DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ktrasterd tier en twinttgste Jiwrgaiif 1622 31 JANUARI Jfo. 26 4b.»nn.>iiientsprij8 bij foornitbctnling per 3 maanrtcn f 3.-, fr. per post f 2.50. Ilowijsn. 5 ct. Ailvortcnliopr. 25 el. p. rcgel, grootoro lottorB naur plaatsriiliul. Bricven franco N.V. Bock- cn llandolsdr. v.ii. Ucrms. Cootor Zoon, Voordam C 'J, Tel. Ailmiiiii.tr. So. 3. Rodacuo No. 33. DIXSDAG Directeur0. H. KRAIl. IIooMired»eieiirTJ. N. ADEMA. Prorinciaal Nienws UIT KOEDIJK. (Zaterdagavond vergaderde de Cooperati ve Aan- en Verkoopvereeniging „Koedijk", in het lokaal van den heer Jb. Groot. Voorzitter was de heer Jb. Slotemaker. Deze heette de opgekomen leden van harte welkom en besprak den toestand van het afgeloopen jaar.. Hij verheugde zich over de opkomst, ge- zien de omstandigheden. De voorzitter dankte de leden voor den steun aan de vereeniging bewezen. Hij deel- de mede: dat de herziene handelsvoorwaar- den bepalen, dat de kosten van onderzoek der hulpmest zijn voor rekening der koopers. Het onderzoek der kalizouten enz kost 5,50, dat voor patent-kali 10,50 plus overma- kingskosten. Ook decide spr. mede, dat de uit- voerder, de heer C. Beets, door het bestuur is aangenomen voor een jaar. Vervolgens las de secretaris het openings- woord van den voorzitter voor van de E. N. C. K. te Vlaardingen. Daarin wordt een over- zicht gegeven van de oprichtingswerkzaam- heden en de gunstige werking der fabriek. Deze mededeelingen werden met applaus beloond. De winst- en verliesrekening en balans werd nu behandeld. Zij was gedrukt aan de leden toegezonden. Na een kleine bespreking deelde de heer K. Stam Mz. namens het plaatsvervangend bestuur mede, dat alle be- scheiden onderzocht en in orde bevonden wa- ren. De winst- en verliesrekening gaf aan als eindcijfer 63355,47, waarbij is een winst van 675,18, de balans gai in actief en pas- sief een eindcijfer aan van 11657,0&y2. De voorzitter stele voor om van de winst 300 te plaatsen op de reserve en f 375,18 te brengen op het boekjaar 1922. Dit werd goedgekeurd De omzet in 1921 is ongeveer 410,000 K.G. hulpmest plus manden en zakken. De daarop gevolgde bestuursverkie/.ing gaf tot uitslag, dat het aftredend lid de heer Jb. Slotemaker met algemeene stemmen werd herkozen. Eveneens werden met algemeene stemmen herkozen het plaatsvervangend be stuur de heeren Jn. Boschman, C. Vries en K. Stam Mz. Allen aanvaardden hun herbenoe- ming. De vaststelling van het salaris van het bestuur gaf tot uitslag, dat de voorzitter ont- vangt f 40, den secretaris-penningmeester, tevens inkooper, 100 en de overige be- stuursleden 1,50 per vergadering. De heer W. Visser stelde voor dat de bestuursleden die maandelijks in het kantoor van den uitvoerder de boeken en verdere bescheiden nazien, op die bijeenkomsten een sigaar mogen gebrui- ken, terwijl de heer Jb. Hart en anderen 10 wenschten te bestemmcn voor het gebruik van kantoor enz. Het eerste voorstel ging met ap plaus, het tweede werd aangenomen met 24 stemmen voor, 7 tegen en 3 bianco In bespreking kwam nu van het bestuur de verbetcring van het terrein van het pakhuis en het vergrooten van het pakhuis. Na breed- voerige besprekingen werd het vraagstuk van de verbetering van het terrein in handen ge- steld van het bestuur, terwijl de vergrooting van het pakhuis aangehouden werd met 18 stemmen voor, 11 tegen en 5 bianco, daar eenige leden van het Zuideinde de wensche- lijkheid bespraken van een pakhuis op het Zuideinde wegens den verren afstand van het bestaande. Bij de rondvraag werd' besloten