DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 21 Honderd vier en twintigste Jaar^aus 1922 1$ im il i WOENSDAG 25 JANUARI Dlt nammer besta&t alt 2 bl&dea riWii -m jA w-y i&m Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnemcntsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door bet gelicele Rijk 2.50. Aizonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Dlrecteur: 6. H. KRAK. Teletoonnummer 3. Telefoonnr. Redaetie SS. Prijs der gewone A dvertentiin. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Oroote fetters naar plaatsrnimte. Brievcn franco aan de N.V. Boek- en Handefsdrukkerij v/h. IIERMs. COSTER 700N. Voordam C 9. HoofdredacteurTJ. N. ADEMA. Buitenland DE CONFERENTIE TE GENUA. In eon hoofdartikel omtrent de a.s. econo mische conferentie te Genua schrijft de „Is westia"De vertegenwoordigers van Sovjel- Rusland zullen niet naar Genua gaan om ali bcdelaars aan een gesloten deur te kloppen Wij zullen ten minste als gelijkgerecbtigden aan de conferentie deelnemen. Onze tegen standers zullen ons hun rekeningen voorleg gen, maar wij hun ook de cnze Zij zullen ons voorwaarden stellen, doch wij hun even eens. Wanneer men dan spreken zou van ,cntnogelijk", dan kunnen wij ook nog wach ten te meer, daar wij vast overtuigd zijn. dat de intemationale toestand op den lan- gen duur zich- in ons voordeel' zal wijzigen. Uit New-York wordt aan de „Times" ge meld De regeering te Washington is tot de con clusie gekomen, dat deelneming van Amerika aan de conferentie te Genua onder de tegen woordige omstandigheden geen nut kan ople- veren. Harding heeft over dit cnderwerp een conferentie gehouden met Hughes en senator Lodge, den leider der republikeinen in den Senpaat. Het resultaat hiervan was een ver- klaring, dat het kabinet tegen deelneming van Amerika aan de conferentie te Genua is tot- dat: le. Rusland er in toestemt, het grootste gedeelte van zijn rodde leger te ontbindcn en de plechtige verzekering geeft van zijn ver- mogen en vasten wil om een stabiele regee ring te handhaven. 2e Frankrijk zijn leger tot op vredessterk- te vermindert en zijn budget, thans bezwaard door uitgaven voor bewapeningen, in even- wicht brengt. DE ONRiUST IN BRITSCH INDIe. Het Engelsche departement voor Indie heeft een communique gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de onlusten in Malabar afnemen. De militaire operaties zijn beperkt tot enkele afgelegeru gebieden. In sommige plaatsen helpen* de Moplahs de politie bij het onder- drukkenj der onlusten. Naar gemeld wordt keeren, behalve in enkele gebieden, de Iiin- does, die verdreveni waren door de opstande- lingen, naar hun woonplaatsen terug. WIL KONING KONSTANTIJN AFTREDEN? Aan de „Daily Express" wordt uit Athene bericht, dat, na vertoogen van den Britschen vertegenwoordiger, dat normale betrekkingen met Griekenland slechts mogelijk zouden zijn, als Konstantijn zijn plaats afstond aan zijn zoon George, koning Konstantijn nu de- finiiief't het inzicht was gekomen, dat zijn af- treden zou zijn in het belang van het land. Een nader bericht hierover zal nog we! moeten wordeni afgewacht. Het is moeilijk aan te nemen, dat Konstantijn afstand zal doen van de zoozeer begeerde koninklijke waardigheid. Voor hij daarin toestemt, zal er wel een bijzonder sterke aandrang op hem moeten worden uitgeoefend. DE KARLISTISCHE KWESTIE. Het volkscommissariaat voor buitenl. za ken! te Moskou publiceert een communique inzake de Karelische kwestie, waarin o. m. gezegd, dat de sovjetregeering elke poging van den zoogenaamden Volkenbond om zich te menigen in den Finsch-Russischen strijd betreffende Karelie ten stelligste van de hand zal wijzen. DE ONRUST IN EGYPTE. Reuter meldt uit Cairo dat het nationalis- tische comlte een manifest heeft gepubliceerd. waarin alle landgenooten worden aange- spoord, tegenover de Engelschen een politiek van boycot en „non-cooperation" te voeren, gelijk dit ook door de uiterste nationalisten in Britsch-Indie wordt