Er was dew de verst ten lek in He gatlel-1 ding ontstaaa. Des morgens wcrd op het kloppcn van cen buurman met open gedaan Tocn men de woning opens loot vond men de beide oudjes dood te bed. DE KERK TE SNEEK. De Statcn van Friesland behandelden Dins dag een voorstel van Gedeputeerden om aan de kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Sneek in de kosten van herstelling der con- sistoriekamer van de Martinikerk aldaar een subsidie te verleenen van 20 pet. der kosten tot een maximum van 2800. Volgens het oordeel van Gedeputeerde Sta ten dient dit gebouw als volledig bewaard voorbeeld van eenvoudigen laat-gothischen baksteenbouw na oordeelkundige restauratie behouden te blijven. Over dit voorstel werd eenige discussie ge- voerd. Na eene verdediging van het voorstel na- mens Ged. Staten door den heer Th. van Welderen baron Rengers werd' het voorstel tot subsidie-verleening aangeapmen met 24 tegen 23 stemmen. VEREENIGING VAN NOORDHOL- LANDSCHE WATERSCHAPPEN. Te Amsterdam werd' Maandag een alge- meene vergadering van de vereeniging van Noordhollandsche waterschappen gehouden, onder leiding van den heer Rutger Kaac. dijkgraaf van deni Wieringerwaard. Aan het bestuur werd machtiging verleend een overeenkomst aan te gaan betreffende brandverzekering van eigendommen van wa terschappen bij een of meer solide verzeke- ringsmaatschappijen, tegen verlaagde premie Bij een onderzoek is gebleken, dat het door de waterschappen in Noord-Holland' verze- kerd risico ongeveer negen millioen gulden beloopt. De leden zijn'vrij aan de verzeke- ring al dan niet deel te nemen. Onderlinge verzekering werd) niet wenschelijk geoordeeld. Vastgesteld werden de begrootingen voor 1921 en 1922. Daarbii werd de contribute bepaald op 1 cent per H.A., met een minimum van 2.50 en een maximum van 100 per jaar. Aldus zal ongeveer 1700 aan contri bute per jaar worden verkregen. De jaarwedde van den secretaris-penning- meester werd bepaald op 400. Met mr. Offers te Alkmaar zal een overeen komst worden aangegaan betreffende het ver- 6trekken van rechtskundige adViezen aan de leden der vereeniging, voor zoover die niet door het secretariaat zullen worden ver- strekt. Het bestuur is tevens in overleg om- trent een regeling inzake technische adviezen. Geklaagd werd over schade aan dijken door vaartuigen welke in boezemwater en met mechanische kracht worden voortbewo- gen De vergadering kwam tot de conclusie, dat ieder waterschap zelf bij keur hierom- trent bepalingen dient te stellen en dat dit de voorkeur verdient boven een provinciate rega ling, omdat geen voor alien gelijke regeling Die peps ea, tyrm- van Maeaa i te bcuwen, Secreielijk zija Ghemcem te men en met trouwen trouw), loatrummtcn, Bricvcn, Requestco leeren dichten vervaardigen), Schrifture doorgronden Om de menschen somtijt te alichten." Een fluike rammeling kan in het oog van dezen dorps-paedagoog geen kwaad, maar make het niet ai tc boat door de leerlingen te „stcoten, datse bioeden of de leden bro ken". „Dus schooknecsteri' zoo klinkt de raad „houd,t mbet in slaen en struypen (geese ten). Weest coel ghesint, niet hittigh van ge- moeden, U instruments sullen slechts wesen plack en roeden, Want wat daer boven is dat is van den quadea." IJS. Ment jneldt uit Enkhuizen: De Friesland, die van Stavoren met 18 passagiers ook vast zat in het ijs, kwam s nachts 12 uur ook te Enkhuizen binnen. De klipper, die bij Enkhuizen is gestrand, heet