DAG8LAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 23 Hondcrd vier en twintigste Jaargang K»22 27 JANUARI Dlt nnmmor Destaat nit 2 hladen 4honiH*mmifM|»rijM WJ voornlfhcfalim; per 3 ninnnricn f 2.—fr. per jmki t -.'.0. Itcwfjan. 5 ct. Aitvprtcniicpr. 25 v\. p. ^1, 'icrn«irn- it-n.-rs ,utnr plmiKn.imir ttrieveu fiukieo N.V. lloek* en v.li. Ilernm. ronter Z«on, Viwmliiiii V*J, Tel. Ariinintatr. No. 3. K««li«no Nu. 33. mm Buitenland DE OONFERENTIE TE GENUA. Gompers, de voorzitter van de Amerikaan- sche arbeidersfedeatie, heeft tot president Harding een schrijven gericht, waarin hij namens de Amerikaansche vakvereenigingen protesteert tegen een eventueele deelneming van Amerika aan de conferentie te Genua, op grond van het feit, dat de aanwezigheid van sovjetgedelegeerden op die conferentie gelijk zou staan met de erkenning van de Russische sovjetregeering. De Matin verneemt uit Belgrade, dat de Kleine Entente zich te Genua zal aaneen- sluiten tot een bloc, dat zich zal verzetten tegen elke wijziging van de vredesverdragen. Reuter vemeemt van gezaghebbende zij- de, dat er geen reden is voor de bewering, dat de conferentie to Genua zal worden uit- geseld. Ook verluidt, dat Lloydi George haar stellig zal bijwonen. Uit Washington wordt van gezaghebben de zijde gemeld, dat de regeering afkeerig is van d'eelnming aan de conferentie te Ge nua, indien deze wordt gehouden op den vastgestelden datum, doch aan een economi- sche conferentie de voorkeur zou geven op een later datum, wanneer Europa meer tijd heeft gehad zicn to stabiliseeren. Gevreesd wordt, dat de voorgcsteld conferentie to Ge nua gebruikt zal worden voor het bevorderen van individueele Loven algemeene be'angen. EEN REDE VAN WIRTH. Gisteravond heeft de Duitsche rijksdag een vergadering gehouden, die reeds eerder plaals zou hebben gehad, maar telkens werd uitgesteld wegens het overleg der partijen over de belastingkwestie. Reeds voor den aanvang der zitting was het bekend geworden, dat voor het belasting- compromis ten slotte een groote meerderheid tot stand gekomen was, die in de toekomst waarschijnlijk regeeringsmeerderheid wor den zal. Naar de rijkskanselier mededeelde, is deze groote coaiitie het ten slotte over het volgende belastihgprogram eens geworden: 1 o. De verhooging van de belasting op dc vermeerdering van het vermogen zal 200 per cent bedragen Te dien einde zal door een wet een gedwongen lecnirig ten bedrage van een milliard goudmark worden opgelegd De ze leening is gedurende de eerste 3 jaren ren- teloos. Zij zal gebruikt worden, om het te- kort op de gewone begrooting te dekJcen. 2o. Alle na-oorlogsbelastingen, die geen voldoende rendement hebben gegeven, wor den opgeheven. 3o. De omzetbelastirig zal 2 percent be dragen. 4o. De belasting op steenkool zal 40 per cent bedragen Wen zal haar editor aanpas- sen aan den econimischen toestand. 5o De suikerbelasting zal 100 mark per 100 K.G. gedragen. 6o. De belasting op koffie, thee, cac^o, zal worden geheven voigens de voorstellen van den Economischen Rijksraad. 