gedaan. Vier leden der Egyptische delegatie te Cairo zijn gearresteera; een aantal dagbla- den zijn geschorst, omdat zij' het manifest hadden opgenomen, De leerlingen der han- delsschool en de meerderheid der leerlingen van twee andere scholen hebben een staking geproclameerd uit protest tegen de arresrta- ties. HET ONTWERP-GARANTIEVERDRAG TUSSCHEN ENGELAND EN FRANKRIJK. De Fransche gezant te Londen, de Saint Aulaire, zal aan het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken nauwkeurig omlijnde voorstellen doen met betrekking tot wijzigin- gcn in het ontwerp voor het veiligheidsver- drag tusschcn Groot-Brittannie en Frank rijk De Fransche regeering stelt voor, den geldigheidsduur van het verdrag te verlen- gen tot vijftien of twintig jaar. 'Zij biedt En- geland een wederkeerige waarborg aan. Een Duitsche aanval op de geneutraliseerde zone van het Rijnland zal als een daad van vijand- Sfhap worden beschouwd, waardoor het ver drag van toepassing zal worden. Een perma nence overeenkomst tusschen de beide gene- r-'e staven. en dus geen militaire conventie, z"' do eventueel door beide mogendheden te verlcenen wederzajdsche militaire hulp moo- •••n regel en Een conferentie der ministers van buiten- andsche zaken van Groot-Britannie, Italie en Frankrijk zal het Oostersche vraagstuk be- spreken. Het essentieele punt der bespreking zal zijn, na te gaan, welk standpunt de drie nogendheden innemen ten aanzicn van de in- ierventie tusschen Grieken en Turken. Ook de status van Tanger zal het onder- werp van besprekingen tusschen lord Curczon de vertegenwoordigers van Frankrijk en Spanje uitmaken. Deze besprekingen zullen te Londen worden gevoerd Reeds thans schijnt vast te staan, dat Tanger niet onder de souverelniteit van een der drie mogendhe den zal worden gesteld. Ten slotte zullen de besprekingen waar- schijnlijk-ook gaan over de conferentie van Genua, daar de Fransche regeering er prijs op stelt met haar geallieerden tot overeen- stemming te komen over de beteekenis en de waarborgen, welke moeten worden toegekend aan de beginselen, die vervat zijn in de te Cannes aangenomen resolutie, ten einde deze beginselen volgens een gemeenschappelijke basis te kunnen toepassen, aangezien de con ferentie van Genua op haar eerste bijeen- komst over de practische toepassing dezer beginselen zal moeten beraadslagen. WERKLOOZENACTIE TE DUBLIN. De werkloozen, die een week geleden bezit hadden genomen van de concertzaal Rotun da te Dublin, hebben Zaterdag het gebouw weer ontruimd. Vrijdagavond had een menig- te gctracht hen er uit te verdrijven en er volgden emstige schermutselingen, waarbij de roode vlag werd buitgemaakt. Zaterdag I1 verzamelde zich weder een groote menigte f voor het gebouw, doch politie en Iersche vrijwilligers hielden haar in bedwang. Nadat de verbindingsofficier van het Iersche repu- blikeinsche leger zich in de zaak gemengd had verliet het gamizoen" de zaal onder escorte ROOFMOORD. •In een dorp nabij Danzig is een vreeselijk bloedbad aangericht. In het huis van een in- woner, dat door de ongewone stilte, welke er heerschte, het wantrouwen der dorpelingen had gewekt, vond men d'en bewoner, zijn vrouw, zijn beide schoonouders en zijn 4 kin- deren door bijlslagen van het leven beroofd. De geheele inboeael was door de moorde- naars overhoop gehaald en alle voorwerpen van waarde, benevens een som gelds waren mede genomen. Als de vermoedelijke daders van dezen roofmoord wordt een drietal man- nen verdacht, die, naar enkele dorpelingen zich herinneren, zich in het rijtuig der ver- moorde familie hebben verwijd'ercL HET DEFENSIEVERDRAG TUSSCHEN ENGELAND EN BELGIe. De Belgische eerste-minister Theuniis heeft in zake het Engelsch-Belgisch accoord de volgende verklaring in de Kamer afgelegd: Op de conferentie van Cannes hebben de heer Jaspar en ik besprekingen gehouden met Lloyd George en Lord Curzon over het sluiten van een verdrag, krachtens hetwelk Groot-Britannie de verbintenis