WAAROM ZIJT GIJ MAAGLIJDER VBRGADERING van den Gemeenteraad. BURG® MEBSTES WETHDUDERS va® ALKM1AAJR! biengea ter algemeene ken- nis dlaiO ini het Gemeenteblad van AMcmaar No. 787 is opgenonuen het besluit va® den Raad dier gemeenlte van 20 October 1921 waarbij is vasfgesteldi eene vterondening, houdcnide de instructie wor den .DLrectteur van' den keuriiigs- dienst voor warea in het gebied Alk maar. welke verordending, heden afgekondigd, geduronxie dinie maanden tar gemeente-secre- tarie iter llezdng is nediergelcgd en aldlaar te- Cbetailing van 0.20 in afdnic verkrijg- r is. Alkmaar, 2 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BU1RGEMiEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen iter aigemeane ken nis, dat in het Gemieeniteblad van Alkmaar Nlo. 786 is opgenomcm hat besluiit van den Raad' dier gemeente van 5 Januari 1922 waarbij is vastgestcldi eene Verordtening op den keuringsdienst voor waren in het gebied Alkmaar. welke venonden'ing, hedien afgekondigd, ge- durende drie maanden iter gemeente-secreta rie ter lezang is nedergelegd' en aldaar tegen betaling van 0.50 in afdruk verkrijgbaar is. Alkmaar, 2 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. HET IS ZOO GEMAKKELIJK EENE GOEDE SPIJSVERTERING TE BEZITTEN. Waarom stelt gij U er tevreden mede te lijden aan slechte spijsvertering, maagpijn en epijsvertering stoornissen, ondanks net feit dat het zoo gemakkelijk is U eene goede, go- zonde spijsvertering te verzekereni? Duizen- den personen die aan maag-aandoeningen plachten te lijdeni en die werkelijk bevreesd waren om te eten, nuttigen1 thans elken maal- tijd met genot eten alles wat zij lusten'. Ook gij faint hetzelfde doen! Begeeft U nog heden naar Uw Apotheker en' schaft U een fPacon Gebismureerd Magnesium aan. Ge- bruikt eeni half theelepeltje in eene kleine hoe- veelheid heet water na elken maaltijd en dan zult gij tevergeefs wachten op de pijnen en ongemakkm waaraan gij reeds gewend waart geraakt, of indien de ongema'kken reeds zijn aangevangen za'I Gebismureerd Magnesium binnen vijf minute® de pijn tot bedaren bren- gen, anders faint gij- op aanvraag Uw geld terug krijgen. Vergeet niet aan den1 naam, Gebismureerd Magnesium de wonderlijke remedie waardoor maagongesteldheden voor komeni worden. Gebismureerd Magnesium Depot, Nassaukade 314, Amsterdam. Ver krijgbaar bij alle goede Apothekers en Dro- gisten, o.a. bij NIEROP SLOTHOUBER, Alkmaar. de, het stuk zelf, eenige jaren geled'en gezien en' er toen niets krenkends in gevonden te hebben. Spr. merkte voorts op, dat de meeste stukken iets hebben, wat aan sommigen on aangenaam is. Bij' het in stemming brengen der motie zei spr., dat de raad zien niet te veel moet voorstellen van den invlioed van een uitspraak van den raad, want dat hij zioh door niemand zal laten- voorschrijven, hoe te handelen ten opzichte van de toepassing van artikel 188 der Gemeentewet. De motie is daarop verworpen met 19 te gen 10 stemmen. HET VALSGHE MOORDBE'RICHT. Tegen den verspneidier van1 de valsche aan- klacht tegen iemand te Broek (Fr.), inzake een' inoord aldlaar veertig jaar geleden ge- pleegd, is biji die juStitie een aanklacht inge- diend. KORTE BERICHTEN. De scheepvaartvereenigingen Noord en 7ii'd hebben aan de arbeidersorganisaties e1 en gedaan omtrent loon- en arbcids- rwarden Dr. A. W. Byvanck aanvaardde te Lei den het hoofdleeraarsambt in de archaeogie en de oude geschiedenis. De dienst van Stadson'twikkeling