DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mo. 46 Honderd Tier en twifitigste Jaargang 1932 DONDEBDAG afcm- Dlt nnmmer besta&t alt 2 blades 4bonneiiiontsprljs btj rooriiithetnling por 3 maandon f 2.fr. per post f 2.50. Itewijsn. 6 ct. Advertent! opr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruinite Brieven franco N.V. Boek- on Ilandelsdr. v.li. Ilerms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. lloofdredacteur s TJ. N. AD EM A. 28 FEBBUABI Directeur: 0. II. KRAK. Buitenland DE IERSCHE KWESTIE. De partij-vergadering van. het Ard Fheis van Sinn Fein te Dublin is Dinsdagavond nog niet a an de stemming over de Londen- sciie overeenkomst toegekomen. Het was over eenen, toen het gisteren zijpa besprekingen hervatte. De Valera deelde on- middellijk na de opening mede, dat tusschen de leiders der tegenover elkaar staande par- tijen een compromis was tot stand gekomen, dat het „Ard Fheis" drie maanden zou wor- den verdaagd, teneinde den onderteekenaars van het verdrag van Londen de gelegenheid te geven om de grondwet voor den Ierschen Vrijstaat op te stellen, dat het Dail ELreann ziju functien zou blijven waarnemen en dat geen enkele stemming in het Dail Eireann zal worden beschouwd als een partijstem- ming, die het aftreden van den president en d'e provisioneele regeering na zich zou kun nen sleepen. Intusschen zullen er geen ver- kiezingen voor het parlement plaats hebben en wanneer de verkiezingen eenmaal zullen worden gehouden, zal de grondwet van den Vrijstaat in haar eindvorm worden bekend gemaakt. Het compromis zal de bevolking in staat stellen, en keuze te doea tusschen repu- bliek en vrijstaat. Het compromis werd met algemeene stemmen aangenomen onder uitin gen van groote geestdrift. Daarop werd het „Ard Fheis" voor den duur van drie maan den verdaagd. Churchill heeft Maandag in het Engelsche Lagerhuis medegedeeld, dat er sedert het tee- kenen van het verdrag op 6 December in1 Zuid-Ierland 82 aanvallen op de politic en 34 op militairen waren gedaan, met het ge- volg, dat 11 politiemannen cn 2 soldaten wer den gedood en onderscheidenlijk 32 en) 4 ge- wond. FRANKRIJK EN GRIEKENLAND. Tusschen Frankrijk en Griekenland is een kwestie gerezen, doordat een Fransch 6chip, geladen met steenkool, door Grieksche oor- logsschepen is aangehouden en in beslag ge- nomeu op vermoeden van het vervoeren van oorlogscontrabande Dat is nu op zichzelf zeker niet zooveel bijzonders, Neaerlandsche schepen hebben tijdens den oorlog meerma- len eenzelfde lot ondervonden. Maar nu pro- testeerde Frankrijk, waarop de Grieksche re geering mededeelde, dat zij het aangehouden Eransche schip vrij zal laten, doch de steen- kolen, die, naar zij zegt, voor de Kemalisten bestcmd waren, zal aanhouden Het ant- woord voert daarvoor argumenten aan. De Fransche regeering wil zich bij deze beslissing niet neerleggen en heeft de Griek sche medegedeeld, zich niet te kunnen vereeni- fen met dit optreden tegenover Frankrijk, at krachtens verdrag in Griekenland de rechten geniet van meest begunstigde natie en het voordeel van in een verdrag vastgeleg- de bepalingen, die de inbeslagneming verbie- den van een lading onder omstandigheden, als waarin zich die van de ,,Espoir" bevond. Frankrijk noodigt de Grieksche regeering daarom uit de lading vrij te geven. Zoo zij daartoe niet overgaat, zou Frankrijk maatre- gelen toepassen ten aanzien van de Griek sche schepen. 