©EifoWDEN VOWW-EWPm Te bevragen alleea op werkdagen van 9—1 uur aan het Bureau van Politie. (Zich te vervoegen bij den Wacht-Commandant.) Een beursje, een das, een medaillon, een R. K. kerkboekje, eenige handschoenen, een damestaschje met inhoud, een notitieboekje, een ring, drie huissleutels, een potloodhou der, een oeintuiur, een vulpen, een honden- halsband, een schoen, een hondje, twee por temonnaie's met en zonder inhoud, een re'ti- cule, een dop van een kaarslantaarn en een ijsmuts. Alkmaar, den 23sten Januari 1922. De fung. Commissaris van Politic, J. H. G. VAN DEN BERG. terzijde van den voorzitter van den raad van bescherming, den minister van staat jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Onder de talrijke aanwezigen op deze bij eenkomst, waren ook vele dames. VECHTPARTIJ. Zondagavond, tegen den tijd van aan komst van den laatsten trein naar Leiden, hadden eenige Leidsche studemtem in de res- tauratie-zaal tweede klasse van het station der Hollandsche spoor te 's-Gravenhage zich hoogst onhelbbelijk tegen het publiek gedra- gen, tengevolge waarvan, juist bij het bin- nenkomen van den laatsten trein op het per ron, een formeele vechtpartij is ontstaan, waarbij de studenten ernstige klappen oplie- pen en sommigen met bebloede koppen moes- teni afdeinzen. Het treinpersoneel wist ten slotte de vechtenden te scheiden. Ook eenige „dames", die zich bij de studenten bevonden, liepen klappen op. Ten slotte is de trein met 10 minuten vertraging naar Leiden vertrok- ken. DE TYPOGRAFEN EN DE STEUN- REGELING. Vriidag heeft het dag. bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond vergaderd. Het bestuur be- sprak de afwijzende beslissing van den mi nister van binnenlandsche zakeni betref'ende het niet opnemen der typografen in de steun- regeling voor „iri'tgetrokkenen". Deze beslis sing werd on juist en onbillijk geacht. Be- sloten werd, zich met een adres te dezer zake tot den minister te wenden en van de ziens- wijze van het bestuur mededeeling te doen san de C. H. en A. R. Kamerclub. Inzake de nog loopende steunregeling voor de metaalbewerkers werd besloten, deze met ,1 Februari a.s. stop te zetten. Naar vernomen wordt, heeft de minister van arbeid den Rijksnijverheids-consulenten opgedragen, bij de verschillende boekdrukke- rijen een onderzoek in te stellen naar de werking van het z.g. minimum-tarief, o. a. in verband met de kwestie van de uitkeering aan uitgetrokken typografen. BRAND, Gistermorgen omstreeks 10 uur is brana uitgebroken op de 3de verdieping van Leeu- win's bcddenmagazijn, Nieuwendijk 41-43 tc Amsterdam. Deze verdieping, evenals de zol- der en vliering, brandden geheel uit. Daar was materiaal opgeborgen voor het vervaar- d'igen van matrassen. Volgens een bediende, in het magazijn werkzaam, was de brand ont staan doordat vuur uit een- kachel op hout- wol gevallen was. De brandweer was het vuur spoedig mees- ter. Er is met drie slangen op de motorspuit gespoten. TEGEN DE MINISTER VAN KQi-OMIeN. De Volksraad nam met 2 tegen 6 stemmen een motie-Kerkkamp aan, om zich te bekla- fen over de wijze, waarop de minister in de weede Kamber de adviezen van den- Volks raad behandelt. DE B'USKRUITWET. Naar de Nieuwe Ct. verneemt ligt bij de regeering een nieuw wetsontwerp gereed, waarvan de indiening spoedig kan worden tegemoet gezien, betreffende de regeling van den aanmaak van buskruit en „springstof- fen." Zooals men weet, is onlangs door de Eer- ste Kamer eeni soortgelijk wetsontwerp, dat beoogde overneming door den Staat van de Vereenigde Buskruitfabrieken te Naarden, verworpen. Bij het nieuwe ontwerp van wet is aan de bezwaren van de Eerste Kamer, voor zoover de regeering meende te kunnen gaan, tegemoet gekomen. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Am sterdam brengt ter kennis dat brievenmalen zul-len worden verzonden naar Ned-.O.-Indie, met uitzondering van Atjeh en Onderhoorig- heden en Sumatra's Oostkust, per s.s. „In- sulinde" van de- Rotterd. Lloya. Het zepost- tarief is op deze zendingen van toepasaing. Laatste buslichting ten Ffoofdpostkantore te Amsterdam 27 Jan. 8 uur 's avonds, aan- teekening tot 6 uur's avonds: voor groote partijen drukwerk aanmerkeliji vroeger. Aan de bijkantoren kunnen aangeteekende stukken worden aangeboden tot 3.30 uur 's middags. Postpakketten voor N.-O.-Indie en Egypte met deze gelegenheid te verzenden kunnen worden aangeboden aan bureel Pakketpost Wamoesstraat tot 27 Jan. 8 uur 's avonds. Groote hoeveelheden pakketten aanmerkelijk vroeger. LATE BEKENTENIS. Ongeveer 40 jaar geleden werd de heer Jaarsma, hoofdonderwijzer te Broek (Fr.) vermist. Zijm lijk werd eenigen tijd l"ter door een jager in een boschje gevonden. Men dacht aan misdaad, doch de justitie vond den dader niet. Het Fr. D. meldt, dat de 80-jari- ge gewezen wegwerker J. L. aldaar bekend heeft indertijd den heer J. vermoord te heb- ben. ONTWERP-BINNENVAARTWET. De Binnenscheepvaart-Unie heeft tegen Vrijdag a s. de besturen van het Centraal In- dustreel Verbond, de Christelijke Werkge- versvereeniging in Ned-erland, het Verbond van Nederiandsche Fabrikanten-Vereenigin- gen en de Vereeniging van R.-K. Werkgevers uitgenoodigd tot een te 's-Gravenhage te hou den bespreking. ten einde gezamenlijk te overleggcn. welke stappen door belangheb- bcndcn-verladers moeten worden gedaan in zake het ingediende onfwerp-Binneavaartwet. S'ABjah $?mmn tand. Zaterdag is Sarah Bernardt, de hoogbe- jaarde, verminkte maar nog steed* gcest- krachtige actrice in den schouwburg in de« Haag opgetreden als de oerste van eenige vcorstellingen die zij in har eigenlijk vader- land zal geven. Haar oude naam trok nog. Het Gebouw van Kunsten en Wetenschap- pen was zeer goed bezet. Ook Prins Hendrik woonde de voorstelling bij En volgens de verslageti in de bladen is haar spel, hoewel zij oud is geworden, en door het gemis van een been, voortdurend moet zitten, nog steeds iets bijzonders door de prachtige dictie, het welsprekende gebaar, en haar treffende mi- miek. Zij, heeft in een stuk gespeeld „Regine Armand", dat haar kleinzoon Louis Verneuil speciaal voor zijn grootmoeder heeft geschre- ven. Ook te Amsterdam is de bekende actrice met groot succes opgetreden. DE DOOD VAN DEN PAUS. In opdracht van de Koningin heeft Hr. Ms ordonnans-officier van dienst, jhr. Sickinghe, zich gistermiddag naar de pauselijke inter- nuntiatuur in Den Haag begeven tot't bren- hen van een bezoek van rouwbeklag wegens het overlijden van den Paus. Namens de Koningin-Moeder ging Hr. Ms kamerheer graaf van Limburg Stirurn daar- heen. NainenS den Prins heeft diens adjudant jhr. von Miihlen gistermiddag een bezoek van rouwbeklag aan de internuntiatuur gebracht. De minister van buitenlandsche zaken heeft gistermiddag ook een bezoek van rouwbeklag gebracht aan de internuntiatuur. VEEHANDELAREN. In een Zaterdag te Utrecht gehoudem ver- gadering van de Prov. Ver. van Veehande- laren is, onder voorzitterschap van den heer A. Oskam Jzn. te Breukelen, na heftige dis cussie met overgroote meerderheid van stem- men besloten (slechts 3 stemmen waren er tegen) tot afscheiding van den Ned. Bond van Veehandelaren, zoodat de prov. Utiecht zelfstandiig optreedt. HET OONFLICT TN DEN VRIJZ.