AlKmaarsche Courant luster Brettan's liefde. rm. Honderl Qrle en Twintlgste Jaargang. Ponderdag 2 Februari. Provinciaal Nieuws Feuilleton. 99, UIT EGMOND-BINNEN. (Vervolg Raadszitiin-g). n. Een schrijven van J. Dekker d.d. 23 Ja- nuari 1922, verzoekende het gemeentehuis, thans in huur bij A. de Waard, te mogm. hu- 'b. en W. stelden voor, eerst af te wachten de mededeeling van den heer de Waard, dat hij de woning gaat verlaten. B. en W. stelden voor, om de huur van 1,50 op 2,— te brengen. De heer Dekker meende, dat in oogm.- echouw genomen moest word'en, dat Dekker een grooten tobber is. De gemeente moet zlch niet verrijken met 25,van dien man. De heer van Dam had van de Waard ver- nomen, dat hij uit het huis wil, wanneer Dekker cr in kan. De voorzitter wilde dit officieel afwachten en, afgezien van de persouen, de huur op 2 stellen. Dit voorstel werd aangenomen. De voorzitter vroeg machtiging van B. en W., het huis aan Dekker te verhuren, wan neer de Waard en Dekker het eens worden. Deze machtiging werd verleend. o. Een schrijven van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Egmond-Bin- nen d d. 23 Jan. 1922, No. 92, houdende her- kiezing bestuur. Voor kennisgeving aangenomen. p. Een schrijven van het Comit6 der Ver- eeniging van Burgemeesters en Secretarissen te Hoom, Purmerend, Alkmaar en Schagen, d.d. 17 Jan. 1922, houdende samenworking van plattelandsche gemeenten in zaken van gelijk- of gemeenschappelijk belang, speciaal aangaande kinderen te Alkmaar schoolgaan- de en de uitvoering der Warenwet. De voorzitter lichtte het doe! van de ver- eeniging toe. Het doel was vooral te waken tegen onbillijkheden, die Alkmaar als groo- tere gemeente de buitengemeenten oplegt. Het doel leek spr. zeer goed. Ook de bemerking op de Warenwet van de commissie zouden waarschijnlijk wel voordeden aan de gemeear ten brengen. B. en W. stelden voor om de kosten voor de commissie per zielental over de bevolkingen te verdeelen. De heer van Dam juichte hot voorstel ten zcerste toe. Alkmaar legt de les maar voor, terwijl de onderwijsinrichtingen toch ook ge- subsidieerd worden door het Rijk en de Pro- vincie, waarvan de Alkmaarders niet alleen deel uitmaken De voorzitter las een concept-regeling in deze voor, dat zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. De voorzitter deelde mode, dat de commis sie reeds tot de conclusie was gekomen, dat Alkmaar op de begrooting posten op de cx- ploitatierekening had gebracht, die tot de kosten van de eerste oprichting behoorden en alleen door Alkmaar en het Rijk bchooren te worden gedragen. B. en W. stelden voor hiertegen bij Ged. Staten bezwaren in te dienen. q. Een schrijven van Ged. Staten d.d. 28 December 1921 No. 133, houdende goedkeu- ring kasieening 1922. Voor kennisgeving aangenomen. r. Een schrijven van Ged. Staten d.d 28 December 1921, houdende verdaging goed- keuring begrooting 1922. Voor kennisgeving aangenomen. s. Een schrijven van S. v. d. Berg d.d. 29 December 1921, houdende extra vergoeding voor vervocr puin. Besloten werd geeu schadevergoeding toe te kennen. t. Een schrijven van de vereeniging „Schuttcvaer" te Alkmaar d.d. 31 December 1921, houdende bericht benoeming afgevaar- digde in de commissie tot verbetering der Hoevervaart Voor kennisgeving aangenomen. u. Een schrijven van G. Ruigewaard d d. 24 Januari 1922, houdende aanbieding van een weg naar het Schulpstet te Egmond aan den