't Zal wel weer worden „het recht van den sterkste". LLOYD GEORGE NAAR FRANKRIJK. Reuter verneemt, dat de conference tusschen Lloyd George en Poincare geheim en ver- trouwelijk zal zijn. De conferentie zal, of- schoon plaats en tijdstip nog niet zijn/ vastge- steld, wel op Franschen bodem plaats heb ben, doch Lloyd George zal Parijs niet be- zoeken, daar hij het buitengemeen volhandig heeft en het noodzakelijk is, dat hij. weer spoedig te Londen terug is in verband met het huwelijk van prinses Mary. Men neemt aan, dat de ontmoeting te Calais of te Bou logne zal plaats hebben en slechts een paar uren zal duren. Lloyd George zal slechts door 6en secretaris vergezeld zijn. Intusschen is de bijeenkomst van geallieerde deskundi- gen opgeschort. HET DUITSCHE SPOORW'BGPERSO' NEEL. iHet hoofdbestuur van den Duitschen Bond van spoorwegbeambten heeft verschillende leden van het bestuur der Berlijosche afdee ling ontslagen of overgeplaaM, daar zij, in strijd met het besluit van- het hoofdbestuur om rich niet bij de staking aan- te sluiten, tot staking hadden aangespoord. In een gehouden vergadering van bestuur- ders der Berlijnsche afdeeling van dien bond werd tegen dezen maatregel van het hoofd1- bestuur geprotesteerd. O.a. werd beslotm de organisatie te doen uiteenvallen, indien de maatregelen niet worden ingetrokken. Het hoofdbestuur van den Bond/ is voor- nemens, in geval de radicale leden der af deeling Berlijn bij hun besluit blijven, de af deeling te ontbinden en een nieuwe op te richten, daar zij niet kan dulden, dat de af deeling in handcn komt van comnuunistan. DE RAMP VAN DE „ROMA". Dinsdagavond waren reeds dertig lijken van de bemanning van het luchtschip Ro ma" gevonden. Tien er van konden niet wor den herkend. In het gdheel zijn elf opvarenden gered, van wie eenigen doodelijk zijn gewond. Deskundige ooggetuiigen verkfaren, dat, indien de „Roma" nog eenige meters verder had kunnen varen, het luchtschip niet in aanraking zou zijn gekomen met de electri- Mhs dmuim, vssadoop hat in hwmd spwmMs. De overlevenden hebben verklaard, dat de „Rama;' zich slechts op een hoogte van omge- veer 200 voet bevond, toen men de controle over het schip verloor. Onmiddellijk werd het bevel gegeven, den ballast buiten boord te werpen, doch tevergeefs. De botsing met de electrische draden had ten gevolge, dat het gevaarte over stag ging. Slechts het stalen geraamte ia overgebleven. RUSLAND EN ENGELAND. Berichten uit Londen doen inzien, diat de Britsche regeering van meening verandert; zij zou er niet meer aan denken om zoo da- delijk de Sovjetregeering te erkennenzij zal haar nu eerst aan een proefstelsel onderwer- pen; Rusland moet de fabrieken, mijnen en andere bezittingen aan buitenlandens behoo- rende teruggeven en waarborgen verschaffen, zoodat buitenlanders zaken kunnen drijven in Rusland. Indien het resultant dezer proef- neming voldoende is, zou een tweedie confe rentie de erkenning der Sovjet-regeering be- handelen. De kwestie der schulden van en aan Rusland zou dan eerst hangende kunnen blijven. De „Temps" meent, dat deze nieuwe poli tick van Engeland aandachtig zou ktmnen worden overwogen, zoodra zij is vaatgelegd in een officieel document. Het blad veriangt echter, dat de Sovjets alle schulden van Rus land zal erkennen van 't oogenblik af, diat de geallieerde mogendheden schikkingen met hen treffen. Dan moet de Sovjet-regeering werkelijk van plan zijn om de industrie in Rusland te herstellen, totnogtoe heeft ze daarvan geen blijk gegeven. Om den buitenlanders waarborgen te ge ven, zou het beste