DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Xo. 44 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1932 DINSDAG OU onmmer best&at an 2 blades AbonTiementsprijs bf j rooroitbetnltTio; per 3 maandon f 2.—, fr. per post f 2.50. Itewijsn. 5 ct. Advortentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmlmte Ilrieven franco N.V. Book- on Handolsdr. v.li. Herms. Coster Zoon, Voordain CO, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. UoofdredacteurTJ. N. AD KM A. 21 FIBBUABI Dlrecteur0. II. EKiK. Buitenland DE OONFERENTIE TE GENUA. Naar de „Temns" meldt, heeft de Fran- eche regeering aan alle mogendheden, die ami de conferentie te Genua zullen deelne- men, mediegedeeld, dait het onmogelijk is, Je bijeenkomst op 8 Maart te houden. Aan de Itailiaansctae regeering verzocht zij de confe rentie te Genua korten tijd uit te steilen, daar de voorbereidende werkzaamheden van haar experts waarschjjo'lijk nog wel drie weken zuiilen duren. Het schijnt, dat Frankrijk in dezen zijn zin krijgt, ail is er dan ook" een andere aanleiding voor uitstel, n.'l. de oozekere posi'tie van het Italiaansche kabinet. De Londensche bladen geven als hun meening te kennen, dat met een uitstel van eenige weken rekening moet wor- den gehouden. De Daily Chronicle" ver- klaart elk uitstel te betreuren, hoewel de be- zwaren tegen een uitstel van een maand aan- merkelijk geringer zouden warden, wanneer in dien tijd de voorbereidende werkzaamhe den voortgang zouden vinden. UIT HET BEZETTE GE'BIEiD. De intergeal'lieerde commissie heett aan ka- pitein Miiller, den vroegeren commandant van den kruiser „Emden>verboden lezjingen in het bezetfe gebied te houden. Vender be- sloot zij de aangekondigde conferral e over de verantwoordelijkheid van den oorlog te verbieden. Burget, de afgevaardigde voor Ludwigs- hafen, is tot een boete van 200u Mark ver- oordedld, daar hij uitdrukkingen had ge- bezigd, die bdeedigend waren voor de Fran- sche regeering. DE EERSTE ENCYCLIEK VAN PIUS XI. De eerste encycliek van den paus zal, naar dc Romeinsche correspondent van de „Voss. Ztg." vemeemt, het standpunt van den paus ten aanzien van de problemen der bmnen- landsche politick bevatten. De paus kent den katholieken van alle landen volkomen vrij- beid toe, wat hun politieke overtuiging be- treft, indien zij deze met hun religieus gewe- ten in overeenstemming kunnen brengen. Hij houdt echter aan het standpunt vast, dat de priesters hun bisschoppen gehoorzaam moe ten zijn. KORTE BERICHTEN. Ooor het inademen van vergiftige gas- sen zijn zes mijnwerkers te Laurahutte (Sile- zie) Zaterd'ag bedwelmd geraakt en gestor- ven. Dor krachtig optreden gelukte het, de overige arbeiders ongedeerd naar boven te brengen. De koning van Italie heeft achtereen- volgens met Nitti, Sonnino en Mussolini ge- confereerd betreffende de ministercrisis. In Montenegro en Zuid-Servie zijn op- standen uitgebroken. Troepen franctireurs en deserteurs teisteren de dorpen, plundieren deze en leggen den inwonars schattingen op. Twee Britsche officieren zijn gisteren te Inchichore, een voorstal van Dublin, doodge- schoten. Dat kan nog onaangename gevolgen hebben en houdt in elk geval den vrede met Engeland tegen. Naar uit Weenen wordt gemdd, zijn de moordenaars van Erzberger uit Hongarije naar Roemenie gevlucht. Zij waren in het be- zit