Hoop op Zegen van Groningen, geladen met puin van Amsterdam met bestemming Enkhuizen. Van de 8 vletterlieden, die sedert Maandagavond ter assistentie aan boord wa- rem, zijn met een sleepboot 6 te Enkhuizen aan wal gebracht. De kipper zit nog muur- vast. De bemanning is van voedsel voorzien. BRAND. Gistermorgen om half drie werd door een agent brand ontdekt in den winkel van de drogisterij van de firma G. W. Garon, te TieE De familie H. v d. Moll, die achter den winkel woont, is met levensgevaar gered. De brand, die volop voedsel vond in een groo- ten voorraad chemicalien en verfstoffen, breidde zich over het geheele perceel uit De vlammcn sloegen tot aan de overzijde van de straat, waar de ruiten der huizen sprongen en een begin van brand ontstond. Behoud van het perceel bleek onmogelijk; evenmin men worden, dat de daamaast ge- legen zaak in galanterieen van den heer J. W. Teunissen werd angetast, die eveneens af- brandde, op den winkel aan de Kleiberg- straat na. Deze bezkwam echter groote wa- terschade, evenals de grutterszaak van den heer Bonthond. Deze belcwam ook eenige brandschade. De schade is zeer groot. Om de familie te wekken, zegt de Telgr., sloeg een politieagent een der groote winkel- ruiten in. Daarna ging hij een buurman wek ken, die op zijn beurt de ruit der achtcrka- mer insloeg. Indien de feiten zich aldus hebben toege- dragen, zal de burgemeester van Tiel goed doen dezen „ijverigen" beambte cen flinke schrobbeering toe te dienen. Immers de man mogelijk zou blijken. Bij Gedeputeerde Staten zal nogmaals worden aangedrongen op spoedig te treffen maatregelen tegeh het vernielen van wegen en bruggen door vrachtautomobielen. De heer Peeck, dijkgraaf van de Uitwate- rende Sluizen, te Schoorl, leidde in een be- stuursvoorstel tot benoeming eener commissie om te onderzoeken in hoever de droogma- king van de Zuiderzee van invloed zal zijn op de waterschappen in Noord-Holland uit een oogpunt van zoetwatervoorziening. Het voorstel ondervond van verschillende zijden bcstrijtfing, vboral omdat reeds qpn dergelijke commissie op verzoek van den Minister van Landbouw is ingesteld door de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hol land's Nfoorderkwartier. Besloten werd ten s'otte om zich met deze Vereeniging in ver- binding te stellen om tot sanjenwerking te komen. ONZE PLANTENUITVOER NAAR AMERIKA. De minister van landbouw had aan zijn departement een vergadering met planten- Vweekers, welke vergadering mede werd bij- gewoond door onzen gezant te Washington, in:. Evcrwijn De vergadering had ten doel middelen te b ramen tot herstel van onzen plantenuit- veer naar de Vereenigde Staten, welke thans too goed als geheel stop staat. TE VROEO UITOESTAPT. Toep dc Gooische stoomtram, welke te 6 uur 20 minuten te Dierncn van Amsterdam amkomt. bij de wisselplaats voor het Raad- huis, nog niet geheel stilstond, stapte de be- arde ongehuwde Antje van Steen te vroeg ■°f Ze kwam daarbii te vail en en geraakte onder ed tram, met het gevolg, dat ze, eenige enprfnbrkketi later, er levenloos onder weg werd gehaald De ongelukkige woondc op hft p-aHhuis en mernde waarschijnlijk. dat de '"m daar niet zou stoppen GASVERGIFTIGINO. Te Purmerend wckte het gistermorgen te gen 9 uur bevreemding dat bij de familie L., ppji de Koemarkt, geen gehoor werd verkre gen. Na waarschuwing dei politic liet men de deur openbreken; toen bleek dat het huis vol gas stond. Man en vrouw werden te bed gevonden terwijl de kamer geheel met gas was gevuld De man was reeds overleden, de vrouw haaldfe nog zwak adem. Na opening der ramen en het toepassen van kunstmatige adom.haling werd zij op advies van den in- oi id dels ontboden geneesheer naar het gast- huis overgebracht. 