DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wo. 29 Honderd Tier en twintigste Jaargang #1922 3 FEBRUARI am Ult nn miner Destaat alt 2 b laden U>om»mn<Mitsi>rij9 bij roonilthfctallfig per 3 manndon f 1!.-, fr. per post t 2.50. ltowijsn. 6 ct. Advertontiopr. 25 ct. p. rop:ol, srootere letters naar plaatsruimte Yw'wmu IVamo N.V. IUek- en llendolsdr. v.h. II crn is. Ooslor 'J.oon, Voordam CP, Tel. Administr. No. 3. Rednetie No. 33. Buitenland DE DUITSQHE S POOR W EGST A KI NO. De staking der spoorwegarbeiders is er in Pruisen wordt noig niet overal gestaakt; de cerste plaats eene der machinisten. In daarentegen is bet buitengewoon belangrijke verkeer van en naar het Rubrgebied gdheel verbrOken. Gisterochtend1 werden op grond van die ver- ordening van den rijkspresident twee leiden- de bestu-ursleden der rijksvakvereeniging van Duitsche spoorwegbeambten te Berlijn in hech ten-is genomen; bij de Groote Bank te Berlijn werd een in millioenen loopend be- drag aan stakingsgelden in beslag genomen. Het gevaar voor eene staking van de ste- delijke arbeiders en geemployeerden is ver- groot, doordat eene algemeene stemming zal word-en gehouden-, die doet verwachten, dat met overgroote meerderheid tot staking zal worden besloten. Tenigevolge van de groote deelneming van machinisten en stokers is aan het in stand houden van het verkeer van Berlijn met de voorsteden niet te denken. Het gevolg van de stopzetting van dit verkeer was gister ochtend een groote toeloop naar die trams uit de voorsteden. 'Honderden arbeiders, die in oostelijke industrievoorsteden werken en met den trein wilden gaan, verzamelden zidh om per tram hun doel te bereiken. Steeds wider en' stormachtiger werd om het la-ten loopen van extra wagens gevraagd; de trambeamb- ten weigerden dit echter als onderkruipers* werk. 0 Ook het goederenverkeer van en naar Ber lijn is volkomen gestaakt. In de eerste dagen zal zich de invloed van de staking op de le- vensmiddelenvoorziening van Berlijn niet doen gevoelen. iDtiurt die staking lianger, dan is de levens- middelenvoorziening van Berlijn in gevaar. Kolen zijn bij de gemeentebedrijven slechts voor hoogstens zes dagen aanwezig. Men heeft te Berlijn gisterochtend tever- igeefs op de aankomst van een groot aantal treinen gewacht. Ook de tnrin uit Amsiterdiam bleef unt. Naar het Hbl. meent, is hij te Stendal blip ven steken. In Leipzig, Frankfort, Kiel, zoowel als m het oostelijk en westelijk industriegebied, staat het spoorverkeer bijna volkomen stil. Drie sneltreinen van Frankfort naar Berlijn zijn in Fulda aangehouden. Ook uit andere steden wordt gemeld, dat treinen zijn aange houden. Slechts uit enkele pla-atsen wordt ge meld, dat alle treinen gewoon zijn vertrokken. In Thuringen neemt de staking een groo- ten omvang aan Ook in Maagdenburg en Brunswijk nebben zoo goed als alle machinsr ten den arbeid gestaakt. Uit Leipzig wordt gemeld, dat de stopzetting van een groot aantal industrieele ondememingen onvermij- delijk is, daar de arbeiders, die hoofdzakelijk in de voorsteden wonen, de werkplaa-tsen- niet kunnen- bereiken. )De staking is in1 Westfalen en het onbe- zette deel van het Rij-nland volkomen ten uirtvoer gebracht. De locomotieven werden in de loodsen gereden en! de vuren gedoofd. De stations, voor zoover ze niet door politic bezet zijn, werden- gesloten. In het spoonvegaistrict Munster staat het verkeer volkomen stil. Men; tracht metjjehu'lp van beambten, die de madhines kunnen- bedi-enien, het transport van de allemoodigste levensmiddden- te doen doorgaan. Ook