Hoef ad 100. B. en W. stelden voor om het voorstel van den heer Ruigewaard te aanvaarden. De heer Noort vond, dat de heer Ruige waard wo! 290 tea ftpim. De heeren Dekker en van Dam meenden, dat men de knoop nu maar moest doorhak- ken. De heer Orie oordeelde, dat de heer Ruige waard nu weer wilde uitkoopen, omdat hij een aanschriiving had ontvangen, den weg te moeten onderhouden. De heer van Dam bctoogde, dat men wen eigenddm voor niets van de hand deed, Een boer die een boerenwagen heeft waar .hij niets aan heeft, vraagt er ook geld voor. Het voorstel van B. en W. werd hierop, met de stem van den heer Noort tegen, aan genomen De voorzitter deelde mede, dat de wed. Mellen aan de gemeente voor een vuilnisbak een deel van haar tuin wil afstaan, in ruil voor den Notweg langs haar huis. De weg koint niet op den logger voor, zoodat het mogelijk is de overeenkomst aan te gaan. Vooraf wilde spr. echter daarover zekerheid Publiek is de weg niet als weg bekend. De heer Orie constateerde dat ze wel 1000 virk. Meter kreeg voor 60 vierk. Meter. De heer Dekker vond het ook een goed en ruil. De voorzitter oordeelde, dat de gemeente nu weinig voordeel trekt van den Notweg en daartegenover een goede plaats krijgt voor een vuilnishok. Besloten werd den gemeenle-opzichter op te dragen op te meten hoe groot den we? moet ziin en later te beslissen Van Ged. Staten en den minister waren be- zwaren ingekomen tegen de regcling op het verhalcn van de kosten voor leerlingen die de scholen in Alkmaar bezoeken. De voorzitter vond de bezwaren van Ged. Staten niet logisch. Een geliike verordening in Oudorp was wel kcninklijk goedgekeuia Wat de eene gemeente wordt toegestaan en zelfs nog met veel lagere bedragen, kan men de andere niet weigeren. Besloten werd zich niet bij de bezwaren van Ged'. Staten neer te leggen. Van de Districi.-arbeidsbc-urs te Amster dam was een nota van 8,— ingekomen. B en W. stelden voor die niet te voldoen, omdat de gemeente aan deze beurs niets heeft. Van den heer Duinmeijer te Egmond-Bin- nen, 83 jaar oud, die altijd voor weinig voor de gemeente had gewerkt, was een verzoek om ondersteur.ing ingekomen. Dc heer Dekker wilde den man tegemoet komen. De heer Noort oordeelde, dat hij zich ook tot het Armbestuur kon wenden. De heer Dekker vond dit in dit geval niet goed. De voorzitter wilde den man, althans zoo- lang hij zick is, steunen met een toeiage van 4,per week. Hiertoe werd besloten. Kan hij later niet meer, dan kan men weer zien. De voorzitter zeide, dat. de opzichted de verbetering van den weg naar het tramhuisjc berekend had op f 250, Besloten werd deze verbetering aan te brengen en aan B en W over te la ten om zoo noodig met de verbetering nog wat verder te gaan. De voorzitter zeide, dat de administrateur van het electrisch bedrijf een onderzoek had ingesteld naar de mogelijkheid om het licht- punt te maken waarover de heer Orie gespro- ken had Het was onmogelijk dit voor 35 te maken. De heer Orie hield staande, dat zijn man het er voor wilde maken. Men' kon hem aan zijn woord houden. De heer Noort was er voor, om hem eerst een opgave te vragen wat hij zal leveren. De administrateur zal aan den persoon in kwestie, Jacob Castricum, inlichtingen vra gen. De voorzitter stemde toe, dat hij het licht- punt bij den heer Zuurbier zeer noodig oor deelde. Om er ook een bij Strodker te maken oordeelde hij niet gewenscht. Men weet niet waar