en Volkshuisvesting in Den Haag heeft het ont- werp voor den aanieg van het Nieuwe Park openbaar gemaakt. Een wijziiging der dienst- en rusttijden bij de spoorwegen is bij den minister van Waterstaat in behiandeling. Afwezig de heeren v. d. Bosch, v. Veen, H. E. Bosman, Mr. W. C. Bosman en Os- kam. ua vergadering ontvangt mededeeling van dc volgenae ingekomen stukken: twee brieven d.d. 4 en 25 Januari 1.1. van de heeren Mr. D. van Houweninge en A. G. Bos, berichtende de aanneming hun- ner benoeming tot lid der commissie van toezicnt resp. op het middelbaar en op het .ager onderwijs. Aangenomen voor kennisgeving. b een schrijven dd. 4 Januari 1.1. No. 102 Van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van de goedgekeurde verordening op het beheer van het bedrijf der gemeentewer- ken. Aangenomen voor kennisgeving. ^en schrijven d d. 18 Januari 1.1. No. 79 van hetzelfde college, ten geleide van een viertal goedgekeurde verordeningen be- trekking hebbende op den keuringsdienst voor waren. Aangenomen voor kennisgeving. d een adres d.d. 11 Januari 1.1. van mej. R. M. Brunsmann, verzoekende ontslag als onderwijzeres aan de Burgerschool met ingang van 16 Maart a.s. I> Raad verleent het gevraagde ontslag "rv 1, ingaande 16 Maart a.s. e een adres d d. 26 Januari 1.1. van mej. M. Fngel, verzoekende ontslag als onderwij zeres aan de be Gemeenteschool met in gang van 1 April a s. De Raad verleent het gevraagde ontslag eervol, ingaande 1 April a.s. f een adres d.d. 12 Januari 1.1. van den heer Ir. D de Miranda, leeraar aan de Han- de)A:-fc'idl«5, v«SMikB©ik feca van de reiskosten toe te kermon van Am sterdam naar Alkmaar. De Raad wiist dit verzoek al, g. een adres d.d. 17 Januari 1.1. van den heer 'H. Kaal, verzoekende uitstel van betaling van hoofdelijkea omslag. De Raad stelt dit adres in haoden van B. en W., ter afdoening. h. een adres d.d. 18 Januari 1.1. van de afd. Alkmaar van het Ned. Onderwijzers-Ge- nootschap, verzoekende bij de reorganisa- tie van het lager onderwijs versfchillende aangegeven verbeteringen aan te brengen. De Raad stelt dit adres in handen van B. en W. om bericht en raad. i. een adres d.d. 11 Januari 1.1. van de afd. Alkmaar van het Centr. Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies, verzoekende over het jaar 1922 een suhsidiie uit de gemeentekaa van 500 te mogen onitvan'gen. Te behandelen bij de gemeente-begrooting, dienst 1922. j. een schrijven d.d. 25 Januari 1.1. No. 91 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van! het goedgekeurde regiLement voor het Burgerlijk Armbestuur. Voor kennisgeving aangenomen. k. twee brieven d.d. 25 Januari 1.1. Ns. 96 en 97 van de Gedeputeerde Staten, berichten de, dat zij de wijzigingen der verordenin gen betreffende de commission voor de gem. gasfabriek en voor ambtenaars- en arbeidsaangelegenheden voor kennisge ving hebben aangenomen. 1. een adres d.d. 30 Januari 1.1. van mej C. E. C. Bruining, verzoekende ontslag als gemeente-archivaris, ingaande 1 April as. Eervol verleend onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. m. een adres d d. 31 Januari 11. van een vijf- tal zangvereenigingen, verzoekende voor hufine repetition gratis beschikbaarstd- ling van een gemeente-lokaal of een jaar- lijksche subsidie van 1000 voor uitga- ven aan zaalhuur. De heer Veen stelde voor behandeling van de gemeenite-begrooting. Besloten werd het in handen van B. en W. te stellen ter afdoening. een