L DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. NAAR DE JAARBEURS SPAARBOEKJES Ko. 42 1922 Do Autorltelten en de Pers. Dtt trammer bestaat nit 3 bladen 4bomiwn<Mitsprijg bij foornitbetalinp; per 3 manndon f 2.—, fr. per post f 2.50. Itowijsn. 5 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. rogol, grootoro letters naar plaatsrulinte Itk'ioven IVnnco N.V. KloeL- en Handelsdr. v.h. Ilerms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Adininistr. No. 3. Rerfactio No. 33. Rente Buitenland FRANiKRIJK EN RUSLAND. In de Fransdie Kamer verklaarde Poin- care in antwoord op een vraag van den radi- caal-socialist Buison, dat de regeering Rus land spoedig en op afdoende wijze wenscht te helipen. Hij herinnerde er aan, dat een crediet van zes millioen franrs is toegestaam voor de be volking van de Russische hongergebiedeni en dat vereenigingen en particulieren bel'angrii- ke bedragen bij een hebben gebracht Vervol- gens zette hij uiteen, op welke wijtze de ver- deeling van het credidt zou plaats hebben. Poincare gaf vervolgens een uiteenzetting van de besprekingen tusschen Noulens, 'Ske- belef, Krassin en Tsjitsjerin, welke thans nog wordm voortgezet en stelde vast, dat de tele- gramimen uit Moskou thans in eeni welwillen- den geest zijin opgesteM. Dit beteekemt niet, dat Frankrijk niet zijn houdinig tegenover de sovjet-regeerinjg hand- haaft. Frankrijk heeft hulp verleend aan de krijgs- gevangenien in Rusland en koimt thans de hongerlijdenden te hulp, maar dit impl'iceert in geenen deele een officieele erkenning der sovjdt-regeering. Het Fransohe Roode Kruis, dat geen regeeringsinatelinig is, kan in ver- binding treden met de gedelegeerden der sovje't-regeering. De Kamers hdbben door te stemmen voor de hulpverleening aan Rus^ land, de hongerende bevolking van Rusland spoedig en afdoende hulp willen versehafferv De regeering zal a lies doen om aan den wil der 'Kamers gevolg te geven. FRANKRIJK EN DE DUITSCHE SCH ADE LOOSSTE'L LTNO Bij de bespreking van de begrooting der uitgaven, welke door Duitsichland zullen moe ten worden vergoed, sltelde de rapporteur Ey- mond vast, dat Frankrijk met eigen kradhten er in geslaagd is tot nu toe zijn uitgaven te bestrijden. Frankrijk zou het evenwichtt in zijn financien hdbben kunnen herstellen, in- dien het geen uitgaven had moeten doen, welke het verdrag van Versailles aan Duitsdhland heeft opgelegd. Voor 'het begrootingsjaar 1922 bedrageni de benoodigde credieten ten behoeve van uitgaven welke door Duitschland moeten worden terugbetaald, 10.375 millioen!. Na nog gewezen te hdbben op de in Frank rijk reeds meer gdhoorde verwijten aan Duitschland (uittocht van kapitalen, lage be- lastingen, methodische tekorten op de begroo ting en voorbereiding van een financieel bankroet) zei de rapporteur, dat elke verlich- ting van Duitschland zou neerkomen op ver- zwaring der fasten van Frankrijk. Dat van alle zijden de rede werd toege- juicht, is voor Duitschland een teeken, dat van Frankrijk niet veel welwillendheid is te verwachten. ONTBINDING VAN HET HON- GAARSCHE PARLEMENT. 