon- zaal en morgen naar den St. Piefer. Het graf des Pausen zal aldaar in de crypte zijn. (Het lijk wordt meldt de Maasbode overeenkomstig 'sPausen verlangen, niet gebalsemd). De Duitsche Rijkspresident Ebert eheft aan den Nuntius Pacelli te Miinchen na- mens het Duitsc ehRijk de oprechte deelne ming betuigd met den dood van den Paus. De ..Lokal Anzeinger" vat haar oordeel over Benedictus XV als volgt samen„De gcscihedenis kan hem den naam van zacht- moedige en vredelievende geven en de menschhcid zal om hem in oprechten rouw treuren De Koningen van Groot-Brittannie, Bel gie en Spanje, evenals de President van Brazilie zonden in hartelijke bewoordingen hun deelneming. RUMOER IN HET HONGAARSCHE PARLEMENT. BERLIJN, 20 Jan. In de Vrijdag ge houden zitting van de Hongaarsche Nationale Vergadering is het naar uit Boedapest wordt gemeld tot stormachtigie tooneelen gekomen tusschen de legimitisten en die voor- standers van een vrije koningsikeuze. De afgevaardigde Szilagy viel n een scher- pe rede verscheidene leden van de regeering aan, zoodat hem door den voorzitter hef woord werd ontnomen. De afgevaardgide bleef edi- ter doorspreken, hetgeen tot gevolg had, dat een groot rumoer ontstond, dat tenslotte zoo hevig werd, dat de voorzitter zich genood- zaakt zag, de ztting te schorsen. Na de heropening van de zitting verhief Szigaly zich weer van zijn zetel om zijn on- derbroken redevoering voort te zetten. Dien- tengevolge begon het tumult opnieuw. De ge wone president van het Huis, Gaal, die Vrij dag niet presideerde, begaf zich naar de ban- ken der oppostie en voegde den afgevaardig- jreaffiwrti treepet Wn- tDuit (Vw linie van Duitsche zijde wordt geschondeo Ten Rlotte wenscht Frtnkrijk dat de hoe- danigheid der militaire ootereteuning, wel- ke beide staten elkander wederzijds toezeg. gen, in een militair verdrag zulien worden vastgelegd. De Fransche regeering, acht deze wijzi gingen noodzakelijk om aan het garantio verdrag een praktische beteekonis te verlee nen en een werkelijke waarborg voor den vrede te kunnen scheppen; Stadsnieuws. den die zaten toe: „Boeren gedragen zich nog fatsoenlijker dan jullie." Dit was het sein voor het algemeen tumult. De afgevaar digde Binitzki storrte zich met gebalde vuis- ten op Gaal, terwijl de andere leden van de oppositie eveneens hun banken verlieten en op de overige afgevaardigden ^anvielen, zoodat een hevig gevecht ontstond. Benitzk trok een revolver en richtte deze op Gaal. Een andere afgevaardigde wist hem evenwel het wapen uit de hand te slaan. SPOORWEGSTAKING IN SAKSEN DRESDEN, 23 Jan. Zondagmiddag om 6 uur zijn de spoorwegarbeiders te Dres den in staking getreden. De treinen kunnen sleclits met aanzienlijke vertraging vertrek- ken. Het goederenverkeer wortd slechts in geringen omvang gehandhaafd. DEN HAAG, 23 Jan. Bij het departe- ment van buiteqlandsche zaken is bericht ontvangen van het overlijdcn van Z. H. den Paus. Wegens het overlijden van den Paus is aan onderscheidene legatiegebouwen de vlag halfstok geheschen. Aan den Neder- landschen gezant bij het Vaticaan, Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer, is telegrafisch opgedragen de deelneming van de Neder landsche regering te betuigen ter gelegen- heid van het overlijden van Z. H. den Paus. DE LOONEN DER MIJNWERKERS. HEERLEN, 23 Jan. Namens de direc ties der Staats- en particuliere