DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zuster Brettan's liefde. Eo. 19 fronted Tien en twx»%ste Jaargang 1922 23 JANUARI F e u i 11 e t o n. Abonnementsprijg bij Foomitbctaliiig per 3 mannden t 2.-, fr, per post f 2.50. Bewljsn. 6 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulii.te, Bkievew franco N.V. Book- en Hanilotalr. v.h. Henna, Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Adniiniatr. No. 3. Maetie No. 33. MAANDAG Direeieur: G. II. KttAK. ONDERHUUR. De HUURCOMMISSIE te ALKMAAR ves- tigt de aandacht van huurders van wcningen, die een gedeelte hunner woning in ONDER HUUR hebben afgestaan of wenschen af te staan, op het bepaalde in het 2e lid van art. 13a der Huurcommissiewet, hetwelk luidt „Ondcr woning verstaat deze wet ieder perceel met een of meer woonvertrekkcn, zoo- mede ieder als woning ingericht gedeelte van een perceel, dat afzonderlijk wordt ver- huurd". Het is dus den verhuurders van learners of gedeelten van woningen, hetzij deze al of met gemeubileercf zijn, op straffe van een boete van ten hoogste 1000 of hecb tenia van ten hoogste een maand verboden een bestaanden onderhuurprijs te verhoogen zonder vooraf- gaande goedkeuring van de Huurconinnssie Bovendien kan de onderhuurder vo'.staan met de doorbetaling van don ouden prijs, zoolang niet de nieuwe hoogere huur door de Huur- commissie is goedgekeurd Indien men voor het ecrst tot onderverhuring cvergaat, be hoort eveneens op straffe van bovengenoein- de boete schatting van de buurwaarde aan de Huurcommisso te worden gevraagd. ONDERHUURDERS worden in verband met het bovenstaande in hun eigen belang uitgenoodigd bij den Secretaris der Huur- commissie, ter Gemeente-Secretarie, mede- dceling te doen van gcvallen van onderhuur. Alkmaar, 20 Januari 1922. De Huurcommissi'1 voomoemd, O J. VERKERK, Voorzitter. F. H. VAN DIJK, Secretaris. Provinciaal Nieiiws gin nei UIT SCHOORL. Alhier is door de Vrijzinnige Kiesvereeoi- ing besloten zich aan te sluiten bij den Vrij- eidsbond. Op de vergadering waar dit besluit werd genomen iraden 30 vrouwen als lid toe. UIT BERGEN. Vrijdagamorgen wachtten de schoolkinde- ren uit Bergen aan Zee tevergeefs op de eer- ste tram, die te 7 36 van daar moet vertrek- ken. Bij onderzoek bleek, dat de tram, die 6.59 v.m uit Alkmaar moet vertrekken, ter hoogte van de Koedijkervlotbrug niet verder Icon wegens defect aan de machine. Eene van uit Alkmaar gerequireerde locomotief was niet spoedig genoeg ter olaatse, om de tram nog naar Bergen aan Zee te laten doorloo- pen. De verbinding van 9.13 van Bergen- Binnen naar Alkmaar ondervond zoodoende geen vertraging. UIT BERGEN. Ingekomen en vertrokken personen. Ingekomen: Mej. Joh Boeder, geen, zb., bij P. Houtkooper, Bergerweg 106, van Alk maar. H. D. A. van Reenen en gezin, N.H., bankdirecteur, Russenweg 26, van Am sterdam. Jb. Stuurman en gezin, G K handelsagent, Wiertdijkje 6, van Amsterdam H E. Holman, wed. P. J. Kroes, E.L., z b.. Meerwijklaan 5, van Noordwijk. P Kooij en gezin, D.G., geen, Boschlaan 5, van Wieringerwaard Th Weijhenke en gezin, NH geen, Boulevard 28, Bergen aan Zee, van Blaricum. A. J Kuipens, R K geeste lijk zuster, Loudelsweg 20, van Maasslui9. A J. van den Heuvel, R.K., le luit. vesting^ artillerie, Russenweg 4, van Geertrui den berg Vertrokken: Joh. Commandeur, RK, tim- merman, van Groenweg naar Heemskerk, p. a B Mulder. C. Overeijnder, Rem., ass. huish., van Borselenlaan 14 naar Gou da, Peperstraat 