aangaaat al zijn legerkrachten te land en te water ten dienste van Belgie te stellen in geval ons land door Duitschland zou worden. aangeval- len. Die besprekingen hebben tot gcvolg ge- had, dat men het in beginsel eens geworden is over den tekst van het verdrag, dat voor- alsnog het onderwerp van besprekingen uit- maakt tusschen de Belgische en Britsche kabi- netten. De regeering is overtuigd, dait dit verdrag ecnstemmig zal begroet, en het be lang er van zal worden begrepen. Belgie meent, dat het als onafhankelijke natie alle maatregelen te zijner verdediging treffen moet Nochtans kan er geen sprake van zijn op eigen krachten een Duitschen aanval te weren; daarom heeft Belgie sinds den wa- enstilsiand getracht om met detwee bevrien- en geassocieerde mogendheden, Engeland Frankrijk, een uitsluitend defensid ver- ag te sluiten, met het dod om zijn gren- -en te beveiligen. Het verdrag, dat de Brit sche regeering bereid is te onderteekenen, is een aanvulling van het ddensief militair ver drag, dat in September 1920 met Frankrijk gesloten werd en het is tevens de verwezen- lijking van het einddoel onzer politiek te dier zake Op verzoek van minister Theunis besloot de Kamer de bespreking over deze kwestie u:t te stellen. EEN INTERNATIONALE OPL1CHTERSBENDE. Te Genua zijn twee Hongaaxsche oplich- ters, Horvath en Harmat, behoorende tot een intemationale bende, waarvan het groot ste gedeelte reeds door de Berlijnsche politie cnschadelijk is gemaakt, gearresteerd. Eerst- genoemde werd bij vergissing weer vrijgela ten, doch opnieuw te Berlijn, in gezelschap eener Braziliaansche, die hem bij zijn zwen- delarijen over de gansche wereld behulpzaam was geweest, gevat Hij zal te Weenen te- rechtstaan, daar de bende hier het laatst een bedrag van 14 millioen kronen door midde! van oplichting in handen had weten te krij- gen DE TOESTAND IN IERLAND. - De overeenkomst, te Londen tot stand ge komen tusschen Sir James Craig, den pre mier van Ulster, en Michael Collins, den lei der der voorloopige regeering van den Ier- schen Vrijstaat, draagt reeds vruchten De boycot van Zuid-Ierland van goederen uit Noord- en Oost-Ierland is heden formaal ge- eindigd en de vrije handel met Ulster zal worden hervat. De uitwerking der overeen komst is reeds merkbaar op de effecteabeurs en de zaken nemen toe. De correspondent van de „Times" in Ier- land seint, dat de overeenkomst tusschen Col lins en Craig in Zuid en West met algemeene vreugde is ontvangen. Een meer beperkte, doch niet minder eerlijke voldoening heeft ze in Ulster teweeg gebracht. DOOR MOSKOU UITGESTOOTEN. De correspondent van de „Times" te Ber lijn meldt, dat Radek, die sinids Vrijdag in Berlijn is, een bevel van den Centralen Uit- voerenden Raad te Moskou heeft meege bracht, krachtens hetwelk 128 leden van de Duitsche Communistische Partii uit de Der- de Intemationale worden gestooten. Daar- onder zijn ook vier leden van den Rijksdag Dientengevotge zakt het aantal communisti sche Rijksdagzetels tot op 13, en dat is oor- zaak, dat de partij haar officieele erkenning kwijtraald, waarvoor n 1. een minimum van 15 zetels wordt vereischt. De centrale commissie van de Duitsche communistische partij heeft gisteren, naar de Rote Fahne" mededeelt, besloten tot uit- sluiting uit de partij van de partijleiders: Bras. Friesland en Maltzahn, alsmede van de 4^ onderteekenaars van den oproep der oppo- sitie. UIT HET DAGBOEK VAN KOLTSJAK. Uit de dagboeken van admiraal Koltsjak publiceert de regeering te Moskou uittrek- sels, volgens welke het Lussische legerbe- stuur reeds in 1907 de vaste overtuiging had van de noodzakelijkheid van een grooten Eu- ropeeschen oorlog. Den generalen staf van het Russische leger en dien van de marine werd opgedragen om in hun maatregelen Duitschland als den vij- and te beschouwen. De Russische militairis- ten beschouwden den wereldoorlog als zeer aanstaande en alle noodzakelijke toebereidse- len werden getroffen, zoodat de uitbarsting van den krijg hen volstrelct niet verraste. JCORTE BERIGHTEN. In de Commissie voor het Verre Oosten op de ontwapeningsconferentie heeft de Ja- pansche gedelegeerde Spidehara medege- deeld dat Japan geen1 territoriale plannen in Siberie heeft. