DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mi). 47 Honderd Tier en twinMgste Jaargang 1922 oil nammer Destaat nit 2 bladen Ihonnpmcntsprljs MJ foomtthetaltn* per 8 maanden t 2.-, fr. per poet f 2.50. Itewtjsn. 5 ct. Adrertenttopr. 25 ct. p. rcgel, (trootereletters naar plaaternlmte Itriovon franco N.V. Ttook- on Hnndolsdr. v.li. Norma. (toator Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Kodactie No. 3.1. YKXJDAG Directeur0. II. KRAR. UoofdredacteurTJ. N. ADRALA. 24 FEBRUAEI Bultenland DE IERSCHE KWESTIE. Volgens de „Daily Chronicle' heeft de Noordelijke regeering een ibesluit genomen, dat van groot belang zai zijn voor de be- trekkingen tusschen Ulster en den Vrijstaat. iln een telegram aan Churchill heeft de re geering van Ulster namelijk te kennen gege- ven, dat zij het Iersche republikeinsche leger of eenige andere ongeregdde organisatie, die poogt zichl de bevoegdheden van de troepen der' Kroon aan te matigen in het Noordelijk gebied, niet kan erkennen. De regeering van Ulster' wenscht verder te verstaan te geven, dat zij zich aan geen verdere inmenging kan onderwerpen in de gerechtelijke aangelegen- heden van Noord^Ierland op aansporing van pcrsonen, die tcgen het bestaan der regeering van Ulster zijn. Diit laatste moot verband houden met het optreden van den onderko- ning inzake de vrij'lating der officieren van het Iersche republikeinsdie leger uit de ge- vangenis van Derry. De Engelsche minister zendt aan de minis ters van den Ierschen Vrijstaat en de onder- teekenaans van het verdrag uitnoodigingen rond om naar Londen te komen itot het be- spraken van den toesltamd in Ierlandi. DE CONFERENTIE VAN GENUA. Ofschoon men in officieele krimgen te Lon den nog steeds het stilzwijgen bewaart, wordt 'thans ais vaststaaad' aangenoxnen, dat de conferentie van Genua voor den duur van verscheidene we ken zal worden uitgsteld. Renter vc-meemt, dat Lloyd George 25 de- ver vroeg in den ochtend uit Londen ver- trekt om Poincarb te Calais of te Boulogne te ontmoeten. Lloyd George hoopt nog denzell- den avond naar Londen terug te keeren. De Parijsche correspondent van de „Eve- ning Standard^ meldt, dat er geeni twijfel aan is, dat Poincare tot zekere hoogte het Britsch standpunt is genaderd, dank zij, de besprekingen, die hij dezer dagen heeft ge- voerd met den Britschen gezant te Paiijs. DE MOORD OP ERZBERGER. Te Mxinchen is een advocaat, dr. Adolf Miiller, gearresteerd, daar bewezen is, dat hij met de moordenaars van Erzberger in ver- binding heeft gestaan. Muller ontving verle- den jaar een telegram uit Boedapest, dat,- naar thans gebleken is, afkomstig was van Tillessen. Hij geeft toe, dat hij, tot eind De cember in Boedapest is geweek. Muller zal ter beschikking worden gesteld van de recht- bank te Offenburg, welke belast is met het onderzoek van den moord op Erzberger. DUITSCHE FILMS IN, ENGELAND. Schier alle afdeelingen van de vereeniging van Engelsche bioscoop-exploitanten hebben zich verklaard voor een opheffing van het verbod, door de vereeniging uitgevaardigd, op den invoer van Duitsche films aan het eind van den oorlog. Dit verbod zou vijf jaar duren, doch men meent dat de tijd voor op heffing ervan thans gekomen is. ONDERHOUD GEWEIGEgD. De „Reichsgewerkschaft deutsche Eisen- bahnbeambten" had den rijksverkeersminister om een onderhoud verzocht, dat op gister- morgen was vastgesteld. Daar zich bij, de daartoe gevormde commissie evenwel beamb- ten bevonden, tegen wie als bewerkers van de staking