DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. NAAR DE JAARBEURS Hoirtftrd fcwtntlgste Jim-gang Xo. 49 1992 Dlt trammer boetaat alt 2 b laden Abonnementsprijs bij vooriiitbetnling per 3 mnnndcn f 2.—, fr. por post f 2.50. Itowijsn. 6 ct. Advertontiopr. 25 ct. p. rcgel, grootere letters naar plaatsmlnite Urieven franco N.V. Kook- en Ilandolsdr. v.li. Ilerms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Adminlstr. No. 3. Rodactle No. 33. MAANDAG Dlrecleur: 0. II. KRAR. UoofdredacteurTJ. N. AliEMA. 20 EEBRU VRI Buitenland DE TOESTAND IN IERLAND. 'Die granscommissie in leriamd' heeft hiaar anbeid aamgevangen. Te Belfast is bet rustig. De regeering van Ulster heeft verklaard, dat zij voornemens is de wet op de vuurwapenen strenger toe te passcn Volgens de bepalangcn van deze wet moet de bevolking van Belfast alle wapens inleveren of een vergunning aanvragen voor het bezit ervan Op overtrediing staat twee jaar gevangenisstraf. De .Daily News" verneemt, dat de in Ul ster gearresteerde Sinn Feiners nog deze week in vrijheid zullen worden gesteld. PREUTSCH ENGELAND. De „undergronnd"-spoorwegen van Londen hebben een censor, die zijn wakend oog laat gaan over geiilustreerde aanplakbiljetten. Hij heeft zijn veto uitgesproken over een biljet voor de film ,,1'Atlantide", dat een lange, slanke vrouw voorstelt, gedeeltelijk gekleed in een lang gewaad van verblindende kleuren. Een arm en een been zijn bloot te bloot voor den „Underground"-censor en daarom is hct aanplakbiljet in den ban gedaan. Aan een man van de ..Daily Mail" heeft de cen sor gezegd, dat hij moest waken over de ze- den cn den smaak van meer dan 5,000,000 menschen, die met den ..Underground" rei- zen. Dergelijke biljetten mogen z. i. in gee- nen deele aanstoot geven aan reizigers. Som- mige menschen zullen het biljet mooi vitrden en1 zijn optreden ongerechtvaardigd achten, maar wij moeten den ken, aldus de censor, aan degenen, die er zich aan stooten. DE NOOD IN1 RUSLANO. In htet gebied Tsjoevasjen (gouv. Kazan), neemt de hongersnood ontzettende afmetin- gen aan. Reeds zijn meer dan 35.000 perso- nen gestorven, terwijl 130.000 ten gevolge van den honger ziek zijn. De Russische vakvereenigingen hebben 15 milliard roebel en een groote hoeveelheid klee- dingstukken en levensmiddtelen voor de hon- gergebieden bijeengebracht. De bu'itenlandsche hulp voor Rusland be- d'roeg tot 1 Febr. 720 miillioen gouden roe- bels en414 millioen poind waxen. STAATSPARTIJ VOOR VOLKSWELVAART. De Unionisten Liga heeft besloten bij de a.s. verkiezingen samen te werken met de Staatspartij voor Volkswelvaart. KORTE BERICHTEN. De berichten omtrent een opheffing der massa-uitsluiting in Denemarken luiden gun- sug. Volgens een particulieren brief uit Rus land aan het Journal des Debate" zouden 4 Februari te Petrograd ernstige diuurteonlus- ten hebben plaats gehad. Volgens de ,,Lokal Anzeiger" zou de voormalige volkscommissans voor buiten- landsche zaken der Hongaarsche radenrepu- bliek, Bela Kun, zoomede een ex-lid van het uitvoerend comite der sovjets thans te Ber- lijn vertoeven. Twee Fransche Kamerleden, Paul de Cassagnac en Provot, leden van de parlemen- taire legercommissie, zijn te Berlijn aangeko- men ter bestudeering van den militairen en economischen toestand in Duitschland. De bij het Vaticaan geaccrediteerde le den van het corps diplomatique hebben geza- menlijk hun geloofsbrieven aan den nieuwen Paus aangeboden. De gezant van Spanje hield daarbij als deken van het corps een re de. De paus sprak als zijne overtuiging