DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ho. 40 Honderd Tier en twintlgste Jaargang 1922 Dlt nn miner Destaat ntt 2 bladen ihonnenipntfiprija bij eooniltbotalins per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Ilowijan. 5 ct. Advortantiepr. 25 ct. p. regal, grootara letters naar plaatsriiinite Itrtovan franco N.V. Hook- on llaudolsdr. v.h. Harms. Coatar Zoon, Voordam C 'J, Tal. Administr. No. 3. Radactia No. .33. Buitenland DE TOESTAND IN IERLAND. Coilius, het hoofd van de voorloopige re- geering van Zuid-Ierland, die gistermorgen te Londen is aangekomen, heeft een langdu- rig onderhoud gehad met Winston Churchill, den voorzitter van de kabinetscommissie, be- last met het overdragen van de regeeringsza- kea in Ierland. Besproken werden het plot- selinge uitstel van het vertrek der Britsche troeptn uit Dublin en den loestand aan de greus tusschen Noord- en "Zuid-Ierlanid, als- niede de ontvoeriug van een aantai burgers uit Ulster. Na dit onderhoud decide Churchill in het Lagerhuis mede, dat Collins hem had ver- klaard, te verwachten, dat gister alle ont- voerden in vrijheid zouden (worden gesteld. Churchill voegde er aan toe, overtuigd te zijn dat de voorloopige regeering van ZuidHer- laud daartoe al het mogeiijke doet Tevens verklaarde hij, die aanskiiing te hebbeni gere- geld van twee commissarissen, feen voor Noord- en een voor Zuid-lerland in verband met het voorkomen van onlusten aan de grens Nader wordt gemeld, dat de Britsche troe- pen, wier vertrek werd uitgesteld, gister- avond uit Ierland naar Engeland zijn ver- trokkvn. Aan de grens hebben zich geen inci- denten voorgedaani. De voortzetting van de outrunning wijst op een verbetering in den toestand. Te Belfast was het gister rustig Sedert Zondlag zijm- alldlaar bij straatgcvechtm 21 personen gedood en 62 gewond. DE STAKINGSGERUCHTEN IN DUITSCHLAND. Van officieele zijde zijn alle persberichten ointrent een opnieuw uitbreken der spoor- wegstaking met het bekende optimisme der regeerings-autoriteiten gedementeerd, zegt het Hanaelsblad. Thans publiceert echter ook de „Germa- nia", die in zekeren zin als regeeringsorgaan is te beschouwen, reeds verontrustende be- richtcn Het blad meldt, dat tusschen zekere personen der „Reichsgewerkschaft" en de communistische partijen zeer nauwe betrek- kingen bestaan en dat juist door deze perso nen ernstige pogingen worden gedaan om in de eerste dagen van Maart een nieuwe bewe- ging onder de spoorwegbeambten te ensce- necren, die door de conununisten gewensclit wordt. De communisten voeren intusschen onder de spoorwegarbeiders een krachtige, rijkelijk door geldmiddelen ondersteunde propaganda, om een actie in de naaste toekomst voor te bereiden, zoodat de spoorwegarbeiders en be- ambten gezamenlijk zullen optreden. Voor twee dagen is te Berlijn een vergade- ring gehouden van de lei der s der spoorweg arbeiders, waarbij werd1 gezegd, dat dc sta- kers de „Massregelung" met een staking moesten beantwoorden. De noodzakelijke verbinding met de „Reichsgewerkschaft deut- scher Eisenbahner" was tot stand gebracht. De definitieve beslissing der spoorwegarbei ders werd tot Doodlertd'agiawnld! uitgesteld, daar het bestuur der „Reichsgewerkschaft" waarschijnlijk Donderdagmiddag een defini- tief besluit zal nemen. De stakingskassen wa- ren intusschen overal weer aangevuld en men kon de nieuwe beweging met kalmte te- gemoet zien. Ook in het westen des rijks gist het onder het spoorwegpersoneel. DE INCIDENTEN IN OPPER-SILEZle. Uit Kattowitz wordt