men dan blijft. III. Vaststelling kohieren schoolgeid 1921. Conform vastgesteld. IV. Vaststelling instructie gemeente-op- zichter. Confomi vastgesteld. B. en W. boden den Raad hierop voor de functie van onderwijzer der openbare lagere school te Egmond aan den Hoef de volgende voordracht aan: 1. J. P. Klerk te Hillegom; 2. F. van Duin tie Oude Hee Kogerpolder)3. J. Emik te Amsterdam, inmiddels reeds elders be noemd. Qeautorisecrde vertaling naar het Engelsch van LEONARD MERRICK, door E. H. (Nadruk verboden). 39) ,jHtet is heel vriendelijk van u, heel edd- moedig, maar ik geloof, dlat het toch niet goedi is." „Waaran niet?" Omdat] ik in ieder geval uit Westpont weg wilde gaam, uit teigen beweging." ,,'t Was uw plain, dat weet ik. Miaar't is heel wait amders, ziooals u nu uiit Westpomt zoudt weggaam en ziooals u er zoudlt wegge- gaaru zijn, toam moedter nog leefidte." „Toch moet ik gaan." „N)eem mij niet kwalijk, maar ik kan u toch niet zioo laten trekken! Geen enkele vrouw zou ik zioo de wereld' liatcn ingaan', met die weienschap, dat haar zekcr ellende zou tneffen. Uw ervaring in- de veipleging lijkit mij een zeer natuurlijke oplossing van het vraagstuk. De volgande week kon' u at fcoraen. Als u er soms tegenop ziet, met het oog op mij, liaalt miji dan- eerst geheel uitspre- keni. Als u weigent, omdat hetgeen er tusschen ons heeft plaats gehad, ieder onderhoud met mij tot een kwellimg doet zijn, mag ik u dan even in herinnering brengen, dat die gesprek- ken tusschen ons in het ziekenhuis al van den korst mogelijken aard! zullen wezeft. Al wat ik miji hedinner is. dat ik u gevuaagd heb mdjn vnouw te worden en dat u niets voor mij woelt; ik ben de man, dien u bedankt heeft. Toch hioop ik u nog van wat mfeer dienst te kumnenl ziin; ilk hoop uw vriend te worden. In het ziekenhuis zal ik weinig kams hebben1. erajBt sue - gedijjs hst (dchi last De Rwd gtsg tor besjrrefcfwg: rer, de omwi- daten eenige oogenblikken in comitt. Na heropening werd No. 1 met algtmeene stemmen benoemd. Rondvraag: De heer van Dam vond het noodig verbete- ringen aan te brengen aan het Zwarte Weg- getje aan het Woudt. De voorzitter zal dit met den opzichter be- spreken. De heer Dekker had vemomen, dat het in de noodwoning voor een door hem genoemd gezin met 7 kinderen absoluut onvoldoende is. Spr. wilde de tweede noodwoaing ook aan het gezin in gebruik geven. De voorzitter was er niet voor. Bij eventu- eele gevallen heeft men dan niets als reserve. De heer Dekker wilde den man toch hel- pcn. De voorzitter was er niet tegen om een vertTek van de tweede woning als bergplaats in gebruik te geven, onder voorwaarde, dat dit ontruimd zal worden wanneer de tweede woning noodig is, als er eventueel een gezin op straat komt te staan. De heer Dekker vereeni'gde zich met dit voorstel. De heer Noort oordeelde, dat men In groo- te last rou komen. De heer Orie wilde alleen toestemming ge ven om het slaapvertrek te gebruiken. De heer van Dam zou dit wel kunnen bil- lijken. '.Het) voorstel van den heer Dekker kwam1 in stemming en had tengevolge, dat de stemmen staakten. (V6or de heeren van Dam, Orie en Dekker). De heer Dekker vroeg of het niet mogelijk was om voor werkverschaffing zich aan te sluiten bij de Rijwielpadvereeniging. De voorzitter ooraecMe, dat het met dc Rijwielpadvereeniging niet goed ging. De ei- genaren staan nergens toe rijwielpaden te ma ken. De heer Dekker oordeelde