uit, dat het corps bij zal dragen tot verwezenlij- king van den algemeenen vrede. De "Canadeesche regeering heeft plan- nen tot bezuiniging voor de lansverdediging, in totaal loopende tot 7 millioen. Als die plannen worden goedgekeurd door het parle- ment, zal voor leger en vloot drie millioen minder worden besteed dan v66r 1914. Bijna alle leden van het gemeentebe- stuur van Newport (Kentucky) zijn gearres- teerd onder beschuldiging van overtredin'g van het drankverbod. Zelfs de burgemeester, de commissaris van politic en de officier van justitie zijn in hechtenis genomen. Twin tig Duitsche officieren, die verle- den najaar te Aken door den krijgsraad wer- den veroordeeld tot zware straffen wegens deelname aan regimentsfeesten, zijn thans, nadat een verzoek oni grade bij den Belgi- schen Oppercomniissaris was ingediend, in vrijheid gesteld. Het Italiaansche kabinet heeft ontslag gevraagd. De koning heeft nog geen beslis- sing op dit verzoek genomen1 Het ministerie blijft belast met de afwikkeling der loopende zaken. Onder de Ehiitsche spoorwegarbeiders heerscht een opgewonden stemming over de disciplinaire regeeringsmaatregelen. In de mijn „Grifin Johanna" bij Beu- then is een ketel gesprongen in een waschka- mer, waar 200 man bezig waren zich te was- schen. Het rondom spuitend kokende water verwondde 25 man. Een is gestorven. Zeven hebben zeer ernstige brandwonden. Nog 44 man kregen licht letsel. De „Koln. Volkszeitung" meldt, dat te rGonau verscheiden personen zijn gearres- teerd die salversan naar Nederland wilden smokkelen J De Prins van Wales heeft te Delhi een standbeeld van Koning Edward onthuld. In de kopermijnen te Mansfeld zijn twintig duizend arbeiders in staking gegaan. Bui mu in will aan Lmln, hut tische leger tot de helft te venninderen, is verworpen. Niaar de Matin" uit Berlijn verneemt, heeft men een nieuw clandestien wapende- pot on'tdekt in de buurt van Wamslau in Si- Te Lissabon is weer eens een staking uitgebroken, thans onder het tramwegperso- neel. De Poolsche Landdag heeft in derde lezing met de stemmen der arbeiderspartij tegen een wet aangenomen, volgens welke de 10-urige werkdag in de handelsbedrijven wordt ingevoerd. lezie, dat o.m. 8 bommenwerpers bevatte, be- sche. Officied wordt gemeld, dat Ouitschliand de vierde tiendaagsche storting van 31 milli oen goudmark ihgevolge de besluiten van Cannes van 13 Jannari heeft voldaan. De Petit Journal" publiceert het fac simile van een brief, dien net blad uit Mon treal heeft ontvangen en waarin beweerd wordt, dat mevrouw Heon, een. der vermiste fiancees van Landru enkele maanden geleden te Montreal overleden en begraven zou zijn. Uit Moskou wordt gemeld, dat het volks- commissariaat van Landbouw met de firma Krupp onderhandelt over het verpachten van 50.000 hectare grond. De ondierhandelingen naderen reeds het einde. Volgens de „Rheinasche Zeitumg" heb ben te Berlijn besprekingen plants gevonden tussdhen de besturen der Onafhanfcelijken en doel hebben, de beide groepen te vereenigen. Er is in Cairo weer een aanslag ge- pleegd op een Engelsch ambtenaar, dezen keer op den conitroleur-generaal van de cen- trale administratie van het ministerie van Qnderwijs, die ernstig gewond werd1 door een revolverschot. De Poolsche Landdag heeft het wets- ontwerp betreffende den tienuri'gen arbeids- dag bij de handelsbedrijven aangenomen. In Britsch-Indie hebben verleden week weer nieuwe onlusten plaats gehad. Te Ken is het postkantoor door opstandelingen ver- brand. Binnenland SQHRIFTELIJKE VRiAGEN, De volgende