disciplinaire maatregelen worden genomen, liet de minister de commissie we- ten, dat hij met deze beambten geen bespre kingen kon houden. Ofschoon de commissie liet verklaren dat zij deze meening niet ded- de en de bezwaren niet kon erkennen, bleef de minister bij zijn afwijzende houding. De Rijkskanselier weigerde om dezelfde re- den een onderzoek met de commissie. FINANCIEELE COMMISSIE VAN DEN VOLKENBOND. De financieele en economische commissie van den Volkenbond is gister te Londen bij- eengekomen. Als president van de commissie werd gekozen de Zweedsche vertegenwoordi- ger Wallenberg. De commissie heeft de Oos- tenrijksche kwestie nog niet behandeld, doch besprak in hoofdzaak de kv/esties, die alle landen betreffen, welke door zware belastitt- gen worden, gedrukt. Een sub-commissie werd benoemd voor het onderzoek dezer kwesties. Zij zal de verschil- lende belastingstelsels der diverse landen hebben na te gaan. Voor Nederland heeft in deze commissie zitting de heer prof. Bmyns. SAMENWERKING TUSSCHEN AMERI- KAANSCHE VAKVBREENIGINGEN, In de Vereenigde Staten is een verbond ge- sloten tusschen twee millioen mijnwerkens, spoorwegarbeiders en dokwerkers, waarbij' besloten werd tot nauwere samen working, ten einde met meer klem te kunnen optreden bij de bescherming van die leden der vakvereeni- gingen in den loonstrijd. IHlet verbond omvat 17 vakvereeni gingen' en) beooigit het aanwenden van) alle geoorioofde middden tot het verikrijgen van behoorlijke levensvoorwaarden voor de mijn- werkers en de transportarbeiders. Het ontwerp treedt echter niet in werking alvorens het door de verschillende organisa- ties is geratificeerd. DE BEGRAFENIS VAN SHACKELETON De Engelsche walvischvaarder, de „Wood- ville", die het stoffelijk overschot van Sir Ernest Shackleton naar Zuid-4jeorgi€ ver- voert, wordt den 28sen Februari te Grytvi- ken verwacht. De begrafenis zal den lsten Maart in de kerk te Grytviken plaats viinden. Dun twiMkaat etl, in St. Paul IxsaAm een xouwdienst voor Sir Shackleton warden gehouden. DE KWESTIE VAN HET NABIJE OOSTEN. In de Fransche Kamercommissie voor bui- tenlandsche zaken zei Poincaie over de Bel- gische prioriteit, dat daarop geen enJfiele inr breuk zou worden gemaakt. Hij zeide voonts, dat hij, thans met Enge- land en Iftalie onderhandelde ten einido te ge- raken tot het sluiten van een, algemeen ver drag nopens het natoije Oosten. Hij voegde er aan toe, dat de 'kwesties over Constantino- pel en T anger niet in de onderhandelingen zijn opgenomen. INT. SOCIALISTISCHE CONFE RENTIE. Te Frankfort a. d. Main zijn gister de vorrbereidende besprekingen voor de intema- tionale socialistische conferentie begionnen. Onder de afgevaardigden bevindt zich a a. de heer Vliegen uit Amsterdam. De Fransche afgevaardigden, van wie deze conferentie uitgaat, zijn nog niet aange- komen. KORTE BERICHTEN. De Australische Bondsregering heeft, speciaal met het oog op de Ehiitschers, de be- perkingen, die tijdens den oorlog golden ten aanzien van den uitvoer van bepaalda delf- stoffen, en ook gaud, in eere hersteld. Op voorstel van Trotzki besdoot het al- Russische comite zoo apoedig mogelijk oor- logsmaterial aan te koopen in het buiten- land, omdat de conferentie te Genua wel ecus vermindering van het leger kon ekschen. Er werd 16 millioen goud roebel toegestaan. Te Elberfeld had een ontploffing plaats in een trein: 1 doode, 3 gewonden. De Alg. Duitsche Vakvereeningsbond en de Bond van Vrije Beambten (A. F. A.) pu- bliceeren