'BE'Nl LElDDRlAAD VOO'R ONDER- W-IJZERS. „School en Huis" verhaalt van een oud boekje uit het eerste der 16e eeuw, waarin een leiddraad voor onderwijzers gegeven wordt: „Een nu ende profijtelijck boeexken, ghenaemt een regel der duytsche schoolmees- ters, die prohiekerken fparochie-kerken) be dienen1. 'Het eerst uitghcheven ende tiseert door Dirca Acriaensz. schoolmeester tot Bareigherhorn." Onder de 15 deugden waarmede de school meester dient „verciert" te zijn, worden ge- noemd „Wel geschickt te zijn in lesen ende schryven, Wetem t« aelfaeeren, op noten de Psal- men te singhon, Bie «1m te stellen dat sij de urcc. op haw tyt Moortbringos, e gheprac- Valcoogh, heeft door zijn onoordeelkundig optreden ge- .lolpen den brand aan te wakkeren. Niers is bij brand gevaarlijker dan het veroorzaken van tocht Het behoeft dan ook geen verwon- dering te wekken, dat het vuur zulke groote afmetingen heeft aarigenomen. Er was toch wel <en ander middel geweest, dan het vcrbrijzelen van groote ruiten. VER1VOER VA'A ZUIDERZEEVISCH N1AAR iHJET BUITENILAND. 'Het antwoord van don minisier van Water- staat, ten vervolge op de beantwoording van een vraag van het Tweede Kamerlid Duy- maer van Twist, betreffende bespoediging van het vervoer van Zuiderzeevisch naar het bubitenland luidt als volgt: fin nader antwoord op de gestelde vraag kam de minister >alsnog mededeelen, dat voor het vervoer van visch als iilgoed naar hot buitenland, ook van de Zuiderzeestations, goede verbindingen bestaan en dat klachten omirent te lang vervoer in den laatsten tijd slechis sporadisch voorkomen. Lnd'ien door de beirokken verzenders ge- vraagd wordt het vervoer van hnn zendin- gen zooveel mogelijk te bespoedigen, is de spoorwe^d'irectie steeds bereid, voor zoover noodig tn overleg met de betrokken buiten- landsche spoorwegen. het noodige te doen om een vlug en regelmatig vervoer te ver- krijgen. Zoo zijn in den loop van> het vorige jaar, naar aanleiding van een verzoek van de in- spectie der visscherijen, maatregelen tot be- spoediging van het vischvervoer van de Zui derzeestations genomen, welke in het alge- meen dcelmiatig zijn gebleken. Voorls is betreffende het vervoer van spie- ring van Volendam naar Parijs een rege ling getroffen, waardoor bij belangrijke hoe- veelheden het vervoer in directen wagen zon- dcr overlading van Volendam naar Parijs kan plaats hebben, terwijl tevens gelegenheid is gegeven om kleinere horveelheden ook nog 's avonds van' Kwadijk-Fdam te verzenden, indlin belanghebbenden bij het inladen der visch hulp verleenen/. KORTE BERICHTEN. Het Permancnte Hof van Internationale Justitie zal in zijn zitting van 30 Jalluari as een voorzitter en een griffier benoemen. In Februari wordt de plechtige openings- zitting gehouden. Verschenen is de Memorie van Ant woord (Tweede Kamer) betreffende het wefs- ontwerp inzake den aanleg van tramwegen in Limburg. -— Te 's-Gravenha^e werd Woensdagavond Henri Brondgeest gehuldigd. Het antwoord der Regeering aan de Eerste Kamer over de nieuwe rtgeling van den dienstplirht is verschenen. Ruim 130 vereenigingen hebben zich be reid verklaard mede te werken to^ de a