'De ontbinding van de Hongaarsche Natio- nale vergadering is een gevolg van bet niet meer van krachlt zijn van het tweejarig man- daat. Tijdens de zitting van Donderdag over- h«ndia^« miniiAOTpnnnidmit jpMat EUthlen PER LUXE-AUTO BEEN EN TERU6 10 GLD. PERaPERS00N. den voorzitter een schrijven van den1 rijks- bestuurder Horthy, waarin o.a. werd medege- deeld, dat het mandaat is verstreken en de parlementaire werkzaamheden voor geein- digd werden verklaard. Met uitzondering der extremistische legiti- mistische partij de partij van Friedric1' juichten1 alle partijen, ook de uiterst linksche, net schrijven van den- regent geesltdriftig toe. De afgevaardigden en de publieke tribune hieven bet volkslied aan, Eeni lastige kwestie is, dat de Nationale Vergadering niets is klaar gekomen mdt de bdiandeling van het kiesrecht-ontwerp. De premier verklaarde, dat de regeering tegen de van zeker.e zijde voorgestelde kiesrechther- vorming was, daar deze buitengewoon vdr- strekkend is en de demagogisohe elementen in het parlement zou brengen, waardoor al ler lei nuttige werkzaamheden belemmerd zouden worden. De regeering zal thans de kwestie voorleggen aan de hoogdte rechterlij- ke autoriteiten des lands, opdat deze erover besl-issen of de kiesrechlbepalingen onaange- tast moeten; blijven of gewijziga moeten wor den. De concessies, die de regeering tijdens de compromis-onderhandelingen gedaan heeft, zullen gehand'haafd blij.ven. Het plan van den minister-president tot het oplossen dezer kWestie ondervond ook van de zijde der oppo- sitie geeni principieeeln tegenstand. Binnen drie maanden zal een nieuwe Na tionale Vergadering bijeengeroepen worden. DE ITALIAA'N9CHE KAMER. De Italiaansche Kamer heeft Donderdag hare werkzaamheden hervat. Bonomi, de pre mier, legde een verklaring af, waarin hij te kennen gaf, dat het kabinet, gezien hebbende, hoe een groep van de meerderheid1 naar de oppositie is overgeloopen, het zijn plidht achtte een verzoek om ontslag in te dienen. Het kabinet stelde zich diaarom ter beschik- ilsinig en veraocht de Kamer om een duidelijke onCubbelZinniiige uitspraak. Nadat de premier daauia een uiteenzetting had gegeven van het werk, door het Kabinet verrieht met betrekking tot de binnenlandsChe politick, waarbij: hij' er op wees, dat de open- bare orde in het land zich op een opvallende wijze heeft verbeterd, herinnerde hij vervol gens aan het deficit, dat ontstaan was in het tijdsverloop van 1920/1921, hetwelk 11 mil liard lire ibedroeg, terwijl het deficit ver het afgeloopen jaar werd teruggebracht tot vijf milliard lire. Vervolgens roerde Bonomi de buitenland- sche politick van het kabinet aan, waarbij hij o.a. zeide: „Italie blijft deel uitmaken van de groep groote mogendheden, die op het oogen- blik de wereldpolitiek besturen, doch Italic, bezield als het is door den geest der vrede- iievendheid, kan en moet bij de groote mo gendheden aandringen op een gematigde en verzoeningsgezmde politiek, want alleen door een dusdanige politiek te voeren zal men kun nen komen tot het herstel van Europa, tot de ontwapening en de verzekering van den vrede. Na voorts te hebben herinnerd aan het werk, hetwelk door Italie te Parijs werd ver rieht ter oplossing van het Opper-Silezische vraagstuk, te Washington voor het vraag stuk der ontwapening en aan het aandeel, door Italie genomen bij de besprekingen in zake het aan Duitschland te verleenen uitstel van betaling der schadevergoeding, zette Bo nomi de redenen uiteen, volgens welke men er te Cannes toe was gekomen, om de conferen- tie van Genua te beleggen. Italie steunde En- geland bij het voorstel, om een conference samen te roepen, waar de overwinnaars en de overwonnenen elkander zouden ontmoeten en waarop ook de neutralen aanwezig zouden zijn, en (onder voorwaarden) oolj Rusland, zoodat op deze conference de kapitalistische en dfe bolsjcwistisdie ecomiomische stelsels el kander zouden ontmoeten. De democratische afgevaardigde Cesare be- critiseerde het beleid van de regeerinf. zoo- wel wat