tot aan- koop van manden, patent-kali en zwavelzure ammoniak. Hiervoor zal een bestelbiljet aan de leden worden toegezonden. Tevens zal er Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de Redactie er mede instemt.) OPPERPRIESTER OF ANTICHRIST. (slot). (Alkm. Courant 29 11 21 Tot dlezen eigen avond was het betoog van „Protestantsch Verweer" zuiver negatief. Er werd niet rechtstreeks front gemaakt tegen de deugdelijkheid van Petrus' gleloofshriie- ven. Vergis ik me niet, zoo werden die ge- loofsbrieven zelfs niet vernoemd. Er werd ge- hamerd met dit negatieve argument: in geval Petrusf aanstelling te verstaan was in den zin, die Rome er aan hecht, zoo had dit links en rechts van Petrus moeten blijken. Daarvan bleek echter niets. Alzoo zijin bedoelde woor- den dan' ook andens te verstaan. Of om met Ds.' eigene woorden te spre- ken: Als door de woorden van Matth. 16 Pe trus werkelijk was aangeseld tot Hoofd der kerk en Oiristus' stedehoudter op aarde, dan jmotest dit aan den dag zijn getreden in 't verdere verkeer van' de discipelen onderlinig." Waarop ons wederwoord luidde: In den tijd dat aan het gedrag der apostelen formeele waarde was te hechten, alzoo nA de komst des Heiligen Geestes, hebben ze dien eigen Petrus voluft als hun hoofd erkend. ,,Maar Petrus zelf weet blijkbaar van zulk een aanstelling niets af, zoomin alls ook de overige discipelen." Waarop geantwoord werd1: Zoozecr blijkt uit de H. Schrift, dat Petrus en de overigen van die aanstelling afwisten en dienovercen- komstig handtelden, dlat de groote orthodox- Protesrantsdie Sch'iftuurkenners van onzen tijd, door de evidentie der zaak genoopt, dan ook niet meer aarzelen, doch volmondig er- im Uatth. 16 vordi inderdaad nan op vermeld worden welke 4 dagen der week de uitvoerder in het pakhuis is voor afgifte van hulpmest. Hierna sluiting. UIT OUDKARSPEL. Zaterdagavond had hier een openbare ver- giadering plaatts, dienende als protest tegen 't besluiit van den Raad, genomen m de ver gadering van 26 October 1920, waar beslo ten werd tot aamsluitiog aan de waterleiding. Op deze vergadering, die door een kleine 120 ingezetenen was bezocht, waren tevens aanwezig drie raadsleden en de beide wet- houders, waarvan wethouder Hart de verga dering leidde. Deze deelde mede, dat deze vergadering in de eerste plaats belegd was om te protestee- ren tegen de hooge kosten van wateronder- zoek en in de tweede plaats tegen den dwang die in het Raadsbesluit is necrgelegd. De mo- tie, die op het einde der vergadering werd aarigenomc-n, sprak echter enkel van can. pro test tegen den dwang en luidde als volgt: inwoners van Oudkarspel, in verga dering bijeen den 28skn Januari 1922, pro- testeeren ten sterkste tegen het besluit van den Raad, waarbij alle burgers gedwongen worden zich aan te sluiten bij de waterlei ding. Zij zijn vastbesloten zich met alle kracht te verzetten tegen dezen dwang, die zij beschouwen als een berooving van hun vrijheid. Zij verzoeken beleefd d'och dringend het daarheen te leiden, dat ieder daarin wordt vrijgelaten. 't Welk doende enz. (Volgen de handtcekeningen). Deze motie werd staande de vergadering door 109 aanwezigen geteekend en zal voor verdere verzameling van handtcekeningen bij de ingezetenen circuleeren. Het was ons niet duidelijk of de motie al- leen de huiseigenaren, of verhuurders en huurders beide zal bereiken. De voorzitter deelde mede, dat de motie al- leen geteekend kon worden door de huiseige naren, doch een ander lid der leidendc com- missie deelde mede, dat alien mochten teeke- nen. De vergadering was voor het overgroote deel door huiseigenaren bezocht. UIT SCHAGEN. Quas Ego, alhier, speelde tegen Sparta 2. Uitslag 1—0, in het voordeel van Quas Ego. UIT SCHERMERHORN. Vrijdagmorgen 10 uur vergaderde de Raad dezer Gemeente voltaillig. Ingekomen stukken: lo. Een schrijven van de Ambachtsschool te Alkmaar, inihoudende het verzoek om over 1920 nog een bedrag te willen betalen vain 43.06 per leerling uit deze gemeente. Hier- toe werd besloten. 