s. vie- ring der 25-jarige regeering van H.M. de Koningin. Te Amsterdam zijn overleden de predi- kanten der Ned. Herv. Gem., ds. J. J. van Noort en ds. A. Voorhoeve. TelecraTiimpn van hoderi D7 GLADDE WEG EN. DEN HAAG, 26 Jan. In verschillende gedeelten zijn tengevolge van de gladheid auto's te water geraakt. Voor zoover be- kend kwamen geen persocnlijke ongeluk- ken voor. In de meeste gevallcn konden de inzittenden en besturders bijtijds uit het voertuig springen. In de andere gevallen werden de menschen tijdig uit het water gered, zoo c, a, een pastoor, die op weg was om een zieke de H..K Saasameaten toe te dienen. DF DOOD VAN DEN PAEIS. DEN HAAG, 26 Jan. H. M de Ko ningin zal zich bij den plechtigea uitvaart dienst voor de zielerust van den overleden Paus morgen voonniddag half elf in d< kerk van de parochie van de H. Jacobus in de Parkstraat doen vertegenwoordigca door den grootmecster van Hr. Ms. Huis, graaf Dumooceau. Z. H. de Prins zal ver tegenwoordigd zijn door zijn adjudanr jbr, von Miihler. CHOLERA iBERLIJN, 26 Jan. Aan de Oostgrens van Polen is in een gebied van 50 Kilome ter breedte cholera uitgebroken, vermoede- lijk overgebracht door emigrant/en uit Rus- land. De ziekte breidt zich snel uit. Er zijn zeer veel dooden. TREINVERTRAOING. AMSTERDAM, 26 Jan. Gisteravond om circa 11 uur is door verkeerden wissel- 9tand op het rangeerterrein in de Water- graafsmeer bij blok B. A. een locomotief ontspoord, waardoor de hoofdsporen ver- sperd werden. Eerst hedenmorgen om 7 qur was de versperring opgeheveni en het'gevolg was, dat alle ochtendtreinenj in de richting Hil- versum eenige uren later vertrokken. DE BOMAANSLAG. DEN HAAG, 26 januari. Inzake den bomaanslag hebben 3 der door de Haag- sche recfatbank veroordeelden, il l. Van der L., de H. en E., aan wien straffen van resp. 8, 5 en 5 jaren gevangenisstraf zijn opgelegd, hooger beroep. aangeteekend. K, die ook tot 8 jaar was veroordeeld, is niet in appel gekomen. Ook het O. M., dat. tegen K. en v. d L. 15 jaar gevangenisstraf en tegen'de H. ea E. 2 jar had gevorderd, heeft hooger be roep aangeteekend. EEN GEVOLG VAN DE GLADHEID DEN HAAG, 26 Jan. Tusschen gister avond en hedenochtend heeft de geneeskun dige dienst in meer dan 25 gevallen hulp moeten verleenen voor personen, die door de gladheid uitgegleden waren en arm- of beenbreuken hadden bekomen. Ook be- kwam een der slachtoffers een hersenschud- ding. PENSIOENWETTEN VOOR AMBTENAREN. DEN HAAG, 26 Januari. Volgens be- richt van het Persbureau van dc centraIe van Verenigingen van personeel in Rijks- dienst liet ae minister van financien tegen- tegen- over het bestuur der Centrale in een au- dientie uitkomen, dat wellicht in den loop van Febeurari de behandeling van de nieuwe pensioenwettcn door de 2e Kamer kunnen worden. verwacht en dat tusschen de datum van aanneming der wet en die van de inwerkingtreding echter noodzake- lijk en paar maanden moeten verloopeu in verband met de voorbereiding Boekaankondiginj De Januari-aflevering van „Hou Zee", tijd- schrift voor de jeugd (uitgave van de Uitge- versmaatschappij E. J. Bosch Jbz. te Baarn), gecft, behalve de vervolgen van reeds eerdler begonnen verhalen, een interessant „Praatje over apen" door K. (met zeven mooie duide- late lijke platen). het Holland van nu" vertelt P. v. R. In „Van het oude Holland en pRrtHMPIIPIIlttti1 Kwakzalversmiddelen, op de markten. Een reproductie van Jan 'Steen's „Kwakzalver" geeft