82. M. Wondergem en ge zin, N.H., pensionhouder, St. van Surcklaan 11 naar Amsterdam, Valeriusstraat 46h. A M. Prins, geen, z.b., van Becmsterlaan n. Harderwijk, Sanatorium „Sonnevanck". S. Postima en echtgenoote, koopman, geen, van Prinsesselaan 2 naar Heldcr, Breewater- straat 36. D. Staadegaard, R.K., z.b., van <ogcndijk naar Valkenburg, klooster. S. van der Spruijt, N.H., dienstbode, Breelaan 48 naar Hilversum, Tulpstraat 38. W. Vis- ser, echtgen. van M. Witmond, N.H., z.b., v. Jan Jacoblaan 11 n. Eindhoven, Glaslaan 21. E. A. van den Donk, R.K., dienstbode, Meerweg bij Pilaar naar Gennep (L.) Markt. A. van den Hoek en gezin, D.G., drukker, van Kruisweg 22 naar Alkmaar. J. C. Roskam, RK., z.b., van Pensionaat Loudels weg 20 naar Zijpe ('t Zand). H. van der Meij, R.K.. z.bvan Pensionaat Loudelsweg 20 naar Wijk aan Zee en Duin. P. A. van der Meij, R Kz.b., van Pensionaat Loudels weg 20 naar Wijk aan Zee «n Duin. M. M G de Wit. R.K., z b„ van Pensionaat l oudelsweg 20 naar Amsterdam. Vroiikstraat 497. A. C. Pronk, R.K., z.b., van Pensio naat Loudelsweg 20 naar Warmenhuizen. N Hoogeboom R.K., arbeider, van Kanaal- dijk 39 naar Koedijk A. Wink. N.H boe- renknecht bij J. do Wit, Kanaaldijk, naar Ha- renka rspel. urr HEILOO. Donderdag- en Vrijdagavond gaf het fanfa- recorpsrecorps „Eensgczindheid" wederom zijn jaarlijksche uitvoering voor leden en ge- noodigden. Beide avonden was de zaal goed bezet. Ons wakker corps onder leiding van direc- teur D. Harder Jr. heeft altijd nog de sym- pathie van de Heiloosche burgers. Altijd wer- den er zulke avonden eenige voordrachten gedaan, doch dit jaar had de eigenaar van ..De Onderneming" den heeren Peelen en Timrner (humorist en pianist) geengageerd, die met voordrachten en muziek een prachti- ge fawisseling gaven. Beide avonden ging men voldaan huiswaarts. Donderdag j.l. zouden een tweetal paartjes in het huwelijksbootje stappen, doch van beide trouwpartijen kwam niets. Van bet eene paar wilde de vader der bruid niet naar het raadhuis. Later wenschte hij niet eens thuis te teekenen. Bij het andere paartie wa- ren familieomstandigheden de oorzaak der verhindering. UIT DIRKSHORN. Bericht van Iczet van de op 18 dezer gehouden veiling ten ver- zoeke van de erven H. Berkhouwer Pz. te Dirkshorn, ten ovcrstaan van den te Schoorl- dam gevestigden notaris P. J. Laurman: Boerenplaats met schuur, ierkclder, erf, ar- bciderswoning en weiland in den Voorpolder te Dirkshorn, groot 18.54.35 H.A., op 57735,—. Rentenierswoning met erf, groot 11.60 A op 3920,' Boerenplaats met schuur. ierkelder, erf cn weiland, aan den Oosterdijk, groot 8.13.50 H A„ op f 24238,—. Perceelen weiland aan den Ocsterdijk, groot 3 26.36 H.A., op 8741,50. Perce:leu weiland aan den Ocsterdijk nabij Kalverdijk, groot 2.14.80 H.A., op f 6569, Huis cn erf te Sink Maarten, groot 16.40 A op 1560,—. Totaal 102763,50. De afslag, combinatien en eindtoewijzing zullen plaats hebben in het caK van den heer Bruin te Dirkshorn, op 25 Januari a.s., des voormiddags te 10 uur. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van LEONARD MERRICK, door E. H. (Nadruk verboden). 