dat het plan van Egmotid aan Zee veel kans van slagen heeft De voorzitter wilde wel adhaesie betuigen met de plunnen van E.ginond aan Zee. De heer Dekker wilde onderzoeken hoever let mogelijk was. die nu naar elders moeten lier aan werk te helpen. De heer Noort wifde afwachten. De voorzitter wilde wel een onderzoek in- stellen. Spr. was bereid dit persoonlijk te doen. De heer Dekker informeerde naar de steeds voorkomende storingen in het electrisch be drijf. De administrateur deelde mede, dat dit el ders gevonden moest worden. De heer Orie zou gaame zieri', dat de gel- den voor het electrisch bedrijf eerder geind werden. Verder zeide spr.. dat een1 steun- ijzer, dat stuk gereden was, niet tijdig hersteld was en nu verdwenen was. De voorzitter zou Groen aansporen de za ken beter ie behartigen. De voorzitter deed mededeeling van een schrijven van de V. V. V. te Schoorl, over de verbetering van den weg van Castricum naar Schoorl. Spr. had gedachlt, dat alleen de polder, van wien den weg was, uitgcnoodigd zou zijn. De heer Noort had het schrijven aan' zijn medeleden van den polder rondgezonden. Spr is niet voor de vegverbetering. De voorzitter was er wel voor cm althans iemand voor de gemeente a fte vaardjgen. De heer Noort oordeelde het wel mogelijk dat de polder nog iemand zou afvaardigen. De gemeente had z. i. weinig belang bij het vreemdelingenverkeer. Het zal zeker wel een 100.000 Irosten. De lasten worden al hoo- ger. De heer van Dam oordeelde, dat de eigen inwomems ook gevaar loopen met den smallen weg. De heer Dekker zeide dat het streven be- staat om den weg tot een provinciate te ma ken. Besloten werd den burgemeester in de com missie aan te wijzen. De voorzitter deelde mede, dat tengevolge van den vorst de werkloozen naar huis wa ren gezonden uit gebrek aan werk. Spr. wil de hen voor dien tijd eenige schadevergoe ding geven, al is hij er anders niet voor" te betalen voor iets waarvoor niets gedaan is. De heer Dekker bepleitte de wenschelijk- heid daarvan. De voorzitter wilde niet het voile loon ge ven. Spr. wilde 75 pet. geven. De heer Orie betoogde. dat vroeger een wcrkJoos larbeider nog eenig credlet had van den kruidenier en den bakkcr. Dit was nu aanzietr, even veel van elkaar weg zijn, of u indtendaaici1 naar Louden was gcgaan. Mlaar nu ik nog .in dte gelegenheid ben, wensch ik dlie ook te gebruikisi. He raadl u dus sterk aan: volg nu mijn voorstel. Als u dit aan- neemitl bedenk dit wel' Jaunt u d'aarom best ergens andens een bctrekking vimiden. Ja, natuuirlijk, iniog des te gemakkclivker." Ze had! de hand boven dte oogen gehouden, tarwijil ze luislterde; nu Hat ze dte iangzaam iin deni schoot glijden. „Ik behoef u niet te zeggem. dat ik u dank- baar ben", spnak ze op een: toon, ddani ze haar best deed! ferm te doan klinken. Ieder moest u dianikbaar zijn, maar tot mij is het aanbod al uiterat ial meter dan vriendelijk?" En, terwijl haar zelfbehearschimg haar nu toch ook begaf: „Ik weet wat ik moet schijnen. U heeft niete dan het ergste van mij gehoord!" riep zij. .,Pk zou niets widen hooren1, dat u hindcr- 15jk was om te zegigen", .anhvoord.de hij:, en een miniuut lang sprak geen1 van beiden meer iets. Die laatstc wooraeni hadden z66 vrien delijk van hem gekilenken, dat het haar bij- zomder trofen dte uitnoep van haar had hem tot in de zieli geroerd. Geen van beiden spra- ken ze; maar de lademhaling wias versneLc en' haar