betreft de door haar gevoerde bin- nenlandsche als buitenlandsche politick. Zijn groep kon daarotn haar vertrouwen niet aan de regeering geven. Grenchi (volkspartij) zette de redenen uit een van de gunstige houding zijner partij jegens de regeering. Musatti (socialist) becritiseerde vervolgens het werk van de regeering. Hij zou alleen een kabinet steunen, dat in waarheid den binnen- en buitenlandschen vrede tracht te bevorderen. Volgens de bladen blijven de volkspartij en de reformistische partij trouw aan Bonomi. Er wordt editer aan getwijfeld, of Bonomi een meerderheid zal kunnen vinden. Een wader bericht meldlt reeds, d!at het kabinet eeni ndderlaag heeft geleden. DE MiOORDEN'AARS VAN ERZBERGER TE BOEDAPEST. De Boedapester correspondent van het „Berliner Tageblatt" meldt over hot felt, dat de beide moordenaars van Erzberger zich te Boedapest zouden ophouden nog het volgen de. De twee mannen moeten reeds in October van het vorige jaar te Boedapest zijn aange- komen, waar zij de bijzondere bescherming v«n di Qrtiwakand* Honffawra sjanown. In de maand December kreeg de Duitsche ge- zant te Boedapest kennis van hun aanwezig- heid in deze stad" en haastte zich, zulks aan de Hongaarsche politie-autoriteiten mede te deelien. Dfeze beweerden editor niet dte be- voegdheid te hebben, de beide moordenaars te arresiteenen. 'De gezant nam toew een detec tive in den arm, aan wien hij opdroeg, de gangen van de beide verdachten na te gaan. Deze wist hun verblijfplaatsen te weten te komen. Ook verkreeg deze inzage van hun correspondence. Daarbij bleek, dat de ver dachten te Boedapest een verkwistend leven leidden en zich steeds in de duurste hotels ophielden.-Ook kwam de detective te weten, dat zij steeds een geladen revolver op hun nachttafel legden, voordat zij zich ter ruste begaven. Hij deed hiervan aangifte bij de po litie, die daarop de wapens in beslag nam. Naderhand werden hun evenwel de wapens teruggegeven en dat niet alleen, doch men verstrekte hun bovendien een certificaat, waar bij hun een verblijf in Hongarije werd toe- gestaan. WEER ONRUST IN MEXIOO. De „Chicago Tribune" vemeemt uit Mexi co City, dat thans op last van president Obre- gon twee revolutionnaire generaals en £en kapitein ter dood zijn gebracht, nadat de krijgsraad hun schuld had bewezen. Zij had den plannen beraamd, om de regeering van Obregon met geweld ten val te brengen. Obregon onderdrukt de woelingen tot dusver met ijzeren vuist, en wordt daarbij krachtig bijgestaan door generaal Pancho Villa, maar ondertusschen blijft het gisten. De regeering te Washington is op haar hoede. Vijfduizend man Amerikaansche troepen zijn gemobili- seerd te Fort Bliss in Texas, in verband met berichten over een op handen zijnde revo- lutie in Mexico. De stad Juarez dreigt te worden aangevallen. DE CONFERENTIE TE GENUA. Het Moskousche blad „Prawdapubliceert een officieele verklaring der sovjet, waarin zij heftig protesteert tegen het uitstellen der conference van Genua. DE TOESTAND IN IERLAND. In een telegram aan Churchill zegt Collins dat de beste manier waarop de Britscfhe re- reering op het oogenhlik kan helpen niet i9 door de uitvoering van het verdrag op te sdiorten. doch door zich z66 vast te houden aan de letter en1 deni gees tdaarvan, dat Ier- land overtuigd wordt dat Engeland ditmaal zijn verplichtingeni nakomt. „Velen in I en- land gc looveni, aat Engeland er ons weer zal laten inloopen en die meening wordt tot ons nadeel aangewend. Wiji die het verdrag hdb ben onderteekend, zijn niet van plan om tenig te krabbelen', doen