30) iHoe Kincaids verklaring haar geiroffen zou hebben, als ze hem ontmoet had, &r ze Carew kende, valt moeilijk uit te maken. iNlu voelde ze niets voor hem, maar dit omgang was een ervaring geweest, die zoo zeer a lie vatbaarheid voor indrukken bij haar had uitgewischt, dat, om zich nu te verdie pen in gissingen, van hoe haar houding zou zijn geweest, als ze dien hartstocht nooit ge- kend had, gelijk staat met het naast-elkaar stelen van die gebeurtenissen bij verschil lende personen. Kincaids mededinger hoorde wel tot de ergste soort, die ooit een geliefde in den weg kan staan; een levendige herinnering, wat altijd1 een geduchte tegenpartij is, en nooit zoo onverwinbaar, als wanneer de vrouw van nature braaf is en haar braafheid heeft opgegeven, ter wille van den man, die nog in haar herinnering voor haar staat. :De gedachte kwam in Mary op, om een gelegenheid te zoeken, den dokter eens al- leen te spreken en er hem op te wij'zen, dat hij zijln moeder verdriet deed met zoo weinig te komen; maar zoo'n gelegenheid was niet makkelijk te vinden; want, als hij kwam, was zijn moeder er natuurlijk ook. Dan dacht ze er weer over, om hem te schrijven; maar, mondeling zou een enkele wenk voldoende wezen, terwijl in een brie:' het onderwerp al weer veel moeilijiker te be- UIT OTERLEEK. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1921 waren in deze gemeen- te gcvestigd 759 personen. In dat jaar zijn: ingekomen 117 pers., ver- .rokken 98 pers overleden 11 pers., geboren 26 pers., zoodat de 'bevolking op 1 Januari 922 bestond uit 793 personen. Geboren Willy Trijny, d. van S. Kaan en C. Opperdoe8. Marie, d. van C. Rowin- kel en D. Frederiks. Hendrik, z. van Th. van Elten en E. Hardeveld. Adriaan, z. van J. Schuurman en A Wit. Hillegonda, d. van T. Kooij en A. Nooij. Hendrik, z. van A. van Ham en A. Denneman. Dirk, z. van J. Ooms en M. Kloosterbcer. Mat- theus Jacobus, z. van J. P. Punt en T. Leek Overleden Nicolaas Chrisliaan uinman, 4 m. Adrian us Karel Ninaber. 9 j. Johannes Bos, 69 UIT SINT PANCRAS. Sedert 18 December j.l waa Vronc I door vorst en regen met meer in ecu ccmpetitie- match uitgekomen. Doch Zondag ji. begon voor Vrone I en V. V. H. I het competitierad weder te draaien, daar't veld van Heiloo, hoewel niet al te best, met vereende krachten der V. V. H.-ers toch bespcelbaar was ge- maakt. Bij den aanvang reeds blcken beide elftal- len hun mannetjes te staan en had een der backs van V. V. H. niet door een onhandig- heid doer eigen doel gescoord, dan was de rust met gelijk spel ingegaan (10 voor Vrone). Na de rust was Vrone blijkbaar sterker; 't bestookte onophoudelijk Heiloo's doel, doch van schoren geen sprake, zoodat Vrone over- won met 1—0. V. V. H., dat na de rust er alles op zette te winnen of gelijk te maken, speelde soms te forsch en had zeker twemaal een waarschu- wing of erger vcrdiend. Meer dan twee maanden waren er verloo- pen sinds dien avond van zijn aanzoek, toen Mrs. Kincaid eindelijk met haar klaCht te voorschijn trad. 'Her was op een Zondagmor- fen. Mary stond voor het venster naar den eerlijken zonneschijn te kijiken, terwijl de oude dames somber op haar gewone plaats zat. „Gaan we naar de kerk?" vroeg Mary op- eens. „Ja, ik denk van wel. Er is nog volop tijd, niet waar?" „0 ja, 't is nog vroeg; nog geen tien uur Wat een heerlijke dag, hfc? Het is nu echt voorjaarsweer." „Ja", antwoordde de andere verstrooid. Na die korte bevestiging volgde er een oogenblik pauze, waarna de oude dame weer begon „Hk zal tenminste geen gevaar loopen, dat ik dokter Kincaid mis; z66 dikwijls komt hi; niet meer, dat ik daarvoor bang hoef te zijn." Uit die laatste schampere bijvoeging sprak tegelijk toch ook weer z66 groot leed, dat Mary, na haar eersten schrik over de wen ding van het gesprek, toch ook verbazenc veel