middel waars-hiinlijk zijn om hun concessies toe te staan in havens of grenssteden, of in groote centra, waar de vreemdelingen hun eigen instellingen hebben. Even wel moeten we vermijden, dat daar zekere lieden komen, die zullen trachten om hun rommelzoo in allerijl in Rusland in te voeren en daarvoor rijlcidonimen in ruil te krijgen. EEN SCHOOL VOOR HYGIENE. Reuter meldt uit Londen1: Het Ministerie van Gezondheid maa'lot ibekend, dat de Rocke- feller-sticHting twee millioen dollars heeft aangeboden ter bestrijlding van de kosten van den bouw en de uiitrusting van een school voor hygi&ie te Londen, op voorwaarde, diat de Britsche regeering zorgt voor den etaf en het omderhoud. Het aarabod1 is dlankbaar aanvaard. VRIJLATINO MEUNIER Naar uit Parijs bericht wordt, werd Dinv dag na een hechtenis van meer dan twee jar ren de vroegere radicaal-socialistische afge- vaardigde Meunier in vrijheid! gesteld. Meu- nier was door Clemenceau van verstandhou- ding met den vijand beschuldigd Naar verluidt zal Meunier thans tegen Clemenceau een aanklaebt indienen wegens het uitbrengen eener beschuldiging, waarvan hij wist, dat zij valsch was. De Berlijnsche „Vorw5rts" verwacht, dat deze vrijlating, die in Parijs groot opzien heeft teweeggebracht, ook eene revisie der nrocessen tegen andere slachtoffere der poli- tielc van Clemenfceau, Delvy eni Caillaux zal tengevolge hebben:. DREIGENDE HONGERSNOOD IN KENYA. In Kenya, een der nieuwe Engelsche kolo- nies in Oost-Afrika, heerscht, naar de „Ti- mes" uit de hoofdstad Nairobi verneemt, hon- gersnood. Het algeheel ontbreken van regen gedurende de laatste negen maanden is er de oorzaak van. Reeds zijn er sterfgevallm gs- meld en de regeering heeft maatregelen ge- nomen om de geteisterde streken te hulp te komen. Ook in 1918 heeft in deze kolonie een hocir gersnood gewoed, waarbij 50.000 personal zijn omgekomen. DE WEDEROPBOUW VAN RUSLAND. Naar het ..Deutsche Abendblatt" verneemt, zal het syndicaat voor den wederopbouw van Rusland, waaraan Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italie en Japan deelnemen, met een voorloopig kapitaal van 20 millioen pond worden opgericht. De te Londen gehou den voorloopige besprekingen staan niet in verband met de conferentie te Genua. EEN INCIDENT. In de buurt van Fiume heesch 19 Februari een groep fascisten op het voomaamste marktplein de Servische vlag en schoot er daarna op, zonder dat de Italiaansche cara- biniers tusschenbeide kwamen- Dat zal weer een protest-nota van ServiS uitlokken KORTE BERIOHTEIN. Te Brussell is een afdeeling grenadiers, die van een nachtelijke oefening temgkeer- de, door een automobiel aangereden. Vijftien soldaten liepen zware verwandiingen op. Uit Boedape&t wordt tegengesproken, diat er een aanslag zou zijn gepleegd op den rijksbestuurder Horthy. De intergeallieerde cootrole-commissie heeft te Niantzlau in Silezie een geheim wa- pendepot ontdekt. O.m. zijn er 8 stukken zwaar en 6 stukken licht veldgeschut ge vonden. Te Weenen is de griep in de laatste dagen zeer afgenomen. De sdholen zijn her- opmd. Schindler, de leider der anti-semieten in Tsjecho-Slowalkije, heeft zijn heele fbrtuin, ongeyeer 60.000 gulden, nagelaten aan den *4amMsdi»d< omd/at die ia het OostenrijlMch parkmaat een Bitinkbcxa had geworpen. Te Brugge zijn de groote opslagplaat- sen van1 mout enz. behoorende aan de NederL gist- en spdritusfabriek verbrand. De schade bedraagt een half millioen francs. In Frankrijk dreigt, ia verband met de regeling