ongedagteekend' den len Februari 1.1 ontvangen adres van het bestuur der afd Alkmaar van de Holl. Maatschappij van Landbouw, verzoekende aan het garantie- fonds voor de alhier te houden algemeene vergadering dier Maatschappij deel te ne- men voor 20000,—. In handen van B. en W. om bericht en raad. De heer Westerhof bepleitte uitbren- iging van het prae-advies in de volgiende ver gadering. De voorzitter zdde dat daartegen' geen 'bezwaren bestonden. Een beslissing was ran B. en W. reeds uitgegaan. Ingekomen was het verzoek van den dlirec- trice van het stadsziekenhuis om haar, we- gens gezondheidsredenen, 16 April eervol ontslag te verleenen. Werd verleend onder dankbetuiging voor de bewezeni diensten. Van den heer Westerhof waren vragen in gekomen over de loonsuitkeeringen aan de werklieden ouder dan 65 jaar. De heer Westerhof verzocht de vol- gendte vragen te mogen stellen: Ondergeteekende. lid1 Vvan Uwen Raad, ver- zoekt U de volgende vragen aan d. en W. te mogen stellen: le. Wanneer mag de raad prae-advies tegemoet zien op mjjn 1 Dec. ingediende mo tie inzake het loon van de losse werklieden? 2e. Wanneer is van dlen wethouder Cloeck antwoord te verwachten op de door onderge teekende in de raadsvergadering van 1 Dec. 1921 gedane vragen? 3e. Is het jui^ dat aan enkele menschen voor twee voile dagen werk 7.68 in gemeen- tedienst is uitgekeerd dus tegen een uurloon van 48 ot. of 21.60 per week? Zoo ja, kunnen B. en W. dan ook zeggen waarop een dergelijke loonsberekening geba- seerdi is? De voorzitter stelde voor deze vragen te behandelen na punt 9. Aldus werd besloten. o. een adres dd. 1 Februari 1.1. van F. J. Hariot, Bondsbestuurder van den Alg. Ned. Bouwarb. bond, verzoekende aan een 9-tal gewezen werklieden bij den wo- ningbouw aan den Baansingel een te 'kort ontvangen bedrag te doen uitkeeren. VOORZIENING IN DE VACATURES IN DE COMMISSIE TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM. Ter voorziening in de vacatures van lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, ontstaan door de periodieke aftreding van de leden: T. Ypma, P. H. Krekelberg en G J. Reiziger op 30 Januari a.s. bieden B. en W den Raad ter benoeming voor den tijd van drie jaren, ingaande 30 Januari a.s. de na- volgende dubbeltallea aan, opgemaakt is overleg met de genoemde Commissie. Vacature T. Ypma: 1. T. Ypma, hoofd der 2e Gemeenteschool. 2. K. Boot, onderwijzer der 2e Gemeenteschool. Vacature P. H. Krekelberg: 1. P. H. Kre kelberg, oud-hoofd der R. C. Jongensschool. 2. P. C. C. M. Smite, hoofd der R. C. Jon gensschool. Vacature C. J. Rsiziger: 1. C. J. Reiziger, hoofd dar Meisjesschool. 2. J. Bits, hoofd der 6e Gem.-school. Benoemd de eerst-voorgedragenen. NIJVERHEIDSONDERWIJS. BENOE- MTNG LEERAREN AAN DE AVONCA SCHOOL VOOR AMBACHTSLIEDEN. B. en W. stellen den Raad voor te benoe- men?an de Gemeentelijke Avondschool voor ambachtslieden gerekend tie zijn ingegaan 1 Januari 1922 tot leeraar in het handteeke- nen den heer M. Zaadnoordijk en tot leeraar in wiskunde en Nederlandsche taal den Heer E. v. d. Laan beiden alhier. Benoemd de voorgedragenen. VASTSTELLING VAN HET TWEEDE SUPPLF.TOIR KOHIER VAN DE HONDENBELASTING. DIENST 1921. B en W. stellen den Raad voor het tweede suppletoir kohier van de hondenbelasting, dienst 1921, zooals dit door hen is opge maakt ingevolge art 10 der heffingsverorde- ning (Gemeenteblad No 730), vast te stellen op een invorderbaar bedrag van 41. Wethouder