we een goeden oeget kuaoea virwachten Verwacnten, zeg ik; bet Yerlocpen jaar iweft oiis ooze aihaukelijikheid doea zien; wy had- dea gedaan wa; we konden, on* laud op peil gebracht, ons zaad en pootgoed aan de aarde toevertrouwd, en we hebben ontvangen zon neschijn in ruime mate, en toch, daar catbrak wat aan; de regen wend ingehouden en zoo werd een groot dcel van ons gewas door de luis vernield. Doch, voortvaren; we staan weer voor een nieuw jaar, en we willen ho- pen, dat we door de uitoefening van- ons be- drijf, hetzij groot of klein, ons dagelijksch brood voor ons en de onzen mogen verdie- nen. Ik open de vergadering met den wensch, dat onze besprekingen van dezen avond voor ons alien vruchtbaar zijn. De notulen werden zonder op- of aaamer- king gocdgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek het leden tai te zijn 120. Een lid was ove.Teden en 4 hadden door vertrek cnz. be- dankt. Uit het finantieel overzicht bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 150.20, de uitgaven 119.85, een batig saldo aldus van 39.35. De magazijnmeester decide vervolgens me- de, dat de ontvangsten en uitgaven hadden, be dragen 58557,98. Het nadeelig saldo was 41 25 Jn de uitgaven zijn begrepen de nog aanwezige voorraden enz. enz. Bij monde van den heer G. Glas Az. werd gerapporteerd dat alles in de beste orde be- voiuden was. <De commissie adviscerde tot goedkeuring der rekening. Het bestuurslid H. Glas werd met 40 van d« 41 uitgebrachte atemmen herkozen. Oak werden de aftredende plaatsvervan- gende bestuursleden, de heeran P. Glas en S Kossen, herkozen en werd voor het vertrok- ken lid, den heer C. Bak, gekozen de heer Jc. KoateMjk (Noord). Het honorarium voor den secretaris-pen- ningmeester werd voor 1922 wederom be- paald op 25. De voorzitter deelde daarop de vergade ring mede het resultaat van het onderzoek der monsters kunstmest door het proefstation te Maastricht. Vervolgens, om steeds 'smorgens het eer- ste uur die kunstmest af te halen bij: den ma gazijnmeester; daarna, dat de contributie nu in Maart, instede Augustus opgehaald zal worden. De magazijnmeester decide mede, dat nog geen zwavelzure ammoniak ingekocht was wegens de stijging. Dit komt dooidat Duitschland niet uitvoert en EngeLand zijn kwantum ook niet afgeeft. Vandaar de stij ging in prijs. Toch kon de magazijnmeester nog wat koopen, waarom hij de leden aan- spoorde dezen avond hun benoodigd kwan tum op te geven, ten einde een basis te vor- men voor den inkoop. Nog werd gelegenheid gegeven opgave te doen voor 40 pet. kalizout Deze was nog kts in prijs gedaald. Spr. gaf op verlangen eeniige prijzen op van enkele soorten kunstmest. Daar de vereeniging als coopcratie in een zeldzaam gunstige conditie verkeert betref- fende inkoop van patentkali, zal deze niet zoo hoog in prijs zijn. E>e heer K. Bouwens vroeg hoe het stond met guano. De magazijnmeester, de heer Pasterkamp, achtte den prijs van guano, naar verhouding der ovcrige kunstmeststoffen, te hoog. De heer C. Slot vroeg of het niet goed was om de prijzen voor de leden te publdceeren. Het bestuur achtte dit overbodig, candat men altijd bij den magazijnmeester de prijzen kan vernemen. Na nog enkele vragen en voorstellen van ondergeschikt belang sloot de voorzitter met een woord van dank aan leden em pers de ver gadering. UIT BERGEN. Te Amsterdam slaagde voor het examen nuttige handwerken o. a. de dames: A. M. Hart, M. Heijboer en G. M. de Wit, alien van hier. UIT BREEZAND. Mej. C. D. Groot, alhier, slaagde te Am sterdam voor het examen nuttige handwer ken. OBderwgn Wrefl «am«cwadeW sis volgt: Gewoon Lager Onderwijs J 21667.lt) Buitengewoon Lager Onderwijs M 570.