DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ko. 98 Honttcrd rter en twMtgst© Jtaargsns 1922 DISSDAG 14 FEBRUARI Dtt nommor trout sat ntt 1 Mattwi Deze Courant wordt ELKEN AVOND, belulve op Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnemenisprijs bij vooruitbeialing pet 3 maanden voot Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Aizonderlijke en bewijsnummers 5 centa. Prij9 der gewone Advertenfiln. Per regel 0.25, bij groote coniracien rabat. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerfl v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. ltuitetiland Dlrectenr: 6. H. KRAK. Telefoonur. Bedactie 38. Hoofdred&ctenrTJ. N. ADEMA. DE TOESTAND IN IERLAND. De hoofden van het Iersche republikein- sche leger zijn naar Clones vertrokken, het plaatsje, waar de laatste bloedige schermut- seling tusschen Sinn-Feinmannen en die van Ulster plaats vond. Deze legerautoriteiten zullen ter plaatse een nauwkeurig onderzoek naar het geval instellen. Inm.ddels schijnt Cork de verzamelplaats geworclen te zijn van al degencn, die het En- gelsch-Jersche verdrag niet erkcnnen.' Sommi ge bladen spreken zelfs van een sovjet-regi- me in net klein aldaar. Het is zeker, dat te Cork een tegenstand tegen de voor.oopge re geering van Collins woTdt georganiseerd. Het Britsche garnizoen te West-Cork ont- ving order om het vertrek, dat per oorlogs- sehip zou plaats hebben, uit te stellen. Alle militaire kleeding en uitrusting, artillerie en paardea moeten weer ontscheept worden. Het vervoer der Engelsche troepen uit Dublin weer terug naar Engeland is stopgezet. Zoo moeten de manschappen, een schip dat ge- reed lag voor Holyhead, weer verlatcn. In het Engelsche lagerhuis hceft Winston Churchill gistermiddag namens de regeering gezegd, dat aan James Craig was geseind, dat de noodige troepen zouden gezonden worden, indien zulks voor het bewaren van de rust en de orde noodig was. Door Craig was aan de bevolking een oproep gericht, om zich kalm te houden. Verder zeide Churchill in verband ook mei het geval met de constabels, dat de voorloo pige regeering van den Ierschen vrijstaat aan de Britsche had medegedeeld, dat zij alles zou doen, om de personen, die door de repu- blikeinen in hechtcnis waren genomen, in vrijheid te stellen1. De verkiezinigscampagne der republikei- nen tegen de voorstanders van den vrijstaat is begonncn met een massa-demonstratie, waar- bij De Valera verklaarde, dat de republikei- ncn zich geenszins door het Londensche ver drag gebonden achtten. De premier van Noord-Ierland heeft de verzekering ontvangen van de Britsche re geering, dat aanzienlijke hoeveelheden troepen bescliikbaar zijn voor de bescherming van Ulster. Zondagnacht werd in Belfast veel gescho- ten Twee menschen werden gedood. E>e aiitoriteiten van het republikeinsche le ger hebben, wegens onlusten en hrandstich- tingen in het district Crossmolina, in West- Ierland den staat van beleg afgekondigd. Het spoorwegpersoneel heeft besiloten we der aan het werk te gaan. NA DE SPOORWEGSTAKING. Voor zoover tot dusver is geconstateerd, moeten er tengevolge van de staking 8000 locomotieven in repartie. In de eerste stakingsweek bedroeg het gel- delijk verlies wegens mindere ontvangsten 250.000 mark. Er zullen maanden moeten ver loo pen eer men alle gevolgen zal zijn te boven gekomen. EEN NIEUWE SPOORWEGST AKING TE WACHTEN? De „Reichsgewerkschaft deutscher Eisen- bahnbeambten'', dezelfde, die dezer dagen de spoorwegstaking op touw zette, heeft tegen Donderdag haar bestuur bijeengeroepen ten einde cpnieuw een besluit te nemen over de staking, ingeval de regeering zich niet buigt voor den wil der vakvereeniging om van strafmaatregelen tegen de stakers af te zicn Voorloopige besprekingen hebben reeds plaats gehad, waaraan' vertegenwoordigers uit ailc deelen des rijks deelnamen. Na een breedvoerige discussie werd o. a vastgesteld, dat het aantal disciplinair ge- straftcn ruim 30 000 bedroeg. Er werd besloten een adres te richten tot