-DEM. BOND. Dezer dagen ald-us de Crt. hebben wij de mededeeling gepubliceerd, die het Ka- merlid de beer Teenstra ons had gedaan in verband met zijn bedanken voor een cand'i- datuur op de lijst der Vrij'z.Democraten. Onze redactie had, zooals men weet, van andere zijde nog vernomen, dat de partij- secretaris Mr. P. J. Oud het referendum zou lebben beinvloed. De heer Marchant had dit reeds ontkend. Thans hebben wij ook een gesprek gehad met mr. Oudi zelf, die juist van 'n propagandatocht was teruggekeerd. Hij bledc zeer onder den indruk van de be- riditen; omtrent zich zelf, waarvan hij de juistheid pertinent ontkende. Hij verklaarde ons het referendum in geen enkel opzicht te hebben beinvloed. Voorts veniamen wij van den heer Oud, dat ook de heer W. O. A. Koster, die vol gens het referendum de 7de plaats op de lijst had gekregen, voor die plaats heeft be- dankt. De heer Koster heeft dus het voor- beeld van den heer Teenstra gevolgd. Boven- dien nam de heer Koster ook ontslag als lid van het hoofdbestuur van den V. D. Bond. Wij vernatnen verder, dat het hoofdbestuur Zondag in vergadering bijeenkomt. De toe- stand zal dan worden besproken. In aansluiting met bovenstaande verzoekt het secretariaat van den V. D. Bond ons, om het schrijven, dat de heer Koster aan het hoo-fdbestuur heeft gericht in zijn geheel in ons blad op te nemen. Wij hebben- geen reden dit verzoek te weigeren. Daarom volgt hier op gezag van het bondssecrefariaat het schrij ven van het oud-Kamerlid, den heer Koster, aan het hoofdbestuur, d.d. 18 Jan. Mijne Heeren, Uit 1 et desbetreffende rondschrijven heb ik kennis gekregen van Uw voorstel, om, nu de heer v. Beresteijn bedankt heeft als candidaat voor de Vrijz. E>em. lijst, mij naar aanleiding van het resultaat van het. gehouden referendum, als candidaat op deze lijst te plaatsten. Naar aanleiding hiervan bericht ik U, dat de geheele wijze, waarop de candida- tenlijst is tot stand gekomen, gevoegd bij de gebeurtenissen voor en tijdens het re ferendum, mij aanleiding geven, U te be- richten, dat ik geen candidatuur op deze lijst wensch te aanvaarden. Ik zie mij tevens verplicht U mede te deelen, dat net mij niet mogelijk is voort- aan samen te werken met 4en bondsse- cretaris, den hr. Mr. P. J. Oud, en dat ik daarom hierbij mijn lidmaatschap van het hoofdbestuur neerleg. Door mij zal in de avondbladen van 23 Jan. een bericht worden geplaatst, luiden- de: „Naar wij vernemen, heeft de heer W. O. A. Koster aan het hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. bond medegedeeld, niet bereid te zijn den candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden." Hoogachtend, (w.g.) Koster. Uit bovenstaande mededeelingen volgt, dat de tweedracht onder de voormannen van den Vrijz. Dem. bond thans wel volkomen is. WAT IS GOEDKOOPER? „Uitkijk" schrijft in het „Friesch Dbl.": „Weet ge wat goedkooper is? De Nederlandsch-Limburgsche kolen te zenden over 't Nederiandsche spoorwegnet naar Twente en den Gelderschen achterhoek. Of ze te verzenden via Duitschland? Het laatste, lezer, is 't goedkoopst. Weet ge wat goedkooper is: 'n Lading Amerikaansch spek te Rotter dam over te laden in Nederiandsche wagons naar Zuid-Limburg. Of die lading te