vrageni zijlni ingediend: van den heer Bnaat aan den minister van landbouw, nlijlverhieid' en haodel Is het Zijn iExcelillenitie bekenid!, dat veel te weiniig zwavelZure lannnoniiak in ons land aanwezig is oni iaan de behioefte van landl eni tuiinlxmw te kunnen voldoendat de in- voer van dat antikel) nit Emgelland zeer ge- rin|g is en Diuiitsohlanid, waar zeer groote voorraden aanwezig zijn. niets diaarvam aan ons afefaat, zood'at die prijzeni, in verband met de liaagconjunctuur in1 den landbouiw, voor den liandibouw hier veell te hoog loopen1 deze week 22 gulden .per 100 K.G. c.i.f. Rdtterdami. Is Zijn Excellentie bereiid stappen. bij de 'Dtuitsche regeering te dloen oni zwavelzure aimmoniialk uit 'Duitschliand hier op de markt te fcrijgen, desnoods te beiialen. met land- en tuinbouwprodiucten, opdat de prijzeni der sfilkstofhoudlenlde kunstmesistoffeni in het al- gemeen hiier zouden daleni, en de opvoering der oogslquan turns daardoor hier worden be- vorddrd;? De volgende vragen zijn ingediend: van den heer Braat aan den minister van landbouw, nijverheid en handel: Is het Zijn Excellentie bekend, dat veel te weinig zwavelzure ammoniak in ons land aanwezig is om aan de behoefte van land- en tuimbouw te kunnen voldoen; dat de invoer van dat artikel uit Engeland zeer gering is en Duitschland, waar zeer groote voorraden aanwezig zijn, niets daarvan aan ons afstaat, zoodat de prijzen, in verband met de laag- conjunctuur in den landbouw, voor den land bouw hier veel te hoog loopen deze week 22 per 100. K.G c. i. f. Rotterdam. Is Zijn Excellentie bereid stappen bij de Duitsche regeering te doen om zwavelzure ammoniak uit Duitschland hier op de markt te krijgen, desnoods te betalen met land- en tuinbouwproducten, opdat de prijzen der stik- stofhoudende kunstmeststoffen in het alge- meen hier zouden dalen, en de opvoering der oogstkwantums daardoor hier worde bevor- derd? DE VERWERPING VAN DE BURGERLIJKE PENSIOENWET. Op een speciale audientie bij den Minister van Financien hebben de voorzitter van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren (de bekende vereniging van brgemetseers, secre- tarissen, ontvangers en ambtenaren ter secre- tarie) en .de directeur van het Bondsbestuur den minister de diepe ontsteltenis kenbaar ge- maakt. die onder de leden van dien Bond heerscht ten gevolge van de verwerping van de pensioenwetten door de Eerste Kamer. De minister herhaalde zijn reeds in de bla- den voorkomende verzekering, dat hij de pen sioenwetten weer zou indienen bij de Tweede Kamer, waarop door de bondsafgevaardigden met klem op bespoed'iging dezer aange- legenheid werd aangedrongen. Het dagelijksch' bestuur vergaderde met eenige voormannen van den Bond en besloot aan de Eerste Kamer zijn leedwezen te ken- nen te geven over de gevallen beslissing, waardoor duizenden in den lande ernstig zul len worden gedupeerd. Voorts werden vast- pfple^d de verder te treffen maatregelem om de toegezegde spoedige behandeling te bevorde- ren. Vrifdngavond is in l>n Hat* em mer druk bezocbte openbare vergadering gehou- den vanwege het Comity ter behartiging van de algemcene belangen van Overheidsperso- neel (A. C. O. P.), als protesUiegen de ver werping door de Eerste Kamer van de bur- gerlijke pensioenwet. Als sprekers traden op de Tweede Kamerleden M. J. van Stapele en F. L. Ossendorp. Ten slotte is een motie aangenomen, waar in met kracht wordt geprotesteerd tegen de houding van de Eerste Kamer inzake de bur- gerlijke pensioenwetten en waarin de ver- wachting wordt uitgesproken, dat de Tweede Kamer alle pogingen in het werk zal stellen om verslechtering van die wetten te voorko men. CRISIS IN DEN V.