in de spoorwegdistricten Keu- 1-en, Essen en Elberfeld li-gt het verkeer vol komen stil. Het is tot nu toe niet mogelijk het voorgenom-en nood-verkeer te doen plaats hebben-. Aan de staking nemen niet alleen de in de rijksvakvereeniging georganiseerde be ambten, maar ook leden van de andere vak- vereeni-gingen, voor een deel ook arbeiders, deel. Ook de „Notstandsatbeiten" worden, volgens bet parool van de rijksvakvereeni ging, niet ui-tgevoerd. De technische nood- hulp is hier en daar reeds aan het werk ge- zet. In Ha-gen werden biljetten a-angepl-akt, waarin de staking wordt gemotiveerd. De el'ectrische centrale „Mark", die Hagen- en Schwelm van stroom voorziet, m-aakte giste- ren bekend, dat de stroomlevering van heden af zal worden gestaakt, d'a-ar er geen -kolen toevoer is. In het bezette gebied heeft het spoorweg- verkeer zonder storing voortgang. De uit het bezette gebied komende treinen werden gister- morgen aan de eerste stations van het onbe- zette gebied a-angehoud-en. In het industrie gebied, speciaal in Dortmund, is volgens de laatste berichten de stemming zeer opgewon- den. In Rheine in Westfalen is het station door stakers bezet; er wordt onderhandeld over de ontruiming. Berichten over onlusten of sabotage zijn tot nu toe niet ontvangen. Het stakingsbesluit der Rijksvakvereeni ging heeft wel in het eerste oogenblik het verkeer stil gel-egd, maar het ziet er niet naar uit, dat doze staking lang zal duren, meent het Hbl. Gebl^ken is n.l. dat in hoofd- zaak alleeni de machinisten en- stokers het werk hebben neergelegd. In -het bezette gebied, in Opper-Silezie en in Zuid-Duitschland wordt in net geheel met gestaakt. Gistermi-ddag is nog een lid van de Rijks vakvereeniging in heditenis genomen, toen hij- van een bank 600.000 M. Haalde, bestemd voor de staking. Het bestuur van den postbeambtenbond houdt een conference of het ^verbond van post- en telegraafbeaimbten rich bij1 dw» «ta- M»g atl i-anAluitan De vakvereeniging van apoorwegbeambten in Baden heeft besloten voorioopig in Badien niet te staken Volgens de „Lokal Anzeigex" is aan de oorwegdirecties te kennen gegeven om van verordeniug van den Rijkspresident zoo ruim mogelijk gebruik te maken. De pofi-tie in de verschillende steden moet het voorbeeld van de Berlijnsche politie, die gelden in beslag nam en stakers arresteerde, volgen. De „Vorwaris" verdedigde gistieravond de scherpe regeeringsmaatregelen tegen de sta king. In die vakvereenigingen is men het er over eens, dat dit geyaanijke conflict door een1 verkeerd-e uitlegging en door een- te ver voeren- van vakvereeniigingsprincipes door de Rijksvakvereeniging veroorzaakt is gewor- den. De Rijksdagfractie der onafh. soc. eischt de onmiddelliike opheffing der verordeniagen van den rijkspresident en1 de Pruisische Landdagfractie van genoemde partij eischt de onmiddellijtoe opheff-ing der maatregelen, bevol-en door de Berlijnsch-e politie. De communisten ihebben1 een sohriiven ge- richt aan den Algemeenien Duitschen Vak- vereenigmgsbond en aan de beide social, par- tiien om vo6r het stakingsrecht op te komen. Zij sporen de arbeiders aan het den spoor wegbeambten mogelijk te maken, dat zij hun eischen doorzettem. Ook in den- Landdag hebben de commu nisten een motie ingediend, waarbij de regee- ring aangespoord wordt om onmiadellijk van de Regeering te eischen- dat de verordeningen van den rijkspresident worden- opgeheyen. Bovendiien eischt de rijksdag-fractie der communisten van president Lobe, dat hij; van zijn recht gebruik maakt om den Rijksdag onmiddellij-k