dirigeeren naar Antwer- pen en te verzenden via de spoorwegen van den Belgischen Staat? Het laatste lezer, is't goedkoopst." De conclusie voor spoorwegen en anderen ligt voor de hand. Dat we op allerlei gebied in de moeite ko- men is tevens begrijpelijk. DE GRIEP. Dr. P. H. J: Vds, arts ea wethouder vftor de Volksgezondheid te Amsterdam schrijft (de Gi»e«ne) ewer de Influsim: „Gelukkig is het karakter der ziekte n-iet verontmstend, al komen er meerdere geval len van longontsteking voor. En het staat m.i. wel vast, dat het ditmaal niet zoo'n vaart zal loopen als in 1918. Wel mag niet vergeten worden, dat iedere epidemie inge- leid wordt door een periode van lichtere ge vallen. De influenza is echter reeds eenige weken in het land, ook in onze stad; stellig reeds meer dan 6 weken kwamen allerwegen sporadisch influenzagevallen voor, die echter in de laatste weken een epidemische uitbrei- ding verkregen, vermoedelijk mede tengevol ge van de miserabele weersomstan-digheden. Het is wel merkwaardig, dat het thans de eigenlijke wintermaanden zijn, waarin de griep of influenza (twee namen voor dezelf- de ziekte, die in het Duitsch Grippe genoemd wotdt) de aandacht vraagt. Deze ziekte is in den regel geen vriend van het vriezende jaar- getijde, dat gewoonlijk meer wordt geken- merkt aoor het optreden van de „echte" long ontsteking. Bij het beoordeelen van de „com- plicaties" der influenza, heeft men daarmede terdege rekening te houden. Verscheidene ge vallen van longontsteking hebben stellig met griep niets uitstaande. Bij oude menschen zal men daarin dikwijls een complicatic van bronchitis hebben te z-ien. Ook moet men op- passen de influenza in haar diverse vormen (gastro-enteritis etc.) niet te verwarren met andere ziekten, zooals b.v. de typheuse koorts dit altijd in meerdere of mindere mate in onze stad aanwezig -is. Dit alles in aanmerking genomen is er stellig geen reden voor ongerustheid. Ook al zouden uit andere landen minder gunstige berichten tot ons komen, dan nog hebben wij, op grond van de feiten, een afwacbtende doch niet pessimistische, houding aan te ne men. Dr. Vos behandelt dan de vraag, of men niet het een of ander kan doen ter bescher ming van individtr of gemeenschap. „Onder moeilijke omstandigheden is een groot deel der menschen geneigd „iets" te doen. E>eze bewegingsdrang is noch bewon- derenswaard noch gemotiveerd: hoe rustiger men is van lichaam en van geest, hoe minder angst men heeft, des te krachtiger weerstand kan het lichaam bieden ook tegen deze ziek te. Het slikken van allerlei desinfecteerende middelen, die den ademhalingsweg en het spijsverterings-apparaat prikkelen en m.-i. ge- voelig maken, moet men liever nalaten. Roo- ken en „drinken" acht ik geen geschikte mid delen in den strijd tegen de influenza. Het is integendeel rationeel, zoo weinig mogelijk verandering te brengen in de ge- volgde levenswijze en vooral alle schadelijke iuvloeden te vermijden. Het zijn dikwijls eenvoudige middelen van verre strekking, die helaas al te vaak ver- onachtzaamd worden. Van groote beteeken is is b.v. het vermijden van „kouvatten" in tij- den als deze. Koude vatten staat gelijk met verzwakken van het lichaam, waardoor iede re vijand meer vat erop krijgt. Aan den ande ren leant brengt de influenzabacil een groote gevoeligheid teweeg en van oudsher gold het dan ook als een gouden regel influenza goed „uit te vieren"te vroeg uitgaan werd menig- maal met longontsteking bekocht. Hoe velen loopen