2o. Een schrijven van eenige ingezetenen wonende te S'tompetoren om hunne kinderen de school te Stompctoren, gem. Oterleek, te mogen doen^ bezoeken. Het verzoek werd toe- gestaan. 3o. Balans en Verlies- en Winstrekendng van het G.E.B. De balans si oat, na afschrij- ving op Gebouw etc. van plan. 1400.met een winstsaldo van .1pm. 960.In ver- band hermede stelden B. en W. voor om de K.W.U.-prijs met ingang van 1 Januajri 1922 met 3 cent te verlagen. De heer Oostwouder begreep niet waarom het tarief van verleden jaar toen niet wat lager gesteld had kunnen worden, daar er nu na afsdhrijving nog een goede 900. winst overbleefT De voorzitter legde uit, dat, aangezoen den persoon van Petrus de sleutelmacht ge geven. Deze sleutemtacht ging echter met in onafgebroken opvolging over, maar gaf Pe trus een overwegenden rol in de Qiristen- kerk der eerste tijden, met name in het omt- sluiten der poort voor de Joden op Pinkster- dag en voor d'e Heidenen door het doopsel van' den Centurio Cornelius. (Jules Bovon: Theologie du Nouveau Testament, t. I. p. 464. P. f Jalaguier. De 1'EgLise p. 219 cf. 221. M. Zahn. Das Evangelium dies Mat- theus, pag. 547.) ,,De nangstrijd onder hen duurde voort en op't aposteloonvcnt nam Petrus in't geheel niet de plaats in van't hoofd der kerk. IDat in huln zoogenaamden kwaden: tijd er raugsftrijid! onder de apostelen was, wijst uit, dat de kwestie van rangordie onder hen aan dte orde van den dag was. A1 hoorden ze schiier dagelijks, dat ze geeni van alien, plat gezegd', den baas mochten spelen, een hunner zou baas worden, dat hing in de lucht. Eh !kwam niergens duidelijker tot uitiing dani op't apostelconvent, wiaar Petrus de lakens uiiideelde en... al de menigte stil zweeg (Hand. 15:12.) ,Jln d'e brieven van Paulus korrat duidelijk uit, dat dieze hem niet als zoodanig heeft be- schouwdl" Zelfs het sterkste argument uit Paulus' brieven: diens wederstaan van Petlrus te Antiochie, 'bewijst vlak omgekeerdi v66r Petrus' opperhoofdigheid. Waarom am- ders laat Paulus Jacobus ongemoeid, die ze- ker even diep in de schuld stak als Petrus? W'aarom? Omdat Hij met Jacobus niet op- schoot. 't Ging om een gebrek in de leiding van de kudde. Hij- moest Petrus hebbent en Hem alleen. ,.En ten slotte is de door Jezus' gewilde verhouding onder de apostelen in strijd1 met de z.g. verheffinET van Petrus." 7ao wsiaig blijtt dte wesheudiiaa w sisijd men toen nog geen cijfers, als nu de balans aanwees, voor oogen had, men niet met ze- kerheid kon zeggen of het bedrijf bij een la ger tarief wel rendabel zou zijn. Nu de cij fers aanwezen, dat het bedrijf in 1921 good had gemarcheerd, konden B. en W. ook voor stel Ion, de K.W.U.