bijeen te roepen. De vericeersstremmin-g versoherpt het chronisch gebrek -aan papier bij de dagbla- d-en. Vele Berlijnsch-e bl-aden zijn reeds ge- dwongen maar eenmaal per dag uit te komen. DE IERSCHE KWEST1E. Collins, de premier van Zuid-Ierland, en Sir James Craig, zijn noordelijke collega, hadden gisteren een onderhoud', dat 2H uur duurde. Na afloop werd officieel bekend ge- maakt, dat er geen verdere overeenstem-ming was bereikt en dat er een zeer emstige toe- stand was ontstaan. Het verschil van mea ning staat in verband met de kwestie van de herziening der grenzen tusschen beide staten. RUSSISCHE VORDERINGEN OP DE ENTENTE. Uit Moskou wordt gemeld, da-t een reeks commissie's door den Raad van Volkscom- missarissen is benoemd om zoo snel mogelijk na te gaan en uit te werken hoeveel schade- vergoeding de Sovjet-regeering van de Enten te te vardteren- heeft wegens de ondersteuning van Koltsjak, Denikin, Joeden-i-tsj en Wrangel. De Sovjet-delegatie, die naar Genua gaat, zal deze vorderingen indienen, wanneer de Entente zal eischen, dat Rusland de oorlogs- schuld zal betalen. EEN MOTA VAN POINCARd AAN DE GEALL1EERDEN. Poin-care heeft tot de geallieerden een nota gericht, waarin -hij hun meening vraagt om- tren-t de werkwijze, te volgen ten aamzien van de Duiitsche voorstellen inzake de schadever- goeding. Hij1 voegt er bij; d-at de Fraasdie regeering een regeling van de betalingen en de van het Duitsche rijk te eischen waarbor- gen door een commissie voorstaat Tot dus- ver is nog geen enkel antwoord ontvangen. HET VERDRAG- VAN VERSAILLES. Door den Bcderscheni staatsraad dr. Straiusz is te Muncheru een met zeer veel bijval opgenomen voordracht gehcuden, waarin de gevo-lgein van het vredesverdnag van Versailles werden uiteengezet. Verder werd geprofesteerd tegen het voorstel van den Oppersten Raad- inzake de uitleverin-g der Duitsche oorlogsbeschuldigden en de ver- wachting uitgesproken, dat het Duitsche vol-k en de rijiksregeering rich energiek tegen deze uiiilevering zul-len verzetten. MIJNWERKERSSTAKING IN TS J ECHO-S LOW AKIJ E. De gevolgen van de staking der mijnwer- kers in Tsjecho-Slowakije zijn reeds merk- baar in de Industrie, die sterk lijdt onder het gebrek aan kolen. De Electriciteitsfaibriek in Reiehenbach, met een o-mvangrijk centraal bedrijf heeft dit door gebrek aan kolen/ moeten stopzetten. Hetzelfde is binnenkort te vewachten in ande re bedrijven. EEN BRIEF VAN DEN EX-KROON- PRINS. Het Berlijnsche blaid „Der TagJ publi- ceert een brief, welke door den kroo-nprins aan professor Z-om, bij wien de ex-kroo-n prins te Bonn sfaatsrecht heeft gestudeerd, is gericht. In dezen brief behandelt de ex- kroonprins of Duitschland een republiek of een monarchic behoort te zijn. Hij schrijft, d'at het Duitsche volk op het oogenblik over deze kwestie geen onderlingen strijd mag voeren-, aan-gezien dd Duitschers daardoor hun !belan grijkste zaak, dien van den weder- opbouw uit het oog zouden verEezen. Door de hui-dige politieke constel-latie in Duitschland- en door de aanneming van de grondwet van Weimar zal men aldus schrijft de ex-kroonprins den republikein- schen reeeertngsvorm moeten aanvaarden. Het is onmogelijk in Duitschland op -het oogenblik een -anderen regeeringsvorm in te g-tiellen dan rulk eon, die lean atmjnen op net grootste deel van de arbeiders. De ex-kroonprins verklaart rich vervolgena ook egen putsch-bewegingen. Tevens is hij van meening dat men de kwestie van de schuld aan den ooriog thans niet ianger aan de orde m-ag stellen, dlaar dit er slechts