-D. BOND. Zaterdagavond ;rgen achten vulde zich te Amsterdam geleidelij'k de ongezellige zaal van het gebouw ,^iarmonie^', op de Rozen- gracht, waar de buitengewone algemeenie ver gadering van den Vrijzinnig-DemJocratischen Bond werd gehouden. De zaal was weldra geheel gevuld, zoo tnieldt de Crt., en het gezoem in de bijenlkorf verstomde, toen om kwart over 8 uur rnr. W. H. M. Werker, voorzitter Yan de Partij, de vergadering opende. Het is hedenl niet een feestdag, waarop ik u het welkom toeroep, zoo ving deze aan. Neen, hiet zal zijn een dag der gerechtigheid. Geenszins ligt daaibij in de weegschaal ons beginsel, of het voortbestaan onzer partij. Onze partij' is er, en zij blijft ex. (Applaus.) Als het „Vaderland aan de Vr.-Damocra- ten die het dakloos waant, toeroept dat zij 'hun toevlucht kunnen vinden in den Vrij- heidsbond, dan verstaat het „Vaderland noch de psych'ologie der Vrijheidisbonders, noch' die der Vrij'zinnig-Democraten. Die bei de menschensoorten verschillen. Mr. Slingenberg, die het eerst het woord verkreeg, stelde voor, mr. Van Beresteijm niet 'weder als lid van den bond toe te laten, doch hem wel verlof te geven, deze vergadering bij te wonen, opdat hij zich tegen eventueele aan- vallen zou kunnen verdedigen. (Instenuning) Er melden zich talrijfce voor- en' tegenstan- ders van de toelating van den! heer Van Bere- steijn aan. Vervolgens wordt het voorstel-Slingenberg tot toelating van j'hr. Van Beresteijn in stem ming gebracht. He-t wordt verworpen met 107 tegen 38 stemmen. (Applaus.) 'Eindelijlk kan dan punt 4 aan de ordie ko- miera. 'De voorzitter deelt mede, dat het bestuur wenscht hieraan een eenigermate objectieve inleiding te doen voorafgaan. Spr. geeft dan een overzicht van de bekende gebeurtenissen. Hiji herinnert aan het rapport-Kohnstamm en deelt mede, dat Mr. Marchant het daar van den beginne af oneerus mede is geweest en zijn standpunt in een nota uiteenizette. Ten. slotte is net voorstel van Mr. Marchant aangenomen, dat inhield, dat op alle lijsten. hetzelfde blok van personen. als 'n geheel voorop zou worden gezet, terwijl de volgorde door een vrij referendum zou worden vastge- steld. Het stelsel van aanwijlzing naar ancienni- teit werd door het hoofdbestuur met op 1 na afgemeene stemmen verworpen. Het H. B. heeft zoolang mogelijik naar pa- cificatie gestreefd. Toen de daaeni van de hee- ren v. Beresteijta., Teenstra en' Koster het lan- ger onmogelijk maakle, met hen te praten, moest het H. B. het opgeven. Personenkwes- ties zijn ten slotte van ondergeschikt belang; de beginselen der partiji mogen daar niet on der leden Thans, eindigde spr., is het woord aan de partij. Instenuning). De heer Teenstra neemt dan het woord. Hij heeft allang de overtuiging gekregeni, dat Mr. Oud ernaar streefde, spr. een beentje te lidhten en hem. uit de Kamer te dringen. In een vorige vergadering heeft spr. een standje gekregen van den. heer Wagner, een der aan- wezige lelden; toen hij bran vroeg, waarom hij dat deed, antwoordde hij; „Daar heeft Oud miji om gevraagd". Spr. maakt uit deze en uit andere gebeurtenissen op, dat hij' al- leen door het stelsel der ancienniteit Icon wor den gered. Het rapport-Kohnstamm, dat toch ook spr. betrof, was aan spr. nog onbekend, toen een lid der rechterzijde hem mededeelde, dat dit rapport verschenen was. Mr. Mar chant had het rapport toen echter allang ge- lezen en' er zijn nota aan toegevoegld. „Dit