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Rus sische regeering tieni lichtingen mobiliseert. Het doel van dezen maatregel is onbekend. De arbeiders in de katoennijverheid in Lancashire berusten in loonsverlaging. De Vereeniging van fabrikanten van Duitsche speelkaarten heeft de prijzen met 45 pet. verhoogd. Lithauen heeft zijn geheelen medischen dienst gemobiliseerd ter bestrijding van de typhus-epidemie. In zake het Duitsche belastingvraagstuk is tusschen de verschillende partijen nog steeds geen compromis bereikt. De iSpaansche koning gaat een bezoek brengen aan Melilla in Marokko. Het Roemeensche parlement is door den koning ontbonden. De koningin van Spanje lijdt aan in fluenza. Volgens den Berliinschen correspondent van de. „Petit Parisien is een overeenkomst gesloten tusschen de Engelsche em de Duit sche regeering, waarbij Duitschland 70 Duit sche schepen, meerendeels koopvaarders, te- ruigkoopt. Op een congres der onafhankelijke libe rate partij' van Engeland hebben Asquith en Grey redevoeringen gehouden waarin het be- leid van Lloyd George op scherpe wijze is aangevallen. Op het oogenblik worden besprekingen gevoerd over de mogelijkheid van de electri- citeitsvoorziening van Denemarken door mid- del van den electrischen stroom, te verkrij- gen door de watervallen in Zweden en Noorwegen. In Februari zal een conferentie van de Oost-Hongaarsche successie-staten te Parijs plaats hebben. De Fransche regeering heeft besloten om toe te staan dat de kinderen van ex-kei- zer Karl over Parijs van Zwitserland naar Madera reizen. Generaal Nollet, president van de In- tergeallieerde Commissie is uif Berlijn te Parijs aangekomen. Hij verklaarde dat Duitschland de ontwapening voortzet. Op 1 Februari zal er een conferentie van geall. buitenl. ministers te Parijs worden gehouden. OniRigd Mpiiws INWENDIGE ZENDING IN NOOHD- HOLLAlND. In het American Hbte! te Amsterdam in maar de N. R. Crt. meldt de algemeene ver- gadering dezcr vereeniging gehouden onder leiding van den voorz. jhr. mr. Boreel van Hogelandcn, im't bijzonder tot statuten- en reglementswijziging. !Nla langdurige voor- bereiming werd deze thans met geringe amen- dementen vastgesteld. Bij de uitbreiding der werkzaamheden in ons gewest, zoo conitateerde de voorz., moest wisseling van gedachten, en ook wel wrij- ving daarvan samengaan. Daamaast was uitbreiding van steun en bestuur gewenscht De mieuw-gekozen voorz. van afd. Haarlem jhr. mr. A. A. van Doom van Koudekerke, werd op voordracht Van het hoofdbestuur door de vergadering daarin benoemd. Vervolgens kwam de motie-Wormer ter sprake over de Evangelisatie te Schagen, waar de kansel desgewenscht zou zijn be- schikbaar gesteld voor de vrijzinmigen (als voorwaarde voor bediening des sacramenten in de groote kerk door den Evangelisatie-pre- dikant). (Ds. Boeke licht toe, dat hij mfeet de piaat- selijke Evangelisatie de verantwoordelijkheid draagt, wijl cer$t later mededeeling was ge daan aan het hoofdbestuur, en dit tot dus- verre zich met zulke interne aangelegenhe- den der pi. Evangelisatifen niet bemociae, dat voortaan echtcr het H. B. zou overwegen in hoeverre biji voorkomendc gelegenheden, het termen zou vinden omi leiding te gevem of handelend op te treden. In overeenstemming met ds. v. Tfoogenhuy- zc en zijne bescliouwingcn over verhouding van Evangelisatie en kerk, (daarin gevolgd door de heeren van Eeghen en Honig), kwam men, na uitvoer'ge besprekingen over moder- nisme en orthodoxie, algcmeen tot de conclu- sie, dat de Inw. Zending in Noord-iHolland steeds een zuivere positie moest innemen te midden van de verwarrende stroomingen. Mien zal afwachten, wat de Evangelisatie van Schagen, uier afgevaardigden tegen- woordig waren, na deze