hoofdi zsonk al lager op haar borst. „Och", begon zij ten. slotte op een toon niet z66 fluislerend, of hij verstond het wel „het was daar: toen ik er als verpleegster dienlst deed, rij was pafitent. Eer hij weg- ging, vnoeg hij mij ten huwelijk; over een paar weken zou ik naar hem toegaan. Toen ik er kwam vorte'de hij mij, diat hij al ge- trouwd' was. Tot op dftf oog*blik was er niet de minste teespoling, van den: anderen1 kan: niet het flauwste vermoeden geweest. Ik ging naar hem tee, om, zooals ze alien dacb ten, zijn vrouw te worden." „God zij geloofdi!" zei de ander binnens- monds. JZii vmm izsussnd va* da ete&ait jawaexi. Kij niet ■rogelMt. De heer de Wit wilde 50 pet. geven. De heeren Dekker en OHe bepleitten een uitkeering van 75 pet. De heer Noort vond een half loon, waar voor men niets had gedaan, reeds meer dan billijk. De secretary wees er op, dat 50 pet. voor de aangeslotenen nitets geeft. Van den Bond krijgen zij 10 cent meer. De voorzitter meende, dat zij toch de uit- keering van de gemeente wel zouden aan vaarden, om te voorkomen, dat hun uitkee- ring van den Bond te vroeg eindigde. Besloten werd 50 pet. uit te keeren (De heeren Dekker en Orie stemden v66r 75 pet.) De Raad ging hierop in comite voor het be- handelen van reclames tegen aanslagen in den H. O. UIT HARENKARSPEL. De raad dezer gemeente vergaderde Dins- dagmiddag. Afwezig de heeren Met, Koste- lijk en Blom, wegens ongesteldheid of ver- hindering. •De voorzitter opende de vergadering met de besle wensch en voor dit jaar. Van Ged. Staten was bericht ingekomen dat behandding van de besluiten betrefUnde overdracht van school drie. verkoop woning, geldleening, overdracht scnool eten, verdaagd is omdat het onderzoek daaromtrent nog niet afgeloopeu is. De heer Kuiper drong op spoed aan omdat de school 1 Mei geopend zal moeten kunnen worden. De voorzitter deelde mede dat de noodige spoed betracht wordt. Door den minister waren eenige bezwaren ingediend tegen de verordening betreffende opoenten inkomstenbelasting. Goedgevonden werd deze overeenkomstig den wensch van deni minister te wijzigen. Ingekomen was de begrooting voor dm keu- ringsdienat van waren op een bedrag van 1130OQ in ontvangst en. uitgaaf. Het gemeeutebestuur van Alkmaar ver- zoeht de toezsMding van 2 maal 34.06 vat nog betaald behoort te worden over 1920 voor twee leerlingen van het ambacbtsonder- wijs. De voorzitter deelde mede. dat volgens de Nijverheidswet in den. vervolge de betaling verplicht is en het tot heden, noewel niet ver- plicht, gedaan is. Wethouder Kroon was van oordeel d'at de gemeente het fatsomshalve verplicht is. De heer Ruiker vroeg of het niet op de ouders verhaald kan worden. De heer Blobthoofd wilde toegeven en be talen. De voorzitter zag in terugvorderen gem kans. Besloten werd tot betaling van het bedrag over te gaan. De heer D. Veen verzocht afschrijving op den H. 0. wegens vertrek, waarmede de raad accoord ging. Aan de orde kwam daama het aangehou- den verzoek van de gemeente-amb'tmarm om Vrijdom van pensioenstorting. In verband met een eerstdaags van rijks- wege komende regeling werd op voorstel van B. en W. besloten voorloopig aiwijzmd te be- schikken. Besloten werd den termijn van ontruiming van de woningen' bewoond door J. Bruine- wold en P. de Boer op advies van de gezond- heidscommissie met hoogstens 6 maandm te verlmgen. Aan de orde kwam em voorstel van B. m W. om belangrijke