DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DIRK WITTE en GUNGE DOORNBOS N.V. v.h. HERMs. COSTER ZOON, No. 25 Honderd Tier en twintigstc Jaargangr 1922 MAANBAG 30 JANUARI Dit nnmmer bestaat nit 2 blaflen Deze Courant wordt ELKEN AVOND, belialve op Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnemenlsprijs bij vooruitbelaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door het gebtele Rijk 2.50. Alzonderlijke en bewijsnummers 5 cent#. Prijs der gewone AdverlentiJn. Per regel 0.25, bij groote contraden rabat. Oroole letters naar plaatsrnimte. Brieven iranco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. IIERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Telefoonnr. Redactie 33. Dlrecteur0. H. KRAK. HoofdredactenrTJ. N. ADLMA. Buitenland ONRU'ST IN BRITSCH-INDIe. Onder den tit el „Donkere wolken in Indie bevat de „Times" een uitvoerig bericht van een bijzonderem correspondent te Bombay, waarin gezegd wordt, dat het geen nut zon hebben te willen beweren dat de toestand in Indie niet in hooge mate ernstig is. He; wordt dagelijks moeilijker nog iemand te vinden, die werkelijk gelooft, dat nog een oplossing gevonden kan worden1 zon der voorafgaande ,,troebelen", om 't nu maar eens euphemistisch uit te drukken. Van welken omvang die „trodbelen zullen zijn, of hoe spoedig ze zullen komen kan nie- marid gissen Maar de correspondent consta teert het feit, dat hij, na een reis van twee maanden door Indie, van Bombay naar Bur- ma en van Lahore naar Madras, waarbij hij gelegenheid had om met menschen van aller- lei ras en godsdienst en maatschappelijke po- sitie te spreken, niemand ontmoet heeft, die nog een uitweg in vredelievenden geest ziet. Wat den toestand nog hachelijker en hope- loozer maakt dan te voren is de steeds on verzoenlijker houding van den leider van het verzet, Gandhi. Een van de meest ver on tr us- tende dingen is de buitengewone woestheid en wreedheid van de lagere M oh ammedaansche bevolking en er is op 't.oogenblik waarschijn- lijk geen enkele blanke in heel Indie, die niet gelooft dat de eenige houding van de regee- ring tegenover dit gevaar een krachtige, vast- beraden houding moet zijn, die het gezag en de macht weet te handhaven. In Assam begint nu ook de houding van de koelies, die zich eerst niets van de heele beweging aantrokken, onrust te baren. De „umes"-correspondent wijst voorts nog op het bedenkelij-k teeken, dat ook in Aditer- Indie, in Burma, met zijn Boeddhistische be volking, die zoo ver van het overige Indie afstaat, onruststokers een volkomen kunstma- tige politieke ontevredenheid hebben gewekt, hoewel men toch moeilijk kan aannemen dat het Boeddhistische Burmha zich warm zou maken voor de „swaraj" (home-rule) plan- nen van Gandhi, over de gebeurtemssen in Poendsjab, of over het, Khalifaat. Maar de bevolking van Burma is impulsief en1 getnak- kelijk te leiden en hoewel ze niets van de ove rige bevolking van Britsch-Indie moet hebben eif de Indiers eigenlijk haten, is ze toch in de laatste paar jaar zoo bewerkt, dat zich nu ook daar verzet tegen het Britsche gezag openbaart. INHOUD DER DUITSCHE NOTA. De „Kdln. Ztg." verneemt aangaande dc nota der Duitsche regeering aan de Commis sic van Herstel: Het hervormingsprogram voor de bcgrooting en de geldtirculatie wordt er in uiteengezet. Tevens wordt er op gewe- zen, dat de Duitsche belastingen hooger zijn dan de Fransche. De toelagen op de levens- muldelenprijzen zullen in 1922 slechts 1 mil hard papieren Mark bedragen, tegen vroegei 221 2 milliard. De nota wijst dan op de verhooging dei personen-, goederen-, post- en telegraaf-tarie- ven In plaats van een werklo-osheidsonder- steuning zal een werkloosheidsverzekering worden ingevoerd. Voor de beperking van dt zwevende schuld zal de rijksRgeering in 1922 opnicuw een binnenlandsche