toe zou kunnen bijdragen, nog grooter ver- deeldheid onder de pariijen te zaaien, waar- door ook deze haar taak uit het oog zouden kunnen verliezen. BANKROOF. Acht gewapende roovers deden een inval in de Hibernian Bank te Charlestown bij- Cla- remorris en maakten zich meester van ruim 5000 pd. st. Dit is de tweede maal in den loop der laatste 12 maanden, dat de bank wordt beroofd. De vorige maal werd er ruim 4000 pd. st. gestolen. De poiltie zoekt nog naar de daders. GEEN SCHOUWBURGSTAKING TE BERLIJN. Woensdagavond werd in alle Berlijnsche theaterbedrijven de staking der tooneelspelers te Berlijn afgestemd. Met een groote meerderheid van stemmen verklaarden de Berlijnsche tooneelspelers zich v66r een staking, voor het geval dat de directeuren niet bereid zouden zija om op- nieuw te onderbandelen. Hiennee is de wil om opnieuw te onderhandelen, duidelijk te kennen gegeven en men neemt aan, dat de tooneelleiders even eens daartoe bereid zullen zijn, zoodat een staking vermeden kan wor den. EEN GESLAAGDE BOYCOTBEWEGING VAN HUISMOEDERS. Die huismoeders te Chicago hebben dezer dagen aldus schrijft de „Chicaigo Tribu nes als protest tegen de hooge prijzen der eieren een dag in het geheel geen eieren ge- kocht. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de prij zen ineens een flirik stuk gezakt zijn. Boven- d'ien waren de huisvrouwen met el-kandter overeengekomen, dat zij voortaan- alleen in de al'ler-noodlzakelij-kste gevallesn eieren zou den gebruiken- en dit zoolang zouden wl- houden, d!at de eieren in prijs zouden zijn af- geslagen. Deze bo-ycotbeweging werd door de huisvrouwen van Chicago op touw gezet, nadat bekend- was gerworden, dat een drietal groothandelaars in eieren iederen dag bijeen- kwamen om voor dicn dag de ederprijzen vast te stellen en dat zh op deze wijze een dagelijksdi winst van 30.000 dollar opstre- ken. KORTE BERICHTEN. Het mond- en klauwzeer breidt rich in EngeUnd no^ steeds uit. Het Italiaansche kabinet is afgetreden. Het Berlijnsche Stinnes-orgaan, de „D. A Eg. Ztg.", deelt mede, dat een voorstel van Stinnp-s zooals dat door de „Frankf. Ztg." is renublicoerd, of wel een dergelij-k voorstel, nooit is gedaan Draadloos word't uit New-York gemeld, dat de autoritediten/ aldiaar een i-nfluenza-epi- demiie vreezen-, d'aar er gedurende de laatste r du;7cnd revaMen waarvan 43 met dexie'i'Ven afln^p, zijn a an gegeven. B;i een mijnontplcffing nabij Gaes in n-nfisv'varia w-rden zeven man gedood, ter vh'l Tirh notr 22 on^er den grond bevinden, die men poogt te redden. Een lid van- de Commissie tot imstellen van onderzoek naar de schade, veroorzaakt cfoor de laatste drie stormen-, aan havenwer- ken, gebouwen, visscherij enz., lanes de kus- ten- van Denemarken, heeft niet officieel het bedrag geschiat op 10 millfoen kronen. Volgens een officieele mededeeling van de Werkloosheidscommissie waren er aan het einde van 'het afgeloopen jaar 134.000 werto loozen- in. Zweden, tegen 140.000 op het oogenblik. Ongeveer 60.000 werkloo-zen ge- nieten stain van den Staat. Officied wordt thans de verdagin? der conferentie van Genua overwogen, in weerwil van de bezwaren van vele regeerin- gen. De Fransche regeering h'oudt zich he- zig met de bijeenroeping der deskundigen, be- last met het voorloopi-g onderzoek van het program. Sta ten-Gen era a 1 EE'RiSTE KAME-R. In de zitting van gisteren was aan de or de het Dienstplichtontwerp. Mevnouw Pothuis/Smit zou tegenstemm-en; het ontwerp is veel -te dhtur vooral in- tijden van zoo -gnooten miaatschappelijkeni nood. De heer Slingen-berg was tegen het ont werp; zijns inziens gaat dit veel te ver. We zullen toch nooit een waarborg hebben- voor onze onaOrankeliikheid1 en het ontwerp steunt niet op de meerderheid van het volk. De heer Verheyen zag de noodzakelij-kheid in rich te verdedligen wanneer men- wordt aangevallieni De gevolgen van ontwapening zouden voor ons land desastreus zijn; de veran-twoordel ij kheid hiervan kan de Kamer niet aanvaarden-. 