medelijden voelde. „Een dokter is maar zoo weinig zeker van zijln tijd, he?" bradht zij er zachtjes tegenin. „Daar wordt voortdurend beslag op gelegl." Mrs. Kincaid1 antwoordde niet onmiddel- lijik en tegenover Mary was dit slechts een bewijs van het krachtelooze van haar argu ment. „Ik bedoel", haastte ze zich dus, om dit nog wat te versterken, „dat hij maar nie z66 kan weggaan uit het ziekenhuis, als h dat graag eens zou willen. Er kunnen geva" len zijn „Hij' placht toch anders dikwijls te komen. Waarom kan hij dit dan nu niet meer?" „Ja~", kloak het haperend vaa Mia Bret- StadKnienws ALG. NED. VROUWENORGANISATIE Dat is een vrijwel mislukte avond geweest, die vier Amsterdamsche dames, Yoorstand- sters van de A. N. V. O., Zaterdag belegd hadden in de Unie, om zoo mogelijk te ko men tot de vorming vaa een afdeeling. Slechts drie dames, o. w. nog een uit Schoorl, hadden van hare belangstelling •blijik gcgeven. 't Was anders wel aantrekke- lijk gemaakt, doordat mevr. Ellen Stein, een der bovengenoemde Amsterdamsche dames, zich bereid verklaard had eenige liederen te zingen. Zij hield woord, ondanks de geringe belangstelling en wij durven gerust beweren, dat het jammer is, dat niet meerderen haar schoone stem hebben gehoord. De zeven da mes namen alien plaats aan een groote ,,be- stuurstafel" in een hoekje van de zaal, dicht bij de kachel, het overige deel van de zaal lag verlaten, wat wel jammer was vanwege de moeite die gedaan was om haar aantrek- kelijk te maken. Tusschen de vele rijen stoe- len stonden tafeltjes, gedekt met een aardig kleedje en gesierd met een vaas tulpen. On- aangenaaro deed het aan, al die leege plaat- sen te zieni en een oogenblik dachten wij nog, dat de vergadering niet zou doorgaan, toen de stem van de zangeres ons gesprek met den hotelier kwam verbreken en wij plichtmatig een plaateije aan een tafeltje innamen, nabij den vleugel, niet vermoedend dat wij zelfs nog na het verstrijken van het „Alkmaarsch kwartiertje" heelemaal alleen zouden blijven, als verloren in de ruimie. De eerste spreekster was mevr. Roozen- daal, tandarts in de hoofdstad. Zij. besprak een drietal punten van het programma van de Algemeene Nederlandsche vrouwenorga- nisatie, n.l. vrouwenkiesrecht, verbeterde hu- welijkswetgeving, gelijke arbeidsvoorwaar- den voor man en vrouw. De noodzakelij'kheid van deze punten (het eerste is inmiddels, zooals spreekster op- merkte, verzekerd) werd door voorbeeiden duidelijik gemaakt. Vooral de tegenwoordige huwelijkswetgeving werd scherp door ae spreekster onder handen, genomen, waarbij zij wees op tal van bepalingen, die de vrouw bij den man ten achter stellen en haar van hem afhankelijk maken op velenei gebied (het verdiende loon, het beheer van kapitaal, het recht op de huwelijksgoederen en het recht op de kinderen), waarbij de spreekster het een geluk noemde, dat de man in den re- Sel niet 200 alecht is als hij mag rqa. volgens e wet. Mevr. A. Schwier—Rutters nam het woord, nadat mevr. Stein eea lied had gezon- gtn. Zij nam da:.nnede de taak over van mej. Minema, die, waarschijnlijk door ziektt, at- wezig was gebleven. Spreekster noemde 1922 een zeer g-swich- tig iaar voor de vrouw, omdat thans bereikt is waarvoor zoo lang is gestreden. De vrouw mag nu zelf aan de verkiezingen deelnemen. Met voorbeeld'en toonde spreekster aan, dat in de oorlogsjaren verschillende meisjes op kantoren een plaatsje vonden, ook al waren zij daarvoor ongeschikt. Deze meisjes