een protest tegen de uitlevering der bij den moord op den Spaanschen minister- president Dato beschuldigde Spanjaarden. In de republiek Georgie zijn anti^bolsje- wistische onlusten uitgehroken. In verschil lende steden o.a. Batoem en Tiflis, heerecht iongersnood en anarch ie Door de uit Rus- land gekomen soldaten worden pogram op touw gezet. Er ia een Nederlandsch-Scandinavische handelscommissie in Polen aangekomen. Otngeveer 15.000 metaalarbeidera en dectridens zijn te Mainz in staking gegaan. Volgens het „Berliner Tageblatl" is de zitting van de commissie voor herstel van den' economischen krijgsraad, die gister plaats zou vinden en waarin over de ten opzichte van de conferentie van Genua te volgen po litick zou worden beraadslaagd, tot 1 Maart uitgesteld. Aan, mevr. Annie Besant is 'het «*re-- doctoraat in die letteren van de Hlndoe-omiver- siteit te Benares toegekend. Een groote uiteluiting dreigt in Enge- lamdi in het machine- en' scheepslx)uwbedrij'f over het toelaten van overwerk en naditar- beid, waartegen de vakbonden zich verzetten. In enlkde Deensche havens hebben onge- regeldheden plaaits gevonden, waarbij de boeren, die zelf hun producten op de schepen wi'lden brengen, door de uitgesloten arbeiders werden aangevallen. De jongtsite djfers van het Eng. ministe- rie van arbeid toonienl 'n verdere daling van het aantal werkloozen De laatste vijf weken is er een vermindering geweest van meer dan 44.000. Door eenige Britsche parlementsleden is een voorstel ingediend om Home Rule toe te kennen aan Schatland en' Wales. wijzigd, en de derde vraagt dat geen omtelag zal worden verleend aan los personeel. De heer Hermans achtte regeling van dienst- en rusttijdien bij de wet ongewenscht. Spr. kantte zich tegen het algemeen vereeni- gen met het besluit van den Minister. Hij was het echter eens met den heer Van Braam- beek ten aanzien van het ontslag van jerso- neel. Overigens wensdhte hij een regeling bij goed georganiseerd overleg. De heer Smeenk wilde de regeling der ar- beidsvoorwaarden voor het spoo rwegperso- oeel brengen onder den Minister van Ar beid. De heer Snoeck Henkemans achtte meer vertrouwen tusschen directie en personeel noodig. 'De heer Schaper steunde de motie-Van Braambeek inzake het ontslag van personeel, omdat er bijzondere rtdenen zijn het perso neel niet te ontsilaan. Ook hij beschouwde het bedrijf echter niet als een philantropische instelling. Hij raadde tot intrekking van de motie nzake wettelij'ke regeling aan, omdat die kwestie odh aan de orde kan komen bij herziening van de Arbeidswet. De heer Ldy zou tegen alle drle motie# stemmen. 'De Minister dupliceert. De heer Van Braambeek trek zijn motie inzake wettelijke regeling in. De stemming der moties werd bepaaud op heden bij den aanrang der vergadering. De vergadering werd verdaagd tot heden 1 uur. Stadsnleuws. Stat«B-0«neraal TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren was aan de orde de interpellatie-Wijnkoop over de dienst- en rusttijden van het spoorwegpersoneel. Inter- pellant zette zijn rede voort, er oeliching zij- ner vragen. Minister Konig zeide, dat hij de door de directie voorgestelde wijzigingen niet goed' zal keuren. De minister heeft een voorloopi'g besluit genomen. E>e diensttijd zal geregeld blijven, niet de arbeidstijd zal geregeld worden. de rusttijden beneden het half uur telien mee als diensttijd. De minimum-rusttijd wordt ge- bracht van 10 op 12 uur, de maximum dienst tijd voor focomotief-personeel