niet ten deele of ternauwernood ge- nezen, of niet lettend op een lichte tempera- tuursverhooging te vroeg de straat op! En hoe velen hebben den tol voor hun onacht- zaamheid op al te gevoelige wijze moeten betalen Het jaargetijde is niet gunsMg, anders ware een andere raad ook nog op zijn plaats n.l. om veel in de buitenlucht te gaan." Het is raadzaam verzamelingen van men schen te mijden. Wanneer men het groot aan- tal zieken onder groote personeelen waar- neemt of zelfs het optreden van vele ziekte- gevallen na feestelijke gelegenheden van be- trekkelijk korten duur, begrijpt men onmidj dellijk de strekking van deze aanwijzing. In het algemeen acht ik, ook uit een sociaal- hygienisch oogpunt, het opvolgen van dezen raad gewenscht. De gang der besmetting wordt op deze wijze belangrijk vertraagd en zoodoende kan aan de ziektegevallen, die zich niet zoo sterk opeenhoopen, meer aan dacht worden gewijd. Van overheidswege kunnen niet heel veel maatregelen ter bestrijding, der influenza worden genomen. sterdas?., m, de die ew- heid, met het cog op de tegenwoordige cri sis, beschermende maatregelen woraen ge- ncmen Yoor de eigen ind-usirie?, dat zal wor den behandeld door den facet C Smessxk, van Andieta WERKLOOZ EN-UITKEERING AAN NOOK'DZEEV 1SSCHERS. De Dienst van de werkloosheidsverzekering heeft aan de gemeentebesturen' e-en; circulaire gezonden, waarin o. m. het volgende voor- komt: Ter bepaling van de gemiddelde dagelijk- sche verdienste kan echter werd en rekening gehouden met: a. het over den tijd van uitoefening der Noordzeevisscherij verdiende loon; b. de waarde der verstrekkingen in natura, wdke gemideld k-unnen worden bepaald op 200 per teelt 9 per week of 1.50 per dag)j Het onder a vermtlde bedrag is uiteraard in het afgeloopen vischseizoen zeer wisselval- lig en in sommige gevallen niet groot ge- weest. Blijkens onderzoek kan do verdienste per week voor de Noordzeevisscher songeveer worden- bepaald op gemiddeld 12 per week Een aantal personem bleef hier beneden door lage besomming; eenvoudigheidshalve ver- dienit het echter aanbeveling thans in het al gemeen van dit bedrag uit te gaan. De uitkeering'en kunnen nu in de verschil len/de gemeenten de le, 2e en 3e klasse be- dragen 14.70; 13.50 en 12 per week Voor ongehuwden minder, overeenkomstig de voorschriften van den minister van arbeid INBREKERS AANGEHOUDEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben twee inspecteurs van politie van het bu reau Lange Torenstraat drie inbrekers aan- gehouden. Terwijl zij op de Gedempte Binnenrotte sur- veilleerden, zagen zij door de Dubbele gang drie man-nen loopen, van wie er twee een zak op den rug droegen en die, toen zij de in specteurs bemerkten, plotseling op hun sell re den terugkeerden en hard de Doelstraat in- liepen. I>e inspecteurs achtervolgden het drie- tal en troffen op het trapportaal van een, aan de E>oelstraat uitkomend, pand, twee mannen aan, terwijl bij verder onderzoek op de le verdieping van dit pand een derde werd gevonden. Deze laatste trachtte nog te ont- vluchten, doch werd in de Doelstraat door een der inspecteurs gegrepen. Het drietal werd overgebracht naar het politiebureau aan de Lange Torenstraat, waar zij de losse werk- lieden M. M., J. A. V. en P. J. V., resp. 18, 25 en 16 jaar oud-, bleken te zijn. In de twee zakken, welke zij op den rgu droegen en die in beslag genomen waren, bevonden zich 11 kistjes sigaren van 50 stuks en een van 100 stuks. Deze sigaren waren