hebben 't idee omtrent de vrouw -en haar arbeidspres- tatie nie hoogerop gevoerd. Ook desChrijfster mevr. BoudierB akker heeft daar geen goed aan gedaan met haar boek, waarin zij alle vrouwen moeders noemt. Spr. was overtuigd, dat slechts een klein percentage der vrouwen moeder wordt. Voor de overigen moet het mo- felijk zijn door eigen werk in haar onder- oud te voorzien. De Alg. Ned. Vrouwenorganisatie wil wer- ken voor vrouw en' kind, zij heeft daarvoor hare programpunten. Andere partijeni willen dat ook, b.v. ae Vrijiheidsbond, maar deze hebben de betreffende punteni z6o ver onder- aan op het lijstje gezet, dat ze nog in geen vier jaar behandeld worden. Dus moeten de vrouwen zelf strijden. Zij behooren zich daarom niet bij, eeni der bestaande politieke partijen aan te sluiten, omdat zij dan te veel aan de inzichten dezer partijen en fracties zijn onderworpen. Alleeni in de Alg. Ned. Vrouwenorganisatie is de plaats der vrouw. Spreekster behandelde hierop eenige pro grampunten der A. N. V. O. Zij ging uitvoe- rig na hoe de gehuwde vrouw thans gehin- derd wordt in hare werkzaamheden en be- toogde, dat de minister geen recht mag heb ben om haar, hoe dan ook, werken, te verbie- den,. Moederschapszorg is al mede een voor- naam punt op het program der A. N V. O. Zij is er van overtuigd, dat die zorg niet mag komen ten laste van den Staat, gelijk Suze Groeneweg wil, w<mt dit zou den staat op millioencn komen. Voor de economisch zwak- ken1 zou een tegemoetkoming moeten worden verleend. Ook "tot de ongehuwde moeder moeten de zorgen zich nitstrekken opdat zij niet tot prostitutie venralle. Kraaminrichiin- gen, klinieken, enz. moeten door het particu- fier initiatief worden opgericht, waarbij. een subsidie en toezicht van den staat misschien wel goed was. De onderwijskwestie staat ook op het pro gram. De laatste schoolwet heeft het onder- wijs verslechtcrd (spreekster zette dit nader uiteen) en daartegen moet worden gestreden. ©ij de bespreking van kinderverzorging „Ik heb het hem niet gevraagd; ik kan er natuurlijk zeker van zijn, dat het een goede reden is, die hem van zijn weg houdt. Maar het is hard, als je in dezelfde plaats woont, als je zoon, en je hebt hem niet langer bij jc, dan een enkel uur in de maand. Veel meer zie ik hem niet, zooals u wel merkt. Gister- avond was hij: hier voor't laatst; hij is twintig minuten gebleven. En hij begon al met te zeggen, dat hij haast had, eer hij nog maar iets vroeg. Hij heeft niet eens zijn hoed afgezetheeft u wel gemerkt „Ja, ik merkte het", gaf Miss Brettan toe. ,.Je weet het, 0, je weet het!" dacht ze, ter wijl al haar moed haar op eenmaal begaf. „0, wait zal ik toch doen?" „Denk niet. dat ik er hem een verwijt van maak", zei Mrs. Kincaid verder. „Ik maak er niemand een verwijt van. Hij, zal er we! een heel geldige reden voor hebben. Enkel lijkt het maar wat onbillijk, dat ik daar ook onder 'te lijden zou hebben terwijl ik er toch 200 geheel onbekend mee ben." „Waarom spreekt u dan niet met dr. Kin. caid? Als hij wist, dat u zich zijn afwezig. heid zoo zeer aantrok, dan kunt u er wel ze ker van zijn, dat hij zijn best zou doen, om meer te komen. Waarom zegt u dan niet, dat u hem mist?" „Ik zal mijn zoon zijn bezoeken nooit af- smeeicen", sprak de oude dame met een ze ker soort waardigheid. „En evenmin zal ik trachten uit hem te krijgen. waarom hij weg- blijft. Dat is geheel zijn eigen zaak. Op mijn leefiijd komen we tot het inzicht, dat onze