wordt ver- hoogd van 102 tot 108 uren in de 15 dagen. Voor het treinpersoneel wordt de diensttud in maximum 12 uur en 2 maal in 14 dagen 14 uur. Voor het onderhoudspersoneel bliift de bestaande toestand vrijwel gehandhaafd. De vrije diagen blijven zooals ze zijn, alleen wordt de duur verlengd van 48 op 54 a 60 uur. De organisaties zijn ieder afzonderlijk in de gelegenheid gesteld wijsohen en grieven kenbaar te makenoverschrijding der dienst- tijdbepalingen is alleen bij uitzondering voor- gekomen. De nieuwe regeling geeft een besparing van 5 millioen. De minister verklaarde, dat er geen massa- ontslag is te vreezen. Het overcompleet is ongeveer gelijk aan het jaarlijksche verloop. Aan opheffing van de stakngswetten, kan niet worden gedacht De heer Wijnkoop repliceerdte. De heer Van Braambeek diende drie moties in. Volgens de eerste moeten de diensttijden bij de wet worden geregeld, in de tweede wordt verklaard, dat de denstvoorwaarden ni«t in ongurrtigsn sin mogwi wasdMni gw- AFD. ALKMAAlR HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. In cai6 ..Central" vergaderde heden de afd. Alkmaar van de HoU. Maatschappij van Landbouw. Na opening door den voorzitterT den neer D. Covers, las de secretaris, de heer G. H. Krak, de notulcn, waarna de heer T. Kostehjk tot bestuurslid werd gekozen en wel in de va- cature van den heer C Wagenaax. De heer Jonker rapporteerde namena de commissie, belasit met het nazien van de fi- nancien en dedde mede, dat alle beacheiden in orde waren bevonden. De rekening werd in ontvangst en uitgaai vastgesteld op een bedrag van, 18014,17. De voorzitter bracht dank aan den penning- meester, den heer P. Preijer, voor het gehou den beheer en de commissie voor de getoonda moeite. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering te Amsterdam op 15 Maart te hou- uen, werd gekozen de heer E. Govera Da. Tot plaatsvervanger de heer Jb. Morsch. Tot afgevaardigden naar de vergadering van Hollands Noorderkwartier werden geko zen de heeren P. N. Groot en C. Beudeker en wel de laatste als plaatsvervanger. in behandeling kwam hierop de beschnj- vingsbrief van de algemene vergadering. De wetswijzigingen werden voorgelezen. De vrouwen zullen lid der Maatschappij kun nen worden. De heer E. Covers vond de voorgestelde wijziging van verkiezing van bestuursleden geen ideale, doch bij wijze van proef was hi; er niet tegen. Spreker had iets speciaals ge- mist en wel wat juist door de afdeeling reeds eerder naar voren was gebracht, n.L het recht van afzonderlijk vergaderen door de afdeelin gen in een provincie. Dit is door alle vakver- eenigingen gesteund,. Dte splitsungsdiwang is gekalmeerd, daar getracht is door Hollands Noorderkwartier een band te vormen. Dit is voorkomen door een aangekondigde wetsher- ziening. Spr. mist daarin tot zijn spijt de mogelijkheid, dat de hoofdbestuursleden van N. H. met elkander zouden kunnen vergade ren voor de spedale Noord-Hollandsche be- langen. Dit staat in het teeken van onzen tijd. Men voorkomt daardoor ook dat de Zuul- Hollandsche hoofdbestuursleden naar Noord- Holland moeten reizen en omgekeerd. Het dagelijksch bestuur behoudt toch het rech een algemeene hoofdbestuursvergadering ui te schrijven. Spr. meende een amen/dement op art. 21 te moeten indienen en wel door daar in te spreken van de hoofdbestuursleden in iedere provincie. De vakvereenigingen kunnen dan binnen de maatschappij; een federatie vor men en het dagelijksch bestuur blijft bevoegd het geheele