aangelegmhedm welke zich voordoen tusschen Alkmaar en de plat- telandsgemeenten in handen te stellen van een commissie welke is sammgesteld door de vereeniging van Burgemeesters en1 Secreta rissen in de vier kantons. Evenitueel kom'ende kosten zullen voor rekming van de gemeente worden genomen. Op een desbetreffmde vraag van den heer van der Oord deelde de voorzitter mede, dat eendrachtig meer te bereiken is en deze zaak door de kwestie met de Handelsscholen en de begrooting van de Warenwet naar voreni gekomen is. Verder wees de voorzitter op het belang er van als het gemeentebestuur van de voor- lichting van em zoodanige commissie kan profiteerm. De voorzitter decide verder mede, dat in de begrooting van de Warenwet verschillenL de puntm zijn, welke niet in het belang zijn van de betrokken gemeenten en vol'gens de meming van bovengmoemde commissie ver betering behotven. Goedgevonden werd het onderzoek daar- had haar in geen j airen meer gezien. Hij: bad1, hij smeckte mij... O, ik tuaclili mijzelve niet vrij te prafcen. Ik tracht niet dte schuld op hem te schu'ven; maar, als de ttouwste .toe- wijdling kan plei'ten vocxr ceni vrouwu, dan weet de 'Hemel, dak dit mijn pte'dtooi mag wezen „En na verloop van de drie jarem?" kwam er bericht van haar dood en hij krouwdfe eeni andter." Zij stond ploiselimg op en trad! aan' het venster, waar ze uiikeek dvx>r het enkele reet- je van dte gezakte jalouzie. ,,Ik ban u niet zeggem, lioezeer ik voor u voel", sprak hij hecsch. „Ik kan u geen idee •geven, hoe deep en ininig dat medtegevoel is." „Dait hoeft ook niet", amtwoordde zij een- voudig. „U heeft vanavond al blijk genoeg ge- gevoni van uw med'egevod'torn ik het in uw oog nog veel minder verdliende!" En ik miag u niet vender helpen?" IDte si ante gestalte stond roerloos; aehter haar moest hij zich vas'.grijpcn aan dte leu- ning van zijn steel. „Ails ik maig", sprak zij, nog zeer terugge- huodiemi, „als ik daar ban: gaan als u denkt, dat het veriedten geheel begraven kan worden en er geemerliei herinnering meer hoeft te be- staan aan wat is geweeslt..." ,.Ib wil zijmi, al wat u verlangt; al wat u zoudt willen. doen lijkeni!" 'Hij lirad! wat dichter op haar toe. Zij; keer- dte zich tot hem. met voditige oogen, echter met danbbaarheid1, met een smeekbede in den blik. hfij trob zich weer terug en nam ander- miaal zijn plaats in. JNii'. wat zei u ook weer van Ellen vroeg hij: 'En misschiem was dit dte eenvoudigste lief- desveridadng, die hij: haar ooit had' gediaan. HDOPDSTUK XII. Z66 kwam het, dat .Mary Brettan de vol- -pmA* iveek W—ljVifii1 cztfli na® "irilint tx emtrwt te Jttwlw der ewimtsste te B. m W. stelden voor aan den heer R. Hoogland voor verpleging van een zijner kinderm jaarlijks f 50 beschikbaar te stellm. Door am heer Hoogland was 100 ge- vraagd, doch B. m w. memden, met net oog op de iinancien, met 50 te moeten vel- staan. De heer Borst wilde vorloopig voor dit jaar f 100 toestaan, omdat ook de kleeding voor de menschm veel kost m het hun te be- zwaarlijk is. De heer Poland voelae er ook voor de 100 toe te staan, zoolang dte menscheni zelf on- machtig zijn. Ook de heer Poland pleitte voor toestaan van het verzoek, temeer waar de menschm bereid zijn het terug te betalm als het hun mogelijk is. He: deed de voorzitter genoegen dat deze menschen geprezen word'en, doch wees er op dat met toezeggingm van terugbetaling gem bijzonder