den rij kskansdier, waarin geeischt wordt, dat de disciplinaire maatregelen zullen blij- ven binnen de grenzen der door het kabinet vastgestelde gedragslijnen. In dit adres, diat gistermorgen werd verzonden, wordt uit- drukkelijk betoogd, dat het optredem der la- gere au'oriteiten in deze kwestie reeds groo te opgewondenheid heeft veroorzaakt, en dat in geval de regeering niet toegeeft. d w z. de strafmaatregelen handhaaft, een nieuwe ac- tie en een nieuwe staking kunnen worden ver wacht. DE CONFERENTIE TE GENUA. Het blad „Neptune" ontving cen telegram uit Rome, volgens hetwelk het Italiaansche ministerie met het oog op de Fransche nota besloten heeft Bonomi en Delia Toretta te machtigen om te cciderhandelen over een uit- stel van de conferentie te Genua. Naar de Times" uit Warschau verneemt, heeft Karachan, secretaris van buitenlandsche zaken der sovjets en Russisch gezant te War schau, een mededeeling gedaan over de hou ding der sovjet-regeering ten opzichte van de conferentie van Genua. In de eerste plaats verklaarde Karachan, dat zijn regeering eischt, dat het te Genua op voet van geliikheid met de andere naties zal worden behandeld. Tm nvMde \*rw*eM Rumiieh* Mgw- ring volledig cn vrij de kwestie te bespreken van den eigendom van vreemde onderdanen in Rusland, welke v6or den oorlog gevestigd is. Rusland is echter niet bereid om zich te laten exploiteeren door het verleenen van con- cessies, welke onredelijke winst afwerpen voor buitenlandsche maatschappijen. In de derde plaats wenscht de Russische regeering een bespreking der schulden van voor den oorlog, maar wijst zij er op, dat in dien de sovjet-regeering wordt genoodzaakt om de schulden van de geallieerden te erkcn nen, de tegenwoordige Europeesche regeerin- gen ook de verdragen zullen moeten erken- ncn, welke in het begin van den oorlog dooi de tcenmalige Europeesche regeeringen met Rusland zijn gesloten. Dit heeft betrekking op de kwestie van den Balkan en Konstanti- nopel. Er zijn zoovele belangen. en landen bij de verschillende kwesties betrokken, dat geen enkel land direct met Rusland zal kunnen on derhancielen en daarom zou de sovjet-regee ring een vrije gedachtenwisseling wenschen als aangegeven door het programma van de conferentie van Genua, hoewel zij erkent, dat zekere kwesties door middel van directe on- derhandelingen zouden kunnen worden gere- g«ld- De „Times" meldt, dat Krassin gister, Maandag, van Londen naar Moskou zou ver- trekken. ten einde deel te nemen aan de voor- bereiding voor de conferentie te Genua. DE UITSLUITING IN DENEMARKEN. Van de uitsluiting, waarbij ten naaste bij 100.000 arbeiders zullen zijn betrokken, zul len zijn uitgezonderd de arbeiders, werkzaam in dc waterleidings- en electriciteitsibedrij ven. Zooals gemeld werd, zouden- de vakveree- nigingen, indien de voorgenomen uitsluiting werkehjkheid mocht worden, onmiddeliijk een algemeene staking afkondigen. Tot dus ver zijn er echter nog geen berichtem, dat hieraan gevolg zal worden gegeven. DE BEZUINIGING IN ENGELAND. Een mededeeling van Chamberlain- in het Lagerhuis, dat het memorandum der Admira- litert (ter bestrijding van het rapport van Geddes) is openbaar gemaakt over een kom- stig het algemeen besluit der regeering, heeft veel verbazing gewekt. In den loop der be- raadslaging over de bezuiniging beschree Asquith het memorandum als een tegenstoot der Admiraliteit, en hij veronderstelde dat het de „vocrhoede" was van een eeeks van derge lijke uitingen door andere departementen. Asquith beschuldigde de regeering van bui- tensporige uitgaven in het verleden, en ver klaarde dat niets anders dan een- verminde- ring der uitgaven op een drastische schaal, gelijk de commissie van Geddes het heeft voorgesteld, doch beter opgevat en beter ge- leid, het land wederom zou kunnen opheffen. Tijdens het debat over de bezuiniging ver klaarde sir Robert Home, kanselier van de schatkist, dat hij een vennindering van 40 miilioen in de uitgaven voor het loopende financieele