afkomstiir van een inbraak in het pakhuis aan de Doelstraat, van den koopman in sigaren A. L., van het Van Alkemadeplein. Bij een huiszoeking in een logement aan de 2e Lombardstraat, waar een der aangehoudenen in de kost -is, werd nog een kistje met sigaren gevonden. INHOUDSOPGAVE VAN HET ALGE MEEN ZUIVELBLAD, 2e jaargaiig, nummer 3. In no. 3 van den 2eru jaargang van het Al gemeen Zuivelblad schrijft Prof. Dr. H. Blink in zijn artikelenreeks ,,Zuivelindustrie en zuivelhandel in het heden" over de boter- productie en -handel in Denemarken en in Groot-Brittannie 6n Ierland. Armand Colla-rd doet mededeelingen over de Zuivelbereiding in Belgie, terwijl de re dactie over het toezicht op den uitvoer van verschillende producten schrijft. Voorts bevat het nummer: „De Amstcr- damsche melkvoorziening"; „Loonen en ar- beidsduur in de Zuivelindustrie in 1920" en de periodieke rubrieken „In- en uitvoer", „Vergaderingcn", „Jaarverslagen", Aller lei berichten", „Wisselkoersenen „Markt- berichten." INTREEREDE PROF. FRIJDA. Mr. H. Frijda, benoemd tot gewoon hoog- Jeeraar in de staathuishoudkunde en de sta- fistiek aan de universiteit van Amsterdam, heeft gister zijn ambt aanvaard met het uit- spreken van een rede over De vorming van den wisselprijs. OPSPORING VERZOCHT. De burgemeester van Hengelo verzoekt opsporing van Caroline Westenberg, oud 18 jaar, fabrieksarbeidster, die in den nacht van 15 op 16 dezer heimelijk de ouderlijke woning heeft verlaten. Vemroed wordt, dat haar eai ongeluk is overkomen. SOCIALE CONFERENTIE. De cominissie voor samenwerking tusschen de Algemeene Christelijk-Sociale Bonden en het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft tegen 20 en 21 Februari as. een tweedaag- sche sociale conferentie georganiseerd te Utrecht. Twee onderwerpen zullen worden behan- deld, n.l Verbindend-verklaring van collec- tieve arbeidsovereenkomstai'. dat zal worden iageleid door mr. A. A. van Rhijn, van Am- KORTE BERICHTEN. De Rijksmiddelen brachten in 1921 ruim 1,6 millio'en minder op dan in 1920. De Rijksmiddelen brachten in December 1921 ruim 2,7 millioen minder op dan in December 1920 In de hoogere rangen van het leger hebben belangrijke mutaties plaats. Een postpakket, verzonden van Den Haag naar .Amsterdam en ter waarde van on geveer 200; wordt vermist. Volgens een Holl. Nb. bericht zou H. M. de Koningin uitgenoodigd zijn tot bij- woning van de huwelijksplcchtigheid van Prinses Mary, op 28 Febr. a s. De directies der Limburgsche mijnen hebben aan de contactcommissie een voorstel gedaan voor een nieuwe loonsovereenkomst. Het diner, H. M. de Koningin jaarlijks bij den aanvang van het jaar aan de hoofden van missien aanbiedt, is bepaald op Zaterdag 4 Februari a.s. Prof. Einstein te Berlijn heeft zijn quantentheorie proefondervindelijk bewezen De burgemeester van den Haag vertrok voor een week naar Zwitserland. Den minister van Waterstaat zijn vra- gen gesteld betreffende het zoutgehalte van het boezemwater van Delfland en Ri'nland. Sara Bernhard arriveerde Zaterdag door auto-pech eerst ruim 7 7ur te Den Haag inplaats van om 1 uur. Te Rotterdam is het gouden feest der H B S. voor meisjes gevierd. gteg van dft srffk?T? De bestuursraad zal het Hot een dossier overleggen betreffende de benoeming vaa den Nederlandschea gedelegeerde voor de laatste Internationale Arbeidsconferentie, benevens inlichtingen verschaflen over der- gelijke voorvallen, plaats gehad hebbends bij de conferentie te Washington en Genua. VEERDIENST GESTAAKT. SCHIERMONNIKOOG, 24 Jan. We gens den Oostcnwind, den lagen water- stand en het ijs heeft de veerdieiast alhier gisteren den dienst gestaakt. DE ER'KENINING VAN RUSLAND. PAR1IJS, 24 Jan. De „lSriew-York He rald" meldt, dat de regeering van de Ver eenigde Staten op het oogenbllik even wei nig geneigd is de regeering van sovjet- Rusland te erkennem, als voor tien m-aan- den. 