— Uitgebreid Lager Onderwyi n 2505.— Vervolgonderwijs 90. hetgeem dus voor ieder dezer soorteni blijit beneden het voor die soort berekende maxi mum. Voor het bijzonder onderwijs is de op- brengst der schoolgelden geraamd op 16494.20. In het tarief der minderheid be- draagt de totaal-opbrengst der schoolgelden 30000.Aldus een aanzienlijk verschil. Het door de meerderheid voorgestelde ta rief nadert dichter bit de raming van de op- brengst der schoolgelden op ae begrooting: De heffing zal geschieden door opmaking van een kohier en eventueel suppletoire kohie- ren. Voor de bijz. scholen geschiedt de inning door het gemeemtebestuur indien het school- bestuur zulks verlangt. Int het school bestuur de schoolgelden, dan wordt niet de opbrenigst regelmatig aan de gemeente uitgekeerd, doch het bed rag der overeenkomstig de kohier en, verschuldigde schoolgelden in mindering gebracht op de vergoeding, welke volgens art. 101 der wet jaarlij'ks van de gemeente aan het schoolbe- stuur toekomt wegens de kostem van instand- houding der school. Men zie daarvoor het 7e en het Sc lid van artikel 101 der wet. 'Wij hebben^ over deze zaak ook het advies ingewonnen van de Commissie voor de belas- tingzaken. Resultaat van de 'beraadslagingen, in deze Commissie gevoerd, was dat zi]> zich mj meer derheid van stemmen kan vereenigem met het meerderheidsvoorstel van B. en W Een der leden sprak zich uit voor het min- dcihcidsvoorstel, terwijl een ander, hoewel •ympathie gevoelende veer het striven om de groate gezinnen wat minder te belasten, zich voegde bij de meerderheid op grond van prac- tiscne overwegingen, daar men, wanneer de gezinskinderenaftrek werd toegepast, behal ve dat een belangrijk mindere opbrenigst werd verkregen, toch de billijkheid met in al le geyallen zou lnmnen doorvoeren. Wij! meenen ons tot deze toelichting te kum- nen bepalen, en Uwe Vergadering in overwe- ging te moetem geven over te gaan tot vast- stelling van le. een Verordening, regelende het heffen van schoolgelden1 voor het gewoon lager on derwijs, het uitgebreid lager onderwijs, het operabaar buitengewoon lager onderwijs en het openibaar vervolgonderwijs in de gemeen te Alraiaar. Volgens Artikel 6 van deze verordening wordt het bedrag van het schoolgeld der leer- •lingen en per jaar resp. curaus aan gegeven op de voigende tabel Bo vein/ 1000 t/m 1200 1200 1400 1600 1800 2000 2200 2400 2600 ,,2800 ,.3000 3200 »3400 ,,3600 3800 4000 4300 n 4600 4900 5200 ,,5500 ,,6000 n 6500 n7000 n7600 ,,8000 ,,8500 9000 1400 ,,1600 ,,1800 2000 2200 ,,2400 ,,2600 ,,2800 ,,3000 3200 ,,3400 ,,3600 ,,3800 ,,4000 4300 ,,4600 4900 ,,5200 5500 ,,6000 ,,6500 ,,7000 ,,7500 ,,8000 8500 .,9000 f 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 26 30 32 34 38 42 48 '54 60 70 80 90 ,100 ,110 120 130 140 9 12 15 IB 21 24 27 45 48 51 57 63 72 81 00 105 120 135 150 3 ,10 ,11 ,12 ,13 ,14 ,15 ,16 ,17 ,19 ,21 ,24 ,27 ,30 ,35 ,40 ,45 ,50 ,165 55 180 60 19 5 65 ,210 70 Stadsnieuw8. HERZIEMNIG VERORDENINGEN RE GELENDE H.EFFING EN INVORDE- RIN'G OP SCHOOLGELDEN VOOR HiET ONDERWIJS OP DE LAGERE' SCHO LEN IN ALKMAAR. Het schoolgeld zal worden geheven naar het werkelijk mkomen en niet naar het belast- baar inkomen, omdat naar luid van een pas sage uit de circulaire van Minister