van den arbeidsduur der mijnen, een nieuwe mijnwerkersstaking. In Engeland1 zijn de eerste hrieven aan- gekomen met postzegels van de voorloopige Tersche regeering. Op die welke niet al te zeer gestempeld zijn, kan men den overdruk op de gewone Engelsche postzegela ontcij- f eren„Tialtas Sealadach Na Eireamn", het- geen zeggen wilvoorloopige regeering van Terland Verschillende groote hotels in Londen gaan hunne prijzen verlagen. De Ss/jechische transportarbeiders drei- gen met staking bij ciet-iawilliging van hun ne eischen. In Queensland (Australia) heeft het naar de „Daily Mail" uit Sydney meldt, zoo hevig geregend, dat tal van beeken en riviertjea de omliggende velden avers troomdeu. Naar achatting zijn daarbij 200.000 schapen ver- dronken. Menschenleveua zijn niet te betreu- ren De internationale conferentie voor de vorming van een internationale corporatie tot het economisch heratel van Europa ia giater weder bijeengekomen. Er werd bealoten, dat de Duitsche gedelegeerden de eerstvolgende vergadering zullen bijwonen Het laatste slachtoffer der Parijsche vi- trioolwerpera ia mevrouw Alexia Caille, de vrouw van een Parijschen dagbladdirecteur. Zij ia het 328ste slachtoffer. iDe politie meent te weten, diat de viiferiool- werpen in) denl zak van zijn overjaa een snort spuit heeft, waarvan de uitmonding door een in de jas gemaakte opening kan worden ge- stoken. Hierdoor zou het dus bdjkana onmo- gelijk zijn den dader te ontflekken. Bij een brand in een paardenstoeterij nabij Indianapolis zijn volgens de „Chicago Tribune" 100 paarden omgekomen, Onder andere verbrandde de beroemde hengst Great Rose, toebehoorende aan gouveraeur Mac Ray, welk dier een waarde vertegenwoordig- de van 15.000 dollar. De totale door den brand veroorzaakte schaie beliep 200.000 dollar. Volgens de ..Evening Standard" is de bierboycott te Londen inschuim gefiin- digd Havenarbeidera hidden zich flink zoo- lang er posters in de nabijheid waren, maar gingen de „bars" binnen, zoodra de kust vei- lig was. Sommige barhouders verklaarden zelfs, dat de boycott een reclame voor hen was geweest. De Duitsche regeering besloot naar aan leiding van het doodschieten van een Duit- schfeni politiewachtmeester te Peteredorff door een Franschen soldaat, stappen te doen bij. de intergeallieerde comtnissie te Beuthen. De crisis in Portugal is zonder bloed- vergieten overwonnen. Zij had de omver- wcrping van de politieke heerschappij der republikeinsche garde tot gevolg. De regee ring kecrt naar de hoofdstad tenig. De Ka- mer komt heden bijeen. Het bij den moord op den Spaanschen minister-president betrokken echtpaard Ford is Maandag, door Berlijnsche rechercheurs begeleid, te Saarbriicken aangekomen en aan Fransche pclitiebcambten overgegeven, die beiden over Frankrijk naar Spanje zullen brengen. Litauen heeft aan Polen voorgesteld de geschillen tusschen beide landen1 aan het in- ternationaal gerechtshof voor te leggen. In de streek van Charleroi is men thans bezig met het opgraven van lijken van Fran sche soldaten. Het stoffelijk overschot van 500 gevallenen, wier identiteit is vastgesteld, zal binnenkort naar Frankrijk worden vcr- voerd. Htet aub-amendiemmt-Van Rappard werd aangenomen miet 40 tegen 33, het sub-amen- dement-Van 'Dijlki, idem, met 39 tegen 34 stemimen. Het amendernent van de Cocnmis- sie van1 Rapporteura werdi aangenomen zon der hoofdelijke stemming, evenals het ont- werp. Spoorwtgptrsoruel. IDe heer Wijnkoop interpelleerds over de diijst- en