gemeld, dat in ver band met de incidentten te Petersdorf bif Gleir witz, 30 personen door de intergeallieerde eommissie zijn gearresteerd. Daaronder be- v in den zich directeuren van industrieele on- dermemingen en m^nen te Gleiwitz, zoomede de directeur van die spoorwegiwerlcpliaatsen te Gleiwitz. EEN AANSLAG OP HORTHY? „Narodni Politika" meldt uit Presisburg, dat in de vorige week aan. een diner bij graaf Bodollo schoten werden gelost op den Hon- gaarschen rijksbestutirder Horthy. Een aan tai cnbekende personen had, door de duister- nis bcschermd, een aanval op het slot onder- nomcn en door de vensters schoten op Hor thy gelost, die echter niet gewond werd. De daders werden terstond achtervolgd en enke- len hunner gewond, doch zij namen hun ge- wonden mee en vluchtten in de bosschen. Een bevestiging van dit bericht werd tot ■ver uit Hcngarije niet ontvangen, waar schijnlijk tengcvolge van de censuur. EEN RUSSISCH-FRANSCHE OVEREENKOMST? Naar de Hamburger Nachrichten" uit Berlijn verneemt, is het bericht, dat tusschen de Fransche regeering en den vertegenwoor- di rcr van de Raden-regeering Koboleff eene voorloopige overeenkomst gesloten is, juist. Deze overeenkomst verleent aan Frankrijk po ll ti eke en economische voorrechten in Rus- land. Frankrijk verzekert Rusland' de leve ring van stoffen uit Duitschland ter waarde van 800 millioen gouden marken. Rusland erkent in principe het recht van de T insche rcpeering op betaling van de schul- den van v66r den oorlog ton bedrage van 20 milliard gnuden francs. Het verplicht zich, Hc7r- fP voldoen in den vorm van een priori alle in Rusland te verleenen con- ress^n Het verdrag moet nog door de Ra- d^n-regeering worden goedgekeurd. DE MOORDENAARS VAN ERZBERGER. Op verzoek van de arrondissements-recht- bank Offenburg heeft de militaire gouverneur van Boedapest een arrestatie-bevel uitgevaar- digd tegen de moordenaars van Erzberger, Schulz en Zillesen. LIJKDIENST VOOR SHACKLETON. Volgens een telegram van den 13en dezer aan de „Times" zou de officieele lijkdienst voor sir Ernest Shackleton te Montevideo, gistermorgen om 10 uur word'en gehouden, juist op den dag, waarop Shackleton 48 jaar zou zijn geweest. Troepen van Uruguay zou den de straten afzetten; alle leden van het corps diplomatique, van wie enkele uit Bue nos Aires moesten komen, zouden de plech- tigheid bijwonen. De president van Uruguay was voome- mens den stoet bij de haven op te wachten; de hoogste militaire eer zou den doode wor den bewezen. Het lijk zou gistermiddag overgebracht worden op den walvischvaarder „Woodville", die het naar Zuid Georgie, waar Shackleton stierf, zal overbrengen. Oorlogsschepen van Uroguay zouden het eere-saluut brengen en de „WoodVille" tot buitcn de territoriale wateren begeleiden. DE POSIT1E DER DUITSCHE REGEERING. De kabinetscrisis is geeindigd, doordat de Rijksdag gister het votum van vertrouwen heeft geschonken met 230 tegen 185 stem- men. Vo6r het votum stemden de coalitie- partijen, centrum, soc.-dem. en dem., alsmede -net grootste deel der Beiersche volkspartij. Tegen stemden de uiterste partijen van rechts en links, terwijl 16 zich van stemming had- den onthouden. De aldus gestabiliseerde meerderheid' efftent den weg voor voortzetting der poiltiek van Wirth, die op de vervulling van het verdrag •s gericht en voor de deelname van Duitscli- land aan de conference te Genua. DE DUITSCHE SCHADE- LOOSSTELINGEN. Het verzoek van Frankrijk, de beantwoor- ding der laatste Duitsche voorstellen betref- fende uitstel en