'De heer Iden-burg heeft in den Volken-bood wa-t betreft beperldng der bewapenimg geen vertrouwen. De arbei dersbeweg ing noemde spr. een begin waaruiit hij hoopt dat lets goeds zal groeien. De Franscne, Zweedsche en En-gclsche sodaal-democraten stemmen steeds nog voor oorlo-gs-kred ieten.. Spr. be- ricp zich niet1 graa-g op den heer Troelstra, doch- deze zei- in 1014: we moeten mobili- seeren om- buiien dten- ooriog te blijven. De heer Polak vood het onverantwooirde- lij-k om als Kamer van- wijs beleicT dit ont- uwrp aan te nemen. '-Met vrij groote waar- schljinlijkhrid zal ona land- met deze groote ultgaven, ten gronde gaan. Spr. weigende een offer te bcrengen zonder de mogelijkheld van resu-ltaat. Mlinisrter van Dijk zeide, dlat hij- geen mi litarist is, doch hij zich alleen afvraagt wat noodizakdijk is om te trachten ons onaf- hankelijk volksbestaan te hiandhaven. De kosten zullen vermimdard worden tort het -ab- soluut noodzakelijke. De heer Kraus vericlaarde namena een groep lteden van den Vrijheidsibond, diat rij- zullen' tegenstemmien omidlat de kosten niet zijn te overziien. IDe heer Van der Fete wildb niet voor- sternmien alvorens een nadere opgave van kosten te hebben ontvangen. De heer Idlenburg uitbe als Neleriander zijn diepe droefhieid over deze -laatste verlda- ringen. De minister heeft geen- rijfers ge- noemd, omdat hij- te eerlijk is. Spr. had ech ter die djfera genoemd. Minister Pop kwam tot hoogere djfers dan het stelsel-Van Dijk. ©ie heer Mendels: Waren uuw partdjgenoo- -teni, die rtegen de wet-Pop stemden dan geen goede vaderlanders? De voorzitter: 'Ik verzodk den heer Men- dels te zwijgm. Als biji het woond wenscht kan hij het siriaks vragen. De heer Idenburg herhaa-lde het als Nedler- lander te betreuren, dat die heeren die zoo- even h-et woord1 vomica, zouden tegenstem mien. Hun tradiitie had anders doen verwach ten-. De heer van dler Fiete repliceerdle. Spr. kon zijn stem niet aan dirt wetsonrtwerp go vern, orndaf hij- het niet kan ovenden-. Dart heeft met het 'Nederliaoderechap oiete te ma ken. De minister dnplicmde. Het wetsonrtwerp werd- hiier op aan genomen met 27 tegen 13 stemmen. Tegen die heerea Bergsma, Van- der Fete, Mendels, -Staeenge, Dojes, Slingenberg, Van- Nierop, rnevr. Pot huisSroilt, De Boer. Polak, Van Houtem, Kraus en Vani Embd-en. De vergadering werd verdaagd tot heden- morgen 11 unr. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren1 was aan de or de de Arbeutsbegrooting. 'De heer Duys dirong aan op spoed- met de ziekteverzorginigswert. Hij; kwam op tegen de onjuiste wijze waarop die heer Posthum-a vergeLij-kingen maakt tusschen de administra tiiekosten der rijksverzekeringsbank en- die van de risicobank. -Hij vroeg of de minister de riekrteverzekering premievrij wilde maken en de uitkeerin-g wS verhoogen van 70 tot 80 pOt. van- het loon. Hij- was tegen de motie- Oud die de dfecentralisatie der ongevallen- verzekering waarop geheel het land1 w-acht, zou stop zetten. IDe heer Schaper wees op de dUurte van' het giebouw van den Raad van Arbeid te Wiinschotem. I Minister Aalberse wees de motie-Oud