-prijs te verlagen. De heer Groot zeide dat de administrateur aan hem had gevraagd, of de toelichting, welke hij bij de Balans had ingeleverd, en waaraan hij zooveel werk had gehad, reeds in behandeling bij B. en W. was gekomen. De heer de Groot antwoordde den adim. hier- van niets te weten en thans blijkt het, dat dte voorzitter de toelichting, die behetlsdc het te- rugbrengen van het garantiesysteem, had achtergehouden,. De heer de Groot verlang- de, dat dit niet meer zou gebeuren. Geen enkel stuk, de gemeente betreffend'e, mooht worden achtergeho udenAls wethouder droeg spreker even zoo goed dte verantwoor delijkheid! voor de gemeente als den voorzit ter. Spreker wenschte voortaan niet meer zoo behandeld te worden en hoopte, dat der- geliike nalatiffhedbn niet meer zoudea voor- komen. De voorzitter zeide, die niet moedwillig te hebben gedaan, maar spr. zou zorgdragen, dat Ihet niet meer voorkwam. Nadat de heer Bakker betreffende dit punt ook nog enkele woorden in het midden had gebracht, ging men over tot dte Rondvraag. De heer de Groot vroeg eenige iniidhtin- gen omtrent dte heffing van de scnoolgelden, het geen de voorzitter toelidh'tte. De heer de Groot zeide, dat het voordeelig saldo van het G.E.B. ruim 900— bedroeg; ter bevorde- ring van het electriciteitsgebrutk stelde spr. voor om over te gaan tot aanschaffing van een aantal strijkijzers en waterketeltjes en die ze toestellen aan dte inwoners beschikbaar tie stellen voor een geringen prijs, b.v. 4. voor een strijkijzer. Spreker stelde dit voor met het oogmerk de aangeslotenen een wei- nig tegemoet te komen, aangezien het ver- bruik in 1921 niet goedkoop is geweest. Ook het bedrijf zou er geen schade van lijdten. De heer Westerhof vroeg of er over dit plan reeds met den administrateur was ge- sproken, die was beter in die zaken thuis. 1 De heer de Groot zeide dit met den admi nistrateur besproken te hebben. De voorzitter stelde voor, eerst de zaak eens goed onder de oogen te zien, alvorens een vast plan te vormen en in de eerste plaats den admimisitrateur van het bedrijf te raadplegen. De heer De Groot zou graag willen, dat hij de stukken, die B. en W. moesten behan- delen eerst een paar dlagen thuis ter inzage zou on*vangen, daar hij dan beter een oor- dteel over die zaken 'kon vellen. Hiervoor zal gezorgd worden. De heer Oostwouder vroeg verder nog of de regeling van de heffing van schoolgelden voor de bijzondtere school in orde was. De voorzitter decide mede, dat het bestuur van' de bijzondere school de stukken betref fende de heffing waren toegezonden. Het wach'ten is nbg op die regeling van andere gemeenten, zooals Ursem, Oterleek en Zd. en Nd. Schermer. De hear Oostwouder vertelde nog, welke wederwaardigheden dte commissie tot onder zoek der reclames inzake den H.O. had on- dervonden, toen zij haar vergadering Dins- d!ag 17 dtezer hield. 'Di'nsdagmorgen 17 dezer zou de genoem- de commissie, bestaande uit de heeren G Groot, K. Kalis en K. Oostwouder, hare ver gadering am 9 uur in. het Gemeentehuis hou- met de verheffing van Petrus, dat deze laat- ste, oischooni geenszins hot eerst tot hot apos- tolaat geroepen, door de Evangelislen' altijd op de eerste plaats gesteld wordt. .terwijl de namen der overige leerlingen dooreenloopen. (Matt. 10:2; Marc. 3:16; Luc. 6:14; hland. 1:13.) Nlaar mijn bezien van de zaak blijkt hier- mee voldoende zooals binnien. 't kader van een stadskrant en geen vaktijdschrift past dat1 d'e Roomsche uitleg aan de beroemde plaats Matth. 16 gegeven, wel in overeen- siemiming is met die in 't geding gebrachte plaatsen' uit de H. 