7o De belasting op bier blijft, zooals zij door de regeering wordt geeischt Naar de rijkskanselier verklaarde, zullen deze bclastingen gezamenlijk 100 milliard mark per jaar opbrengen, terwijl de bestaan- de belastingen slechts een rendement van 55 milliard mark per jaar hebben. V n het groote plan, om de reeele waarde to bclasten, is slechts een goudleening van 1 milliard goudmark ovcrgebl-even, waarvan men niet weet, op welke wijze zij geplaatst zal worden en welk onderpand zij zal heb ben. De rijkskanselier deed' geen mededeeling van beteekenis over het antwoord, dat heden aan de Commissie van Herstel zal worden overhandigd. Dr Wirth kondigde de over- handiging aan, zeide, dat aan het antwoord een memorandum was toegevoegd, maar ven der geen woord. De mededeelingen over de nieuwe, belas tingen, die de kerq van dr. Wirth's betoog vormden, werden voorafgegaan door eerf po- lemiek met den Franschen minister-president Poincare. Dr Wirth nam het Poincare in het bijzonder kwalijk, dat hij de bedoeling Von Duitschland ten aanzien van de confe rentie van Genua, verdacht heeft gemaakt. Als ik over de conferentie van Genua spreek zei dr Wirth dan hoop ik dat door een betere kennis van de ecoraomische proble- mcn de op'ossing van de kwestie van het her s'e' n hanr voile beteekenis zal worden inge- zien en dat diardcor de gewenschte verstan- dige en mogeliike oplossing zal wordien ver- romrVke'ijkt niet al'een ten bate v?n Duitsch land maar ook van die landen, die belang heKK^n b:i het heretel. Wij zullen naar Ge nu- komen niet met een dolk in ons gewaad, maar met open vizier en met het devies, dat de taak der conferentie is de tocnadering van al'e naties, van de overwinnnars en de ovenvonnenen, met als gemeenschappelijk dool het hersto' van de intemationale ecccio- m'sch^ betrekkingen. Over de kabinetscrisis in Frankrijk liet Wirth zich als volgt uit: „De Fransche ka- binetsw'sse'ing. die den heer Poincaite aan het hocfd der Fransche politiek gebracht h-eft is n'et a'leen in Duitschland. doch to bijn a de geheele wereld1 als een symptoom be- sohouwd van de omstandighedei, dat in het herstel van blijvende poli'ieke en economische ver^nudingen een terugslag zal kunnen ko men Het is n:et de taak der Duitsche regeering. dergelijko prognoses to stellen maar ik ben van meening, dat de Duitsche regeering te- genover iedere Fransche politiek, of zij door den heer Briand dan wel door den heer Poin care wordt geleid, dezelfde houding moet aannemen, n.l. die van eerlijke en nuchtere erkenning van de werkelijke politieke machts- verhoudingen en aan de andere zijde die van de bereidwilligheid voor de nakoming van onze verplichtingcn, voor zoover dit in ons vermogen ligt. Maar de beoordeeling van onzen oprech- ten wil is natuurlijk afhankelijk van de ge- zindheid der politici en staatslieden, met wie wij moeten samenwerken Met betrekking tot de kwestie der oorlogs- misdadigers zei de rijkskanselier: „Ik kan niet gelooven, dat de Opperste Raad ooit zal toestemmen in het verlangen van Poincare, dat de oorlogsmisdadigers moeten worden uitgeleverd. Dit staat echter vast, dat geen Duitsche regeering zich staande zal kunnen houden, die dit deed. De tegenwoordi'ge re geering zal het niet doen en evenmin zal het mogelijk zijn, een regeering te vinden die er wel toe bercid zou zijn." Deze verklaring, die voora.l bij de rechter- zijde luide werd toegejuicht, gaf den commu nist Hoffmann aanleiding tot de interruptie: „De misdaddgers zijn vrooliik", waarop hij tot de orde werd geroepen, daar, zooals de voorzitter vaststelde. zijn woorden betrek king hadden op leden van het huis. Aan het slot van zijn rede besprak Wirth vervolgens de aanwezigheid van Rust and op de conferentie te Genua. Hij verklaarde na- drukkelijk, dat naar het oordeel van de Duit sche regeering, Rusland moest worden be- schouwd als gelijksrercchtigd met de andere mogendheden en dat men dit land geen dwanrrmaatregekn mocht opleggen. Hij ver- geleek den noodtoestand waarin Rusland verkeert met de moeilijkheden van Duitsch land. en gaf te verstaan, dat beide landen op 9amenwerking arngewezen ziin. DE O'NRUST IN EGYPTE. Naar uit Cairo wordt gemfld, hebben daar den 24sten dezer betoogingen plaats gevon- den. in verband met de arrestatie van de le den der Nationalistische delegatie, waaraan meer dan 40.000 personen deelnamen. De be- toogers stelden een ultimatum van drie da- gen op betreffende vrijlating der gevangenen. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. tHet dringende verzoek van Oostenrijk, om terstond een leening van 2'A milioen pond sterling te verstrekken, wordt, naar uit Lon- den1 wordt gemeld. overwogen door Lloyd George en Sir Robert Home, den kanselier i der schatkist. Twee kwesties, die hoofdzakelijk overwogen worden, zegt de Evening 'Standard, zijn voor- eerst, of Britannie alleen zal handelen, of dat de geal'lieerden zullen samenwerken en in de tweede plaats de zaak der waarborgen. Men beseft, dat, daar de geheele geldsomloop van Oostenrijk slechts omtrent 4 millioen pond sterling vertogenwoordigt, zulk een lee ning, indien zij werd toegestaan, eene betrek- kelijk zeer aanzienlijke weldoende uitwerking zou moeten hebben. De Evening Standard voegt er bij: „Het vooruitzicht is, dat de leening zal worden verleemd als een zuiver Britscn voorschot. De Britsche regeering zou een onderpand ver- i wachien, dat de 2 A millioen pond uitsluitend zouden worden aangewend, om den handel te steunen en den Oostonrijkschen wisselkoers te stabiliseeren." 'De Westminster Gazette verneemt even- eens, dat er is voorgesteld, dat de leening zuiver Britsch zal zijn. Terwijl er veel te zeggen valt voor een gemeenschappelijk voor l schot van de geallieerdeni aan Oostenrijk, is 1 in welingelichte Londensche kringen de vrees te kennen gegeven, dat zulk eene gemeen- schappelijke actie wellicht niet spoedig ge- noeg zou kunnen plaats vinden, om de drei- gende ineenstorting af te wenden.. Er is evenwel geene officieele mededeeling over het bovenstaande verschenen. DE GRIEP TE PARIJS. Voigens de Fransche bladen neemt te Pa- rijs het aantal ziektegevallen af. Maandag werden 73 patienten in de Parijsche zieken- huizen opgemomen. Dit getal is lager dan H op een -der dagen van de vorige week. I Vt aanal personen, dat hersteld de zieken- 'i zen heeft varlaten, neemt voortdurend toe, - i bedroeg Maandag voor den eersten keer evenveel als dat der dien dag opgenomen zieken. Dit feit wijst er op, dat de epidemie haar hoogtepunt heeft bereikt. Het aantal sterfgevallen neemt echter in verhouding toe. Terwijl vanaf 1 Januari 70 sterfgevallen tengevolge van de griep voorkwamen, be droeg het aantal Zondag en Maandag alleen 13. Zooals steeds doen zich bij het aanhouden van zulk een epidemie secundaire infectie- gevallen voor, die de ziekte verergeren en i worden de longcomplicaties talrijker. OORLOGSSCHEPEN VOOR OUD IJZER VERKOCHT. Naar het ,,8 Uhr Abendb'att" vemeemt, heft een gro'ot Duitsch consortium, waartoe ook eenige der aanzienlijkste ijzer- en metaal- firma's behooren, na langdurige onderhan>- delingen met de Engelsche admiraliteit een groot aantal Engelsche oorlogsschepen als oud ijzer opgekocht. De totaalprijs bedraagt ca. een half millioen pond sterling, dus voi gens den huidigen stand der Duitsche valuta ongeveer 400 millioen papieren marken. Het rioel van dezen aankoop is, de Duitocha ijzer- industrie grondstoffen te verschaffen. Vijf de aangekoclite schepen zijn reeds in ver- schil\ende Duitsche haveo6 aangekomen. In totaal moeten ca. 30 oorlogsschepen zijn aangekooht. HET POSTVERKEER IN DUITSCH