leening uitschrijven. Een goed resultaat is daarvai. echter pas te verwachten, wanneer vaststaai dat het verdrag van Versailles de werking van de leening niet bei'nvloeden zal. De lee ning zal echter doorgevcerd worden. De autonomic van de Rijksbank wordt wei- telijjc vastgesteld, de verhooging der douane- rechten zal op werkelijke geidbasis plaat; hebben Bij het beschouwen van den econoim schen toestand van Duitschland blijkt het ech ter, dat het onvoorwaardelijk noodig zal zijn Duitschland ten minste voor het jaar 192/ van alle schadeloosstelling in baar geld te ontheffen De Duitsche regeering erkent echter, da; dcze groote bezwaren voor de economie na dd politieke noodzakelijkheid moeten komen en verzoekt daarom de betalingen in baai geld, volgens het besluit te Cannes, vastge steld op 720 millioen gouden Marken, lager te stellen en de leveringen in aatura te ver hoogen en ook wordt verzocht om de bezel t ngskosten bij de totale betalingen van 1922 te verrekenen. Tot slot wijst de nota er op, dat het her stel van het vertrouwen der wereld in Duitschland's bereidheid tot betalen de aller- cerste voorwaarde is voor de afdoening van de economische schadeloosstelling. De Duitsche regeering is daarom van mee- ning. dat de regeling van de betalingen voor lot oplossing van het geheele vraagstuk. tot polossing van het geheele vraagstuk WnrHt deze oplossing echter niet ter hand ge- nomien, dan zal de onzekerheid-' over de bcta- tegen in 1923 ook op den economischen en G'nancitaen toestand der geallieerde landcn een' vertammende druk uiitoefenen. r>n oteterbe regeering verzoekt om vooral h* sD?n op hot laatste gedeelte van de rtaa oodst de weg tot herstel van het Duit sche erediet in het binnen- en buitenland vonden worde en een groote wederopbouw- eenin" door een intemationaal samenwerken mogelijk worde gemaakt. DE PAUSKEUZE. De ..Osservatore Romano" meldt, dat de kardinalen op den avond van den 2den Fe- oruari a.s in conclave zullen gaan. Naar hei „Journal" uit Milaan verneemt,' uoest kardinaal Mercier zijn reis te Milaau -nderbreken. Hij was zeer vermoeid en is hans bed'legerig. Naar verluidt, lijdt hij aan griep. DE ONTWAP ENINGSOON FE RENTIE De ontwapeningsconferentie is overeenge- tomen, om de behandeling der regels voor le oorlogvoering uit te stellen tot een; volgent- le conferentie tusschen de vijf mogendheden, waarvan elke mogendheid twee vertegeniwoor- digera zal benoemen, die te zamen als „In- .ernationale eommissie" zullen optreden. Volgens de resolutie zullen de besluiten dezer Internationale eommissie aan de mo gendheden worden medegedeeld, die daarna overleg zullen plegen over de beste wijze om de nieuwe regels voor de oorlogvoering door de geheele wereld te doeni aanvaarden. DE ONRUST IN EGYPTE. Volgens een Reuterbericht uit Cairo zijn 108 personen, die bij de woelingen in Decem ber j.l. in hechtenis waren geuomen, door den krijgsraad te Cairo gehoord. Een en vijftig hunner .zijn veroordeeld tot negeni maanden gevangenisstraf, drie tot twaalf maanden ge- vangenisstraf, vijf tot achttien maanden en een tot twee jaar. AAN DE ZEE ONTROKT. De Britsche admiraliteit heeft binnen vier jaar tijds 440 getorpedeerde schepen naar ,;oven doen! brengen en daardoor een bedrag van 50 millioen pond heeft gered. Men kent de „ligplaatsen" van 2000 Engelsche koop- vaarders, die door de Duitschers werden ge- torpedeerd en ongevfeer 2.000'.000 ton ligt op een diepte, die „bewerkt" kan wordea SIR ERNEST 'SHACK'LETON. Reuter meldt, dat Ernest Shackleton, de bekende Zuidpool-reiziger, op 5 Januari op zee aan boord van de ..Quest", waarmede hij, naar men weet, een nieuwe Zuidpool-expeditie zou ondernemen, tengevolge van 'hartverlam- ming is overleden in den1, ouderdom van 4? jaar. VT Het stoffelijk overschot is door een Noorsch stoomschip te Montevideo