een mooie toelichting. H. J Krebbers begint met de geschiedenis van Benjam.n Franklin J. van Veenendaal begint een ver- haal „Het klokslot", waarin een fiefters- ervaring wordt weergegeven Bij cen plaat dicht J. H M. een versje over „Snceuw''. Eenige Fabrikanten W.Benaer Sohne1 Stuttgart I M. MEIJER ZOON, Langestraat. Kunst en Wetenscliappen MOLleRE-HERDENKING EN HET SEZOEK VAN SARA BERNHARDT.. In de vorige week is in de yooniaamste plaatsen van ons land de groote Franscne tooneelschrijver en acteur Jean Baptiste Po- quelin, genaamd Molifcre, op waardige wijze herdacht 't Was toen 300 jaar gelcden, dat hij werd geboren. Onze Amsterdamsche briefschrijver heeft reeds uitvocrigi over de voorstelling in Amsterdam geschreven. Ook Haag heeft hear kunn« bwonderd en Zondagavond Anisler- eveneens. Wel bezit naiuurlijk hasr „voix d or", haar gouden stem, niet meer die schoonheid, die vroeger de menschen fasci- oeerde, maar toch is zij in gelaats-expressae en gebarenspel nog een schitterende actrice. Zegt zij, zelve. niet in Regime Arm and" te gen een jong ineiaje, dat aan het tooneel wil gaan „Het tooneel is geen beroep, 't is een kunst en zelfs meer dan een kunst, 't is een heilige zending". Dat zij in ijver en werkkracht voor onzen grooten Louis niet behoeft onder te doen, wordt bewezen door het feit, dat zij eergiste- ren, dus Dinsdagavond weer in Parijs speel- de. Zij is en blijft een internationale tooneelbe- roemdheid. En honderden hebben in den Haag en Amsterdam, bij't uitgaan van1 den schouwburg en bij't hotel op haar gewacht, om slechts een tipje van deze wondervrouw te kunnen zien Haar bezoek aan die twee groote plaatsen blijft een feit van beteekrnis op tooneelgebied in de eerste maand van 1922, evenals de her- denking van den Franschen tooneelschrijver van alle tijdenMolifere. 0. R die jo! ssftg hoo- Anster- Sjpx. jui Reclitszaken RECHTBANK TE AMSTERDAM. De vierde kamer heeft gisteren den 20- jarigen kantoorbediende J. B. E., wegens po- ging tot afpersing veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van twee maan den voorloopige hechtenis. Beklaagde schreef aan een vroegeren patroon, een commissio- nair in effecten, dreigbrieven namens de Driehoekbende. Hij vorderde onder bedrei- ging met een rtiisdrijf tegen het leven gericht 2500. Toen de eommissionair op de aan- geduide plaats beklaagde een leege envelbp- pe overreikte, bracht hij hem, toen het jong- mensch den brief wilde aanpakken, een klap in het gezicht toe; De beklaagde ging er toen van door, achtervolgd door den eommis sionair en verdekt opgestelde politie-agenten. Deze vervolging, waarbij het jongmensch re- volverschoten loste, zonder evenwel iemand te treffen, eindigde met de arrestatie van d«n dreigbriefsch rij ver Het O. M. had een jaar gevangenisstraf geeischt. Stafoniernrs in Den Haag, Arnhena en Nijmegen heeft een i voerde op „de Misanthroop" huldiging plaats gevonden, Roijaards in de titelrol, het ed. Tooneel met Dr chouwtooneel gaf: „De ingebeelde zieke", met Ko van Dijk, Mevr. v. d. Horst en M. van Warmelo in de hoofdrollen, en 't Hofstadtooneel gaf reprises van Tartuffe. Een opvoering van „George Dandin" is wel aangckondigd, maar heeft nog niet plaats gehad. Een nog levende ster van het Fransche too neel heeft Zaterdag en Zondag in ons land vertoefd. En als wij spreken van de groote ster van het Fransche tooneel, wie zouden wij dan anders kunnen bedoelen dan „la di