jaar voorziet, ten deele als gevolg van de aanvaarding der adviezen van Ged des, ten deele als gevolg van de door de re ndering tot stand gebrachte bezuinigingen. In dc adviezen, welke thans door de regee ring worden overwogen, zijn moeilijke en emstige politieke kwesties vervat. Behalve dat hij den nadruk legde op het streven der regeering om de uitgaven voor het lcomende financiede jaar te verminderen tot de uiterste grens voor zoover dit met de veiligheid des lands samengaat, gaf hij geen aanwijzingen ten opzichte van de begrootingsvooruitzich- ten. DE BEPERKING DER PARTEMEN- TAIRE WELSPREKENDHEID. Eeru lidt van de Fransche Kamer Reynaud heeft een voorstel ingediend tot wijziging van den pademen-tairen arbeid, waardoor hij- hoopt dat dfe woordvoerders in de Kamer een meer bescheiden en spaarzamer getbruik zul len maken van den kostbaren na'tionalen tijd. De commissie voor het Kamer-regllemen't heeft dit voorstel ondlerzocht en 'heeft in be- ginsel het recht om het woord te voeren* Zij neeft als resultaat van haar overwegingen het besluit medegedeeld, dat voortaan het on- beperlct recht tot spreken zal zijn toegekend aan den1 president en den rapporteur van de aan deni president en den raporteur van de daarbij betrokfcem commissie, aan bepaalde leden dier commissie, behoorende tot die min- derheid em aan de voorsiellers van amende- memtem bij- het bespreken van hun amende- ment. De overige sprekers zullen: niet langer dan een half uur mogen spreken bij de algemeene beraadslagingen en eem kwartier bij de be- sprdking der artikelen. Interrupties tijdens de discussie zullen niet langer dan drie minuter., mogen; duren1 en bij1 interpdlaties zullent, behalve de interpellant, de overigen niet langer dan een half uur mo gen spreken. Bepaalde interpdlaties van technischen aard, zullen op verzoek van den interpellant naar een commissie kunnen woir- dem verwezen, die, na dezen <te hebben ge- hoord, in geval van overeenstemming een mstia sou kuanen.' waaawdUaw. In hat overgestelde geval zou de commissie een- rap port kunnen bekend maken dat in openbare zi'tting zou worden bespreken. Een beperkinig van den spreektijd zou mis- schien ook wd goed zijn voor verschillende bestuurscolleges in Nederland. EEN TROTTO'lR ROULANT TE PARIJS. iDe gemeenteraad van Parijs, die voort- durend te kampen heeft met de moeilijkheden van het verkeersvraagstuk, heeft thans een aantal prijzen uitgeloofd voor het beste ont- werp voor een trottoir roulant. De meded'in- ging sluit 20 Sept., schrijft de „Chicago Tri- june". Er zijn drie geldprijzen uitgeloofd, n.l. van 100.000, 50.000 en 30.000 francs. Het trottoir roulant behoeft niet noodzake- lijk ondergrondsch te zijn, terwijl evenmin de mededingers een ontweip behoeven in te die- nen voor een bepaalde boulevard. Het is echter wiarschijnlijk, dat, indien er een plan wordt goedgekeurd, het zal worden toep- past in het gedeelte der boulevards tusschen Madeleine en Place de la Republique, dat het drukste gedeelte der stad is voor het ver- keer van voetgangers. Waarschijnlijk zal de voorkeur worden ge geven aan een soort onderaardschen tunnel met stations op bepaalde korte afstanden. De hoogste snelheid moet 15 K.M. per EEN VERGIFTIGINGSPROCES. In verband met het proces tegen den nota- ris Annstrong te Hay, die beschuldigd wordt zijn vrouw met arsenicum vergiftigd te heb ben en te hebben gepoogd zijn collega Mar tin uit clie plaats op dezelfde wijze onschade- lijk te maken, heeft zich een ontstellend nieuw fcit voorgedaan. Een bewoner van Hereford, bij wien de drie kinderen van Armstrong vertoefden (men had bun vexblijfplaats ge- heim gchouden) heeft n.l. van een cnbekende een postpakket ontvangen met chocolaadjes, in sommige waarvan zich tinnen spij; ige waarvan zicn unnen spijkertjes bleken te bevindeni. Men herinnerf zich, dat Armstrong zou hebben gepoogd zijn collega te vergiftigen door toezending van met arse nicum vergiftigde chocolaadjes. DE POSITIE DER DUITSCHE REGEERING. De politieke