van Hongaarsche passen en een Oosten- rijksch en Roemeensch visum. Lenin is bezig met het ontwerp van Rusland's algeheel ontwapening. Er znij in Denemarken door de linksche en door de rechtsche partijen voorstellen voor de landsverdediging ingediend. Het rechtsche ontwerp vordert 5254 millioen kronen, d. i. 8 millioen meer dan het linksche, wil algemee- nen dienstplicht en jaarlijks 10.000 man oefe- nen. Men verwacht dat de partijen een' com- promis zullen' sluiten. Volgens een bericht aan den „Berl. Lokal Anzeiger" uit Halle schonk het hierto- gelijk huis van Anhalt tien millioen mark voor den herbouw van den' afgebranden vroe geren Hofschouwburg te Dessau. Te Livomo heeft een bomaanslag plaats gehad op een magazijn van antiek, dat be- schadigd werd. De aanslag, die aan politiek wortd toegescreven, heeft een tegenmaatregel uitgelokt. Zondag werden twee bommen ge- worpen, waarvan er een ontplofte, naar een magazijn waarvan de eigenaars socialisten zijn. Er waren geen slachtoffers. In de Amerikaansehe bruinkool-industrie d'reigt tegen 1 April een staking over loon- kewsties In Zweden dreigt een uitsluiting in de papierindustrie. Aanleidingloonkwesties. Verwacht wordt dat deze week te Lon- den een bijeenkomst zal plaats hebben van alle mogendheden, die te Cannes vertegen- woordigd waren. Dan zal de nota van Poin- care aan Engeland besproken worden, waar- in opheldering van een aantal punten voor de conferentie te Genua gevraagd werd. De Poolsche regeering heeft een uitnoo- diging van Joegoslavie ontvangen om deel te nemen aan de voorbereidende besprekingen de reconomische experts van de staten dler Kleine Entente. De conferentie zal einde Fe- bruari v66r de conferentie te Genua plaats vinden. Ter bezuiniging heeft de Poolsche re geering 40 000 spoorwegmamnen ontslagenn, het ministerie van kunsten en wetenschappen en het ccntraal bureau voor in- en uitvoer op- geheven en de rijksbureaux in de provinces higeksompm. Door seo en sade* aal pea jaar 1 milliard Poolsche markea bespaard wor den. De Zweedsche werkgeversvereeniging heeft de uitsluiting op 0 Maart afgekondigd voor de arbeiders in de papierindustrie, wan neer niet op 4 Maart een overeenkomst over het nieuwe tarief is tot stand gekomen. De ministers van buitenlandsche zaken van de Oostzeestaten zullen nog v66r de conferentie te Genua een bijeenkomst hebben te Warschau. Er wordt nog een gewelddaad gemeld uit Cairo: Peach, een hoogeplaatste ingeni- eur, tot den dienst der spoorwegen behoo- rende, werd in de nabijheid van Cairo be- schoten en aan het been gewondl De staking van mijnwerkers in Zuid- Afrika is geeindigd. Het werk is voor een deel reeds hervat. Hier en daar worden nog enkele stakers gehinderd, als zij naar de mij- nen gaan. Te Johannesburg werden er twee aangevallen en gewond door "een1 bende on- der leid'ing van vrouwen. Dertien personen zijn gearresteerd, onder wie drie vrouwen. De kassier van de chemisohe fabriek te Czajkowa (Polen) is door zes roovers aange vallen en van 16 millioen Poolsche marken beroofd, bestemd voor ui'tbetaling van loonea. In Rusland is reeds nu de zomertijdi in- gevoerd, uit een oogpunt van bezuiniging. In Portugal dreigt weer een revoiutie van uiterst links. -- Volgens eenige Duitsche bladen zou een Duitech-Sptaansch consontium voomemens zijn, om nog in dit jaar