'De uitnoodiging tot. de conferentie in Genua bicdt het Staatsdepartement de ge legenheid zich die per met den toestand in Rusland bezig te houden. Uit berichiien van Amerikaansche agen- ten heeft de regeering dc overtuiging ge- Euit dat in Rusland1 wel is waar zekere ervormiflgen op papier bestaan-, doch dat de toestand niet alleen uit een economisch oogpunt, maar in elk ander opzicht even slecht is als vroeger. Het bclsjewisme heeft zijn hoogtepunt bercikt en zijn in- yloed kan thans verminderen. De regee ring van Amerika is evenwcll van meening, dat nog geen. voldoende waarborgeni voor de veiligheid der eigendoinmcn, voor het nakomen van overeenkomsten en voor de vrijheid van den arbeid gebodem worden. SPOORWEOONG EV AL. AMSTE'RD.AiMl, 24 Jan. Hedenmorgen om 6.20 uur is de ledige personentrein Nr. 6323 (materieelwagens) op weg van Haarlem naar Zandvoort even buiten het station Haarlem bij het kruispunt, rich- ting Velsen, door een onveilig sigraaal ge- reden' dwars door den goederentrein N!r. 5309, die op de verbindingsbaan richting Velsen voor het onveilig signaal stond. (De spoorbaan Haarlem—Zandvoort is versperd- en het verkeer op deze baan ge- durende den. gehcdlen ochtend gestremd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor- gekomen; de materieele schade is groot. Het opruimingswerk werd onmiddcllijk ter hand genomen. ProYinciaal Nicuws HUMORISTISCfTE ANECDOTES. Van de beroemde Wilhelmina Schroder- Devrient wordt het volgende verteld: „Ze logeeTde eens ergens buiten Dresden en- ver- wachtte daar vrienden en bewonderaars. Toen deze naderden, hoorden ze al van verre de kunstenares zingen solfeggio's, trillers en eindigend met cen toonladder, die van de lage tot dc hooge C klom, langzaam met aangehouden tonen. De muziekvrienden1 had den nog nooit zoo iets gehoord. Van af de middeni C nam zc het tempo iets sneller en moduleerde toen. Op dat oogenblik herkende ze de vrienden en op hun uitroepen van be- wondering antwoordde ze: De toonladder vergelijk ik met't menschenleven. Flet be gin t in het onbekende, onbewuste duister. Dan wordt de geestkracht wakker, het be- wustzijn wordt sterker. Dat gaat zoo tot de middenitonen. Dan begint een streven naar hooger, een gedachten- en gevoelsleven. Ein- delijk trilt de liefde en julbelt in de hooge to nen haar verrukking uit. Dan gaat't weer omlaag, de tonen klinken rustiger. Ik zing de dalende toonladder altijd met meer vol- doening en in lage tonen hoor ik de bevrcdi- ging van een goed leven". I>legratimien van heden DE NEDERLANDSCHE GEDELE'GEER- OE NAAR DE iNTTE RNAT ION ALE ARIB E I DSOOiNF E'RE NT IE GENeVE, 23 Jan. De bestuursraad van het Internationaal Arbeidsbureau heeft be sloten het Permanente Hof van Internatio nale Justitie advies te verzoeken inzake de volgende kwestie: Wat is de iuiste beteekenis van de uit- drukking: „Les organisations professio- nellcs les plus representatives, soit des em- ployeurs, soit des travailleurs du pay con- sid^rd", voorkomende in artikel S89 van het Ver-drag van Versailles v©oj de uitlcg- WERKVERSCHAFFrNG EN