rapport was een poging tot sluipmoord. Men heeft getracht, miji eeni dolksteek in den. rug te geven. Van uit de partij. had hiertegen een protest moeten opgaan." (Stemmen': Juist! De voorzitter hamert en verzoekt geen blijken van goed- of afkeuring te geven. Protesten; geroep; dat hadt u eerder moeten zeggenl) Voortgaande noemt spr. het rapport „sme- rig". Onder luid rumoer zet de heer Teenstra zijn critiek op het rapport voort. Eindigend protesteerde spr. er met klem tegen, dat hij door het H. B. of de partij1 ge- straft wordt voor de vrije meening, die hij. als vrij mam heeft gehad. (Rumoer.) Daarop kreeg de heer Koster bet woord. Waarom is het stelsel van ancienniteit zulk eeni slecbt stelsel? vraagt hij. Tot verve lens toe heeft spr. dit stelsel verdedigd. Toen' spr. zag aankomen, dat het mis zou loopen, is hij naar de hoofdbestuursvergadering gegaan waan hij' zou tnachten', htet conflict op te los- sen, doch mr. Marchant was van die verga dering weggeblevem. (De spreker is hierna gedurenlde eenigen tijd door het rumoer niet te veratlaan). Spr. geeft een rdsumd van de l^lMuiHNHiMM, die wp Via ewetaije'e if- F£B LUXE-AUTO BEEN EE TEBUG 10 «L9. FEBiPERSOON. TELEF. BEBGEN 85. BEBGENSCHB AUTO-CENTBALE. tereden volgden. 't Werd. een onvergelij'kelijke hetze. 'De „Vr ijzinn ig-Democr a at" kwam met een' compleet crisisnummer uit, waarin ge zegd werd: „Dit moet het eerste en het laat- ste crisisnummer zijn." In het propaganda- nununer, dat daarop volgde, werden spr. en Teenstra voor ai wat Itedijk was uitgemaakt Onder groote spanning komt mr. Mar chant aan het woord. Hij! kondigt aan, dat hiji een verweer en een requisite ir tegen de beide vorige sprekers zal moeten houden. Met matte stem begint hij het verwijt te weerleg- gen, dat hiji een tiran zou zijn. De specialisee- ring, die onder Drucker in de fractie bestond, is onder Bos a'anmierkelijk verminderd en spr. tracbt hierin Bos na te volgen; er is nu in de fractie meer vrijheid voor elk lid indl- vidueel om- elk onderwerp te bespreken, en men1 werkt zoo voortreffelijk samen. Mr. Lim- burg heeft bijivoorbeeld getuigd; ,,'De samen- werking tusschen Marchant en zijn fractie- lcdee ds voorbeteldig!." Wat dieden echter Van Beresteijn en Teenstra? Zij handelden buiten de fractie om. Zij achttem zich wellicht ,,te hoogstaand" om zich aan de partijdiiscipline te onderwerpem. Omtrent v. Beresteijn moet hier nog wor den bijlgevoegd, dat hij de partiji heeft go- bruikt om er te komen. „En vervolgt spr. met verheffing van stem „hiji heeft niet begrepen, dat hij als volksvertegeniwoordiger niet zicihzelf, maar de partij' moest dienien!" (Applaus.) En wat den heer Teenstra betreft, hij is maniak gewortien, en verbeeldt zich, dat Oud hern uit de Kamer wil hebben' en dat ik hem daaibij steun. Spr. ontkent dit ten stelligste. iHet rapport-Kohnstamm' heeft spr. onmid- delliik afgekeurd. Wanneer iemand uit de vergadering roept: „Miimheer Marchant, als u tegen ancienni teit bent, waarom was u dan niet tegen het plaateen van de kamerleden boven aan de lijst", aatwcxxrdt deze: „Uit het oogpunt van propaganda." Dan behandelt spr. den brief van den heer Koster, dien spr. heeft gepubliceerd. De beer Marchant voortgaande, vertelt, hoe deze britef gevolgd werd. door den, brief van den heer Koster. Koster heeft aan „De Telegraaf" gezegd. dat dit de ontbinding van de partij' beteekenae. Dit is een afschuwelijk verraad aan de partij geweest! (Applaus en geijuich.) iHij acht daannede zijn verweer geeindigd, en komt tot zijn requisitoir, dat