binnengebracht. Kapitein Wild heeft het commando over de .Quest" overgenomen en de reis naar de Zuidpool voortgezet. EEN ONGEWOON TREINONGEVAL. Vrijdagavond had te Blisworth op de lijn van de London and North Western Railway een zeer ongewoon ongeluk plaats. Twee ex-' prestreinen werden, terwijl zij elkander voor- bij reden, door stukken metaal getroffen. Het eerste rijtuig der beide treinen werd bescha- iigd, terwijl een persoon gedood en twaalf anderen werden verwond. Men vermoedt, dat eeni metalen treeplank van een der locomotieven is losgevlogen. DE GEDWONGEN LEENING IN DUITSCHLAND. Naar de „Tagliche Rundschau" van wel- ngelichte zijde verneemt, doet 't door de meerderheid van den rijksdag aangenomen wetsontwerp tot het uitschrijven van een ge- dwongen leening het aanbod der Duitsche in- dustrie tot het vrijwillig verstrekken van een erediet aan de regeering om aan de verplich- ingen van de Duitsche schadevergoeding te kunnen voldoen gehed vervallen. In de des- betreffende kringen van het Verbond der Duitsche Industrie is men van meening, dat leze gedwongen leening een zoo grooten 1 druk op de industrie zal uitoefenen, dat van -en vrijwi'llige credietverschaffinig door die ndustrie in het geheel geen sprake meer kan zijn. Volgens hetzelfde blad stelt men zich in landbouwkringen op hetzelfde standpunt. KIESREClHTHERVORMING IN HONGARIJE. Bij de Hongaarsche Nat. Vergadering is •en nieuwe kieswet ingediend, die in vergdij- king met de oude groote beperkingen behelst. De verkiezingen zullen slechts in de steden geheim zijn, in de plattelandsgemeenten daarentegen openbaar, a. w. z. dat op het platteland slechts afgevaardigden kunnen vorden gekozen, die de regeering aangenaam zijn. Het kiesrecht hebben alle mannen, die den 24-jarigen leeftijd hebben bereikt, sedert 10 jaar Hongaarsche staatsburgers zijn, sedert twee jaar in een en dezelfde gemeente wonen en de volksschool hebben bezocht, verder vrouwen van 30 jaar en ouder onder dezelfde voorwaarden als de mannen. Omtrent de vrouwen wordt bovendien nog bepaald, dat zij 6f moeders van minstens twee wettige kin- leren moeten: zijn, 6f zichzelf onderhouden kunnen, dan wel een' man hebben gehuwd, die een middelbare «choel heeft afgeloepen. RIJVERGUNNINGEN AAN R'lJP EN GROEN. Volgens de ..Chicago rribune" zijn er in het afgeloopen jaar in New York 2000 per sonen door automobielongelukken gedood en 40.000 gewond. De meeste ongelukken zijn volgens het oordeel van de eommissie van onderzoek te wijten aan onbekwame en roeke- looze bestuurders, omdat aan iedereen maar een rijvergunning gegeven werd, zelfs aan kinderen en stokoude menschen, aan dooven eh half-blinden. EEN CREDIET AAN OOSTENRIJK? Havas meent te weten dat de Fransche mi nister van Financien een wetsontwerp in studie heeft genomen, strekkende tot het ope- nen van een erediet aan Oostenrijk, ten einde den kronenkoers te consolideeren. Deze lee ning zou eventueel gewaarborgd moeten1 wor den door de inkomsten der douane. DE GRIEP IN HET BUITENLAND. In de afgeloopen week steeg het aantal griep-gevallen in Kopenhagen tot 8781 tegen 5500 in de voorafgaande week. Gedurende de laatste 8 dagen stierven in Kopenhagen 10 personen aan de influenza, wat bij.de au- toriteiten aanleiding gaf de hygienische maatregelen sterk uit te breiden. Het aantal gevallen van griep neemt vol gens em bericht van Zaterdag af. PU1BLICATIE VAN DIPLOMATIEKE DOCUMENTEN. Volgens de „Tagliche Rundschau" zullen begin Februari de documenten van het Duit sche ministerie van buitenlandsche zaken uit de periode voor den oorlog worden gepubli- ceerd. Hierdoor zal een beeld worden: gege ven van de ontwikkeling der Duitsche buiten landsche politick. Alle documental over di- plomatieke onderhanddingen vanaf 1871, dus vanaf de vestiging van het Duitsche Rijk, zulleni worden openbaar