'Schrift. Aangezien hij met geen enkelten' tekst of episode in strijd komit, behoeft die uitleg dan ook niet losgelaten te worden. Behoeft allerminsit losgelaten ifle worden, omdat de uitleg van Ds. De Pree schooner, j uister of meer voor de hand liggend zijn zou. Hier volgen) beide initerpretaties. Volgens de Katholieke schriftverklaring, aldus Scbaepman geeft de Zaligmaker hier aan Petrus een persoonlijk voorrecht. Petrus heeft gesproken, niet als vertegen- woordiger der Apostelen, niet als Simon, zoon van Jorna, maar als folk, als getuige van deni Vader in de hemclen. Zijn per&oon- lijlke ondlerwerping aan, zijn onmiddellijk, vol, gehoorzaam geloof in de Opembarimg hem geschonken, doen Hem van zijn Mees- ter een' gave voor zijn persoon verkrijgen. Die gave vindt haar grond in de daad1 en in den inhoud van Petrus' beMjdenist Beiden diaad: en inhoud zijn onafscheidelijk aan Petrus' persoon verbonden. Dte gave, steenrots te zijn der Kerk, is gehccht aan. is opgesloten in den naam. die het karakter der persoon- lijkheid afbeeldt. Die naam toch is niet zon- der beteekenis; in Joh. 1:43 wordt die naam door deni Zaligmaker voorspcld': ,gij zult ge- mamid waka Gafa* keHuelk den. De 'heer Oostwouder kwam om 9 uur en vond de deur van het Gem.huis gesloten. Even naar den veldwachter om den sleutel, dacht de heer Oostwouder. De veldwachter is nifet thuis. Dan even naar den gemeente- wterkman. Ja die had den sleutel. Men vond op het gemeentehuis alles koud en alles ver- laten. De reclames waren niet te vinden. Na een uur zoeken, vertelde de heer Oostwouder vond'en we eirultelijk dte boel. Spr. vond geen woorden om daarover zijn afkeurrag uit te sprefken. De voorzitter betreurde het met spreker, maar dte schuld Ligt geheel bij de commissie. Die had kennis moeten geven,, dat de verga dering dien dag gehouden zou worden, dan was alles in orde reweest. De heer Oostwouder had dit verwijt ook al van den heer Kalis moeten hooren. „Ik ben er toch niet voor om te vertellen, dat er vein gadering is, zegt spr. Jk krijg een papier rhuis, dat er dien en dien dag vergadering is en dan kom ik en alls ?e mi] vragen of wc den vetdwachtor even wil waarschuwen, dat er vergadering is, doe ik ook dat met plezier," gaalt spr. voort. „Dit 'is mij edhter nOoit op- gedragen cn ik hoop, d'at dergclijke dingen niet meer gebeuren, want dlan bedank ik voor de betrekking vain lid van de commissie. De heer Bakker vroeg aan den voorzitter of de Noord-Holl. Traimweg Mij. het recht heeft am een deel van den publieken weg te Stompetoren in beslag te nemen, om daarop melkbussen te plaatsen. Het komt wel voor, dat de melkbussen', een 40-tal, uit de goede- renwagon, tot in heft midden van den open- baren weg worden geplaatst. 'De voorzitter zal deZe zaak nader onder- zoekee. De heer Bakker vroeg verder nog of de oude belasting al eens binnen was gekomen. De voorzitter moet dit helaas ontkennen en deelde male, dat deurwaardter Haasbroek uit Alkmaar was aangeschreven. De heer Kalis wilde maar voorstellen am dien deurwaarder zijn conge te geven, daar er toch niets gedaan werd om de belasting- penningen binnen te krijgen. De heer de Groot wilde lo. gaarne we ten welke kosten er gemaakt waren voot het inbinden van de registers van den Burger- lijken Stand, 2o. zou spr. gaarne vernemen, wat de kosten waren van de herstelliiigen aan den toren. Men had' hem verteld, dlat die ruim 1000.bedroegen. Hij vond dit wel zeer hoog, maar hij betreurd'e het nog meer, dat wethoudter Westerhof en spreker zelf, niets van de herstellingen wisten. Wel was in een vergadering besproken om navies en kos- tenberekening, maar van een epdracht tot herstel'ling was de wethouder^ nets bekend. Spreker bescnuldig.