wij. staan er op dat de an dere zijde volkomen haar goeden wil zal toonen. Ierland heeft zijln goede bedoelingen reeds getoond door het opheffen van de boy cott, doch er kan geen werkelijke vrede zijn voor de andere partij van denzelfden geest blijk geeft." Er zijn Donderdag 23 van de ontvoerde Ulstermannen in vrijheid gesteld. Zeventien worden nog vastgehouden. Nadat in het Lagerhuis het amendement van Ulster op het lersche verdrag, waarin werd verklaard, dat de instelling van een grenseommissie krachtens het Merdrag hfet beknotten van de rechten van Ulster zou be- duiden, was verworpen, werd het wetsont- werp met betrekking tot het verdrag in twee- de lezing aangenomen. De minderheid be- stond uit U'lster-leden en Unionistische „die- hards". De voorvallen aan de grens van Ulster zijn hier en daar toegeschreven aan de aanhan- gers van De Valera, de republikeinen, die geen genogen nemten met den Ierschen vrij- staat en het verdrag met Engeland. Even wel ten onrechte, gelijk blijkt uit een citaat, dat de „Moming Post" geeft uit „Republic of Ireland", het orgaan van de groep-Oe Valera. Ditb lad veroordeelt de invallen aan dbg rens en laat erop volgeft: „Er is genoeg bekend om een sterke veroordeeling te wet- tigen op nationale gronden van het optre- den dergenen, die aan beide zijden verant- woorelijk zijn. Niets zou het moreel van ons volk meer kunnen ondermijnen dan eenige schijn van terugkeer tot de half-godsdienstigie strifd tusschen groepen, die door de repu- blikeinsche beweging werd weggevaagd." Aan het slot van zijn rede over de wet inzake het tersche verdrag in het Lagerhuis heeft Churchill gewezen op de wijziging, wel ke gekomen was in den aanblik der lersche zaak in de laatste zes maanden. Het komt mij voor, zeide hij, alsof de rollen omgekeerd zijn. Ierland, en niet Britannie staat voor de vierschaar van de naties der wereld. Zes maanden geleden waren wij het, dit ons had den te rechtvaardigen tegen iederen vorm van aanval. 'Nu heeft het lersche volk einde- deiijk de gelegenheid te toonen, welk soort regeering het aap zijn land kan geven en te doen zien, welke positie het kan innemen on der de naties der wereld. ■De luitenant van het Britsche leger, die sedert Woensdag wordt vermist, is gister te Cork doodgeschoten, toen hij poorgde uit de handen zijner ontvoerders te ontkomen. Chamhsi>l*in deald* made, dat 42 van da Z\TElll)AG Oireetnur0. II. KllAIi. lloofJi-cduciour s T). N. ADKMA. Jg FEBRUAKiI Er is in den laatsten tijd nog ai eens oyer de verhouding van de Pers tot diverse autoriteiten gesproken. In verband met eenige opzienbarende misda» den wy herinneren b.v. slechts aan den moord op mr. Wijsman is voor de zooveelste maal weer eens gebleken, dat een doeltreffende samenwerking tusschen Politie en Pers dik» wijls nog heel wat te wenschen overlaat En dat is eigenlijk wcl te begrijpen. Bij een opziembarende misdaad is het de Po» litie die tot taak heeft de raadselen te ontslui. eren en den misdadiger achter slot en grendel te brengen. Maar de Pers vertegenwoordigt het groote publiek, het geheele volk dat door die misdaad opgeschrikt is, het volk dat er niet alleen be» lang bij heeft dat de Politie de wetsovertreders zoo spoedig mogelijk onschadelijk maakt, maar dat begrijpelijkerwijze ook met groote span, ning den loop van het onderzoek en het resul. taat der ambtelijke verrichtingen afwacht Dat groote publiek wil weten. Het wil van alle bijzonderheden van de misdaad, van den stand van het onderzoek zoo volledig mogelijk op de hoogte blijven en het is de taak