betaling aan de eommissie van herstel over te laten, is volgens de „Petit Patisien" door overeenkomst tusschen Enge land en Frankrijk vcrvuld. De eommissie van herstel zal terstond hare beslissing moeten nemen, terwijl de ministers van financien eerst later zullen bijeenkomen en slechts de verdeeliitg der voorgeschreven betalingen over 1922 zullen bespreken. Engeland ver- langde eerst, dat zulk eene oespreking vooraf zou worden gehouden. HET FRANSCHE CREDIET IN GEVAAR. Een organisatie is bezig de Fransche bladen vermoeden, dat het een Duitsche of Russische is om Fran krij Ids crediet in dis- crediet te veranderen. Te Lyon, Marseille, te Parijs hebben banken haar betalingen moe ten staken, omdat haar clienten hun in depo sit© gegeven geld kwamen opeischcn, aange- grepen door een panischen schrik, dat hun bezit niet meer in veilige bewaring was. Niet alleen vage geruchten schijnen hier- van de schuld zijn, maar ook een geheime organisatie, die door middel van de telefoon, wantrouwen uitstrooit. Mijnheer X. wordit op- gebeld en hoort, dat een bank aan wie hij zijn geld heeft toevertrouwd bijzonder zwak staat. X vraagt de naam van degene, die hem opbelt. Deze antwoordt verwonderd „Spreek ik dan niet met mijnheer Y?" (een of ander bekend financier). „Neemt u mij niet kwalijk; dan ben ik verkeerd aangeslo- ten." En het gewilde effect is bereikt. Reeds eenigen tijd geleden heeft het Par- ket opdracht gegeven aan den specialen beurscommissaris Bertehlot om te trachten te weten te komen, wie die valsche berichten verspreidde. Het gevolg van een en ander is, dat een intsructie tegen een nog niet met name bekenden peroooe iningeleid, wegens't verspreiden' van valsche berichten. Chanteure slaan hun slag, door bankiers met 'het verspreiden van berichten, dat hun bank zwak staat, te dreigen, wanneer zij: hun geen som gelds geven. DE TERUGGAVE DER GESTOLEN PAARDEN. Tusschen de Belgisclte en Duitsche regee- ringen is een overeenkomst gesloten, waar- door een einde wordt gexnaakt aan de moeilij- ke taak van het recupereeren in Duitschiland van tijdens den oorlog uit Belgie weggehaal- de paardtn. De Duitsche regeering heeft zich nu verbonden om aan Belgie 8000 paarden te leveren (Duitsche) tot een totaal van 26V2 millioen francs. ONSCHULDIG VEROORDEELD? Naar uit Epinal aan de Parijsche bladen wortilt gamelid, wondft alidaar met gnoote be- langstelling het ver loop der affaire-Adam ge- volgd. Den 13en Maart 1921 waren Adam pere, diens vrouw en een der zonen tot vijf- tien jaar dwangarbeid veroordeeld, wegens een misdaad, die zij volgens hun verklarin- gen niet hadden bedreven. Het betrof een mcord op de wedUwe Bar- thelemy gepleegd, van welk misdrijf de Adams tot bovengenoemde straf werden ver oordeeld. Thians, 1 jaar ma het vonnis, schijtnlt die justitie voldoende gronden te hebben gevon- den om aan een revisie van het proces te gaan deokea Er zijn reeds stappen in die richting ge- d'aan, en het onderzoek is opnieuw geopend met het ondervragen van een aantai personen in Anoult en Habeaurupt, waar o. a. een ze- kere Husson gehoord is. Deze verklaarde o.a. dat hij niet lean zeggen, door wie(n) de wedur we Barth61emy vermoord was, doch wel dat de Adams niet de daders waren. Met spanning wordt door de inv/oners van Epinal het resultaat van het gerechtelijk on derzoek afgewacht. NOG MEER SCHEPEN? Te Berlijn worden op het oogenblik onder- handelingen gevoerd' tusschen die delegatie van de Commissie van Herstel en de Duitsche regering over bijzonderheden betreffende het bouwen