vine Sarah". Hoe lang reeds bezit die naam Sarah Bern hardt toovermacht. Is zij niet reeds 78? De groote Fransche actrice heeft indertijd een been moeten missen. doch dit is voor haar geen beletsel geweest tot op heden te spe'en en nog cens te spelen. Zij behoort tot de gar de die op het tooneel sterft, maar't niet ver- laat. In een auto, speciaal voor haar vervaar- digd, is zij Zaterdag uit Antwerpen naar den Haag gekomen Door autopech was zij eerst tegen 't aanvangsuur der voorstelling in den Haag Maar zij kende gee nrust. Er werd gesoeeld. En prachtig. De man van haar kleindoehter, Louis Ver- neuil heeft een stuk gesehr?ven Regine Ar- man'd", waarin „la grand; Sarah" een aetn- ee- maar tevens een medewol vwu.lt. Deo DE TENTOGN'STELLING VOOR SLECHTHOORENDEN. Tn de „Unie" werd hedenmorgen om half 12 de tentoonstelling voor slechthoorenden geopend. De tentoonstelling maakte een gezelligen indruk en is voor slecht- en goedhoorenden een bezoek meer dan waard. Men vindt daar alle instrumenten aanwe- zig die ten dienste van slechthooremden wor den/ gebruikfc en zeker zullen alle dooven goed doen deze tentoonstelling te bezoeken aangezien zij hier alles kunnen vinden wat hun leven kan verlichten. Men ziet er allereerst de doovenbel berus- tende op het licht en het gevoel, waardoor een slechthoorende die de huisbel niet hoort,' toch onmiddellijk kan ontdekken dat er ge^ held wordt. Voorts ziet men instrumenten! in allerlei vorm die het mogelijk makem door de tanden te zien wat er gezegd wordt, alsmede ge- ho rbuizen die grenzen aan het volmaakte Hoe grooter het instrument des te meer wordt het geluid versterkt. Het materiaal' waarvan ze zijn vervaardigd is van veel be- eekenis, omdat het eene materiaal de trillin gen beter opneemt dan het andere Ook verschillende tafelinstrumenten zijn aanwezig, alsmede elecvtrische gehoor-appa- raten In een z.g. gruwelkamer zijn door mej Vlarkus uit Soest allerlei kwakzalversmidde len ondergebracht, die den slechthooreuden 'eeren hoe zij hun geld niet moeten besteden. Aanwezig is ook een tafel met voorwerpen door de dooven gemaakt en die ten verkoop worden aangeboden. hen attractie is voorts een gezellige tom- jola, waar men vor 25 ct. 2 loo'jes kan bekomen, terwijl men dan meestal een prijsje wint. De prijzen voor deze tombola zijn, alsmede die voor de verloting geheel gratis verkregen. Van de 2000 loten a 25 ct. zijn er reeds 1400 verkocht en gezien de prijzen verwekt dit geen verwondering. De geheel tentoonstelling is door vrijwil- ige gratis-organisatie tot stand gekomen. De zalen zijn gratis beschikbaar, gesteld, de mooie aankleeding er van geschiedde even eens graties door de firma Yroom en Drees- mann en de dames-helpsters doen nun werk ook gratis. De firma Wiggenraad zoigde gra- tis voor de electrische verlichting. Zondag kan men de tentoonstelling voor 10 ct. bezoeken, doch ook voor de overige da- gen is de entreeprijs niet bezwarend. Er is voor een zeer afwisselend programma zorg gedragen en zeker zal deze tentoonstelling slagen. V oor de opening sprak dr. Bruins een in- leidend woord. /Spr. werd voor 3 maanden door den heer Verkuyl en mej. Markus aangezocht om me de te werken om in Alkmaar een vereeniging voor slechthooreuden op te richten, of althans te pogen de zoo goed als overleden afdeeling nieuw leveni in te blazen. Spr. was direct te vinden daaraan mede te werken, omdat dit van veel nut kan zijn voor slechthoorenden, vooral