der couranten die begrijpelijke nieuws. gierigheid zoo goed mogelijk te bevredigen. De courant die het interessantste nieuws publiceert wordt met de grootste belangstelling gelezen. Zij maakt daarmede tcvens een prach. tige reclame, want er is voor een courant geen betere aanbeveling dan de vertolkster te zijn van nieuwsberichten die andere bladen niet hebben. De Politie is uit den aard van de zaak niet altijd even mededeeizaam. Het belang van het onderzoek eischt dik» wijls geheimhouding van verschillende bijzon. derheden en een indiscretie van de zijde der Pers kan dit onderzoek buitengewoon bemoei. lijken en zelfs doen mislukken. Anderzijds is de Politie door haar onder. zoek meermalen op de hulp van de Pers aan. gewezen. Wanneer de couranten haar niet terzijde stonden, wanneer door uitvoerige publicaties het geheele volk niet door en door bekend was met de toedracht en bijzonderheden van tal van niisdaden, wanneer her groote publiek niet zoo geheel meeleefde en meewerkte bij het zoe« ken naar den misdadiger, zou de Politie in den regel een schat van gegevens ontbreken, zou zij geheel op eigen recherche.kracht zijn aan. gewezen en zonder twijfel in vele gevallen machteloos blijken. Politie en Pers zijn twee machten die elkaar noodig hebben en de minister van Justitie heeft juist dezer dagen toegezegd te zullen onderzoeken in hoeverre algemeene regels voor die samenwerking getroffen kunnen wor» den. Trouwens, het vraagstuk komt ook aan de orde in de eerstvolgende vergadering van den Nederlandschen Joumalistenkring en wij ver« trouwen, dat met een beetje goeden wil wel eenige algemeen bindende regels voor een vruchtbare samenwerking kunnen vastgesteld worden. De Nederlandsche Joumalistenkring omvat vrijwel alle joumalisten waarmede in de prac. tijk dient rekening gehouden te worden en de» ze zullen zich ongetwijfeld aan voor alien bin. dende voorschriften willen, onderwerpen. De Nederlandsche Joumalistiek staat in vergelijking met toestanden in het buitenland zoo hoog dat misbruik van vertrouwen on» getwijfeld tot de zeldzaamheden zal behooren. Naast het recht van volkomen vrije public catie van wat de bladen door eigen onderzoek te weten komen in zooverre als te verwach. ten is, dat het ambtelijk onderzoek daardoor niet in de war gestuurd wordt zal men moe« ten komen tot geregelde besprekingen tussohen politie.autoriteiten en vertegenwoordigers van de Pers, waarbij de laatste volkomen met den stand van het onderzoek op de hoogte gehou. den worden, maar de Politie er daartegenover van verzekerd blijve, dat haar naspeuringen niet door ontijdige publicaties tot mislukking gedoemd worden. Het vraagstuk is natuurlijk allereerst van belang voor de groote steden, waar in den re. gel de meeste misdaden plaats vinden en het politioneel en justitieel onderzoek daardoor de grootste beteekenis heeft. In kleinere plaatsen regelt zich de verhou. ding tusschen. Politie en Pers vanzelf wel en wij kunnen voomamelijk wat Alkmaar betreft niet anders dan constateercn, dat wij van po» litie.zijde steeds de grootst mogelijke mede. werking ondervinden. Trouwens, de Alkmaarsche politie zal zich over voorbarige mededeelingen onzerzijds ook nimmer te beklagen gehad hebben. Wanneer de Politie wel eens meer loslaat dan zij eigenlijk mag vertellen en wij minder schrijven dan wij dikwijls wel zouden kunnen publiceeren, is de goede verhouding eigenlijK al tot stand gekomen, die de Minister van Justitie thans in de groote steden tot werkelijk. heid hoopt te zien worden. Nu wij toch over de verhouding