van O., K. en W. aan Gedep. Staten der provinciSn (dd. 13 Oct. '21 prov. folad van N.H. 1921 nr. 70) een heffing naar het werkelijk inko men het meest beantwoordt aan de strekking der wettelijke bepalingen. Bezoekt meer aan leerling uit hetzelfde gezin gelij'ktijdig een school van dezelfde soort, aan wordt het schoolgeld voor den tweeden en voigende leerlingen percentsge- wijze overeenkomstig de bepaling van artikel 66 alinea 2 der Wet verminderd? Een minderheid in ons College wil bij het omtwerpen van de progressieve schaal ook rekening houden met het aantal gezinskinde- ren en derhalve de grens der minimum-inko- rnens, waarbij1 schoolgeld verschuldigd is, opschuiven, naar gelang van de grootte van het igezin. Het verschil tusschen beide stelsels valt terstond in het oog. Om een voorbeeld te noe- men: in het voongesteld systeem betaalt een fzin met 3 kinderen en een inkomen van 16001800 voor het eerste schoolgaand kind 12.—; voor het tweede 12.—, ver- minderd met 20 pet. van dat bedrag, enlz. In het systeem der minderheid, waarin re kening wordt gehoudeni met de grootte van het gezin (een opvatting, die vooral in den laatsten tijd baan breekt en 0. a. in Amster dam. Leiden em dm Haag bij de schoolgeld- regel'ing is in toepassing gebracht: immers niet het aantal scnoolgaande leerlingm geeft een1 beeld van de draagkracbt van net gezin. maar het aantal kinderen; onverschillig 01 zij schoolgaan of niet), betaalt hetzelfde ge zin (zie het tarief van de minderheid) voor het eerste schoolgaand kind 8.voor het tweede 8.—, verminderd met 20 pet. van dit bedrag, enz. De totaal-opbrengst van het voergatelde kMf atm 1 420&L—vt) ku OfnOmu een Verordening, regelende het invor- deren van schoolgelden voor het gewoon la ger onderwijs, het opembaar buitengewoon la ger onderwijs, het uitgebreid lager onderwijs en het opecloaar vervolgonderwijs in de ge meente Alkmaar. Bijgevoegd is een staat aangevende het ta rief van de minderheid in het College van B en W. HOORNSCHE CREDIET- EN EFFECTENBANK. Aan aandeelhouders van de Hoornsche Crediet- en Efiectenbank wordt het voigende medegedeeld: In tegenstelling met de laatst voorafgegane twee jaren, die eene buitengewone levendig- heid op de effectenbeurs te zien gaven, ken- merkte het afgeloopen jaar zich ooor groote stiite ter beurze. De effectenomzetten der clienten waren in overeenstemming daarmede zeer belangrijk geringer, wat op de provisierekening van grooten invloed is geweest. De andere afdeehngen bleven zich verder ontwikkelen, hoewel ook daar, als gevolg van den minder gunstigen economischen toe- stand, de transacties geringer waren dan an- ders het geval zou zijn geweest. De omstandigheden in aanmerking geno- men, geven de resultaten van- het afgeloopen jaar alle reden tot tevredenheid. De ontvangen depositogelden zijn, evenals verleden jaar, met een klein bedrag terugge- gaan, hoewel zij wederom over een greater getal deposanten zijn verdeeld, een gevolg van de, ook voor de landbouwende bevol- king in onze omgeving, afnemende welvaart. De verslechtering van den economischen toestand voor de boerenbedriiven, die, zoo zich geen onverwachte veranderingen zullen voordoen, naar de meening der directie, alle kans heeft nog verder te gaan, was aanlei- ding om de uiterste voorzichtigheid te be- trachten bij het sluiten vani credieten. Niettemin konden verschillende credieten op korten termijn worden afgesdoten. Op vreemde valuta's werden geen voor- schotten