DRANK- GEBRUIK. Te Purmerend wordt van gemeentewege werk verschaft aan werklooze arbeiders. B. en W. hebben nu aan de vakvereenigingen ter plaatse een schrijven gezonden, betreffende de werkverschafiing aan hen, die een deel van het verdiende loon aan alcoholischen drank besteden. B. en W. zeggen hierin o.m. „Wij zijn zeer toeslist van meening, dat het nadeel, hetwelk hierdoor wordt toegebracht aan het gezin en aan de arbeiders zelf, niet kan worden gedoogd. De verstrekking van arbeid komt bovendien op deze wijze in dis- crediet en het behoeft ook geen betoog, dat voor dit doeleinde niet uit de belastingpen- ningen mag w-orden geput. Wij overwegen om hen, van wie oris blijkt, dat zij geld1 aan alco- holhoudende drank besteden, voor een of meer dagen van de werkverschaffing uit te sluiten." Hieromtrent wordt het gevoelen van de ver- eenigingen gevraagd en tevens hunne mede- werking. In de vergadering van de Tweede Kamer club van den Vrijheidsbond is ter sprake ge bracht de tegen'het Kamerlid Albeda uitge- brachte beschuldiging aangaande onregelma- tigh-eden in het bestuur van „Ons Huis" te Groningen, zooals die in de pers zijn ver- meld De Kamerclub achtte een onderzoek in deze noodzakelijk, ten cindc te kunnen vast- stellcn, of de heer Albeda als lid der club zal kunnen worden geliandhaafd. Op ver zoek van den heer Albeda zal aan de afdee- ling Groningen van den Vrijheidsbond wor den verzocht een ccmmissie aan te wijzen, die aan de Kamerclub ten zake advies zal uit- brengen. HERB ENOEMING BURGEMEESTERS. Bij kon. -besluit zijn benoemd met ingang van 1 Februari tot burgemeester der gemeen- te Enkhuizen J. A. R. Bosima; met ingang van 2 Februari tot burgemeester der ge- meente Nieuwe-Niedorp P. Koopman; met ingang van 12 Februari tot burgemeester der gemeente Sijbekarspel G. Stapel Gzn. UIT BERGEN. Naar aanleiding van de op Vrijdagavond j.l. plaats gehad hebbende storing in de straatverlicnting, vernemen we nader het na- volgende. De storing der straah-erlichting in de Breelaan werd veroorzaakt, doordat een lan ge breinaald door een reet van het deurtje in den voet eener lantaarn was gestoken. Ver- moed wordt dat kwaadwilligheid in het sipel is. Om kwart over negen werd deze storing opgehevm en kondem alle lantaarns aan de Breelaan en den Russenweg weder branden. Hit den groep Dorpsstraat-Schoolstraat- Hoflaan werd smiting geconstateerd, doch de oorzaak kon denzelfdeni avond niet gevon den worden. Zaterdag ziin alle lantaarn en verbindin- gen-open c-c nagezien em werd de sluiting gelocaliseerd in het laatste eindje ka- bel vanaf cafe Smit tot de wageranakerij van den hfeer Broertjes. De straatlantaarns kon- den ook hier Zaterdagavond weer branden met uitzondering van die, staande op ge noemd gedeelte, hetwelik stroomloos is gezet. Aan de openbare lagere school waren Zaterdag van de ruim' 200 lecrlingen er 61 absent wegens ziekte. Zaterdagavond zijn door de politie te Amsterdam aangehouden de 16-jarige D. v. D. en de 16-jarige J. A. T., beider. uit deze gemeente, die voorgaven werk te willem zoe- ken. Bij ver'hoor bleek dat zij Zaterdagmid- dag na hun loon te hebben ontvangen, van de Melkfabriek Uithoorn te Alkmaar in plaats van zich naar huis naar hun ouders te begeven, met hun beidem op pad zijn ges tagen. Zij liepem door de Egmondem naar Egmond aan Zee, doch zagen wegens de duistemis van hun plan af zieh langs het strand naar IJmuMen t* wandtlm, begaveu

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2