-e er den voorzitter van dot die het werk op zijn eigen houtje heeft laten uitvoeren. De heer de Groot wilde als wethouder Van de zaken weten. De heer Westerhof wist van de uitvoering van het werk ook niets. De voorzitter zeide, diat er wel over ge sproken was. De heer Oostwoudter wilde weten, wat er aan dien toren was gesChiod. De heer Bakker vond de positie van den heer Kriller ergerlijk. De heer Kalis meendte, dat de voorzitter, alvorens bestellingen of lets dergelijks te l'aten dOen, goed deed den- wetliouders te raadplegen. De voorzitter kende den heer Kriller "niet en was ook niet goed met die zaken op dte hoogte. De voorzitter beloofde om voortaan al die kleine zaakjes met de wethouders te bespre- wordt Petrus"; aan dien naam moet waarde gehecht: Marc. Ill 16,,en Si- moni gaf Hij dten toenaam Petrus". Die naam maakt Petrus tot den steenrots der Kerk; nu k>an en moet men zeggen Petrus is het edel- ste deel der Kerk, de gansche Kerk rust op hem, hijl is de oorzaak. die tot uifwerking heeft hare onwxikbaarheid en tevc hare eenheid'." Ziedaar de zin, die de Katholieke Kerk in geloof en liefde aanvaardt en bewaart. Hier volgt die van Ds. De Pree: „Terwijl de „menschen" in 'f onzekere zijn „omt'rent de beteekenlis van Jezus Christus .is dOor geestelijke openbaring bij de disci- „pelen 't bewustzijn gerijpt, dat Hij is „de ..Christus, de Zoon1 des levenden Gods." „Petrus spreekt dit 't eerst uit, miaar doet „dit ook namens de anderen, want in Joh. ,,6:69 zegt hij Wij hebben geloofd en be- .,iken*J, dat gij zijit de Christus, de Zoon de* .levenden God's." ,;En als hij' diit dan voor't eerst onder „woorden brengt. betuigt de Heere Jezus, „waaraam! 't te dianken is, d'at zij een ant- „woord hebben op de vraag aller vragen: „n.l. wie Jiezus is? ,.V!eesch en bloed heeft hun dat niet ge- „openbaard, maar de Vader, die in de heme- „len is. „Nfiet door hun eigen vennuft, of ,door historisch onderzoek, zelfs niet door ,,kenini® der Schriften of persoonlijke bevin- „dijig, ook niet door aan te nemen, wat over „Hem' geleerd' werd of door't voorbeeld van ,yianderen, zijn ze daar toe gekomen'. Want tot ..waaraclttige kennis aangaande Christus „k'omt alleen hij, wien't door God' wordt ge- „geven. Omgang met Hem' was daartoe niet vol- „doende. Zopmin als 't ook nu nog genoeg „is, dat zijn beeld voci ons oprijst uit de ..Schrift. „Wa hdtixa, itibal ds hail- ken. De heer Oostwouder: „Maar ook de groote zaken 1" Hierna slutting. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van het Ziekenfonds „Steunt Elkander" in het cafe ,,Welgelegen" van den1 heer J. de Boer, 23ste jaarvergadering. 'De voorzitter opende de vergadering en wees met ecu enkel woord op de vele ziekte- gevallen die weder bij ons voorkomen door net heerschen van de griep; het kan ook een medeoorzaak zijn dat de vergadering niet druk bezocht was. Hij stond een wijle stil bij de rede on'langs uitgesproken door den heer Kuiier op eene vergadering alhier en sprak de hoop uit dat de komende ziektewet alzoo gewijzigd mocht worden, dat onze kassen1 haar zcifbestuur mochten blijven behouden. Daarna riclitte hij tot de opgekomen leden en' donateurs een woord van dank voor hun ne tegenwoordigheid en sprak den' wensch uit da: ook deze vergadering mocht bijdragea tot ai wat notxiig is voor de vereeniging. De notulen werden, na het geven1 van een en kele opheldering aan somxnige vragers, on- gewijzigd vastgesteld. Daar de permingmcester ongesteld was, las de secretaris het financieel verslag voor, waaruit bleek dat dit jaar de ontvangsten hadden bedragen 2596.84de uitgaven 1502.19Id, batig saldo 1094.65. Vorige jaar in kas "801.80, aldus ge maakt een batig saldo van 292.85. Bij monde van den heer P. Kansen werd de vergadering medegedeeld, dat door de commissie alles in de beste orde bij den pen- ningmeester bevonden was. 