samenspreking als gewenschte regeling aan het H.B. zal voor stellen. In de namiddagvergiadering kwam aan de ordc de aangekondigdc inlciding over: Le- vietendiensten in Israel en Holland door ds. Boeke. Het dagelijksch werk der Levieten was vreedzame hulpdienst in Tabemakel en Tem- pel. De Levieten waren hot, die deze openden en slotcn, reinigden en bewaarden, evenals de heilige vaten, die toonbrood en offer- brood bereidden, voorraden en inkomsten be- heerden, verder in de samenkomsten zongen em speelden enz. Later breidde zich hum dienst uit tot hU onderwijs, rechtspraak enz. Nla verwijzing naar eenige schrijvers over het onderwerp. vraagt spr. wat van dit alles voor ons toepasselijk zou zijn. Bij ons is toch niet meer cen tabelnakel of heilig vaatwerk te dragen door de woestijm? De heftigheid der Levieten in hun heili- gen dienst hoeven we nooit na te volgen. Ze hadden die licht van hun stamvader Levi (Gen. 34 25) die met Simeon daarom' den vloek van den ouden vader Jacob kreeg, in plaats van zegen (Gem. 49 57). HOewel de Heilige zelf bij de tempelreini- ging (Joh. 2) zulk eem hevigheid toonde, da: de discipelen vervuld zagen het woord „de ijver van uw huis heeft mij' verslonden", de volgelingen van den Hfeiland moeten1 niet zulke heilige verontwaardiging willcn navol- gen in hun Levietendlenst op straffe van zijn verwijt (gelijk de Boanerges) (Gij weet met van noedianigen geest gij zijt"! 'De Christe- nert mnetem niet Slia-vuur van den hemel aan- biddeni, maar het licht der genade doen uit- stralen Wij kunmeni in dit verslag niet mader in- gaan op de drie klassen of orden (van Ger- som, Kahath en Merari) noch de drievoudi- ge vereeniging en dito wijding, de 48* ste- den, de tienden enz. Genoeg zij het, dat van den heilige dienstplicht van het 30ste50ste jaar heel wat werd meegedeeld. Ten slotte werd het toegespitst op onzen tijd. In Am sterdam is onlangs het voorstel behandeld in den bijzonderen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, om „het belijdende deel" te organi- sceren tot behandeling van het „niet-belij- dend deel". Het is juist datgene wat de ver eeniging v. fnw. Zending in Noord-Ho.lland de laatste jaren nastreeft voor dit gewest en wat onlangs ook te dezer pliaatse werd weer- gegeven van „La Cause" in Frankrijk. „De oude rabbijmen*", zoo endigde de imleiding moeten- 142 gebreken hebben opgeteld, waar door men verhinderd werd om offerpriester te zijn, of voor het volk te staan en te zcge- nen. Wij zouden zjpggen: wie was dan nog zonder gebrek en tot den heiligen dienst wel bckwaam? Niemand dan de Eene, vlekke- loos-heilige? Laat ons het omkeeren: er 'zijn meer dan 142 gaven. waardoor men wel diemem kan. in iets van dien Levietendienst ook heden. Er is groote verscheidenheid van gaven: als er maar is dte eene Geest, n.l. van FFem, die gekomen is, niet om gediend te worden, maar om zijn ziel te geven tot een rantsoen van velen. Bij de bespreking werd nog opgemerkt, dat dit onderwerp reer lactueel moait genoemd. daar juist dezer dagen het bemiddelingsbu- reau der Inw. Zending werd ingesteld voor hulpkrachtan. De hoop werd- uitgesprokem, dat de organisatie van leekenwerk, en half- ambtelijke hulpkrachtem, welslagen mocht vinden. Nla nog eenige besprekingen, waarbij bleek. dat de Evangelisatie van Wormer den 2den Februari a.s. haar 12yz bestaan hoopt te vieren, werd de Vergadering gesloten met I dankgebedi door ds. Le Roy. DE VRIJZ.-DEMOCRATEN. Naar aanleiding van het ibedanken van den heer van Beresteyn voor een camdidatuur voor de Tweede Kamer en als iid van den Vrijzm- nig-Democratischen Bond, maakt het Lo fd- bestuur van dien Bond, ten deele reeds in aan- sluiting bij de mededeelingen van de Kamer- leden Marchant en Oud, welke het volkomen onderschrijft, als zijn meening bekend: lo. Na de bijlegging in de tweede heLt van 1918 van het meeningsverschil', ontstaan uit des heeren van Beresteyn's actie in de verkie- zingscampagne van het voorjaar 1918, is de verhouding tusschen genoemd lid; eenerzijds en de Vrijzinnig-Democratische Kamerclub alsmdee haar voorzitter mr. Marchant ander- zijds, steeds volkomen bevredigend geweest. Het hoofdbestuur put deze wetenschap uit her- haalde verklaringen dienaangaande, in den loop van dien tijd van beide zijden ontvangen, alsmede uit verschillende feiten, o.a. uit de herkiezing met algemeene stemmen van mr. Marchant als voorzitter der club, laatstelijk in Septmber 1921. 