verstrelct Credifttnemers kwamen. hunne verplich- tingen prompt na, behoudens een viertal, dat failleerde. De vorderingen bleken telkens volkomen gedekt. In dit verband past een woord' van dank aan de taxateurs, wier voorzichtige en be- trouwbare adviezen zeer op prijs gesteld worden. Het totaal der credieten op ultimo Decem ber 1920 bedroeg 846.655. in 1«! f 566^1*. Afgeiost in 1921 900.0M. Meer gesloten dan aigelost 95.741. Zoodat op ultimo December 1921 H«p 942.396. •Voor dit bedrag zijn promessen afgegeven, waarvan op ultimo December was geherdia- couteerd J 34.700. In, portdeuiile waren 907.696. Deze promessen zijn discontabel, behou dens enkele, waarvan de bedragen te genng zijn, en eenige, die een te korten' looptijd hadden. Deze iaatste zijn thans of afbetaald of door andere vervangen. De directie stelt voor om 5000 te reser- veeren op debiteuren, zijnde het geheele be drag, dat te vorderen is van twee personen, die zich in finantiede moeilijkheden bevin- den, ofschoon men reden heett om aan te ne men, dat ten slotte de vordering, zoo niet ge- heel, dan toch grootendeels, inbaar zal blij- ken te zijn. Voorts doet de directie het voorstel om het dividend te bepalen op 7H pet., waarna 37.651.55 ter beschikking blijft van de alge- meente vergadering van aandeelliouders. Commissarissen vereenigen zich met het voorstel der directie om het dividend te be palen op 7 Vt pet. en stellen voor de balans met winst- en verliesrekening goed te keuren. en decharge te verleenen aan de directeuren voor hun beheer en de commissarissen we gens hun toezicht. De winst- en verliesrekening per 31 De cember 1921 wijst een winstsaldo van 93431.64 aan. De verkorte balans per 31 December 1921 aluit met een bedrag van 6279.890.20yi. Voorgesteld worat het winstsaldo te ver- deelen als volgt: Winstsaldo 93.431.64. Reserve op debiteuren f 5.000. Aandeelhouders 88.431.64. 4 pet. over 600.000: 24.000. Totaal 64.431 64. Reserve 15 pet.: 9.664.74. Ter beschikking van de algemeene verga dering van aandeelhouders 45 pet. 28 994.24. Onverdeeld dividend 1920: 33.729.81. Totaal 62.724.05. Extra dividend: 3y2 pet. over 600000: J 21.000. Dividend- en tanti&me-betasting 5 pet. en opcenten 4.07250 25.072.50. Blijft ter beschikking van de algemeene ver gadering 37.651.55. 1 dan lefetn" een herleving van' de bed dm zijn, die op onderhoudende wijze kort en zakelijk door prof. Siedentopf werden toegelicht. De instemuiing, die de aanwezdgen betuig- den met het hartelijk woord van dank door den voorzitter gesproken, moge voor den pro fessor het bewijs zijn, dat hij alien een' groot genoegen heeft gedaan, door dezen avond hun leidsman te willen zijn in een wereld van uiterst kleine en toch geweldige werkere. v.d.L NATUUR- E'N LE1TERKUND1G GE- NOOTSCHAP SOLUS NEMO SATIS SAP IT TE ALKMAAR. ■Het was een gelukkige gedachte van het bestuur van bovengenoemd genootschap, toen het besloot, Prof. Dr. Henry Siedentopf uit Jena uit te noodigen, naar Alkmaar te ko men en een frlmvoordracht te houden. De professor was zoo vriendelijk aan deze uit- noodiging gevolg te geven en hij heeft kim nen ontwaren, dat de belangstelling in en om Alkmaar voor hetgeen hij te vertellen had zoo groot was, dat het Alkmaarsch bioscooj}- theafre te klein bleek, om alle belangstel'len- den op 6en avond te bevatten. Nad'at alle toe- gelatenen een plaatsje hadden gevonden, Eeette de voorzitter van het Genootschap, de heer Wittop Koning, den professor hartelijk