rusttijdai van het spoorwegperso- neel. Hij vnoqg naar de voornemena der Re geering; waarom de minister van plan schijlnt de rechten der vakvereemgingen te miskenn'mi; of de minister de door de direo- ties verlangde veranderin'gen niet sitrijdig acht met wet en zedel'ijklheid; en of de mi nister de anti-stakSngswetten1 van 1903 wil opheffen. IDe vergadering werd hierop verdaagd tot hedenimiiddag 1 uur. Gemengd Nieuws SUten-Gcneraal TWEiEDE KAMER In de zitting van gisteren was aan de or- de die behiandeliing van1 de ustitUbegroo- ting. De post van' f 21000 voor aankoop van het kantomgerechtgeboiuw te Hulst werd goedlgekeurd met 57 tegen. 20 st.; de post van 46,000 voor uifbreiding van het ge- rechtsgebauw te Zutphen werd1 goedgekeurd met 46 tegen' 31 st.de post van 56.000 voor een brug bij Veenhuizen werd toege- staan1 met 75 tegen 2 st. De Justitiebegrooting werd aangenomen met 69 tegen 7 st. IDe inferpdlatieHWljmk«>p over de vervol- ging van commiunistetn op Temate werd /toe- gestaaIl, en1 zall op nader te bqxalen dag wor den gehoudenl. iDe amendementen der conunissie van rap porteurs op de herziening van1 het wetboek van koophandel bedoelende die verplichtinig tot bewaren van' correspomdentie niet 30 dloea 10 jaar te doen' duren werden aamgenooiien met 40 tegen 2S st. Het ontwerp wend! aam- genomien z. h. st. Aan d'e orde was het ont- werp tot herzien'ing der bepalingen becreffen- dc de makelaardif. De carramdssie van rapporteurs wilde de makellaardiijl wel vrijilaten: doch beeediging weigeren hi| het ndet blljfcen1 van igesdaikt- heid voor makelaar. Een1 sub-amendetnient- Van' Dijlo wensdite het hooren van het open- baar minilsiterie over de toelating tot beSedS- VORSTELIJK BEZOEK. Het bezoek aan de Koningin en Prins Hen- drik van Grooihertogin Marie van Mecklen burg- Sbh weriiL, dat met het oog op de ge zondheid der Groothertogin geruimen fijdi moesrt worden uitgesteld, zal thans plaats hebben. De Prins is naar het Loo gegaan om de Groothertogin heden aan de greos af te ha- len. HET JU©ILEUM DIER PIRM.A HILLEN. Op fcestelijke wijze is heden het 150-jarig bestaan der 'Nl V. A. HUlen's Sigaren- en Tabaksfabriek te Ddft herdacht, welke go- beurtenis tevens sameniviel' met net tijdstip, waarop voor 26 jaar de /Direoteur, de heer C. <N. J. Hlooleni als eenig firmant to de fir- ma opgenomen wend. lEen zeer uHtgebreiidl gezdschap van onge- veer 100 personal, waanonder het Bestuur der Vennootschap, deputatiea uit het om- vangrijlke adiministratieve- en fahriekisperao- neeli, vertegenwoordiigera uit het corps van beheercters van de ffilialen1 der firm a, verza- meldeni zich. to de versierde kantoren der fa- briek. Nadat de directeur, de heer G K J. HioollenJ met zijne fainilie door den presi- dent-conunissaris en velte andere zajner em ploye's toegesprokm was. werd op de plech- tige wijlzein het trappenhuis opgericht mo nument onifimild. De heer Hioolen beant- woordde de toespraken welgeslaagde Impro- visatie. IDe des midldags gegevn reoeptie was zer geanimeerd en) in het hiertoe bestemde „Gto- den Boek" werd1 door de bezoekera druk g teeklend. 'Het gemeente-bestuiir van De brak de vergadering van1 hedenmiddag af, om din pleno het bestuur dier firm'a te campli- menteeren. De burgemeester van Delft hield eeni waardberende toespraak en op de reoep tie werden vele voor.aanstaande personen uit de Itodustrieele wereld opgemerlct. Een onge- kendi aantal bloemsituklken' vuldle de kantoor- nuimten. 