mijnen were aan de contact-commissie voor het mijn- bedrijf een schrijven gericht, waarin o ra. wordt gezegd: De nog steeds onbevredi- gende gang van zaken in de mijn-industrie laat niet toe dat de bestaande loonsoveren- komst, welke eind Januari of eind Februari afloopt, ongewijzigd voort te zetten. Wij stellen voor, met ingang van 1 Maart 1922 een loonovereilkomst aan te gaan op nieu we basis. Deze zal gelden voor 3 maanden, derhaf- ve van 1 Maart tot 31 Mei. De bespreking der bovenstaande voorstellen zal aan de orde worden gesteld in de eerstvolgende vergadering der contact-commissie, welke op Maandag 30 Januari a.s. zal worden gehouden. DE KERKBRAND TE DELFT. DEN HAAG, 23 Jan. De rechtbank heeft de twee loodgieters te Delft schuldig verklaard aan het op 20 September 1921 door schuld doen ontstaan van brand in de Oude Kerk te Delft, waardoor gemeen ge vaar voor goederen ontstond en hen des- wege ieder veroordeeld tot 4 weken hechte- nis HET GEBRUIK VAN CLAXONS OP MOTORRIJWIELEN. DEN HAAG, 23 Januari. Van regee- ringswege zijn de burgcmcsters thans uit- genoodigd om de regelmatige toepassing van het verbod van het gebruiik van een claxonsignaal voor motorrijtuigen bin nen den kom der gemeente te bevorderen HET GARANTIEVERDRAG TUSSCHEN" ENGELAND EN FRANKRIJK. PARIJS, 23 Jan. Over het garantiever- draag tusschen Frankrijk en Engeland heeft volgens de „Matin" de Fransche ge zant te Londen de volgende wijzigingen in het voorgestclde garaptieverdrag tusschen Engeland cn Frankrijk voorgesteld: .,De geldigheidsduur wordt tot 25 jaar uitgebreid. Volgens het Lloyd George- stelsel zal Frankrijk aangevallen worden beschouwd. wanneer. de Duitsche troepen de Fransche grens zouden overschrijden. Het tegenvoorstel der Fransche regee ring acht dit gevaar aanweeig wanneer de HET ALKMAARSCHE VEEVERZEKE- RINGSFONDS. De algemeene vergadering van het Alk- maarsche Veeverzekeringsfonds werd heden in cafe Cen,traal gehouden. De voorzitter, de heer D. Go vers, openide de vergadering met deni wensch dat de be- sprekingen in het belang van het fonds zou den worden gehouden. De vergadering was goed bezocht. De notulen, gelezen aoor den secretari9, deni heer J. iSwaag, werden onverandera goedgekeurd. De heer Smit rapporteerde, namens de financieele commissie, tot decharcheering van den penningmeester, waartoe werd besloten. Uit het dGor den secretaris uitgebrachte verslag deelen wij het Y>gende meae: 'Het oestuur verheugde zich er over, dat de uitkomsten van het afgeloopen jaar gunstig zijn te noemen, alhoewel de lste zes maanden ons gaf een belangrijke teruggang van de kassa n.i. van 3b00 tot 2100. Drie koeien werden geheel afgekeurd. Het niet te ver- wachten voordeel volgde, dat het 2de half- jaar geen enkele algeheele afkeuring volgde, waardoor niet alleen de teruggang werd in- gehaald, maar bovendien een mooie winst go- maakt werd. Van 1 Jan. tot 31 Dec. werd van 552 koei en 2760 premie ontvangen, van 98 koeien 686 en van 17 koeien 42.50, alzoo to- taal 3488.50. De verkoop aan gesteriliseerd vleesch, vet en huiden leverden 792.92 op. Aan contribute werd ontvangen 125. Van 3 nieuwe leden een intreegeld van f 30 en van gekweekte rente 72.55, waar door met het voordeelig saldo 764.6614 in kas is. De uitgaven bedroegen wegens afkeurin- gen: 2038.10, aan keurloon 166 75, aan zegels 66.70, aan salarissen t J- verse 