toestand in Duitschland wordt icts minder somber voorgesteld dan na de rijksdagzitting van Zaterdag het geval was. Men verwacht, dat het votum van ver- trouwen, door Wirth geeischt, zal worden goedgekeurd. ERNSTIG TRAMONGELUK. De „Daily Chronicle" meldt uiit Rochdale dat in de Johnstreet aldaar een ernstig tram- ongeluk heeft plaats gevonden. Deze straat is buitengewoon hellend en leidt naar het cen trum der stad. Nabij het laatste einde van de straat is een gevaarlijke bocht. Toen nu een trainwagen de helling kwam afrijden, ver- loor de bestuurder de conttole over zijn wa- gen, waardoor deze uit de rails liep, een winkel inreed en ten slotte omkantelde. Een gedeelte van den wagen werd ineengedrukt. Vijf-en-twintig personen werden- bij, diit on- geluk gedood en het mag een wonder heeten, dat niet een aantal inzittenden het leven heeft verloren bij het ongeval. VERVALSCHING VAN NEDERLAND- -SCHE BANKBILJETTEN. Aan de Tel. wordt uit Berlijn gemeld, dat het aan de afdeeling voor valsdi geld van de Duitsche Rij'ksbank eindelij'k gelukt is, de personen op het spoor te komen, die zich in den laatsten tijd bezig hebben gehouden met het vervalschen van Nederlandsche bankbil- jetten van 200 en 300 gulden, welke in Duitschland in circulatie werden gebracht. De schuldigen in kwestie zijn een Turksche koopman, Rabaat geheeten, alsmede een in- genieur uit Wurtemberg, Greter. Beide val- sche munters hebben in Duitschland, 1 sjecho- Slowakije, Zwitserland en Luxemburg een groot aantal door hen vervalschte bankbil- jetten in circulatie gebracht, tot welk doel zij zich tevens onder verschillende namen in ge- noemde landen hebben opgehouden. Ofschoon dus reeds de namen der schul digen bekend zijn geworden, weet men nog weinig naders omtrent hun tegenwoordige verblijfplaats. Op hun arrestatie is thans een belooning van 30.000 mark gesteld. KORTE BERICHTEN Het Russische volkscommissariaat voor den Handel adviseert voor den buitenland- schen handel van Sovjet-Rusland handels- vorniv.n te scheppen, welke gebaseerd zijn op het particulier initiaticf. De heer Mulier, de katholieke perma- nente afgevaardigde van de provincie West- Vlamdcren, is aangehouden, ender beschul- diging tijdens de bezetting deelgenomen te hebben aan de activistische beweging in Bel- De Belgische minister van arbeid en. mj verhe:d heeft den ministerraad een. wetsvoor- stel voorgelegd voor de toepassing van de Zondagsrust in het dagbladbedrijf. Een B. T. A.-bericht uit Rome meldt, dat het stoomschip „Cibrini", toebehoorende aan een arbeiderscooperatie, met levensmid- delen kleeren en medicijnen ter waarde van drie miilioen m bij«engebrteh+ door de Ttab- aansche socialisten, naar Rusland is vertrok ken. Otto Kahm, een der voornaamste finan ciers in de Vereenigde Staten, liecft in een rede de algeheele schrapping der oorlogs- schuldcn aan Amerika bepleit. Ook de Iersche gevangenen in Britan nie hebben amnestic gekregen. In Engeland neemt het aantal mond- en kauwzeergevallen snel af. Engeland wenscht spoed inzake Genua, doch ie bereid tot voorbesprekingen. Otudlanks allte maatregelen breidit de mond- en kjlauwzeer-epidemite zich do, Enge land nog slteedls uit. Er ziijn thans reeds 603 besmettingshaarden. Het arbeddtecoiniflict in- Zuidi-Afrika is nog steeds zeer ernstig. Tegenover een op roep van Smuts toiti hervatting van den, ar- beidi, naimeni die stakers een resolutde aan, waarita eetni voortzdtting van den strijidl wordt aangdcondlgd1. Te Ringelsheim is een- uit elf personen bestaamde spoowegrooversbende gearres- teeindl. Een aan-zienllijke voonraad! gestoden goederen werd in besllag geniomen. De Dende "liadl maanden-liang spoortreinen op het tra- ject MaagdienburgBrunswij-k geplunderd'. Hfet Etifekr moeras, het Gmunder moe- ras en) het Fialikenehnenier moeras zijin sands eenige dagen geheel toegevroren en met een ijsliaag van 30 canltimeter bedekit. Sinldls men- schenheugenlits its dlit de eerste maal. da.t .aatelgenoemd moeras geheel toegevroiren