van handelsschepen voor de gealli- eerden op de Duitsche wervea. De delegatie verlangt, dat Duitschland jaarlijks 40.000 bruto-ton scheepsruimte nieuw zal bouwen. Deze eisch heeft in de Duitsche pers eenige vcrwondering gewekt met het oog op de om- standigheid, dat er bij de gealileerdea over- vloed van scheepsruimte is en er in Enge land geklaagd wordt over gebrek aan werk aan de werven, terwijl Duitschland aan den anderen kant dteigt te bezwijken onder den zwarem last van verplichtingen. EEN TUNNEL 1NGESTORT. Uit Oloron (Zuid-Franikrijk) wordt aan de „Echo de Paris" gemeld, dat in de nabijheid aldaar een in aanbouw zijr.de tunnel ten ge- volge van een grondverzakking, is ingestort. Toen de arbeiders waren begonnen de steun- sels van het gewelf weg te nemen, deed zich plotseling een instorting voor. Drie arbei ders werden gedood en zes gewond, van wie de meesten zeer ernstig. NIEUWE ONLUSTEN TE FIUME. Volgens berichten uit Fiume hebbeni er weer nieuwe onlusten plaats gehad. Tegen 4 uur Dindsd'agmiddag overvielen fascisten met bomriien en gewecrvuur het podltiebu- reau. Er ontstond een bloedig gevecht, waar- in aan beiden zijden verschillende personen werden gedood en gewond. Veel gezinnen willen vluchten. De fascisten hebben echter de uitgangen der stad1 door patrouilles doen bezetten. De „Messagero" verneemt uit Fiume, dat een onbekende een bom heeft geworpem naar het poiltiebureau. De bod ontplofte echter niet De dader werd gearresteerd, maar door fascisten bevrijd, die daarop een wagon met uniformen voor politieagenten in brand sta ken. POLITIEKE MOORD. De Finsche minister van binnenlandsche zaken, Ritanuory, is vermoord door revolver- schoten. De minister trachtte zich met de so- cialisten te verzoenen door begenadigingen en overeenkomsten. De moordenaar schijnt geestelijk niet normaal te zijn. Vermoedelijk zal die nnoondl belangrijke politieke gevolgen hebben. SNEEUWSTORMEN IN HONGAR1JE. Hongarije heeft in den laatsten tijd sneeuw- stormen gezien, zoo hevig, als men zich van jaren niet kan herinneren. In sommige ge- deelten van het land lag de sneeuw zelfs me ters 'hoog. In de laatste dagen zijn zeven treinen in de sneeuw blijven steken. De stad Debreczen is zoodanig ingesneeuwd, dat de inwoners in een benarde positie verkeeren. Het heeft in die streek vier dagen achtereen gesneeuwd en de kleinere huizen zijn letter- lijik geheel onder de sneeuw begraven. In de, straten is geen vervoer meer mogelijk, zoo-* dat de verdeeling van levensmiddelen1 en brandstoffen met groote moeilijkheden ge- paard gaat. Bovendien zijn gedurende de laatste week vijf- en twintig personen gestor- ven, dooh mm verkeerlt nog in de oninogelijk- heild d'e Idjkien' tie begraveni. -De faatste trein van Boedapest naar Debreczen werd door een sneeuwstorm opgdiouden en de reizigers waren gedwongen 36 uur in den trein te blijven, zonder zich van voedsel te kunnen voorzien. In Tirol heeft een hevige koude geheerscht. Te Innsbruck heerschte een temperatuur van 9 graden Fahrenheit ondier mil. Dientenge- volge functionneerde de electrische centrale, die door waterkracht gedreven wordt, niet meer en ontbrak dus ook de stroom voor de trams. EEN WEELDEBELAST1NG IN VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche Senaatscommissie voor binnenlandsche zaken heeft zich dezer dagen met een gedetailleerd plan voor het heffen van een nieuwe Amerikaansche weeldebelasr ting beziggehouden, uit de opbrengst waar- van aan alle Amerikaansche soldaten, die aan den wereldoorlog hebben