bestuur bijeen te roepen. De voorzitter vond het naar voren gebrach- te oud nieuws. Reeds eerder is getracht de zaak in deze riehting te leiden. De bezwaren waren echter van de zijde van het hoofdbe- stuur steeds zoo groot, dat het nimmer ge- lukte daarvoor de medewerking van de alge meene vergadering te verkrijgen. Voor de a.s. vijfjaiige periode wordt een voorzitter uit Noord-Holland gekozen, doch deze zal dan toch steeds naar Zuid-Holland moeten gaan. De heer E. Govers oordeelde dit niet noo dig De viee-voorzitter kan Zuid-Holland lei den. De voorzitter zeide, dat het hoofdbestuur het meer gewenscht vond, dat het leven, dat in Noord-Holland naar voren komt, zich ook in Zuid-Holland1 laat gelden. De Noord-Hol landsche vakvereenigingen zijn sterker en het is gewenscht dat de Zuid-Hollandsche vak vereenigingen- van de Noord-Hollandsche lee- ren Spr. heeft 5 jaar de hoofdbestuursvergade- ringen medegemaakt en steeds vorderden de vergaderingen een vollen dag. Spr. waardeert de bedoeling, doch vreest, dat Zuid-HeWiBfld niet erg zal happen in da voorstellen. De heer E. Govera vreesde, dat andere bui- ten de Hollandsche Maatschappij een Federa tie in Noord-iHoliand gesticht zou worden en Zuid-Holland zou dan nog minder contact hebben met Noord-Holland. Dat de algemee ne hoofdbestuursvergaderingen nog meer be- last-zullen worden, betwistte 6pr. Dan toch zullen alleen de algemeene en niet de provin ciate belangen daar besproken worden. Men vreest de sputsing, maar het amendement zal die niet veroorzaken. De wetswijziging geeft al de splitsing aan Het amendement voert die verder uit. De voorzitter vreesde v66r l Va jaar, diat de Hollandsche Maatschappij op baar oar zou taken. Het hoofdbestuur is met de voorge stelde wetswijziging echter gelukkig geweest. De heer Swaag ging met het door den heer E. Govers voorgestelde amendemient ac- cooid. Door de kleine splitsing zal Zuid- Holland meer zijn oogen openzetten. Zuid- Holland behoef t zich niet te geneeren om van Noord-Holland te moeten leeren. Noord-Hol land heeft al veel van Frteaiaad moeten. lee ren. Het amendement werd hierop zooder hoof- delijke stemming aangenomea. De voorzitter deelaa hierop mede, dat het bestuur voor de Septembertentoonstelling is gaan werken. Op verzoek van den secretaris s voor de tentoonstetling een 2en secretaris aan het bestuur toegevoegd en wel de heer E. Dz. Govers, die in deze aangelegenheden voor het organisatorisch werk van de teatoonstelr ling goede wenken kan geven. (Applaus). afd. heeft voorta een 20.000 garantie aan de gemeente gevraagd. B. en W. hielden daarover een bespreldng met het dagelijksch bestuur, met het gevolg, dat werd goedge- vonden, dat B. en W. aan den Raad voorstel- den een vast garantiebedrag van 5000 te ge ven plus een garantie van ten hoogste 8000, onder voorwaarde, dat in het verlies boven 5000 de gemeente 50 pet. van het tekort bij- draagt. Spr. hoopte op een September-zon- netje en dan zal het zeker geen geld kosr ten. Gisteravond is dit voorstel met de Btem- men van de fractie der S. D. A. P. tegen, aan- genomen. Zij zagen het stadsbelang niet in en noemden het alleen een boerenbelang. La ter zal wel blijken, dat zij verkeerd hebben geziea. Spr. hoopt dat de heeren van da see dem. fractie zich dan zullen schamen over de gisteravond over de tentoonsteliing gedane uitiatingen. (Applaus). Spr. deelde verder mede, dat verschillende vakvereenigingen, w. o. de commissie van de Paardenfokkerij, de medewerkking hebben