kinderen rechten hebben, waar wij geen in- breuk op mogen maken; geheimen, die ons niet verteld moeten worden, als zij er niet uit zich zelven mee te voorschijn komen. Zooals ik zei: we beginnem dat in te zien; maar we zijn te oud om te leeren. Maar laat ons daar nu niet verder over spreken, kind: hat is sms Ua datM beval spr. aan de Boddaerttehuizeni, zeer wenschelijk vooral voor kinderen, wier moe ders niet den heeleni dag thuis zijn. Kindeibescherming is eeni volgende eisch. De A. N. V. O. wenscht, dat ook verboden wordt het in het openbaar owtreden als dan- scres b.v. van kinderen beneden 18 jaar, als* mede het venten met chocolade door kinderen in bioscopen, omdat daar dikwijls films wor- deni vertoona, die voor kinderen beneden 18 jaar verboden zijm. Verschillende conferen- ties met autoriteiten heeft de A. N. V. O. daarover al gehouden. De secretaris van den minister zei, dat hij< de zaak nog nooit z66 had bezien. De mannen hebben zich nog nooit met deze kwestie bemoeid. Verder bepleitte spreekster de stichting van doorgangshuizen, waar de (ongehuwde) moeder haar kind kan brengen en waar zij zelf kan zijn, sis zij een dag geen werk heeft. De kosien van onderhoud tnoeiaa door de moeder zelf verdiend worden. Volkshuisvesting heeft ook de aandacht van de A. N. V. O. Cuk rutr kan zi; veel gocds doen. gelijk spr. uiteen zette. Het bou- wen is te duur, waardoor de buren te hoog worden. De te stellen eischen moeten ver- laagd worden. Al deze punten kunnen alleen door vrou wen voldoende worden1 toehartigd. Zij moeten daarom zorgen als eigen, partij hare afge- vaardigden in de Tweede Kamer te krij'gen. De bestaande politieke partijen zullen' zich niet inspannen voor de vrouwenbelangen, re den, waarom de vrouw in die rijen niet thuis behoort. Vrouwenbelangen kunnen alleen goed worden voorgestaan door vrouwen.. Stelt een der andere partijen te eeniger tijd iets voor in het belang der vrouw, dan zal zeker de A. N. V. O. haar steunen. Tot zoo lang moeten de vrouwen alleen voor hunne belangen strijden. Nadat mevr. Rutters hare causerie beein- digd had, werden door de drie opgekomem belangstellenden verschillende toelichtingen gevraagd, waarop duidelijke uiteenzetiingen volgden. wij hoorden daarbij o.a. nog, dat de A. N. V. O. ijvert voor afschaffing van den dienstplicht. Zij, wil een leger van uit- sluitend vrijiwilligers, om langs den geleide- lijken weg te komen tot ontwapening. Twee der aanwezigen lieten zich alt lid van de A. N. V. O. inschrijven. Nadat mevr. Stein nog een lied had ge- zongen, sloot mevr. Rutters de vergadering, die eigemlijk meer een gezellig onderonsje was. TURNLUST. De reeks der jaarlijksche turnuitvoeringea in de maanden Januari en Februari werd Za- terdagavond geopend door de bekende ver- eeniging „Turnlusf'. Natuurlijk was de groote Harmon iezaal geheel gevuld met eea aandachtig publiek. Toen het scherm voor de eerste maal om- hoog ging, stond dc geheele vereeniging keu* rig opgesteld op't tooneel en brachten de vaanaeldragers der dames- en heerenafdee- ling plcchtig den gebruikelijken groet. De voorzitter, de heer Budding, richtte zich daarop met een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen en dankte voor den steun in 1921 entvangen. Sprekei' deed' uitkomen, dat ..Turnlust'' steun van gemecntewege aan de turnvereenigingen, verleend in den vorm van een flinke subsidie, zeer op prijs zou stellen en hij sprak de hoop uit, dat het ge- meentebestuur spoedig van deze daadwerke- lijke belangstelling in de lichamelijke opvoe- dmg zou blijk geven. Zich richtende tot den directeur,, dankte hij dezen voor zijn kranige leiding. Hij memo- we moesten ons maar gaan kleedcn." Mary keek haar wat hulpcloos aan; er was iets beslist in haar toon, dat alle moge- lijkheid van eenige nadere verklaring uit- sloot, en haar beiden nog even wijs liet om trent wa't er van weerskanten geweten werd. 