deelgenomen, een pensioen zou wordien verstrekt. Volgens de raming zal de opbrengst dezer belasting ongeveer 300 millioen dollar zijn. Er hebben zich uit handelskringen al pro- testen tegen de nieuwe planncn laten hooren. Ook de Amerikaansche boeren staan zeer vij- andig tegen de nieuw-voorgesitelde belastin- gen en men verwacht, dat het machtige agra- risehe bloc in het Congres de nieuwe voor stellen seherp zal bestrijden. EEN EILAND IN HET IJ'S. Het eiland Sylt is sinds geruiineni tijd ten- gevolge van den ijsgang van alle verbinding met het vasteland a fgesloten. De bewoners bevinden zich in deni grootsten nood, daar hunne levensmidddem zijn opgeraa'kt en: de meeste familien geene voorraden bezitten. K'erjjens kan mieer aoeikooW warden wageos gebrek aan steenikolen. De meest noodige le- vensbehoeften, als brood, vleesoh, zout enz. ontbreken. Alle scholen zijn gesloten. Men heeft de pogingen, om Sylt met ij&brekers te bereiken, opgegeven. DE SPOORWEGRAMiP TE ECFBETS. De rechter vain amstructie te Frevoux heeft zijlnl onldterzioek niaar die oorzaak van de spoorwegramp te Echdts nabij Lyon, welke, zooalis men zich zaT herinneren, in Septem ber van het vorig jaar pHaats vond en waar bij veertig pensomeni 01m het leven Ikwamen. ge- enidilgidl. De eenigie schuldige aan dit ongeiuk wondt de machinist Regniauidl geacht. De sto ker en die lampenist, die er vanl waren' be- schulidligld, die verlichtiing. der lam pen. te heb ben venoiniachiteaamidl, werden' van recMsver- voiging ontsJagen. DE OONFERENTIE TE GENUA. Meer em meer wordt waarschijniliijk, dat de conferentie te Genua zal worden uitgesteld. Volgens berichten uit Londen eh van Fran sche zijde inzake den datum der oonferenties te Genua zou men reden hebben te gelooven, dat de Britsche regeering, hoewel zij zich openlijk nog aan 8 Maart houden, genegen zou zijn tot een uitstel van 14 dagen. De Tj echo- Sldwakiache gezant te Rome heeft uit naam van de kleine entente aan de Italiaansche regeering gevraagd de confe rentie te Genua 3 weken uit te stellen. Naar de Temps uit Lodnen verneemt, heb ben c'r Vereen. Staten de Engelsche regeering verwittigd, dat het hun onmogelijk zou zijn, voor den 8en Maart vertegenwoordigers naar Genua te zenden. De Zwitsersche Bondsraad heeft we gens de heerschende onzekerheid de benoe- ming van een delegatie en de indiening van voorstellen uitgesteld, door ook het program van de conferentie nog niet voldoende is vastgesteld. 'De Fransche oommiSsie. die die eoamo- mische en financieele vraagstukken, die te Genua ter tafel zullen komen, zal bestudee- ren, is gisteren bijeengekomen. Men verwacht dat het nog minstens 8 dagen zal duren, voordat de besprekingen met de buitenland- sche deskundigen zullen kunnen aanvangen. ViIJ'F M1IL'LK>EN DOLLAR VERDUIS- TERD. De „TAnes" verneemt uit New-York: Te Qnicago heeft een 25-jairige jonge man kans gezien dm een tijdlsverioop van enlkele maan- dien meer dami vijf millioen' dollar zoek the mar ken. HhJ had! dlt bedirag weten te venkirijlgem uiit de spaardbiten vanl kfe buitenlarudsche ar- beildlens, werteaam in die 'groote veehoude- rijen, wormamalijlk van Russen. Poden en Lithiaiuens, Remond iBisschoff, aldus is de naam van dlezen jeugdlgen speculanif, be- Hoofdle zdjhl klanten een hootge winst voor hun spaafldbitera, die aan hern werden .afgestaarx voor belegigiing in allierlei ondernemiingen Hij stichtte dlan ook tail vara petroleurmnaat- schappijleni, Ikocht een groat aantafi huizen, boerderijTen'. auto's, ben evens dime kleereni voor