welkom, waarna deze, als inleiding van zip voordraoht, er zijn vreugde over uitsprak, in het land van Leeuwenhoek, den wereldbe- roemden Nederlander, die het eerst met een microscoop, zij het dan ook van eenvoudige consitructie, zulke belangrijke ontdekkinglen deed, te mogen aantoonen, welke vorderingen men sedert Leeuwenhoeks tijden gemaakt had op den weg, waarop hij ae eerste schreden had gezet. Niet alleen is het microscoop zelve in den loop der tijden steeds meer volmaakt geworden, ook in de wijze, waarop men het waargenomene ami een groot aantal toe- schouwers tegelijk kan vertoonen, is een voortdurende verbetering gekomen. Werd' het waargenomene oorspronkefijk door natcekenen vastgelegd, later werden fotografische op- namen van vergrootingen gemaakt, terwijil men tegenwoordig in staat is, cinematogra- fische opnamen te doen, waardoor het moge- lijk is, verrichitingen en werkingen, ter be- studeering van hun karakter, in elk gewild tempo, versneld of vertraagd, weer te geven Juist daard'oor is het mogelijk geworden, die nietig kleine wezentjes gade te slaan, doe in de natuur zoo'n hoogst belan'grijke rol ver- vullen. De professor weikte vervolgens een logisch in elkaar gezet programma af en we kregen achter een volgens te zien allerlei wonde- ren op het gebied van de levenlooze en leven- de natuur, in de eerste plaats eenige belang rijke verschijnselen op het gebied^ van de col- loidchemie en de kristalvorming. Stoffen, die wij in het dagelijksch leven on- oplosbaar in water noemen. zooals goud, zilver, ijzerroest, zwavel, fostorus enz., kun- nen evenwel zoo fijn verdeeld worden, dat de deelfjes in water niet naar beneden zakken, doch blijven zweven. Zulk een oplosisng heet colloldale oplossing of kortweg een sol. Zijn de deeltjes van een opgeloste stof tot dusver aan de waarneming ontsnapt, met behulp van' het ultramicroscoop kan men de in een sol zweven de deeltjes aantoonen. Daanbij onMekte men tevens, dat deze deeltjes onop- houdelijk in beweging zijn. De rinematogTa- ;ische opname stelde ons in staat, alien tege- 'ijk deze z.g. Brownsdie beweging waar te nemen. Een gewirwar van zilveren bollen, in werkelij'kheid een onophoudelijk elkaar aan- trekken en afstooten van zilverdeeltjes met een middtellijn van 10.1 millimikron (1 mil- limifcron 1 millioenste m.M.) De tweede ilm gaf ons te zien, hoe de in een sol aan wezige fosford'eeltjes door den invloed van het licht, dat dienst moet doen om de stof bij onderzoek met een ultra-microscoop te ver- ichten, langzamerhand in roode fosforus over gaan. Interessant was ook de afscheiddng van stoffen in kristalvorm uit een oplossing. Een en ander zal de aanwezigen de over- tuiging geschonken hebben, dat „levenloosf' en „bewegingloos" geen woorden zijn met gelijke beteekenis. Op het gebied van de levende natuur een wachtige serie films, alle gewijd) aan de evenswiize en de verrichfcingen van die plant- ten en dieren, die door hun uiterst kleine af- metingen zoo lang aan onze waarneming zijn ontsnapt. Het zou te ver voeren, elke film af- zondmijk te bespreken. Voor hen, die de voordracht hebben bijgewoond, zal het na- wbje VERTROKKEN PERSONEN. P. Ros, R.K. Westdijk 9, Beesel. E. W. Dinderdis, R.K., Ropieskuil 72, Wormer- veer. M. C. Bakker, R.K., St. Jacobstr. 34a, Heiioo. C. M. Bakker, R.K., St. Ja cobstr. 34a, Schoorl. A. J. Bakker, R.K., St. Jacobstr. 34a, Helder. J. B. Geerling, R.K., lederbereider, Grensstr. 