gunstige ervaring is opgedaan. Wethouder Krom voelde na ae toelichtin- gen heipmeest voor het voorstel Borst. Besloten werd voorloopig voor dit jaar f 100 toe te staan als rm'teloos voorschot. Allen voor. Besloten werd tot opheffing van de be- staande commissie tot wering van Schoolver zuim m benoeming van em nieuwe commis sie. Em1 en ander in verband met de nieuwe wetsbepalingen. Op voorstel van B. en W. werd goedgevon den voor de gemeente een commissie te benoe- men. In verband met de onvolfalligheid van dm deelem dat met ingang van 1 April haar raad werd besloten aan de commissie mede fe werkzaamheden geeindigd zijn en in de vol gende vergadering em nieuwe te benoemm. In behandeling kwamen verzoeken van de schoolbesturen om voorschot voor diverse za ken in 1922. Voor de school aan den Hondeni- weg werd gevraagd 4000 en voor de school aan den Bassenweg 1000. ;>e voorzitter deelde mede, dat een' voor- iihoi gegeven usag worden, gelijk staande aan 80 pci. van hetgemi het opmbaar onder- wijs in 1920 per kind gekoat heeft. In dat verband zou voor de school aan den Honden- weg 3448.58 en voor dm school aan dm Bassmweg 555.86 kunnen worden be schikbaar gesteld. De heer Van der Oord deed, in verband met de kosten van leermiddelen mz., het openbaar tegenover het bijzonder onderwijs diverse vragen en deelde daarbij mede meer- malen den indruk gekregen te hebben dat de kosten voor het bijzonder onderwijs lager zijn dan voor het opmbaar onderwijs. Ook een staat door hem destijds van het hoofd der christeiijke school te Broek opge- vraagd gaf dezen indruk. Na verdere bespreking werd besloten de door dm voorzitter genoemde bedragm toe te staan aan het R. K. kerkbestuur. Was een verzoek ingekomen om vergoe ding van J 29.15 voor het gegeven vervolg- onderwiis, welk bedrag het verschi! uitmaak- te tusschen ontvangsten en uitgavm. Toegestaan. Overgegaan werd tot het benoemm van diverse stembureaux voor de komende verkie- zing waarin natuurlijk alle raadsledm em plaatsje krijgen. Ais doodgraver te Vemihuizen werd voor loopig bmoemd de heer J. Higgelaar aldaar. Daama ging de raad in comite o.m. voor behandeling reclames H. O. - UIT SCHERME'RHORN. Womsdagavond had 'hier een bijemkomst plaat9 ondter leiding van pater Sbhoenmaker, uit Roosendaal, die een lezing hield, verdul- delijktd Oorl idhtbeelden, over het wenk van de missionarissm in Afrika. Op aangenatne d'uidelijke wijze zette srpeker de twstanden in Afrika uiteen; het leven, de zedten m ge- woonten der negers, die van heidenen in- Christenen werden herschapen, het werk van de zusters, het nut van de missie, alles werd door pater Schommater aangenaam verteld Tot verduidedijikang zijner woordm droejgen de I'Chtbeelden niet weinig bij. Aan het einde van. de biieenkomst d'ankte pastoor van Niekerk in harfelijke bewoordin- gen pater Schoenmaker. UIT OUDKARSPE'L. Niet alleen heeft de afd. S. D. A. P. be sloten om mevr. de BieTiemens op de gros- ze, ma een paar miaanden. het nreer d:an ooit in twijfel itirok, of ze de plaats wel ooit ver- latm zou. Dte vacature, waar Kiocaid! van sprak, had zich al voargediaan, en nu ze toch eemmaal den post voor ttjdelijk hal aangenomen, hoef- dc ze dien ook immers niet weer op te geven. In het eersit viel 't haar heel vrcemidi, en was het haar uiternjafe vennoelenc, cm de oudie routine weer te volgm. 