'Des avonds werd' in die „Stadsdbe- leni" een groot feest gegeven'. STOO M'BOOTD IE NSTEN De stoomboot Eiland' Uric heeft gisteren den dienst UrkEnkhuizen hervat. De veerdienst FjnkhuizenStavoren kan voorloopig, wegens groote imassa's drijfijs langs aen Frieschen wal, nog niet worden vervuld. UIT HET MEUBELBEDRIJF. Naar vernotmen wordt, hebben de werkge- vera in de meubelindustrie en aanverwante vakken voor het nieuw oollectief contract aan de werknemersbonden een loonsverlaging van 15 pet. voorgesteld. UIT HET MIJNBBDRIJF In de Dinsdag gehouden bijeenkomst van de verschillende mijnwerkersbonden en de vakcentrales is overeenstemming bereikt aan- gaande de punten, die morgen bij den minis ter van land'bouw zullen worden verdedigd. UIT HET BOUWBEDRIJF. 'De hoofdbesturen der samenwerkende or- ganisaties van bou wvakarbeidera hebben' be- sloten, den 4den Maart een openbaar con- gres te houden in verband met de pogingen om gedureodle de zomiermiaandlen den 8-urigen werkdag in het bouwbedrijf uit te schaikelen. De organisaties zijn van meening, dat de tien- urige werkdag als regel voor het bouwbe drijf geen vereischte is en slechts schadelijk en storend1 zou werken voor den wooingbouw. UIiT D EKLEEDINGNIJVERHE'ID. Namens de hoofdbesturen van deni Bond in de Kleedingindustrie, den/ R. K. Naaisters en iKleermakersbond, den Christelijken Bond in de Kleedingindustrie, den Federatieven Bond' in de Kleedingindustrie en> den1 N utra- len' Bond in de Kleedingindustrie wordt ge- uneld: In eeni conferentie gehouden op Maandag- avond 20 Februari, werd vastgesteld, dat een loonsverlaging van 5 pet. zal ingaan voor het werk, dat op of na Maandag 20 dezer is uitgegeven. Voor werk, dat v66r Maandag 20 dezer ter bewerking is uitgegeven, moet net oude loon worden beta aid. Om reden van administratieven aard, za de eerst 5 pet. loonsverlaging worden afge- trokkem van het totaal wekdijks te ontvangen loon. V66r het ingaan van de tweede 6 pet. loons>- veriaging worden de uurloonen definitief vastgesteld. Ten aanzien van het voorstel der wwrl*n«8WM»bandesi em dt twsde S pet. loons verlaging te laten ingaan op Maandag 10 April, verklaarde de centrale commissie niet verder te kunnen gaan. dan aan de leden der werkgeversbonden vrijneid te geven deze ver- laging van 20 Maarth tot 10 April te ver- schuiven;. De centrale coramissie verklaarde rich be- reid, met de hoofdbesturen der werknemers bonden voorstellan tot herziening van de in- deeling van de gememtan to loonfclasseni te jehanaelen1. Voorstelleni dienaangaande zullen spoedig door de hoofdbesturen worden ingediend. BEZUINIGING. Een burgemeester ineldt aan de N. R, CI Ten vorigen jare heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de gemeentcbe- sturen medegedeeld, dat het voortaan onnoo- diig was een exemplaar van het gemeentever- slag aan zijn department te zenden, zulks met het oog op net wetoig belangrijke, dat gemeenteverslagen to het algmeen be- vatten en ter voorkoming van kosten. Thans deelt de directeur van het Centraal Bureau voor de Staitistiek aan de gemeentebesturen mede, dat eenerzijds ten behoeve van de werkzaamhedeo. van zijn bureau, anderzijds in het belang van den dienst van de bdblio- theek door hem prijs zal worden gesteld op de jaariijksche toezending van een exemplaar van het gemeenteverslag. Wie eenigszins be kend is met de gemeente-administratie, weet wel, dat fa verreweg de grootste helft der gemeenten de jaarveralagen worden opgo- maalf# <xn aan de fOrmaliteiten te vol doen, en dat deze