LAND. In het Duitsche rijkspostministerie wordt op het oogenblik een onderzoek ingesteld naar den achteruitgang van het brief-, tele- f ram- en telefoonverkeer. Voigens betrouw- are inlichtingen is sedert de invoering van het verhoogde tarief het post- en telegraaf- verkeer met bijna 50 pet. gedaald; ook het telefoonverker is aanzienlijk mindr geworden. Het rijksverbond van Duitsche post- en tele- graafbeamibten, dat op het oogenblik te Ber-1 lijn vergadert, zal rich met de vermindering van het post- an telegraafverkeer en de daar- door verminderde inkomsten bezig houden. In de kringen der postbeambten thans de overtuiging do dringt loor, dat het steeds verhoogen van de tarieven onvoorwaardelijk j moet leiden tot den ondergang van het post- verkeer. Men zal zich daarom op de verga- ring van de postbeambten ook met re vraag bezighouden, op welke wijze Yermindering van personeel mogelijk is. DE DUITSCHE BELASTINGEN. De onderhandelingen welke tusschen de Duitsche politieke partijen werden gehouden over het belastingstelsel, onder leiding van den rijkskanselier, hebben tot geheele over- eenstemming geleid (behalve wat 'betrett de onafhankelijke socialisten) en wel op de vol gende grondslagen: De kwestie van de buitengewone heflingen van het grondbezit wordt uitgeschakeld. De heffing van de beide laatste der den van het rijksnoodoffer vervalt. 'De toeslagen op de vermogensbelasting worden in plaats van de oorspronkelijk be- paalde 300 pet. tot slechts 200 pet. geheven. De rijkskanselier verplicht zicn tot het ont- werpen van een nieuwe regeling van alle be- lastingtarieven, overeenkomstig de eischen van den tegenwoordigen tijd. De partijen keuren de heffing van een ge dwongen leening tot een bedrag van 1 mil liard goudmarkeni goed. Deze leening zal van den dag van uitgifte af slechts een lage rente geven. In parlemenitaire kringen rekent men er op, dat het compromis de algemeene goed- keuring zal wegdragen. Of, wanrieer het geheele compromis defi- nitief tot stand is gekomen, daaruit ook de consekwenties voor de verbreeding der regee- ringscoalitie zullen worden getrokken, kan nog niet worden gezegd. Men verwacht ech ter, dat de rijkskanselier binnen korter of lan- ;er tijd zijn pogingen, om het kabinet voltal- Ig te maken., zal hervatten. AMERIKA EN DUITSCHLAND. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft daar een conferentie plaats gehad tusschen president Harding, Hughes en de leiders der 'beide partijen uit den' Senaat, inza'ke de uit- voering van Amerika's eisch aan Duisch- land tot vergoeding van' de door eerstge- noemd' land' in den oorlog geleden schade, ook met betekkig tot de kwestie van de „Lusita- nia". Het esultaat van deze besprekingen was, dat met Duitschland over een bijzonder arbitrage-verdarg zal worden onderhan'deld. DE SPOORWEGSTAKING IN SAKSEN. De stakende spoorwegarbeiders hebben Woensdag met 2500 tegen 30 stemmen be- sloten het werk te hervatten, op voofwaarde, dat geen rancune-maatregelen zullen worden toegepast, hetgeen hun is toegezegd. Men vermoedt, dat dit besluit verband houdt met het ultimatum van de va'kvereeni- ging van Duitsche spoorwegemploye's en as- sistenten, daar men verwacht, dat bij' het ver- strijken van het ultimatum de algemeene staking op de spoorwegen zal worden gepro- clameerd. DE THEATERS RAND TE DESSAU. Omtrent den brand in het theater te Des sau wordt nog gemeld: In den laten avond was het geheele gebouw door het vuur ver- nield. Alleen de voorgevel is nog staande ge- bleven. De aangrenzende conoertzaal is ech