T h o m s e n lichtte het voorstel toe. Z. h. aangeneoan. SUBSIDIE A MBACHTSSOHOOL VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De voorzitter dedde med'e, c£at het gewenscht was, dit punt aader aan te hou den. Aldus wend besloten. INST ELLEN VOKDERING TEGEN HET CENTR. VERREKENKANTOOR VAN BRANDSTOFFEN. De heer Westerhof verwonderde zich er over, dat het college thans zelfs in proces met de regeering wil gaan, terwijl steeds het standpunt wei'd ingenomen, als bij plaatselij- ke keuze, zich niet met regeeringszaken te be- moeien. Het is een stout stuk en spr verneemt gaarne waarom het college thans bekeerd is en zich tegen de voor haar heilige regeering wil stellen. Ete Voorzitter oordeelde het stand punt van den heer Westerhof onjuisL B. cn W. hebben steeds betoogd, dat het in beslis- sjngen door de volksvertegenwoordiging te nemen, niet op den weg van den raad lag te •ageeren. Nimmer is betoogd, dat men als plaatselijke regeering niet tegen de landsre- geering mag ingaan. Soms staan de belan- gon tegenover elkander en dat is hier het ge- val bij een kwestie die op privaatrechternjk terrein ligt. Van inconsequence van het colle ge is geen sprake. Waar het geldt de regee ring te dwingen in een bepaalde richting, daar zal het college dat niet willen. De heer Westerhof oordeelde, dat het behoudend college een vrij revolutionnaire daad wilde. Zoodra men gaat procudeeren tegen het Rijk erkent men dat er onrecht is bij de regeering en het is juist de taak van het behoudend college om het gezag van een hooger staand college hoog te houden. Spr. ziet geen eenheid in het optreden van het college en betwijfelde 't of 't goed is om een deel van het bedrag in de gemeentekas te la- ten komen. Noodwendig moet hieruit volgen, dat het college het geld, wat de regeering op andere wiize de gemeente onthoudt, wil aan- vallen om de fout van de regeering goed te maken, zooals met het inhouden van 10 pet. der uitkeering aan de werkloozen. Hiervan was bij het college, dat nu driest tegen de regeering in wil, geen sprake. Het college is dus wel inconsequent. De Voorzitter betoogde, dat de mee- ning van den heer Westerhof onjuist was Er 's geen reden aanwezig waarom de gemeente "ich niet tegenover de regeering zou stellen De regeering is het hoogste gezag in den Staat maar is in deze vaak niet het hoogste gezag, omdat het hier een privaatrechteriijke zaak is De rechter moet uitmaken. wat rechf is Wij staan als 2 gelijke partijen tegenover elkander Zonder hoofdeliike stemming werd het voorstel aangenomen. STEUN PARTICULIERE BOUWNIJVER- HE1D. Z. h. s. aangenomen.. BIJZONDER LAGER ONDERWIJS. BOUW CHRISTEL1JKE SCHOLEN, Mievr. Aukes sprak den wensch uit dat de onvoldoende bouw voor openbaar onder wijs gelijikem 'tied' zal houden- mat dien van het oijzonder onderwijs. Spr. stelde eeni motie waarbij' dit tot uiting werd gebraoht. De heer Westerhof ondersteunde de mode en oonicludeead'e, dat het frappamt was dat deze motie gesteld moest worden, door mevr. Aukes ads V.JD. terwijl de heer Cloeck wethoudar van onderwijs is. Indien Mr. Sluis nog wethouder was, zou de heer Cloeck haar steunen, maar nu hij wethouder is is het van haar een' kreet om recht. De heer Cloeck moest krachtens zijn principe's er voor zorgeni dat het openbaar onderwijs gelijken tred hield1 met het bijzonder. De kreet om recht van rechts op onderwijs- gebied is verhoord geworden. Wij streden daar reeds voor sinds 1901. Nu moet de