verslagen in het algemeen weinig fatereasanta bevaten. Dit verzoek van den direoteur aan alle gemeentebesturen fa Ne- deriand, ook de klefaere, is mi dan ook ab- soluut fa strijd met de bezuinigingsleuze van deze dagen EEN MONUMENT VOOR DE SOHEVE- NINGSCHE VISSCHERS. Men bericht, dat binnenkort een aanvang zal worden gemaakt met de werkzaamheden voor den bouw van een monument op den Ouden Scheveningschen weg, ter herinnering a am de ruiim driehonderd Sdieveningsche vis- echera, die tijdens den oorlog het leven lie- ten. TRAMONOELUKKEN. Gistermorgen is een Staatsspoorstoamtram van de lijin den HaagSchevenfagen oat- spoord De locomotief kantelde. De machinist J. S., die ernstige brandwonden kreeg, is naar het Ziekenhuis vervoerd. Hoewel ook het tramrijltuig uit de rails geraakie eu het voor- balcon zoo goed als vermeld werd, kwamen de passagiers met den schrik vrij. De politie heeft een wielhand van een adhterwiel van de machfae, welke band ge- sprongen was, fa beslag genomen, ten einde de oorzaak van de onisporfag te kunnen na- gaan. Het tramverkeer ondervond ten gevolge van het ongeval aanmerkelijke vertragfag. Gisteravond onistreeks zeven uur heeft aan den Badhuisweg, ter hoogte van het Belgi- sche Park bij Shheveningen op de baan van de Staatsspoorstoorotram, een botsing plaats gehad. De dienst op deze lijto werd op f^en spoor onderhouden1, fa verband met de ont- sporing van's ochtends. Een los rijdende lo comotief, die uit de richting Schevenfagen kwam, zou een bij den Dierentufa staanden personentrefa ophalen. De machinist van de zen trein wist dit blijkbaar niet en de per sonentrefa, waarvan de locomotief zich acnter de rijtuigeQ bevond, reed fa de richting Sche venfagen, met het gevolg, dat fa de nieuwe Schevenfagsche boschjes, juist daar waar de baan een scherpe bocbt maakt, een botsing plaats had met de tegemoetrijdende Scheve nfagsche locomotief. Het voorhalcon van een der personenrijtuigen werd geheel fagedrukt, tengevolge waarvan een heer bekneld geraak- te. Met gebroken been is hij naar zijn wonfag vervoerd. De aangerichte schade is niet on- belangrijk. Het vakeer op de lijn word ge- stremd. De burgemeester van Den Haag, far. J. A. N. Patijm, en de hoofdtoniniissaris, de heer Van't Sant, waren spoedig ter plaatse. DE KAMERVERKIEZI NGE'N. De M iddenstands-Unie (voorzitter de heer J. Frijda, te Utrecht), welke reeds eenigen tijd geledem besloteni heeft dit jaar aan de verkiezingen dee! te nemem, fa samenwerking met een eeonomiseh-politieke organisatie, zal samenwerken met de inmiddels opgerichte Staatspartij voor Volksiwelvaart. Naar Het Volk vernemt, hebben anar- chisten en anderen, die bezwaar hebben' tegen den stemplicht, het stellige voornemen, als protest tegen het verplichte stemmen, dit jaar een aantal der meest bekende prostituees can- didaat voor de Tweede Kamer te stellen. Binnenkort zal een conferentie belegd wor den, waar zal worden overwogen, hoe deze campagne op de beste wijze kan worden aan- gepakt. AUTODIENST. Primo April zullen de Streeker dorpen uit hun isolement worden opgeheven. Er zal als- dan een autodienst worden ingesteld van Hoorn naar Enkhuizen. BRAND. Te Kong aan de Zaan is gistermorgen door onbekende oorzaak brand uitgebroken fa de stijfselfabriek De Bijenkorf, voorheen M. K. HOnig. Het pompst;ition voor dc water- voorziening der fabriek, met de daarin aan- wezige motoren gingen verloren, de belenden- de gsbouwen bleven gwpwni

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1