8, Haarlem. J. Deventer, D.G., Fnidsen 72, Castricum. C. G. de Does, R.K., sigarentnaker, Lutt. Oudorp 17, Amsterdam. J. Reitsema, N. H., onderwijzer, 2e Landdw.str. 10, Amers- foort. F. Hendrikse, N.H., kappersbed'ien- de, Limmerhoek 2, Heerlen. D. H. de Bruin, N.H., le Landdw.str. 36, Amsterdam. L. Kuiper, N.H., Gasthuisstr. 3a, Scher- penzeel. A. M. van Geenhuijsen, R.K, leerl. verpleegster, Emmastr. 64, Arahem. W. F. List, R.K., boekhouder, Laat 83, Am sterdam. J. Boorder, Clarissebuurt 7, Zijpe. E. Durem, N.I., winkeljuffr., Hulst- str. 3, Arnhem. G. van Hartingsveld, G. G., opvocdend ambt., Eikelenbergsitr. 28, Doetinchem. A. P. Hogenboom- tingsveld, N.H., Eikelenbergstr. 28, Velsen. J. Arzbach, N.H., arbeider. Landstr 40, Amsterdam. C. Vsser N.H., Dijkgraai- str. 19, Castricum. Tr. Nictecs, R.K., dienstbode, Kraanbuurt 4, Wmkel. J. M Kuenen, R.K., sigarenmaker, Landstr 45, Cuijk. J. Hoek, R.K., dienstbode, Hofdijk- str. 8, de Rijp. W. C. F. Micales, R.K., kellner, Kraanbuurt 4, Rotterdam.J. H. Groot, R.K., loopknecht, Vrouwenstr. 1, Amsterdam. J. H. Muhring, N.H., bak- kerskn., v. d. Woudestr. 44, Velsen. E. 'H. M. Berentzen, R.K., Nieuwlandereingel 55, Bussum. Tr. Pascha, D.G., Tienenwal 17, Ned. O. Indie. P. Hondius, N.H., smid, Snaaxmanslaan 50, Ned. O. Indie. C. H. M. van der Vliet, R.K., Drebbelstr. 32, Ned. O. Indie. I J. van der Meulen, Qmval 19, Amsterdam. A. M. de Jong, D.G. Heilig- land 10, Velsen. J. M. C. Kallenberg, R K.{ beambte R.O.G., Slnaarmanslaan 50, Leiden. D. Pasrna, N.H., beambte R.O.G., Payglop 6, Hardierwijk. C. J. M. Redjen, R.K., winkelbediende, Emmastr. 13, Castri cum. INGEKOMEN PERSONEN. N. Vos-Molenaar, NiH., Kenn.str.weg 29 Noordbroek. G Vreeswijk, R.K., dienstb., Emmastr. 64, Utrecht. E. A. Stofmoel, R.K., wmkeljuffr., Oudegracht 22, Bodegra- ven. C. Valkering, R.K., dienstb., Varme- briek 34, Castricum. B. H. Keizers, R.K., koperslager, Stuartstr. 98, Oldenzaal. C. Davids, N.H., landbouwer, Kenn.str.weg 182, Zijpe. W. Wagemaker, onderwijzeres, Pr. Hendirikstr. 42, Dordrecht. Tr. de Jong, R.K., dienstb., Bloemstr. 19, Amsterdam. M. van Schagen, R.K., Noorderkade 19, Am sterdam. J. Buis, R.K. v d. Woudestr. 41, Assendelrt. J. J. Feme:, L.T amar nuencis keuringsdiensl, Noodw. Westerweg 13, Delft. J. Kjorthagen, officier Leger des Heils, Limmerhoek 40a, Zaandam. D. W. A. Wijker, N.H., Oudegradit 181, Amster dam. A. Heijligenberg-Goddeke, Zeglis 2, Oostzaan. P. W. M. van der Made, R.K., reiziger, Spoorstr. 30, Hooro. E. T. du Moulin, N.H., Heiligl'and 36, Meeden. J. Steeman, R.K., grondwerker, Vijvcrtje 21, Rotterdam. P. van Eefcen, N.H., oppennan, Groenelaantje 8, Zijpe. J. A. van Foreest, N.H. Emmastr. 43, Heiioo. P. van Stipri- aan, N-H., slagersknecht, Achterstr. 37, Koe- dijk. C. Kloostenboer, N.H., dienstbode, Kenn.str.weg 11, Vlieland. P. Leijen, N. H., adj.-keurmeester, Verl. Landstr. 41, Be- verwijk. G. Ilbrink, Ger., Oudegracht 15, St. Pan eras. L. W. Schoehuijs, slagers knecht, Stationsweg 2, Oterleek. A. Pascha loodgieter, Tienenwal 17, Bussum. H. G. Franken, R.K.. hmmerman, Baangracht 20, Sittard'. W. Steenhoven, N.H., landbou wer, Oosterburgerstr. 7, Bovenkaispel. N. Houtkoop, H.L., monteur, Lindenlaan 87, Amsterdam. W. Zijp, N.H., spoorwegarb., Druivenlaan 44, Wormerveer. A. Schou- ten, R.K., dienstbode, Pr. Hendrikstr. 