'Het opstaan om zes uuir, het' druk aan de bezigheden gaan, als ze zich nog zoo moe voelde; d'at' zich nooit eens kunmien afzondereni. behalve 'in de itwee uur, die iedere verpleegster voor zich- zdven had; al die dinger; matten haar af. Het genot: van een wandeling in dte frissche buitenlucht was zelfs niet meer z66 onver- mengd, doordait ze wist, dat die ontspaiming gedurende een van de oeide uren de zusters voorgeschreven was. Dan moest het verplich- te dragen van het verpleegscostuum de aan- doeningen 'bij haar opwekkm, waarmee ze het votrige afgelegd bad: onvermijdelijk zou ze zich dan ook weer afvragon,, wat dte ja- ren voor haar gedaan hadden, sinds ze net laatsit in em' ziekenhuis was, en' dit vaarwel zei. vast meenende, dat ze er nooit meer een betreden zou. Uit die ontwikkeltm.g van: de omsiandigheden, waandoor zij dus nu toch weer op haar oude omgeving aangewezem was Week haar nog meer, hoe weinig die itijdi van ovarganig haar dus fcitclijk 'gehol- pem had. Htet had was haar ineenigekrompen, toem zij daar iin dat vreemde vertrtek, boven dc wadbtkamer, de katocnem japon, voor haar bestemd, op em' stoel1 vond' klaar liggen. Een gewaarwordinig van onuiitsprekdijke een- zaamheid overviel haar, torn' ze, ondter het verkleeden. haaT beeld in dten spitegel wcer- kaatsit zag. Toch raaktte ze gewooo aan de vcrandtering, omdat hef immers niet anders dan een herleving was. 'De sndhdd. waarmee dit gevoel van nt'euwheid weer uitsleot, ver- hzmtlk kxM tiutexdiM. TraBdjl ti* hjuw ia 't eerst zoo hopeloos voorkwam, em voort- durond'e ikwelimg, waar ze ioderen dag over blleef lobben, scheen- ze dieni last op eenmaal in haar slaap verlorm te hebben. Zelf ver- wonderde ze zich althans over het gemak, waarmee ze haar werk deed. Zoo langzamer- band! ging ze er zelf gemot in vindem Een dteel van haar taak vervullde haar met bclang- stelling. 'Hlaar wandeling deed ze nu ook met weligevalleni, din plaats van enkd met bl'ijdscbap nu eens even vrij te zijn; en ze keerdte weer, verkwi'kt in plaats van temeer- gesTagm. E)e Bohemienne, dte gezelschaps- ciame was andermiaal ziekenverplcegster ge- wordten:en, daar het eerste spoor van onzen levensloop altijd die ddepste groeven mala at, gleed' haar besttaan nu verder makkelijk voort langs dit htersteLde pad. 'De tafreden aan- weerskamtem waren niet schoon, maar ze wa ren haar bekend; het uitzicht was eentenig, miaar ze verlangdc ook geen: afldding meer. Miaaischappeilijk had haar intnodiuctic haar good! ged'aan. De betrekking, die zij1 op „La- burnum Lodge" bekleedde, had haar een snort waardtgheid gegeven-, en haar de vriandlschappelijkc gezindheid' van de direc- triee bezorgdi, die niet anders d!am dte zuster ten goede 'kon komen, gelijk ze in het tegen- overgestelde geval er wel zeer ondter l'ijdlen kon, Htet was ook dadtelijk em aambeveling \xxjt haar bij de andere zusters, waar van er twee tot dten ad'ellijkem stand hoor- den. wat alweer een aanigcname afwisse- ling beloofde voor de conversatie in dekamer. Ze wist heel good, hoeveel ze Kincaid voor dit alles verschuldigd was m steeds werd haar dankbaarh-eid i|roOtter. De omgeving diroeg ongotwiifeld bij tot een waardeering van zijlni verdiensten; zelfs in- nog hooger mate dan- ziji beh ldelimg op de vill'a. De koning is moor zoo aantrekcklijk als te mid- dte van zijn hofhouding; de prediker mooit zozo indrukweklocnd, als op zijn spreekge- srtoaltc. (Wscdi: v(6Ewal#d)

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5