2o. Het nieuwe ongenoegen tusschen mr. Marchant en mr. vain Beresteyn, dat op 14 December 1921 tot een hoogtepunt kwam, is eerst ontstaan kort voor de algemeene verga dering van den Bond in October j.l., kwam uitsluitend voort uit den eisch van den heer van Beresteyn, dat mr. Marchant zijn invloed zou aanwenden om te bevorderen, dat de af- tredende leden in volgorde van ancienniteit op de candidatenlijst zouden worden geplaatst en uit de weigering van mr. Marchant om daar- aan gevolg te geven. Als gevolg van deze weigering had de heer van Beresteyn reeds voor den brief van 14 De cember in een conferentie tusschen het dage lijksch bestuur van den Bond en de leden der Kamerfractie, de leden van deze fractie, behalve de heer Teenstra, tot zijn persoonlijke vijanden verklaard. 3o. De algemeene vergadering van October 1921 wijzigde het voorstel van het hoofdbe stuur om de plaatsen 1 tot en met 6 te be- stemmen voor de aftredende leden plus een vrouw, o.a. in dien zin, dat voor de plaatsen 3 tot en met 6 ook andere dan de aftreden- den gecandideerd konden worden. In dezen wensch naar grooter vrijheid bevestigde de partij haar reeds bekenden wensch, dat zij verlangde, dat door de centrale leiders en or- ganen geenerlei advies omtrent candidaten of hun volgorde zou worden gegeven. 4o. Aan laatstbedoelden wensch is strikt ge volg gegeven. Het referendum heeft in voile vrijheid beslist. Het hoofdbestuur constateert dit met name tegenover de ondeskundige cri- tiek van buitenstaanders, meestal behoorende tot partijen, wier leiders zonder of bij onvrij referendum worden aangewezen. 5o. Na de algemeene vergadering van Oc tober 1921 heeft de heer van Beresteyn aan het hoofdbestuur meegedeeld en in een lang durige conferentie uitvoerig toegelicht, dat hij alsnog de plaatsing naar ancienniteit ver langde. Dringend .erzocht hij, nu eens, dat grootere vrijheidsbeperking, die de algemeene vergadering reeds verworpen had, aan een nieuwe algemeene vergadering zou worden voorgesteld, dan weer dat dit als ongevraagd advies aan de leden zou worden voorgelegd, ofschoon de algemeene vergadering elk ad vies had verworpen. Tegenover het betoog van het hoofdbestuur, dat de volgorde uit ancienniteit, uit democratisch beginsel ver- werpelijk en dat de aanbevolen methode uit een oogpunt van partijorganisatie onmogelijk was, stelde de heer van Beresteyn herhaalde- lijk en met nadruk zijn belang om herkozen te worden. Bij deze besprekingen maakte de heer van Beresteyn geen oogenblik melding van eenig ander geschilpunt met mr. Marchant dan het boven sub 2 vermelde. 6o. De uitslag van het referendum, dat den heer Van Beresteyn de zesde plaats toekende, is in de eerste dagen van Januari door het dagelijksch bestuur officieus ter kennis van de aftredende Kamerleden gebracht. Daarop ver- nam het hoofdbestuur op 5 Januari, tegelijk met ieder ander, uit de bladen mr. Van Bere steyn's mededeeling van zijn uittreden uit de partij, waarbij hij als reden opgaf de slechte verstandhoudinp' met mr. Marchant, in het bijzonder blijkende uit diens brief van 14 De cember 1921. Het hoofdbestuur meent te mogen vaststel- len, dat de onhoudbaarheid van deze motivee- ring, op welke de beide data va nl4 Dec. en 5 Januari reeds een vrij duidelijk licht werpen, door de bovenstaande mededeelingen als be- wezen is aan te merken. Het hoofdbestuur, dat evenals velen in de partij voor veel in het werk van den heer Van ibuMKV^si cJ'i'JC L. R :T^J5

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1