af; hij- bleef voor decentra-lisatie der Ongoval- lanwet door d-e Raden van Arbeid in 't be- lang van een betere en goedk-oopere uttvoe- ring d'er wet. Spr. hoopte ten aanzien- van de ziektewet een- regeling te vinden, die de verschillende stroomin-gen bevredigt. *De ziekrteverzekeringswet wenschte spr. spoedig tot Stand te zien- komen. Hij- waar- scbuwde tegen allerlei1 dwaze verhalen om- trent de duuirte van de Radon van Arbeid. De heer Oud -trok zijn motie in. De heer B-ij-leveld achtte secretarissen voor die Raden van Arbeid overbodi-g. De minister zeide, dat een- ontwerp gereed is, waarbij- die mogeMjkhtid1 wordt geopend de secretarissen niet aan- te stellen. IDe heer Bakloer vroeg om hygienisch- toe- ridirt bdjl den- premiebouw en doelmatige tu- berculosebestrijding. De heer Schaper waarschuwde tegen- be- zuinigiin-g ten nadeele van de volksgezond- heid. De heer Van der Bi-lt dnong aan op maat regelen1 tegen dte eendencholera. De heer Abraham Staalman- bepleitte min der starre uitvocring van de Vleeschkeurings- wet en het toestaan van woningbonw onder minder zware voorwaarden. De heer Ter Hall dnong aan op verbete- ring van- de wet op de arisenijbereidkunde. De heer Deckers dnong aan op krachtiger bcstrijlding van dfc zuigelingemsterfte door subsidleering van moedercursussem. De heer Van Sasse Van IJsselt wees op miisbruiken gemaakt van het instdrtuuit der zetkasteleins. Mevnouw Groeneweg drong aan op be- scherming van het diploma voor ziekenver- plecring. De vergadering werd verdaagd tot heden- midd-aig 1 uur. Bij1 de Kamer is een missive in-gekomen van- den heer De Kantler, ten geledde van een voorstel van wet tort aanvulling van de wet tot regeling van het Hooger Onderwijs. 2o. het is af te keureo, dat Kamerleden be langrijke ftmcti.es in de partij bekleeden en invloed1 kunnen ultoefenen: op hun eigem her- kiezing; in het bijzonder is het af te keuren, dat de heer Oud mede heeft gewerkt aan een rapport, dat hem het beste district verzeker- de en Teenstra liet vallen, gelijk in 1918 met mij was gebeurd 3o. de clubgenooten hadden mij, wiena be- langen toch evengoed op het spel stonden, als ,,vriend" moeten behandelen, en ook met mij de plannen eigener bewegmg moeten be- spreken. Maar evenala ik in 1918 overal ben buiten gehouden, geschiedde ook nu ailes, buiiten mij- om en moest ik zelf vragen, wart er gaande was; 4o. de verdiensten als partij-propagandist behooren niet in aanmerking te komen bij' de monstering van de aftrerfende leden; 5o. een vierjaarlijksche wedloop maakt een vriendschappelijk clubleven onbestaanbaar, zeer ten nadeele van een goede functiomee- ring van het parlement; 6o. het misbruik van het referendum, dat Marchant vreesde en waarom -hij zetel no. i accepteerde, schijnt blijkens den uitslag in- derdaad te zijn gemaakt, zoodat dan niet ge- zegd kan warden, dat het een juiste afspie- geling geeft van de wenschen der partij 7o. er bestaan na den lof aan de fraetie toegezwaadd, geen redenen, waarom de heer Oud boven zijn oudere aftrediende collega's geplaatst zou moeten worden. GEORGANISEERD OVERLEG. De bijzondere commissie voor georgani- seend' overleg (burjgerpersoneel departemeat van Ooriog) heeft woensdag vergaderd. Verworp>en werd1 een voorstel de strekking hebbende, dat de directie der Artillerie-In- riebtingen zou worden verplichrt om met de werklieden-vertegenwoordigers omtrent de noodzakelijkheid van overwerk voor bepaalde arbeidersgroepen voorafgaand overleg te plegen. Besproken werd voorts: lo. het toekennen van grartificatien wegens langdurigen