'De voorzitter dankte de commissie voor hare mededeeling en hare werkzaamheden in deze. De nieuwe commissie van onderzoek werd aldus samengesteldde heereni M. Hovenier en A. Ootjers en als plaatsvervanger de heer J. Keizer. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat d'e vereeniging in haar ledental achteruiigegaan was met 10, zoodat het thans telde 288. Het aantal donateurs be droeg 146 tot een bedrag van 174. Het nummer in het ziekteregister was geklommen van 266 tot 300; 34 nieuwe gevallen waren geboekt, waaronder 22 verschillende 2iekte- gevallen. Een lid was overleden, terwijl aan 2 leden de geheele uitkeering verstrekt was, aan een lid bijna, terwiil noch een lid ter ver- pleging elders verkeer de, doch hoogstwaar- schijnlijk na de geheele uitkeering te hebben ontvangen, wel niet hersteld tot ons zal we- derkeeren •Behalve de gewone vergaderingen waren nog 7 bestuursvergaderingen gehouden. Bij het beeindigen van het boekjaar op 1 Jan. waren er nog drie leden die eene uitkee ring ontvingen, doch Zaterdagavond is het getal wcderom gestegen tot 13. (Later bleek uit de opgave der commissarissen dat dit ge tal de vofgende week reeds stijgen zal tot on geveer 25—30, terwijl dagelijks nieuwe ge vallen worden bericht.) De secretaris besloot zijn jaarverslag met ecu beroep te doen op aller medewerking, om, als de vereeniging moet liiden, het juk gezamenlijk te torsen, opdat wij toch ook weder uit deze ons cpge- legde bezoeking nog financieel krachtig mo gen te voorschijn komen. 'Daarna betoogde de secretaris aan de hand van een ingekomen schrijven het nut, om zich als abonne op te geven van het Bondsblad ,,Zelfbeheer." Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende heeren P. Stammes en' J. Weder herkozen. „begeerige menschen, tie bidden, dat God ons „schen'ke verlichting dtes Hieiligen Geestes en „kennis zijns Zoons. ,JDe j.menschen" mogen dlan alle miogelij- „ke d'iingen van Hem leeren, zijn ..discipelen" zullen Hem beliiden als ..den Christus, den „Zoon des levenden: Gods.' „En door die beiijdenis zouden ze samen- ,,stroomen uit alle gesiacht en volk en tong „en natie, die in 'Hem ook leerden' roemen .,'als hun Zaligmaker. „Op die beliidonis zou Hij zijn gemeente ,gpondvesten als op een rots en de poorien „der hel zouden haar niiet overweldigen. „Predikend dat Evangelie zou de hemel „wordien opengedlaan voor degenen, die, ,,ten i.ngaan „door 'f geloof van hun' zonden verlost. moch- ,,Mlaar daartegenover stond dan ook, dat, „waar de naam: vail' Christus werd' uitgeroe- „pen als de eenige naam onder den hemel ge- „geven om zalig te worden, alien, dte niet „imi Hern geloofden ,,gebonden zouden1 blij- „ven. Dtt is nu de echf Protestantsche en m.i. ,,eenig houdbare uit legging van Matt'h. 16. besluit iDs. De Pree." Pardon,, waarde collega, hoar ik hier de scherpe stem van den reeds genoemden Jalaguier, maar dte sententie der Maag- denlburger Genturiatorem door U aar.ge- haald1 is tot den' draad verouderd en nage- noeg verliaten: door de n'ieuwere geloovige Protlestanten', die houden, dat Petrus wel waarlijk de grondslag der Kerk is gewor- den in zoo\er hij dan de eerste Christen was in den zin va„ het Nieuwe Testament. Veraeihui'.g. bromt hier de Germaan- sche bas van Christoph Wolf, niet Pe trus en niet de beiijdenis van, Petrus wss hier dte rofesteom, maar Christus zelf, die bij! het uifsprcken der woorden: en op deze mus&xoa tut dm gas? xith-

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5