ter .door het vuur gespaard. Het is gebleken, dat het gebouw niet aan de veiligheidsvoorschriften van de brands weer voldeed en wanneer de brand ware uit- gebroken tijdens een voorstelling, dan waren er zeker honderden menschenlevens te betreu- ren geweest. Thans heeft de ramp zich tot enkele dooden beperkt. Het verkoolde lijk van de zangeres Herking heeft men later onder de puinhoopen teruggevonden. De tooneel- kapper wordt nog vermis! Vele presonen, die op het oogenblik dat de brand uitbrak, in het theater aanwezig waren, liepen ver- wondingen op. De directeur van den schouw- burg werd zelfs zoo zwaar gewond, dat men aan zijn beihoud twijfelt. Men vermoedt, dat er zich nog meer dooden onder de puinhoo pen bevinden. Het aantal gewonden heeft men evenmin reeds geheel kunnen vaststel- len. Aan het reddingswerk hebben ook de sol- daten van het te Dessau liggende regiment deelgenomen. Een drietal soldaten, dat hier- mede bezig was, zakte door een trap en werd onder de bramdende neerstortende bal- ken bedolven. Slechts met de grootste moei- te mocht het gelukken, hen uit hun benardte positie te redden. Zij waren met brandwon- den overdekt. Da leden van het hertogelijk huis te Des sau hebben verklaard', dat zij wederom midde- len voor den wederopbouw van den schouw- burg ter beschikking zullen stellen. Prins j Aribert, het tegenwoordig hoofd der herto- gelijke familie heeft reeds bouwterrein in het park van zijn kasteel geschoniken en zal ook voor de overige middelen zorgen. KORTE BERIGHTEN. De „Echo de Paris" meldt dat de gezan- tenconferentie het bedrag van het pensioen aan den ex-keizer van O'ostenrijk en zijne go- malin heeft bepaald op 10 millioen. kronen, op te brengen door de successiestaten van Oostenrijk-Hongarije. Uit Jamaica wordt. gemeld, dat ter te- gemoetkoming in het tekort van 160.000 op de begrooting over het fiscale jaar 1922-'23 een exportbelasting op bananen zal gelegd worden. Na een felle kou in het begin der week is nu in Londen dedooi ingetreden. Te Regensburg (Beieren) is de machi- nefabriek „Dresdenr afgebrand. De Fransche minister van justitie heeft een circulaire uitgegeven, waarin a-llen ma- gistraten verzocht wordt om Duitschers, waar mee zij in aanraking komen, niet met „boche" aan te spreken. Stadsnieuws. Op den dag vroor het heden DE VORST. Aan de Rijkstuinbouwwinterschool werd in den afgeloopen naoht 7 A graad Celsius vorst genoteera. C 6 graden. HET IJS BETROUWBAAR. Hedenmorgen heeft de politie het ijs be- trouwbaar geoordeeld. Om half 12 kreeg de Alkmaarsche IJsclub daarvan bericht en ter stond was het bestuur in touw om maatrege- len te nemen. Dat er vlug gewerkt werd, blijkt wel daaruit, dat reeds hedenmiddag half 2 de banen werden opengesteld. Allereerst werd de kinderbaan in orde gemaakt. Ook werden reeds wedstrijden uitgeschre- ven in hard- en schoonrijdcn op morgen en Zondag Voor bijzonderheden hieromtrent verwijzen wij naar een advertentie in dit nom- mer. DE VRIJ7JNNIG DEMOCRATEN. Men scnrijft ens: De vrijzinnig democraten in den Kamer- kieskring ,Den Helder" houden Zondag 29 Januari in ,de Unie" alhier hun jaarlijksche huishoudelijke vergadering. Deze vergade ring, die te 10 K uur aanvangt, is uitsluitend toegankelijk voor afdeelings- en personeeie leden. Aan de huishoudelijke verbinden zij een openbare vergadering, die om 2 uur begint en waar Mevr. Mr. B. Bakker-Nort (No 2) en Mr P J Oud (No 3 der V. D. Candida- tenlijst) zullen spreken. Ongetwijfeld zullen velen het op prijs stel len, juist thans deze vrijzinnig democraten te