gemaakt. De gehei- me acten zullen in zes deelen verschijneni. KORTE BERICHTEN. De brand, die in de Poolsche legatie te Moskou heeft gewoed en een deel van het gebouw vernielde, is niet te wijten aan boos opzet, maar vermoedelijk veroorzaakt door kortsluiting. Reuter mddt uit Washington, dat al- daar wegens den hevigen sneeuwval het dak van een bioscoap tijdens de voorstelling in- stortte. Er werden bij deze ramp 69 personen gedood, terwijl het aantal gewonden ruim 100 bedraagt. De Pennsylvania-avenue was door den sneeuwstorm als bezaaid met en panne zijnde auto's. Verschillende arbeidersorganisaties in Engeland verzetten zich tegen den invoer van een langer werkweek. iomswet 1919 gestelde beperkingen voor het siuken van een verzekering te doen wegvallen en door aanvulling van dat artikel verzeke ring van een rente, iagaande op een vroege- ren leeftijd dan dien van 65 jaar, mogelijk •e maken. Voorgesteld wordt voorts art. 11 dier wet in dier voege te wijzigen, dat het maximum' bedrag der te verzekeren rente op 20' per week wordit gesteld. Er bestaat echter naar de meening van de regeering geen/ aanleiding om de administra- iekosten van de verzekering. voorzoover deze buiten de tlhans in de wet gestelde grenzen reedlt voor rekening van den staat te bren- geni. Zij die zich eane hoogere rente dan 6 per week willen verzekeren: of eene rente, die zal ingaan v66r het betaken van den 65-ja- rigen leeltijd en degenen, d'ie in de Rlijksin- komstenbelasting zijn aangeslagen voor een nkomen van 2000 of mcer, beh/ooren, evenals zij tot dusver bij particuliere maat- schappijeni doen, de voile kosten hunner ver zekering zelf te betalen. Komt het oinderhavige wetsontwerp tot standi, dam zullen derhalve alle pcrsonem, die zelf of wier eohitlgenoote niet in de Rijksin- komstenlbelasting zijn aangeslagen naar een iubomen van 2000 of meer, cen verzekering vrij van administratiekosten kunneni sluiten, tot eene rente van ten hoogste zes gulden per week. Voor zoover deze personen op 3 De cember 1919 reeds 35 jaar warm of ouder, en zij! noch hunne echtgenoote in de vermo- gensbelastiog zijn aangeslagen, zullen zij zich' een rentebedrag van drie gulden per week verzekeren tegen betalimg van de voor 34-jarige vastlgestelde weekpremie, terwijl zij dan bovendien tegen betaling van die aan hun leeftijd beanitwoordende, vrij van* admi nistratiekosten zijnde premie zich nog een van voorhanden in dan Boekhandel van de Voordam C 9 - Alkmaar - Tel. Int. 3. twijfel aanbevolimg uitdrukkclijk vast te stel len, d'at de voor het in werkinig treden dier wijzigingswet gesloten verzekeringen be- heerscht blijvcn door de tocmnaals gcldende weisbepalingen. Gemengd Nieuws Binnen land. OUDERDOMSWET. Ingediend is een weisontwerp tot) wijzi- ging van de Ouderdomswet 1919. In de toelichting tot het ontwerp deelt de regeering mode, dat de met de vrijwillige ver zekering opgedane ervaring voldoende haar lcvansvatbaarheid' heeft aange^oond. Wel toe- hoort van de origeveer 250.000 personen, die lot nog toe tot de verzekering zijn toegetre- den, de groote mieerderheid tot de 35-jarigen en ouderen, doch met voldoening miag wor den vastgesteld, dat de cijfers van de verze keringen, gesloten door personen beneden dien leeftijd, eene regelmatige stijgimg ve.r- .Oonen. Gedurende den laatsten tijd worden gemdddeld per maand 3000 verzekeringen ge sloten van personen beneden den 35-jarigen leeftijd. Imtusschen is het bij de propaganda voor de verzekering gebleken, dat bij velen de wensch bestaat naar uitbrciding van de bij dc well voor dcze verzekering getrokken gren zen. De grens van 6 als hoogste te verze keren weekrante wordt door velen, die gaar- ne van de gelegenheid om bij een Rijksin- stellinig zich een pensioen te verzekeren, zou- den willen gebruik maken, te laag geacht. Voortls wordit