kreet omgekeerd Worden en er om gelij'kstelling ge- roepen worden voor het openbaar onderwijs. De bijzondere R. K. cnristelijke scholen zijn een lust voor de oogen en ook de protes- tanten wiillen meer en' spr. wil hum recht niet bestrijden doch er is nog een kwestie van bezuiiniiging, al is de bezuinigingsmanie er- cij de gemeente legrooting. Eergisteren is een memorie van antwoord op de noodkreet verschnen, waaruit men kan concludeeren, dat de noodkreet niet al te veel rem zal aanleggen aan den bouw van bijzon dere scholen. wij gaan dus naar den kelder en de heer Thomsen zal verstandig doen zijn portefeuiile over te dragen aan een der chris- telijke heeren. Wanneer wij toch naar den kelaer moeten, dan ook maar gezorgd, dat het openbaar onderwijs goed is. De rechtsche heeren zullen niet rusten voor de openbare school vermoord is en wij willen recht. Er ligt hier een verzoek om nieuwe gebouwen te geven voor de le en 5e gemeenteschool Spr. las over den toestand in deze school uit het rapport, waaruit bleek, dat deze scholen absoluut onvoldoende zijn. De heer Cloeck weet, dat de scholen alleen maar geschikt zijn voor afbraak. De heer C1 o e n k U weet, dat ze afge- broken zullen worden. Mr. W. C. Bosman kwam ter vergadering. De heer Westerhof betoogde, dat ver- bouwen geen afbreken was. Er moesten nieu we scholen komen Spr. hoopt in den strijd met den nieuwen wethouder van onderwijs het rapport meermalen te gebruiken. Rechts blijkt bereid de gemeente naar den bliksem te helj>en met hun scholen. Het bijzonder on derwijs kost nu reeds 76000 per jaar voor Alkmaar Indien de religieuse heeren en vrijzinnigen heeren hun zin krijgen, dan wordt de gemeente financieel kapot gemaakt. Spr.'gaf den heer Thomsen in overweging, niet langer aan te blljven. Met zulke struik- roovers, kaslichters is niet te regeeren Op verzoke nam spr. deze woorden terug en veranderde ze in gemeentefinahcien ver- mindert. Het gaat hier om f 200.000 aan 58 kinde- ren. Toen het de vrijz. scholen gold, steunde de rechtsche fractie spr., die een serieus on- derzoek wilde naar het aantal leerlingen. Mr Leesberg: Dat onderzoek is on- ze plicht. De heer Westerhof had nu niet ge- hoord of de genoemde getallen serieus wa ren Dat is denkbaar, dat men de kinderen, van de overvolle scholen weghaalde zonder daar het aantal leerkrachten te verminderen. Dit verbiedt de wet niet. Men kan in deze tijden de menschen ook een lokaal aanbieden Waarom geen lagere school gebouwd met ruimte voor een Ulo-sehwl? Spr. zou gaarne zien, dat de voordracht nog teruggenomen werd, om dat te onderzoe- ken. Er is nog tijd omdat er nog 3 weken tijd is. Spr. wil in deze overleg met de aanvra- gers. De heer Cloeck sprak den wensch' uit, dat zijn partijgenoote zal vergeten, de wijze waarop zij steun heeft ontvangen van' de soc. dem. De hulp van de soc. dem. kan voor be- tere toestanden niet gemist worden, doch spr. hoopt, dat die dan op een niet krenkende wijze wordt gegeven. De christelijke school is de meest bevolkte school in Alkmaar en in strijd met de veror dening zijn daar klassen met meer dan 40 leerlingen. Er kan hen eerder verweten wor den dat zij niet eerder bouwden. De school van den heer Zwarteyeen heeft te weinig leerlingen ook die van d'en heer Wijn em het is dus niet waar dat de openbare school overbevoikt is, al is spr. bereid' in alle op- zichtem mede te werkem aan eem betere huis- vesting van het openbaar onderwijs. Men heeft hier