tusschen Pers en Politie in onze gemeente schrijven is het tevens wel dienstig even te laten uitko. men, dat de verhouding tusschen de courant en tal van andere gemeentelijke autoriteiten over het algemeen niet anders dan gunstig kan De Pers eigenlijk de publieke opinie is ongetwijfeld een macht die ten goede of ten kwade kan werken. Wiij streven met handhaving van ons onpartijdig oordeel, absolute vrijheid van schrijven en aanwijzing van misstanden zon» der aanzien des persoons naar een goede verhouding met alle grootere en kleinere auto, riteiten, en wy gelooven dat wij ons over het algemeen daarover niet te beklagen hebben. De autoriteiten hebben belang by een goede verstandhouding met de plaatselijke Pers en anderzijds is deze voor tal van informaties op de medewerking der autoriteiten aangewezen. De verhouding hier ter stede kan niet an. ders dan in het belang van het lezend publiek genoemd worden. Begrijpelijkerwijze zijn er autoriteiten, die door hun geloof of politieke overtuiging een bepaalde courant meer waardeeren en door hun informaties meer steunen dan een andere. Er zijn te Alkmaar twee dagbladen en er zullen ongetwijfeld wel menschen zyn die hun waardevolle informaties liefst uitsluitend aan het blad hunner sympathie doen toekomen. Natuurlijk is daar over het algemeen niets tegen, hoewel het zeker wenschelijk is, dat een gemeentel. autoriteit, door een vertegenwoor. diger der plaatselijke Pers ge'interviewd over zaken die de geheele bevolking raken, geen voorkeur doet blijken en alle hem bezoekende verslaggevers in zooverre hij zich tot spre> ken gerechtigd acht dezelfde inlichtingen verstrekt Mocht hij iets in het algemeen belang gepu. bliceerd wenschen te zien, dan ligt het natuur. lijk ook voor de hand dat hij zich uit eigener beweging tot de Redacties van alle plaatselijko bladen wendt. Er zijn autoriteiten, die met volkomen nega. tie van eigen godsdienst of politieke kleur, zich beijveren om toch vooral de eene courant niet meer of minder dan de andere ter wille te zijn. Zij verzuimen dan in den regel niet het op een redactie.bureau voor te stellen alsof zij in het bijzonder juist die courant een dienst heb» ben willen bewyzen, maar loopen gewoonlijk rechtstreeks van dat bureau naar dat van een concurreerend blad om daar dezelfde vriende. lijkheid te betoonen, hopende, aldus van twee wallen etende, zich van aller vriendachap ver. zekerd te kunnen houden. En nu moeten wij er toch nog even de aan. dacht op vestigen dat sommige autoriteiten ook al geleid door het streven zich de tevre» denheid van alle richtingen te verzekeren het een courant juist menigmaal bijzonder moeilijk ma'ken zich om inlichtingen en overleg tot hen te wenden. Wanneer de Alkmaarsche Courant b.v. door eigen inlichtingen of onderzoekingen belang. rijk nieuws op het spoor is gekomen en zich, ter completeering en controleering harer gege> gens, tot een der autoriteiten wendt, dan wor» den haar de nog ontbrekende inlichtingen dik. wijls met bijzondefe welwillendheid verstrekt, maardan achten de autoriteiten om zoogenaamd gelijk recht voor alien te laten gelden het niet meer dan billijk nu ook de Redactie van het andere hier ter stede verschij. nende dagblad op te bellen en haar dezelfde bijzonderheden mede te deelen. Schijnbaar is dit billijk. Maar in werkelijkheid is dat hoogst onbillijk. Want door onze gegevens en ons onderzoek zijn wij dan in het bezit van bijzonder nieuws en alleen en uitsluitend door het onzerzijds niet willen passeeren van een gemeentelijke. of andere autoriteit wordt