toe- gezegd. A lies wijst er op, dat de roep: „komt naar Alkmaar" gevolgd zal woixlen. Op een vraag van uen heer Clay deelde de voorzitter mede, dat de tentoonsteliing op't Gemeentelijk Sportpark zal worden gehouden tegen voorwaarden. die goedkooper zun dan het daarvoor gereeo maken van een ander ter- rein. Spr. deed mededeeling van de leden van't hoofdeomite. De voorzitter deed nog mededeeling, dat de fractie der S. D. A. P. nog wel had willen gaan tot een garantie van ten hoogste 5000 op voorwaarde, dat de Hol'l. Maatschappij van Landbouw dan ook voor 50 pet. in ait tekort zou bijdragen, dus in den vonn van de 2e garantie. De heer Beudeker informeerde niaar het ite vormen garantiefond'-s De vorige tenitoon- stelling vo6r 20 jaar is wel geslaagd, doch de burgerij had er weinig aan door de feeste- lijkheden op het terrein te concentreeren. Spr. hoopte, dat de feestelijkheden anders geregelc zullen worden. De burgerij zal dan ook beter voor het garantiefondsi te vinden zijn. De voorzitter zeide, dat het voomemen be- staat de tentoonsteliing op een bepaald uur te sluiten en de feestelijkheden voo veel moge lijk in overleg met de feestcommissie in de stad te houden. De heer Halff oondiedde, dat de heer Beude ker in de war was. V66r 20 jaren zijn er een optocht en een gondelvaart gehouden, die zooveel menschen trokken als nimmer tevoren. De voorzitter meende, dat alleen verzuimd was de tentoonsteliing op een bepaald uur te sluiten. Zoo spoedig mogelijk zal een beroep op de burgerij en de afaeeling gedaan wor den om voor het garantiefonds te teekenen. Met die medewerfcing van* de feestvierende vercenigingen zal de burgerij haar medewer king wel betoonen. Spr. sloot hierop met een woord van dank de vergadering. HUIS VAN ZESSEN. Door Z. D. H. de Bisschop van Haarlem is in plaats van Mr. J. A. F. Coebergh, aan wie wegens hoo'ge ouderdom op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, benoemd' tot direc- teur van Het Huis van Zessen alhier mr. A. J. M. Leesberg. Het college van directeuren bestaat thans uit mr. J. S. L. Aghina Audi- teur Militair te 'snHertogenibosch, voorzitter- directeur: mr. H. A. J. M. Kusters, rent- meester-djrecteur en mr. A. J. M. Leesberg, secretaris-directeur. (Deze mededeeling vonden wij hedenmor- gen op onze Redactie-tafel. Het blijkt, dat zij reeds geplaatst is in het N. Holl. Dagblad van gister. Wij willen den secretaris van het „Huis van Zessen hier wel even mededeelen dat dit de laatste maal is dat wij een nieuws- bericht over deze instelling opnemen, wan- neer het reeds vroeger in andere bladen ge- publiceerd is geworden. Reel Allan. Crt.) AMEINDEMENTEN, In de gisteren. gehouden raadszitting zijn de volgende amendementen bckend gemaakt, welke ingediend zullen worden bij de be handeling van het schoolgeld-vraagstuk en het werkverschaffingsprobleem. Ondergeteekenden, leden van den Raad, stellea het volgende amendlememt voor in de schoolgeldregeling vervat in Ibdjlage nr. 41. „in artikel 6 worde opgenomen de tabel van de minderheid in het oollege van B. en W. met dien versitande, dat tot de schoolgeld- vennindering alleen medewerkt het aantal gezinekinderen beneden 14 in plaaits van 16 jaar" De meerdere kosten dan in het voorstel van 3. en W. (meerdierheid) to vinden uit de ver- hooging hoofdelijken omslag 1922. 1% opbrengst der schoolgelden wordit ongeveer 33000 in dit voorstel (minderheid B. en W. 30.000.) 