een1 aanvraag van een schoolbestuur welke aanvrage volgens de wet geheel in orde is em deze geldtem zullen' gevoteerd moeten worden. De heer Westerhof Waarom kan het openbaar u. 1. onderwijs wel bij het 1. o. in en waarom kan dit niet bij. het bijzonder? De heer Cloeck Wij moeten ons een oogenblik redden, doch beoordeel mij na dat ik mijn voorstellen in deze hebt gezien. Mr. Leesberg condudeerdfe, dat op grond! van de debatten gezegd kan wordien dat de bevrediging op onderwijsgebied er nog niet is. In het redelijke is nu aan de menschen van het bijzonder onderwijs gegeven wat ze wen- sohen. Ieder college heeft dem plicht te zor- gen dat het openbaar onderwijs goed is en spr. laat zich niet zeggen d'at hij d'aarvoor niet wil zorgen. De motie van mevrouw Au kes is niet op haar plaats. Steeds zal de nieuwste school de beste zijn en de R.-K. en christelijke scholen, die zoo lang gewacht hebben komen nu om nieuwe gebouwen doch het gaat niet aan om voor het openbaar on derwijs nu allemaal nieuwe gebouwen te zetten. Wat aan de gebouwen ontbreekt wil spr. verbeteren. De heer H. E. Bosman komt ter verga dering. Mr. Leesberg bracht in herinnering hoe moeielijk het was destijds een' lokaal te vinden1 voor het openbaar u. 1. onderwijs en 'het is onredelijk te denikeni dat men nu die lokalen wel kan vinden. Spr. gaf den heer Qoeck in overweging om het amdere deel van den raad, dat heim koos, niet te miskennen door te zeggen^, dat de h'left van de soc. dem. voor de betere dihgen niet gemist kan worden1. Mevr. Aukes had' willen latent uitko- men, dat, waar nu zooveel offers gebraoht moeten worden voor het bijzonder onderwijs, het ook gewenscht was, die offers te brengen voor het Openbaar onderwijs. De heer Westerhof was niet orihebbe- lijik tegen mevr. Aukes, dodh tegen den1 heer Cloeck geweest, omdat hij even trouw aatn zijn fractie moet zijn veitonden als aan het college. Was dit het gevall, dan was haar motie overtolllig, wanneer zij wist d'at de plannen van den heer Cloeck zoo goed' warert. nu was versterkt in zijn meening door het betasg vaa tar. Leaberg, dte sfledits verbo- teren wilde. Dat de 2 scholen, die alt sleaht bekend staan, niet voldoendie bevoilkt zijn, kamt dtoor de gebouwen. Als de bijzondere scholen zooveel better zij®, zullen velen hun kinderen daarheen zenden, en daaroin mogen de openbare scholen niet zooveel slechter zijn als die van' het bijtzon- der onderwijs. In waaiheid is spr voor gelij'kstelling, maar nu krijgt hiet openbaar onderwijs een aohtersteiling die nooit meer is in te halen.. De heer De Wit zegt, dat wij tegen het bouwen voor het bijzonder onderwijs niets kunnen doen, voor den bouw voor het open baar onderwijs spreekt de wethouder van financien wel een woordje mede en dan zal gerekend wordten met de financien, Voor het bouwen van het openbaar onder wijs is een' raadsmeerdeiheid nood'ig en dat is bij het openbare niet het geval. Wij zullen dan ook alleen onzen stem ge- venvem voor dem bouw van het bijzonder on derwijs wanneer die voorstellen geflankeerd1 worden met voorstellen voor het bouwen' van nieuwe openbare scholen. Spr. wil daarom dial het voorstel 3 weken wordt aangehoudem en eischt van den heer Cloeck dat hij tevens komt met voorstellen voor het bouwen van nieuwe scholen voor dte lste en 5de gemeenteschool. De heer Cloeck is niet bereid iets terug te nemen. De heer Westerhof: Dan is u de la- kei van rechts. De heer Cloeck was niemands lakei. De heer B a'k ,,Is Cloeck alleen maar wethouder voor het oijzondter onderwijs?" 