de niets vermoedende Redactie van een ander blad opgebeld en ver. krijgt gratis en gemakkelijk alle bijzonderhe. den welker publicatie de vrucht van ons on. defzoek zijn. En dit juist moet tenslotte tot gevolg heb« ben, dat een courant, wanneer zij ook maar eenigszins denkt de inlichtingen van overheids. zijde te kunnen missen, op eigen krachten ver« trouwt en zonder voorkennis van overheidszij. de tot wellicht ontijdige publicaties overgaat. Waarom zou zij door overheidsbezoek de juistheid harer informaties nagaan wanneer zij daardoor de zekerheid heeft haar concurrenten gratis het resultaat van eigen onderzoekingen in den schoot te werpen? Wij willen eens een voorbeeld noemen. Een hoofdambtenaar van de gemeente zou binnen afzienbaren tijd door ons verkregen in. formaties kunnen bevestigen. Wij stemden er in toe met de publicatie dan nog wat te wachten. Wanneer hij die bevestiging zou kunnen ge« ven wist deze ambtenaar nog niet Wij hebben toen aangeboden op geregelde tijden te laten informeeren wanneer dat het ge- val zou zijn. Dit werd goedgevonden, maarde hoofd. ambtenaar achtte zich dan ook verplicht wan. neer hij de bevestiging der informaties kon ge» ven, deze aan de andere bladen mede te deelen. Is het dan wonder, dat wij dikwijls liever of. ficieus nieuws onmiddellijk publiceeren, dan met officieel nieuws te wachten, tot ook de andere bladen dat hare lezers kunnen voorzet. ten? Door een dergelijke houding noodzaken som» mige autoriteiten ons wel eens het vragen van inlichtingen aan hunne bureaux achterwege te laten. Wat natuurlijk de verhouding tussohen autoriteiten en Pers over het algemeen niet ten Wij blijven er bij, dat geen hoogere of lage. re ambtenaar door een verslaggever ge'inter. viewd, voor zoover hij zich kan en mag uiten, den een meer of minder inlichtingen dan den ander behoeft te verstrekken. Maar zeer zeker is het niet noodig, dat de ge'interviewde uit eigen beweging de eene cou« rant vrijwillig de inlichtingen doet toekomen die een ander blad door eigen onderzoek ge. leid, is komen informeeren. Dat kan slechts tot uitschakeling van over, leg leiden. Als bewijs hoezeer het kwaad reed* is doorgedrongen moge het volgende dienen: Een onzer verslaggevers wendde zich dezer dagen om informaties tot den secretaris van een officieel lichaam hier ter stede. Zij werden hem met de meeste bereidwillig. heid verstrekt en daardoor konden wij 's avonds melden, wat het hier verschijnendc katholieke blad niet had. En dit blad schreef den volgenden dag een boos artikel tegen dezen autoriteit en waagde het van het ..toonen van voorkeur" te spreken. Is het wonder dat die courant al heel spoe. dig de opmerking kreeg, dat zij hetzelfde nieuws denzelfden avond had kunnen publi. ceeren als ook haar verslaggevers zich om in« lichtingcn vervoegd hadden, daar in dat geval natuurlijk geen uitzonderingen zouden gemaakt zijn? Hier was de eenig juiste weg bewandeld en bleef de inlichtingen verstrekkende autoriteit onpartijdig zonder de eene courant van de vruchten van anderer arbeid te doen profiteer ren. Wij zijn hem dankbaar voor deze houding en wij verwachten ze in het Persbelang van alle autoriteiten. Wij zullen er niemand ooit een verwijt van maken als hij ons niet uit zich zelf meedeelt, wat anderen kwamen informeeren. Niet de tekortkoming van de overheid maar die van ons zelve zullen wy dan slechts te be« treuren hebben. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET- TELEF. 85. BER6ENSCHE AUTO-CENTRALE BERGEN. r

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1