zijn moeder. Toeni hij: zag dart de zaak sdieef giing, giaf hij zichzelf 'bijl de politic aan. Nladiat het verhoor, dat hem wias afige- nioimen. bekend! weTd, bestormdfe een menigte vanl gedupeerde arbeiddrs zijn weelderig m- gerichte kantoreini em vennielde deze totaal. HET ENDEDSOILBLLGISCH VERDRAG. iBij de besprdkiingen in die eommissie voor buitenlanidSche zaken over het En'gelsch- Bel'giSch1 vebdlrag verMlaarde die Belgische oud-miinisitler 'Destiee, dat die social'isten al- lleeni met dit verdrag zullen kunnen insteto- rnen op voorwaardle, dat Bellgie totaal' vrij ■bllijtft zdjlnl miilitadr staituut niaar eigen goedi- duniken te rogelten. KORTE BiERIQHTEN. Te Moskou is een al-Russisch journalis- tencongres geopend. Een stoet van vier voerfuigen, die de Theiss (Hongarije) wilde oversteken de ri- vier was dichtgevroren za'kte door het ijs. Vijf en twintig personen verdnonken. In den Belgischen Senaat is gister voor het eerst sedert 1830 een redevoering in de Vlaamsdie taal uitgesproken. Het was de so- cialistische senator Verbruggen van Ostende, die deze eerste Vlaamsche rede hield. Behalve de staking in New-Engeland wordt thans ook een staking in New-Hamps hire en Raod1 Island gemeld, waar 50.000 textielarbeiders staken als protest tegen de loonsverlagingen en den invoering van' de 54-urige arbeidsweek. De mijnwerkersstaking in Tsjeclro-Slo- wakije is geeindigd. Te Bologna zijn twee fascisten veroor deeld wegens mishandeling van een arbeider. Dat dit proces niet met de gebruikelijke vrij- spraak geeindigd is, heeft in Italie veel op- zien gebaard. In de laatste weken is het aantai werk- loozen in Denemarken van 91.377 tot 96.530 toegenomen. Het Berlijnsche panopticum, dat sedert ruim 50 jaar een der bekendste bezienswaar- digheden van Berlijn was, is voorgoed geslo ten. De Poolsche-Duitsche conferentie over Opper-Silezie is begonnen. De Zweedsche machinefabrieken hebben van de Sovjet-regeering bestellingen gekre- gen ten bedrage van ongeveer vier millioen kronen en voornamelij'k bestaande uit tur bines voor de Russische krachtinstallaties. De Matin verneemt uit Metz, dat de Fransche politic van de Ehiitsche politie te Forbacb. twae arM»feant«n antving, die be- schuldigd worden van den moord op den SpaansEhen minister-president Dato. Zij wor den naar de Spaansche grens vervoerd. De Fransche minister van Justitie heeft als zijn oordeel te kennen gegeven, dat er geen redenen bestaan, om het proces-Lan- dru aan een revisie te onderwerpen. Zoo blijkt, dat Gandhi niet voornemens is zijn onwettige en gevaarlijke actie in Britsch-Indie te staken, zal hij volgens mede- deeling van de Engelsche regeering, worden gearresteerd. Naar verluidt, hebben de Britsche re geerings-autoriteiten bewijsmateriaai in har den gekregen met betrekking tot de werk- zaamheden van1 de Mormonen-zendelingen in Londen en in andere deelen van Engeland. Er zal binnenkort tegen deze Mormonenlei- ders worden opgetreden. Een groot deel van de Zuid' Afrikaan- sche Unie had de laatste maanden ontzettend veel schade van sprinkhanenzwennen. Al het mogeiijke wordt gedaan om1 ze uit te roeien door middel van vergif. De door de regeerings-arbitrage-com- missie gevoerde onderhandelingen in de ma- chine-industrie, zijn thans afgebroken, aan- gezien de partijen ver van elkandei staan. Ongeveer 5700 arbeiders zijn bij het conflict betrokken. Landru is in de gevangenis thans bezig met de vertaling van een ftaliaansch vlug- schriftje: „De roman van Landru". Naar sChatting is thans een vijfde