kunnen hooren. Men zie daarom de advertentie in deze cou- rant. EEN GEDENKDAG. Den 29sten Januari a.s. hopen de heer H. J Puttenaar en mej A M. Haberstock den dag te herdenken dat zij 40 jaar in den echt zijn verbonden, waarvan zij 32 jaar in deze f- de woning hebben gewoond. De heer Putte naar heeft 30 jaar de betrekking van gemeen- fe-brugwachter en 25 jaar bij de Vlotbrug als koewacht dienst gedaan, zoodat hij bij schip- pers en publiek geen onbekende zal zijn. Wij verwachten dat deze dag niet onopge- merkt voor hen voorbij zal gaan. DE POSTHOORN. Men schrijft ons: Het cafe genaamd „de Posthoom" aan den Dijk alhier, is overgegaan in handen van den heer A. Oudes, makelaar te Alkmaar, die dit gebouw zal doen inrichten tot een vei- lingslokaal, dat den naam zal dragen van „Eerste Alkmaarsch Verkooplokaal.de Post hoom". Door de stichting van dit verkooplokaal wordt eene groote Teemte weggenomen, aan- gezien in de gemeente Alkmaar tot heden toe groote behoeft bestond aan een dusdanig lo- kaal Wij wenschen den ondememer veel succes. AFD. ALKMAAR VAN DE HOLLAND- SGHE M A ATS'CHAPP IJ VAN LAND- BOUW. In Cafe Central werd hedenmorgen een druk bezochte algemeene vergadering ge houden van de afd. Alkmaar van de HolL Maatschappij van Landbouw. De voorzitter, de heer D. Govers, heette de aanwezigen welkom, met zijn vreugde uit te spreken over de groote opkomst. al meende hij, dat met het oog op de agenda, meerderen aanwezig hadden moeten zijn. Ook de kringbestuursleden en1 de pers heet te spreker welkom. 1 Sj deelde mede dat de voorzitter van den Kfring, de heer G. Bos, wegens ambtsbezig- heden, verhinderd was. iSpr. deelde voorts mede, dat de heer Swaag, hoewel hij nog een jaar zitting had, het presidum had neergelegd en spr. betreur- de het, dat men de door hem genoemde rede- nen> had moeten eerbiedigen. iHlij was genoodzaabt den heer Swaag op te volgen1 en riep voor zijn tekortkomingen de clementie der vergadering in. Spr. bracht aan de afgetredem bestuursle- den, de heeren Peeck en Luiting, niet aanwe zig, dank voor hetgeen zij hadaen verricht en hoopte, dat zij apoedig weer deel van het bestuur zullen uitmaken. Voorts herdacht de voorzitter het overieden lid diem heer Wagenaar. De nieuwe bestuursleden, de heeren Wolf en de Jong, heette spr. hierna welkom en stelde voor om de lezing van de notulen, met het oog op het belangrijke punt der agenda, achterwege te laten. Dit werd goedgevonden. De voorzitter herinnerde hierna aan de alhier voor 20 jaar uitstekend geslaagde groote landbouwtentoonstelling. De oorlog deed een- herhaling verschuiven tot in 1920 de afd. en het dagelijks bestuur van de gemeente het voorstel deed om de al- emeene vergadering in 1922 te Alkmaar te [ouden. Den 'Haag had echter grootsche plannen met het oog op het 75-jarig bestaan en oor- deelde daarom groote plannen noodig. Spr verdedigde in de vergadering van 31 Maart 1921 te Amsterdam tot het denkbeeld om de vergadering in N.-'H. te houden. Den Haag overwon en behaalde de voorkeur. Alkmaar legde zich er bij neer, maar van het grootsche programma bleef veel achterwege en voor een paar weken vemam spr. van het hoofdbe- stuur, dat het daar niet te best ging. iSpr. orienteerde zich verder en had Woens dag voor 8 dagen een onderhoud met den burgemeester en daama met de wethouders en mocht ervaren, dat ook zij nog.zeer wel- willend stonden voor het houden van de groote tentoonstelling te Alkmaar. Later vernam spr. telefonisch van den secretari9 van het hoofdbestuur, dat den Haag niet naar de wenschen van het hoofd bestuur kon slagen. Een vergadering van het afd.