30, Heiioo. A. P. Kuijt, N.iH., Laat 219a; Bergen. F. R. Stehr-Pronnet, N.H., Ber- gerweg 16, Nijmegen. A. M. Dekker- Kroone, R.K., Friesche weg 12, Schagen. J. N. van Huet, R.K., winkelier, Nieuwesloot 47, Amsterdam. GEVONDEN VOORWER PELT Te bevragen alleen op werkdageni van 91 uur aan het Bureau van Politie. (Zich te ver- voegen bij' deni Wacht-Commandant.) Een huissleutel, twee mesjes, acht porte- monnaies met en zonder inhoud, drie honden; twee armbandenL een manchetknoop, een bril in etui, een hanamof, een paar schaatsen, .een kip, twee horlogekettingen, een oorbelletje, een broodmes, een muts, een tabaksdoos, een rozenkrans, een motor-handschoen; een da- mes-horloge, eeni hondenketting, een pet, eeni ge handschoenen en een hondenhalsband. Alkmaar, 21 Februari 1922. De Commissaris van Politie, W. TH. VAN GRIETHUIJSEN. Marktberichten. WARMENHUIZEN, 21 Febr. 1922. Roode kool 16.20—/ 26.80; Gele kool 13.70—/ 17.60; Witte kool 9.90—/ 10.20 Aardappelen 11.50—/ 16.70; 2e soort roo de kool 13.1014.10; uitschot witte kool 5.701/ 9.90. Aanvoer: 12050 K.O. roode kool, 5250 K.O. gele kool, 14150 K.G. witte kool, 400 K.O. aardappelen. NOORDSCHARWOUDE, 21 Febr. Blauwe aardappelen 11.10; Grove uien 42.7042.90; Drielingen 30; Peen 19.30; Roode kool 15—/ 28.20; Gele kool 11.10—/ 17.20; Deensdhe witte 9.80-/ 10.60, per 100 KG. BROEK OP L ANGENDIJK (Lantgedij- ker Groentenveiling), 21 Febr. 1922. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Roode kool le soort 18.60—/ 28.10; 2e soort 10.80—/ 16.80; Gele kool le soort 10.30—/ 16.70, 2e soort 6—9.90; Witte kool le soort 8.10—/ 10.30; 2e soort 3JO-/7B0; Uien Drielingen) 36.10; 1 Ulta It towl 44.00; In worl 9.<0— I 15.60 per 100 K G. Aanvoer: 57600 KG. roode kool, 86200 KG. witte kool, 10)4800 KG- gele kool, 1326 KG. uien. Kecktszaken ARROND1SSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 21 Februari. VERZET VEKVALLEN. Corn. S., die in verzet was gekomen tegen een tegen hem uitgesproken veroordeeling, was met aanwezig, zoodat het verzet vervai- len werd verklaard. RiJ W1ELDIEFST AL De 32-jarige timmerman Jacob B. te Me- demblik stood terecht ter zake van rijwiel- diefstal, ten nadeele van den landbouwer Kloosterboer te St Pan eras. Deze had op 21 October zijn rijwiel op de spoorbaan te Nooret-Scharwoude neexgezet. Toen hij te- rug kwam was het rijwiel verdwenen. hiij is nu weer in het bezit van de fiets. Beklaagde bekende het feit. Hij1 heeft het rijwiel mcegeiromen om er mee naar huis te kunnen komen, maar verzuimd het aan den eigenaar terug te geven. Later zeide hij weer dat hij geldzorgen had en nog heeft Het O. M. vorderde 4 maanden voorwaar- delijke gevangooisstraf met 2 jaar proeftijd en bijzondere voorwaarden. Beklaagde is zenuwpati&it en onder behan- delmg van dr. Vos. Hij verzocht om een geld- boete. DIEFSTAL VAN BAZALTSLAG. Klaas K., 27 jaar, landbouwer te moest zich verantwoorden ter zake die van bazsltslag, toebehoorende aan den pol der Drechterland. De opzichter van den polder heeft derge- lijk baz ait slag zien liggen in de nabijheid van de woning van beklaagde. De waarde van het ontvreemde bedraagt 1^0. Beklaagde bekende, maar zeide, dat hij met dit bazaltslag een openbaren weg nabij: zijn woning heeft willen verbeteren. Het was een weg die aan den polder Drechterland behoor- de. De opzichter zeide, dat beklaagde met het bazaltslag een weeke modderige wegberm heeft willen beharden. Het gaat er om, dat men van dat bazaltslag af moet blijven. Eisch: 10 boete subs. 10 dagen hecht Ook stond ter zake een dergelijk feit te recht de kasteiein G. J. v. Sen., evenetns te Andijk woonachtig. Deze