is. De BrunBwijksche onafhankelijke land- dagfeiactie beslloot met algemeene stemmen den- afgevaardigde Sepp oxter uit de iraetie te sltioaten1. In Marseille dreigit een staking in de metaalinijlwheidl. Het vlOotpersoneel' in) Amerika zal het votgentf e jaar 90.000 man- bedragen volgens de thans ingediende voorstel len der regee ring. De bezuiniging op de miarine-begroo- ting aan te brengen, wordt op 70 millnoen geschat. Aan het „Journal des Debate" wordt uit Rome bericht, dat Duitschland zou heb ben voorgesteld de Duitsche bezittingm in Italie terug te koopen. De Italiaansche regee ring had het bedrag van dlen terugkoop 'be- paald op 1 milliard gouden marken en deze eisch zou zijn aanvaard. In het Holsteinsche derp Oldensvoort is een boerderij1 afgebrand, waarbij 200, voor een deel reeds gemeste, varkens in de vlam- men omkwamen. De koeien en paarden kon- den intijds worden gered. Uit Bombay wordt gemeld, dat Gandhi, de leider der nationalisten, tijdelijk zijn pOli- tiek heeft opgegeven van lijdelijk verzet tegen het Britsche gezag. Het cijfer van de bevolking van Mexico is ruim twee miilioen minder dan in 1920, toen het 15.063.207 bedroeg. Deze vermin- dering wordt toegesdireven aan het hoogere sterftecijfer als gevolg van de revolutie en aan landverhuizing op groote schaal, vooral naar de Vereenigde Staten. Een Engelsch vliegtuig, dat van Ching- ford (Essex) naar Famborough zou gaan, is tegen een boom gebotst in Dropmore Park, bij Burnham (Buokinghamshire). Het toestel raakte in brand en beide vliegers werden ge dood. Een off icier van de Portugeesche man, ne, een van het leger en vier van de garde, zijn gearesteerd wegens medeplichtigheid aan den moord op den premier Granjo en anderen, den 19den October 1.1. Het aantal werkloozen in Groot-Brit- tannie -bedroeg in; de afgeloopen week 1.204.300, d.i. 10.882 minder dan de vorige week. Inbrekers hebben de brandkast geopend van het oostkantoor in de Rue Vauvenargue te ParijS. Zij namen voor 800.000 fran.es aan nationale verdedigingsbons weg en voor 5000 francs aan geld. 1 den toegevoegd, met adviseerende stem. Overeenkomstig het statuut, moeten deze adviseurs gekozen worden; uit een lijst, waar- voor elke staat, lid van den Volkenbond, twee candidaten benoemd heeft. Het Permanente Hof van Internationale Justitie heft kennis genomen van de werk- zaamheden van de studie-commissie, welke de grondslagen van een huishoudelijk reglement heeft voorbereid. Dit reglement zal twee wel te onderscheiden deelen bevatten, het eene heeft betrekking op de inwendige organisatie van het Hof, zijn verschillende orgamn en onaerdeelen, het andere op de eigenlijk ge- zegde procedure Het resultaat van de werkzaamheden van de studiecommissie is tweeledig, eenerzijds een geheel van artikelen, waarvan reeds een voorloopige redactie kon worden vastgesteld, com- anderziids een vragenlijst, waarin de missie heeft neergelegd zekere punten of van bijzoniler belang of die principieele vraag- stukken betreffen, waarover de commissie de meening van het geheele Hof wenscht te ken- nen. Het Hof heeft een begin gemaakt met de bespreking van de vragenlijst. Omtrent het programma voor die plechtige openiingszitting van het Permanent Hof van Internationale Justitie op a.s. Wbensdagmid- dag half vier, in- de groote rechtsizaal van het VirediespaMs, kunnen thans d'e volgenriie bdj- zondlerhedfen. worden medegedeeld: Nadiat de genoodigden hebben plaats geno men, zal het Hof in toga de zaal binnenitre- den. De vertegenwoordigers van de Carnegie- stichting zullen de Koningin, de Koningin- Moeder en den Prins ontvangen1 en, geleiden naar de voor heni gereserveerde plaatsen. Op uitnoodiging van den president zal de griftier van het Hof vervolgens voorlezinig aoen van het arti'kel van het statuut, hetwelk eischt, dat de leden vain het Hof in openbare zitting voor de aanvaardir1 een plechtiige verklaring a Igenden inhoud: „Ik verklaar plechtig, diat ik al' mijn ver- plichtingen en bevoegdlheden als