hij van eeni ge vellen papier voorleest. De heer v. Bere steijn heeft een strijd van laag allooi geVoerd tegen zijn ooncurrenten. HSj heeft roepipg voor hiet kamerlidmaatschap, doch hij. ver- geet, dat het niet genoeg is, roeping te gevoe- feiK men moet ook geroepen zijn. Tegen den heer Teenstra is sprekers groot- ste grief, dat hij van het begin af heeft ge- dreigd met sabotage van de partij, als het ancienniteits-advies niet is gegeven. Wie in de partij, meent, aldus spr., dat wij voor dit dreigement moeten bukken? De heer Teenstra heeft pogingen gedaan om de stemming te belnvloeden,. iDe heer Teenstra: Waar staat dat toch? De heer iMarChant: „Dat staat in tele- gramimen en brieven', die, als gij niet oppast, hier vanavond wel eens kunnen worden voor- gelezen, wat u weinig genoegen zou doen (Sensatie). Spr. komt dan tot den heer Koster, den' der de van het complot. Ook deze heeft het refe rendum beinffu ceend en naar links en rechts gesolliciteerd; hiji heeft voorts eenpers- bericht gelanceerd, waaruit de geheele cam- pagae is voortgekomen, en dat hiji thans nog voor zijn rekening neemt. De heer v. Beresteijn is uit de partij ge gaan, naar hij' zeide, om eeni spliteinig in de partij te voorkomen. (Gelach.) Dit is belachelijk, maar het houdt eeni ern stige beschuldiging in tegen de twee anderen, die in de partij. zijn gtebleven. (Vroolijkheid.) De heer Bos (Groningen) interrumpeert, dat het unfair is, deze uitvallen voort te zet- ten, terwijl de aangevallene niet aanwezig is, doch ziin protest wordt gesmoord in geroep van: „OCh kom, zwijg toch!" Voortgaande, komt spr. tot de conclusie, dat de eenmaal genomen besluiten moeten worden gehandhaafd: le. omdat zij) elke cri tiek kunnen doorstaan; 2e. omdat men der- halve, door terug te komen op die besluiten, tegen beter weten in, toonen zou, onjuist te hebben gehandeld; 3e. omdat alle mistere op- nieu'w beginnen zou, als men opnieuW met een referendum zou beginnen; 4e. omdat zoo spoedig mogeldjk het werk moet worden: her- vat. Spr. eindigt met een gloedriike peroratie, waarin hij een beroep doet op de eeniheid van de leden, in het belang van de partij' en van het land. (Daverend applaus.) Ten slotte krijgen nog eenige lelden het woord. De heer Lulofs begint hierna het beleid van het Hoofdbestur in scherpe bewoordin- gen te critiseeren, hetgeen voortdurend la- waai en protest uitlokt. Hij besluit met er op aan te dringen, iedereen recht te doen. weder- varen. Als hiji wijst op het gevaar, dat leden wel eens voor het lidmaatscbap konden be- donlMa, brMU «p mwiN 1<*. Men wenscht den spreker niet te laten uitspreken. Als hij eindelijlk zich weer verstaanbaar kan maken, betoogt hij, dat men zeer goed vrij- zinnig-democraat kan zijn, zonder in het partijtverband te blijlven. „Loopt u er dan maar uit", zegt mr. Mar chant. En de hel breekt opnieuw ios. „Je moet uitspreken hoor!" wordt hem> toegeroe- pen.. En de heer Lulofs spreekt uit, doch zijn woorden gaan in het algtemeen rumoer ver- loren. De heer van Gelder, Middelburg, leest 'n stuk voor, dat hierap neerkomt, dat het dxle- manschap v. BeresteijnTeenstraKoster uit eigenibelangi heeft gehandeld. Toch heeft Middelburg ook eenige critiek op den partij- leider. Ten slotte vraagt spr. of het juist is, dat er pogingen tot fusie met de partiirHeeres zijn gedaan. Is dit niet het geval, dan stelt Mid1- delburg verbinding der lijsten voor van V. D. en partij-Heeres ter voorkoming van stem- menverliea. De heer Plet (Apeldoorn) vraagt, terwijl de geheele vergadering gereed staat