deel van de bevolking van Weenen door influenza aangetast. Het Keulsche Landesgericht heeft uit- spraak gedaan in het proces tegen Streets, den propagandist voor een Rijnlandsche re- puhliek. Srneets Werd tot drie weken gevan- genisstraf veroordeeld. De verdediger heeft revisie aangevraagd. Staten-Generaal EERSTE KAMER. DE BURGERLIJKE PENSIOENWET- TEN VERWORPEN. In de zitting van gisteren was aan de orde de pensioenregeling der ambtenaren en van hun weduwen en weezea. De heer De Gijzelaar achtte het ontwerp onaannemelijk wegens den finantieelen toe- stand van het lane en de onbillijkheid voor niet-ambtenaren die een vrijwillige vcrzek»-/ ring sluiten. De heeren Van Basten Batenburg en Bergs- ma zouden voorstemmen, al hadden zij eenige bezwaren. De heeren De Waal Malefijt en v. d. Feltz vonden de kosten van het ontwerp onverant- woordelijk hoog met betrekking tot den slechten toestand van de schatldst. De heer Vliegen noemde dit ontwerp een noodzakelijkheid evenals indertijd de verhoo- ging der salarissen door de Kamer werd goedgekeurd. De Minister achtte het niet onsoliede de af- lossingen der crisisleeningen voorloopig te beperken tot de verplichte. Spr. was pessi mistisch wat betreft den financieelen toestand van het land, doch deze wet moest gehand- haafd worden, omdat er toch eenheid moest komen in de verouderde pensioen-wetgeving. De burgerlijke pensioenwetten werden ver- worpen met 23 tegen 22 stemmen. Vo6r stemden de heeren: Van Swaay, De Waal Malefijt, d'Aumale van Hardenbroek, Bosch van Oud-Amelisweerd, Van der Lande, De Boer, Idenburg, Franssen, van der Maes- sen de Sombreeff, Lucassen, van Basten Ba tenburg, Bergsma, Smeenge, Diepenhorst, PothuisSmit, Vliegen, Wittert van Hoog-. land, Van Embden, Anema, Slingenberg, Mendels en de voorzitter. Tegen stemden de heeren: Hafmans, Smits, Reekers, Doies, Fokker, Van Lanschot, Blom- jous, Van Wassenaar Rengers, Van Houten, Geertsema, Gillissen, Arntz, Cremer, De Gij- selaar, Verheyen, Krads, Van der Hoeven, Van der Feltz, Van der Dos de Willeboi*, De Vos van Steenwijk en Van' Nierop. Heden wordt besloten of de militaire pen- sioenontwerpen van de agenda zullen wor den afgevoerd. De vergadering werd verdaagd tot heden- morgen 11 uur. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren was aan de orde de Justitiebegrooting met een dlrietal interpd- laties en twee moties. De heer Van Rappard interpeileerde over de grensbewaking door militaire polirietroe- pen in de z.g. verboden, strook. Hij vro^ of de minister die bewaking geheel wilde inttrek- ken, zoo neen waarom niet? Of de minister •het advies van de procureurs-generaal over de bewaking heeft ingewonnenof de minis ter een onderzoek wilde instellen naar het er- gerlijk optreden van de politietroepen, om de minister voor grensbewoners grenskaarten wilde beschikbaar stellen. Spr. drong nog aan op de mogelijkreid van voorwaardelijke veroordeeling van 1416 jarigen. De heer Van Ravesteijn interpeileerde over de behandeling van dienstweigeraars. Hij vroeg of spoeaig een wetsontwerp inzake diens tweigeraars is te wachten en welke de hoofdinhoud van een eventueel te wachten ontwerp zal zijn. Na de pauze richtte de voorzitter een woord van welkom tot het Permanente Hof van Iiternationale Justitie, dat gister werd geopend. (Applaus). Minister Heemskerk sloot zich namens de regeering: bij de woorden van- dan voorzitter DONDERDAG IHreeimirx (i. II. KKAIk. llooMreduciour Tj. N. A OEM A. FEBRUARI

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1