het als een bezwaar gevoeld. dat personen, die den leeftijd van 35 jar en reeds hebben bereikt of overschreden, ook in- dien zij1 de aan hun leeftijd beanitwoordende premlie zouden willen betalen, slechte vol gens de in de artikelen 24 en volgende ncer- gelegde beperkende bepalingen tbt de verze kering kunnen worden. toegelaten. Ook wordt de wensehi naar voren gebracht om de te ver zekeren' ouderdomsrente op een- vroegeren leeftijd van dien van 65 jaar te kunnen' doen ingaan. Eindielijk wordtl vooral uit de krin gen van hen, die de gestelde welstandSgrens betrekkelijk in geringe mate te- boyen gaan, de aandrang waargenomen om, zij het dan tegen- den kostenden prijs des halve met inbegrip van de administratiekosten tot de verzekering te worden toegelaten. De re geering is van gevoelen., dat aan deze ver- langens behoort te worden1 tegemoet geko- men, aangezien de ontwikkeling van het' in- stituut der vrijwillige ouderdomsverzekering daardoor zal worden bevorderd. Bij het onderhavige wetsontwerp wordt mitudien veorgwtel'd de in art. 10 der ouoer- rente van ten hioogste drie gulden per week kunnen verzekeren'. Alle overige verzekerin gen kunnen uiMudtend worden gesloten te gen betaling van de aan den leeftijd van den te verzekeren persoon beantwoordende pre mie, wel'ke dan ook die kosten van de admi- ndstratie dekt. iDe voorgestelde uifbtading der verzeke ringen brenigtt derhalve voor den staat geen geldelijke offers miede. Daamevens blijkt het gewenscht de Ouder domswet 1919 op nog eenige andcre punten te wijzigen. Bij het vaststellen van1 hot maximum te verzekeren bedrag is de regeering uitgegaan van de gedachte, dat dit maximum bereik- baar zou moeten zijn voor personen, behoo- rende tot de kringen waaruit de volksverze- keriin'gmiaatschiappij;en gcmeenlijk haar pos- ten trekken. De bedoeling, welke bij het ontwerpen van hot' tegenwoordige artikel 29 heefit voorgeze- ten, d'at vrijstelliog van premiebetaliug zal worden geweigerd aan hen, die bij den aan- vang hunner verzekering reeds invalide wa ren of dit gedurende de eerste drie verzeke- ringsjaren werden, is in dit artikel 19 niet tot1 uiting ge komen. Zooals artikel 19 thans luidit, geeft dit naar het gevoelen van het be- stuur der Rijlcsverzekeringsbank niet de be- voegdhcid om aan de hiervoren genoemde personen, indien zij een verzoek doen om op grond' van artikel 19 van die verplichting tot premiebetaling ontheven te worden, dit te wcigerem. EVenmin kan aan genoemd artikel de be- voegdheid worden ontleend, om invalide per sonen. die zich daartoe aanmelden, ii<oel'a- tin g tot die verzekering te wcigerem op grond van hun imvaliditeit Wordt nu door pcrsonem, als hiervoren be- doeld, vrijstelling vain premiebetaling ver- zochi',1 en toegestaan, dan zal daarvan het gevolg zijn, dat op het ouderdomsfonds een door den wetgever niet gewilde last gelegd wrrHt tenviil het premietarief op zulk een vrilgevige prakrijk niet is iingesteld. Daarom wordt thans voorgesteld artikel 19 in overeenstemmimig miet de oorspronkelijke bedioeling te brengen, Een voorstel om de bevocgd'heid tot! ont- heffing van de premiebetaling van de Bank over te 'brengen naar de Kadcn van Arbeid, houdt verband met het voornem'en, om bij do in artikel 5 der Ouderdomswet 1919 be- doelde vcrdeelimg der werkzaamhedom, welke {er uilVoering van de verzekering moeten worden verricht tusschen Bank, Verzeke- rinigsraden cn Rad'en1 van Axbcid, zooveel mogelijk over te brengeni naar de Riaden van Arbeid. Daarmiede zal een vlottere en goed- koopere ui'tvoedng der verzekering worden bevorderd. Verschillende verzekerden1 hebben gebruik gemaakt van de bevoegdheid, welke artikel 20 der Ouderdomswet 1919 hun verleent, om de premiebetaling te doen eindigen. E)e rente, waarop zij: bij1 het betaken van den 65-]an- gem leeftijd aanspraak