305.20, aan abattoirkosten f t .20, totaal 3653.95. Het verslag uitte den wensch dat ook het komende jaar een voordeelig mag zijn. (Ap- plaus.) In behandeling kwam nu het bestuursvoor- stel om de premie voor leden op 4 en voor niet-leden op 6 tesstellen en voor de ver- zekering van pinken voor de leden 2 en voor niet-leden op 3. De heer Groot stelde voor de 4 voor le den op 3 te stellen. De kas is groot. Het vorig jaar werd 5 betaald met het oog op de 'hooge inkoopprijzen, die thans veel lager zijn. Spr. was overtuigd da de aanvoer der markt daardoor bevorderd zou worden. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur dit reeds had overwogen. In Purmerend werd «venwel met groote meerderheid besloten om het op 4 per run.J te stellen. 'Spr. waarschuwde de heeren voorzichtig te zijn. In een andere plaats had men een kas van 14000 die men in een jaar kwijt raakte. Het vorig jaar ging de kas in het le halfjaar met 900 terug. Dit had ook het 2e halfjaar het geval kunnen zijn. 'Het voorstel zal tengevolge hebben dat er ruim 600 minder ontvangen wordt. Spr. is er voor de markt te bevorderen. Als er koopers komen, dan neemt hij niet aan dat 1 minder premie de marktaanvoer zal be vorderen. De heer Groot vond de voorzichtigheid goed, maar als er te kort komt kan men pond pondsgewijze bijpassen. Men moet nu bij 50 cent gaan rekenem. Aan een groote kas heb ben de tegenwoordige leden niets. De voorziter vond dat het niet kon, doch meende, dat men toch groot belang had bij een goede kas. Ioeder jaar kan men voorko men dat een te groote kas gevormd wordt. Wij hebben een gelijke premie als te Scha- gen en Purmerend: en moeten niet lager gaan, omdat wij- nu een goede kas hebben. De heer E. Dz. Govers meende dat 4 gevraagd kon worden wanneer er een vleesch prijs was van f 0.80 en daarom lijkt 4 spreker volkomen geredhtigd. De keuringsdiensten. worden verscherpt en daarom is het gewenscht de kas niet uit te putten. De heer Groot oordeelde, dat de prijs in Alkmaar hooger was, omdat hier nauwkeuri- ger gekeurd wordt. De voorzitter feliciteerde de vereeniging met de nauwkeurige keuring. In Purmerend met haar grooten aanvoer loopt er wel eens een beest door doch in Scha- ,gen is dit ook niet het geval. Het voordeel van de nauwkeurige keuring .in Alkmaar is ook, dat men hier en in de omgeving dan ook meer kans heeft van goed vleesch. De beer de Groot meende, dat er vaak beesten worden afgekeurd die niets mankee- ren. Het zijn allemaal lang geen; slechten, waarvoor de burgerij zich zou behoeven te schamen om 1ri.cn.* Het voorstei vau den heer Groot kwam hierop in stemming en werd verworpen met 10 tegen 8 stemmem. Aan de orde was de periodieke verkiezing van 3 beshiursleden wegens aftreding van de heeren D. Govers, D. A. Luiting en J. fonder, waarvan de twee laatste heeren zich niet meer beschikbaar stelden. Gekozen werden de heeren D. Govers, M. .Mulder, bij; eerste stemming met 7 en 10 stemmen. Bh 2e stemming werd gekozen de heer J. M. Groot, welke heeren hun benoeming aan- vaarden. (Ongecorrigeerd.) VOOR DE DRENTSOHE VENEN. De door de R. K. Muziekveroeniging „St. Caecilia" gehouden collectc voor de Drent- sche venen heeft opgebracht de som van 225,-. De 2 weken geleden gehouden rondgang had opgebracht 185r50, alzoo te zamen 410,50. fctlcpel voor een blouse.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2