om te ver trek ken, aan den heer Oud, of hij (na het geen hij hier heeft gehoord) als hetzelfde nog eens gebeureni moest, den heer Teenstra dan niet zijn plaats zou afstaan. Zoudt gij, vraagt spr. aan den heer Marchant, gestemd hebben. voor een voorstel, waardoor gij zelf eeni be- tore plaats zoudt krijgen en een ander er uit zou worden gegooid? Als gij. een man van eer zijt, zegt gijt: neen! (Rumoer). In de Zondagochtendvergaderirg' repliceer- den de heeren Teenstra, Koster en Marchant, nadat mr. Oud zidh tegen de beschuldigingen van eerstgenoemden had verdedigd. IBij. hoofdelijjce stemming wordt ten slotte met 169 tegen 4 stemmen (Papekop, Velzen en 1 van de twee stemmen van Wageningen) de volgende motie van het bestuur aangeno men: ,,'De vergadering, gehoord de debatten over de geschilfen-Teenstra en -Koster, verklaart, dat de feiten, die blijken vast te staan, haar er toe leideni, over de houding, die de beide heeren tegenover de partij heb ben aangenomen, hare scherpste afkeuring uit te spreken, en gaat over tot de orde van den dag." Met algemeene stemmen (163) wordt ver volgens, eveneens na hoofdeliike stemming, de volgende imotie van de afd. Amsterdam aangenomen): „De vergadering spreekt haar voortdurend vertrouwen uit in de partijleiding, eni roept alle partij'genooten op, door verdubbelde toe- wijding ae schade te vergoeden, welke het gebeurde aan de verwezenlijking der vrijz.- democratische beginselen in ons volksleven zou kunnen totebrengen." Met 160 tegen 4 stemmen wordt ten slotte de volgende motie van de afd. Alktnaar aan genomen: „De algemeene vergadering spreekt haar ernstige afkeuring uit over de houding van den' heer van Berestdjn, waar deze ials vrijz.- democraat in de Tweede Kamer gekozen zijn- de, niet als Kamerlid' bedankt, nu hij geen lid van den VrijZinnig-Democratischen Bond meer is." „Leve Ketelaar", roept een enthousiast V.- D.-er. En de vergadering onderstreept deze hulde door eeni krachtig applaus, waarvoor de gehuldigde met een zwierige beweging dank zegt. 'De voorzitter sluit daarop de openbare vergadering te 2 uur's midaags. 'Een kwartier later werd zij heropend, voor het houden van huishoudelijike besprekingen.. In de huishoudelijke vergadering werd be sloten de candidatenlijlst na het beaanken van de heeren van Beresteyn, Teenstra en Koster als volgt aan te vullen: Op de 4de plaats komt de heer Ketelaar. IVoor de 5e en 6e plaats zullen bij' referen dum met bindend advies respectievelijk wor den aangewezen een landbouwspecialist en een arbeiderscandidaat. De plaateen 1, 2 en 3 blijven bestemd voor mr. Marchant, mevr. BakkerNort en mr. Oud. N^TIONAAL VERBOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Het Nationaal Verbond van Gemeente- Ambtenaren in Nederland heeft Vrijdag en Zaterdag een algemeene vergadering te Utrecht gehouden. DE JAARREKENING VAN DEN VOLKENBOND. Naar de R. Crt. verneemt is de heer Zuy- derhoff, lid van de Algemeene Rekenkamer, door dat college aangewezen, om de jaarre- kening van den Volkenbond te gaan contro- leeren. HET DIPLOMAT1EKE VERKEER MET SERVIe. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de Nederlandsche regeering, op daartoe strekkende stappen in naam van zijn regeering gedaan door den gezant van het Rijk der Serven, Kroaten en Slovenen te Boekarest bij zijn Nederlandschen ambtge- noot aldaar, er in heeft toegestemd, het se- dert November 1920 geschorste diplomatieke ver keer te heretellen. De feitelijke hemtting van dat verkeei'

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1