'Htet was Mis Brettan echter nog duidelij- ker geworden, dat op haar de taak rustte, om den dokter opmerkzaam te maken op het gemis dat zijn moeder in stilte leed1; en ze nam zich vast voor, dat ze hem dien mid- dag een briefje zou schrijven. Even na den eten ging Mrs. Kincaid, verlokt door het mooie weer, den tuin in, en, nu Mary dus al leen in de huiskamcr was, zette zij zich aan den schrijflessenaar. Het zouden, zoo be- knopt mogelijk, maar een paar regeltjes wor den en ze zou het briefje dadelijk verzenden. Maar het waren geen makkclijke regels om op te stellen, want ze wildc ze toch vooral zoo ongedwongen mogelijk doen zijn en te gelijk niet al te zelfbewust. Toen ze er einde lijk mee klaar was, stak ze het briefje in den zak en ging de oude dame waarschu- wen, dat ze wel lust had in een wandelinge tje. „Wel, waarom niet? Er is niets tegen", meende Mrs. Kincaid. „Jk dacht, dat u mij misschien noodig kon hebben", antwoordde Miary, nog altijd door- drongen van haar d:enstbaarheid. Neen, ik kan het heel wel af. Ik ben aan het tuinieren. Ze was in ieder geval vriendelijker, dan Mary haar in een. tijd had gezien; was be- zig met haar viooltjcs en boog zich over de crocusaen, omi er de aarde omheen weg te ruimen. „Ga maar gauw". knikte ze Miss Bret tan over den schouder toe. „Een wandeling zal u goed doen." Ofscboon Mary er dit enkel op verzonnen 5A& an, akt h«c seixja te veacea. den bewusten brief te posten, maakte ze, nadat ze dit zelve had gedaan, nu meteen van de gelegenheid gebruik, om eens langs het strand te wandelen. En, al ronddwalend, trof het haar op eenmaal, dat, ondanks al, wat Mrs. Kincaid nu gezegd had, de dokter hoogstwaarschijnlijk dien middag zijn zoo lang uitgesteld bezoek zou brengen; en het speet haar, dat haar dit niet eerder was in- gevallen. Terwijl zijn moeder in den tuin was, had ze hem haar mededeeltng dan mondeling kunnen doen en zou zich daardoor de moeite bespaard hebben, van den lastigen brief op te stellen. Ontevreden op zichzelve door die laatste overpeizing, nam ze maar weer den ierugweg aan, en, toen ze nabij The Lodge was, zag ze hem daar juist uikomen. Geen vijf-en-twintig meter van de deur bevonden zc zich van aangezicht tot aangezicht. Nu leek dat schrijven van den brief haar nog 66ns zoo dwaas, en ze zou er wat voor gege- ven hebben, als ze'm nog maar niet verzon- den had. „Ik hoorde, dat u aan't wandelen waarf", begon hij terwijl ze tegenover elkaar op het trottoir stonden. „Is u ver geweest?" ,,'Neen, niet ver. Ik had eerst gedacht een langer wandeling te maken. Hoe heeft u uw moeder gevonden, dokter?" „Ze was aan het planten en verplanten geweest in den natten tuin, wat ik nu niet zoo heel verstandig kan vinden. Waarom vraagt u dat?" ,Dch, ze heeft u wel wat gemist, riot a. Ze zou u zoo rraag wat meer zien." ,,Dat spijt mij. Zou u dat vast denkeni?" „Ja, zeker, ze mist u zelfs heel erg. In ver band daarmee heb ik u juist geschreven, dokter Kincaid." UoofJi-cJiiciuurT). N. ADOIA.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5