22 Februari 1922. W.g. G. Th. H. van den Bosch. D. Sluis. F. Bak. J. Ringers. G. van Veen. H. E. Bosman. C. W. Keijsper. Gndergeteekende heeft de eer, mede na- mens de Raadsleden: H. E. Bosnian, G. van Veen, C. W. Keijsper en F. Bak, het volgen de amendement voor to etdlen op het voor stel van B. en W. inzake de loomregeling van de werldlieden in dienat bQ die werkverschaf- fing: te lezen in bedoeld voorstel sub. le. aan de arbeiders bij: de werkverschaf- fing een loon uit te betalen van 0.57 per uur 25.65 per week). 2e. aan de vaklieden werkzaam in hun vak te betalen 90 van het collectief contract- loon. Overigens onveranderd. G. Th. M. van den Bosch Naar wiji vrniemeni, heeffii de meenderheid van B. en) W. (die buigemeester en de heer Thomsen) een schrijven tot den voorzitter der fractie# gericht waarin wordt medcgedeeld, dat de wethouder van Finand5n, die heer Thomsen, het voorstel der schoolgddheffing van die minderheid van B. enl W. (die heeren CLoeck en Leesberg) onaannemelijk -acht met het oog op dien stand) der gemeente-fimiam- ci&i. wlordt het mindieiheidisTOoratel aange- nomen dlam zal! de heer Thomson, ma afhan- delSng dter begrooting, ztjm wethoudere-zetel beschiibaar stellten-. De schoolgdd-regeling van db meerdedwdd van B. en w. brengt 42000 op, die van de minderheidi 30000 (door evenitueele iaanme- miing van' het amendement V. A Bosch c. s. 33000). Bovendien is er nog em wijzigings-voor- stel van de S. D. A. P. volgens hetwelk de schoolgeHd-heffiing 38000 zal bedragm. Red' Altai. Crt.) VOOR IDE HDNQERENDEN IN RUS- LAND. Nansen-ComltL Blij den- penmingmeester Mr. M. Moens (kantoor Nbordholl an dsch Landbouw-Cre- diet; posltgiro 4014 Alkmaar); is ingekomen van: J. HL L. 2.50 en van C. F. Z. 25.— Biji de Redactie in dank antvamgen van mej. K. HL 10.— van N. N. 4.50.— van de Odd Fellow-club te Alkmaar 12.50 van H. J. 2.Al deze gaven zijn bestemd voor hiet Nansen-Comite. NANSENOOMlFTb. IDe noodikireten vanuit Rusland warden steeds taMjker en emitzettender. En evenre- dig daaraan ook vermeerderen de oproepen om htrlp en steun. Want veel geld, graan en kleeren zijn noodig, wil Rusland niet geheel teni gronde gaan. Mflllioenen menschen komen om van hon- ger en) kou. Mienschelijlkheid' gebfedt, dat elke stad helpt redden wiat nog te redden valt. Alkmaar heeft reeds veel geofferd, maar meer, veel meer is noodig. IHfet NansenKomite alhier doet daarom oogmaals een beroep op alle inwonera van Alltaiaar om geld te zendbn aan den pen- ntogmieester, Mr. iML Moens kantoor Noord- holfandsch Landbouwcrediet. Bovendien hoopt het comite. dat allien, die iets kumjen missen voor een zoo groot mogelijk bedrag zullen teekenen ot> de lijsteni die dezer dagen woident aangeboden. Nlamiens het comite, Ds. HL E. VINKE, Vooraitter. Mr. M. MOENS, Penningmee#ter. Mr. J. BAERTT, Secretaris. BILJARTEN. Gisterenavond begonnen te Amsterdam de wedstriidien! om het tweedelolas kampioen- schap. Wij gaven deze week reeds de lijst der deglnemers benevens de rooster. Onze stadgenoot de heer K. Willig debu- teerde in zijn partiji tegen Voorwinder niet gelukkig. Hij verloor met 179 tegen 300. Gem. 8.57 en 5.26. Wij vreezen, dat de om- standigheid, dat Willig zich alhier niet op een groot biljart kan oefenem, in dezen' wed- strija een geduchte handicap zal blijken te zijn. De andere deelnemers toch oefenen ge regeld en zijn dan ook in't laatste jaar wel vooruitgegaan. 'Koopman sloeg Hulst met 400177, gem. 1*1.53 en 7.08. FrankSchepper 300^215. Gem. 6.66 en 4.SS.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1