-bestuur met het hoofdbestuur werd uitgeschreven omdat Alkmaar de gelegenheid kreeg alsnog voor 1922 de tentoonstelling te Alkmaar te orga- niseeren. Het bestuur voelde zich met het oog op de korte voorbereiding besehroomd, doch zegde, gesteund door de toezegging van B. en W. een voorloopig „ja" in afwachting van de uitspraak van" de ledenvergadering. Ook de kringleden zijn uitgenoodigd om hun zienswijze naar voren te brengen. Spr. gaf hierop het woord aan de vergade ring en stelde de vraag wie- be zwaar had in 1922 de tentoonstelling in Alkmaar te houden. De heer E. Covers wilde niet ingaan op de financieele zijde van het vraagstuk of op de tijdsomstandigheden, die in meer dan efai provincie de tentoonstellingen terug houden, doch wensohte de mogelijkheid en de wen- sehelijkheid om in Allnnaar in 1922 de ten toonstelling te houden. Spr. vroeg ol het Zoo mooi was om de vuile wasch. die een' ander laat liggen, op te knappen. Het is mogelijk dat onze goede naam er onder kan lijden,.omdat wij nu niet zoo goed kunnen klaar komen. Spr. vond het niet best mogelijk om in minder dan de helft van den tijd daarvoor noodig, een dergelijke voor Alkmaar ver- eerende taak uit te voeren. Spr. ziet de mogelijkheid er niet van in. De ons restende tijd is te gering om een pro gramma in elkander te zetten dat de zaak tot een goed einde brengt Van de exposanten wordt voor een goede voorbereiding steeds meer gevorderd en hoe vereerend de Haagsche uitnoodiging dan ook is, spr. meent, dat deze beker voorbij moet gaan. De heer D. de Boer verklaarde, dat met door de dictators een besluit was genomen de 75stc vergadering in den Haag te hc-uden. Voor de provincie is het reeds moeielijk ecu waarborgfonds van 60.000 bijeen te bren gen. Hetgeen men voor de 7'5ste tentoonstel ling wilde, vorderde veel meer geld en daar om vond de meerderheid van- de Maatschap- fij een provinciestad minder gewenscht en oos den Haag, omdat dan het geld kon rol- len. Het moest daar thans mislukken omdat de gezamenlijke hotels, dit jaar daar maar f 500 voor over hadden, ook de verdere me de werk mg was daar niet voldoende. De Friesche Maatschappij kan dit jaar ook niet slagen en als de geest hier niet be- ter is, dan is ook slagen hier niet mogelijk Het hoofdbestuur verdient waardeerin? omdat het bij den opzet beoogde, om dit to organiseeren buiten de kas der vereemgiug. Het hoofdbestuur doet geen voetval voor Alkmaar, doch wil Alkmaar in de gelegen heid stellen zich te verklaren. De heer Mulder en spr. dragen de schuld er van, dat gevraagd is, dat Alkmaar nu weer in aanmerking kan komen voor de 75ste vergadering. Ziet Alkmaar kan om er iets grootsch van te maken, dan is dit goed, doch de opzei is niet om in dit jaar een landbouwweek te organiseeren, die tevens /1O0OC0 kost Alkmaar behoeft dus geen vuile warch op te knappen- en is vrij te organiseeren: zooals het dat wil. De voorzitter wenschte de woorden, door zijn zoon gesproken, niet te onderschrijven. Spr. had slechts liever gezien, dat de vori ge algemeene vergadering direct aan Alk maar voor de organisatie de gelegenheid had gegeven. Spr. onderschreef dat Alkmaar nu slechts de gelegenheid geboden is. om de algemeene vergadering te ontvangen-. De heer Mulder herinnerde aan een' te den Haag waarin gehouden' hoofdbestuursvergadering, i bet punt naar voren kwam. da,t dc YRIJDAG DlreeifturII. UltAK. Uuof.lrtiUut-IMur Tj. N. AhiijMA. "»u»uu uwmutiuc aau ceil1 ic uvii

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1