te Berlijn etieren- gevechten te organ iseeren. De recette der gevechten zou besteed worden voor liefdadige doeleinden. Een wednig aanbevelenswaardig middel om aan geld te komen. Uit Konstantinopel wordt beridht, dat in de buurt van Sameoen omstreeks 1000 vrouwen en kinderen zijn vennoord. De politie te Pforzheim heeft den bijou- teriehandelaar Dissinger aldaar gearresteerd wegens oplichterijen ten bedrage van 6 mil lioen mark. Hij had van versdhillende bijou- teriefabrikanten goederen betrokken tot een waarde van tien millioen mark en deze voor een derde van den prijs verkocht aan een Poolsch juwelier, die eveneens gearresteerd is. Binnenland SCHR'IFTE LIJKE VRAGEN. Van den heer Braat aan den minister van land'bouw, nijlverheid en handel Is de minister bereid mede te deelen, waar- om Zijne Excellentie, ter voorkomiing van be- smetting, niet de grenizen sluit voor den in- voer van paarden uit Engeland, waar zeer veel tongblaar voorkomt? GEiSUB'SIDI EEiRDE WONI NGBOUW. Wegens de verlaiging van de bouwkosten heeft ae minister van arbeid, zooals wiji reeds in een deel van ons vorig nummer melddeni, bepaald: a. dat de huur van nog te bouwen arbei- derswoningen, waarvoor op 20, dezer nog geen voorschot en bijdrage krachtens de Wo- ningwet was toegezegd, onafhankelijk van den inhoud der woningen, ten minste moet 'bedragen 75 pet. der exploitatiekosten; to. dat de premie, welke voor woningbouw wordt verleend, op verzoeken, welke op 20 dezer het bureau van den hoofdinspecteur der Volksgezondheid, den heer Van der Kaa, niet hadden bereikt, in het algemeen zal be dragen ten hoogste f 13 per M2. woningop- pervlakte en tot 15 per M2. kan worden verhoogd, ingeval een kostbare fundeerlng noodig is. Ete premie zal een bedrag van 900 per woning niet mbgen overschrijden. Voor industrieen, die voor hun personeel bouwen, bedraagt de premie ten 'hoogste 12 per M2. met een maximum van 700 per woning. DE TUBANTIA-ZAAK. Hedenochtend om 10 uur werdeni de zittin- gen van de intemationale enquete-comimissie in zake den ondergang van het Nederland- sdie stoomschip Tu'bantia in het paleis van het Permanente Hof van Arbitrage hervat. De werkzaamheden der commissie zullen aanvangen met het hooren van een aantal Nederlandsche en Duitsche getuigen en des- kundigen, welke door de wederzijdkrhe regee- rimgen daartoe zijn opgeroepen. K3EENI iPHOTECTlIiE - MAATREGELEN. Zaterdlag 1® Februari j.l. vergaderde iini het gebouw vanl het deparfettnent van Land- bouw de Commissie voor die Economische Po litiek, ter behiandleing van het advies der sub-oommlssie voor de Economische Poli- itiek, welke iim opdriacht had een onderzoek in te sttelllen naar hetgeen' kan geschieden om de hiuidige depressde in het bedrijfsleven te verzachten, eni na te gaan of daartoe een der navolgende maafregefan kan en moet worden genomem. le. het instelilen van invoerrechten en of verhoogen van invoerrechten 2e. het verBeenen van crediet; 3e. het toekennen van bijzondere voorrech- ten aan Nledeilliandsche firma's of dndiustrieen voor Regeerinigsleveringen. iDe commissie nam met groote meeriderheid het besluit, daf het niet gewenscht was tot verhoogimg van invoerrechiten' over te gaan. Vervofgens kwam nan de orde het geven vain de bevoegdheid aan de Regeering 1 zuliks bij1 eene wet te regelen in zeer bijizon- d'ere gevallleni