dienst aan werklieden, die voor 1 April 1920 hun 25-jarig dienstfeest hebben gevierd 2o. het verlengen van den arbeidstijd voor stokers, beroepswakers en corveeers; 3o. dte mogelijk- heid van- het behouidl van hot hoogere loon- bij overplaatsing in een lager-bezoldigde be- trekking; 4o. het geven van een vaste aanstel- ling aan de z.g. „kleermakers-buitenwerkers" te Delft en te Woerden5o. de regeling be- 'treffende het toekennem van uitkeeriagen bij anrtslag van- tijUelijke werklieden en hare toe- passing; 6o. de vraa-g in hoeverre de bijzen- dere fabriekscommissien bij de Artillerie- In- richtingen nog bestaan Gemeng;d Nieuws Ttinn ml and DE GESCHILLEN IN DEN VRIJZ.-DEM. BOND. Van de hand van ihr. mr. E. A. van Bere- srteyn is een brochure verschenen: ..Waarom i-k d'e Vrijz.-Dem. Kamerfradie verliet." Hij vat zijn zakelijke bezwaren aldus sia- men: lo. de democratic is tengevolge van ont- trekken van de zetels no. 1 en no. 2, meer dtoor de lippen- bdeden, dan- met de dlaad' ge- rliend; EEN NACHTEL1JKE BRAND. In de Bethanie dwarsstraat te Amsterdam, cen nauw zijstraatje van dte Nieuwe Hoog- stra-at heeft hedennacht in eene sigarenma- kers-werkplaats een vrij ernstige brand -ge- woed. Omstreeks half twee bemerkte een sur- veilleerend nachtwaker, dat vlammen uit- sloegen uit het z.g. insteek van het perceel 20. Hij waarschuwde tersto-nd de brandweer, die bij an-komst gewaar. werd, d'at het drie verdiepin-gen hooge huis in ichte iaaie stonci. Met 3 stnalen op de Vechtleiding werd die brand zeer spoedig gebluscht. De huurder van het huis, een zekere T-ak, werdd oor de politie veriioord, waarbij hij medededdte, om 10 uur d'e zaak, waarin hij met een jmgen siganen maakt, ver'aten te hebben. Er bfandde wel is waar een kachel, doch sigaren liet hij daar niet drogen, zoo- dat deze katehel' niet op hooge temperatuur werd gebracht. Hij begreep dan ook niet, hoe de brand kon zijn ontstaan. Naar hij mede- deelde was een groote voorraad sigaren en tabak in de bovenverdieping opges'lagen, doch was hij slechts verzekerd voor een be drag van 1500. Het huis, waarvan de eigenaar is de heer Brouwer, s geheel uitgebrand. Het b-lus- sdiingswerk geschieddle onder leiding van dte hoofdbrandmeesters Lodewijks en Hardorff. MOEILIJKE REDDING. Woensdagmiddiag zakte te Zutphen een negenjarige knaap dOor het ijs aan dai Graaf oSesingel. Zijn oudere breeder en daama zijn vader, die te hulp -gesneld wa ren, trof eenzdlfde lot. Met veel inspanning en overleg gelukte het daama den landbou- wer G. J. Lindtenberg, het leven van alle drie te redden. Hij zelf kon zich evenwel door moeheid- niet meer uit het ijs werken en moest ten slotte door eeni-ge voo-rbijgangers met be- hulp van een laddter uit zijne benarde posi- tiew orden veriest EEN VOORBEELD. Niettegenstaande dte vele uitgaven als ge volg van de L.O.-wet, is de schuldenlast der gtemeente Vorden in 1921 verminderd van 45000 tot 39.500, zijne minder dan het rentegevend' bezit der gemeente. Ferwijl de Hoofdtelij-ke Omslag is verlaagd van 64000 tot 57.800. DE ARBEIDSTIJDEN VAN HET SPOO RW EG PERSO-NE E L Gisteren werd tusschen den Minister van Waterstaat en een deputatie van het hoofd- bestuur van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel een onderhoud gevoerd over dew ijzigingen, welke door de directie der Ned. Spoorwegen in de dienst- en rust- tijdtenbepalingen noodig worden geacht. In een be&preking van ruim een uur wer- VRUDAfi IHrm'inarti. II. tillAU. llooWriidHiUeilP1j. N. AOkMA.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1