rechter, naar mijn eer en met voile toewijding zal uit- oefenen met volkomien onpaXtijdigiieid en naar mijn geweten," Alle leden van het Hof zullen deze verkla ring afteggen overeenkomstig de vastgestelde rangorde. De vertegenwoordiiger van den Volkenbond, bijt de plechtigheid! aanwezig. zal vervolgens een rede houdenna he)m zal namens de Nederlandsche regeering de hcer Van Karnebeek, minister van buitenlandsche zaken, spreken. Daarna zal namens het ge meentebestuur de burgemeester van VGra- venhage eenige woorden, zeggen. E'indielijk zal de president van het Hof, rnr. Loder, de openingsrede van hot Hof uitepreken. Terstond daarna zullen de Koningin1 en de Koningin-Moeder en de Prins vertrekken; het Hof en zijn genoodigden bl'ijVen in de. zaal tot het vertrek van die Koninklijkte familie. Na van hun functie gen van den Binrienlanrt PERMANENT HOF VAN INTERN. JUSTITIE. Bij de verdere bespreking van de vragen lijst, voorgelegd door de studiecommissie, heeft het Hof gistermorgen een, aanvang ge maakt met de behandeling van de kwestie der technische bijzitters voor de kamers voor speciale zaken (arbeiders-, transit- en ver- keerskwesties). Gelijk men weet, schrijven het verdrag van Versailles hoofdstuk XII (havens, waterwe- gen, spoorwegen) en hoofdstuk XIII (arbeid) en andere verdragen! in de overeenkomstige hoofdstukken, onder een of anderen vorm interventie van het Permanent Intemationaal Gerechtshof voor. Met het oog hierop stelt het statuut van het Hof vast, dat voor deze gevallen speciale kamers zullen worden ge- vormd, een voor de arbeidsgeschillen betref- fende transit- en verkeerskwesties. De kamer voor transit- en verkeerskwesties •met welker samenstelling het Hof zich nu heeft bezig pehouden, moet volgens het sta tuut bestaan uit 5 rechters, waaraan op ver zoek van de partijen of volgens besluit van hot Hof, 4 tochntech* Vunnon w- afloop van die plechtigheid zai het Hof in eeni der zaleni van het Vredespaleis een; thee aan zijn genoodigdem aanbieden. Zooals reeds is gemeld, heeft de Senaat der Leidlsche Universiteit aan het Permanente Hof van Intern. Justitie een voorzittershamer aangeboden.. De griffier van het Hof heeft de zer dlagem den hamer ontvangen. Het is een kunstvoorwerp, ootworpen door den heer K. P. C. de Bazel em uitgevoerd door den heer Oorschot en mej. C. Plaet. 'De hamer is in donker ebbenhout, steel en kop met een een- voudig snijde motief versierd. Die ronde kop draagt op een band van dof igoud het devies van Willem van Oranje, door deni Senaat aan het Hof toegedacht: Saeiri tranquillus in rnedis. ZONIDER NDODZAAK BOUWEN VAN SCHOLEN. 'Naar laanileidfiing van het Voorloopig Ver- slag over het weisontwerp Maatregeliem ter voorkomiing van het zonder noodzaikelijkheid bouwen, van sdiolen' voor lager onderwijs heeft die miniister van ondlerwijS een; nota im- gezonden, waarin wordt opgemerict, dat in- derdlaad vollgens het voorschrift van het tweede lid van art. 63 der Lager Ondlerwijs- wet 1920 hell schoolgefld voor iedere school vaini dezelfde sooht gelijk is. 'Dit sluit even- wel die mogelijlkheid geenszins uit, dat een bijlzondere school uitsmitend of grootendeels bezocht word't door leerlingen, voor wie naar dien regel' van artikel 62 der wet hoogi schoollgelldi moet worden bet'aald Voor zuillk een, school kon het gemidd'elide bedtag per leaning], wiaanaani volgens artikel 101, tweede lldu der wet die gemcentelijke vergoe- dlng wordt berekend, liager zijn dan het be drag, hetwelk per leering van die school ten bate van, die gemeenite word't geheven. In dit geval is de lotale opbrengst vain 'het school- geld, hooger dami het Itotaal bedrag van het- geen voor die school ikraehtens artikel 101 ten laste der gemeente ,komt en ilevert die school dlus indcirdlaad een- financieeT nadeel voor de gemeente op. Gemengd Nleuws DE ROTTERlDAMSCHE MOO'RDZAAK. Men meldt uit Leiden aan het Hbld.: Er it in da laatsta dagen weinig bijawndara UtiT.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1