invocrverboden1 te kunnen uit- vaardigen, wellke in ieder geval een tijdeliik Imm&bmip mnatae dm&atn. Oum dit onderwerp staakten in de vergadering de stemmen. Voorts werd het met groote meer- derheid van stemmen1 wenschelijk geacht, dat de Regeerinf de bevoegdheid heb om bui- tengewone credieten te verleenen': lo. aan levensvatbare bedrijven, wdke door de crisiisomstandiigheden tijdelijk in fi- nanciede moeilijkhedien! vetkeeren; 2o. iaan fabrikanten en in uitzonderings- gevaHlen iaan handlel'aren ten einde reiaties m het buitenilandi te behouden of te herwin- nen; Zulks taet het dbdi de werkgelegenheid hier te lande zooved mogelijk op peil te kun nen! houdlem. Ten stotte werd' op voonstd der suib-com- missie de wenschclijlkhcid' geuit, dat in het allgemeen bij bestellingen of opdrachten door het Rijk of openbare lichamen' aan de Ne derlandsche nijlverheid voorkeur boven de buitenl)aindl9che behoort te worden igegeven en wendan eenige punten besproken in zake de wijtze waatop iaani dit voorkeursrecht uiting ware te geven. (Corr.-Bur.) HlET GESOHIL IN DEN VRIJZ.-DEM. BOND. Zooals wij reeds in een deel van ons vorlg nummer meldden heeft het lid van de Twee- de Kamer de heer E. M. Teenstra bedankt als lid van den Vrijzinndg Democratischen Bond. KAME R VEiRKI EZINGEN De R.-'K. Kamercentrale in den kieskring Haarlem heeft, naar de Resbode meldt, het volgende advies voor de kiezers vastgesteld: 1. mr. J. B. Bomans: 2. Chr. J. v. d. Bilt, Den Helder; 3. mr. Paul Reymer, Hilver- sum; 4. mevr. S. L. C. Bronsveld—Vitringa, Hoora; 5. A. B. Michielsen, Haarlem; 6. mr. A. J. M. Leesbehg, Alkmaar; 7. A. J. Loerakker, Schoten; 8. B. Veltman, Heiloo; 9. P. Heilker, Hoofddorp; 10 Chr. M. Jans- sen, Amsterdam. Voorts besloot de vergadering, gecombl- neerd op te trekken met den kieskring Den Helder. fcjtadsnieuws EEN VRAAG. De heer G. T. M. van den Bosch heeft tot den Raad dezer gemeente de volgende vraag gericht Ondergeteekende heoft met groote belang- stelling gezien, dat in de Raadsvergadering van den 5en Januari ji. ocder de werken welke in aanmerldng komen om te worden uitgevoerd tot bestrijding der werkloosheid, o. a. het afgraven van het Munnikeobolwerk is genoemd. In verband daannede verzoekt hij' U verlof om aau Heeren B. en W. de volgende vraag te mogen steilen: In welken staat van voorbereiding is be- doeld werk; mag met het oog op het tegen- woordige jaargetijde, dat het meest geschikt is voor werken van deze soort, een begin van uitvoering spoedig worden tegemoet gezien? TEXELSCHE FOKSCHAPEN NAAR FRANKRIJK. Dezer dagen 'werden op Texel een vijf-en- twintig-tal fokschapen en een fokram aange- kocht voor Frankrijk. VROEG VOORJAAR? Men deelt ons mede, dat gisteren bij het Egmondzeeer Tolhek reeds een 400-tal kie- vitten zijn gezien, Zou dat misschien wijzen op em vroeg voorjaar? NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE TRAMWEGMAATSCHAPPIJ. De opbrengst van het vervoer over de lijn AlkmaarHaarlem v.v. bedroeg in de maand Januari: Voor het reizigmvervoer de som van 9545.40 9978.46); voor het goede- renvervoer 1724.89 2091.70); totaal 11270.29 12070.16); per dag-KM. 12.76 (J 13.66). De tusschen haakjes geplaatste cijfers d'ui- den de verschillende opbrengsten aan in Ja nuari van het vorig jaar. VOOR DE HONGERENDEN IN RUSLAND. Bij de Redactie in dank