'De heer W e s t e r h o f Krachtens zijn beginsel eisch ik dat hij zal waken voor het openbaar onderwijs. Hij is een wethouder van de 'linksehe fractie en, geen dictator en moet geen marionet willen zijn van rechts, maar zekerheidshalve 2 voorstellen gelijk indienen'. 'De heer Cloeck Dan m'oet u zeggen bereid te zijn zonder voorwaarden mijn zetel in te nemen. De heer Westerhof wil geen gevange- nen zijn van de meerderheid en is alleen be reid als er een wethoudersprogram is met elks recht en in achtneming van de financi- eele mogdijkheden. Spr. zegt den steun van zijn fractie toe om het bijzonder onderwijs te geven wat het noo d'ig heeft, maar niet als het openbaar in elk opzicht het stiefkind is. Spr. drong nog eens op een aanhouumg voor 3 weken aan en gaf de wethouder van onderwijs in overweging dan te komen met het plan voor den bouw van een nieuwe le openbare school waarvoor de uitgewerkte plannen 3 maanden kunnen krijgen Spr. verwacht van rechts, die vaak dupe was van onrecht, dat deze niet wil medewerken aan onrecht. Mr. W. C. B o s m a n gomde rechts gaar ne de gevraagde school, maar vond een woord van protest tegen de bekorting van de gemeemtelijkek autoriteifan door de wet, die llU ton moet beta'len en geen zeggen- sch'ap heeft en dat in deze tijden.' Dit geeft een gevoel van onbehagelijkheid. 'De sclcool- strijd is nu naar de gemeenteraden overge- bracht. Waar blijven wij. De anderen hdbben maar te decreteeren. Waar blijven wij met ons budget en de van 2 Februari 1922. Opgave van Noordbcllandscb Landbonwcrediet. Koers van heden te Vorlge koers. pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.- pl.m. 2.15 pl.m. 2. llH/s liH/a (ontvang-en per draadlnoze telefoon.) STAATSLEENINGEN. 5 Nederl, '19 BANKsINSTELLINGfiN. Kol. Bank Indische Bank. Handel Mpij. INDUSTR. OND. BINNENL. Insulinde Oliefabr. INDUSTR. OND. BUITENL. Steel comm. GULTUUR MAATS6H. H. V. A Java Cultuur Cult. Vorstanl. Dito actions Compania Poerworedjo Bodjone PETROLEUM. Orion Dordtsche Petr. Gee. Holl. Olio Oude Koa. Petr. RUBBERS Amaterd. Rubber Nederl. Rubber Intercontin. Rubber Koloniale Rubber Deli Bat. Rubber Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Oude Vaart Scheepvaart Unie Holl. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot SCHEEPVAART BUITENL. Marine comm. Marine pref. TABAKKEN. Oude Deli Senembah Medan Deli Batavis Besoeki AMERIKA. Southern Rails Union paeifie 90Vi« 126 103 141 Vs 8 92 ik 358l/4 302 1533/, 1353/4 74 89 1343/4 323/4 3724 1368/4 3884 98 58 121/3 51 694 218 150 1091/, 23 941/4 82 55 17 77'/, 257 377 272 307i 641/4 140 1251/4 102 141-2 '244.54 1024-2 1243/4 1028/4 1414-2 1244 1021/4 1243/. 102 1424 8 - - 924 - - 355-3 299 151 133 74 87 354 152 134 74 87 3544 1514 134 74 87 J 354 298 152 134 354 152 74 368-70 135J 384 33 368 135 383-5 363 135 385J 185 3864 136 3864 97 57 97 56 114-'/, 97 971/4 964-74 11'/, 21S 216 224 234 - 164 - 257 377 - - - 306 65 194 140 - - Berlljn Brussel Londen New York Parljs Weenen Zwitserland WISSELKOERSEN. Vdorbeui. Yorige koera op heder. 1 321/, 1.311/4-1.321/, 2145 21.55-21 6114 11571/4 11.59 2.701/, 2.70 22 471lt 22.571/,-22.65 0.09 0 08 -0.09 52.80 22.75 VREEMD B ANKPArlER. Duitsch Bankpapier (rood) 1.35 1.31l/a-1.33 Oostenr. Bankpapier (ongestempeld) Idem (gestempeld) 0.041/4 0.04- 0.05

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2