voor kinderen. Met enfkele anderen werd een comite ge- vormd en de tentoonstelling kwam tot stand. Men kan hier de verschillende strijdmid- delen zien, waarmede de vereeniging werkt. De belangrijkste zijn de instrumenten. De vereeniging interesseert zich ook voor de plaatsing van slechthoorenden die toch zoo vaak in staat zijn flink werk te leveren. Voorts beoogt de vereeniging onder de slechthoorenden het gezelligheidsleven te be- vorderen. Dooven worden vaak uitgelachen en bespot en daardoor eenzelvig. Zij hebben geen prettig bestaan en daar aan wil de vereeniging tegemoet komen door hun gezellige bijeenkomsien te geven, waar door ze eens per maand als lotgenooten on der elkander kunnen vertoeven. Voorts stelt de vereeniging zich ten doel de bervordering van het ond^wijs sen slecht- hoorerdea. Hiepaw k«a sua hi]' mej, Mttkv* juichte de tentoonstelling toe omdaf daardoor hier een mooie colloctie gehoorin- strumenten is gekomen. Man kan niet ia alle gevallen de arenechen voor e«n gehoorape- raat naar Soest sturen om het daar aaswezf. ge cenitraal magazijn te bezoeken. Men is hier in de gelegenheid instrumen ten te koopen er,: wie niet in staat is deze zelf te bekostigen, die kan daarvoor tegemoetko- ming ontvangen van de vereeniging, door middel van een bestaand fonds. Spr. hoopte dat de tentoonstelling veel belangstelling zal ondervinden en dat de hier op te richten vereeniging spoedig een groot aantal donateurs en leden zal tHlen. Ter opening van de tentoonstelling was h'ierna het woord aan den burgemeester om als eere-voorzitter de tentoonstdllng te openen. Spr. verklaarde dadelijk met groot genoe- gen het eere-voorzitterschap van de tentoon stelling op zich te hebben genomen^ omdat hij overtuigd was dat door de tentoonstelling veel en nuttig werk kan tot stand worden/ ge bracht voor menschen die inderdaad onze sympathie en- hulp zoozeer verdienen. Het aantal menschen, geheel zonder ge- breken is veel kleiner dan men op het lste ge zicht verwacht. Het is eigenaardig dat de verschilTende kwalen waaraan de menschen mank gaan, niet dezelfde uitwerking hebben op de psyche van de menschen. Wij zien een jongen die een been of een arm mist en daardoor zonder twijfel onze deemis opwekt, soms zeer vroolijlc spelen en daaruit blijkt, dat. men zelfs met zoo'n groot igemis een opgewekt leven kan leiden. lemapd met een vergroeiing van zijn rug- gegraat lijdt zeer door de gedragingen van andere menschen en ook de doofheid, een ge- brek wat men ni';t kan helpen, brengt veel lijden tengevolge van de gedragingen zijner mede-menschen met zich. Wie dit eenmaal heeft ervaren in eigen kring gevoelt het medelijden in zich opkomen en bedenkt wat mogelijk is om hun lot te ver- zachten. Spr. juichte het daarom zeer toe, dat in deze stad zich een comite had gevormd om een tentoonstelling te organiseeren en daardoor voor deze ongelukkigea de belang stelling in de stad te wekkeft. Wanneer men er in slaagt om bij de goed hoorenden sympathie voor deze zaak te wek ken, dan twijfelde spr. er niet aan of de doo ven zullen zoozeer gesteund worde: kwaal zeer aanzieraijk wordt verlicht. Voor ons goedhoorenden 'zou het een groo te voldoening zijn wanneer bij de slechthoo renden eenigszins het wantrouwen tegenover ons week en zij terug kwamen in het normale leven. Dat dit mogelijk is demonstreert zij in ons midden die door Dr. Bruins de moeder van de dooven is genoemd. Met een