beklaagde heett het ontvreemde geoezigd om' zijn eigen erf te verbeteren. Beklaagde zeide, dat hij het bazaltslag niet zelf had weggehaald. Een zoom van den knecht des opzicMers heeft diit gedaan. BeM. Ueett aan den veldwachter Griltioen bekend, dat hij 10 emmers bazalslag wederrechteiijk heeft weggenomcu en op zijn eigen erf uitge- strooid. Beklaagde zeide, dat hij driemaal aan de dear is geweest bij den opzichter om pennis- sie te vragen. Den opzicnter is hiervan ech- ter niets bekend. De officier vroeg 14 dagen aanhouding van de zaak, om aisnog den veldwachter te hooren, subs. 10 boete subs. 10 dagen hecht. De rech tbank zal de zaak 14 dagen aan- houden. DIEFSTAL De 19-jarige smid H. S. E. uit Heemskerk stond terecht omdat hij zich te Alkmaar heeft schuldig gemaakt op 26 December, in de bo- venzaal van den heer van Gijzen te Alkmaar, aan diefstal van een hoed, toebehoorende aan den banketbakker Nijsen. Beklaagde bekende. Hij was beschonken en wist niet wat hij had gedaan. Voor de politie heeft hij bekend bedoeld te hebben den hoed zelf te dragen. Hot O. M. vorderde 20 boete subs. 20 da gen hecht. MISHANDELING. De niet verschenen beklaagde Jac. Joh. P. heeft op 10 December den slager Cornelia de B. misnandeld. Ze kregen ruzie over een koe. Beklaagde werd boos omdat de mis- handelde zeide: „Je hebt net zooveel verstand van een koe als van een kat", en' gaf den sla ger een slag. EischJ 20 boete subs. 20 dagen hecht DIEFSTAL VAN LIJFUOED. Joh. Fr. K., wonendie te Helder, was even- eens niet verschenen. Hij heeft op 18 October te Helder weggenomen een hemd, een bxoek en een paar kousen, een en ander toebehoo rende aan den scheepmaker Smit in de Smid- straat. Het was waschgoed, dat op het erf van Smit te drogen hing. Beklaagde was tij- dens het plegen van het feit beschonken. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf MISHANDEUNG. De te Egmond aan Zee woonachtige Pietex heeft in den avond van 20 December dea 17-jarigen Willem Kok, visscher&knecht al- daar en een neef van beklaagde, mi&handeld. Beklaagde was niet verschenen. Hij heeft zijn neef een slag tegen het hoofd en een schop tegen zijn zitvlak gegeven. Beklaagde was boos, omdat Willem tegen hem als ge- tuige was gehoord in een instructie tegen be klaagde. Het O. M. vorderde 25 boete subs. 25 dagen hecht. BELEEDIGING VAN EEN VELDWACHTER. Nic. te B., uit Warmenhuizen, niet versche nen, heeft in den nacht van 26 op 27 Decem ber den gemeente-veldwachter Prank belee- digd door hem toe te voegen: „Jij bent een huichelaar". Pronk en een collega hadden beklaagde verhinderd een vechtpartij met een ander en' dorpsgenoot voort te zetten. Eisch20 boete subs. 20 dagen hecht WEDERSPANNIGHEID. De hierboven vermelde Nic. te B. heeft zich op 21 Januari te Alkmaar verzet tegen de agenten van politie Geertsema en Koot Het was omstreeks half twaalf des nachts! Een persoon, in gezelschap van beklaagde, maakte zich aan een overtrading schuldig en verkeerde in kennelijken staat. De agenten hebben hem toen overgebracht naar het poli- tie-bureau, welke overbrenging beklaagde trachtte te beletten door de agenten op hef- tige wijze te belemmeren. Hij hield de agen ten vast aan hun kleeren en wilde den arres- tant aan hun handen ontrukken. Ook bekl is later opgebracht en heeft op het politie- bureau zijn naam en adres genoemd. Eisch50 boete subs. 50 dagen, hecht. De openhare teprhfritting wasd gmiobm.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6