ontvangen: Van P. K. 5—van J. W. 5,—. (Beide gaven voor het Nansen-Comite). VOOR DEN NOOD IN NEDERLAND. Bij de Redactie in dank ontvangen: Van een „kaartclubje" te Bergen aan Zee 7,15; van P. K2,50. BILJARTWEDSTRIJD. Men schrijft ons: Hedenavond 7 uur zal in cate „Ceres", Hddereche weg de vijfdd en laatste ont- moefcing plaats hebben tusschen de biljart- clubs „Ceres" en Alkmaar". De volgende partijen moeten oog worden gespeeld: AlkmaarCeres: Klimlchamer—H. B. Oosterwijk. L. ReissA. de Vries. P. WclmesJ Srnit. OostwouderC. Appel. J. DoeschotC. Appd. „Ceres", die den eersten avond reeds een voorsprong van 100 punten had, maar geleidelijk afdaalde tot 36 punten vomsprong (de stand van heden) zal vanavond haar beste beentje moeten voorzetten, wil ze nog als overwinnaar uit den strijd komen. We meenen echter, dat die kans nog be staat, als Reiss, die zijn club al heel wat pun ten neeft bezorgd, niet al te overmachtig da Uiw* Merslaat en Appel in before conditie speelt dan hij tot heden heeft gedaan. 't Belooft aan ook een spaimende avond te worden. BEN) NAVO LG ENSWA ARDJO VOORBEELD. Ten bate van de afdeeling Alkmaar van het Centraal Genootschap voor Kinder- en Vacantie-Kolonies heeft de firma Ero en Rem alhier vier kunstig bewerkte groote Paasch- eieren beschikbaar gesteld, welke in een etala- gekast van den heer Frankenberg te bezichti- gen zullen zijn. Lootjes worden verkrijgbaar gesteld en den dag vo6r Paschen zullen de eieren aan vier gelukkige winnaars worden toegewezan. HDRZIEN'INIG ViEiRORDENINOEN RE- GELE'NDE HlEFFING EN INVORDE- RING OP SCHOOLGELDEN VOOR HET ONDERWIlJS OP D'E LAGERE SQHO- LEiN IN! ALiKMAAR. - B. en W. schrijven in oijlage No. 41 Zooals wij reeds in bijlage nr. 99 van 1921 hebben opgemerkt zullen de verordeningen tot het hdfen en invorderen van schoolgelden voor het onderwijs op de openbare lagere scholen (gem.bladl nr. 494), gerekienid te zijn ingegaan op li Januari j.l., in overeenstem ming moeten worden gebracht met de bepa- lingen van de lageronderwijswet 1920, inge- volige het voorsenrift van artikel 208 dier wet. 'Deze bepalingeni brengen met zich mede dat Uwe vergadering verordeningen1 tot hef- fing en invordering zal moeten vaststellen, welke geldem voor alle scholen' voor lager onderwijs zoowel openbare als bijzondere. Artikel 95 bepaalt voorts, dat de aanslag in die schoollgeldneffing voor de bijzondere scho len ook geschiedt door het gemeentebestuur. Ter vereenvoudigimg komt het ons ge- wenscht voor, 6en verordendng te ontwerpen voor alle lagere scholen en daarin meerdere tarieven op te nemen. De administratieve re- feling toch is voor alle scholen gelijk. Door et in werking treden van deze nieuwe ver ordeningen zullen dua vervallen de verorde ningen, opgenomen in igem.blad1 nr. 494 en de verordeningen, regelende de heffing en invordering van schoolgeld voor het onder wijs op de openbare school voor buitenge- woon lager onderwijs. Verschillende bepalin- gen van de verordening tot uitvoering der verordening tot regelibg van het openbaar lager onderwijs in de gemeente Alkmaar (gemJblad nr. 487), vervallen eveneens. Wij achteni het echiter beter, deze laatste materie definitief te regelen, tegelijk met die reorgani- satie van het lager onderwijs. Evenals dit in de tot dusver geldende ver- ordeninljgi (gem.blad 464) het geval