oogopslag ziet men, dat zij, die totaol niet kan liooren. in alle opzichten haar levensopgewektheia heeft behouden. Spr. hoopt dat het doel van het comite door de tentoonstelling ten voile wordt be- reikt n.l. dat een groot aantal Alkm; iers en velen uit de omgeving naar de tentoon- steling zullen optrekken. en vele dooven hier zullen komen om hun kwaal te verlichten en het vertrouwen terug te krijgen in hun mede- menschen. Met een woord van hartelijken dank aan het comite verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Dr. Bruins sprak nog een kort woord, waarbij hij deed uitkomen van hoeveel belang het vooral voor de dooven en de hunnen is, de tentoonstelling te bezoeken. Hierna werd door dames thee gedronken em vermaakten de aanwezigen zich met de tombola. F.EN AUTO-OMNIBUS. Nu de auto in steeds grootere mate ter rain verovert op elk gebied, is het zeker geen wonder dat zij ock meer en meer wordt gebruikt als verkeersmiddel in concurrentie met train en tram. Als dit verkeer dan plaats vindt in een auto als welke wij gister zagen bij de firma Jac. Met, aan den Achterweg al- hier, behoeft het ook volstrekt niet te verwen- deren, dat op steeds meer plaatsen, waar de verkeersmiddelen slecht zijn of geheel ont- breken, de aandacht valt op de auto als com- municatiemiddel. De bedoelde auto-omnibus, gebouwd/ op een „Renault"-chassis, bicdt plaats aan 22 personen De earosserie is voorzien van -en lichtkap, waarin de vcntilatie is aangebracht, en waardoor het tevens mogelijk is rechtop in den wagen te loopen. Alle zittingen zijn vooruitrijdend, hetwelk zeer aangenaam is voor de passagiers en het idee wecrgeeft van een gewone luxe-auto. De bekleeding is uitge- voerd in zeer mooi pluche, terwijl de geheele betimmering van binnen van. mahonie-hout i3. De ramen kunnen automatisch geopend en ge- sloten worden, hetwelk volgens een geheel nieuw Amerilcaansch systeem geschiedt De auto is voorzien van electriseh li'cht en nelf- starter, waardoor de carrosserie van binnen geheel van electriseh licht wordt voorzien. De kussens zijn alle van springveeren voor zien en wij konden constateercn, dat het rii- den absoluut niet voor een luxe auto behoett onder te doen. De auto is bestemd om een dienst te on- derhouden tusschen Balk en Sneek Wij twiifelen niet of zij zal ten zeerste voldoen. De firma Met heeft reeds verschillende van deze wager n geleverd met veel succes. Het overtuigend iervan is wel dat zij we- der drie siuks in bew;rking heeft. welke voor verschillende diensten bestemd zijn DE FEESTAVONDEN VAN DE „BURGER IJSCLUB". De feestavonden van de „Burger IJsclub" zijn toch altijd recht gezellig. Dat is Dins- dag en Woensdag weer bewezen. Ingevolge onze belofte van gisteren', nader op de uitvoe- ringen terug te komen, plaatsen we hier het verslag van beide avonden tegelijk. De voorzitter van de feestcommissie, de heer C. J. Ooms, opende den eersten avond met den aanwezigen leden van de B. I J. een hartelijk welkom toe te roepen. Tevens bracht hij een woord van hulde aan het bestuur voor alles wat in het belang van de vereeni ging deed. Woorden van dank richtte spr. ook tot de leden van de feestcommissie die alles zoo goed verzorgd hadden. De leden van de B. IJ. ontvingen dank voor de op- komst m werden geteliriteerd met het 31- jarig bestaan van de vereeniging. Spr. ver klaarde hiermede de Slate (earnerj>adering ■h

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2