kunnen maken, is dan uiteraard gering. Er zijn gevallen dat deze rente slechts 1 cent1 per week bedraagt. Ter vermijd'ing van noodelooze administratie kosten is het gewenscht, aan het bestuur der r?i''ksvrrzekeringsbank de bevoegdheid' te ge- HET ONTWERP-BOSCHWET; In het uittreksel van- het adres der Neder- landsche Boschbouwvereenigimg staat „Adr. maakt verder eenige opmerkingen over de samenstelling en werkwijze van den in te stdlen Boschraad, het op een lijn stel len van- vereenigingen en stichtin-gen van al- gemeen nut met publiekrechterlijke lichamen, en de uitbreiding van het Staatsbo-schdomean, waartegen zij indertijd reeds stalling geno- men"heeft." De mededeeling dat de Bosch'bouwvereeni- ging stdling zou hebben genomen tegen de uitbreiding van het Staatsboschdiomein be- rust op een abuis; zij is niet juist en staat ook niet in het adres. In de nota der Bosch- bo uwvereeniging van 1919, waarnaar in het adres wordt verwezen, staat Op 'bladz. 19 ..Krachtige doelbewuste en stelselmatige uitbreiding van het Staatsboschdomein be hoort vooreerst en zal vermoedelijk nog ge- ruimen tijd een leidend beginsel van de te vem, 0m1 in de gevallen, dat de rente be-ncden bena?1de grens blijft, de uitkeering op cen sorn ineens te bepalen. FW verdient ter afsnijding van eventueelen volgen boschpolitiek behooren te zijn." Burg, en Weth. van Zeist hebben zich in opdracht van dem gemeenteraad gewend tot den minister van landbouw en tot de Twee- de Kamer met het verzoek te bevorderen, dat -het ontwerp-Bosehwet worde aangevuld met bepalingen tot het tegen'gaan van boschbrand veroorzaakt door vonken uit spoorwegloco- motieven. ONDERW1JS. Omtrent de vaart in het Noordhollandsch Kanaal meldt men nog, dat de Purmerender- boot nog den dienst op Amsterdam onder- houdt, doch het gaat zeer moeilijk cn met wrt raging. LOONSVERlLAGING' IN HET HOUT- BEDR1JF. De groep Isea van den Houtbond heeft aan de combinatie van wcrknemas in her houtbedrijlf geschreven, verplicht te zijn om gebruik te maken van de bepaling onder 3 a van het oolleotdef contract. Voorgesteld- wordt een besprekinig met de besturen op Wocns- dag 1 Februari a.s. tier behandeling van cen voorstol, om met ingang van Maandag 6 Februari a s. de loonen der ongeschoolde ar- beiders met 5 pCt. te vcrlagen, opdat de ver- mindering van het' weekloo-n (in guldens uit- gedrukit) van dc geschoolden in- elk geval niet meer zal- bedragen dan die der ongeschool- Tevens is het collectief contract v66r Fe bruari opgezegd-. iDe besturenverga-dlering van de werkne- mersorganisaties Week a-lgemeen- van mee ning, dat er thans geen moi'ieven zijln, die een loonsverlagimg in het bedrijf kunnen bil- lij'ken. iBesloten' wcrdi -aan de uitnood'igmg van de werkgevers om op Wocnsdag 1 Lehman met hen' deze kwestie tc besprekan gevolg te geven. AIAINST AA'NDE VBRBETERING-BN? Volgens het ,,'Huisgez." is de direotie der Ned'crlandsche spoorwegon voorncmcns ge durende de zomermaanden tegen vcrlaagde prijzen zomerbilietten te doen aigeven. Ook zal met de i-nyoering van de zomier- dienstTCgel-ing de rijtijd van1 de trcinien op sommige baanvakken worden bekort. LEENINO TEIN LAJSTE VAN DEN STAAT. De minister van financien heeft thans in gediend een wetsontwerp tot1 hot aangaan van een vrijwillige leening tot een bedrag van ten hoogste 300 millioen1 gulden. ©RUT A AT. Te Glanerbrug is Vriida-rravend een win- kelbediende van de Cooperatie op Straat door een man a an gevallen en beroofd van een geldbus met ongeveer 500. M'ACHTJGING VAN DE ALGEMF.ENE REKENKAMER TER VEREVENNfNG VAN EEN NIET IN UITGAAF AANGE NOMEN TEG E MOETKO'M ING Een wetsontwerp van bovenstaande strek- king is ingediend. EE'N AAN'SLAG. Zaterdagmiddag werd op het kasteel Engraven te Denekamp aangebeld door een i- iedei

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1