was, ne men wiji in deze verordening ook een tarief op voor den cursus voor openbaar vervolg- onderwijs. Imimers het verband dat de wet van 1878 legde tusschen het herhalingson- derwijs en de kosten, welke voor rekening der gemeente komen (art. 50 al. 1 juncto artikel 47 d) ter tegemoetkoming waarm het school geld wordt gegeven, is ook in de lageronder wijswet 1920 neergelegd (art. 62 al. 1 juncto art. 95 b). Dit tarief geldt eveniwel niet voor het bij- zonder vervolgonderwijs. Immers in artikel 102 al. 1 en 2, waarin voorschriften' worden gegeven betreffende de jaarlijksche bijdra ge, die do gemeente toekent in de kosten van het bijzonder vervolgonderwijs, treft men geen verwijzing aan naar het 7e lid van artikel' 101, waar bij de gemeenteliike vergoeding aan de bijzondere lagere scholen sprake is van een aftrek van „verschuldigde" schoolgelden. Natuurlijk vindt biji de jaarlijksche 'gemeen- telijke bijdrage in de kosten van het bijZonder vervolgonderwijs ook een aftrek van school gelden plaats, maar niet van ,,verschuldig- de", d. w. z. volgens gemeentelijke verorde ning verschuldigde schoolgelden. Art. 62 der lageronderwijswet bepaalt ge- biedend, dat het schoolgeld wordt geregeld naar even/redig'heid van het inkomen der be- lastingplichtigen. Belastinigplichtig zijn de ouders of, biji ontstentenis van beide ouders, de kinderen. 'Verder is bepaald dat het schoolgeld een tegemoetkoming moet zijn in de kosten, wel ke voor rekening der gemeente blijven, ter- wij'l volgens art. 64 snb 4 het hoogste school geld van iedere soort school he,t gemiddelde 'bedrag per leerlimg van de kosteni dier soort niet mag te boven gaan. Uit het voorgaande blijlct dat er met betrekking tot het schoolgeld tikel 64 sub 4 bet maximum van de basis van twee maxima worden aangegeven, n.l. in ar- heffing t. w. het gemiddeld bedrag per leer- ling van alle kosten in artikel 62 lid 1, op grond van de woorden „te)gemoetkomingi in de kosten welke voor rekening van de gemeen te blijven'", een tweede maximum n.l. het to taal bedrag, hetwelk de gemeente op deze wijze kan invorderen, mag nooit hooger zijn dan noodig is tot delddng der kosten die voor rekening der gemeente blijven. Voor het lager onderwijis is de raming der kosten als voligt: 6.214 van de kapitaalswaarde van ge- bouwen, grond en meuwlen. (Dit percentage is vastgesteld in overeenstemming met de jaarlijksche uitkeering aan biji. scholen van wie op 1 Jan. 1921 terreinen en> gebouwen in gebruik of in aanbouw wa ren: art. 205 f 18375.91 Jaarwedden van de vol gens art. 27 en 28 der wet verplichte en van de niet ver- piddhfo ond«wSjln»» n lfifSTl. Onderhoudskosten lokalen en terrein 4385J72H Onderhoudskosten meubi- lair1093.66 Kosten verlichting en ver- warming17250. Kosten schoolboeken en leermiddelen 9600. Kosten schoolbibliotheek 175. Kosten' kinderkKeding en kindervoeding 4000. Plaatselijk schooltoezicht 100.— Commissie tot wering van schoolverzuim 250. Oudercommissies 200. 212701.29Yt Aantal leerlingen plm. 1500, dus gemid deld bedrag per Teerling van alle kosten plm. 140.Boven dit gemiddelde kan de pro- gressieve schaal voor gesteld biji artikel 6 van net ontwerp heffingsverordeming djus niet stijigen. Het Rijk vergoedt aan jaarwedden een be drag van 134325.zoodat met betrekking tot de kosten van het gewoon lager onderwijs ten laste der gemeente blijlft een bedrag van f 78376.2914. Dit laatste is aldus het hoog ste bedrag, hetwelk de gemeente in totaal aan schoolgeld voor het gdwoon lager onder wijs kan invorderen. Ivoor het buitengewoon lager onderwijs is de raming der kosten als volgt: Bezoldiging onderwijzendl personeel Onderhoud en schoonhouden lokalen Aanschaffing eni onderhoud schootaeubelen Aanschaffing leermiddelen Kosten verwarming en ver lichting (aanschaffing eni on derhoud kachels inbegrepen) Kosten waterleiding Gebruikswaarde gebouw en terrein (6.214 van 40.000) is ongeveer 7000 500.— 500.— 250.— 1500.— 75.— 2400. 12226.— 'De jaarwedden worden door het Rijk ver- goed tot een bedrag van 7000.ten laste der gemeente blijlft dus een bedrag van 6225.—. Dit laatste bedrag is dus het maximum, boven hetwelk de gemeente geen schoolgeld voor het buitengewoon L. O. kan invorderen. Volgens dfe wet zou de progressieve schaal hier tot ongeveer 400 kunnen worden opge- voerd, omdat het aantal leerlingen plm. 30 bedraagt. Gronden van billijkheid1 pleiten er echter voor het maximum van de basis van heffing niet hiooger te steilen' dan dat voor het igewoon lager onderwijs. Trouwens naar zijn aard verschilt het bui tengewoon niet veel van het gewoon 1. o. Bo- vendien is in de toekomst zeer zeker een ver- meerdering van het aantal leerlingen te ver- wachten, zoodat thans nog in geen geval een eenigszins juiste berekeninjg dezer kosten is te maken. wij' steilen Uw Raad dan ook v66r voor de buitenigewone school1 hetzelfde tarief te nemen, als voor de gewone scholen. Voor het U. L. O. is de raming der kosten als volgt: 6j214 van de kapitaalswaarde van ge bouw, grond en meubelen Jaarwedden van de volgens artikel 27 en: 28 der wet ver plichte onderwij'zers Kosten onderhoud lokalen' en terreinen Kosten ondeihoud meubilair Kosten verlichting en verwar ming Kosten schoolboeken' en leer middelen Kosten schoolbibliotheek 3989.85 31920.— 489.41 148.41 2750.— 2400.— 25.— J 41732.— Aantal leerlingen plm. 200. Du® gemiddeld bedrag per leerlmg van alle kosten pita. 210.—. Op grond van bovenstaande gege- vens steilen wij U v66r het tarief van de ge wone lagere scholen voor het U.'L.O. met 50 pet. te verhoogen. Door het 'Rijk wordt aan jaarwedden1 ver- goed een bedrag van 31920.zoodat met betrekking tot de kosten van het U.L.O. ten laste der gemeente blijft een bedrag van 9812.11. Boven dit bedrag kan de gemeen te dns voor het U. L. O. geen schoolgeld innen. Voor het openbaar vervolgonderwijs zijn de kosten bij de begrooting als volgt ge- raamd: Beloonirig onderwijtzend personeel 1470. Leermiddelen en schoolbdhoeften 150. Verlichting105. Een d'eel der onderhoudskosten1 van de openbare lagere scholen., in lokalen van welke het onderwijs gegeven' wordt, volgens bedrijfs- oegrooting gem .werken 275. 2000.— Gemiddeld aantal leerlingen per tweejaar- lijksche cursus plm. 30, dus gemiddeld be drag per leerl'ing van alle kosten 70. In verband hiermede steilen wij Uw Raad v66r voor het openbaar vervolgonderwijs een tarief aan te nemen van 50 pet. van het ta rief voor het gewoon lager onderwijs, met een daaraan geevenredigde progressie. De jaarwedden van het onderwijzend per soneel worden tot het voile bedrag 1470) vergosd, dus blijft ten laste der gemsents sen

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1